De Man en Van der Lely winnaars in zware (negende) SLS-rit Engeland is voor open toernooien Paul Pender behield wereldtitel Veel rijders haalden de finish niet Wordt competitie nog uitgebreid? Tubantia wordt nog een jaar geholpen SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE Mereveld heeft zondag geduchte concurrentie Geen Nederlanders meer in Ronde van Groot-Brittannië Anquetil niet in Tour Nieuwe motorsportbond in Utrecht opgericht Zuid-Afrika verloor vijf wickets voor 114 runs ZATERDAG 11 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 21 Visser onderscheiden Bals ('t Gooi) naar PSV? Feijenoord-Ajax wordt op zaterdag gespeeld Xerxes in hoger beroep Piatkowsky aan de dood ontsnapt Gevoelige slagen voor het Australische tennis Van Dalsurn en Goris niet naar Wimbledon Nederlandse dames ver sloegen ook België Schmeling: Johansson zal ook revanche winnen De Italiaanse ploeg voor Tour de France F astbowlers op dreef Drie maal de Tulpenrally uitrijden, dan ben je wel in staat het ook eens in de S.L.S. te proberen. Hij zei het schertsend, die vermoeide deelnemer, nadat hij zijn wagen bij de finish op de Scheveningse boulevard tot stilstand had gebracht. En natuurlijk is het overdreven, maar toch zit er wel een heel klein beetje waarheid in die opmerking, want deze 9de Schcvc- ningen-Luxemburg-Scheveningen rit was wel heel erg zwaar. De toch al hoge gemiddelden zelfs in het heuvelland van de Ardennen lag het gemiddelde om en nabij de 60 km per uur waren door het slechte weer in het nachtelijk duister heel erg moeilijk te halen. Doordat de controleposten voorts slechts enkele tientallen kilometers van elkaar verwijderd waren, was het vrijwel ondoenlijk een door pech opgelopen ach terstand nog tijdig goed te maken. Het heeft dan ook in deze S.L.S.-nacht naast de pijpestelen vijf uur lang viel er regen in stromen neer duizenden strafpunten geregend. Slechts een enkele deelnemer was zo gelukkig zijn wagen en, wat belangrijker is, zijn strafpuntenlijst „onbeschadigd" te houden. Dat er op de natte gladde wegen veel van de stuurmanskunst van de rijders gevraagd werd laat zich denken. Er wa ren dan ook, vooral in de late nachtelijke uren, heel wat pechvogels die wegens materieel-schade de strijd moesten staken. De Hagenaar Carlo Englebert, de man die verleden jaar op de boulevard in Scheve- ningen uitviel doordat zijn sportwagen in de klassementsproef omsloeg, was een van de eerste slachtoffers. Hij vloog in het eerste moeilijke traject uit de bocht en men had bijna een uur nodig om zijn gele Austin Healey weer op de rechte weg te krijgen. Hoe moeilijk het geweest is, kan alleen al worden opgemerkt, uit de omstandig- A utomobilisme heid dat vóór de eerste klassementsproef er al tenminste 27 coureurs uit de strijd waren. En uiteraard hebben er ook daar na nog heel wat wagens de rit voortijdig moeten beëindigen. De Alfa Romea-equipe, die gevormd werd door Bleeker en Lissone, ontkwam daar ternauwernood aan. Plotseling begon de koelwaterthermometer angstwekkend snel te stijgen. Een haastig ingesteld on derzoek wees uit dat de koppakking lek was en dat het water uit het cilinderblok werd geperst. Goede raad is in zulke ge vallen meestal heel erg duur. Zeker wan- jHonkbal Tijdens de algemene ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandse Honkbal- bond is gesproken over uitbreiding van het aantal competitiewedstrijden. Er werd toen geen beslissing genomen, maar het pro bleem werd voorgelegd aan een commissie. Maar die heeft tot nu toe nog niets van zich laten horen. Wel lazen we onlangs in Honkbalnieuws, het officieel orgaan van de KNHB, de promotie- en degradatie regeling competitie 1960. Hierin stond te lezen, dat de kampioen van de eerste klasse promoveert naar de hoofdklasse, terwijl nummer acht van de hoofdklasse naar de eerste klasse terugkeert. De enige opmer king, die bij deze regeling, die alle klassen omvatte, werd gemaakt, was, dat in het bijzonder voor de lagere klassen deze rege ling als voorlopig moest worden be schouwd. De hogere klassen blijven dus hetzelfde van samenstelling. En dus vragen wij ons af: heeft de com missie misschien een andere oplossing ge vonden in deze moeilijke, doch zo belang rijke zaak? Het lijkt ons van het grootste belang, dat een eventuele oplossing zo snel moge lijk openbaar wordt gemaakt. Het laatste voorstel werd door enkele verenigingen als onaanvaardbaar beschouwd, omdat het pas kort voor het nieuwe seizoen bekend werd, zodat men er tijdens de competitie geen rekening mee had kunnen houden! Het wordt een ieder nu zo langzamer hand wel duidelijk, dat we van officiële landenwedstrijden niet zo heel veel meer kunnen leren. Ontmoetingen met België en Duitsland hebben de laatste jaren alleen maar teleurgesteld, met als lachnummer de laatste interland-ontmoeting tegen België. Het enige team, waarmee ons nationale team nog wel eens moeite heeft, is dat van Italië en dit land ligt nu niet bepaald gunstig voor een regelmatig contact. De wedstrijden tegen Amerikaanse leger- ploegen zijn nog wel eens het aankijken waard, maar ook van deze wedstrijden gaat al veel minder propaganda uit dan enkele jaren geleden. Bovendien is het risico van het niet verschijnen van deze tegenstanders nogal groot. De methode om honkbal attractiever te maken gaat dus niet meer via internatio nale ontmoetingen en dus moet daarvoor een andere oplossing worden gezocht. Dit kan geschieden door het aantal topploegen uit te breiden. Het spelpeil van de eerste klasse in aanmerking genomen, lijkt dit niet de geschiktste oplossing. Een andere manier is de topploegen meer wedstrijden te laten spelen. Men zou de hoofdklasse eventueel tot. zes teams kunnen beperken en een dubbele competitie kunnen laten spelen. Hoe dan ook, met het steeds stijgende aantal permanente honkbalvelden zijn er oplossingen te vinden. Maar waar het vooral op aankomt: een oplossing moet er snel, zeer snel komen. De Nederlandse atleet Henk Visser, die aan de universiteit van Californië studeert, heeft dezer dagen de „Dave Pollock Me morial Trophy" ontvangen, een onderschei ding die voor de eerste maal werd toe gekend wegens de meest opvallende at letische prestatie. Visser heeft tijdens de Paas-atletiekwedstrijden 7,97 m ver ge sprongen, de beste sprong die tot dusver dit jaar gemaakt is. neer je in de nacht vele kilometers van de bewoonde wereld verwijderd bent. Maar even-waar is, dat een mens in nood bij zonder vindingrijk is. Bleeker demonteer de snel de cilinderkop en van de con trole-kaart werd 'n provisorische pakking gemaakt. Het gelukte, al kostte het soms wel wat moeite de routecontroleurs duide lijk te maken dat de controle-kaart een nieuwe functie had gekregen De Haagse Simca-equipe De ManVan der Lely is officieus winnaar geworden. In de sportklasse werden de Fiat-rijders De Zoete en Naaborg algemeen winnaar. Van de 270 equipes die donderdagavond op de Scheveningse boulevard aan de bijna 1200 km lange tocht naar Luxemburg zijn begonnen, hebben er 54 vroegtijdig de strijd moeten staken. In de superklasse waren er 31 uitvallers, in de sportklasse 22. Voetbal In de zestigste jaarlijkse ledenvergade ring van de Hengelose semi-profclub Tu bantia is gisteravond klare taal gespro ken door de heer J. Labruyere, vertegen woordiger van de zes plaatselijke fabrie ken welke via de Stichting Hengelose Voetbalbelangen de vereniging financieel hebben geholpen in het voorbije seizoen. Dit speeljaar werd afgesloten met een nadelig saldo van ruim achtduizend gul den en de heer Labruyere noemde dat re sultaat droevig. De stichting heeft beslo ten Tubantia nog een jaar voort te hel pen onder het motto erop of eronder. Bo ven het bestuur van de vereniging zal een raad van advies worden geplaatst waarin zitting hebben de heren A. de Monchy, F. Stork en J. Labruyere, bestuursleden van de stichting. Er zijn geruchten dat de doelman van de voetbalclub 't Gooi, Gert Bals, zal over gaan naar de eredivisieclub PSV. Hij zou de oud-doelman van 't Gooi Pim Bekke ring, die voor het Philips-concern naar Curaqao zou vertrekken, gaan vervangen. In Eindhoven spreekt men al druk over Bals, doch in de kringen van 't Gooi zegt men van niets te weten. De wedstrijd FeijenoordAjax voor de na-competitie zal niet, zoals oorspronkelijk was vastgesteld, op zondag 19 juni worden gespeeld, doch op zaterdag 18 juni des avonds om zeven uur. De ontmoeting tus sen Feijenoord 2 en Ajax 2 om het kam pioenschap van de reserve eerste divisie zal aan deze wedstrijd voorafgaan en be gint om 5 uur. Het protest van Xerxes tegen het niet toekennen van een tweetal penalties in de wedstrijd van maandag tegen de Zwolse Boys is door de protestcommissie niet ont vankelijk verklaard. De scheidsrechter, de heer Florin, hield zich bij zijn verklaring dat er voor strafschoppen geen aanleiding bestond en de protestcommissie zag geen aanleiding de woorden van de heer Florin in twijfel te trekken. Dat doet Xerxes wel. En daarom hebben de Rotterdammers besloten in hoger be roep te gaan bij de KNVB. Verschillende officials van de KNVB, Henk Zon van de commissie betaald voetbal en mr. R. Piek, de nieuwe voorzitter van de spelregel- en strafcommissie, waren van de wedstrijd getuige en op hun verklaringen wordt door Xerxes hoge prijs gesteld. Wielrennen Engeland zal dc voorstellen tot het in voeren van open tennistoernooien en de invoering van een derde categorie beoefe naren van deze sport, de zogenaamde „ge machtigde spelers" steunen. De Engelse Lawntennisbond maakte vrijdag bekend, dat haar afgevaardigden op de ja-arljjkse vergadering van de Internationale Lawn tennisbond, 6 juli in Parijs, opdracht heb ben gekregen voor de twee voorstellen te stemmen. Tennis Het schema voor de invoering van „ge machtigde spelers" een klasse, die het midden houdt tussen amateurs en profes sionals en het voorstel, dat bepaalde kampioenschappen in 1961 gedurende een proefperiode zullen worden opengesteld voor alle categorieën spelers, zijn aanbe volen door een' speciale commissie, die is opgericht door de internationale lawnten nisbond om het vraagstuk van amateuris me en professionalisme in de tennissport te bestuderen. De Engelse afgevaardigden op de ver gadering zullen echter tegen het voorstel stemmen, dat de verhoging van de te win nen prijzen behelst. Men neemt algemeen aan, dat het voor stel tot invoering van open toernooien zal worden aangenomen, maar men verwacht sterke tegenstand bij de bespreking van de kwestie der „gemachtigde spelers". De Verenigde Staten behoren tot de landen, Atletiek De Poolse wereldrecordhouder discus werpen, Edmund Piatkowski, is op miracu leuze wijze aan de dood ontsnapt, toen hij in gezelschap van enkele andere atleten in het trainingscentrum van de academie voor lichamelijke opvoeding in Bielany (Warschau) met halters aan het oefenen was. Er brak tijdens de training een noodweer los, Vlak nadat Piatkowski de staaf met de schijven op de grond had gedeponeerd, sloeg de bliksem in het gebouw. De vuur- flits, binnengekomen via een luchtgat, bracht een ontzaglijke elektrische ont lading teweeg op de staaf, die Piatkowski nog enkele seconden tevoren had opgetild. Bleek van schrik zag Piatkowski wel, maar spoedig fleurde hij van opwinding op door de wonderbaarlijke wijze, waarop hij aan de dood was ontsnapt. die tegen de invoering van een dergelijke categorie zijn; spelers, die tot deze klasse toetreden zullen volgens het voorstel on beperkte beloningen mogen ontvangen. Als het plan voor open toernooien wordt aangenomen, zal Wimbledon in 1961 zowel voor professionals als voor amateurs wor den opengesteld. Het Australische tennis heeft in de kampioenschappen van Kent in Becken- ham gevoelige slagen moeten incasseren. Het begon met de vrij ernstige blessure, die de Australische topspeelster Jan Le- hane opliep. Daarna werd de nationale kampioen, Rod Laver, verslagen en om het echec compleet te maken, ging de Australische no. 1, Neale Fraser, vrijdag in de halve finale tegen de 19-jarige Ame rikaan Earl Buchholz, in twee sets ten onder: 6-3, 6-4. Van Dalsum en Goris, die via de KNLTB hadden ingeschreven voor het tennistoer nooi in Wimbledon, hebben wegens parti culiere omstandigheden deze inschrijving ingetrokken, zodat Nederland nu alleen op Wimbledon door Maris en Van Eijsden zal zijn vertegenwoordigd. Zondag begint in Den Haag het toer nooi om het wereldkampioenschap handbal voor dames. Dan wordt op het terrein van ADO OostenrijkRoe menië (aanvang drie uur) en Duits landNederland (aanvang vier uur) gespeeld. In de loop van de week wordt in Eindhoven, Sittard, Assen, Utrecht, Arnhem en Hengelo het toer nooi voortgezet. Ook in Haarlem wordt nog een match gespeeld. Namelijk op zaterdag 18 juni. Dan wordt er op het EDO-terrein (aanvang half acht) ge streden om de vijfde plaats op de eind- ranglijst. Op de foto ziet men de Duitse handbalploeg, samengesteld uit speel sters uit West- en Oost-Duitsland, in een vrolijke stemming na de training. Basketbal Het Nederlandse dames basketbalteam heeft vrijdag de tweede achtereenvolgen de overwinning behaald in de troostronde van het Europese kampioenschap. De Ne derlandse dames hadden de overwinning (53-44) te danken aan een lichte meer derheid in de strijd tegen de Belgische dames. Topscorers voor Nederland waren Els de Groot (13 pnt), Annie Koper van Es (9 pnt), Els van der Heijden (8 pnt), Lenie Remeijer (8 pnt), Hilda Draak (6 pnt) en Greet Duyf (4 pnt). De 29-jarige Paul Pender heeft de we reldtitel boksen middengewicht behouden door vrijdagavond zijn veertigjarige uitda ger Sugar Robinson in een in Bosten gele verd gevecht over vijftien ronden op pun ten te verslaan. Pender versloeg Robinson, eveneens op punten, ook in januari, waar mede hij wereldkampioen boksen midden gewicht werd. Doch voor het gevecht werd Robinson als faworict beschouwd. Het is de eerste maal, dat Robinson in zijn twintigjarige Max Schmeling, oud-wereldkampioen zwaargewicht (hij werd door Joe Louis ver slagen) gelooft dat Ingemar Johansson ook de revanchematch met Floyd Patterson zal winnen. „Patterson is in het nadeel. Hij heeft er verkeerd aan gedaan niet te bok sen tussen de eerste match met Johansson en de revanche. Als de bel voor de eerste ronde eenmaal is gegaan zal Patterson een eenzaam man zijn", aldus Schmeling. HONKBAL Dit weekeinde staat een aantal belang rijke wedstrijden op het programma. Zo ontmoeten de ongeslagen hoofdklassers EHS en Schoten elkaar zondagmiddag op het honkbalveld en in de eerste klasse speelt EDO vanmiddag een zeer belangrijke wedstrijd tegen het Amsterdamse ABC. Vanmiddag wordt in Haarlem geen hoofdklassewedstrijd gespeeld. Wel komen de eersteklassers EDO en Kennemerland in het veld. EDO, nog steeds ongeslagen, ont moet ABC, dat tot nu toe slechts eenmaal verloor. Mochten de EDO'ers er in slagen te winnen, dan wordt de kans op terugkeer naar de hoofdklasse opnieuw groter. Wij houden het op een kleine EDO-zege. Kennemerland is in, zware strijd gewik keld om de laatste plaats. Zaterdag j.l. wonnen de Kennemerlanders verrassend van HCK. Vandaag komt Ajax, nog steeds ongeslagen, op bezoek. Als Kennemerland weer het enthousiasme op kan brengen, dat tegen HCK de beslissing bracht, dan is de ploeg van werper Hoek zeker niet kans loos, want de Ajax-defensie is zeker niet onneembaar. Vooral de worpen van Herre Kok mogen geen pi-obleem zijn voor de Kennemerland-aanval. Zondagochtend speelt SC Haarlem voor de tweede maal in dit seizoen tegen HCK. Beide ploegen hebben nog niet veel succes gehad dit seizoen. Vooral aan zelfvertrou wen ontbreekt het. De ploeg, die zondag morgen op het Haarlemse honkbalveld het eerst een duidelijke voorsprong behaalt, heeft de beste kansen op de zege. Voor HCK is een overwinning van het grootste belang, want de Kinheimers delen op dit moment de laatste plaats. Van de hoofdklassers speelt HHC uit tegen het nog puntloze WVHEDW. Als de ploeg van Jan Smidt die op dit moment weer in een voortreffelijke vorm steekt zo sterk speelt als tegen VVGA, dan wordt tegen WVHEDW, dat een zwakke aanval heeft, de tweede overwinning behaald. EHS en Schoten verzorgen zondagmiddag op het honkbalveld achter de Kleverparkweg in Haarlem de hoofdschotel van het honkbal programma. Beide ploegen zijn nog onge slagen, al heeft EHS dan een verliespunt. opgelopen tegen OVVO. EHS en Schoten zijn va ngelijke kracht (beide teams won nen met 21 van Sparta) en het resultaat zou best eens een gelijk spel kunnen zijn. Misschien ook zal de grotere routine de Buldogs de doorslag geven. ROEIEN Ter gelegenheid van het 77ste lustrum van de Leidse universiteit houdt de stu dentenroeivereniging Njord dit weekeinde lustrum-roeiwedstrijden op de Zijl tussen Warmond en Leiden. Men heeft daar een goede baan uitgezet, waar drie ploegen naast elkaar de strijd kunnen aanbinden. Er is in alle nummers een zeer behoorlijke inschrijving. De grote belangstelling zal zeker uit gaan naar de strijd in het nummer oude vier, het hoofdnummer. Het belooft bij zonder spannend te worden. Voor dit num mer schreven in: Njord en Argo, beide uitgeroepen tot Varsity-winnaars enkele weken geleden, Aegir en een Nereus-Laga- combinatie. Njord en Argo doen niets voor elkaar onder en beide ploegen zijn er fel op belust revanche te nemen. Voorts zal de winnaar van dit nummer een stapje dichter bij uitzending naar Rome zijn. De ploeg van Njord start in Warmond met iets betere kansen. Het Spaarne heeft ditmaal ingeschreven met een jonge vier A, die het zwaar te verduren zal krijgen. In het nummer dames jonge skif zal mej. Schipper het opnemen tegen de skiffeuze van de Leythe. Mej. Schipper start hier met de beste papieren, zodat zij voor een overwinning moet kunnen zorgen. KORFBAL Zondag houdt „Aurora" zijn jaarlijkse seriewedstrijden, waarvoor dit jaar 44 ploe gen inschreven. De indeling luidt als volgt: A: Oosterkwartier, Zuiderkwartier, Witten- burg en Aurora; B: Watervliet, Haarlem, MEO en KCN; C: Oosthoek, Sport Vereent, De Raver en Aurora; D: Animo Ready, Nieuw Flora, OSCR en Victoria; E: Kwiek, Swift, Sport Vereent en Oosterkwartier; F: MEO, Waterland, Haarlem en Aurora; G: Watervliet, Kwiek, Animo Ready, Oost hoek en MEO; H: Nieuw Flora, DSV, Vic toria, De Raver en Animo; I: Haarlem, Vic toria, Wittenburg, Hoger Op en Waterland; J: Oosterkwartier, Drooglak, Animo, Kwiek en MEO. ATLETIEK. Tijdens atletiekwedstrijden in Bremen leverde de Europese recordhou der op de 400 meter, Carl Kaufmann (Duitsland) woensdag een goede prestatie door dit nummer te lopen in 46,4 secon de. De Duitser zegevierde onbedreigd, want nummer twee, de Tsjech Trousil, liet 47,9 seconde voor zich afdrukken. VOLLEYBAL Voor de vijfde maal wordt zondag het door de volleybalvereniging WIK georgani seerde „Driehoektoernooi" gehouden, even als het vorig jaar op het terrein van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier" aan de Zomervaart in Haarlem. Dit lustrumtoernooi is sterker bezet dan in de voorafgaande jaren. De dames- en herenploegen van Smash (Rotterdam), Brandweer (Amsterdam) en de Haarlemse verenigingen Eclecta, Gios, De Blinkert, OVRA en WIK zullen elkaar elk in een halve competitie ontmoeten. Het resultaat van deze beide halve competities zal be palen, welke van deze zeven verenigingen zich de sterkste mag noemen en voor een jaar de Driehoek-wisselbeker in haar prijzenkast zal mogen bewaren. Het toer nooi begint om twaal fuur en zal om on geveer half zes geëindigd zijn. VOETBAL Voor de promotiecompetitie naar de ere divisie heeft VSV zondag een uitwedstrijd in Tilburg legen NOAD. De Velsenaren zijn nagenoeg uitgeschakeld, maar zullen ver moedelijk toch wel fel voor de punten strijden. In de beslissingscompetitie in de eerste divisie wordt GraafschapRBC gespeeld, waarvan de uitslag zo belangrijk is voor RCH. RBC is namelijk al veilig en RCH hoopt nu maar dat Graafschap er niet in zal slagen iets van de winst te bemachtigen. In dat geval namelijk is voor de RCH'ers een gelijk spel in de wedstrijd tegen Graaf schap al voldoende. (GraafschapRBC wordt zondag in Nijmegen (Goffert-stadion) gespeeld.) CRICKET In de eerste klasse van de cricketcompe titie speelt Haarlem aan de Donkerelaan in Bloemendaal tegen ACC, dat dit seizoen heel wat meer presteert dan verleden jaar. Een niet gemakkelijke opgave dus voor de ploeg van de gebroeders Maas. Rood en Wit speelt uit tegen Quick (Hg) en moet zonder al te veel moeite kunnen winnen. Voor de tweede klasse A heeft Rood en Wit II nog steeds zonder puntenverlies een thuismatch tegen Quick (Hg) II en moet haar puntental tot 20 kunnen ver hogen. In 2 E tenslotte worden gespeeld CVHW—Haarlem II en R. en W. IV— BMHC. bokserscarrière voor de tweede maal door dezelfde tegenstander werd verslagen. Hij is er vier maal in geslaagd de wereldtitel te herwinnen. De scheidsrechter riep Robinson tot over winnaar uit, doch de twee ringrechters kenden de overwinning aan Pender toe. De strijd werd gekenmerkt door veelvul dig lijf-aan-lijf-werk en weinig harde sla gen. Men had verwacht dat Robinson erop Boksen uit zou zijn een snelle knock-out-zege te behalen, doch Pender slaagde er gemakke lijk in zijn beste slagen onschadelijk te maken. In de tiende ronde gaf Robinson tekenen van vermoeidheid. In de vijftiende ronde probeerde hij het gevecht door een uitwis seling van slagen te forceren, doch zijn stoten werden over het algemeen wild toe gebracht. Paul Pender wordt thans buiten de Ver enigde Staten, New York en Massachusetts als wereldkampioen middengewicht be schouwd. In de overige Amerikaanse Sta ten, waar de „National Boxing Association" de scepter zwaait, wordt Gene Fullmer als wereldkampioen beschouwd. Koersen op Mereveld Zondag ondervindt Mereveld op gevoe lige wijze de zware concurrentie van Gro ningen. In enkele nummers is het aantal deelnemers beneden de maat gebleven, on der andere in het nummer voor driejarigen. Hoewel daarin slechts een zevental paarden zal starten is het vrijwel uitgesloten hier uit een winnaar te zoeken. Daar tot nu toe IJsselmonde de beste indruk heeft ge maakt, valt de keuze op haar, doch er mag niet uit het oog worden verloren dat dit paard voor de eerste keer over een langere afstand aan de start komt.YIinotte en Ye men lijken de gevaarlijkste tegenstanders. Ook in de amateurskoers zal het uiter mate spannend toegaan. Van de vele favo rieten zal Vico BS vermoedelijk het verst komen, gevolgd door Wybo K en Victrix V. Outsider is de als steeds gevaarlijke Vis- uil S. Ondanks het feit, dat Xiphon L tot nu toe de snelste van zijn generatie is, ligt het desondanks in de lijn der verwachting dat de in voortreffelijke vorm lopende X Pluto sneller zal zijn. Gevaar dreigt van de Derby-winnaar Xuthus Hollandia en Walter Pluto, die een mooie voorgift ge niet. Wederom doet zich het geval voor. dat Victor Maire in twee koersen favoriet is. Geersen zal vermoedelijk de Hoofdplaat- prijs kiezen, daar hij hierin met iets betere kansen staat en bovendien daardoor in het stayersnummer de eveneens tot zijn en- trainement behorende Vera Hollandia van een gevaarlijke tegenstander kan ontdoen. Deze merrie zal echter over deze lange af stand Triton Erebus niet kunnen houden, want als dit paard tot eenzelfde prestatie komt als op Duindigt, wint hij met een straatlengte. Voor de tweejarigen zal weer grote be langstelling bestaan, temeer daar de eerste zoon van de crackmerrie Pearl Spencer zijn debuut maakt. Desondanks gaat er meer vertrouwen uit naar Zamboni, die in Alk maar voortreffelijk liep. Zambesi en Zip.- porah Scotch zijn buiten het genoemde duo de andere mogelijkheden. De onfortuinlijke Xandor heeft het op nieuw in eigen hand om te winnen, tenzij uit de achterhoede weer een verrassing komt: Xirene Hollandi? of de stug door gaande Welcome Lady. De laatste twee Nederlanders in de wielerronde van Groot-Brittannië zijn thans ook van het strijdtoneel verdwenen. René Lotz, die na de vierde etappe in het algemeen klassement de vierde plaats be zette, verscheen vrijdagmorgen niet meer aan de start. Hij vond het rijden in het (linkse) verkeer te moeilijk.... Lex van Kreuningen staakte vrijdag onderweg de strijd. De vijfde etappe werd gewonnen door de Belg Theo Nys, die de 235 km lange etappe van Nottingham naar Great Yar mouth reed in 5 uur en 18 min. 47 sec. Indezelfde tijd finishte de Zweed Sune Hansson als tweede. De Engelsman Denis Tarr bezette in 5.19.29 de derde plaats. Bill Bradley, de winnaar van het vori ge jaar, behield met een totaaltijd van 24 uur 36 min. 21 sec. de eerste plaats in het algemeen klassement, ondanks een lekke band op 40 km na de start, waar door hij zijn positie in het leidende peloton verspeelde. Drie minuten na Nys kwam Bradley nu over de eindstreep. Op de tweede en derde plaats in de algemene rangschikking wordt Bradley gevolgd door zijn ploeggenoten Bill Homes en Jim my Hinds, met respectievelijk 24.40.54 en 24.45.34.- Ook de Fransman Jacques Anquetil, die de Ronde van Italië heeft gewonnen, zal niet deelnemen aan de Tour de France van dit jaar. De directeuren van de onder neming, waaraan Anquetil contractueel is verbonden, hebben dit meegedeeld in een communiqué dat als volgt luidt: „Jacques Anquetil is, na het bestuderen van de problemen, die zijn deelneming aan de Ronde van Frankrijk als lid van de Franse nationale equipe met zich mee brengen, tot de conclusie gekomen, dat de huidige omstandigheden hem niet in staat stellen de koers te rijden zoals hij dat zelf wil. Hij besluit, met volledige instemming van de directeuren van de onderneming, niet voor de Ronde van Frankrijk te star ten en al zijn ambities te richten op de wedstrijd om het wereldkampioenschap op de weg van dit jaar." Zoals wij gisteren berichtten heeft Charly Gaul ook al afgezien van deelne ming aan de Tour. De Italiaanse ploeg, die zal starten in de Ronde van Frankrijk 1960, bestaat uit de volgende veertien renners: Ercole Baldini, Gastone Nencini, Imerio Massignan, Ar- naldo Pambianco, Pierino Baffi, Graziano Battistini, Dino Bruni, Nino Defilippis, Nello Fabbri, Roberto Falaschi, Gianni Ferlenghi, Michele Gismondi, Alfredo Sab- badin en Fernandino Brandolini. Ploeg leider is Alfredo Binda. In Utrecht is het er dan van gekomen. Daar waren afgevaardigden bijeen van de motorclubs in Nederland, die wedstrijden organiseren en zij hebben besloten een nieuwe bond, naast en tegenover de KNMV dus, op te richten, welke zo spoedig moge lijk met het uitschrijven van nationale wedstrijden zal beginnen. De naam van de nieuwe organisatie zal VOM (Vereniging Organisatie Motorsport) zijn en reeds is een voorlopig bestuur ge vormd bestaande uit de heren E. W. Polle, voorzitter; B. van Hamersveld, penning meester; Van Liempd uit Schijndel, secre taris, en verder J. Veening, Zuid-Laren; Mathuizen. Oosterwolde; Van der Wolde, Markelo, en Schut uit Sint Antonis. De aangesloten verenigingen zullen voor 1 juli de data opgeven bij het secretariaat, waarna 8 juli de kalendervergadering zal plaatsvinden. De nieuwe bond heeft een schrijven gericht aan de KNMV, waarin verzocht wordt om opheldering over de punten welke door de KNMV op de agenda geplaatst zullen worden in de bijeenkomst waartoe de KNMV de wedstrijdgevende clubs heeft uitgenodigd. Daarbij is de vraag gesteld of de uitlating van de KNMV-voorzitter, gedaan in 'n interview, dat over de 10 percent afdracht niet meer gesproken kan worden, juist is. Mocht dat inderdaad het geval zijn, dan zullen de wedstrijdorganiserende verenigingen de uitnodiging om te praten niet accepteren, omdat hun houding immers gebaseerd is op de onmogelijkheid om 10 percent van de wedstrijdinkomsten aan de KNMV af te dragen. In de vergadering in Utrecht werd de heer E. W. Polle uit Hillegom benoemd tot voorlopige voorzitter van de organisatie. Cricket Engeland heeft op de tweede dag van de eerste testmatch tegen Zuid Afrika hard teruggeslagen. Nadat de Engelsen voor 292 runs aan dc kant waren gezet, stond Zuid Afrika aan het einde van de dag op 114 voor 5. Die vijf Zuidafrikaanse wickets waren overigens reeds voor 61 runs gevallen, want de schade die de Engelse fastbow- lers Freddie Trueman en Brian Statham in de Zuidafrikaanse gelederen aanricht ten, was desastreus. Het ervaren ope- ningspaar Jackie McGlew en Trevor God- dard stond na slechts 21 runs weer aan de kant en een prachtige vang van Stat ham maakte vervolgens een einde aan de battingsaspiraties van Roy McLean. In de laatste 70 minuten he -telden de Spring- bokken zich echter. John Waite (42 not out) en Sid O'Linn (18 not out) zorgden er toen voor dat de score nog een enigs zins dragelijk aanzien kreeg Eerder op de dag hadden de Zuidafri kaanse pacebowlers Neil Adcock 5 voor 62 in 41'/ï over en Hugh Tayfield 3 voor 93 in 50 overs - de Engelse battingside, zoals gezegd, voor 292 runs, uitgeschakeld.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 21