CETAFLEX en bondigy Provinciale commissie van Zuid- Holland over be jaar den vraagstuk Koel en regenachtig U hebt veel mooier haar dan u denkt! (Kort Telepaat Hurkos zou de viervoudige moord ontraadseld hebben „Zet hem aan 't werk op het dak van de kerk", zegt officier Veere moet ongerept Verzending van zeepost Nationale Raad over de Rolot-affaire Snelle tiiden van de Syrinaamse premier wil dominion status Het bestuursconfliet op Curacao 2 Den Haag werft volwassen verkeersbrigadiers Polycolor uw haar: 't hoort bij uw make-up Niet allemaal tegelijk.,. Voddenman gearresteerd Looddief voor de rechter Waarom min. Van Rooy weigerde het congres i.z. geboortebeperking te openen Open brief aan De Gaulle Ir. Staf adviseur van de Heidemaatschappij J ongerenuitwisseling met de Ver. Staten Van twee „walletjes" eten LAAT VADER 't Silver Stoepke TECHN. TEKENMATERIAAL TEKENMACHINES TRANSP. PAPIER M. STR IJLAND Gezaghebber G or sir a doet een beroep op de partijen ZATERDAG 11 JUNI 1960 Ofschoon in Den Haag .het systeem van de schoolverkeersbrigades uitstekend werkt en de verkeerspolitie op drukke dagen voortreffelijk gesteund wordt door de jeugdverkeersbrigade, blijft een aantal kruispunten te gevaarlijk om door de „klaar-overtjes" te worden bediend. Op initiatief van de Haagse afdeling van de Ned. Ver. tot Bescherming van Voet gangers en naar Amerikaans en Engels voorbeeld hebben B. en W. van Den Haag thans besloten bij wijze van proefneming oudere personen te werven voor vrijwil- ligersdiensten op oversteekplaatsen bij het aan- en uitgaan van scholen. Bij de werving van volwassen brigadiers, die aan deze proef willen meewerken, wordt gedacht aan ouders van schoolgaan de kinderen, gepensioneerden en anderen, die twintig minuten bij het uit- en aan gaan der scholen beschikbaar hebben. Het ligt in de bedoeling, dat de vrij willigers door de verkeerspolitie geïnstru eerd zullen worden, waarna zij, voorlopig alleen uitgerust met witte mouwen en spiegelei, hun diensten voor de gemeen schappelijke veiligheid kunnen gaan ver richten. Voor deze diensten zal desgewenst een kleine vergoeding worden gegeven. Advertentie POLYCOLOR-kleurshampoo doet het haar echt goed, wast het vol» maakt-schoon, geeft het kleur en tint. Grijze haartjes: Spoorloos! Tube voor 2 wassingen f.1.95. Uw drogist of.parfumerie heeft keus uit 20 tinten. POLY-CLAIR maakt uw haar-zonder blonderen-een nuance lichter (tube f.2.65) Laat fiet glanzen in volle schoon heid, diep van kleur en geurig fris. Was het voortaan thuis met POLYCOLOR-kleurshampoo, uw eigen, natuurlijke haarkleur. Wilt u er eens anders en bij» zonder aantrekkelijk uitzien, kies dan een modetint, Doe het thuis, doe het zelfl Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland. heeft een boekje het licht doen ziendat tot titel heeft „Zorg voor be jaarden en chronisch zieken". Het is samengesteld, door de op 17 maart 1958 door G.S. van Zuid-Holland ingestelde provinciale commissie van onderzoek en advies inzake de zorg voor bejaarden en chronisch zieken, die onder voorzitter schap stond van dr. J. P. van Praag, tevens lid van het college van G.S. Het boekje is verdeeld in drie delen, waarin achtereenvolgens een aantal van belang zijnde punten worden behandeld. Zo is in deel A onder meer aan de orde de zorg voor zelfstandig wonende bejaar den, de samenwoning van bejaarden en kinderen, de huisvesting van bejaarden in verzorgingstehuizen en in bejaardenwonin gen. Deel B handelt voornamelijk om de medische aspecten van het vraagstuk van de verzorging en verpleging van bejaarden en chronisch zieken en wijdt aandacht aan de financiële lasten, die de oplossing van dit vraagstuk met zich mee zal brengen. Deel C houdt zich bezig met de juridische aspecten van een provinciale verordening op de bejaardenhuizen. Ten aanzien van dit laatste wordt in het rapport van de commissie gezegd: „In te genstelling met het rechterlijk toezicht op de gemeentelijke verordeningen begeeft de rechter zich echter niet in de vraag hoe ver in elk bijzonder geval het provinciaal belang reikt. Hij neemt aan dat de wet gever deze vraag uitsluitend ter beoorde ling heeft willen overlaten aan de Staten en de Kroon." Op grond van deze om standigheid verwacht de commissie niet, dat zich ten aanzien van een provinciale verordening dezelfde moeilijkheden zullen voordoen als destijds met de Haarlemse gemeentelijke verordening het geval is 'geweest. Hoewel de commissie het zolang moge lijk zelfstandig wonen van bejaarden als de meest ideale situatie ziet, is men voor de gevallen, waarin zelfstandig wonen niet meer mogelijk is, veelal op de opneming in een verzorgingtehuis aangewezen. De commissie wijst er in dit verband op, dat het in feite gevoerde beleid in veel verzorgingstehuizen met deze opvat ting in strijd is. Zeer veel verzorgingste huizen eisen namelijk een medische keu ring van hen, die om opneming vragen en wijzen het verzoek af, indien bij de keuring blijkt dat de „verzorging" meer vereist dan voor een volkomen valide „pensiongast" nodig is. Het gevolg is dat vele bejaarden, alleenstaanden en echtpa- Advertentie Niet alle huisvrouwen over de gehele wereld koken tegelijk. Maar één ding hebben ze gemeen voor het binden van groenten, soepen en sausen gebruiken zij Maizena Du- ryea - het ideale bindmiddel. ARLINGTON (UPI) Op aanwijzing van de Nederlandse telepaat Peter Hurkos is in de V.S. een voddenraper aangehou den, in verband met een 17 maanden ge leden op het gezin Jackson gepleegde moord. De 34-jarige voddenraper werd gearresteerd in zijn woning te Falls Church in de Amerikaanse staat Virginia. Na zijn verhoor is besloten dat hij zal worden opgenomen, voor een onderzoek naar zijn geestvermogens, in het hospitaal voor psy chopaten te Marion in Virginia. De naam van de verdachte is niet bekend gemaakt. In Washington is door de federale recher che (FBI) verklaard dat de verdachte een van de 165 personen was naar wie een onderzoek is ingesteld met betrekking tot de moordzaak-Jackson. Er is nog geen akte van beschuldiging uitgebracht tegen de verdachte. Hurkos zou de man aan de politie van Virginia hebben beschreven, na de plek ken te hebben bezocht waar de lijken van het gezin Jackson waren begraven. Hij zou een visioen hebben gekregen van „een man die met afval werkte". Jackson, een winkelbediende, en zijn vrouw en hun twee dochtertjes verdwenen op een zondagavond 17 maanden geleden, toen zij in hun auto op een weg nabij Mineral in Virginia reden. Zij waren toen op de terugweg naar huis, na een bezoek te hebben gebracht aan familie van me vrouw Jackson. Later werden hun lijken gevonden. Bekentenis afgelegd? Aan een verslaggever heeft Hurkos ver teld dat de verdachte de moorden aan hem bekend heeft. De vrouw van de verdachte zou aan de politie hebben verteld dat haar man van huis was tijdens het weekeind van de verdwijning van de Jacksons. Zij zou hebben verklaard dat haar man ge dreigd had hun vier kinderen te doden en loen de woning had verlaten. ren, zich reeds in een tehuis doen opne men op een tijdstip waarop zij nog in staat zijn zelfstandig te wonen. Velen, die nog geenszins in een verpleeginrich ting thuishoren, maar niet meer zelfstan dig kunnen wonen, blijven aldus buiten het bejaardentehuis, terwijl daarbinnen, al thans voor een groot deel mensen wonen, die nog op zich zelf kunnen staan. Voorts bepleit de commissie speciale ziekenafdelingen bij de pensiontehuizen, die uitsluitend dienen te worden bestemd voor acute ziektegevallen, waarvoor opne ming in een ziekenhuis niet noodzakelijk is. De commissie acht het voorts onge wenst dat een verpleeginrichting een on- derdeel is van een ziekenhuis. Functioneel en soms ruimtelijk is een contact tussen de verpleeginrichting enerzijds en het zie kenhuis, het bejaardentehuis en een reva- lidatieinrichting andei-zijds wel gewenst. Ten aanzien van de gewenste onderne mingsvorm is de commissie van ooi-deel dat een commerciële ondernemingsvorm onaanvaardbaar is. De verantwooi-delijkheid voor de exploita tie behoort volgens de commissie te be- rusten bij het bestuur van een reeds be staande of voor dit doel in het leven te roepen stichting of vereniging, of bij het gemeentebestuui-. Tenslotte wordt nog iets vermeld over de functies van directeur en behandelende geneesheer, welke naar het oordeel van de commissie niet beho ren samen te vallen. In geen geval, zo zegt het rapport, worde de functie van behandelende geneesheer als nevenbetrek king uitgeoefend. Een 24-jarige Delftse fabi-ieksarbeider die wegens een looddiefstal voor de Haag se politiei-echter terecht stond, hoorde een merkwaardige straf tegen zich eisen: de officier van Justitie vond dat de man op het dak van de gereformeerde Westerkerk te Delft repai-atiewerkzaamheden moest verrichten tot een tegenwaarde van hon derd gulden. Tevens eiste de; officier een half jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en een vei'bod tot cafébezoek voor drie jaar. De verdachte had in de avond van 20 maart voor zestig gulden lood van het dak van de Westerkerk gescheurd. De schade was echter veel groter, want het kerkbe stuur ontdekte de diefstal pas toen het een paar dagen later enorm begon te lekken. De verdediger vond de geëiste straf ori gineel, maar weinig praktisch. „De ver dachte is immers geen loodgieter", zei hij, „dus als men hem aan het werk zet op het kerkdak vliegt misschien het hele gebouw in brand". De officier van Justitie wees op de afschrikwekkende werking, die van een dergelijke straf uitgaat. „Ja, maar dan moeten we alle looddieven per cii-cu- laire op de hoogte stellen", meende de verdediger. De politierechter veroordeelde de looddief tenslotte tot een gevangenis straf van vijf maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met de voor waarde dat hij binnen twee jaar honderd gulden schadevergoeding aan het kerkbe stuur betaalt. De gemeenteraad van Veere heeft on langs besloten tot het aanbrengen van een wijziging in de bestrating en de be planting van de Markt te Veere met het doel een verbetering te brengen in de ver keerssituatie. De Kroon heeft thans dit besluit ver nietigd. Zij heeft daarbij overwogen, dat door deze verandering de Markt te Veere haar karakteristieke aanzien zou verlie zen. Het zoveel mogelijk ongerept houden van de huidige situatie zegt de Kroon moet uit een oogpunt van stedeschoon als een algemeen belang worden aange merkt. Uit verkeerstechnisch oogpunt ge zien is de verandering niet in die mate noodzakelijk, dat daaraan de schoonheid van de Markt ten offer zou mogen vallen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moét zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Yapeyu" 15 juni; Au stralië: s.s. „Dominion Monarch" 13 juni en s.s. „Stathnaver" 14 juni; Canada: s.s. „Ar- kadia" 12 juni en s.s. „Rijndam", 18 juni; Chili via New York 12 juni; Indonesië: s.s. „Glaucus" 15 juni; Nederlandse Antillen: m.s. „Charis" 13 juni en m.s. „Wonosobo" 16 juni; Nederlands Nieuw-Guinea: m.s. „Wonosobo" 16 juni; Nieuw-Zeeland: m.s. „Dominion Monarch" 13 juni; Suriname: m.s. „Willemstad" 15 juni; Unie van Zuid- Afrika en Zuidwest-Afrika: m.s. „Win chester Castle" 12 juni en m.s. „Annenkerk" 14 juni; Brits Oost-Afrika: s.s. „Jean La borde" 18 juni. Inlichtingen betx-effende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. De Nationale Raad voor Maatschappe lijk Wex-k waarin alle landelijke toporga nen op het gebied van het maatschappe lijk werk verenigd zijn deelt mede kennis genomen te hebben van de aktiviteiten, die door het „prijsvraag-servicebureau Laurens A. Daane" te Amsterdam zowel via de pers als op andere wijze (o.a. door verspx-eiding op grote schaal van een bro- chux-e) worden ontplooid om te komen tot de instelling van een permanente nationa le lotto. Het bureau Daane heeft zich vol gens zijn propaganda-brochux-e gewend tot alle liefdadigheidsverenigingen in ons land om steun te verkx-ijgen voor de x-eali- sering van zijn plan. Zonder te tx'eden in een beoordeling van de opportuniteit van de tijdelijke zg. Ro- lot-vergunning aan de vex'eniging „Huma- nitas" en met exitenning van het nut van het maatschappelijk werk, dat deze ver eniging op grond van humanistische be ginselen verricht, betreurt het dagelijks bestuur van de Nationale Raad het, dat deze incidentele lotto-actie door de heer Daane" wordt aangegrepen voor het voe ren van een intensieve propagandacam pagne teneinde een dooi-lopende vergun ning te verkrijgen voor de exploitatie van het door hem geïntroduceerde lotto-sys teem, waarvan de opbx-engst mede ten goede zou moeten komen aan het maat schappelijk werk. De Nationale Raad meent, dat de op zich zelf reeds zeer moeilijk te beantwoox-den vraag of invoe ring van een lotto ten bate van het maat schappelijk werk wenselijk is, ondermeer moet worden bezien in samenhang van het vraagstuk van de voetbalpool, ten aanzien waarvan, zoals bekend is, thans een wetsontwerp bij de Tweede Kamer aan hanging is. Zonder over dit vx-aagstuk in zijn geheel een uitspx-aak te doen wenst de Nationale Raad duidelijk tot uitdi-uk- king te brengen, dat de raad op generlei wijze betrokken is bij, en zich distan- cieex-t van de pi'opaganda, die het bureau van de heer Daane thans in de kringen van het. maatschappelijk werk voert om in de toekomst een blijvende lotto' te kun nen organiseren. De DC-8 straalvliegtuigen, waarvan er thans geregeld aan de diverse Europese luchtvaartmaatschappijen worden afgele verd, overbruggen de afstand tussen de oude en de nieuwe wereld zo snel, dat zij telkens records voor de burgerluchtvaai-t breken. Gisteren deelde de Swiss Air mee, dat haar eerste DC-8, de „Matterhorn" de 6400 km. lange afstand tussen New York en Zürich in de recordtijd van 6 uur en 50 minuten had afgelegd. Het toestel had 117 passagiers aan boord en een beman ning van 14 leden. Dankzij een gunstige staartwind bereikte de machine af en toe een snelheid van 1100 km. per uur. Voor de K.L.M. legde de DC-8 „Albert Plesman" op 10 april met 85 passagiers de reis van New York naar Schiphol af in slechts 6 uur en 5 minuten, hetgeen eveneens een nieuw record betekende. Voordien was 6 uur en 27 minuten van een Boeing 707 van de Pan American Airways op deze afstand de beste presta tie geweest. De S.A.S. heeft eveneens de eerste vluchten met de DC-8 naar Amerika ach ter de rug. De openingsvlucht, die door drie Scandinavische prinsessen1 en een prins werd meegemaakt, werd uitgevoerd op de route van Kopenhagen via de Noord pool naar het aan de westelijke kust van de Verenigde Staten gelegen Los Angeles. De vliegduur op deze circa 9500 kilome ter lange reis was 11 uur en 47 minuten. Advertentie Lijm koud alle hout met van Ceta-Bever Minister Van Rooy heeft in antwoord op schriftelijke vragen van 't Tweede-Ka merlid Van der Veen een nadere uiteen zetting gegeven van de principiële bezwa ren van een deel van de Nederlandse be volking tegen de International Planned Parenthood Federation, die voor geboorte beperking ijvert. Op grond van deze bezwa ren had de minister niet voldaan aan het verzoek, het door deze organisatie in mei gehouden congres in Den Haag te openen De minister zegt: „De principiële bezwaren, die geconsta teerd kunnen worden, berusten voorname lijk op de telkens gegeven voorstelling van zaken, die de geboortebeperking als een plicht voor de gehuwden doet voorkomen Deze bezwaren worden aangetroffen in die kringen van de Nederlandse bevolking die van oordeel zijn, dat de vrijheid van de gehuwden om de gx-ootte van het ge zin te bepalen, primair behoort tot de eigen verantwoordelijkheid van de gehuw den en die daarom een eenzijdige dx-uk op gi'ond van algemene, buiten het huwe lijk staande, belangen niet acceptabel achten. Waar de afwijzende beschikking haar grond vond in het rekening houden met principiële bezwaren bij sommige be volkingsgroepen, kunnen daaruit geen con clusies worden getrokken ten aanzien van het standpunt van de regering, zo voegt de minister aan zijn uiteenzetting toe. Het bestuur van de Nederlandse afde ling der Europese Federalistische Bewe ging, dat te Maastricht zetelt, heeft in een open brief aan president De Gaulle van Frankrijk gevraagd om uitstel van het proces tegen een 22-jarig Algerijns meisje, dat van medeplichtigheid aan terrorisme wordt verdacht. In de pers zijn berichten vex*schenen, onder andere een open brief van de Franse schrijfster Simone de Beauvoir, volgens welke het meisje, Djamila Boupacha, tijdens haar gevangenschap vreselijk gefolterd zou zijn. Het bestuur van de Nederlandse Fede ralistische Beweging vraagt in de brief aan president De Gaulle om een volledig on- derzoek naar de omstandigheden waaron der het meisje na haar arrestatie werd verhoord en maatregelen om te voorko men „dat door Franse instanties of per sonen nog op enigerlei wijze folteringen worden togeepast". Het proces zou op 17 juni moeten beginnen. De raad van commissarissen der Neder- lqjidsché Heide Maatschappij heeft ir. C. Staf, oud-minister van Defensie en oud- directeur-genex-aal van de Landbouw, be noemd tot adviseur van het bestuur der Heidemaatschappij. Ir. Staf, die van 1929 tot 1947 in dienst was van de Nederlandsche Heide Maat schappij als president-directeur, zal de hui dige president-directeur, ir. H. J. A. Hen- drikx, die de dienst in oktober 1961 met pensioen verlaat, opvolgen. Zaterdag 18 juni zullen 750 Amerikaanse jongeren in Rotterdam aankomen voor een bezoek van acht weken aan Europa. Dit bezoek vormt een onderdeel van het uit wisselingsprogramma van de American Field Service. Van de 750 jongelui tussen de 16 en de 21 jaar zullen er 88 in Nederland blijven, de anderen gaan naar West-Duitsland, Noorwegen, Finland, Denemarken, Zwit serland, Zweden, Engeland, Italië, Oosten rijk, Frankrijk, België, Spanje en Portugal. Deze zomer zullen ook veertig Neder landse jongex-en naar de Verenigde Staten vertrekken om daar een jaar te gast te zijn bij Amerikaanse gezinnen en een volledig schooljaar in Amerika mee te maken. In haar actie tegen de „gelegenheidgevers" tot ontucht heeft de Amster damse politie weer een ka merverhuursters, de 50-jari- ge A. S., alias „Tante Aal", garresteerd die aan prosti tuees in de Bloedstraat en Gordijnensteeg kamers ter beschikking had gesteld. Op hetzelfde tijdstip trof de politie maatregelen om de Fx-ans-Italiaanse filmmaat schappij, die een film maakt over datzelfde uiterlijk ver toon van de prostitutie, te helpen, het camerawerk zo vlot mogelijk te laten ver lopen. De filmopnamen voor „meisjes achter het raam", die worden gemaakt op de Oudezijds Voorburg wal bij de Oude Brugsteeg ?ullen zes weken duren, tedere avond stelt de politie sxtra manschappen ter be schikking voor het hand haven van de orde en het afzetten van het operatie terrein. Terwijl Amsterdam aan de ene kant alles doet om de „walletjes" zoveel mo gelijk aan de publieke aan dacht te onttrekken wordt, aan de andere zijde alle steun gegeven om straks een film over de wereld te laten gaan waarin het rosse leven van de Nederlandse hoofdstad nog brutaler wordt afgeschilderd dan het al is. Zoals wij gisteravond de hoofdrolspeelster Marina Vlady in een van beroeps prostituees gehuurde „éta lage" zagen zitten, hebben wij het althans nog nim mer van de wallenbewoon- sters gezien. Die passen wel op om op een dergelijke, met de politieverordening in strijd zijnde houding achter het raam te gaan zit ten want dan zou onherroe pelijk een proces-verbaal volgen. De filmbezoekers over de gehele wereld zouden trou wens ook de indruk kunnen krijgen dat de walletjes voor een belangrijk deel in stand worden gehouden door de klandizie van de Koninklijke Marine. Giste ren werden er namelijk op namen gemaakt van het be zoek van twee in Neder landse uniformen geklede matx'ozen aan de blondge- pruikte Marina. De vrouwen van dit stuk je Voorburgwal die voor de duur van de opnamen zijn uitgezocht, varen er wel bij. De meesten hebben zich door de filmmaatschappij een vakantie in Zandvoort laten betalen. Twee van de uitgekochte vrouwen heb ben zich inmiddels echter als figuranten verhuurd en verdienen op die manier een extraatje. Het Surinaamse dagblad „De West" schrijft over het streven van de Surinaam se premier, dat Suriname de status van een dominion zal verkrijgen: „Dit lijkt een lofwaardig streven. Kunnen wij onder de huidige omstandigheden deze status echter wel aan? In de koloniale tijd kreeg Suriname een belangrijke subsidie van Ne- derland. Dit lelijke woord wordt thans niet meer gebruikt. Wij worden thans bijge staan om Suriname tot ontwikkeling te brengen. In feite moet Nederland echter het grootste deel van onze uitgaven be strijden. Het klinkt misschien minder pret tig, doch het is de zuivere waarheid. Van een dominion wordt verwacht, dat het voor zijn eigen defensie zal zorgen. Wij geloven niet, dat Suriname hiertoe in staat is. Mr. Emanuels wenst vertegenwoordi gers te benoemen in verschillende ox-gani- saties van de Verenigde Naties en de or ganisatie van Amerikaanse staten. Ver der wil hij vertegenwoordigers in Vene zuela en Brazilië. Waar zal hij deze krach ten vandaan halen en wie zal hen beta len? Voor verschillende' diensten in Suri name zijn wij nog volkomen afhankelijk van Nederlandse deskundigen. Houdt mr. Emanuels hiermede wel voldoende reke ning? Wij hebben nog niet genoeg handel. Door overal eigen vertegenwoordigers aan te stellen zal het land veel beter bekend worden, zegt de premier. Kan hij ons mis schien vertellen welke handelsprodukten hij aan het buitenland denkt te leveren? De Surinaamse scheepvaartmaatschappij heeft reeds moeite genoeg om haar paar coasters aan voldoende lading te helpen. Een beetje nuchterheid zou onze px-emier en zijn politieke vrienden zeer veel goed kunnen doen," zo besluit het blad.. Advertentie jubelen van vreugde, wanneer het vaderdag is U zou het trouwens zelf ook doen, wanneer u plotseling zo'n prach tig horloge cadeau kreeg uit onze onge ëvenaarde collectie. Zie maar eens wat een juweeltjes, zo betrouw baar als alleen maar horloges van Certina, Prisma, Zentra, Indus kunnen zijn. U vindt ze natuurlijk bij Gr. Houtstr. 49, tel. 20049 het huis met het carillon Minister Luns terug. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. M. J. A. H. Luns, is vrijdagavond per trein in Den Haag te ruggekeerd. Hij heeft te Parijs de bijeen komst geleid van de groep voor bestude ring van de Europese handelsproblemen. Zware mishandeling. In Rotterdam is een 19-jarige jongen aangehouden? die een 54-jarige machinist van 'n bemalings- installatie aan de Westersingel zodanig met een stuk hout had geslagen, dat de machinist met een gescheurde lever in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Elektra vervangt Connie. De Supér- Constellations van de KLM worden gelei delijk door andere typen vervangen. Thans is de lijndienst AmsterdamSinga pore door Elektra-machines overgenomen. De lijndienst naar Singapore is de langste, die door de Elektra wordt gevlogen. Het ligt in de bedoeling, dat de DC-8 straal- machines de Super-Connies in het najaar zullen vcx-vangen op de routes naar Tokio en Sydney. Naar Moskou. De KLM heeft de op dracht ontvangen zondag 21 ton Britse in strumenten van Londen naar Moskou te vervoeren. Het wetenschappelijk materiaal is eigendom van de Scientific Instrument Manufactures Association in Engeland, die op uitnodiging van de Russen in het poly technisch museum te Moskou een tien daagse tentoonstelling zal houden. Bio-herstellingsoord. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. Van Rooy, zal op 23 juni in Arnhem de offi ciële opening verrichten van het Bio-her- stellingsoord voor minder-valide kinderen, dat door de stichting Bio-vacantieoord is gebouwd. In het Bio-herstellingsoord zal plaats zijn voor 120 minder-valide kinde ren, die een langdurige verpleging nodig hebben. Advertentie SCHOTERWEG 5-7 HAARLEM - TELEFOON <0114 Gezaghebber Gorsira van Curasao heeft een brief gezonden aan de leden van de Eilandsraad van Curasao waarin hij zegt dat het in het belang van het eilandge bied Curacao in het bijzonder en in dat van de Nederlandse Antillen in het alge meen zal zijn dat op korte termijn de thans tegenover elkaar staande partijen op Curasao tot samenwerking zullen ko men, opdat een bestuurscollege op brede basis zal kunnen worden gevormd. Het zal, zo zegt hij verder, de regering van de Nederlandse Antillen welgevallig zijn, als partijen tot een akkoord zouden kun nen "-komen. Mr. dr. M. W. F. da Costa Gomez, de .voorzitter van de Nationale Volkspartij, die thans in Nederland verblijft, zei over de brief van de gezaghebber, dat dit de eerste verklaring is over een mogelijk overleg. Hij vond een dergelijke oproep aan de leden van de Eilandsraad echter niet de meest elegante manier om in een vertrouwelijke atmosfeer tot een oplos sing te komen. Een beroep op de partijen, waaruit de fracties in de Eilandsraad zijn voortgekomen, zou het juiste effect kun nen sorteren, Mr. Da Costa Gomez is van mening dat in een zo ernstige aangele genheid men beter zou doen, de trom niet in het openbaar te roeren. De gevolmachtigde minister der Neder landse Antillen in Den Haag, de heer W. F. M. Lampe, achtte de brief een stap in de goede richting, ook omdat hierdoor al le twijfel wordt weggenomen bij mensen die wellicht nog denken, dat de Antilliaan se i'egeringspartijen niet bereid zouden zijn tot medewerking aan de beëindiging van het conflict. Het is een positieve daad, die ook in overeenstemming is met de wens van de rijksregering. In tegenstel ling tot de heer Da Costa Gomez was hij van mening dat dergelijke problemen, die het algemene belang raken en waarbij el ke groepering van de samenleving is ge- interesseerd, niet binnenskamers moeten wox-den behandeld, maar dat iedereen we ten moet wat er aan de hand is. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl het oude, op het noordelijk deel van de Noord zee gelegen lagedrukgebied vrijwel be- heel is opgevuld, ontwikkelde zich uit een kleine storing op de oceaan een flinke de pressie, die nu ten zuiden van IJsland ligt. Aan de zuidkant van deze depressie wordt op grote hoogte een zeer krachtige westelijke stroming aangetroffen. Als ge volg hiervan verplaatsen de fronten van de depressie zich snel in de richting van West-Europa en bereikte de bijbehorende regenzone vanochtend al het westen van Nederland. Daar de fronten geruime tijd in de buurt van ons land zullen blijven moet ook vannacht en morgenochtend op veel bewolking worden gerekend, waaruit af en toe wat regen of motregen zal val len. Pas zondagmiddag, wanneer vermoe delijk het koufront passeert, zijn opklarin gen mogelijk. De wind blijft overwegend west tot zuidwest, waardoor het voor de tijd van het jaar koele weer voortduurt. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen M buiten- en binnenland c 2c van gisteren. u Z c Neerslag laatste 24 uur So S Si fed Si c S Zondag 12 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.00 uui\ Maan op 23.21 uur, onder 7.56 uur. Maandag 13 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.00 uur. Maan op 23.56 uur, onder 9.12 uur. Maanstanden 16 juni 5.36 uur laatste kwartier. 24 juni 4.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 11 juni Hoog water 4.40 en 17.10 uur. Laag water 0.23 en 12.44 uur. Zondag 12 juni Hoog water 5.29 en 17.59 uur. Laag water 1.08 en 13.31 uur. Maandag 13 juni Hoog water 6.19 en 18.47 uur. Laag water 1.56 en 14.19 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder geheel bew. w 16 0 Ypenbui-g geheel bew. zzw 16 6 Vlissingen geheel bew. zw 15 4 Eelde zwaar bew. zw 16 2 De Bilt geheel bew. zw 16 2 Twente licht bew. wzw 17 4 Eindhoven geheel bew. wzw 16 3 Zd-Limburg zwaar bew. z 15 0,4 Helsinki half bew. windst. 19 4 Stockholm zwaar bew. nnw 21 1 Oslo zwaar bew. zw 18 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 17 0 Aberdeen regen windst. 17 2 Londen regen z 19 2 Amsterdam geheel bew. zzw 17 14 Brussel zwaar bew. zw 16 6 Luxemburg onbewolkt wzw 15 11 Parijs half bew. w 19 4 Bordeaux licht bew. windst. 20 2 Grenoble licht bew. windst. 23 3 Nice licht bew. n 28 0,6 Berlijn geheel bew. wnw 24 2 Frankfort onbewolkt zw 19 2 München zwaar bew. w 17 11 Zürich onbewolkt windst. 20 15 Genève licht bew. windst. 20 9 Locarno onbewolkt z 23 17 Wenen licht bew. wnw 25 6 Innsbruck zwaar bew. verand. 15 18 Belgrado zwaar bew. zzo 30 8 Rome zwaar bew. wzw 29 0 Ajaccio licht bew. windst. 26 0 Mallorca licht bew. o 29 0 Lissabon onbewolkt nno

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2