Puzzel nummer 35 FILATELIE In Haarlem streeft men niet naar gebiedsuitbreiding ontharing depilan Jxiat-laiia Bollenkwekers hopen op koud weer en weinig of geen regen Agenda voor Haarlem en de IJmond Verdwenen meisje uit Den Helder terecht uit Aanrander drong huis van 21-jarig meisje binnen Kamerleden critiseren anti-kwakzalverswet ZATERDAG 11 JUNI 1960 4 Reacties op rapport-Ter Veen Gereserveerde houding vloeit voort uit groot vertrouwen in intergemeentelijke samenwerking V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Ander karakter Nog geen aanklacht tegen de twee gearresteerde Nederlanders QHQQBEIHDH3BE3B1HE3 □□MaMHaaaciMaMHa HMËiiKiHMaHBiaEaaHH Nieuw schip voor de Rotterdamse Lloyd Brandende zon veroorzaakt schade aan gewassen Nieuwe directeur van „Centraal Beheer" Bij dit ontwerp is niemand gebaat Examens HET ENIGE TIJD geleden verschenen rapport van de Provinciale commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noordholland heeft aanvankelijk enige opschudding veroorzaakt-, die al weer spoedig is geluwd. Wij herinneren aan de sug gesties, die de commissie nog vaak genoemd naar haar eerste voorzitter, wijlen prof. dr. H. N. ter Veen heeft gedaan aan Gedeputeerde Staten van Noordholland en waarbij onder meer werd voorgesteld de gemeenten Heemstede en Bloemendaal en het dorp Santpoort bij Haarlem te trekken. Voorts bepleitte de commissie een vergroting van de gemeente Bennebroek met een stukje Heemstede en van de ge meente Zandvoort met een stukje Bloemendaal. De belangrijkste gemeente, die bij de onderzoekingen van de commissie was betrokken, is ongetwijfeld Haarlem. Als Gedeputeerde Staten te eniger tijd zouden besluiten de aanbevelingen van de com missie op te volgen, zou Haarlem immers een flink gebied erbij krijgen en zou men met recht kunnen spreken van „Groot Haarlem". Hoe staat het gemeentebestuur van Haarlem nu ten opzichte van de aanbevelingen van de commissie-Ter Veen? Toen wij inderdaad burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers naar zijn mening over het rapport vroegen, luidde diens ant woord kort en krachtig: „Geen commen taar". Het is spijtig dat wij geen reactie konden krijgen van de burgemeester van de grootste bij de voorstellen van de com missie betrokken gemeenten, temeer daar wij over de inhoud van het rapport wel gesprekken hebben gehad met de burge meesters van Heemstede en Bloemendaal, welke gesprekken wij binnenkort hopen te publiceren. Niettemin hebben wij goede redenen aan te nemen, dat Haarlem voorshands zéér gereserveerd staat tegenover de opvattin- Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Leerlingenuitvoering Kennemer Ballet studio. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „De boekaniers", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag, maandag en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.30. 19 en 21.15 uur en dinsdag 14 en 20 uur: „Mag ik deze dans van u?", 18 jaar Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag tevens 16.15 uur: „Ik zal spuwen op jullie graf", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14. 19 en 21.15 uur. zondag tevens 16.15 uur: „De dag der vergelding", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 uur: „Les tricheurs", 18 jaar. Zondag 14 en 16.15 uur: „Tom en Jerry festival", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag en maan dag tot en met donderdag 14, 18.45 en 21.15 uur, zondag 13.30. 16. 18.45 en 21.15 uur: „On the beach", 14 jaar. Zondag 11 uur: „De wereld der stilte", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Ge brandmerkt". 14 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Tien seconden van de hel". 18 jaar. Studio Theater: Vandaag en maandag tot en met donderdag 14.15. 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Man in Havana", 14 jaar. Zondag 11 uur: „Het geheimzinnige leven van dr. Faust". Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20 uur: ..Ferry to Hongkong". 14 jaar. Zondag 14.30 uur: „Vier rakkers en een oude jeep", alle leeftijden. Maandag 20 uur: „0815" (tweede deel), 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat): Tot. 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van prenten van Daumier en Garvarni. Galerie Uittenhnut (Kleine Houtstr. 41): Tot 13 juni dagelijks van 10.30 tot. 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur: Expositie van werk van Frans Verpoorten. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 18 juni dagelijks 917 uur: Exnositie van werken van Paula Geraedts. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 26 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur: Expositie van uitgaven, foto's, brieven en bezittingen van Frederik van Eeden. (Verder raadplege men de rubriek ..Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 10 juni). ZATERDAG 11 JUNI Thalia, 19 en 21.15 uur: „S.O.S. Pacific". Rex. 20 uur: „Liefdesavonturen van Lu- cretia". ZONDAG 12 JUNI Thalia, 15 uur: „Het legioen der dappe ren", 20 uur „S.O.S. Pacific". Rex, 20 uur: „Liefdesnachten van Lu- cretia", 15 uur: „Trouwe kameraden". MAANDAG 13 JUNI Thalia, 20 uur: „De laatste torpedo". Rex, 20 uur: „Liefdesnachten van Lu- cretia". ZATERDAG 11 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Nacht der vergelding". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „Voor beulen geen genade". W.B. Theater, 20 uur: „Union Pacific". ZONDAG 12 JUNI Kennemer Theater, 14.30 uur: „Het le gioen der verraders"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Donker Parijs". Luxor Theater, 14.30 uur: „Hoge be loning"; 16, 18.45 en 21.15 uur: „Voor beulen geen genade". W.B. Theater, 14.30 uur: „Je bent nooit te jong"; 16.30 en 20 uur: „Mensenjacht in Nairobi". MAANDAG 13 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Donker Parijs". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „Geen genade voor beulen". W.B. Theater, 20 uur: „Mensenjacht in Nairobi". ZATERDAG 11 JUNI Marquette Theater, 20 uur: „Verrader lijke voetsporen". ZONDAG 12 JUNI Marquette Theater, 14.30 uur: „De schrik van het bataljon"; 20 uur: „Verraderlijke voetsporen". gen van de commissie. Zelfs de omstan digheid dat Haarlem binnen niet te lange tijd de vijfde plaats in de rij van grote Nederlandse gemeenten zal moeten af staan aan het sneller groeiend Eindhoven, doet het gemeentebestuur geenszins solli citeren naar gebiedsuitbreiding. Als argumenten voor deze gereserveer de houding wordt aangevoerd de langza merhand op gang komende intergemeen telijke samenwerking in Zuid-Kennemei-- land. Verscheidene grote vraagstukken worden tegenwoordig vanuit een gezamen lijk gezichtspunt benaderd en het komt te genwoordig zelfs voor, dat Haarlem en Bloemendaal gemeenten, die elkaar in het verleden nogal eens in de haren heb ben gezeten een gezamenlijk standpunt innamen, bij voorbeeld ten aanzien van het streekplan. Bovendien schijnt men in Haarlem van oordeel te zijn, dat eventuele grenswijzi gingen thans nog enigszins prematuur zijn omdat men in de verste verte niet weet hoe de toekomstige situatie in Zuid-Ken- nemerland er zal uitzien. Dit geldt met name de industriële ontwikkeling langs en ten zuiden van het Noordzeekanaal, waarvan men thans nog niet weet welke vorm zij zal aannemen. Met het oog hier op lijkt het voox-barig om thans reeds nieuwe grenzen vast te stellen, die dan later eventueel weer zouden moeten wor den veranderd, zo redeneert men in Haar lem. Het ai-gument van de commissie, dat Haarlem, Bloemendaal en Heemstede cul- tureel, economisch en maatschappelijk één geheel zou vormen, wordt in Haar lem niet aanvaard. Bloemendaal en Heem stede zijn tuindorpen, die een van de stad verschillend karakter hebben. Men is trouwens van mening, dat ook bij een eventuele grenswijziging, waardoor een groter Haarlem zou ontstaan, het karak ter van Heemstede en Bloemendaal zou moeten worden bewaard. Uiteindelijk, zo redeneert men verdei-, zal er dan in we zen niet zo ei-g veel veranderen. Alleen vreest men, dat het bestuur van „Groot Haax-lem" moeilijk zal worden, als men tenminste voldoende recht moet doen we dervaren aan de belangen van de bevol kingen van de stadsdelen, die nu nog aparte gemeenten zijn. Haarlem streeft niet naar gebiedsuit breiding, wèl naar een beter en nauwer intergemeentelijk contact. Zo zou men in het kort het standpunt van Haarlem kun nen formuleren. Waarbij dan nog in het bijzonder de aandacht gevestigd wordt op Advertentie De politie van Veenendaal heeft bericht, dat het sinds 6 juni vermiste twintigjarige meisje Bep Dirksen uit Den Helder ge vonden is. Nadat zij op 6 juni spoorloos uit Den Helder vei-dween, werd zij een dag latei- voor het laatst gezien in Blaricum en in Wageningen. Vrijdag vond de politie haar zwervend in de bossen i-ond Veenendaal. Zij is in een ziekenhuis opgenomen in een toestand van zwaai-moedigheid en uitputting. De woord in Texas BROWNSVILLE (UPI) Het kan wel twee weken duren voordat de twee Ne derlandse zeelieden die donderdag in Brownsville, Texas, in voorlopige hechte nis zijn gesteld op beschuldiging van moord op een onderwijzer, formeel in staat van beschuldiging worden gesteld door een „Grand Jui-y". In de Amerikaanse recht spraak moet zulk een jury bij een misdaad als moord uitmaken, of er aanleiding is, een proces te beginnen tegen de ver- dachte(n). De twee Nederlandei-s, W. H. uit Capelle aan de IJssel en A. van D. uit Tilburg, hebben een verklaring ondertekend, dat zij het slachtoffer, Salvador M. Loya, tegenkwamen toen zij op weg waren naar hun schip, de „Alblasserdijk". Loya begon „gek" te doen, aldus de Nederlanders en zij moesten zich tegen hem vei-dedigen. Alleen H. gaf toe dat hij de Amerikaan ge slagen had, maar ook de knokkels van Van D.'s handen wai-en ontveld. Bovendien heeft de politie vastgesteld, dat Loya met twintig dollar op zak van huis is gegaan en nog slechts 35 cent over had, toen hij dood gevonden werd. Advertentie Modern, snel en mild, veilig en reukloos van Hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 de te verwachten streekontwikkefing op industrieel gebied, die op langere termijn wellicht nieuwe grenswijzigingen noodza kelijk maken, waardoor de thans voorge stelde wijziging prematuur wordt be schouwd. Ten slotte ziet men in Haarlem op bestuurlijk gebied meer heil in een verder voortgaan op de weg van interge meentelijke samenwerking. Horizontaal: 1. stad in W.-Afrika; 6. kei, 11. iemand, die niet kan zien; 12 dringend; 14. uitroep; 15. rood gekleurde; 16. gebrou wen drank; 17. geloofsrichting; 19. indien; 21. sti-emsel; 22. dun, schraal, 23. bep. rund; 24. doodlopend, steegje; 26. ruw afrukken; 28. hachelijke, de dood nabije; 29. elkeen: 31. soort plezierkruisertje; 32. golven; 33. ophouden; 35. gave; 36. maaltijd; 37. uit gehold; 38. rolgordijnen; 43. jokken; 48. met teer bestrijken; 49. horizon; 51. dop heide; 52. einde van elk gebed; 53. boos- aai-dig; 55. di-oogvloer; 56. kippenwandel- plaats; 57. bekende Nedei-1. transport- ondern. (afk.); 58. directie, (afk.); 60. koor; 61. bijwoord; 62. nauw; 63. van een; 65. riviertje bij Dokkum; 66. verwoesting; 68. soort woestijnwind; 70. teken in vaarwa ter; 71. kaartsoort van méér waarde. Vertica'al: 1. inhoudsmaat, afk.; 2. ver- waande houding; 3. raap; 4. reptiel; 5. soort hert; 6. plotseling (spreektaal); 7. domme vrouw; 8. steklig zoogdier; 9. vooi-, 10. een ongenoemde (afk.); 11. toneeldans; 13. langzamen; 14. grondslag; 18. zuid vrucht; 20. weekmiddel; 23. Zeeuws stadje; 25. zwarte, hax-sachtige stof; 27. door mid del van; 28. klem; 30. aanleiding; 32. x-echtbank; 34. uitholling in muur; 35-. bar rière; 38. verti-ek; 39. nog eens, nog meer; 40. gehoor-oi-gaan; 41. vervoeging w.w. rennen; 42. Spaanse benaming voor een rivier; 44. hulde; 45 roofvogel; 46. huid- 1 aandoening; 47. land; 49. een knoop in leggen; 50. zedig, bescheiden; 53. gesta dige: 54. Serv. munt; 57. bep. sterke drank: 59. San -, oord v. echtscheidingen; 62 ki- lovolt-ampère, afk.; 64. roede; 67. als bo ven, afk.; 69. brief uit de bijbel, afk. Inzenden voor donderdagochtend, sluitend per briefkaart. OPLOSSING PUZZEL no. 34 uit- lAIRIAIilSJL |l |M|S|T|E|X1B|U|I G AlLIE l ITiD O T! PRIJSWINNAARS 7,50: mej. E. W. Visser, Velserduin- weg 16, IJmuiden-O.; 5,—: M. T. Holt- zer, Bilderdijkstraat 44. Haarlem; 2,50. E. J. v. d. Mark, Bilderdijkstraat 42, Haar lem. De Rotterdamse Droogdokmaatschappij heeft gisteren een nieuw vrachtschip aan de Kon. Rotterdamse Lloyd overgedragen. De woorden welke de heer B. E. Ruys, directeur van de Lloyd tijdens de officiële proeftocht van de „Madison Lloyd" sprak, getuigen van een optimistische blik in de toekomst. Hij zei dat juist deze snelle schepen kunnen helpen de huidige proble men te overwinnen. Tevens deelde hij mee dat de Lloyd en de R. D. M. het eens zijn geworden over een nieuw zusje, ook een schip in de M-klasse dus, waarvan alleen de voortstuwingsinstallatie zal ver schillen. Ii\ Van Reenen droeg namens de werf het schip over aan de rederij, daarbij nog eens wijzend op de recente ontwikkelingen in Indonesië en het lage vrachtenpeil. Moeilijkheden welke men overigens tracht te ondervangen door het openen van nieu we diensten. 1 KAAP In De Kaap (Doorn) wordt gevraagd voor Leersum nette krantenbezorger (ook geschikt voor huisgezin) Wie moet uitmaken of die man een goed huisvader is? Wat heeft dit met het bezorgen van De Kaap te maken? VERWACHTING „Men heeft dit resultaat tevoren wel enigszins verwacht" schrijft Het Vaderland over het toeristenbezoek aan ons land met Pinksteren. Merkwaardig, dit tevoren verwach- ten. Meestal geschiedt verwachten achteraf. ELIZABETH Als ik één dagblad altijd onvoor waardelijk geloof, dan is dat D e Te 1 e g r a a f. Daarom heb ik enorm zitten piekeren over deze mededeling in een interview van dat blad met Maya Bouma: Ons dochtertje van drie jaar is nu al maanden niet thuis geweest, omdat we het zo druk hadden zij is getrouwd met de toneelspeler Frans Vaassen en ik zou nu eindelijk wel eens weer wat meer aandacht aan haar willen en kun nen besteden. TIJD B.H. Wat een hond is weet ik. Wat een b.h. is weet ik ook. Maar wat Rid derbos (uit Beilen) te koop biedt weet ik niet. Ik las deze in de Provinciale Drentsche en Asser Cou rant: Te koop: een b.h.-hond, waaks. A. Ridderbos, woonark, Beilen. Brabants Dagblad vertelt dat een kind in de Zuid-Willemsvaart geraakte en „de brandwacht Muytjens, die toe- E vallig passeerde, heeft het kind p vroegtijdig op het droge weten te E brengen". |j Tijdig zou overigens vroeg genoeg p zijn geweest. Talarius E De berichten van het K.N.M.I. werden tegen Pinksteren steeds beter. Hogedruk- gebieden brachten zonneschijn en weinig wind, Nederland genoot. Alleen de bollen kwekers keken met bezorgdheid naar de lucht. De tweede pinksterdag leek het goed te gaan „minder warm en kans op regen". De Bilt vergiste zich en maan dag kon de ravage op de velden worden bekeken. De bolgewassen stonden dof groen of zelfs al bruin op het veld. De zon heeft vermoedelijk de top van de oogst gebrand. Het moet worden gezegd, dat bloembol len in de ogen van de kwekers de meest ongewisse dingen ter wereld zijn. Er kan van alles mee gebeuren, voordat de oogst in de schuur ligt. Angezien de oogst ook bepalend is voor de inkomsten schat men zo ongeveer per dag, wat er uit de grond zal komen. Tot voor Pinksteren was de oogst hard op weg goed uit te groeien. De bollen werden groot en als het weer zo zou blijven dan kon er „flink wat van de roe worden geraapt". In ieder geval meer dan verleden jaar. Maar de zon brandde op de bladeren en liet grote hoe veelheden vocht verdampen. Veel meer dan de wortels ooit zouden kunnen aanvoe ren. De bladeren verloren hun „preigroe ne" kleur, de stengels werden roodbruin en ieder die langs de bollenvelden komt, herkent ze nipt meer. Eén voorbeeld hiervan is het veld in het noorden van Lisse, waar nog maar drie tot vier weken geleden tientallen mensen van een ongekende kleurenpracht geno ten. Nu is het een staalkaart van bruine tinten. Was het warm gebleven dan zou de oogst dus wel kleiner zijn geweest, maar verleden jaar heeft men geleerd, dat de bollen dan buitengewoon goede bloemen brengen. Alles heeft dit jaar fantastisch gebloeid. Na de zon kwam echter de re gen en de kou en dat was ook weer niet goed. De planten van de bolgewassen heb ben nu eenmaal de opdracht meegekregen om ï-eservevoedsel te vei'garen en dat ge beurt dan ook, zolang de bollen nog niet rijp zijn. De natuur vindt het niet zo be langrijk, dat de bij de droogte wat ver harde huid om de bol niet meer mee kan groeien. Dan maar een scheurtje er in. De kweker weet echter dat die gescheur de huiden gemakkelijk loslaten. De plan- tenziektenkundige dienst accepteert geen kale bollen en de exporteur dus ook niet. Zonder huid is een bol nu eenmaal kwets baar voor beschadigingen en aantastin gen door schimmels en microscopisch klei ne wezens. De scheuren in de huiden kos ten meestal ook geld. De huiden van de hyacinten scheuren niet, maar wórden weer gevoelig voor allerlei aantastingen en de narcissen zijn nog niet ver genoeg ontwikkeld om nu al last te hebben van om-egelmatigheiden in de groei. Alleen, de bladeren en stengels lig gen nu over de velden en djat is ook weer niet zo bevorderlijk voor een goede en regelmatige aan- en afvoer van leven brengende stoffen. Kortom, de afgelopen week heeft de bloembollenkwekers niet veel plezier gebracht. Nog veel minder is dat het geval met de export. Knappe cijfei*aars van het Pro- duktschap voor Siergewassen en het Be drijfschap voor de Bloembollenhandel had den verleden jaar al uitgei'ekend, dat er bloembollen te weinig zouden zijn, als men slechts vijf percent meer zou opzetten. Nu werken deze heren met gemiddelden en In Heerjansdam werd een 21-jarig meis je, dat laat van haar werk kwam, door een jongeman van ongeveer dezelfde leef tijd aangesproken en naar huis gevolgd. Daar wist hij binnen te dringen. Hij pro beerde het meisje door haar bij de keel te grijpen het zwijgen op te leggen. Zij ver zette zich echter hevig en op haar roepen kwam haar vader, die reeds te bed lag, naar beneden. De jongen ging er toen van door. Op aanwijzingen van het meisje kon de politie overgaan tot arrestatie van de jongeman, die bij zijn verhoor bekende. De politie heeft nog een andere rnan aangehouden, die onzedelijke handelingen met twee 9-jarige meisjes had gepleegd. Naar wij vernemen is mr. J. Mulder, een der secretarissen van het Centraal Sociaal Wei-kgevers Verbond, met ingang van 1 september benoemd tot directeur van de coöperatieve vereniging „Centraal Beheer" te Amsterdam. Mr. Mulder is sinds 1947 bij het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond werkzaam. tien miljoen op de miljard te kort kunnen bij een goede oogst van tulpen gemakke lijk hetzelfde aantal aan de andere kant van de sti-eep brengen. In de oude bloembollenstreek gelooft men al niet meer in een dergelijk gelukje. In Noordholland is men wat optimistischer, maar geeft toch wel toe, dat de tulpen daar ook een „best jasje hebben uitgedaan met de Pinkster". Men mag gerust geloven, dat iedereen dit jaar wel bijzonder nieuwsgierig is naar de oogst. Dagelijks loopt men langs de velden om te zien hoe de planten zich houden, luistert met spanning naar de weerberichten en hoopt, dat het maar een poosje zo koud blijft als nu het geval is. Er kan dan nog een half centimetertje of meer bijgroeien. Het is wel nodig ook, want steeds meer hoort men, dat er toch wel goed verkocht is in het buitenland. De cijferaars hebben gerekend met een toeneming van de export met vier percent, al weer een gemiddelde, maar intussen is Engeland zo vriendelijk geweest om de grenzen open te zetten, zodat daar mis schien meer dan normaal yërkocht wordt en dan valt het sommetje als een bak steen en dan worden de geschatte tekor ten nog groter. De bollen zijn nu wel zo ongeveer ver kocht in het buitenland. Nog een paar we ken en men gaat volop aan het rooien en dan moet. men maar afwachten, wat men geleverd krijgt of wat er op de beurzen en veilingen nog wordt aangeboden. Als men bloembollen exporteert en zijn be hoeften niet geheel uit eigen kwekerij kan dekken, dan is het vak van exporteur van bloembollen een zeer riskante aangelegen heid. Maar misschien blijft De Bilt koude aan kondigen, zonder regen en dan kan de oogst wel weer meevallen. Verscheidene leden der Tweede Kamer commissie voor de Volksgezondheid me nen dat het wetsontwerp tot regeling van de uitoefening van paramedische bei'oe- pen, in genen dele een einde zal ma ken aan de kwakzalverij, terwijl evenmin de bona fide paranormale genezers de mogelijkheid verkrijgen hun naar het inzicht dezer leden nuttige werk on- gestooi'd te verrichten. De voorgestelde formulering van artikel 1 laat in geen geval ruimte om magneti seurs, paragnosten, fysiotherapeuten, chi- ropractici, osteopaten, kruidendokters, magnetopaten en natuurgenezers hieron der te doen vallen, omdat zij slechts bij uitzondering onder leiding, op aanwijzing en onder controle van een geneeskundige werken. Volksgezondheid in de knel? Andere leden schaarden zich in zoverre achter de hierboven geuite wens, dat naar hun overtuiging bij inwilliging daarvan het met de z.g. paranormaal begaafden aldus deze leden meteen radicaal zou zijn gedaan. Zij vroegen, of de regering hun overtuiging deelt. Deze leden achtten de aandrang tot een wettelijke regeling voor pai-anormaal begaafden funest, wijl daarmede ter wille van de financiële be langen van een zeer beperkte groep zoge heten begaafden omtrent wier gaven nog geen enkel wetenschappelijk gefun deerd gegeven vaststaat het algemene belang van de volksgezondheid in het ge drang dreigt te geraken. Deze leden zouden het op prijs stellen, indien de regering zou mededelen welke regelingen ten aanzien van paranormaal begaafde genezers gelden in de ons om ringende landen, en of overleg in Benelux- verband is gepleegd. Verscheidene leden achtten de voorge stelde definitie van de uitoefening van een paramedisch beroep verre van fraai. Zij menen dat de wetgever dit begrip zeer ruim heeft geïnterpreteerd, nl. als: „Het onderzoeken van een orgaan of een deel van het menselijk lichaam, welk orgaan of welk deel in zijn werking te kort schiet of een ander gebrek vertoont, zomede het aanraden van een middel om aan een zo danig tekort of gebrek tegemoet te ko men". Dit betekent, zo meenden deze leden, on der meer, dat schoonheidsspecialisten, die een middel aanraden of toepassen tegen verstopte huidporiën, de geneeskunst uit oefenen, evenals zij die een haargroeimid- del aanbevelen of een middel tegen lik doorns aanraden of toepassen. FRANKRIJK. De Franse posterijen lebben een postzegel van 0,20 fr. (vio- et, lila en zwart) het licht doen zien ter ierinnering aan het feit, dat honderd- njftig jaar geleden de eerste normaal school te Straatsburg werd gesticht. Dp de zegel zijn spelende schoolkinde ren, de kathedraal van Straatsburg en zen verkeersbord met het opschrift Ecoleafgebeeld; op de voorgrond zen allegorische figuur die een onder wijzer bij de schouders heeft gevat en hem in de richting van de spelende kinderen duwt. De zegel is ontworpen en gegraveerd door Hertenberger. VERENIGDE STATEN. Onder het motto „Geef werk aan de minder-vali- ien" zal op 28 augustus een postzegel van 4 cent verkrijgbaar worden gesteld. De zegel vertoont een man in een rol stoel die een boorapparaat bedient. De uitgifte valt samen met het achtste we reldcongres van de internationale ver eniging voor de minder-validenzorg, dat in New York zal worden gehouden. Het ontwerp is van Carl Bobertz uit New York, die hierbij gebruik gemaakt heeft van een actuele foto. GABON. Ter ere van dr. Albert Schweitzer heeft de Afrikaanse repu bliek Gabon een luchtpostzegel van 200 fr. in omloop gebracht. De zegel geeft zen gezicht op Lambarene, Schweitzers oortret en een kerkorgel, waarvoor een muziekboek met werken van Bach. BELGIË. Op 13 juni a.s. zal een serie oostzegels van zes waarden in drie te keningen in circulatie worden gebracht, die gewijd is aan de valschermsport. De zegels stellen verschillende fasen van een sprong met een parachute voor: de sprong uit het vliegtuig ziet men op de 10 c. 10 c. en 1 fr. 50 c., het open gaan van het valscherm op de 2 fr. 50 c. en 2.50 fr. 1 fr. en het neerko men op de grond op de 3 fr. 1 fr. en 6 fr. 2 fr. De toeslag komt ten goede aan culturele instellingen. WEST-BERLIJN. Op 30 juni a.s. is het twee jaar geleden, dat dr. Walther Schreiber, die van februari 1951 tot ok tober 1953 burgemeester van West- Berlijn is geweest, overleed. De West- berlijnse posterijen geven die dag een herdenkingszegel van 20 pf. (donker rood.) uit. De zegel laat zijn portret en het wapen van West-Berlijn zien. FINLAND. De honderdste geboorte dag van de Finse schrijver H. J. Norta- mo zal onder meer worden herdacht door de uitgifte (op 13 juni a.s.) van een postzegel van 30 mk. De zegel, waarvan de oplage twee miljoen exem plaren bedraagt, is ontworpen door Olavi Vepsalainen en gegraveerd door S. Rönnberg. Amsterdam. Gem. Univ. Bevorderd tot arts: D. va» Leeuu-on. Overveen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4