Amerikanen nemen Kroesj'tsjevs beledigingen niet te zwaar op Adverteert in half-vrijstaande villa Landhuis te Heemstede 'T HOF VAN HOLLAND FINANCIERING H. M. Vellinga Technische Avondschool Kabinetswijziging in Zuid-Afrika op til? Britse diplomaten in Moskou omgeven door legio microfoontjes Vakbondsleden bevestigen China's afwijkende opinie Critiek in West- Duitsland Engels onderzoek naar zeestromingen Goëp. Raiffeisenbank „Haarlem" DE SAAB KOMT VOOR UW DEUR Villa's, middenst.woningen, flais enz. V R IJ D A G 10 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Zakelijk contact met Rusland wordt zoveel mogelijk bewaard Joegoslavië pareert een Russische schimpscheut Tegenslag voor Brown bij primary in Californië Evacuatie uit Valdivia voltooid Ehrenburg: Kroesjtsjev in verlegenheid gebracht Dynamiet-explosies in stratosfeer boven V.S. Scotland Yard-man onthult: Verenigde Staten richten nieuw protest tot Cuba Na congres in Peking Weer een slachtoffer van Hirosjima overleden Ierland zet invoer van tomaten stop Kaas-akkoord Dissertatie over invloed van automatisering Beloning voor terugzen ding van opgeviste indicators Bondsregering spreekt revaluatiegeruchten tegen GEZINSKREDIET NATIONALE VOLKSBANK Firma FLINTERMAN UtlUlDfo Markiezen Zonneschermen MARKIEZEN FABRIEK Luxaflex- alumïnium- jaloezieën Maison Artistique99 Gemeentelijke Handelsavondschool met 3 en 5 jarige cursus „CORRECT" (Van onze correspondent in de V.S.) Eisenhower, Nixon, Herter en andere hooggeplaatste Amerikanen, die Kroes j- sjev eventueel nog tot mikpunt van spot of sarcasme kan maken, zij allen zijn het erover eens, dat persoonlijke beledigingen niet te zwaar opgenomen moeten worden en niet in de weg mogen staan aan pogin gen om, op zakelijke wijze, het diplomatie ke contact met de Sovjet-Unie voort te zetten en het uitwisselingsprogramma te verwerkelijken, waartoe men besloten had vóórdat de topconferentie mislukte. Vandaar, dat de twee conferenties te Ge neve al verwacht men er niet veel van serieus worden voortgezet, van daar ook dat de culturele uitwisseling door gaat en gemeenschappelijk medisch onder zoek met energie wordt gecontinueerd. Voor alles wil men voorkomen, dat de Sovjet-Unie zich weer afsluit, zoals in de tijd van Stalin. De nakaarters te Washing ton zijn de mening toegedaan, dat het in cident met de U-2 aan Kroesjtsjev uitste kend van pas kwam om een topconferen tie te torpederen, waar hij eigenlijk reeds niets meer voor voelde. Waarom die ver andering aan Kroesjtsjevs kant ten aan zien van een topbijeenkomst, waar hij zo hard voor gewerkt had? Daarvoor hoort men tweeërlei uitleg. De ene sluit de an dere niet uit: men acht het mogelijk, dat Kroesjtsjev na zijn gesprekken met Eisenhower in Camp David zich enige illusies gemaakt had. Het is mogelijk, dat hij uit de Verenigde Staten is vertrok ken met de gedachte, dat hij, wat Ber lijn betreft, op een topconferentie wel iets zou kunnen bereiken. Het viel ook jour nalisten te Washington destijds op, dat Eisenhower enigszins onder de indruk ge komen was van Kroesjtsjevs betoog. Op een persconferentie kenschetste de pre sident de toestand, die in Berlijn bestond, als „abnormaal". Misschien waren Eisen hower en Macmillan oorspronkelijk wel bereid zekere concessies te doen wat Ber lijn beti'eft. Zij hebben er echter nooit aan gedacht Kroesjtsjevs verlangens vol ledig in te willigen. Zij bemerkten trou wens reeds spoedig, dat er zelfs tegen „zekere concessies" in het westerse kamp ernstig bezwaar werd gemaakt. De Gaulle noch Adenauer gevoelde daarvoor. Gaf JOHANNESBURG (Reuter) Volgens het te Johannesburg verschijnende och tendblad „The Rand Daily Mail" is pre mier Verwoerd van plan zijn kabinet te reorganiseren om zich te verzekeren van honderd percent steun van zijn ambtgeno ten „in de crises, die vrijwel zeker zul len komen gezien het feit dat de funda mentele politiek ongewijzigd zal blijven". Onder meer zou Pau Sauer, minister voor Landerijen, Bosbouw en Waterwer ken, mogelijk tot ambassadeur in Washing ton of Londen worden benoemd. Hij had in een rede na de gebeurtenissen in Shar- peville te kennen gegeven, dat de rege ring haar politiek zou moeten wijzigen. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika zal zaterdag in een ziekenhuis te Pretoria een operatie aan het rechteroor ondergaan. De ingreep is niet van ernstige aard. Zo als bekend werd in april een moordaan slag op de premier gepleegd. BELGRADO (Reuter) De Joegoslavi sche communistische partij heeft geant woord op een aanval van de Russische communistische partij en de leider daar van beschuldigd van pogingen tot inmen ging in de binnenlandse aangelegenheden van Joegoslavië en het uitoefenen van druk op dit land om zich bij het Russische blok aan te sluiten. In een uitvoerig artikel in „Commu nist", het officiële partijorgaan wordt Rusland beschuldigd van pogingen om de wereld in twee groepen te verdelen. Het blad noemt het gevaarlijk om te stellen, dat al diegenen die buiten het Russische blok staan, vóór het andere blok zijn, om dat hierdoor de krachtsinspanning der nieuwe onafhankelijke landen en van de bevrijdingsbewegingen voor socialisme en vrede wordt benadeeld. Het artikel was het antwoord op een scherpe aanval op het Joegoslavische „revisionisme" dat de vorige maand in de Russische „Communist", was versche nen. SAN FRANCISCO (Reuter) Zowel de Republikeinse, als de Democratische par tij in Californië beweren de overwinning te hebben behaald in de dinsdag in Cali fornië gehouden primary-verkiezingen. Gouverneur Brown van de democratische partij verkreeg het grootste aantal stem men van de uit 162 leden bestaande de legatie naar de nationale democratische conventie. Zijn democratische tegenstan der, George H. McLain, die een ouder domspensioen propageert en tegen de gouverneur in de strijd is gestreden, kreeg echter ongeveer 30 percent der door de Democraten uitgebrachte stemmen. Vice-president Nixon, die geen republi keinse tegenstander had, behaalde meer stemmen dan gouverneur Brown, doch bleef belangrijk onder de gecombineerde democratische stemmen. Volgens de laatstbekende uitslagen ver kreeg Nixon 668.073 stemmen in 17.679 der 28.783 kiesdistricten en gouverneur Brown 627.584 stemmen. Op McLain werden in dezelfde districten 291.180 stemmen uitge bracht. SANTIAGO, (UPI) De Chileense re gering heeft vrijdagavond medegedeeld, dat de massa-evacuatie van 100,000 inwo ners van de door overstroming bedreig de stad Valdivia, is voltooid. De evacuatie van personen" uit andere wooncentra in het bedreigde gebied verloopt orderlij k, aldus de regering. men Kroesjtsjev een vinger-, dan kon hij weieens de hele hand nemen, zo meen den zij. Gedurende de winter 1959-1960 werd het Westen steeds minder geneigd om op de topconferentie zaken van belang af te doen. Adenauer probeerde alle accent op ontwapening te leggen, wel wetende, dat men over dit onderwerp veel kon praten, maar weinig besluiten. In Amerika bleef men niettemin wel voor de topconferen tie gevoelen. Men verwachtte, dat Kroesjtsjev de sfeer niet zou willen verstoren, omdat men de insruk had, dat Nikita Sergeje- witsj nog altijd op Eisenhowers bezoek aan Rusland gesteld was. Men kon dus hopen op een vreedzame atmosfeer tot aan de verkiezingen van november en dat zou aan de Republikeinse partij zeker geen kwaad doen. De Amerikanen wilden dus eigenlijk „voor een dubbeltje op de eerste rang zitten". Het is mogelijk, dat Kroesjtsjevs belangstelling voor de top conferentie is gezakt, toen hij a. be merkte, dat hij zich te vroeg illusies had gemaakt en b) constateerde, dat de Ame rikanen profijt meenden te hebben van de topbijeenkomst, zonder dat zij daar zelf een bijdrage van belang leverden. Ki-oesjtsjef was in eigen land de voor vechter geworden van destalinisatie en in het buitenlands beleid propageerde hij ver mindering van spanning. Men neemt te Washington aan, dat Kroesjtsjev, toen zijn politiek geen vruch ten bleek op te leveren, steeds meer cri- tiek te horen kreeg van communisten, die altijd al sceptisch gestaan hadden tegen over toenadering tot het Westen en tot bezoeken als van Nixon en Eisenhower. Had Kroesjtsjev, op een topconferentie, nul op het request gekregen wat Berlijn betreft, dan was de mogelijkheid niet uit gesloten, dat de communistische oppositie Kroesjtsjev genoopt had tot krachtig en uiterst riskant optreden in Duitslands oude hoofdstad. Kroesjtsjev zou zulk een risico, waar beslist oorlogsgevaar aan verbonden was, niet hebben aangedurfd en de U 2 zou voor hem een ware uitkomst zijn geweest. Hij kon daardoor de topconferentie gemakke lijk torpederen en hij kon in eigen land de rol spelen van de vastberaden patriot. Op die manier kon hij hopen zijn enigs zins wankel geworden positie weer te ver sterken. Natuurlijk kostte hethem wel enige moeite om de nieuwe koers duidelijk te maken. Vrij lang had men de Russen niets dan goeds over Eisenhower meege deeld en in een rede kon men dat beeld niet uitwissen. Vandaar dat Kroesjtsjev thans enige malen achter elkaar in rede voeringen en persconferenties op boertige en soms op sarcastische manier Eisenho wer en zijn medewerkers, vooral Nixon, over de hekel haalt. Nixon zal dat prach tig vinden. Een aspirant naar het presi dentschap kan zich geen betere steun wen sen dan critiek van Kroesjtsjev! Gaat de Russische leider nog enige tijd op die manier door, dan behoeven de Republi keinen er zich niet meer al te veel zor gen over te maken, dat zij het vredes- thema verloren hebben in hun campagne. De verkiezingsaspecten wisselen wel bij zonder snel in dit jaar. Toch moet men niet denken, dat Kroesj tsjev zijn redevoeringen in de eerste plaats houdt teneinde invloed te hebben op de verkiezingen in de Verenigde Staten. Die speeches moeten voor alles er op gericht zijn Kroejstsjev eigen positie te verster ken. Te Washington heeft men wel de indruk, dat de Rus enigszins aan gezag verloren heeft in eigen land, maar men heeft geen reden om aan te nemen, dat hij de situatie niet meer in de hand zou hebben. WASHINGTON (UPI) Volgens Char les O. Porter, een lid van het Amerikaan se huis van afgevaardigden, heeft de be kende Russische auteur Ilva Ehrenburg, gezegd, dat de piloot van het in Rusland neergeschoten U-2 vliegtuig, Francis Po wers, een „nominale" gevangenisstraf zal krijgen. Porter zei dat hij Ehrenburg had ontmoet tijdens een conferentie van par lementsleden Ehrenburg is lid van de Opperste Sovjet die het afgelopen week eind in Stockholm werd gehouden. Ehrenburg zei ook, dat hij en vele andere Russen de persoonlijke aanvallen van Kroesjtjsev op px-esident Eisenhower in Parijs betreuren. Ehrenburg legde uit dat Kroestsjev een emotionele persoon is, „die niet in zijn zakken naar woorden hoeft te zoeken". Ehx-enburg vei-wierp echter de „utopi sche" suggestie van Portei-, dat Kroesj- sjev Eisenhower alsnog zou uitnodigen Rusland te bezoeken. Volgens Ehrenburg was Kroesjtsjev „diep teleurgesteld" in Eisenhower en „in veiTegenheid gebracht omdat hij hoge Russische functionarissen had gezegd, dat Ike een prachtige, vi-ede- lievende figuur was". WASHINGTON (Reutel*) Het Ameri kaanse ministex-ie van defensie heeft mee gedeeld, dat in het volgend voox-jaar proe ven zullen worden genomen met het op grote hoogte tot ontploffing brengen van dynamiet. Op een hoogte van ongeveer 38 km. zullen ongeveer 225 kilogram dyna miet in een ballon tot ontploffing worden gebracht boven het westelijk deel der Ver enigde Staten. Het doel van de „operatie Banshee", zoals het project wordt ge noemd, is om vast te stellen wat er ge beurt als springstoffen in de stratosfeer tot ontploffing worden gebracht. Het dynamiet, dat met een ballon met een middellijn van 90 meter en een in houd van 5 miljoen kubieke voet naar de stratosfeer zal worden gebracht, zal door een elektronisch signaal vanaf de grond tot explosie worden gebracht. Het resul taat van deze explosie zal door irxsti'umen- ten worden gemeten. Dit zal de eerste proefneming van deze aard in de Verenigde Staten zijn. (Van onze correspondent in Londen) De inspecteui'-rechex-cheur van Schotland Yax-d, die px-emier Macmillan permanent beschermt, heeft tegenover een verslagge ver van de „Daily Express" in Oslo een tipje opgelicht van de sluier over Russi sche spionage in Moskou. Tóen Macmil lan daar zijn bezoek bx'acht in febx-uari van het vorige jaar bleek het volgende: de spijkers waarmee een van de karpet- ten in de Bx-itse ambassade in Moskou was vastgemaakt, wax-en in feite daar door de Russen aangebx-achte mici-ofoontjes ter grootte van een kwartje. De knoppen van de verwarmingsbuizen waren luisterappa raten, waai'van de draden door de water leiding liepen. Het kantooi-, dat door de ambassadeur werd gebruikt zat vol met spionage-apparaten. Er was daarom een geluiddicht kamertje gemaakt, waar nau welijks genoeg plaats was voor een tafel en dx-ie stoelen opdat de premier en de ambassadeur vx-ijuit konden spreken. De auto, welke Macmillan kx-eeg toege wezen de Russen dx-ongen ex-op aan dat dit een Zim zou zijn en weerden de Rolls Royce van de ambassadeur was natuur lijk met luisterapparaten bezaaid en, zo zei de inspecteur, premier Macmillan was in de wagen dan ook irxinder spx-aakzaam dan gewoonlijk. Met de camera's, welke de Russen gebruikten, maakten zij van grote afstand foto's door ramen. De inspecteur heeft voorbeelden van hun werk gezien. Docu menten welke open op schrijfbux-eaus la gen waren op de foto's duidelijk leesbaar. De microfoon vex-borgen in de adelaar van de Amerikaanse ambassade welke, zo als men weet, de Russen als geschenk had den gegeven, was door een Brits ontdek kingsapparaat ten slotte opgespoord. De Amerikanen wox-den thans op de hoogte gebracht van bepaalde Britse te- genspionage-technieken. Na het incident met de U-2 wox-dt er volgens de inspec teur van beide kanten op het gebied van de spionage voor geen middel terug ge deinsd. WASHINGTON (Reuter-AFP) De Verenigde Staten hebben in een nieuwe protestnota aan de Cubaanse regei-ing ge- pi-otesteex-d tegen het vex-spx-eiden van „on- gegx-onde beschuldigingen" aan het Ame rikaanse adres. De Amerikaanse i-egering maakt er bezwaar tegen dat de Cubaanse x-egex-ing twee weken geleden in een nota aan alle landen van de organisatie van Amex-ikaanse Staten de beschuldiging ge uit heeft dat de Verenigde Staten zijde lings betrokken zijn geweest bij het ont ploffen van het Fx-anse munitieschip „La Coubi-e" in de haven van Havana op 4 maart, een ramp die aan vele mensen het leven heeft gekost. Het was de tweede Amex-ikaanse nota in een week tijds. Vorige week zatex-dag pro testeerde de Amerikaanse regering tegen de lastercampagne die px-emier Castro en andere Cubaanse autoriteiten tegen de Verenigde Staten voeren. PEKING (A.F.P.) Buitenlandse com- munistische waarnemers te Peking heb ben meegedeeld, dat bij de debatten op de elfde zitting van de algemene raad van het communistisch wereldvakverbond duidelijke meningsverschillen aan 't licht zijn getreden tussen de Chinese afvaardi ging en de meeste andere delegaties, die blijven vasthouden aan de politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan. De elfde zitting van de raad, die te Peking is ge houden, werd donderdag gesloten. Volgens de communistische waarnemers heeft de onvex-zoenlijkheid van de Chine zen de andere communistische delegaties getroffen maar het vex-bond als geheel orx- dex-schijft zonder voorbehoud het Russisch standpunt over de noodzaak en de moge lijkheid van een vx-eedzaam naast elkaar bestaan en van overeenstemming over ont wapening. De debatten in de commissies, die ach ter gesloten deuren wex-den gehouden, zijn zeer fel geweest, aldus de waarnemers. De nadruk waax-mee de Italiaanse voox-- zitter van het verbond, Novella, heeft ge wezen op de eenstemmigheid, waarmee de resoluties zijn aangenomen, wijst ex- op dat die eenstemmigheid niet zonder moeilijkheden tot stand is gekomen. In de algemene slotx-esolutie wordt ge zegd. dat het door talrijke maatregelen van de Sovjet-Unie mogelijk is gewox-den het gevaar van een vernietigende atoom- ooi-log te vermijden en de enorme bedra gen, die thans wox-den verspild voor be wapening, te gebx-uiken voor de economi sche, sociale en cultux-ele vooruitgang van alle volkeren. Het nieuwe ontwapenings plan is, aldus do x-esolutie, met instem ming door het verbond ontvangen. HIROSJIMA (UPI) Een inwoner van Hirosjima, de 62-jarige Sjigeo Mimoera, is donderdagavond overleden aan bloedar moede. De dokters van het ziekenhuis voor stralingsslachtoffers in Hirosjima schrijven de ziekte toe aan de gevolgen van de atoomaanval op Hirosjima vijftien jaar geleden. De 62-jarige is de 21ste, die dit jaar aan de gevolgen van de atoom- aanval is ovei-leden. Tot op heden was de invoer van tomaten in Ierland onbeperkt toegestaan maar met ingang van 16 juni zal dat niet meer mo gelijk zijn. De Ierse autoriteiten hebben besloten met ingang van deze datum de invoer van tomaten uit Nederland stop te zetten. Deze maatregel is genomen ter be scherming van de teelt in het eigen land. Tot op heden werden regelmatig tomaten vanuit ons land naar Ierland geëxporteerd. In de laatste week van mei ging er 434 ton Nederlandse tomaten naar dit land, dat is ongeveer 5 pet. van de totale tó- matenexport van ons land in die week. Het vorig jaar ging de Ierse grens op 1 juli dicht voor tomaten en het invoer verbod duurde toen tot 23 oktober. (Van onze correspondent in Bonn Tussen vertegenwoordigers van de West- duitse, de Nederlandse en de Deense re gering is dezer dagen te Hamburg een afspraak gemaakt over de verhoging van de kaasprijs in Duitsland. Omstreeks het midden van deze maand zal de Westduit- se kaas namelijk duurder worden. Om nu te voorkomen dat de Westduitse landbouw tengevolge van lage Nederlandse en Deen se kaasprijzen gedupeerd zou worden, zijn de drie landen overeengekomen dat ook de prijs van Nederlandse en Deense kaas in West-Duitsland opgetx-okken zal wor den. Met welk percentage is niet bekendge maakt; als basis zullen de Keulse prijs- notex-ingen van kaas gelden. Men vei-- wacht een verhoging met circa vijf per cent. In Bonn kon men op dit besluit giste ren critiek beluisteren. De Westduitse con sument, zo wex-d gezegd, betaalt hier het gelag, hoewel een kaasprijsverhoging van vijf percent niet zo'n zware dx-uk op het huishoudelijke budget zal zijn. Van de li berale Westduitse handelspolitiek mex-kt de vex-bruiker evenmin iets als van het zo genaamde opengooien der grenzen. Prin cipieel acht men hier iets volstrekt fou tiefs gedaan: de normale markt wox-dt namelijk uitgeschakeld; in plaats daai-- van treedt een internationaal kaaskartel op. Gevi-eesd wordt nu dat een dergelijke afspx-aak als die tussen Nederland, Duits land en Denemax-ken over de kaas is ge maakt, voor andex-e landbouwprodukten ook kan worden getroffen. De Amsterdammer T. ,T. Steenbergen is gisteren aan de Gemeente-Universiteit van Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen op een proefschrift getiteld „De invloed van de automatisering op het bedrijf". Het proef schrift is het resultaat van een studie aan de hand van gegevens omtrent de automa tisering in Amerikaanse bedrijven. Pro motor was prof. dr. H. J. van der Schroeff, hoogleraar in de bedrijfshuishoudkunde aan de Amsterdamse Universiteit. De heer Steenbergen is wetenschappe lijk hoofdassistent bij het Amerika-Insti- tuut van de Gemeente-Universiteit van Amsterdam. Hij heeft gedurende ander half jaar de stand van zaken met betrek king tot de automatisering in een gx-oot aantal Amerikaanse bedrijven bestudeerd. De heer Steenbex-gen behandelt in zijn proefschrift achtex-eenvolgens de techno logie, de invloed daarvan op het bedrijf en de sociologische aspecten van de auto matisering. In zijn stellingen lanceert de heer Steenbergen de gedachte, dat voor degenen die zich bij de studie in de econo mische wetenschappen in het bijzonder toeleggen op de bedrijfshuishoudkunde, de bedrijfssociologie een der verplichte vak ken van 't doctox-aal examen dient te zijn. Nederlandse vissersschepen halen de laatste weken in hun netten niet alleen vis boven water. Op enkele kotters en trailers werden ook oranje gekleurde, schotelvormgie voorwerpen aan boord ge haald. De directeur van het visserij-labo ratorium te Lowestoft (Engeland) heeft nu bekendgemaakt, dat het hier zeestroomin dicators betreft, die bestaan uit een vei-- zwaarde staaf van plastic met bovenaan een oranje gekleurde schotelvormige plas- tickop. De Engelsen hebben deze indica tors in de afgelopen maanden uitgezet in de omgeving van Doggersbank om een in zicht te krijgen in de stromingen langs de zeebodem. Elke indicator is voorzien van een genummerd geel merkteken,. De vissers is verzocht de indicator met het mex-kplaatje terug te zenden aan het laboratorium voor de visserij te Lowestoft, onder vermelding van datum en plaats van de vondst. Indien mogelijk moet de Dec- ca-positie worden opgegeven, anders de lengte en breedtegraad. De beloning voor het terugzenden bedraagt 2,50 gulden. Sa menhangend met dit zeestromingenonder- zoek is onder leiding van de directeur van het hydrografische laboratorium te Aber deen, in de nabijheid van de Faroer-eilan- den, een ondex-zoek begonnen naar zeestro mingen. De resultaten van dit onderzoek zullen van belang zijn voor de trawlvissers in de noordelijke Noordzee, waar ook Ne- dei-landers vissen. De sterke koudwatex-- stromingen van de Atlantische Oceaan, zo vermoeden de Britten, beïnvloeden de visserij in dit gedeelte van de Noox-dzee sterk. Indien deze theorie over de in vloed van de koudwatei-sti-omingen als juist wordt bevonden, dan zullen de des kundigen drie jaar vooruit kunnen voor spellen, welke visgronden de beste zullen zijn. De wisselvalligheid van de visserij zou daarmee vex-minderd worden. Het werk rond de eilanden wordt verricht door negen schepen, waarbij twee Britse mari ne-vaartuigen. Het is de grootste onderne ming van deze aard, die na de oorlog voor de intex-nationale zeeviserij wordt ondeimomen. De sti-omingen wox-den geme ten aan de zee-oppervlakte, op halve diep te en op de zeebodem. De Westduitse x-egering heeft een ver- klax-ing uitgegeven, waarin zij meedeelt, dat de gex-uchten over een spoedige reva luatie van de Duitse mark volkomen on gegrond zijn. Deze geruchten gingen in economische kringen in West-Duitsland. Men meende, dat de max-k spoedig zou wox-den gereva- lueei-d om de hoogconjunctuur te beteuge len. Volgens dezelfde kx-ingen zou de jong ste verhoging van het Westduitse bankdis- conto van 4 tot 5 percent door de rege ring als ontoereikend wox-den beschouwd om de overtollige liquiditeit te beheersen. C<X>3COOOOOOOCOOOOOOOOCCCOOCOOOCOl WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ODOXXXXJOCOOOOCOOMCCOOOOOCOOOOOOOC» Alle betalingen met gesloten beurzen via de coöperatieve Raiffeisenbank. Geen gevaar voor verlies, diefstal of brand, terwijl de bank bovendien een deel van Uw boekhouding levert. Neetn een lopcndc-rekening bij de SPAARNWOUDERSTRAAT 99 - HAARLEM Telefoon 16237 - Kas open van 912 en van 23 uur GELDLENINGEN' aan ambtenaren en vast particulier personeel, reeds vanaf f 100.- tot f 1500.- naar draag kracht ZONDER BORG. Belasting vrij wettelijk tarief. Vlug. zakelijk, discreet, -lichte aflossing. AMSTERDAM (C) - SARPHATISTRAAT 36 - TELEF. 5 06 69 Riant gelegen uitstekend onderhouden met blijvend vrij uitzicht, te Haarlem, nabij Den Hout, bev. parterre 3 kam., fl. keuken, ruime kelder, boven 3 slaapkam. en badk., zolder met 2 kam. Aanv. plm. okt. a.s. Koopsom 65.000,—. Inlicht. DE RIDDER STRIJBIS, Zandv.laan 71, Heem stede, telefoon 38920. met volautom. oliestook-c.v. en garage, bev. grote woon-eetk. met parket, 3 slaapk., complete badk. en zolder met 2 kam. Vrije vestiging. Koopsom f 59.000.-. Aanv. okt. '60. Inl. DE RIDDER STRIJBIS, mak. N.B.M., Zandv.laan 71, Heemstede, telefoon 38920. Even eén telefoontje en wij komen voor een proefrit. Met tje S^AB: de Zweedse wagen met vliegtuig - •■V>j.'U'"7k.r'X.- precisie; met de SAAB 96 met 17 nieuwig heden! Bel vandaag nog om eenproefrit want: PROEFRIJDEN MET DE SAAB IS VRIENDSCHAP SLUITEN VOOR UW LEVEN Hoofddealer voor Haarlem en Omstr. Dealer: BENTVELD - Zandvoortselaan 365 Telefoon 42212 HOTEL-RESTAURANT GROTE MARKT 29 GELEGENHEID VOOR DINERS EN PARTIJEN Auto-, Motor-, Scooter- en Bromfiets- Van 't Hoffstraat 104 Tel. 16794 Haarlem Lage prijs - Vlotte bediening Gaarne zullen wij u vrij blijvend van advies dienen Middenhavenstraat 27 IJMUIDEN - Telefoon 02550 - 41080; na 6 uur 5559. KLEEDT U MAGNIFIQUE AMSTERDAMSTRAAT 62 TEL. 11430 De Speciaalzaak van Haarlem voor het Bruidspaar Voor het Bruidje ALLES IN EEN ZAAK Perfect verzorgde ZWARTE HERENKLEDING ONS SUCCES! Bruidstoiletten naar maat. - Bruidsstoffen met GRATIS patroon en zonodig assistentie bij het maken van uw Bruids japon. GEMEENTE HAARLEM (Instelling voor middelbaar handelsonderwijs voor jongens en meisjes) Gevestigd in het Lourens Costerlyceum, Zijlvest 27, Haarlem Inlichtingen en inschrijving van nieuwe leerlingen op: dinsdag" 14 ffi at des avonds van ™-9.00 donderdag 16 juni a.s.' 9an het schoolgebouw De school leidt op voor administratieve betrekkingen. Het diploma ook het driejarig geeft volledige vrij stelling voor het middenstandsexamen. Toelatingseisen: I. Voor de driejarige cursus: het met goed gevolg doorlopen hebben van de zesde klasse van een lagere school en niet meer leerplich tig; voor leerlingen, die om een of andere reden hun studie aan een middelbare dagschool of u.l.o.-school niet voortzetten, bestaat de mogelijkheid tot plaat sing in een hogere klasse. II. voor de 4e klasse: m.u.l.o.-diploma met handelsvakken of een daar mede gelijk staande voorontwikkeling. Aan de school worden tevens cursussen gegeven voor praktijkdiploma's: Nederlandse taal en handelscorrespondentie, Franse taal en handelscorrespondentie, Duitse taal en handelscorrespondentie. Engelse taal en handelscorrespondentie, boekhouden en m.b.a. Het schoolgeld bedraagt maximaal 50,(voor de m.b.a.-cursus 75,per cursusjaar. Het schoolrapport of schooldiploma moet bij aangifte worden overgelegd. Kleverparkweg 183 te Haarlem - Tel. 11912 Houdt gedurende de maand juni 1960 inschrij ving. alleen voor de onderstaande afdelingen: A. AVOND-V.U.T.O. of O.B.A.O. met 2-jarige cursus. Opleiding tot het toelatings examen H.T.S., U.T.S., enz. en het Bewijs Alge mene Ontwikkeling. Vooropleiding: dipl. L.T.S. of enige jaren MULO of H.B.S. B. SCHILDER: voor de opleiding voor het B.-diploma, vooropleiding: dipl. A avondschool of dag schooldiploma. C. AUTOMONTEUR: voor de opleiding hulpmonleur. Aanvang van bovenstaande curussen: 22 augustus 1960. (De opleidingen genoemd onder B en C worden in Part time verband gegeven, d.w.z. gedeeltelijk overdag.) D. BROOD-BANKETBAKKER: opleidingen tot de diploma's van de Stichting Vakopleiding en examens in hel Bakkersbedrijf. E. BANKETBAKKER: opleidingen tot de diverse tests van de V.B.O.B. Aanvang van deze curussen: 1 september 1960. VOOR UW RIJBEWIJS AUTORIJSCHOOL VOLKSWAGEN EN FORD V8 Gratis halen en thuisbrengen. - Telefoon 19925 Billijke condities - le klas onderricht HEEMSTEDE - HAARLEM - BLOEMENDAAL TE KOOP AANGEBODEN; bestaand zowel als nieuw. Prospectus op aanvraag. - De Ridder Strijbis. makel. N.B.M., Zandv.laan 71, Heemstede (telefoon 38920) i

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6