W/ Vrederechters hebben grote bevoegdheden in Australië PERRY Maatjesharingafzet toont grote verschillen De enige toelatingseis voor dit ambt is een blanco strafregister Indonesië en Malaya zullen ééntalig worden Bosbrand in Bakkum Vj&M.W Meisje vloog door winkelruit bij E.H.B.O.'er Doorbraak van het nieuwe leven" Prinses Beatrix en Prins Albert op de M-dag te Utrecht Plannen voor bouw van 800 huizen in Heemskerk Acht doden in het verkeer 7 HET VERSCHIL TUSSEN 1945 EN NU Grote evangelisatie landdag in Velsen Ben Goerion als exegeet Karl Marx' graf in Londen met hakenkruizen beklad Universiteitsinstituten in Museum Amsterdam Wijk aan Zee nu lichtend voorbeeld voor andere kustplaatsen DINSDAG 7 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT (Van onze correspondent in Sydney) De rechterlijke macht behoort met de diplomatie tot de twee enige beroepen, die uit zichzelf „sociale stand" bezitten. In ieder ander beroep, zo schreef een bekende Nederlands auteur onlangs, moet de be oefenaar ervan zich door zijn persoonlijk heid en gedragingen sociale stand verwer ven. Welnu, onze Nederlandse immi granten in Australië krijgen gelegenheid die „stand" te verkrijgen als „rechter", zonder dat er enige juridische opleiding voor nodig is. Een blanco strafregister is de enige voorwaarde om „vrederechter" te kunnen worden. Een eenvoudige tim merman uit Nederland, een huisschilder, een kantoorbediende, een kelner, of wie dan ook man of vrouw kan die „so ciale stand" verkrijgen door het parle mentslid in zijn district te vragen of hij hem (of haar) wil voordragen bij het op perste gerechtshof om tot „justice of the peace" (vrederechter) te worden benoemd. Aangezien het parlementslid graag bij de komende verkiezingen verzekerd wil zijn van de stem van zijn verzoeker geeft hij prompt gevolg aan het verzoek. Hel onder zoek naar het strafregister (al dan niet blanco) neemt de politie wel voor haar rekening! Als alles klopt volgt de aflegging van de eed voor de rechtbank. In de regel gebeurt het met zes of acht man tegelijk. De rechter wenst de nieuwe vrederechters geluk met hun benoeming en daarmee is de zaak af. Zij mogen nu de letters J. P. achter hun naam zetten (justice of the peace). Hun benoeming wordt in de staats courant gepubliceerd. Hun handtekening is officieel geregistreerd, want het is een van de belangrijkste taken van een J.P. om documenten te tekenen als een soort „onder ede staande getuige". In Australië wordt namelijk voor ontelbare gevallen een handtekening geëist, te zetten in het bijzijn van een J.P., die het document dan even eens onmiddellijk tekent. Immigranten, die hun bagage willen laten uitklaren en in ontvangst nemen, een geld lening willen aanvragen voor het kopen van een huis, een studiebeurs willen accep teren voor hun kinderen, een waarheids verklaring moeten afleggen zij moeten dit doen door een formulier te tekenen in bijzijn van een vrederechter. Zo gezien en er zijn tientallen andere gevallen is de functie van een J.P. dus uitsluitend ad ministratief, maar reeds als zodanig bewijst de Nederlandse, tot Australische burger ge naturaliseerde immigrant, die er de moeite en tijd voor over heeft om dit onbezoldigde beroep uit te oefenen, uitstekende diensten aan zijn landgenoten en anderen, die een beroep op hem doen. Niet alle immigranten kennen voldoende Engels om wijs te kun nen worden uit civielrechtelijke paperas sen, maar een J.P. zal hem graag en af doende helpen. Maar heeft zo'n J.P. daartoe voldoende bekwaamheid? Deze vraag mogen we ge rust stellen, want het is niet nodig examen af te leggen om vrederechter te worden, en er zijn dan ook heus wel vrederechters, die "zich van hun bevoegdheden niet. geheel be wust zijn en de bekwaamheid tot uitoefe- Advertentie Nauwelijks te geloven, maar wij willen het u bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6-cyl. Brandstofverbruik 1 1 op 17 km. Zeer lage afschrijving. Op achterportieren spec, bevei liging voor kinderen. Demonstr. z. enige verpl. Prijs: ƒ5650. Hoefdagentschap Telefoon 12138 in in de DJAKARTA (ÜPI) De Maleise fede ratie en Indonesië zullen in de toekomst een gemeenschappelijke voertaal invoeren wegens de grote overeenkomst, die er be staat lussen het Maleis en de Bahasa In donesia. Verleden jaar kwamen beide lan den overeen een gezamenlijke taalcom missie in het leven te roepen, die tot taak heeft meer uniformiteit in de twee talen te brengen. Aangezien er enige tijd over heen zal gaan eer Indonesië en Malaya erin slagen een gemeenschappelijke spelling in te voorlopig „Djakarta" gespeld worden voorlopig „Djakarta" gespeld word?n plaats van „Jakarta". Ook de stadstaat Singapore heeft wens te kennen gegeven aan het project mede te werken. Tijdens zijn bezoek aan Indonesië verklaarde de eerste minister van Singapore, Lie Koean Joew: „Als 88 miljoen Indonesiërs en 7 miljoen Maleiers dezelfde taal spreken, welke andere taal zou er dan voor de bevolking van Singa pore zijn." De commissie zal als eerste tot taak hebben een gemeenschappelijke spelling te zoeken. Over de grondslagen heeft men reeds overeenstemming bereikt, maar zij moeten nog in toepassing worden ge bracht. De Maleiers schijnen meer haast te wil len maken dan de Indonesiërs. Zij stellen zich voor de veranderingen in de spelling per decreet af te kondigen, maar de In donesische minister van onderwijs, dr. Prijono, wil dat het publiek eerst om goedkeuring wordt gevraagd. Hij is de mening toegedaan dat eerst taalkundigen, onderwijskrachten en uitgevers geraad pleegd moeten worden. De Indonesiërs geven toe dat de Maleise spelling veel praktischer is dan de Indo nesische. De overeenkomst inzake de in voering van een gemeenschappelijke spel ling, betekent dan ook dat de Indonesiërs veel meer wijzigingen in hun spelling moeten aanbrengen dan de Maleiers. Het gehele onderwijsmateriaal moet veran derd worden overeenkomstig de nieuwe spelling. Deze maand zal een Indonesische com missie van taalkundigen naar Malaya ver trekken voor verdere besprekingen over de nieuwe gemeenschappelijke spelling. ning ervan missen. Wie als J.P. daarvan zelf doordrongen is, kan zich natuurlijk van al die bijzonderheden op de hoogte stellen, maar dat kost geld. Er is een „vereniging van vrederechters" (met zelfs vrouwelijke vrederechters in het bestuur) en een „in lichtingendienst", die een rechtskundig tijd schrift, briefpapier voor vrederechters en insignes tegen betaling verstrekt. Vrede rechter is inderdaad een ere-baantje: het kost geld. In bepaalde gevallen moet hij zelfs twaalf gulden betalen voor de eeds aflegging. In een miljoenenstad als Sydney wemelt het van vrederechters. Op grote kantoren lopen er altijd wel een of twee rond en wie een restaurant binnenloopt, treft er daar in de regel ook wel een aan. Een vrederechter heeft naast zijn administra tieve taak ook de bevoegdheid om recht te spreken. In de dichtbevolkte streken ge beurt dit zelden, omdat er uiteraard de normale rechter beschikbaar is, maar in het binnenland wordt hij soms tot de uit oefening van rechterlijke taken geroepen, waarbij hij zeer grote verantwoordelijkheid draagt. Behalve het recht en de plicht om in be paalde gevallen als rechtsprekende rechter te fungeren met recht dus rechtspraak door een vertegenwoordiger van het volk, die geen jurist is kan de J.P. dagvaar dingen doen uitgaan, de eed afnemen, de politie machtigen overdag of 's nachts huis zoeking te verrichten en zich met geweld toegang tot particuliere woningen doen verschaffen. Elk jaar moet hij in zijn dis trict de telkenjare herziene lijst van jury leden controleren en bezwaar maken tegen personen, waarvan hij meent, dat zij on geschikt zijn om als zodanig op te treden, en eventueel nieuwe namen aan de lijst toevoegen. Ook kan hij optreden als rech- ter-commissaris (bij onderzoek bijvoorbeeld van vermeende gewelddadige dood), en een vervolging doen instellen. De vrederechter moet „recht doen aan allen, wie zij ook zijn, volgens de wetten en gebruiken van het land, zonder vrees of gunst, genegenheid of vijandige gezind heid" en op grond hiervan is hij zelfs be voegd een bevel van de regering of een minister te negeren, indien hij van mening is, dat het indruist tegen het genoemde beginsel. In het zich snel ontwikkelende Australië van vandaag, waar de bevolking ook daar zich uitbreidt waar voorheen zelfstandige communale gemeenschappen afgesloten la gen van de dichter bevolkte streken en de vrederechter het opperste gezag van rechtsvervolging en rechtspraak in zich scheen te verenigen, wordt zijn taak steeds verder teruggedrongen tot die van een on bezoldigde administratieve ambtenaar. Dat zij ook thans nog, zelfs in Sydney en andere grote steden, waardevolle diensten pro deo verlenen aan hun mede-landge noten, staat niettemin buiten kijf en voor hun altruïstisch werk waarvoor zij op elk uur van de dag of van nacht geroepen kunnen en mogen worden verdienen zij niets dan lof. Dit geldt niet in het minst voor de Neder landers onder hen, die als Australische staatsburgers, hun oud- en mede-landge noten met raad en daad terzijde staan. In 't provinciaal duinterrein te Bakkum heeft eerste pinksterdag een zware bos brand gewoed, waardoor meer dan 1500 vierkante meter dennenbos door het vuur werd zwart geblakerd. De oorzaak van de brand is onbekend al vermoedt men dat het achteloos wegwerpen van sigaret of sigarenpeukje als oorzaak hiervan moeten worden aangemerkt. De brand, die ontdekt werd door bewo ners van een tenthuisje op het nabij gele gen kampeerterrein, kon worden afgeba kend door de zeer spoedig ter plaatse ge arriveerde vrijwillige brandweer van Cas- tricum, de bosbrandweer van het PWN en de vele kampeerders die gewapend met schoppen de brand met zand te lijf gingen. Door het doortastende optreden bleven de vlak bij de plaats van de brand staande kampeerhuisjes gespaard, maar niet min der dan 150Ó vierkante meter dennenbos werd een prooi der vlammen. WU BOUWDEN WONINGEN JAARL'JKS AAMTAL VOLTOOIDE WONINGEN IN NEDERLAND 1959 Gemengd succes. Voor het eerst sinds hij twee jaar geleden de Tsjaikofski-wed- strijd heeft gewonnen, heeft de Ameri kaanse pianist Van Cliburn in Moskou weer geconcenteerd. Muzikaal werd het geen succes. De kenners in de volle Tsjaikofski- zaal waren het er over eens dat het samen spel tussen dirigent Rozjdestwenski en het Symfonie-orkest van Moskou enerzijds en Van Cliburn anderzijds, niet vlotte. De Rus sische pianist Emil Gilels behoorde tot hen die nalieten te applaudisseren. Maar de „teenagers" van Moskou trokken zich van de critici niets aan. Russische meisjes schreeuwden bravo en vergoten tranen van aandoening. thans tellen wij ca 2.5mihoen inwoners méér dan m 1945 thans bezittenwij ca 460 000 personenau - to's meer damn 1945 thans bezit ten wij ca 1 miljoen bromfiet sen méér damn 1945 thans roken wij jaar lijks per hoofd der be. volkingca.850 sigaret ten méér damn T945 thans kan de gemid delde baby gemiddeld 2 levensjaren méér verwachten dan ml945 jeugd gemiddeld 2cm Cangerdanri1945 thans bedraagt de jaar lijkse belastinaop brengst ca 7miljard gld méér damn 1945 thans hebben wij ca. 114 OOOverkeersonge. vallen p jaar méérdiA5 Een 14-jarig meisje uit Doesburg, Gerrie Nieuwenhuis, dat bij een verkeersongeluk zeer ernstig gewond werd, heeft het feit dat zij waarschijnlijk het leven eraf brengt te danken aan het optreden van een op ticien uit Dieren, de heer G. Steenbeek, bestuurslid van de plaatselijke afdeling E.H.B.O. Met een vriendin liep Gerrie Nieuwen huis zaterdagavond in Dieren, toen enkele jongens aanboden de meisjes op de brom fiets thuis te brengen. Deze vonden dit goed, onder voorwaarde, dat zij mochten rijden. Hiermee gingen de jongens akkoord Doordat Gerrie echter met te grote vaart een scherpe bocht nam, vloog zij door de spiegelruit van de opticienszaak van de heer Steenbeek. De scherven van deze ruit sneden haar gezicht van de neus tot aan het linkersleutelbeen open, waar door ook de halsslagader werd doorgesne den. De heer Steenbeek drukte onmiddellijk de slagader dicht en begaf zich het meis je naar de politiepost aan de overzijde van de straat. Daar zakte het meisje in elkaar. Bijna een uur lang heeft de heer Steenbeek de slagader dichtgeknepen moe ten houden, daar de ziekenauto van de G.G.D. een slachtoffer van een ander.ver keersongeval met een schedelbasisfrac- tuur naar een ziekenhuis in Arnhem over bracht. Toen de auto arriveerde werden Gerrie en de heer S. met grote spoed naar het ziekenhuis te Velp gereden. Pas toen Gerrie op de operatietafel lag kon de heer Steenbeek ziin handen vrijmaken. Advertentie VOOR 1EDLR EEN PASSEND RIJWIEL OF BROMMER Gazelle, Magneet, HMW, Solex, Giulietta enz. GED. OUDE GRACHT 102 - TEL. 14361 Het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft een onderzoek ingesteld naar de binnenlandse afzet van de maatjesharing. Het onderzoek heeft zich uit gestrekt over de jaren van 1951 tot en met 1959. Men heeft nu een rapport ge publiceerd, dat zich bezig houdt met de cijfers, die men met ingang van mei 1955 heeft verkregen. Het onderzoek is er op gericht geweest te weten te komen hoe in de verschillende streken van Nederland de visconsumptie ligt. Over het tijdvak van onderzoek (het begin van de teelt tot eind januari) was de gemiddelde omzet per week per winkelier in Zeeuwsch-Vlaanderen en in Weert-Venray minder dan 200 stuks, op Schouwen- Duiveland en Tholen gemiddeld 240 stuks. Op ongeveer 300 stuks lagen Middelharnis, Zevenbergen en Bolsward-Sneek. Tussen de 400 en 500 stuks haringen worden per week gemiddeld verkocht per winkelier in Haren, Zutfen en Emmen. In een groot aantal districten ligt de gemiddelde haringverkoop tussen 500 en 600 stuks per week, namelijk 't Gooi, Leeuwarden, Appingedam-Winschoten, Wijk bij Duurstede, Zuid- Limburg, Winterswijk en Eindhoven. Enigszins hoger (in de groep var> 600-700 stuks per week) ligt de omzet in Breda-Bergen op Zoom, Dokkum, op Walcheren en Beve land en in Venlo-Roermond. In Veendam, Ommen, Ede, Amersfoort en Montfoort en in de Meijerij van Den Bosch is de gemiddelde weekomzet gele gen tussen 700 en 800 stuks; in Heeren veen, Hoogeveen, Utrecht, Tilburg, Gronin gen, Assen tussen 800 en 1000 stuks. De hoogste gemiddelde weekomzetten (name- ijk 1000-1500 stuks) werden bereikt in Al melo, Zwolle, Deventer en Enschede. In dit overzicht ontbreken Zuid- en Noordholland, de Betuwe en een deel van de Veluwe. Hiervan zijn nog geen gege vens verzameld. Ook treffen de cijfers alleen winkels en geen venters. In de districten Groningen. Leeuwarden Assen en Zutfen blijkt dat de top van de verkoop zich uitstrekt van de derde week van mei tot en met de tweede week van juli, dat wil dus zeggen acht weken aan eengesloten. Anders ligt de zaak bij Ap- pingedam, Veendam, Haren, Bolsward/ Sneek. Zwolle, Deventer, Almelo, Ensche de en Winterswijk, waar de top loopt van de vierde week van mei tot en met de eerste week van juli. In het district Hoogeveen begint de top ook in de vierde week van mei, maar ein digt daar een week eerder. namelijk met de eerste week van juli. Eveneens in de laatste week van mei vangt de top aan in het centrum van het land. namelijk in Het Gooi. Utrecht Amersfoort. Ede. Wijk bij Duurstede en Montfoort. Evenwel blijkt de verkoop zich gedurende elf weken zich op een hoog ni veau te kunnen handhaven, zodat de top pas eindigt met de tweede week van augustus. Pas in juni begint de verkoop in de overige districten te stijgen tot boven 15 pet. van de gemiddelde omzet over het iaar. het kenmerk van de top-periode. In Zuid-Limburg begint de top in de eerste week van iuni om in de tweede week van juli weer te dalen tot beneden de 150 pet Hier duurt de top dus zes weken. De dis tricten Dokkum en Emmen hebben elk twee toopen. nameliik de eerste vier we ken van iuni en de maand oktober. Alle districten in Zeeland en Noord-Bra bant vertonen wat de duur van de top in de haringverkooo betreft eenzelfde beeld De too begint in de eerste week van iuni eindigt na dn perste week van augustus duurt dus 10 weken. en Februari-april 10 pet. 99 In het park Velserbeek is op tweede pinksterdag de vijfde Evangelisatie-Land dag gehouden. De landdag die interkerke lijk is, werd bijgewoond door 4500 belang stellenden uit alle delen van het land. Het motto van de landdag was „Doorbraak van het nieuwe leven". De dag was ge organiseerd door het „Landdag-comité", dat bestaat uit leden van diverse kerkelij ke groeperingen. Sprekers waren ds. G. Toornvliet uit Bloemendaal, die in zijn rede verband legde tussen Kerstfeest en Pinksteren: Kerst: de nederdaling van de vleesgewor den Christus en Pinksteren: de nederda ling van de Heilige Geest. Voorts sprak referend. G. Brucks field-director van de Europese Evangelische Zending te Doorn, over de volheid van het geloof door de Heilige Geest. Ook werd het wooid ge voerd door dominee/dichter Okke Jager uit Haarlem, die sprak van de verwon dering over het Pinksterfeest, die thans zo vaak gemist wordt. Het nieuwe leven, zo betoogde deze, is het gewone dagelijkse le ven, maar dan met Jezus. Men moet niet denken, dat zulk een leven onwezenlijk is, doch geestelijk, met hart en ziel aan de Heer verbonden te zijn. Hij zei ook dat het opmerkelijke van Pinksteren de ver wondering van de toeschouwers was. Die verwondering ontbreekt heden ten dage zo vaak, ook bij de gelovigen. Dit komt, dat zo gauw berust wordt, dat men maar maar aanneemt, dat wat het geestelijk le ven betreft, het altijd al zo geweest is en zo ook maar moet blijven, een blijven in de zelfgenoegzaamheid. Waar wacht men nu nog op zo vroeg de spreker zich af. „Jezus heeft toch alles gegeven! En zonder Jezus in het gewone leven, in het sterven, zonder Jezus in de hemel, kan een mens niet bestaan. Daarom: gelooft in Hem!" Ds. J. Visser uit Amsterdam kreeg ver volgens 't woord over de vernieuwing van de mens door 't geloof. Evangelist Theo Dikkes uit Leiden sprak over de doorbraak van 't leven door de aanvaarding van het geloof, en tot besluit sprak evangelist Ja cob Kleinhaneveld uit Bodegraven over Christus als de weg tot het leven. De landdag werd gehouden in een tent, die 2200 bezoekers kon herbergen. Toen echter een bui losbrak bleken er ook 3500 mensen in de tent te kunnen. Uit een eerder ingesteld onderzoek is naar voren gekomen, dat de winkeliers in de periode februari tot en met april in totaal ongeveer 10 pet. van hun jaar lijkse gezouten haring-verkoop omzetten. Over het algemeen wordt door de winke liers in de eerste vier maanden van het seizoen reeds meer dan de hleft van hun jaaromzet in gezouten haring behaald. In alle groepen wordt procentueel de hoogste omzet bereikt in juni, daarna loopt hij steeds terug. Vergelijkt -men het verloop van de af zet van haring met de aanvoer van maat jesharing dan blijkt dat de aanvoer zich uitstrekt van mei tot en met september waarbij dan een gedeelte van de maatjes, die worden aangevoerd in de periode eind juni tot en met augustus wordt opgesla gen in de koelhuizen om te kunnen dienen voor verkoop in die tijd dat de aanvoer ontoereikend is voor de voorziening van de markt of zelfs geheel is beëindigd. Ter wijl de aanvoer van maatjes nog stijgend is de grootste aanvoer valt in juli is de verkoop bij de winkeliers reeds da lende. Indien men het verloop van de aanvoer van maatjesharing weergeeft met ge bruikmaking van weekcijfers. kan men constateren, dat de aanvoer omstreeks het einde van iuni enigszins afneemt (ten gevolge van het beëindigen van de jagerij) om daarna tot een hoger niveau dan te voren te stijgen. De top in de verkoop, die bij de winke liers- werd waargenomen, valt dus samen TEL AVIV (ITIM) Premier Ben Goe- rions recente exegese van het bijbelse ver haal van de uittocht uit Egypte (hij meent dat er niet meer dan zeshonderd Israëlie ten waren) heeft een motie van wanti-ou- wen van de extreem-religieuze „Agoedat. Israel" in het parlement uitgelokt, die ech ter met 66 tegen 6 stemmen verworpen werd. De indieners van de motie verweten de premier als politicus stelling genomen te hebben voor een theorie die in strijd is met de Joodse traditie volgens welke de Torah door God op de berg Sinai aan het gehele Joodse volk gegeven is. Voor een aantal journalisten, die voor deze gelegenheid allemaal een bijbel had den meegebracht, gaf Ben Goerion, die ook als bijbelkenner een naam heeft, onlangs zijn visie op het bijbelse verhaal van de Exodus. Volgens hem was het aantal kinderen Israels dat Mozes door de woestijn naar het beloofde land volgde niet meer dan zeshonderd en waren dit de afstammelingen van een zeventigtal mannen, die twee generaties eerder naar Egypte waren geëmigreerd. De grote meerderheid der Joden zou dus nooit naar Egypte zijn gegaan maar in Kanaan ge bleven zijn waar er, naar Beh Goerions schatting, ten tijde van Jozua een vier honderdduizend woonden. De bijbel noemt, aldus Ben Goerion, de Joodse mannen die naar Egypte gingen en degenen die het verlieten. Van de af stammelingen van Levi geeft de bijbel 25 namen, tezamen met de echtgenoten wordt dat ongeveer vijftig en wanneer men dit vermenigvuldigt met twaalf (het aantal stammen van Israel) dan komt men aan een zeshonderd. Waren het er 600.000 ge weest, zoals de traditie wil, dan zouden de Joden Egypte hebben kunnen verove ren, aldus Ben Goerion. met de eerste periode van grote maatjes- aanvoeren, terwijl in grote lijnen de da ling van hun verkopen begint gelijktijdig met het optreden van de geschetste tijde lijke vermindering van de aanvoer. Men zou zich daarom, aldus de samenstellers van het overzicht, de vraag kunnen stel len, of het niet van betekenis zou zijn in dien de winkeliers doelbewust ernaar zou den streven de verkopen eind juni, wan neer dus de daling begint in te zetten, te stimuleren. Indien men erin zou slagen de daling van de maatjesharingverkopen wat te remmen, zou dit tot gevolg kunnen heb ben, dat de opslag in koelhuizen eniger mate kan worden bekort of verminderd, hetgeen een besparing van opslagkosten en wellicht ook van in- en uitslagkosten zou opleveren. WAT WU PRESTEERDEN ALG PRODUffTlE WAN DE INDUSTRIE EN DE PRODUKTIE PER WERKNEMER(Basis19SM00) (ezel. bouwnijverh.) LONDEN (UPI) Zondagmorgen vroeg zijn hakenkruisen en anti-joodse leuzen in gele verf geklad op het graf van Karl Marx in Londen. Werklieden van het kerk hof die de, grotendeels in het Duits ge schreven, leuzen op het granieten frond van het monument aantroffen, waarschuw den de politie. Volgens Andrew Rothstein, de voorzitter van het comité dat met de verzorging van het graf van Marx is belast, waren de enige in het Engels aangebrachte woor den: „I love Eichmann" Hij noemde de grafschennis „een karakteristieke fasciti- sche wandaad". Het Russische persagentschap Tass heeft onmiddellijk melding gemaakt van het in cident. Het perceel Johannes Vermeerstraat 2 in Amsterdam, waarin het „Museum Amster dam" was gevestigd, is aangekocht door de gemeente Amsterdam en de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag (Vrije Universiteit). De prijs be draagt 656.000. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld de aankoop van de helft van dit pand voor 328 000 ten be hoeve van het „Kunsthistorisch instituut' van de universiteit van Amsterdam te be krachtigen. De andere helft is bestemd vooi de Vrije Universiteit, die onder meei onderdak zoekt voor haar bibliotheek. Aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal worden verzocht een bijdrage te verlenen in de aankoopkosten aangezien B. en W. van mening zijn, dal deze van buitengewone aard zijn en dus uit de algemene middelen moeten worder bestreden. Met de Vrije Universiteit zal nog overleg worden gepleegd over de defini tieve bestemming. De burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma. heeft met het overhalen van een handgreep het confe rentieoord van de Hoogovens „Tussen- wijck" zaterdagavond in het felle licht van de schijnwerpers gezet. Dit deed hij op uitnodiging van het VVV-bestuur, dat heel Wijk aan Zee wil verlichten. Aan de rand van de badplaats zijn al veel gebouwen geïllumineerd. De entree van Wijk aan Zee bij avond is daardoor heel aardig geworden. Particulieren en de VW hebben een overeenkomst aangegaan, die hieruit be staat dat de VVV de lampen beschikbaar stelt en de aansluiting verzorgt en de an dere partij uit eigen zak de kosten van elektriciteit betaalt. Vele inwoners van Wijk aan Zee hebben gehoor gegeven aan de oproep van de WV hun medewerking te verlenen aan de illuminatie van hun plaats. En dat is ook logisch, want wie in Wijk aan Zee heeft geen belang bij meer bezoek van toeristen en dagjesmensen? Hedenmorgen is in Utrecht de M-dag-U, de nationale manifestatie van de M(elk)- brigade voor Unicef begonnen. De twee eregasten, Prinses Beatrix en Prins Al- bert van Luik, begroetten elkaar vanoch tend hartelijk op het militair sportterrein aan de Den Oudenlaan te Utrecht, waar Prins Albert om kwart voor elf met een helikopter landde. Prinses Beatrix, die ere-voorster is van het Nederlands Comité Unicef (Het Kinderfonds van de Verenigde Naties,) kreeg vlak voor de aankomst van de heli copter een boeket bloemen van de vijfja rige Sabine Briels, een dochtertje van Ca- rel Briels, de organisator van de M-dag-U. Prins Albert werd o.m. vergezeld door de Belgische minister van Landbouw, A. baron de Vleeschauer en door de heer A. van Ypersele de Strihou van het Belgische Rode Kruis. Het gezelschap begaf zich naar een ere podium aan de Weg der Verenigde Naties voor 't gadeslaan van het défilé van de 20.000 M-brigadiertjes, die met bussen uit alle delen van het land naar Utrecht wa ren gekomen. Op het podium stelde de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, de heer Maurice Pate, de directeur-generaal van Unicef te New York, aan Prinses Beatrix en Prins Albert voor. De 20.000 brigadiertjes trokken enthou siast zwaaiend langs het met bloemen ver sierde podium. Na het défilé werd in de Bernhardhal van de jaarbeurs het spel „De Gelukkige Wereld", naar ideeën en ontwerpen van Carel Briels geschreven door Stef Kleyn, opgevoerd. In de openbare raadsvergadering te Heemskerk van 3 juni is aan de orde ge weest het voorstel van burgemeester en wethouders inzake de vaststelling van het besluit tot voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening, geldende voor de gronden, welke zijn gelegen in het zuid westelijk gedeelte van het op 29 april 1960 vastgestelde uitbreidingsplan „Heemskerk- Dorp". De begrenzing van het tot deze onteige ning behorende gebied kan worden om schreven als het gedeelte, gelegen tussen de Kerkweg en de Marquettelaan, alsmede het gedeelte, gelegen ten zuid-westen van de Kerkweg, omvattende het gebied rond om de Oosterstreng, Spoellaan en Zeelaan tot nabij de Breedslaglaan. Ook de nood zakelijke sanering van de dorpskern maakt een onderdeel van het onteigeningsplan uit. Uit de door wethouder De Ruijter ge geven toelichting bleek, dat in het betref fende gebied binnen afzienbare tijd, tot de bouw van 800 a 900 woningen zal worden overgegaan. Hierdoor zal verdere uitbrei ding rondom de bestaande kern gereali seerd worden. Tevens werd medegedeeld, dat door burgemeester en wethouders pogingen worden ondernomen om voor de door deze bouwplannen te duperen tuinders, elders vervangende gronden te verwerven. Naar het zich laat aanzien, bestaan er goede kansen dat hierin resultaat zal worden be reikt. De raad kon zich met het plan "ver enigen. Advertentie W. VOET EN ZONEN Grote Houtstraat 165 Tel. 12156 Tijdens de pinksterdrukte heeft het ver keer weer vele slachtoffers geëist. In Hoe velaken verongelukte de motorrijder B. H. M. uit Weesperkarspel omdat hij de inrit van een pompstation aanzag voor de hoofdverkeersweg. De motorrijder, die vergezeld was van de 32-jarige mej. W. W. uit Bussum. vloog tegen een betonrand. Hij werd in een 50 meter verder liggende droge sloot geslingerd en was op slag dood. De duopassagiere werd zwaar ge wond. In Utrecht is de 25-jarige T. de V. uit Bunnik omgekomen, toen de auto, die hij bestuurde, slipte en omsloeg. De verloof de van het slachtoffer werd zwaar ge wond naar een ziekenhuis in Utrecht overgebracht. In een ziekenhuis te Groningen overleed de 22-jarige F. Veenstra uit Ureterp, die zwaar gewond werd bij een verkeersonge luk. Hij bereed een motor en kwam op een voorrangskruising bij Drachten in bot sing met een personenauto. In Brunssum in Limburg is een dertien jarige jongen op een kruispunt door een auto aangereden. Hij werd met zware hoofdwonden opgenomen in een zieken huis, waar hij is overleden. Op de provinciale weg tussen Roosteren en Maaseijk is de 62-jarige L. Vromen uit Brunssum aangereden door een auto. Hij overleed in het ziekenhuis. In Eindhoven is de 56-jarige Chr. G. Tangermann bij het oversteken van de weg aangereden door een bromfiets. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleed. In Hazerswoude is de 68-jarige heer G. van Ommering bij het oversteken van de rijksweg door een auto aangereden. Hij overleed tijdens het vervoer naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. In Rotterdam is een 23-jarig meisje, C. Sommeling, toen zij plotseling tussen geparkeerde auto's door de rijweg opliep om over te steken, aangereden door een auto. Zij werd ernstig gewond en is later in een ziekenhuis overleden. Gala-show. In Boekarest is vrijdag een galashow van Nederlandse films gehouden, zo meldt het Roemeens persbureau Ager- pres. Het programma, dat onder auspiciën stond van het Roemeens instituut voor culturele betrekkingen met het buitenland, bestond uit documentaires.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7