klaas Vaak valt in slaap X^i Schaken Dammen ZATERDAG 11 JUNI 1960 «¥- Erbij PAGINA ZES CURIOSITEITEN UIT DE HISTORIE VAN HET BOEK DE WRAAK VAN GRAAF LIBRI Nederlands Kamerorkest naar Engeland Verdwaald vogeltje Het is telkens weer een genoegen, te worden geconfronteerd met de composi ties van Jac. Haring, de Haagse auteur die steeds fraaie prestaties levert op het ge bied van tweezettige problemen. Zijn ca paciteiten worden ook internationaal meer en meer erkend. De volgende successen van het laatste jaar spreken voor zichzelf: twee onderscheidingen in het Tsjigorin- herdenkingstoernooi te Moskou (1200 deelnemers!); 3e en 4e prijs British Chess Federation 1959; Ie prijs Zweedse schaakprobleembond; 3e prijs Tsjecho Slowakije 1959; Ie prijs Deutsche Schachzeitung „Caïssa"; 4e en 5e prijs 40-jarig bestaan Engelse Probleembond. Hoe hoog de normen liggen in deze .toer nooien, blijkt wel uit het probleem, vervat in diagram 1, dat in Engeland de 5e prijs verwierf. Wij vinden het een schitterende compositie, met een hermetisch sluitend variantencomplex. Men trachte vooral eerst zelf de oplossing te vinden. Ad diagram 1 de variant 1 klein kunstwerk. Ad diagram 3 Rd7: 2) Pd8 mat! Een Oost was de gever en NZ waren kwets- Zwart drie stukken op 4, 11, 44. Wit 19, baar. 25, 38, 42. Zwart aan zet. Kijkt u eens naar het spel van oost: het In de partij werd het spel als volgt re is een spel, dat een ideale 3 - schoppen- mise. 55) 44-49. 56) 38-33 49-38. 57) 33-28 opening vertegenwoordigd. 38x47. 58) 28-23 47-36. 59) 19-14 11-17. 60) Oost is niet kwetsbaar, zijn tegenstan- 25-20 17-22. 61) 23-19 36-41. 62) 20-15 remise ders zijn het wèl; oost heeft een defensief gegeven. vrijwel waardeloos spel en als hij met 3 Roozenburg had dit eindspel kunnen schoppen zou openen en men zou hem dou- winnen indien hij vanuit de beginstelling bieren, is het nauwelijks denkbaar dat zijn als volgt had gespeeld: 55) 44-49. 56) verlies gróót zou zijn. Want wanneer hij 38-33 49-35. Daarmede wordt de voorpost zéér veel down gaat, zal er wel een kwets- veroverd. 57) 19-14 35-44. 58) 33-29 44-28. baar slambod inzitten voor de tegenpartij. 59) 14-9 4x13. 60) 25-20 11-16. 61) 20-15 En als hij weinig down gaat. is het nog 13-18. altijd gemakkelijk mogelijk, dat de tegen- Om door te breken met de voorpost op standers een kwetsbaar manchebod in 15 en de damlijn te bereiken met 15-10 handen hebben. moet wit de twee stukken 29 en 42 op- ..m mm OTCOaXjOOOOOGOOOOOOOOOOOOOWXXV. OOCOCT" Y»TC<J Dit probleem verwierf de le prijs van de Zweedse probleembond. De opgave was een probleem te construeren met de witte stukken op rij 1-4 en de zwarte op 5-8. Oplossing: 1) Te3-e7! dreigt 2) Dd2 mat. Een enkele variant 1) Pe6 2) Td7! mat; 1)Pc4 2) Rc4! mat. Het bijzondere van dit probleem is voor al dat allerlei verleidingszetten falen, b.v. 1) Rh3? (dreigt 2) Td3 mat), 1) Tel? (dreigt Dd2 mat) 1) Te8? (dreigt Dd2 mat). Aan de lezers het vinden der parades. Ad diagram 4 OCCCCCOOCCCCOCOOCCOCCCCOOCOCODOOOC<XXOJOCXXXXX> Sleutelzet 1) Pe5c6! Merkwaardig ge noeg is thans een tempoprobleem ont staan. Zie: a) 1)Pc8 2) Pe7: mat; 1) Pd6 2) Pc7! mat. Nu ging Pe7: niet (veld e5), maar kan worden geprofiteerd van het afsluiten van veld d6. b )dc6: 2) Rc6: mat; 1)d6 2) Pc7 mat; 1) de6: 2) Dd4 mat. c) 1) Rb6: 2) Pb4: mat. d) 1) Ta4: 2) Tb5 mat; 1) Tbc4: 2) Df5 mat; 1) Tb3: 2) Td4 mat. e) 1) Tc3 op 3e lijn 2) Tc5 mat; 1) Tcc4: 2) Df5 mat; 1) Tc2 2) Td3 mat. f) 1) Pd2 2) De4 mat; 1) Pc4: 2) e4 mat. Dit alles zonder nevenoplossingen of duals. Zie bv„ de verleidingszet 1 Pd7:? welke slechts faalt op 1) Pa7! Ad diagram 2 coocox-r .-v ■xcocccoxcccccocc»; •-./ -.1 oTorvo Ook een zeer lastige tweezet met vele verleidingszetten, in het bijzonder van Pd4. Na het verplaatsen daarvan dreigt De3: mat, maar slechts 1) Pd4-b5! leidt in alle varianten tot het doel. De pointe is, dat na b.v. 1) Pdl: 2) Db7: mat volgt (T a5 is afgesneden), terwijl na 1) Pd5 2) Pd6 mat mogelijk wordt. Jac. Haring heeft ons weer bijzonder genoeglijke ogenblikken bezorgd. Mr. Ed. Spanjaard Bovendien zit oost in de eerste hand offeren. Maar leerzaam is de samenwerking en wat dat betekent wordt duidelijk, als u tussen de twee zwarte stukken en de dam naar de kaarten van zuid kijkt. Oost om na de witte doorbraak de dam van wit opende 3 schoppen wat moet zuid doen? met de gereedstaande vangstellingen te In werkelijkheid bood de Engelse zuid- overwinnen, speler 4 klaveren, hetgeen een verzoek aan 62) 42-38. (De zet 62) 29-24 geeft niets noord was om een bod te doen (de zoge- wegens 18-22 42-38 28-5. 38-33 22-27). naamde Fishbeinconventie). West paste en 62) 28-5. 63) 38-33 18-22 (doorbraak noord deed zijn plicht: 4 ruiten. Iedereen 29-23 5x50 15-10 22-27. 10-4 50-22 en wint), paste en bekijkt u thans dat contract 64) 29-24 22-27. 65) 33-29 5-28. 66) 29-23 eens met onbevooroordeelde ogen. U zult 28x30. 67) 15-10 30-13. 68) 10-4 13-22 en de moeten toe geven, dat het een slecht winststelling is bereikt. Een instructieve contract voor NZ is en dat NZ beter 3 winst. schoppen hadden kunnen laten spelen. Het volgende eindspel is afkomstig van Oost kwam uit met schoppenvrouw, west de nieuwe kampioen van Moskou, W. P. nam de aas en speelde schoppen na. Noord Agafonov. nam en ging troef spelen wellicht ware De finesse is in het eindspel een geducht het beter geweest eerst klaveren aan te wapen. Een sterk en ondernemend speler vallen, althans principieel beter, want vér weet daarvan gebruik te maken, zou noord daarmede evenmin zijn gekomen. Noord ging liefst 4 down: 400 voor Frank rijk. Aan de andere tafel verzuimde de En gelse oost te openen en paste, zuid zei 1 klaveren en na een vrij geruisloos bied- verloop kwamen de Fransen terecht on 3 klaveren. Weliswaar ging dat door het slechte troefzitsel één down. doch niette min bleven er nog 300 punten voor de Fransen over: 4 waardevolle matchpunten in een zéér hard bestreden match. H. W. Filar ski De brirlgevraag van deze week: West is gever en NZ staan kwetsbaar in een vier- tallenwedstrijd. West opent met 3 harten, noord uw partner denkt héél lang na en past tenslotte. Oost past ook en als zuid hebt ge: AB8643 6 O A H A 753 Het is natuurlijk zonneklaar, dat zuid wel een bod van 3 schoppen zou kunnen doen. Echter is het nog ethisch verant- stukken op 25, 32, 38. woord dat te doen. nadat noord zolang De winst is als volgt: 1) 25-20 21-26 A. heeft nagedacht? 2) 20-14 26-31 B. 3) 14-9 31-36. 4) 32-27 Antwoord elders op deze pagina. 22x3L ,5> 9"4 31"37- 36-41. 7) 38-32 met winst. A. 1) 25-20 22-27. 2) 20-14 27-31. 3) 14-10 31-36. 4) 10-5 36-41. 5) 5-10 21-26 of? 6) 32-27 en zwart geeft op. B. 1) 25-20 21-26. 2) 20-14 22-28. 3) 32x23 26-31. 4) 14-9 Elke partij dammen bestaat uit opening, 31"36- 5) 9"3 36"41- 6) 23"19e,n zwart staat midden spel en eindspel (zeven om zeven Y®r ?re"" °p 41"46 volgt 3-14, op 41-47 of minder). Nu is het laatste gedeelte van 19'14' Dp ovenge varianten zijn minder oroorxTocooex.xoooooryxiiToooooocoooooonconooi- o.xxx> ocooooor Zwart twee stukken op 21, 22. Wit drie CCCCCCOOOCOOOOOCCOOCCCOOOOOOOCCOCOCCC'OOOOCOOCO Voor een tweezet lang niet gemakkelijk met al die ver werkende figuren. Het is merkwaardig dat slechts 1) Te3-g3! drei gend 2) Re6 mat tot het doel leidt. Op tal van manieren kan zwart de wer king van de witte raadsheren verbreken, b.v. 1) Tal: 1) Db2 1) Db3 1) Tc4 1) Tc3 1) Rd4. Al deze zetten verhinderen Re6, maar maken telkens andere matzetten mogelijk. Men werke dit zelf uit. Zeer interessant is ook Een taktiek, die nog alle aanvallen van de theoretici heeft weten te overleven, is die van het zogenaamde „preëmptieve bicden"; stééds is het interesant een spel hóóg te openen op betrekkelijk zwakke kaarten en in het bijzonder is het goed, dit in de eerste hand te doen. Waarom in de eerste hand? Opent men hóóg in tweede of derde hand, dus na het passen van de eerste spelers, dan heeft de volgende tegenstander in elk geval de wetenschap dat zijn partner niet heeft kunnen openen Na een hóóg openingsbod in de eerste hand echter, verkeert de vol gende speler in het ongewisse. Tot welke gevolgen dat kan leiden, toont het volgende spel uit de wedstrijd FrankrijkEngeland, gespeeld tijdens de wereldkampioenschap pen 1960: H 3 2 0987 O H 9 7 4 •+9 76 moeilijk doch het is leerzaam ze te ont dekken. B. Dnkel Oplossingen en correspondentie te zen ons spel verreweg het moeilijkste. De. uit wijkmogelijkheden zijn veel groter dan in de aanvangsstelling. Juist daardoor is het eindspel het mooiste. De speler moet leren vangstellingen op te bouwen, tempi- of overmachtseindspelen uit Ie buiten. Het den aan, het adres van de damredacteur, volgende leerzame eindspel kwam voor in B' Dukela- heerweg 125, IJmmden. de vierde ronde van het nationaal toernooi 1960 tussen H. Meyer. Hoenderloo (wit) en W. Roozenburg (zwart). W. ROOZENBURG (zwart) A 7 5 C H 6 5 4 O 6 3 HV43 V B 1 O 9 C V 3 O V 10 5 2 2 8 4 6 O AB10 2 O A B 8 A B 10 8 HET WAS EEN ZEER sensationele ont hulling, waarvoor op maandag 15 juli 1867 de elf afdelingen van de Académie des Sciences te Parijs in voltallige vergadering bijeengekomen waren. De wereldberoemde wiskundige Michel Chasles, zevenenzeven tig jaar oud, verklaarde onder doodse stil te: „Mijne heren, de documenten, die ik u ter onderzoek zal aanbieden bewijzen opeen manier, die naar mijn overtuiging niet te weerleggen is, dat de wetten der zwaarte kracht niet door Newton, zoals men altijd heeft verondersteld, maar door onze land genoot Pascal zijn ontdekt!" Na deze woor den moest voorzitter Chevreul de verzamel de geleerden met enkele hamerslagen tot stilte manen. Chasles haalde inmiddels uit een portefeuille enkele vergeelde papieren te voorschijn, die hij met nauwelijks be dwongen ontroering begon voor te lezen. Het waren brieven, gedateerd in het jaar 1652 en geschreven door Pascal aan Robert Boyle en de toenmaals pas 10-jarige Isaac Newton. Uit de brieven aan Boyle bleek overduidelijk, dat Pascal reeds de wetten van de zwaartekracht kende. In de brief aan Newton maakte Pascal gewag van enige schrifturen, die hij zijn „jonge vriend" ter lering toezond en die betrekking hadden op de wetten van de zwaartekracht en het evenwicht. Newton, die pas in 1687 de zwaartekrachtenwetten publiceerde in zijn „Philosophiae naturalis principia mathema tica", zou dus slechts voortgebouwd hebben op het werk van Pascal aan wie altijd de eer was onthouden voor één der belangrijk ste ontdekkingen in de natuurkunde. Hevig discussiërend ging de vergadering uit een. De meeste leden geloofden in de ont hulling van Chasles, maar enkelen, onder wie Duhamel en Le Verrier, waren zeer sceptisch, vooral ook omdat Chasles had geweigerd te vertellen hoe hij aan de brie ven kwam. Michel Chasles had zich als schrijver van de ontwikkelingsgeschiedenis der wiskun de en als meetkundige bijzonder verdiens telijk gemaakt voor de wetenschap. Zijn in 1837 uitgegeven historisch overzicht geldt nog steeds als een voortreffelijk standaardwerk en iedere mathematicus kent het „correspondentiebeginsel van Chasles". waardoor zijn naam onsterfelijk is geworden. Chasles had echter twee zwakheden. •uapatq uaSoui uaqqaq noz .jaaui jaiu sueqi jads asnatqnp )cp do fxq jep -uaAa§a§ uaqqaq uaSunqoqut laaAoz noz p.ioou uea uaquapnu jaq :uas -SEd uajaour uaqqaq fiq noz uep 'uaddoqos auiaiq uaa seEuaddoqos uea sjEEjdui pinz a.w uaAao 'uee pjaA\a.§ uaag pdsagpuq jaq uea qatqja ap iuojeep jaop ftq ua uaqap -Eu sp.ioou uea >jmuqsiui u a a g saaiuun j>jeeui pmz •geis.ioop ap ijaag SutSaAuaAo aip ua uapoqag uaqqaq uaddoqos g qoo piajft.wjaguo pmz noz 'p.ioou uea uaquapnu ?aq japuoz qaop uaddoqos g uea poq uaa pinz jap 'pjoopiooag uauioqiOA si jan :SEEJAa.3puq asqfqaqaAV do pjoo.wjuy Het feit, dat zij in het Frans geschre ven waren, hoewel Galileï steeds in het Itliaans of Latijn corresponderde, vond Chasles een onbelangrijke bijkomstigheid. TWEE JAREN DUURDE de strijd om ,:x:cooo: de eer van de heren Pascal en Chasles. Eindelijk, op 21 juni 1869, gaf Le Verrier zijn mede-académicien de genadeslag. Op deze datum begon hij in de Académie een memorandum voor te lezen, dat vier zit tingen in beslag nam en waarin zó dui delijk werd bewezen, dat alle door Chas les overgelegde documenten vals waren, dat de grijze wiskundige wel moest capi tuleren. Enige tijd later vernam de wereld voor het eerst, wie de producent was geweest van de valse handschriften. De politie arresteerde op klachten van Chasles een Zijn chauvinisme grensde aan het extreme en met een bijna ziekelijke hartstocht verzamelde hij autogrammen van be roemde figuren uit het verleden. Het waren deze twee zwakheden en niet zijn wetenschappelijk inzicht, die hem tot de opzienbarende onthulling in de Acadé mie des Sciences hadden gebracht. De „Handelingen" van de Académie, waarin de rede van Chasles en de brie ven van Pascal waren opgenomen, vonden al spoedig hun weg naar Engeland, waar Sir David Brewster, die pas een biogra fie over Newton voltooid had, ze onder ogen kreeg. Hij schreef een felle protest brief aan Chevreul, waarin hij de brieven „verachtelijke vervalsingen" noemde. ONGEVEER TEGELIJKERTIJD richt te Prosper Faugère, een Frans Pascal- kenner, die over authentieke manuscrip ten van Pascal beschikte, zich tot de Aca démie met de mededeling, dat noch het /ekere Vrain-Denis Lucas, een 51-jarige handschrift, noch de signatuur van de avonturier. Hij was de zoon van een boer. brieven, die Chasles in zijn bezit had, van had een gebrekkige schoolopleiding ge- Pascal afkomstig konden zijn. iiadi maar Veel gesnuffeld in de biblio- Dit alles was vervelend, maar het ver- t|ieek van zijn geboorteplaats Chateaudun. mocht het geloof van Chasles niet te schok- Nadat hij in Parijs vergeefs had getracht ken. Boos verweet hij Faugere gebrek een baantje te krijgen in een bibliotheek aan patriottisme en Brewster een teveel en bij een uitgever, trad hij in dienst aan vaderlandsliefde. Steeds sterker werd van dc bekende genealoog Letellier. Daar er nu bij hem op aangedrongen te zeg- pleegde hij zijn eerste vervalsing. De gen, hoe de Pascal-brieven in zijn bezit Markies Du Prat wilde bewijzen hebben, waren gekomen, maar koppig weigerde dat hij een afstammGling was van de zes- Chaesles zijn bron bekend te maken. tiendc-eeuwse kardinaal Du Prat. Lucas E°T "'^uwe tegenstander, de heer Bre- maakte zelf twee brieven, ondertekend ton de Champs, toonde aan. dat in de Pas- door Montaigne, waarin het bewijs werd cal-correspondcntie passages voorkwamen, geleverd. Aangemoedigd door dit succes Lerll-,k waren overgenomen uit bet besloot Lucas zijn talent flink uit te bui- in 1 '64 gepubliceerde „1 Histo.re des Phi- tcn. Het was graaf Libri. die hem er losophes modernes van Saverien. Ook toe aanzette. contact te zoeken met Chas- dit kon Chasles niet schokken. Hy ver- les. Li5ri. die - zoals wij reeds in een klaarde, dat Saverien dan deze gedeelten vorig artike] hebben gezien - wegens boe- cle correspondentie van Pascal moest kendiefstallen de vlucht had moeten ne- hebben ontleend. men uit Frankrijk en smadelijk was ont- Nog talrijke anderen vielen Chasles aan s]agen als professor in dc wiskunde aan maar steeds weer kon deze ter verdedi- de Sorbonne, wilde zijn opvolger aan die ging van zijn held brieven uit zijn verza- universiteit een enorme flater laten slaan, meling voorleggen, waardoor de argumen- En dat lukte wonderwei. ten van zijn tegenstanders werden ontze nuwd. Hij bleek over honderden brieven, LUCAS VOND IN CHASLES een gewil- geschreven door of aan Pascal, te beschik- lig en door verzamelwoede verblind slacht- ken. offer. Tussen de jaren 1861 en 1869 slaag- Daaronder bevonden zich ook twee epis- de hij er in de professor niet minder dan fels, die in 1640 en 1641 door Galileï aan 27.320 vervalste brieven te verkopen, Pascal waren gericht. Twee Italiaanse waarvoor een klein fortuin werd betaald, astronomen wezen er echter on. dat Gali- Daaronder bevonden zich 1745 brieven van leï in 1637 reeds totaal blind was. Ook Pascal, 27 brieven van Shakespeare, hon- dit argument kon Chasles nief uit het veld derden van Rabelais, voorts brieven van slaan. Prompt produceerde hij brieven van de Romeinse keizers, van enige apostelen, Galileï, waaruit hleek, dat zijn blindheid van Cleopatra, van Anaximander, 3000 slechts van tijdelijke aard was geweest, brieven van Galileï, 622 van Newton. Al- JULLIE WETEN NATUURLIJK al lemaal wel, wie Klaas Vaak is. Hij is het grappige kleine mannetje, dat alle kinderen, zodra ze in bed liggen, een korreltje zand in de ogen strooit, waar op ze dan prompt in een heerlijke diepe slaap vallen. Klaas heeft erg veel ple zier in zijn beroep, want hij is dól op kinderen. Maar jullie zult wel kunnen begrijpen, dat Klaas zelf niet veel tot slapen kan komen, want 's morgens, 's middags en 's avonds, altijd moet hij klaar staan. Zelfs 's nachts hoort hij nog wel eens een kind huilen en dan rent hij erheen, om het weer in slaap te brengen. Op zekere dag was Klaas Vaak écht doodmoe. Zijn ogen vielen bijna dicht en het viel hem zwaar, om zijn zakje met zand te dragen. Telkens, als hij bij een bedje kwam, waar een klein jongetje of meisje inlag, dacht hij: Hè, ik wou, dat ik ook maar eventjes kon gaan liggen. Eindelijk waren alle kin deren in een diepe slaap en Klaas kón bijna niet meer. Nu moet ik nog even naar het paleis, dacht Klaas, de Koning is jarig en Prins Paultje mag vandaag wat langer opblijven, maar hot wordt nu zo lang zamerhand wel bedtijd. Toen Klaas het paleis binnensloop, was het feest in vol le gang, zodat niemand hem opmerkte en stil ging hij de slaapkamer van Paultje binnen. Maar het prinsje was er nog niet. Het zal wel niet lang meer duren, geeuwde Klaas, tjonge, wat ziet dat bed er lekker uit, als ik er eens éventjes inkroop. TOEN PRINS PAULTJE een kwar tier later zijn kamer, binnenkwam, hoorde hij een vreemd geluid en op zijn tenen liep hij naar het bed toe. Kijk nóu es, mompelde Paultje, wal een lief mannetje is dat en wat moet hij moe zijn! Het lijkt Klaas Vaak wel, kijk daar staat een zakje zand, het is Klaas Vaak!!! Ik heb altijd gedacht, dat ie niet bestond, maar nu zie ik toch, dat ik me vergist heb. Wat een geluk dat iedereen het vandaag te druk heeft, om me naar bed te brengen. Wat zou er gebeurd zijn, als een hofdame het sla pende mannetje ontdekt had? Paultje wist bijna zeker, dat een lakei dan op dracht had gekregen, de slapende Klaas Vaak in de tuin neer te zetten. Paultje kleedde zich uit, waste zich en poetste zijn tanden en toen stond hij een tijdje voor zijn bed met een diepe le brieven waren op papier en in het Frans geschreven! Het papier haalde Lucas uit oude boe ken in bibliotheken. Om het te laten ver gelen legde hij het enige tijd in water. Het is onbegrijpelijk, dat een illuster ge leerde als Chasles zich zo bij de neus heeft laten nemen. Alleen deze passage (in het Frans gesteld!), die Cleopatra aan Caesar schreef, zou hem al de ogen moe ten hebben geopend: „Onze zoon Caesa rion is gezond. Ik hoop, dat hij spoedig in staat zal zijn om naar Marseille te reizen, waar ik hem wil laten opvoeden. Maar misschien heeft Chasles niet alle brieven gelezen. Hij geloofde lange tijd onvoorwaardelijk in het verhaal, dat Lu cas hem had verteld en volgens hetwelk deze de intermediair was voor een ver armde graaf, die een unieke collectie autogrammen had geërfd van een rijk fa milielid. DAT DE OUDE PROFESSOR leed aan seniliteit, moet ernstig worden betwijfeld, want een jaar nadat hij in de Académie des Sciences openlijk zijn vergissing had erkend, werd zijn „Rapport sur les Pro- grès de la géeométrie" uitgegeven, een voortreffelijke studie, waarmee hij zich volkomen rehabiliteerde. Lucas, die door tijdgenoten de „Prins der Vervalsers" werd genoemd, werd op 24 februari 1870 veroordeeld fot twee jaar gevangenisstraf en vijfhonderd francs boe te. Nadien heeft men nooit meer iets van hem vernomen. W. Kielich Op uitnodiging van de Engelse compo nist Benjamin Britten zal het Nederlands Kamerorkest twee concerten geven tij dens het muziekfestival in Aldeburgh, Suffolk, dat 11 juni zal worden geopend met de wereldpremière van Britten's ope ra „A Midsummernights Dream". Op 12 juni zal het Nederlands Kamer orkest er een Bachprogramma uitvoeren. Op 13 juni zullen werken van Haydn, Mo zart, Schubert, Badings en Strawinsky worden gespeeld. De concerten zullen worden gedirigeerd door Szymon Gold berg die, evenals Maria Curcio en Haakon Stotijn, ook als solist zal medewerken. rimpel van het denken in zijn voor hoofd. Wat moet ik nu doen?, dacht Paultje. Op één van de logeerkamers gaan slapen? Maar dat gaat immers niet, want we hebben wel vijftig gas ten en die moeten vannacht allemaal een bed hebben. Ik zal dus maar naast Klaas kruipen, want hij is maar een klein mannetje en het bed is breed ge noeg. Voorzichtig, om hem niet wak ker te maken, kroop Paultje naast Klaas in bed en toen trok hij het licht uit. Zou er wel eens meer een kind naast Klaas Vaak gelegen hebben? Is het nou eigenlijk een beetje griezelig, of is het toch wel grappig? Wat zou zijn vader wel zeggen, als hij wist, dat zijn zoon bij Klaas Vaak in bed lag? Een koning is veel machtiger dan Klaas Vaak, of toch nietpiekerde Paultje. Mijn vader is een wijs en knap man, maar wat Klaas kon, moest je ook niet onderschatten, dat kon zijn vader weer niet. Vervelend, dat hij niet kon slapen, zou hij zelf een paar korreltjes zand in zijn ogen doen? Nee, toch maar niet aan dat zand komen, stel je voor, dat hij te veel nam, dan zou hij wel es hon derd jaar kunnen slapen en er waren nog zulke lekkere taartjes beneden. HIJ HOORDE DE MUZIEK in de feestzaal en hij hoorde de mensen la chen, er verstreken uren en uren. Op de gangen werden deuren geopend en gesloten, de gasten gingen naar bed. Grote mensen konden zó wel slapen, die hadden Klaas Vaak niet meer no dig, dacht Paultje en hij lag doodstil naast het slapende mannetje. De klok van het paleis sloeg vier, vijf, zes uur en nog altijd was Paultje wakker. En tóen opeens draaide Klaas Vaak zich om en even later zat hij recht overeind in bed. „Ben je boos op me, Paultje?", vroeg hij met een angstig stemmetje. De zoon van de koning had door zijn schuld de hele nacht niet geslapen, dat was verschrikkelijk! „Wel nee", zei Paultje flink, „ik was écht blij, dat jij óók eens sliep en de nacht is heus omgevlogen." „Grote grut, is me dat slapen, ik heb nog nooit zo verrukkelijk gemaft, zeg!" „Nou, als je soms zin hebt, om af en toe eens te komen, als je moe bent, dan ben je welkom, hoor, ik heb je nou tóch gezien, kom dus maar gerust!" riep Paul. „Graag", zei Klaas, „maar dan zal ik zorgen, dat jij éérst slaapt en nu moet je ook vlug onder zeil en dan hol ik weg, want ze mogen me niet zien." Klaas sprong het bed uit en pak te zijn zakje zand. Héél voorzichtig strooide hij een paar korreltjes in Paul- tjes ogen. „Welterusten, Paul en slaap maar lekker uit!" „Tot ziens Klaas, ben ik dc énige jongen, die je ooit gezien heeft"? Klaas knikte en weg was hij. De koning, de koningin, de gasten, de hofdames en de lakeien, ze begrepen er allemaal niets van, dat Paultje tot laat in dc middag sliep. Ze haalden er een dokter bij, want ze maakten zich onge rust. Maar de dokter snapte er ook niets van. Maar jullie begrijpen het wel, hè? Marianne can Raait Arm vogeltje, ben je verdwaald van [je nest? En vliegen, dat kan je helaas ook [niet best, Je komt zeker pas uit het eitje. Waarom ga je dan toch zo'n heel eind [van huis? Geloof me, 't is veiliger bij Mammie [thuis, Want vliegen is 'n lastig karweitje! Je Mammie, die zoekt je en is ongerust, Ze weet, dat je best weer een wormpje [lust, Zeg, zullen we samen hard zingen? Dan denkt ze: Die rakker, die zit daar [benèe, Dan komt ze hierheen en dan neemt [ze je mee Naar 't nestje met lekkere dingen. Marianne van Raait

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 20