ON SON Bjmograf Tamboercorps „Vijfhuizen" viert eerste verjaardag in uniform Kunstgebitten Expositie in Heemskerk van werk van Mari Andriessen DINSDAG 7 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 J f De Varaflame regelaar- jlW direct de goede vlamhoogte Jazzavond van „Le Cercle de la Bohème" Riolering in Kleverpark „Tegelinbreker" krijgt vijf jaar gevangenisstraf Grondverkoop bij randweg voor garagebedrijf 500 gestolen uit tas van melkhandelaar Antwoord op vragen over Volkskredietbank Drs J. Visser opende expositie in „De Ark" Baby in Heemstede in lakentje gestikt Bromfietser in Heemstede ernstig gewond UIT STAD EN STREEK Treinpassagier stootte hoofd tegen paal Vernielzuchtige zeelieden Ruit was brandglas PTT-centrale op Texel wordt 1 juli geopend ELN A wollana Examens Burgerlijke Stand van Haarlem ballpoint Ballograf Cottink normaal vulling f 0,95 Ballograf Magnum langschrijf vulling f 2,25 iiiiTiTm^J /"V Met het exclusieve Varaflame systeem kiest u de vlam- U hoogte die u wenst door een lichte draai aan de regelaar. 1 Alleen Ronson - 's werelds modernste gasaansteker - heeft Varaflame regeling. Ronson Varaflame gasaanstekers zijn verkrijgbaar bij juweliers, speciaalzaken en de betere sigarenmagazijnen. Reeds vanaf f. 29,25. In 5 seconden gevuld met de Ronson Varaflame Butane Multi-fill THE INTERNATIONAL STANDARD OF EXCELLENCE Alleen in Uw speciaalzaak Advertentie met witte uitmonstering en een blauwe kepi. Na een mars langs de dorpswegen werd gepauzeerd in het gymnastiekgebouw aan de Spieringweg. Daarna vertrok men op nieuw, nu met het „gastgezelschap", de drumband „Frans Hals" uit Haarlem. Toen de beide korpsen op de Spieringweg tegen over het postkantoor arriveerden, had zich daar reeds een zeer groot aantal belang stellenden verzameld om getuige te zijn van de taptoe. Het werd een muziekfestijn dat meer dan een uur duurde en dat klonk als een klok. Nu eens traden „Vijfhuizen" en „Frans Hals" gezamenlijk op, dan weer gaven zij ieder afzonderlijk mars- en figuurdemon straties. Telkens weerklonk het enthou siast applaus der aanwezigen, dat vooral tijdens de finale de vorm van een ovatie aannam toen de beide korpsen zich in een breed front vóór de dirigeerstoel van de instructeur, de heer J. Walker uit Haarlem, opstelden om met een machtig samenspel dit optreden te besluiten. Roffels, hoorn signalen, Schotse marsen, Hollandse en Russische taptoes wisselden elkaar af in een vlot tempo. Vooral toen de straatver lichting ging branden, was het niet alleen een klankvol, maar ook een kleurrijk schouwspel door de blauwwitte uniformen van „Vijfhuizen" en de roodwitte kleding van de Haarlemse band. Nadat door één hoornblazer het model-avondsignaal was geblazen, werd besloten met een show mars. Daarna marcheerden de beide bands naar het gymnastiekgebouw, waar de jongelui werden onthaald. Naast de reeds bestaande jongeren- en jazzsociëteiten is Haarlem sinds enige tijd een nieuwe gelegenheid rijk, waar in eigen kring naar jazzmuziek kan worden geluis terd. Het is „Le cercle de la Bohème", die zaterdagavond in een zaal van café „Die Raeckse" een bijeenkomst hield, waar het kwartet Jan Wijk uit Alkmaar een concert gaf. Deze avond was, zowel wat de verzorgde muziek als de prettige sfeer betreft, zeker een succes te noemen. Er werd de gehele avond geanimeerd gedanst op de muziek van het kwartet Jan van Wijk. B. en W. van Haarlem vragen de raad een krediet van 135.700 ter beschikking te stellen voor de vernieuwing van de riolering in de Tetterodestraat, de Jan de Braystraat en een gedeelte van de Wou- wermanstraat. In dit krediet is een bedrag van 16.000 begrepen voor het omleggen en vervangen van kabels en leidingen. Op 3 juni was het een jaar geleden, dat enkele enthousiaste jongelui uit Vijfhui zen een vergadering uitschreven, om te komen tot de oprichting van een drum band. Verscheidene Vijf huizenaars gaven op deze bijeenkomst in de openbare school van hun belangstelling blijk. De drumband die officieel Tamboerkorps „Vijfhuizen" zou gaan heten werd opgericht. Men begon met niets dan een negatief kassaldo, omdat de initiatiefnemers bij hun ouders een voorschot op hun zakgeld hadden moeten opnemen om de uitnodi gingen voor de oprichtingsvergadering te kunnen betalen Zowel wat de geldmiddelen als de muzi kale kennis betreft, moest alles dus van de grond af worden opgebouwd. Gedurende het eerste jaar van zijn bestaan, heeft het tamboerkorps echter bewezen tot iets in staat te zijn. Dank zij de burgerij van Vijf huizen en omgeving die in deze periode tussen de vijfendertighonderd en vierdui zend gulden bijdroeg kon door een ge zond financieel beleid en de vakkennis van een goede instructeur iets worden be reikt, waarvan men nu in Vijfhuizen eigen lijk zelf verbaasd is. Er werden instru menten aangeschaft en op 30 april ver zorgde de eigen drumband het oranjefeest in het dorp. Toen ging dit nog in burger, maar uit de opbrengst van de onlangs ge houden bazaar kon men nu uniformkleding kopen. Om de eerste verjaardag te vieren had het tamboerkorps voor zaterdagavond een mars door het dorp aangekondigd met een demonstratie figuurlopen tot slot. Reeds vóór het tijdstip van vertrek was het in het dorpscentrum een gezellige drukte en de vele belangstellenden hebben enkele uren kunnen genieten van een muziekfeest, dat alle verwachtingen overtrof en eindig de met een grootse taptoe. Uniform De eerste verrassing was de band in uniform. De uniformkleding is wit met blauw, de kleuren van de Haarlemmer meerpolder: wittebroek met blauwe bies, wisse bloese of overhemd, blauwe strop das en blauwe kwartiermuts vormen de kleding van de leden. De tamboer-majoor draagt bovendien een helderblauw jasje Advertentie De Haarlemse rechtbank heeft een 37- jarige kok zonder vaste woon- of verblijf plaats die bekend staat als de tegclmaniak en tussen september en januari in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Ut recht in 22 gemeenten 68 inbraken pleeg de, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek. Hij opereerde in villawijken en als hij had geconstateerd dat in een bepaald huis de bewoners niet thuis waren, nam hij een tegel uit het trottoir en drukte daar mee een ruit in. Hoofdzakelijk had hij het voorzien op geld, sieraden en andere kostbare voorwerpen. In totaal maakte hij voor ongeveer 60.000 buit en hij richtte een schade van circa tien mille aan bureaus, secretaires en kasten aan. De officier van Justitie had zes jaar gevangenisstraf geëist. Een 22-jarige assistent-boekhouder en verkoper bij het Haarlemse filiaal van een Amsterdamse fietsenfabriek werd we gens verduistering veroordeeld tot een ge vangenisstraf van negen maanden, waar na zes onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest. De jongeman stak in februari 2300 in eigen zak en maakte dit bedrag in enkele dagen nagenoeg geheel op door zich met een meisje in het luxe uitgaansleven te storten. Daarna probeerde hij het meisje er toe te bewegen wat geld te verdienen door te gaan „tippelen". De eis luidde acht maanden, waarvan vijf onvoorwaar delijk met aftrek en drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht, van de r.k. reclassering. De rechtbank veroordeelde een 19-jarige Heemsteedse etaleur die in de winkels, waar hij etalages moest maken, allerlei artikelen wegnam, tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek van voor arrest, waarvan drie maanden voorwaar delijk. Verdachte pleegde deze diefstallen onder meer in Heemstede, Noordwijk, Noordwij- kerhout en Katwijk. De officier van Jus titie had tien maanden gevangenisstraf ge- eist, waarvan zeven onvoorwaardelijk met aftrek en de overige drie voorwaardelijk met drie jaarproeftijd en toezicht van de r.k. reclassering. Een 44-jarige Zandvoortse, die bij een weduwnaar, voor wie zij de huishouding verzorgde, een portefeuille met 800 weg nam, werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De eis luidde zeven maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van het Le ger dés Heils. UITSLUITEND een maatcorset kan de grootste voldoening schenken VOOR ALLE FIGUREN HAARLEM: HOUTPLEIN hoek RAAMSINGEL - TEL. 14384 AMSTERDAM: v. BAERLESTRAAT 156 TEL. 712054 Advertentie B. cn W. van Haarlem stellen de raad voor aan de Nieuwe Atomobicl Maat schappij n.v. te Amsterdam een terrein van 2320 vierkante meter aan de Schim- melpenninckweg, hoek Leidsevaart af te staan tegen een prijs van 40 per vier kante meter voor de bouw van een garage met showroom, kantoor, dienstwoning, luchtbrug, alsmede een smeer- en tank station. Aanvankelijk had genoemde automobiel maatschappij belangstelling voor een stuk grond aan de Vondelweg, hoek Geuse- vesperstraat. De raad heeft op 10 decem ber 1958 besloten dit terrein in principe aan genoemde maatschappij (toen nog Amsterdamse Rijtuigmaatschappij n.v.) te verkopen. Inmiddels heeft het automobiel bedrijf Koks en De Jong ut Haarlem be langstelling getoond voor het terrein aan de Geusevesperstraat, voor de reserve ring waarvan het sinds 10 oktober 1959 een rentevergoeding betaalt. Een 42-jarige melkhandelaar uit Haarlem is zaterdagavond vijfhonderd gulden kwijt geraakt. De man, die overdag melk slijt, werkt 's avonds in een melkinrichting. Daar had hij zijn geldtas, die 1200 be vatte, in een kleedhokje gehangen, dat hij met een hangslotje had afgesloten. Toen hij de tas later wilde ophalen, bleek de deur van het hokje uit de scharnieren te zijn gelicht. Uit de tas is een bedrag van f 500 weggenomen. Naar aanleiding van de schriftelijke vragen, die het Haarlemse raadslid de heer J. Prikkel (Arb.) heeft gesteld mét betrekking tot de liquidatie van de Volks kredietbank voor Haarlem en omliggende gemeenten, delen B. en W. van Haarlem mee zoals ook reeds in het betreffende raadsvoorstel staat dat zij omtrent de verstrekking van kredieten na 1 januari 1961 te zijner tijd nadere mededelingen zullen doen. Ad vprtpntip DENTOFIX houdt ze stevig op hun plaatsl Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U morgens een weinig DENTOFIX op de plaat strooit. U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbeha gen, want DENTOFIX doet zijn plichtI Dit moderne, antiseptische poeder werkt als een beschermend kussen en houdt bovendien de adem fris. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en droaisteriien. In het gebouw Bloemlust te Heems kerk aan de G. van Assendelftstraat 23 is tot 12 juni een expo sitie van werken van Mari Andriessen te zien. De expositie is iedere dag open tus sen l'l en 17 uur en op werkdagen ook nog tussen 19 en 21 uur. Hoewel ik al veel van Andriessen zag, ont moette ik hier voor mij toch nog onbe kende zaken. Waar die kans ook voor an deren wel zal bestaan heeft deze expositie zin voor meer mensen ook dan alleen de in woners van Heems kerk. Mij was bij voorbeeld nieuw een schets voor het mo nument te Nijmegen, een zwevende engel, een prachtig plastiek- je natuurlijk. Nieuw waren voor mij een meisje op een ponnie, een plaquette met een meisjeskop en een jong ens figuurtje in brons. Voor het eerst zag ik ook het figuur- tjvan de zaaier, dat Andriessen op twaalf jarige leeftijd maak te. Hij was al net zo veelbelovend als een Kees Verwey. Over Andriessen kan ik eigenlijk wei- ïig anders zeggen dan dat ik hem bewonder en de belangrijkste beeldhouwer van ons land vind door de gemakkelijke ver staanbaarheid van zijn werk, dat van een kwaliteit is, die men durft te vergelijken met die van inter nationaal méér bekende beeldhouwers. Waar geen kritiek bestaat valt er immers niet veel meer te doen dan een herhaald bewonderen uit te spreken? Andriessens werk behoeft niet verklaard te worden. Zijn oorlogsmonumenten, waarvan we hier enkele schetsen en foto's ontmoeten, zijn daarom ook de meest welsprekende, die ik ontmoette. Naast bewondering voelt men ook zo veel genegenheid voor dit werk. dat van zo open karakter is. Andriessens mensen staan zo dicht bij ons. Dit voor zover wij in de buurt van zijn modellen kunnen komen. Ik denk nu aan Andriessens portret van Lodewijk van Deyssel, die ook Verwey tot een van zijn grootste werken inspireerde. Andriessens monumentale kop zou men willen vergelijken met Balzac- studies van Rodin. Andere portretten, als het hier geëxposeerde van een jonge vrouw, zou men willen plaatsen naast werk van de grote Franse beeldhouwer Despiau. Men vermoedt dat Andriessens werk het dan uit zal houden. Maar even zeer vermoed ik dat men een vergelijken direct vergeet door het zo direct mense lijke contact dat men1" met Andriessens werk heeft. Om ons als oplettend beschouwer van Andriessens werk te doen gelden, zouden we misschen enige zaken moeten vergelij ken met noordelijke plastieken uit de late middeleeuwen. Andriessen zal daarvan wel veel bewonderd hebben. Maar zijn werk is door een intens beleven van gewone menselijkheid toch zo geheel eigen en ver gelijkbaar met alles, dat we als groot leer den zien, zoals bijvoorbeeld Rembrandts verbeeldingen van mensfiguren. De catalogus doorkijkende bemerk ik meer van het geëxposeerde voorheen niet gezien te hebben. Was dat al belangrijk voor me, het weerzien van de Mozart- figuurtjes was dat evenzeer. Ook voor niet- Heemskerkers zal deze expositie meer bie den dan de verrassing van het weerzien. ALLEENIMPORT EN SERVICE AFD: WILLIAM RIKKERS HANDELSONDERNEMING N.V- BEURS DAMRAK AMSTERDAM De burgemeester van Haarlemmerliede, drs. J. J. M. Visser, opende zondagmid dag in kunstcentrum „De Ark", waar het een traditie lijkt te worden openingen van tentoonstellingen soms meer dan een half uur te verlaten, met een korte inleiding een expositie van werken van Paula Ge- taedts. Drs. Visser gaf als zijn mening te ken nen dat dit werk met een eerlijke en aan deze tijd aangepaste geest is vervaardigd, ondanks het feit, dat de voorstellingen niet- van deze tijd zijn. Haar werk geeft haar begrijpende geest voor deze tijd weer, aldus drs. Visser, die de weinige aanwezigen opwekte om dankbaar te zijn voor het feit, dat zij allen dit mochten meemaken. Burgemeester Visser, die vooropstelde, dat hij enigszins vreemd was in dit milieu, zei geraakt te zijn door haar werk, waar mee hij al eerder kennis had gemaakt. Hij wenste de schilderes succes toe met deze tentoonstelling en sprak de hoop uit, dat ook de andere bezoekers verrijkt zul len worden door haar werk. Zondag is het negen maanden oude dochtertje van een gezin dat in de Glip in Heemstede woont, in een lakentje ge stikt. Het meisje was er een van een twee ling. De ouders zouden des middags met de kinderen uitgaan en toen de moeder bij het bedje kwam. zag zij dat er met een der babies een ongeluk moest zijn gebeurd. Het kind bleek reeds te zijn overleden. Zaterdagmiddag om zes uur is een vier enzestig jarige Iieemstedenaar, die op de Binnenweg te Heemstede twee fietsende meisjes inhaalde, met het voorwiel van zijn bromfiets tegen het achterwiel van de fiets van een der meisjes gebotst. Hij viel en met ernstige hoofdwonden is de brom fietser naar het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem vervoerd. Daar is hij ter ver pleging opgenomen. Getuigen van 't onge val wordt verzocht zich met de politie te Heemstede (Raadhuisstraat) in verbinding te stellen. Nieuws in het kort Autotocht voor bejaarden. „Humani- tas" houdt donderdag 9 juni de jaarlijkse autotocht voor de bejaarden. Drie bussen vertrekken om één uur van het Wilsons- plein in Haarlem in de richting Gouda en Utrecht. Bijbellezingen. Onder auspiciën van de Stichting tot verkondiging van het evangelie en verspreiding van Christelijke lectuur zal de heer J. Klein Haneveld in de Zuiderkapel in Haarlem een drietal le zingen houden over de Heilige Geest. Don derdag 9 juni spreekt hij over „De doop met de Heilige Geest, een tweede zegen?", donderdag 30 juni over: „Geestesgaven en geestesvrucht" en donderdag 14 juli over: „Ziekte en lijden overwonnen door de Hei lige Geest." De heer A. Veenstra uit Meppel is tij dens een treinreis van Amersfoort naar Zwolle zwaar gewond geraakt. Hij leunde even buiten Amersfoort zo ver uit de trein, dat hij het hoofd -stootte tegen een paal, die naast de spoorlijn staat. Een van de andere passagiers trok aan de nood rem en de heer veenstra werd naar een ziekenhuis in Amersfoort overgebracht. Vernielzuchtige zeelieden afkomstig van schepen die in Velsen ligplaats hebben, heb- in de afgelopen nacht een winkelruit te Beverwijk ingegooid. De politie van Be verwijk maakte jacht op de vandalen. Er waren drie Engelse en een Duitser en vol gens de verklaringen der Engelsen was de Duitser schuldig. Dat bleek allemaal veel later op het politiebureau te Beverwijk. Want in Velsen-Noord werden eerst nog enkele vuilnisbakken omgeworpen, zodat de inhoud ervan op straat kwam te lig gen. Een Velsense politieman betrapte de zeelieden. De duitser bleek weer de schul dige te zijn. Na een telefoontje, bracht een Velsense agent de vernieler naar Be verwijk over, maar onderweg liet de agent de Duitser alle vuilnis met de han den in de emmers deponeren In een Beverwijkse woning aan de Zee straat is zondagmiddag, terwijl de bewo ners een middagdutje deden, brand uitge broken op de bovenverdieping doordat een luchtblaasje in een ruit alsbrandglas fungeerde. De zonnestralen brandden zo doende een gaatje in de vitrage, die in brand vloog. Stukken van het gordijn vie len op een stoel, waarvan de bekleding vlam vatte. Buren blusten het vuurtje met water en maakten de bewoners wakker. De brandweer was aanwezig. Op vrijdag 1 juli wordt op het eiland Texel de nieuwe knooppuntcentrale van de PTT in Den Burg in bedrijf gesteld. Hierdoor zullen de eilandbewoners aan sluiting krijgen op het automatische tele foonnet van Nederland. Van dat moment af zal de automatisering van het telefoon district Haarlem, en daarmee van de ge hele provincie Noordholland, zijn voltooid. De directie van het telefoondistrict Haar lem heeft de opening van de nieuwe cen trale met enige feestelijkheid omkleed. Autoriteiten, onder wie de Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de directeur-generaal van de PTT en andere functionarissen van het bedrijf, en de voorzitters van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, Alkmaar en West-Friesland zijn uitgeno digd de inbedrijfstelling bij te wonen. Advertentie DE ZWITSERSE NAAIMACHINE Fantastisch EENVOUDIG Eenvoudig FANTASTISCH TEMPELIERSSTRAAT 68 Chr. Lyceum Haarlem. Geslaagd voor diploma bèta: J. H. Ietswaard W. A. Meijer. J. A de Rue en H. Visser te Haarlem. (Verbeterde opgave). Zandvoort Nieuwe schermclub In Zandvoort is opgericht de scherm club „Toccato". Elke maandagavond om acht uur zal geoefend worden in het Ge meenschapshuis aan het Schoolplein, on der leiding van schermleraar C. Weber uit Heemstede. Er traden vijftien leden tot de vereniging toe. Het voorlopig se cretariaat berust bij mevrouw Klein, Dr. C. A. Gerkestraat 15 zwart. Eenrichtingsverkeer in Haltestraat B. en W. van Zandvoort hebben met ingang van zaterdag Let gedeelte van de Haltestraat, gelegen tussen de Kleine Krocht en de Zeestraat, in de richting van het Raadhuisplein, voor alle verkeer met motorrijtuigen verboven verklaard. Advertentie BEVALLEN van een zoon: 2 juni: W. G. Klooster-van Heulen; 3 juni: P. J. Wijnhof-van Vonderen; E. M. Kubbenga- Boer. BEVALLEN van een dochter: 2 juni: R. Smits-van der Heijde; 3 juni: J. A. Alings-Vliegenthart; W. Benjamins-van Leeuwen; A. J. M. Arnoldus-Westerhoven; A. C. Driehuizen-Koster. ONDERTROUWD: 4 juni: J. H. F. Tromp en Th. Haasbeek. GETROUWD: 4 juni: D. N. de Nie en K. van der Meulen; S. H. Eerhart en H. M. P. Verkerk; R. Wildschut en S. E. Stevens. OVERLEDEN: 3 juni: J. Veldmeijer, 56 j., Gouwstraat; A. J. Dreijer, 75 j., Omvals- poort; C. M. J. van der Sman-Willems, 77 j., Kamperlaan; 4 juni: M. H. van der Loo-Libosan, 85 j., Parnassiakade. Geen echte Kinder-vakantie zonder zo'n heerlijke, lichte, gemakkelijke wandelwagen. ITALIAANSE lijnen en HOLLANDSE klasse vindt U in onze beide Top-merken, KOELSTRA en MUTSAERTS verenigd 8 modellen, elk in geel, blauw, Linde, tweed, lila. dior van 39.- tot 69.-

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5