RENAULT School voor slechthorende kinderen in Haarlem officieel geopend tOeek Kapitein-luitenant ter zee Bazuin eerste officier Marinehospitaal Flora Hondenbrood Cremer met zeer amusant blijspel 7 Burgerlijke Stand Haarlem van Zaadhandel Jan Roezen ALLES VOOR UW TUSN Bloemenmeisjes naar festival te Berlijn A mateurtoneel H. J. Elfering ontving koninklijke onderscheiding Twee automobilisten in Bloemendaal aangehouden Kadertoernooi Haarlem Routes buslijnen 2 en 3 worden gewijzigd Politie vraagt getuigen van dodelijk ongeluk Gabaretvoorstelling ten bate van Anjerfonds Examens ZATERDAG 11 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „On the beach" (Rembrandt) De film Hirosjima heeft ons enkele jaren geleden een gruw zaam beeld getekend van de verschrik kingen van een atoomoorlog. Ncvil Shute's roman „On the beach", die de basis vorm de voor de gelijknamige film, benadert dezelfde noodlotsproblematiek vanuit een andere, tegelijk soberder èn somberder gezichtshoek. Hier geen „realistische" de tails zoals in Hirosjima, maar ook: geen enkele hoop of perspectief meer voor het mensdom, als eenmaal de door niemand gewilde kernoorlog begonnen is. Als het verhaal begint, hebben de H-bommen hun verwoestende werk al gedaan: alle men selijk en dierlijk leven op het gehele Noordelijke halfrond is ofwel met één slag weggevaagd, of korte tijd later aan de gevolgen van de radioactieve besmetting bezweken. Slechts de bemanning van een Amerikaanse duikboot, die ten tijde van de catastrofe diep onder water voer, is aan de totale slachting ontkomen en bij zijn wanhopige vlucht uit het besmette gebied komt deze duikboot tenslotte in Australië aan, het enige stukje aarde dat gespaard gebleven is. Maar het is uitstel van 'executie, want al heel spoedig dringen "enorme radioactieve stofwolken uit het rampgebied ook in dit laatste bolwerk van de mensheid door om ook daar als een sluipmoordenaar alle leven te vergiftigen en te vernietigen. Deze afschuwelijke doodsstrijd van een werelddeel wordt, on der vermijding van alles wat naar grove effecten zweemt, geprojecteerd in de zie- lestrijd van een handjevol enkelingen: de door schuldgevoelens geteisterde kern fysicus Julian (een prachtige rol van Fred Astaire), de duikbootcommandant (Grego ry Peck) en zijn mannen, het jonge Australische echtpaar dat pas in het aan gezicht van de dood berusten leert in het onafwendbare noodlot. Regisseur Stanley Kramer heeft- van dit navrante gegeven een indrukwekkende, hoewel rijkelijk wijdlopige filmtragedie gemaakt, waarin vooral de sfeer van de machteloze, allen- en allesbeheersende angst meesterlijk ge troffen en volgehouden is. Speiprestaties en camerawerk zijn ver boven de middel maat en aan de eerlijke bedoeling van de film: een felle aanklacht te zijn tegen het politieke gegoochel met de atoombom, valt niet te tornen. Wel echter aan de psychologische denkfouten in het verhaal (dat een geheel volk zo ethisch-lauw rea geren zou op het verschrikkelijke pers pectief der totale vernietiging is, op zijn minst aanvechtbaar) en, méér nog, tegen de tendenz van absolute uitzichtloosheid die de moraal van de film vormt: ten on rechte dunkt ons, want ook tegen eventue le stralingsgevaren staat de wetenschap volgens de' deskundigen, niet langer zo volstrekt machteloos als in deze film ge suggereerd wordt. „Onze man in Havana" (Studio) Wie Graham Greene's boek ,.Onze man in Havana" heeft gelezen zal gegeven, inhoud en strekking zonder voor behoud in de gelijknamige film terugvin den. Dit is ongetwijfeld een groot com pliment voor Carol Reed, die erin is ge slaagd de satirische spionageroman van de Engelse auteur te- „vertalen" in een boeiende filmtaal. Hij heeft, daarvoor een rolbezetting uitgekozen, die er zijn mag. Vooral Alec Guinness als de tegen wil en dank in een spionage-affaire verzeild ge raakte stofzuigervertegenwoordiger Wor- mold en Noel Coward als de onverstoor bare en op en top Britse geheime agent maken iets bijzonders 'van hun creatie. „Onze man in Havana" is een werk, dat tussen Greene's „fiction" en ernst inligt. Het gegeven is satirisch, maar de ondergrond is ernstig en bevat elemen ten. die ongetwijfeld sterk herinneren aan bestaande situaties. De stofzuigerverte genwoordiger Wormold wordt aangezocht als agent van de Britse geheime dienst in Havana. Hij fantaseert allerlei gegevens met als hoogtepunt het sturen van teke ningen van stofzuigeronderdelen, die in Whitehall doorgaan voor geheimzinnige militaire installaties. Beklemmend wordt het verhaal, als blijkt, dat de door Wor mold gefantaseerde wereld door anderen serieus wordt opgevat. Mensen uit zijn omgeving, onder wie zijn goede vriend dr. Hasselbacher worden vermoord en op hem zelf wordt een aanslag gepleegd. Van spel tot bloedige ernst, verteld op een ongemeen knappe wijze. Carol Reed is er met zijn verfilming in geslaagd aan het oorspronkelijke verhaal bepaalde ac centen en filmgrapjes toe te voegen, die het geheel tot een autonoom werk maken. Gebrandmerkt (R o x y) Ons aller Audie Murphy, nu een maal veroordeeld om levenslang held te zijn op het witte doek, speelt ook ditmaal de hoofdrol in deze van spanningen gela den film. waarin hij fungeert als de jon geman, die onmiddellijk ieders aandacht en revolverkogels trekt. Maandag wordt Audie vervangen door drie sterren van formaat in de film „Tien seconden van de hel". Advertentie Ik zal spuwen op jullie graf (L i d o) De bitterheid van de titel vindt zijn weerklank in de inhoud van de film Ik zal spuwen op jullie graf" (J'irai cracher sur vos tombes) die, gemaakt naar het boek van de jong gestorven schrijver Boris Vian, het nog steeds on opgeloste negerprobleem in Amerika tol onderwerp heeft. De „blanke" neger Joe Grant (Christiona Marquand) tracht nadat blanken zijn zwarte broertje John ver moord hebben, in de stad Trenton een plaats te vinden onder de blanke gemeen schap om zich op de schuldigen te kunnen wreken. Als assistent van een blanke boekhande laar-één van diens klanten is een zekere mrs. Chessman, die studieboeken voor haar harmonium wil bestellen-verovert hij zich een plaats in de stadsgemeenschap, die geterroriseerd wordt door een blanke jeugdbende. Als hij tenslotte liefde opvat voor een rijk blank meisje (Antonella Lu- aldi) is het deze bende, die zijn ware „bloedgroep" aan het licht brengt en hem op listige wijze onder verdenking van aanranding stelt, waarop voor een neger de doodstraf staat. Beiden, de neger en het blanke meisje, dat hem vergezeld worden op hun-vlucht doodgeschoten, met welk einde nog eens de nadruk wordt gelegd op het meedogenloze, dat een kenmerk is van het „neger-pro bleem." De dag der vergelding (Lux or). Onder deze titel verschijnt een dier harde en ongenaakbare rolpren ten, waarvan het thema onveranderlijk de liefde koppelt aan de wraak en de mis daad aan de genadeloze gerechtigheid. Tal loos zijn de variaties op dit thema. Dit maal worden wij niet geconfronteerd met de Wild-West, maar is het de moderne samenleving en de uitwassen van het vcr- ziekelijkt brein, waarmee een spel van spanning en dreiging wordt gespeeld. Les Tricheurs (M i n e r v a). De zondaars in spijker broeken hebben de wind mee. Hun angst vallig heroïek verzet tegen een geordende samenleving doet het goed in de bioscoop. Men kan het op zijn gemak gadeslaan ge durende de avondvoorstellingen van dit weekend. Zondagmiddag het „Tom en Jer ry-festival". Dinsdag een reprise van de navrante Duitse film in de Bert Brecht- stijl „Het meisje Rosemarie". Donderdag Tolstoi's „Opstanding". Ter gelegenheid van de Nederlandse première van Frederico Fellini's film „La dolce vita" is vrijdagavond in het Amstelhotel te Amsterdam door het Italiaanse consulaat een cocktailparty gehouden. Mevrouw Caro van Eijck, Toon Hermans en mevrouw Fellini, beter bekend onder haar sterrennaam, Guillietta Masina, waren al gauw druk in gesprek. Mag ik deze dans van u? (Frans Hal s). Brigitte Bardot is nog steeds een favoriete verschijning op het witte doek. De hernieuwde prolongatie van deze film met B.B. is daarvan een be vestiging. De boekaniers (Cinema P a 1 a c e). Een sterk tot de verbeelding sprekende actie-film van on versaagde geweldenaren, die al hun woor den kracht bij zetten met de vuist, zweren bij huzarenstukjes, tuk zijn op vrouwelijk schoon. De grootste onder hen is Yul Bryn- ner. Men weet wat dat betekent. Op on vervalste wijze wordt er in deze film van leer gelrokken in de trant van de oude zeerovers, in de stijl der vechtjassen van legendarische herkomst. V/ie van roman- tich helende epos houd zal er zijn hart aan ophalen. Opnieuw heeft in het Marinehospitaal in Overveen met „alle hens voor de boeg" een afscheid plaats gehad. De eerste of ficier kapitein-luitenant ter zee C.A.E. van Rhee nam vanmorgen namelijk als zodanig afscheid wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd op 1 augustus. In zijn plaats is met ingang van heden ka pitein-luitenant ter zee M. L. Bazuin tot eerste officier van het Marinehospitaal be noemd. De nieuwe commandant van het Marinehospitaal, kapitein ter zee-arts. C. Mets sprak daarbij de scheidende en de komende eerste officier toe en stelde de laatste tevens aan de bemanning voor. De scheidende eerste officier, de heer C.A.E. van Rhee, werd 30 juli 1905 in Batavia geboi-en. Van augustus 1924 tot ju li 1933 heeft hij bij de koopvaardij als stuurman gevaren. Van november 1928 tot november 1929 werd hij opgeroepen om bij de Koninklijke Marine in Indië zijn dienstplicht te vervullen. Op 26 februari 1930 werd hij benoemd tot luitenant ter zee der derde klasse bij de Koninklijke Marine Reserve. In de periode van 1 juli 1933 tot 29 juni 1937 zegde hij de koop vaardij tijdelijk vaarwel. Op 29 juni 1937 trad hij vrijwillig als luitenant ter zee der derde klasse in dienst bij de Konin klijke Marine in Indië. Van 29 juni 1937 tot 25 maart 1942 werd hij eerst geplaatst als tweede officier, daarna als oudste of ficier en vervolgens als commandant aan boord van Hr. Ms. „Serdang" bij het tor pedo inschietbedrijf te Soerabaja. Op 8 december 1937 werd de heer Van Rhee bevorderd tot luitenant ter zee der tweede klasse KMR. De periode van 25 maart 1942 tot 1 september 1945 heeft, hij als krijgsgevangene in verschillende krijgsge vangenkampen doorgebracht, en op laatst genoemde datum werd hij bevorderd tot luitenant ter zee der eerste klasse KMR. Van september 1945 tot april 1946 werd hij geplaatst op het hoofdkwartier van de Koninklijke Marine te Melbourne, afdeling Personeelszaken en daarna, tot juni 1946 op het Departement van Marine Te Bata via, afdeling personeelszaken. Van juli tot oktober 1946 vertoefde hij met verlof in Nederland. Op 28 oktober 1946 werd hij als personeelsofficier bij het Marine Op komst Centrum in Voorschoten geplaatst en op 15 maart 1951 volgde zijn benoe ming tot eerste officier bij het Marinehos pitaal in Overveen, waar hij dus negen jaar en drie maanden werkzaam is ge weest. Na zijn pensionering gaat de heer Van Rhee bij een benzinemaatschappij in Amsterdam het ontspanningswerk leiden. Kapitein-luitenant ter zee M. L. Bazuin, die de heer Van Rhee als eerste officier opvolgt, zag op 20 november 1912 in Lo- bith het levenslicht. In 1931 ging hij naar het koninklijk Instituut voor de Marine in Den Helder om tot zeeofficier opgeleid te worden. In 1934 werd hij benoemd tot luitenant BEVALLEN van een zoon: 9 juni H; M. van Soest-Lisman; G. M. Gon-de Groot; M. E. van Reijn-Tabak; P. M. Hil- ders-Lauwers; 10 juni: J. Riemsdijk-Kok; E. C. Meijboom-Meijer; J. M. Wielders- Kamps; T. Oosting-Franje; P. Driessen- van den Oosterkamp. BEVALLEN van een dochter: 9 juni: H. M. Vendel-Huneker; 10 juni:.C. Engel van den Berg; G. E. Nieuwpoort-Deelen. GETROUWD: 10 juni: L. van Voorst en G. J. van Egmond; H. G. Pedersen en P. Lauwers. ONDERTROUWD: 10 juni: F. E. Hijmans en W. J. E. de Bree; D. van Ee en M. Ch. Smits. OVERLEDEN: 8 juni: T. Simonides-Fa- ber, 69 j„ Gasthuisvest; 9 juni: J. Schreu- der, 70 j., Gasthuisvest; P. A. Schaepman. 67 j., Zijlweg; H. M. P. Gieliam, 16 uur, Kamperla^n. C. A. E. van Rhee M. I: Bazuin ter zee derde klasse en ging als zodanig op torpedoboten en jagers varen tot 1935. In 1935 ging hij naar het voormalig Nederlands 'Oost-Indië op jagers en mij nenvegers varen. Eind 1938 keerde hij naar Nederland terug. Inmiddels was de heer Bazuin in 1936 bevorderd tot luitenant ter zee der tweede klasse. Van 1938 tot mei 1940 werkte hij eerst in Amsterdam en later in IJmuiden bij de mijnenveegdienst. Daarna werd hij krijgsgevangen gemaakt en in mei 1942 afgevoerd naar Duitsland. In april 1945 werd hij uit Neu-Branden- burg bevrijd en was hij werkzaam in Delfzijl en IJmuiden. In oktober 1945 werd hij naar Indië uitgezonden -hij was inmiddels bevorderd tot luitenant ter zee der eerste klasse- en in november 1946 keerde hij naar Nederland terug en werd tewerkgesteld op het Ministerie van Marine, afdeling personeel. Op 1 december 1959 vroeg hij ontslag als luitenant ter zee eerste klasse. Als kapitein-luitenant ter zee voor speciale diensten werd hij toen op het hoofdbureau Schepelingen op het Departement van Marine geplaatst. Op 30 mei kwam de heer Bazuin naar Over veen om zich in zijn nieuwe functie van eerste officier in te werken en vandaag neemt hij deze functie van de heer Van Rhee over. Advertentie SPEKSTRAAT 5 TEL. 16061 Ter afsluiting van de actie der Haar lemse bloemenmeisjes in 1960 zullen twaalf meisjes van 29 juni tot en met 2 juli in Berlijn zijn, ter gelegenehid van het Internationaal Filmfestival. De uitnodiging daartoe is uitgegaan van de Regerings Voorlichtings Dienst te Den Haag, welke dienst een speciale verbindingsman in Ber lijn ter beschikking heeft gesteld. Tijdens dit festival zal de wereldpremiè- re geschieden van Herman van der Horst's film „Faja Lobbi" (Vurige Liefde, naam van een bloem), spelende in Suriname. Na deze première zal een receptie van Nederlandse zijde worden gehouden. De twaalf meisjes zullen anjers uitreiken. De reis wordt per trein gemaakt en het ver trek is vastgesteld op woensdagmorgen 29 juni om acht uur uit Amsterdam. Advertentie Automobielbedrijf HARDEBELT Rijksstraatweg 249 - Haarlem-Noord Telefoon 57455 Eric Hudson is voor het schrijven van zijn blijspel „Als een man geen hobby heeft" uitgegaan van het standpunt, dat de heer der schepping gevaar loopt een bemoeizieke ouwe zeur te worden, wan neer hij de een of andere liefhebberij ont beert, waarmee hij zich in zijn vrije uren onledig kan houden. Een dergelijk man is Henry Hesketh, een rechter van mid delbare leeftijd, die voor zijn balie zo veel echtscheidingsprocessen heeft behan deld, dat deze hem bijna tot een obsessie zijn geworden. Het is hem daarbij opgeval len. dat het grootste percentage van deze mislukte huwelijken kinderloos is geble ven, waardoor hij is geneigd het gezins leven van zijn neef George Trevor, die in dezelfde omstandigheden verkeert, met een permanent wantrouwen gade te slaan. Wanneer oom Henry nu toevallig getuige is van een kleine idylle tussen George's vrouw en de traditionele huisvriend welke overigens in alle eer en deugd verloopt, acht hij zijn argwaan voldoende gefundeerd om het in zijn ogen lichtzinnige echtpaar een gevoelig lesje te geven. De manier waarop dit geschiedt is buitengewoon amu sant, omdat de gevolgen van deze opzet hem volkomen uit de hand dreigen te lopen. Op het laatst zijn de rollen dan ook totaal omgekeerd en wordt de listige oom het slachtoffer van zijn eigen intri ge. Zoals het echter in een goed blijspel betaamt, eindigt alles in de beste ver standhouding en heeft oom Henry zich aan het slot niet alleen een charmante echtgenote verworven, doch ook een hobby voor het edele golfspel. Uit dit korte resumé moge blijken, dat het blijspel resorteert onder het genre van het pretentieloze amusement. Echter van de allerbeste soort, want behalve dat de auteur zich bediende van een spranke lende dialoog, wist hij de intrige telkens een hoogst verrassende wending te geven. Hij is zelfs in staat geweest deze geestige capriolen tot in de laatste taferelen te handhaven, zodat ook het vierde bedrijf geen enkele inzinking vertoont. Voor de letterlievende vereniging „J. J. Cremer", welke dit blijspel vrijdagavond in de Stads- deze komedie een bijzonder gelukkige schouwburg heeft opgevoerd, betekende greep. Voorzitter mr. J. A. P. C. ten Bokkel, had ons aan het begin van deze avond reeds in kennis gesteld van het besluit, ditmaal ook de jonge garde eens een kans te geven. Welnu, uit haar ver richtingen kan slechts worden geconclu deerd dat een vereniging, welke over een dergelijk talentvolle reserve beschikt, zich voor de toekomst geen zorgen behoeft te maken. Voortreffelijk heeft Laura Dekker haar pittige dienstmeisje met filmdiva allures uitgebeeld, hetgeen haar een spon taan en verdiend „open doekje" mocht opleveren. Een kostelijke slungel maakte Hans van Belle van de zelfverzekerde Harvey Fane, die zich buiten zijn wil tot hartstochtelijk minnaar ziet gepromo veerd. Van dezelfde klasse betoonden zich Ans Bijleveld en Lucie Rinkel, door als een paar excellente actricetjes, twee uit eenlopende karakters in rijke nuancering gestalte te geven. Zij waren voor routi niers als Frans Pennarts met een voor beeldig gespeeld oom Henry Willy Witte-le Fèbre, een even levendige als charmante Helen en Aad Stroman, een gedistingeerde George Trevord, ideale te genspelers. Deze prima krachten waren door regissur Henk Bakker tot een en semble samengevoegd, dat zich voor ama teurs op een verrassend hoog peil bevond. Behalve een kleine inzinking aan het be ging van het derde bedrijf, zou zelfs de grootste Nurks geen verdere tekortkomin gen kunnen vermelden. Tempo, het uit spelen van de diverse komische situaties en het door allen bijna feilloos lanceren van de geestige tekst resulteerden in een voorstelling, welke behalve het enthousi aste publiek, ook de uit professie kritische bezoeker oprecht deugd heeft gedaan. De heer H. J. Elfering die vijftig jaar werkzaam is bij de firma George v. d. Veld, is toegekend de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Met zijn familie werd de jubilaris door de familie Van der Veld en personeel gehul digd in het kantoor van de firma. De loco burgemeester, wethouder A. J. Mesman, (de burgemeester is met vakantie) heeft de heer Elfering de koninklijke onderschei ding op de borst gespeld. De heer George v. d. Veld sr. die te voren de loco-burge meester welkom had geheten, roemde de verdiensten van de heer Elfering en herin nerde aan de kameraadschappelijke ver houdingen die hij steeds heeft geschapen en onderhouden. Advertentie Wegens rijden „onder invloed" Mopjes - Mergpijpjes - Terrier- Vrijdagmiddag heeft de wethouder van Onderwijs van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, de Prof. van Gilseschool, de ge meentelijke school voor slechthorende kin deren in de Sophiastraat 2 d, officieel geopend. Weliswaar wordt er in deze school reeds sinds 1 februari aan onge veer dertig kinderen lesgegeven, maar de gemeentelijke instanties meenden, dat dat men leerkrachten en leerlingen eerst een „aanloopperiode" moest geven om zich in te werken alvorens men een der gelijke school officieel behorend tot de Haarlemse gemeenschap kan gaan reke nen. Het hoofd van deze nieuwe school, de heer H. G. Oordijk, vertelde ons dat hij enkele maanden geleden is begonnen met twee groepen van elk veertien kinderen. Na de grote vakantie komt een derde leer kracht het team deskundigen echter com pleteren, waardoor dus opnieuw veertien kinderen dit onderwijs kunnen gaan vol gen. Uiteraard worden op de Prof. Van Gilseschool uitsluitend kinderen toegela ten, die een gehoorafwijking bezitten en de heer Oordijk vertelde daarbij, dat hij naarstig zoekt naar nog niet leerplichtige kinderen en net leerplichtige kinderen met welke categorieën men namelijk de beste resultaten boekt. Deze kinderen kunnen namelijk hun gehele schooltijd op de Prof. Van Gilseschool doorbrengen en dus van het begin af het speciaal voor hen bedoelde onderwijs genieten. Men is er, al dus de heer Oprdijk, in de eerste plaats op uit de kinderen een redelijk goed taal bezit bij te brengen waardoor men voor al sociaal bereikbaar kan worden. Dit ge beurt dan door het lesgeven in liplezen en de oortraining, twee „vakken" die naast het gewone lagere onderwijs worden ge geven. Uiteraard is het voorts bijzonder belangrijk, dat het kind een juiste hoor- protese krijgt, eer, taak, die de fysicus dr. De Boer op zich genomen heeft en die in nauwe samenwerking met de leerkrach ten en met de vast aan de school ver bonden logopediste bepaalt welke appara tuur voor het kind het best geschikt is. De school zelf beschikt over een aantal proef-gehoorapparaten, die als leermiddel zes tot acht weken aan de kinderen in bruikleen worden afgestaan, waarna de ouders tot de aanschaf van de protesen dienen over te gaan. Een uitgave overi gens die in vele gevallen voor 75 pet. door de ziekenfondsen woerdt terugbetaald. De Prof. Van Gilseschool, waarin men de beschikking heeft over drie ruime les lokalen, een speel/overblijflokaal, een ka mer voor de arts, een ruimte voor de logopediste en een kamer voor het school hoofd, bezit thans zoals gezegd der tig leerlingen, die afkomstig zijn uit Haar lem, Velsen, Heemstede, Beverwijk, Zand- voort, Aalsmeer, Alkmaar en Hillegom. De school voorziet dus bepaald wel in een behoefte en daarom deed het de wethou- Een overzicht van een der klassen in de nieuwe Prof. Van Gilseschool, die gisteren in Haarlem werd geopend. De tafeltjes, stoeltjes en banken zijn in een halve cirkel geplaatst, waardoor alle kinderen tegelijk kunnen deel nemen aan de lipleesles. der van Onderwijs, zoals hij zei, zo'n bij zonder groot plezier deze nieuwe school officieel te kunnen openen. De heer Geluk meende, dat men niet, zoals in het verleden maar alte vaak is gebeurd, te weinig interesse mag hebben voor het onderwijs voor de lichamelijk ge handicapten. Ondanks de vrij hoge kosten, die dit soort onderwijs met zich mee brengt is het onze plicht-aldus de heer Ge luk, dat wij alle kinderen in alle opzichten aangepast onderwijs kunnen geven. Ten slotte sprak de wethouder de hoop uit, dat in de niet al te verre toekomst aan de Prof. Van Gilseschool een kleuterafdeling toegevoegd zou kunnen worden terwijl hij tevens hoopte, dat men te zijner tijd over zal kunnen gaan tot het stichten van een v.g.l.o.-klasse. Dr. Van Gelder, keel-neus-en oorarts te Amsterdam en nauw betrokken bij het on derwijs voor slechthorende kinderen, ging in het kort het leven van professor Van Gilse na en mejuffrouw dr. Van Gilse bood het hoofd van de school een portret van haar vader aan, erop wijzend, dat haar vader een bekend specialist op het gebied van de geneeskunde der slecht horenden bijzonder gehecht was aan Haarlem. Hierna kregen de aanwezigen, onderwie wethouder mevrouw mr. E. A. J. Schelte- ma-Conradi en talrijke raadsleden, de ge legenheid de school te bezichtigen. In café Suisse in Haarlem-Noord is vrijdagavond het kadertoernooi Haarlem begonnen. Hieraan nemen de sterkste vier kaderspelers van Haarlem deel. Lamers speelt kader 38/1, Dickmann, Doves en Pieterse spelen 38/2. Lamers moet 400 ca ramboles maken, Dickmann en Doves 350 en Pieterse 300. De resultaten van vrijdag waren: Lamers 400 24 72 16.66 1 Pieterse 300 24 89 12.50 1 Doves 350 22 47 15.90 2 Dickmann 317 22 66 14.40 0 Pietei-se 281 26 49 10.80 0 Doves 350 26 64 13.46 2 Dickmann 350 28 46 12.50 2 Lamers 275 28 46 9.82 0 Vanavond en morgen wordt het toer nooi voortgezet. De Bloemendaalse politie heeft vrijdag avond en vanmorgen vroeg twee automo bilisten aangehouden, die onder invloed van sterkedrank zouden hebben gereden. Van beiden is het rijbewijs ingevorderd. Vrijdagavond omstreeks kwart voor ne gen werd op de Bloemendaalse weg een 29-jarige chauffeur uit Vijfhuizen aange houden, die onder invloed een vrachtauto bestuurde en vanmorgen vroeg om kwart over één hield de politie eveneens op de Bloemendaalse weg 'n 34-jarige gouverne mentsambtenaar uit Curagao, tijdelijk in Bloemendaal verblijvend, die in een per sonenauto reed, om dezelfde reden aan. Met het oog op werkzaamheden aan de rotonde bij de Kleverlaan hoek Delftlaan in Haarlem zullen de routes van de bus lijnen 2 en 3 met ingang van maandag 13 juni gewijzigd worden. Lijn 2 rijdt in de richting Noord normaal maar in de richting Oost wordt de volgende route gekozen: Jan Haringsraat, Molijnstraat, Santpoorterstraat en Verspronckweg. Lijn 3 rijdt in de richting Heemstede normaal. In de richting Bloemendaal wordt de vol gende route gekozen: Velserstraat, Kle verlaan, Jan Haringstraat, Stuyvestant- straat, Delftlaan, Kleverlaan. De wijzigin gen zullen twee a drie dagen van kracht zijn. De Haarlemse verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat, vraagt getuigen van het ongeluk, dat zich gistermorgen omstreeks kwart over acht bij de Bloys van Treslong- weg in Haarlem heeft voorgedaan en waar bij de 76-jarige heer F. J. Kuijper uit Haar lem om het leven kwam toen hij met zijn fiets aan de hand de voorrangsweg overstak en daarbij door een personenauto werd aangereden, zich met haar in ver binding te stellen. voeder en Florita. Overal ver krijgbaar „los" per kilo 8 8 Ct. Zaterdagavond 18 juni wordt in 'de Stadsschouwburg te Haarlem ten bate van het Prins Bernhard Anjerfonds een caba retvoorstelling gegeven door het Amster damse Ensemble: „Jaap van de Merwe en zijn Cabaret", waaraan mede werken: Marjan Berk, Adèle Bloemendaal, Ruud Bos, Peter Lohr. Na afloop van de voorstelling is er ge legenheid voor een „gezellig samenzijn" met dans in hotel-restaurant Boekenroode te Heemstede-Aerdenhout. Er heeft zich een comité van Aanbeve ling gevormd, waarin zitting hebben ge nomen: dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland en Voorzitter van het Regionaal Anjer fonds Noordholland, mr. F. P. E. Bloe- marts, president van de Haarlemse recht bank. B. F. Enschedé, Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem mr. C. Blankevoort, deken van de orde van advocaten, dr. J. Stoffel, Voorzitter van de Kring Haarlem en Om streken van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevox-dering der Geneeskunst. B. M. Brans, Voorzitter van de Ring der Nota rissen. D. J. A. Geluk, wethouder van on- dex-wijs en kunstzaken van Haarlem mr. A. Beets, Keizer van de aloude Rhetorij- kamer Trou Moet Blijcken en J. Brants, Voorzittervan de Sociëteit teisterbant. Van het Haarlemse Anjerfonds, dat de Voorzitter van de Sociëteit Teisterbant. mr. O. P. F. M. Cremers erevoorzitter. Rotterdam. Geslaagd voor propaedeutisch exa men economie: .T. H. de Boo, Hoofddorp: B. Bou- lonois. Heiloo; G. L. P. Conijn. Aalsmeer: B. C. W. Jonker. Heemstede: G. Th. Koning, IJmuiden; A. C. Koutstaal. Heemskerk, H. M. Schreuder, Heemstede; H. van Vosse, Haarlemmerliede.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7