Ambassadeur van Verenigde Staten reikte in Haarlem „fellowship" uit Tien maanden celstraf geëist tegen bevrachtingsambtenaar Zestien politie-muziekkorpsen defileerden in De Hout Mi-loclc Verdacht van vervalsingen en het aannemen van steekpenningen .7 HAARLEMSE RECHTBANK Fa. A. EVERTS ™TEB5' Twaalfde politie-muziekfestival in Haarlem Défilé van Nieuwer-Amstel op de Paviljoenslaan Luisterrijk diner in de gravenzaal van stadhuis T. Warmerdam is zondag 55 jaar in bollenvak Raadslid Fortgens stelt vragen over fustcentrale Jaarvergadering NVV- Besturenbond op 13 juni Breng hem op goede voet met 50t 1960 mmmmmmmmmmmmmmsm. Revalidatie-arts M. Schaap een jaar naar Amerika HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wegens valsheid in geschrifte en het zich laten omkopen heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. Wiarda, vanmorgen tegen een 52-jarige bevrachtingsagent van de Rijksverkeers inspectie in Hillegom tien maanden gevan genisstraf met aftrek geëist. Hij pleegde de feiten, waarvan hem er slechts enkele waren ten laste gelegd, in een periode van ongeveer twaalf jaar. Maandelijks kreeg hij enkele tientjes aan steekpennin gen van binnenschippers uit het noorden van het land, die mest vervoerden naar de bollenstreek en graag retourvracht wilden hebben. In zijn pleidooi zie de raadsman mr. P. J. de Ruyter de Wildt uit Leiden dat naar zijn mening een steenfabriek in Hillegom de hoofdschuldige is. Deze fa briek wilde de schippers niet de door de overheid vastgestelde tarieven betalen cn dreigde het vervoer over de weg te doen geschieden als de schippers er niet iets op verzonnen. Verdacht had drie functies. Zijn hoofd betrekking was chef expeditie van een kalkzandsteenfabriek in Hillegom. Opdat het vervoer voor deze fabriek met minder rompslomp zou kunnen geschieden, werd hij tevens aangesteld als bevrachtingsamb tenaar. Anders zou het vervoer via de beurs in Leiden moest gaan. Ten derde was hij commissionair en in deze functie be middelde hij over het vervoer tussen een andere steenfabriek en de schippers. Het was deze fabriek die zich niet aan de tarieven wilde houden. De schippers waren bang" dat zij een goede klant zou den kwijt raken en verdachte vermeldde op de vervoerovereenkomstencharters een lager gewicht dan hetgeen in werkelijk heid werd verladen. Als bevrachtingsamb tenaar noteerde hij deze valse gegevens in het bevrachtingsboekje. Verder was de Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel.12181 Showroom: Wagenweg 104 - Tel. 12730 COMPLETE KEUKENINRICHTING met een korte bespreking van het revali- datievraagstuk in ons land, waarbij hij de hoop uitsprak dat de toekenning van dit fellowship aan de heer Schaap een stimu lans kan zijn voor een grotere publieke interesse in dit probleem. De belangstelling voor de revalidatie is volgens de heer Dijkgraaf op het ogenblik groeiende. Als zakenman achtte hij zich bevoegd te oordelen, dat het lanceren van een idee een kettingreactie kan ontketenen van initiatief en creativiteit. In dit ver band dacht hij aan het succes van de actie Vluchtelingenjaar, waaruit volgens hem blijkt, dat, wanneer de belangstelling voor een dergelijk onderwerp gewekt is, de mo gelijkheden legio zijn. De heer Dijkgraaf merkte voorts op, dat het voor een Neder lander een moeilijk verteerbare gedachte is, dat ons land met zijn historie van wel vaart en beschaving op het terrein van de revalidatie in vergelijking met welk ander land dan ook een achterstand zou moeten hebben. Hij zag het probleem van de reva lidatie als urgent, waarbij hij niet alleen dacht aan bij de geboorte of ais gevolg van ziekten reeds gehandicapten, maar spe ciaal de aandacht vestigde op de vele tien duizenden slachtoffers van ernstige ver keersongevallen. Hillegommer ten laste gelegd dat hij de vrachten niet evenredig verdeelde en van de schippers die werden bevoordeeld steek penningen aannam. In sommige gevallen werden twee vrachten op dezelfde charter geboekt. De president, mr. J. P. Petersen, hoorde onder meer als getuigen drie schippers. Zij erkenden de oneerlijke concurrentie tegenover het wegverkeer en een hunner zei dat verdachte wist dat er meer werd verladen dan op de charters stond. Een gaf ook toe dat dit vele keren is gebeurd. Een collega verklaarde geld aan verdachte te hebben gegeven om het aantal retourrei- zen met een leeg schip te drukken. In zijn requisitoir moest het mr. Wiar da van het hart dat de Rijksverkeersin spectie bij haar controle te kort is gescho ten. Sinds 1956 heeft verdachte geen re gisters meer bijgehouden. De raadsman vertelde dat zijn cliënt voor zijn functie als bevrachtingsambtenaar 75 per maand ontving. Onlangs is dit verhoogd tot 83. De verkeersinspectie be taalde geen kosten voor kantoorhuur, ver warming, telefoon en dergelijke. Pleiter betoogde dat verdachte de fei ten niet heeft gepleegd om zichzelf te be voordelen, maar om de schippers te hel pen hun brood te verdienen, dat zij door de taktiek van de steenfabriek dreigden kwijt te raken. De raadsman verzocht de rechtbank ver dachte geen langere straf op te leggen dan de ruim een maand die hij in voorarrest heeft gezeten. Uitspraak donderdag 23 juni om halftien. GESLAAGD VOOR EEXHEIDSDIPLOMA In het gebouw van de geneeskundige en gezondheidsdienst in Haarlem is woensdag door dokter D. Heymans examen afge nomen tot het behalen van het eenheids diploma voor eerste hulp bij ongelukken. Door 24 kandidaten werd het examen met goed gevolg afgelegd en wel door mevr. M. P. Kluit-Wensing; mej. A. Post- ma; mej. T. Vreugdenhil; mej. J. Vreug- denhil; mevr. J. Peetoom-van Amersfoort; de heer E. P. Bakker; C. M. Coumou: J. van Zandvoort; P. Krüger; mej. I. van Wijk; mej. G. Wals: W. Antonisse; A. Eel- man mej. H. Oers; J. G. M. Kessel; H. Lonte: E. Bouckaert: mej. A. Deelen: mevr. W. J. Booms-Munniks; mej. I. C. van Langeveld; J. H. Deen: B. C. Nobels: mej L. M. van Schagen en H. Bosua. De kandidaten waren bij de Haarlemse Reddingsbrigade opgeleid door dokter P. Roorda met assistentie van mevrouw S. C. Dijkstra-van Baren en de heer J. Schot man. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE GEBOREN: Monica Cornelia Maria, d. v. J. C. Weiten en F. Hund; Robertus Johan nes Maria, z. v. W. B. Sanders en A. M. Moorman; Michaël Lambertus, z. v. G. F. Rikkers en W. Koomen. ONDERTROUWD: W. J. van Breemen en M. C. Roodenburg; W. G. M. Overvelde en C. M. van Bakel; D. Grin en W. E. de Visser; A. Alblas en J. B. Jonker; J. Blok ker en B. Veggerby; J. A. Buijs en M. A. Buijs; A. B. Kruissink en L. J. Putz; H. A. Hoenderdos en H. K. Jansen. GETROUWD: B. M. de Wit en M. M. Abbink: F. A. R. de Groot en E. E. M. Steen; R. A. de Wijs en J. E. Pothoff; A. Rombout en T. B. van Luipen; G. Klooster en M. de Vries. OVERLEDEN: wed. I. J. van Beek- Stroeve, 59 jr.; J. J. Eisenberger, 81 jr.; P. van Wijngaarden, 80 jr.; Th. J. Koek, 9 mnd. (meisje); wed. M. Kroone-van der Park, 86 jr. De politieharmonie uit Nieuwer Amstel trekt met witte slobkousen en punt- helmen voorbij het defïleerpunt. Jubileum mr. O. P. F. M. Cremers Advertentie Als afsluiting van het koperen ambtsju bileum van burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem is gisteren in de gravenzaal van het Haarlemse stadhuis een diner gegeven voor tal van autoritei ten en vrienden, waarmee de burgemees ter dagelijks samenwerkt, of heeft samen gewerkt. De maaltijd, die omstreeks zeven uur aanving en tijdens welke verscheide ne toespraken zijn gehouden, heeft tot bij middernacht geduurd. Een sfeervol mo ment was het concert dat de Haerlemsche Musyckcamer onder leiding van André Kaart aan het slot van het diner haar beschermheer heeft aangeboden. Het was een luisterrijke bijeenkomst, die een waar dig slot betekende van de viering van het jubileum van mr. Cremers. Tot degenen, die met hun dames aan zaten. behoorden onder meer de Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland, dr. M. J. Prinsen, de oud-Com missaris der Koningin en oud-burgemees ter van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk, vele burgemeesters van omliggende gemeenten, de wethouders en oud-wethouders van Haarlem, de fractie voorzitters van de Haarlemse gemeente raad en de hoofden van diensten, die rechtstreeks onder de burgemeester res sorteren. In deze laatste hoedanigheid wa ren aanwezig de hoofdcommissaris van politie, de oud-hoofdcommissaris de heer J. Fontijne, de commandant van de brand weer, alsmede de oud-commandant de heer H. C. Vernout en het hoofd van de dienst Bescherming Bevolking. Ook de secreta resse van de burgemeester mejuffrouw C. Lagas behoorde tot de genodigden. Op de door bos omzoomde Paviljoens laan hebben vanmorgen zestien politie korpsen uit alle delen van ons land gede fileerd voor de burgemeester van Haar lem, mr. O. P. F. M. Cremers, wethou- der D. J. A. Geluk, de hoofdcommissaris van het Haarlemse politiekorps, de heer A. L. de Boer en vele andere hoge po- litie-autoriteiten, onder wie de inspecteur- generaal van de Rijkspolitie en twee oud hoofdcommissarissen van het stedelijk po litiekorps. De politie-harmonie uit En schede opende dit défilé, dat ter gelegen- heid van het twaalfde politiemuziekfesti va! gehouden werd en waarvoor de toe schouwers die in een bonte, kleurige rij op het gras aan weerskanten van de mu ziektent, waarin burgemeester Cremers het défilé afnam, stonden opgesteld, meer malen applaudisseerden. Eén voor één kwamen de muziekkorpsen met wapperende vrolijk gekleurde vaan dels voorbij marcheren met voor de mu zikanten telkens een parmantig verkeers- brigadiertje, dat een broodje droeg waar op stad van herkomst geschreven was. De Rijkspolitie was vertegenwoordigd met de grootste harmonie zesentach tig leden en onder het blazen van de mars „Plichtsgetrouw en steeds paraat" marcheerden zij, met het hoofd naar rechts gewend, voorbij de muziektent, waar de autoriteiten stram in de houding stonden. Voordat de tamboer-maitre van dit korps met een gerust hart zijn baton naar beneden kon richten, trachtte een grote bruine 'hond onder het gelach van de toe schouwers zich daarvan meester te ma ken. Het beest werd echter tijdig afgeleid en snuffelde tenslotte tot opluchting van vele politiemensen argwanend langs de kant van de weg. Tegen half twaalf, toen het défilé reeds een uur duurde, stapte een klein jongetje vastbesloten de rijweg op, aldus te kennen gevend dat het nu maar eens afgelopen moest zijn. En dit betekende ook het einde van het défilé want de harmonie uit Groningen, waar naast de kleuter zonder blikken of blozen meestapte bleek de rij van korpsen te sluiten. Na dit muzikale gedeelte stroomden de bezoekers het grasveld, tegenover het ge bouw van de Provinciale Griffie op, waar Zondag is de heer T. Warmerdam vijf envijftig jaar in dienst bij de n. v. C. G. van Tubergen in Haarlem. Vijf jaar gele den is hij gehuldigd ter gelegenheid van zijn gouden jubileum. Bij die gelegenheid is hem veel goeds toegewenst voor de toe komst. Deze wensen zijn bewaarheid ge worden, want Teun Warmerdam is nog steeds volijverig bezig op „zijn" tuin aan de Heerenweg in Heemstede. Wie zou zich trouwens de heer Warmerdam met pen sioen kunnen voorstellen? Daarvoor is de ze 78-jarige nog veel te vitaal en heeft hij te veel belangstelling voor zijn werk. Reeds in 1910 heeft hij meegewerkt aan de bloemententoonstelling in de Hout in Haarlem. Voorts heeft hij meegewerkt aan alle verdere buitententoonstellingen waar zijn firma voor heeft ingezonden en thans gaat hij nog ieder jaar naar de Keukenhof om daar bloembollen te planten. En in het voorjaar gaat hij er een paar maal met zijn bromfiets op uit om zich te overtuigen dat op de Keukenhof alles tot in de puntjes verzorgd is. Het Haarlemse raadslid de heer A. J. Fortgens (Arb) heeft B. en W. schriftelijke vragen gesteld over de situatie bij de fust centrale op de Friese Varkenmerkt, waar enige tijd geleden een jongetje is verdron ken en aan welke situatie wij in ons blad van 3 juni een artikel hebben gewyd. De heer Fortgens herinnert aan dit ar tikel en vraagt B. en W. mee te willen delen welke maatregelen er genomen zijn na het raadsbesluit van 3 februari ter ver plaatsing van de fustcentrale en wanneer deze verplaatsing gerealiseerd kan wor den. Verder vx-aagt de heer Fortgens: „Wan neer bovenstaande vraag beantwoord zou moeten worden anders dan met „onmid dellijk", welke maatx-egelen denkt uw col lege dan te nemen teneinde aan deze ge vaarlijke situatie een direct einde te ma ken?" Motorclub „Bloembollenstreek". De Motorclub „Bloembollenstreek" houdt za terdagavond 11 juni de voorjaarsfeest avond in „Zomerzoi'g" te Hillegom. Op maandag 13 juni, des avonds om kwart over acht zal in het wijkgebouw van de Nederlands hervormde gemeente aan de Gedempte Oude Gracht 104 in Haar lem de jaarvergadering gehouden worden van de N.V.V.-Bestuurdersbond Haarlem. In het jaarverslag schrijft de voorzitter van de Bestuurdei'sbond, de heer P. W. Voskuilen, dat er eind 1959 in Haarlem aanzienlijk minder werklozen waren dan in 1958. De juiste cijfers waren voor Haar lem: 1958:1367, 1959:715 werklozen. Deze gunstige ontwikkeling kwam, aldus de heer Voskuilen, ook tot uitdrukking in het ledental van de Bestuui'dersbond Haar lem, want de achteruitgang die men in 1958 moest incasseren is men op het ogen blik weer aan het inhalen. Na zijn dank te hebben overgebracht aan diverse instanties die in het vei'slag- jaar hebben samengewerkt met de Be- stuurdersbond besluit de heer Voskuilen zijn jaaroverzicht met de volgende woor den: „De strijd voor de vakbeweging zal niet makkelijker worden, maar dat zal ons niet afschrikken. Hoe moeilijker ons werk, met zoveel te meer succes zullen wij dan trachten onze idealen te vei-wezenlijken." Ten slotte blijkt uit het uitvoerige jaar verslag, dat zich in 1959 150 nieuwe leden aanmelden waardoor het totaal aantal le den 10909 werd. Vanmorgen heeft de ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, de heer Philip Young, in Haarlem aan de heer M. Schaap de „Merck Sharp en Dohme Inter national Fellowship in Rehabilitation" uit gereikt. De heer Schaap, assistent-genees heer en revalidatiearts verbonden aan het centrum voor reumatiekbestrijding zal het eerste jaar van zijn studiebeurs werkzaam zijn in het Bellevue Medical Centre van de New Yorkse Universiteit, met ingang van 1 juli. Tevens zal hij dit jaar deel nemen aan het internationale congres over gebrekkigenzorg dat in New York zal wor den gehouden. Gedurende dit academische jaar zullen 42 artsen cn 26 nict-artsen met een beurs van het World Rehabilitation Fund in de Verenigde Staten studeren. Het World Rehabilitation Fund is in de cember 1955 opgericht met als doel om in de meest vérstrekkende zin steun te ver lenen aan lichamelijk gehandicapten over de gehele wereld. Het fonds wordt in stand Advertentie iocl«i ol standing 50 jaar Textielfabrieken Emile Lockefeer N.V. - Hulst (Z). De ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederlandde heer Philip Young, in gesprek met de Amster damse revalidatie-arts de heer M. Schaap, welke laatste vanmorgen in Haarlem een studiebeurs, „fellowship" genaamd, kreeg aangeboden. gehouden door donaties van particulieren en stichtingen en met financiële bijdragen uit het bedrijfsleven. Aan de leiding van deze wereldomspannende organisatie zijn de namen verbonden van Hex'bert Hoover, Harry S. Truman en Bernard M. Baruch. Het Fund verzendt onder meer medische vaklitteratuur naar alle landen ter wereld, ook naar die achter het ijzeren gordijn, want een der gi'ondslagen van het fonds is om hulp te bieden waar ze nodig is ter verbetering van de verstandhouding tus sen de volkeren. Met UNICEF wordt dan ook voortdurend contact onderhouden, evenals met de International Society for the Welfare of Cripples, bij welke organi satie 36 landen zijn aangesloten, onder welke de Nederlandse centrale vereniging voor gebrekkigenzorg. Voorts woi'den films vervaardigd en ge distribueerd, die nieuwe methoden van revalidatie in beeld brengen, terwijl voort durend nieuwe protesen worden ontwik keld welke hen die door geboorteafwijkin gen, ziekte of verkeersongevallen lichame lijk gehandicapt zijn, in staat stellen zich onafhankelijk van anderen te bewegen en zelfs weer een plaats in het produktie- proces te verschaffen. Een bijzondere waarde wordt toegekend aan de „fellow ships", welke artsen en ander bij de revalidatie betrokken personeel in staat stellen om gedurende lange tijd van nabij de resultaten der behandelingsmethoden te bestuderen, waarin men in de Verenigde Staten reeds zeer ver gevorderd is. Na af loop van zijn studietijd kan de betrokkene naar zijn land terugkeren om daar zijn verworven kennis in toepassing te brengen. De assistent-geneesheer, W. Schaap, op het ogenblik 31 jaar, sinds 1959 als revalidatie-arts werkzaam op het Amster dams centrum voor reumatiekbestrijding, is de eerste Nederlander die door de World Rehabilitation Fund is uitgekozen om in Amerika te komen studeren. Hij legde in 1957 zijn artsenexamen te Amsterdam af, vervulde daarna zijn militaire dienst plicht waarvan hij het laatste jaar als luchtmacht-arts de luchtbasis Twente diende. In de fabriek van Merck Sharp en Doh me, Nederland n.v. wenste de heer Young, na te zijn ingegaan op de historie van de „fellowships", de heer Schaap geluk en vervolgens besloot de heer J. Dijkgraaf, directeur van Merck Sharp en Dohme n.v. het officiële gedeelte van de bijeenkomst Advertentie burgemeester Cremers tot de opgestelde koi-psen een kort woord van dank sprak. Mi\ Cremers zag dit optreden meer als „alleen maar en uitstapje". Dit is de be vestiging van wat u als harmonie kunt en waard bent. De doi-psgeest cn de vriend schap worden hiei'door bevoi'derd en bo vendien wekt dit optreden naar buiten de sympathie op van de velen die er bij tegenwoordig zijn. aldus de bui'gemeesïer die de hoop uitsprak dat dit politiemuziek- festival mag slagen. De korpsen van Enschede en Maastricht speelden tenslotte het Wilhelmus, waarna nog enkele marsen ten gehore wei'den ge bracht. Om halfeen zijn de dagelijkse bestui'en en dirigenten van de korpsen officiëel in het stadhuis ontvangen en welkom gehe ten door burgemeester mr. O. P. F. M. Cre mers. Deze overhandigde de korpsen een herinneringsplaquette. Namens de Neder landse bond van politiemuziekverenigingen heeft de voorzitter, de heer A. J. Brui ning. commissaris van politie te Enschede woorden van dank gesproken.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7