Noordzeestrand overvol tijdens hamo! weer vandaag! zonnige Pinksterdagen j, i luunciiia i/uyuiuu :?,'eï5ksws OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER VESPA Israel geeft toe dat Eichmann uit Argentinië werd gehaald ijf ëe MORRIS "èefore i/ou (lnif! Indonesiërs sluiten hun luchtruim ten westen van N.-Guinea Prinses Margriet deed belijdenis De Prins heeft nog koorts llKSM h® Vijftienjarig meisje door bliksem gedood Bij de buitenlandse bezoekers waren de Duitsers ver in de meerderheid Dekens stomen. Tijd. f. 1,25 Iets warmer Aan het strand In de krant van heden: J. J. VAN KOOTEN Het woord is aan Slachting onder rebellen Als u gaat verhuizen li prettige royale ruimte Kruistocht tegen de kevers Hij zou het land echter vrijzvillig verlaten hebben Een zomerse Pinksterzondag 74e JAARGANG No 277 DINSDAG 7 JUNI 1960 305e JAARGANG No 125 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- ||j |T 1 li B Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). I«s2sg| 'V* 1 If5! I 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I If If I I 1 I f 1 I IHlfllllflIl Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432 STOMEN STOPPEN VERVEN Advertentie BARTELJORISSTR,HAARLEM TEL 13439 iflOSESTRAAT (BÜ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 NYLON REGENJASSEN f 49.75 Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met vooral aanvankelijk opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Iets hogere temperatu ren overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een depressie die Ierland na dert, doet morgen de wind naar zuid draaien, waardoor iets warmer strandweer ontstaat. Droog met zonnige périoden. Overdag 18-20 gr. C. Zeewater 13 a 14 gr. C. Vooruitzichten: door het naderen van een oceaanfront na morgen onzeker. Duizenden coloradokevers hebben zich gedurende de pinksterdagen aan de IJselmeerkust tussen Monnikendam en Volendam en aan het Noordzee strand, voornamelijk ter hoogte van Scheveningen en bij Terschelling ge nesteld. Volendam, Marken en Edam zijn het ernstigst getroffen. De invasie begon zaterdagavond. De dorpsomroe per van Volendam en Edam heeft de bevolking zondag gealarmeerd. De kin deren uit de hoogste klassen van de scholen in Volendam en Edam hebben op tweede pinksterdag meegeholpen bij het verdelgen van de gevaarlijke insecten. De schooljeugd werkte in twee ploegen, onder leiding van de rijkspolitie en met medewerking van SYDNEY (UPI) De Sydney Tele graph meldt, dat de Indonesische rege ring besloten heeft haar luchtruim in het oosten, van Morotai tot Aru en Tanimbar, ongeveer 160 kilometer van Nederlands Nieuw-Guinea te sluiten. De betekenis van deze maatregel is dat in het genoemde gebied alleen maar vluchten mogen wor den gemaakt met toestemming van de Indonesische luchtmacht. Zondagmorgen is Prinses Margriet in de oude hervormde kerk te Soest in aanwe zigheid van Koningin Juliana en de Prin sessen Beatrix, Irene en Marijke door ds. D. M. Jalink bevestigd tot lidmaat der Hervormde kerk. Ds. Jalink bepaalde zijn gehoor bij de tekst uit Romeinen 8-15: „Want gij hebt niet ontvangen een geest van slavernij om opnieuw te vrezen, maar gij hebt ontvan gen de geest van het zoonschap, door wel ke wij roepen: Abba. Vader". De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mee: „Aangezien de temperatuur van Prins Bernhard nog steeds iets te hoog blijft, kunnen de behandelende geneesheren nog geen beslissing nemen over het verlaten van het ziekenhuis door de Prins pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 7, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4, 9, 11 Agenda van Haarlem en IJmond 4 Uit stad en omgeving 5, 7 Feuilleton 13 Horen en Zien13 Toch Is Het Zo13 Kunst 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport16 tot 20 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie HOUTPLEIN 18-20 - TEL. 16615 - 12000 Muziekschool „Haarlem Noord" REIGERSTRAAT 112 Directeur Jan Doornbosch Heden inschrijving van nieuwe leerlingen voor de vakken ACCORDEON en GITAAR Inlichtingen woensdagmiddag 1—6 uur. Het is druk geweest tijdens de pinksterdagen, maar niet zo druk als met Pasen. Dat blijkt uit de cijfers van de logiesinformatiediensten, die 7.000 personen onderdak brachten tegen 40.000 tijdens de paasdagen. Bijzonder groot is het aantal Duitse be zoekers geweest. Zij zochten vooral de stranden op. Het percentage Duitsers in hotels en op kampeerterreinen tussen Vlissingen en Den Helder was ongeveer zestig. Op de kampeer- en caravanterreinen in de kuststreek verbleven ongeveer 52.000 personen. In Kijkduin bij Den Haag zette iemand een bordje „Diisseldorf aan zee" neer. De algemene indruk van het pinksterbezoek is, dat vooral veel Westduitsers, Belgen en Fransen tot de pinksterinvasie hebben bijgedragen. Het aantal Nederlanders dat er op uittrok was vooral op de tweede pinksterdag zeer groot. Tot de drukte op de wegen op pinkstermaandag droegen de autoraces in Zandvoort en de motorraces te Tubbergen bij. Volgens de correspondent van de Lon- dense „Daily Mail" in Haifa zou Eich- mann geprobeerd hebben zelfmoord te ple gen door met het hoofd tegen de muur van zijn cel te slaan. Hij kreeg een ze nuwaanval na een confrontatie met een getuige, die bepaalde tegenstrijdige pun ten in de verklaringen van Eichmann had opgehelderd. De gevangenisdokter moest hem met injecties tot bedaren bren gen, aldus het blad. In officiële kringen heeft men dit bericht echter tegengespro ken. Het Israëlische regeringsblad ..La- merkhav" merkt op dat de cel van Eich mann gecapitonneerd is. André Maurois Een advies is altijd een bekentenis. Advertentie de Plantenziektekundige Dienst; de ene ploeg begon in Edam, de andere in Volendam. Ook in de genoemde kust plaatsen aan de Noordzee zijn, met hulp van de politie en badgasten, dui zenden kevers verzameld en vernie tigd. Op de foto: de Volendamse „ver- nietigingsslag" in volle gang. De kevers krijgen een warme ontvangst. YAOENDE (AFP) Bij een operatie op 1 juni hebben de ordetroepen 213 rebel len gedood en derit gevangen genomen alsmede talrijke wapens buit gemaakt. Het ging tegen elementen, die van de verleen de amnestie gebruik hadden gemaakt om zich te hei-groeperen in de bosachtige stre ken bij M'Bouda in het gebied van Bami- leke. De op 9 mei door president Adhidjo geproclameerde amnestie had de rebellen tot 1 juni de gelegenheid gegeven hun wa pens in te leveren. BUENOS AIRES (AFP) De Argen tijnse minister van Buitenlandse Zaken Taboada heeft op een persconferentie te Buenos Aires medegedeeld dat de Israëli sche regering heeft toegegeven dat „vrij willigers, die de voortvluchtige Duitse oor logsmisdadiger Eichmann, na langdurige nasporingen in Argentinië hadden gevon den", deze uit het land „hebben doen ver trekken". In antwoord op het Argentijnse verzoek om inlichtingen over de wijze, waarop Eichmann uit Argentinië is ver dwenen, zeggen Israëlische autoriteiten dat deze heeft verklaard „vrijwillig" uit het land te zijn vertrokken. Zij voegden hieraan toe hun Argentijnse ambtgenoten binnenkort een fotokopie te zullen toezen den van Eichmans verklaring terzake. Minister Taboada besloot met de mede deling dat de Argentijnse regering zich over de zaak beraadt. De Israëlische re gering verklaart in haar antwoordnota dat Eichmann uit Argentinië was gekomen, daar haar geheime dienst haar daarvan niet op de hoogte had gesteld. Volgens deze dienst hadden Israëlische vrijwilli gers Eichmann in Argentinië ontdekt. Zij hadden zich met hem in verbinding ge steld en hem gevraagd of hij bereid was in Israel terecht te staan. Eichmann, die onder een schuilnaam in een voorstad van Buenos Aires woonde, had daarop zijn ware indentiteit toegege- Advertentie Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman 1 Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. F. D A M I A A N S EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 Advertentie zie advedenlie op pagina -] g roionde bij de Kiev er la an een extra post was geplaatst, en in Bïocmenrlaal. Om streeks twee uur kon het verkeer weer worden vrijgegeven. Van de zijde van de Bloemendaalse po litie deelde men ons mee, dat het een geluk was dat het gisteren geen uitgesproken strandweer was. „Anders was het een drama geworden". Des morgens gingen alle voertuigen naar Zandvoort over de Zeeweg, met het gevolg dat het verkeer bij tijden tot aan de Verspronckweg in Haarlem vastzat. Na afloop van de wedstrijden op het circuit heeft 't verkeer tweeëneenhalf uur nodig gehad om weg te komen. Er was soms geen doorkomen aan. Des middags om twee uur was het grootste deel van het bezoek op het circuit aanwezig en 's avonds om negen uur was alles weer vertrokken. Met deze overstelpende drukte was het opmerkelijk dat zich geen ongelukken van betekenis hebben voorgedaan. Eerste pinksterdag was het de drukste stranddag, die men in Zandvoort ooit be leefd heeft. Over een lengte van vijftien kilometer was op het strand geen rustig plekje meer te bekennen. Tn de politiepost op de Rotonde hadden reddingsbrigade en politiestrandbrigade het uiteraard de ge hele dag druk. Op eerste pinksterdag zijn 360 kinderen zoekgeraakt, een aantal dat nog nimmer werd bereikt. Gisteren bleef het aantal verdwaalde kinderen beneden de honderd. In het dorp was de drukte, vooral ook des avonds zeer groot. Zandvoort zal zich deze „gouden seizoendagen" zeker lang heugen. (Men zie ook pagina 2) Behalve in de Floriadestad Rotterdam behoefden de V.V.V.'s zaterdag voor Pink steren nergens particuliere adressen in te schakelen om logiesbehoevenden onder dak te brengen. Op Pinksterzondag moes ten Amsterdam en Utrecht hun reserves in het vuur brengen. In Den Helder was de situatie vrij moeilijk, omdat vele, voor namelijk Duitse, vakantiegangers per boot naar de eilanden wilden, maar door zeer veel besproken plaatsen op de boot naar Texel geen kans kregen. Was de noordzeekust bijzonder dx-uk be zet, veel minder was dat het geval langs de IJselmeerkust, waar accommodatie overbleef. Dat was gelukkig voor degenen, die in de buurt van Zandvoort, Egmond en Castricum geen logies of kampeerplaats konden vinden en nu tussen het IJ en de Afsluitdijk nieuwe kampeerplekjes ont dekten. Behalve de IJselmeerkust boden ook Friesland. Drente en Overijsel nog tal van aangename vakantiehoekjes. In Gel derland en Brabant was de logies- en kam- peerruimte behoorlijk bezet, maar niet vol. De Zeeuwse eilanden waren zeer in trek bij landgenoot en vreemdeling. Veel kon daar niet meer bij. De westhoek van Schouwen is nog nooit zo druk geweest als tijdens deze pinkster dagen. Het veer Anna Jacoba-Zijpe kon met twee boten de drukte niet aan. De file wachtende wagens was soms anderhal ve kilometer lang. In Rotterdam trok de Floriade bijna 100.000 bezoekers. „Dode stad" De hoofdstad was vooral eerste pinkster dag een „dode stad". In de gemeentelijke baden zochten 70.000 mensen verkoeling. In en om het Amsterdamse Bos verpoosden zich 80.000 hoofdstedelingen. Artis kreeg 6500 kijkers. Op Schiphol werden 23.000 bezoekers geregistreerd. De grensbewaking heeft zich ingespan nen ongewenste figuren te weren. De toe voer van Duitse „bromnozems" werd da nig in de gaten gehouden De ANWB-Wegenwacht heeft 't buiten gewoon druk gehad om automobilisten weer in het rechte spoor te helpen. Het proefvak met telefonisch alarm op rijks weg 13 bij Delft had maandagavond 107 pechgevallen genoteerd. Spoorwegen De pinksterdrukte is voor dc Nederland se spoorwegen vrijdagmiddag al begon nen. De zaterdag gaf vooral extra drukte op de lijnen AmsterdamZandvoort, BentheimHengelo en LeeuwardenGro ningen. De drukte in het binnenlands treinverkeer concentreerde zich de eerste pinksterdag vooraLin het kustgebied. Acht extra treinen vervoerden vijfduizend pas sagiers naar Scheveningen. Naar Hoek van Holland reden 5 extra-treinen. Zandvoort i was het einddoel van niet minder dan 13.000 passagiers. Op de lijn Amsterdam— Zandvoort v.v. werden tien extra treinen ingelegd. Maandag brachten de spoorwe gen 10.000 reizigers naar Zandvoort; 8000 zochten het strand op, de overige 2000 kwa men speciaal voor de autoraces. Sche veningen en Hoek van Holland boekten respectievelijk 4000 en 5000 „treingasten". Het vervoer naar Castricum omvatte 1300 personen. Zandvoort heeft met dc Pinksterdagen een drukte te verwerken gekregen als nooit tevoren. Wat het strandbezoek be treft spande de eerste pinksterdag de kroon. Maandag daarentegen waren het dc duizenden, die naar de autoraces op het circuit kwamen, die de politie handel vol werk hebben gegeven. Advertentie (Van onze weerkundige medewerker) De pinksterzondag bracht in het westen van het land de eerste officiële zomerse dag waarvoor het kwik boven de 25 C. moet komen... en dat deed het. Van de Zaanstreek tot Hoek van Holland liep het kwik tot 27 a 28 C. op. In de nacht van zondag op maandag en ook maandag over dag viel hier en daar regen, maar bijna nergens meer dan 1 mm. In de middag was het op de meeste plaatsen weer stralend weer, maar doordat de ivind meer naar zuidwest draaide, achter een zwak kou- frontje dat. was gepasseerd, werd iets min der warme lucht aangevoerd. Toch ivas het bij temperaturen van 20 tot 22 graden voor menigeen nog aangenamer dan zon dag. Er iverden in de iveerberichten wel regen- en onweersbuien voorspeld, maar in de praktijk is dit meegevallen. Slechts op enkele plaatsen is het tot een onweers bui gekomen. In Oost-Brabant veel 20, in Twente 17 mm regen. Wij zijn nu in een zwakke zuidweste lijke luchtstroom gekomen waarin de lucht nog wel een beetje onstabiel is. De kans op zonnige perioden is groter dan op buien, vooral in het kustgebied. Een enorm aantal extra diensten zijn bij N.Z.H.V.M. en spoorwegen ingelegd om het vervoer de baas te kunnen blijven. Be houdens de bekende opstoppingen bij de kruising ZandvoortselaanHerenweg wist men over het algemeen een geregelde dienst te onderhouden. Op eerste pinkster dag reden de spoorwegen in de morgen- en avonduren meermalen met vier extra trei nen per uur. Ook hier wist men een gere gelde aan- en afvoer te verzekeren. Enorm groot was het gemotoriseerd verkeer dat door de Zandvoortse politie echter met grote tact werd verwerkt, hoewel het meermalen voorkwam dat niet alleen op de Zandvoortselaan, doch ook in het dorp de wagens bumper aan bumper stonden en geruime tijd moest worden gewacht alvo rens men door kon rijden. De autoraces op het circuit brachten tweede pinksterdag alleen al ruim vijf duizend mensen naar de racebaan, waar van zeer velen per auto. De grootste ver keersopstoppingen deden zich 's middags omstreeks half twee voor. Op verzoek van de Zandvoortse politie werd omstreeks die tijd het verkeer naar de badplaats enige tijd opgehouden in Haarlem, waar op de ven en 24 uur bedenktijd gevraagd. Daar na had hij zich bereid verklaard vrijwillig naar Israel te vertrekken, om aldaar te recht te staan. Hij had de Israëlische vrijwilligers een eigenhandig geschreven brief ter hand gesteld, waarin hij ver klaarde een waarheidsgetrouw beeld van zijn werkzaamheden in Duitsland te wil len geven, opdat dit aan toekomstige gene raties bekend zou worden. In de Israëlische nota wordt dan verder verklaard: „De vrijwilligers hebben Eich mann daarna, met zijn volledige instem ming, buiten Argentinië gebracht en over geleverd aan de Israëlische geheime dienst. Begrip gevraagd In de Israëlische nota wordt verder ver klaard dat, indien de Israëlische „vrijwil ligers" de Argentijnse wetten hebben ge schonden, de regering van Israel hierover haar spijt wenst te betuigen. Israel wenst echter wel dat Argentinië rekening houdt met het buitengewone belang van het feit dat nu de man terecht kan staan, die aan sprakelijk is voor het ombrengen van mil joenen Joden. Zij wil er ook de aandacht op vestigen dat de betrokken vrijwilligers zelf overlevenden van de nazi-terreur zijn", aldus het Israëlische antwoord. De nota besluit: „Israël is er zeker van, dat de Argentijnse regering begrip zal tonen voor de historische en morele waarden, die bij deze zaak in het geding zijn". „Reuter" meldt dat Eichmann onder een valse naam als tekenaar werkzaam was bij een fabriek van „Mercedes Benz" in een voorstad van Buenos Aires. Zijn ware indentiteit was bij de fabriek niet bekend. Voorarrest verlengd HAIFA (Reuter-AFP) Dr. Bach, een rechter te Haifa heeft zondag het voor arrest van Eichmann met veertien da gen verlengd. Eichmann had niets te zeg gen toen hij voor de rechter stond die zijn ouders en vele andere familieleden heeft verloren door de Jodenvervolgingen in de tijd van het nationaal-socialistische regime. Bach heeft verder bepaald dat pu- blikatie van gegevens die zouden kunnen leiden tot de ontdekking van de plaats waar Eichmann gevangen wordt gehou den, is verboden. Zelfmoordpoging? Zo was het in Zandvoort op tweede pinksterdag: auto's als een legioen horzels op de boulevard en parkeer terreinen neergestreken. Plet vijftienjarige dochtertje Annelies van de familie Leenders uit Stiphout (Noordbrabant) is maandagmiddag om streeks vijf uur, tijdens een zwaar onweer in de gemeente Lieshout, op de brug van het Wilhelminakanaal door de bliksem ge troffen en gedood.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1