Koningin bezocht lustrumcongres van de vijftienjarige B.N.M.O. Visserijschap acht onderzoek naar haringproblemen nodig (^Kortenbondigy Weer blijft nog onbestendig Secretaris benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau Hoogte-misverstand leidde tot ongeluk met Fokker Houtloodsen van Halbertsma in Grouw afgebrand Ballonnenrace ging wegens te harde wind niet door Niet hoeveel, maar welke schepen Vermist meisje in Frankrijk opgespoord Weer aanvullend krediet voor Beeckesteyn Philips gaat 5-daagse werkweek invoeren Houtboot bij Delfzijl in moeilijkheden Zweefvliegers vlogen uren tevergeefs 2 Rondvaartboot stuurloos in woelige Haringvliet „Vermiste" zeeman was bij zijn verloofde gebleven Katwijkse logger heeft motorschade Schip met 120 ton cement gezonken De heer J. Padt beheert secretariaat Orgelconcours Kerkelijk Nieuws Enorme vuurzee werd met zeventien brandspuiten bestreden Examens Nederland krijgt van V.S. geen geheimen over atoomoïïderzeeërs EEN VEILIG GEVOEL I! MAANDAG 13 JUNI 1960 Koningin Juliana heeft als bescherm vrouwe een gedeelte van het lustrumcon gres van de 15-jarige bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers in Den Haag bijgewoond. In de pauze begaf Koningin Juliana zich naar de Houtrust-rotonde, waar twintig ernstige oorlogsinvaliden en vijf oorlogs weduwen aan de beschermvrouwe van de B.N.M.O. werden voorgesteld. De bondsvoorzitter, de heer W. Ch. J. J. van Lanschot, hield een rede, waarin hij o.a. zei dat velen van ons volk in de tweede wereldoorlog zware verminkingen hebben opgelopen, die zij hun leven lang verder zullen moeten dragen. Het verlies van een echtgenoot, van een zoon, een in validiteit voor het leven is niet iets waar men overheenkomt. Het was de prijs, die voor de vrijheid betaald werd en nog iede re dag betaald wordt. En omdat de prijs zo hoog was, daarom is de vrijheid ons ook zo lief", zo zei hij. Hij gaf voorts een overzicht van wat de bond in het ver leden tot stand heeft gebracht en belicht te het werk van enige van de bondscom- missies. Hij bracht dank aan M.O.V.E.O., (Meer Ontspanning voor Ernstige Oor logsgewonden), die dit jaar 10 jaar be staat. De heer Van Lanschot stipte enige punten aan, behorende tot het actiepro gramma van de B.N.M.O. Allereerst noemde hij het verkrijgen van pensioen recht voor de reserve- en dienstplichtige militairen van het voormalige K.N.I.L. Verder pleitte hij voor aanpassing van de invaliditeits-, weduwen- en wezenpensioe nen. Ook drong hij aan op een directoraat- generaal voor militaire oorlogsslachtof fers. Hij pleitte ervoor, dat de gehele zorg voor alle militaire oorlogsslachtoffers on der één ministerie komt De 10-jarige Robbie en de 12-jarige Monique van Lanschot boden Koningin Ju liana twee exemplaren van het lustrum- boek van de bond aan. Eén ervan is be stemd voor Prins Bernhard. Minister-president De Quay prees het werk van de B.N.M.O. waarna de minis ter van Defensie, ir. S. J. Visser, mede deelde dat de secretaris van de bond, mr. Zaterdagmiddag kreeg de rondvaartboot „Ir Lely" van de rederij Delta met 80 passagiers aan boord een defect aan de stuurinrichting. Het schip, dat op weg was naar de bouwput van de Deltawer ken in het Haringvliet, dreef stuurloos op het deze middag bijzonder woelige water windkracht 7 van het Haringvliet. Gelukkig was er geen ebstroom, zodat het schip landinwaarts dreef. De „Zuider zee" van dezelfde rederij en de motor- vlet „Merwede" van de rijkswaterstaat zagen kans de „Ir. Lely" in de haven van Hellevoetsluis binnen te brengen. De pas sagiers, voor zover zij hiertoe nog lust ge voelden, stapten vervolgens over op de „Zuiderzee", om daarmee alsnog een rondvaart te maken. Sedert enkele weken zijn er moeilijkhe den met de rondvaarten op het Haring vliet. Van de rederij „Delta" die sedert enkele jaren deze rondvaarten uitvoert, werd een schip afgekeurd voor de vaart boven windkracht vier. De „Zuiderzee" werd geheel afgekeurd. Daarom liet de rederij Delta enkele dagen geleden de „Ir. Lely" overkomen. De scheepvaartinspec tie stelt een onderzoek in naar het onge val.' Behalve de schepen van de rederij Delta werden nog schepen van twee an dere rederijen afgekeurd voor een vaart bij een hogere windkracht dan vier. De Shell-tanker „Koratia" (12.154 ton) meldde zondagmiddag aan Scheveningen- Radio, dat aan boord een man werd ver mist. De kapitein vermoedde, dat de op varende tussen Hoek van Holland en het lichtschip Noord-Hinder op de Noordzee in de nacht van zaterdag op zondag over boord zou zijn geslagen. Alle schepen werd verzocht naar de man uit te zien. Dit verzoek aan de schepen werd later ingetrokken. Het bleek namelijk dat de als vermist opgegeven man niet aan boord van het schip was gegaan, maar bij zijn verloofde was gebleven. In een storm met windkracht 8 tot 10 op de haringvisgronden op de Noordzee, dicht onder de Engelse Kust bij Aberdeen, heeft de Katwijkse motorlogger KW 138, „Wilhelmina II" zondagmiddag motor- schade opgelopen. Het schip drijft rond, maar de bemanning zal trachten het ten anker te brengen op ongeveer 295 mijl ten n.w. van IJmuiden. De schipper van de KW 73, „Maria Jacoba", die ook op deze visgronden is, is naar de KW 138 gegaan om hulp te verlenen. Hij maakte vast en hield de KW 138 met de kop op de wind. Hij kon door het slechte weer echter niet gaan slepen. Indien het weer beter wordt, zal de KW 138 waarschijnlijk door de KW 6 op sleeptouw worden genomen naar IJmuiden. Bij Lobith is het motorschip „Morgen stond II" geladen met 120 ton losse ce ment, bestemd voor Eindhoven, gezonken. Het schip dat vrij diep lag, raakte zo doende het klipanker van een gemeerde coaster, waardoor de „Morgenstond II" lekkage kreeg. Het schip zonk steeds die per weg en was, ondanks het pompen met twee motorpompen, welke in allerijl wer den aangebracht, niet meer te houden en moest aan de grond worden gezet. De la ding is nat en hard geworden en kan als totaal verloren worden beschouwd. Schip en lading zijn beide verzekerd. Met ingang van 15 juni is het secreta riaat van de commissie Internationaal Or gelconcours overgedragen aan de heer J. Padt. Het secretariaat blijft gevestigd in het stadhuis te Haarlem, telefoon 11855, toe stel 06. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, was benoemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau. Koningin Juliana heeft zaterdag in de Houtrusthallen het congres van de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers bijgewoond. In de pauze onderhield de vorstin zich ge ruime tijd met enige oorlogsinvaliden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veen (N.-Br.) A. G. Haring te Loon op Zand. Beroepen te Zandeweer G. D. Harmsen, vicaris te Rotterdam te Zetten-Andelst R. de Bruyn te Barneveld door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (gees telijk verzorger Oost-Flevoland) J. Muur- ling te Heerde te Gouda (6de pred.pl.) L. Roelman te Wierden. Aangenomen naar Oudshoorn (vac. A. J. Jorissen) A. Breure te Oud-Vossemeer. Aangenomen de benoeming tot voor ganger van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden te Velsen-IJmuiden-Oost G. Nijenhuis, kand. te Gieten. BRISBANE (UPI) Vlak voordat vrij dag een Fokker „Friendship" in zee neer stortte, heeft de piloot gevraagd of hij ho ger mocht vliegen. Deze mededeling van de vertegenwoordiger van de „Trans Aus tralia Airlines" in Queensland, R. Cochra ne, suggereert dat het verongelukken van de Australische „Friendship" te wijten is aan een tussen de piloot en de verkeers toren op het vliegveld „Mackay" ontstaan misverstand. Cochrane heeft meegedeeld, dat de „Friendship" tachtig minuten lang gecirkeld heeft, omdat Macklay in de mist zat. De verkeerstoren meende, dat de „Friendship" op 5000 voet hoogte zat, toen de piloot, Pollard, toestemming kreeg om te landen. Pollard vroeg de verkeerstoren inlichtin gen over wind en zicht op het vliegveld, nadat hij al had meegedeeld naar het vliegveld toe te draaien en zijn landings aanvlucht te zullen maken. De eerste lan dingsaanvlucht was niet goed en daarom werd de procedure herhaald. Maar na de eerste aanvlucht heeft Pol lard, die weer hoogte was gaan winnen, gevraagd of hij nog hoger mocht stijgen. De verkeerstoren dacht, dat de Friendship op 5000 voet vloog. Maar nog voor men een antwoord had kunnen uitzenden, vloog Pollard de „Friendship" de zee in. Hij moet dus aanzienlijk lager gevlogen heb ben dan de verkeerstoren meende en wel licht ook lager dan hijzelf dacht. De „Friendship" is op korte afstand van de kust in 4 vadem water gezonken. Kort na het ongeluk zijn acht doden geborgen, de overige 21 zijn waarschijnlijk nog in het wrak. Duikers van de Australische marine gaan vandaag bergingspogingen ondernemen. Onder andere zal men pro beren een groot stuk van de romp van het toestel boven water te brengen. Alle inzittenden zijn vermoedelijk op slag dood geweest. Een enorme brand, die kilometers ver in de omtrek was te zien, heeft zaterdag avond een deel van de houtloodsen van de Halbertsma's Fabrieken voor Houtbewer king n.v. te Grouw (Fr.) in de as gelegd. De brand is omstreeks negen uur door nog onbekende oorzaak ontstaan in de na bijheid van het kantoor. Aangewakkerd door de hevige wind vraten de vlammen zich razend snel een weg door de aan het water staande loodsen, die volgesta- peld waren met hout. De loodsen brandden als een fakkel en zetten het gehele dorp in een helle gloed. De aan de overkant van het water staan de gebouwen, waaronder een hotel, moes ten voortdurend nat worden gehouden. Met zeventien brandspuiten uit Grouw en Leeuwarden, van de Leeuwarder vliegbasis uit Heerenveen en Sneek, werd de gewel dige vuurzee bestreden. De blussingswerk- zaamheden werden de gehele nacht en ook zondag voortgezet. Het fabrieksgebouw is niet door de brand getroffen, zodat het bedrijf zal kunnen doorwerken. De schade bedraagt naar schatting anderhalf miljoen gulden. Acht houtloodsen, die een opper vlakte besloegen van 5.000 vierkante me ter, zijn in vlammen opgegaan. Drie schip huizen, particulier eigendom van de direc tieleden van Halbertsma, gingen eveneens verloren. De schepen, die hierin gemeerd waren, waaronder een kostbaar jacht, kon den nog tijdig in veiligheid worden ge bracht. Omtrent de oorzaak van de brand, die is ontstaan achter een der werfkan- toren, tast men in het duister. Onacht zaamheid met vuur lijkt het meest aan nemelijk. In de afgebrande loodsen lag ongeveer 4500 kubieke meter hout, meest eiken en beuken. Het was het meest kostbare deel van de enorme houtvoorraad, die op het 60.000 vierkante meter grote terrein lag opgeslagen. Het verbrande hout was hoofd zakelijk bestemd voor de fabricage van deuren, kastplanken en botervaten. Ten gevolge van de brand zullen enkele afde lingen van het bedrijf voorlopig moeten worden stopgezet. Er gingen ook een paar transportwagens verloren. De brand- en bedrijfschade wordt door verzekering gedekt. Nadat zaterdag in vrij somber weer, met nu en dan enige regen, de eerste manifestaties in de Burgerijdagen van het 77ste lustrum van de Leidse universiteit waren gehouden, is zondag de internatio nale ballonrace om de Trofee der ballon libre wegens de te harde wind afgelast. Er zouden vijf ballons bemand met bal- lonvaarders uit Nederland, Duitsland en Zwitserland, opstijgen van het Schutters veld, waar zich reeds duizenden hadden verzameld om dit schouwspel gade te slaan. Zij gingen telurgesteld naar huis. Zaterdagavond bestond er slechts matig belangstelling voor een uitvoering van het Leids studentencabaret. Zaterdag was het een grote dag voor de studentenweerbaarheid „Pro Patria" want dit korps kreeg 40 nieuwe uniformen aan geboden van Leidse industriëlen. Vrijwel alle oude uniformen gingen bij de brand van de Minervasociëteit verloren. Twintig nieuwe uniformen werden bovendien ge schonken door het collegium van het Leid se studentenkoor. Na de overdracht der unifoiTnen defileerde Pro Patria met weerbaarheidskorpsen uit andere universi teitssteden en een afdeling van de Konink lijke Militaire Academie voor de militaire gouverneur van Den Haag, generaal C. J. Valk. Des avonds werd een feestterrein met vele dansvloeren en amusementsge legenheden geopend op en om de histori sche burcht van Leiden. Haarlem. Voor het eindexamen tweede leer- kring zijn aan de Rijkskweekschool te Haarlem geslaagd: de heren B: de Graaff. Heemstede; B. ter Haar, Haarlem; W. v. d. Horn, Halfweg.. W. v. d. Kerkhof, Haarlem. X.eidcn. Kandidaatsexamen Engelse taal- en let terkunde: J. Boswinkel, Haarlem. In het jaarverslag over 1959 constateert het Visserijschap, dat de oor zaken van de afnemende haringvangsten nog steeds niet zijn opgespoord ondanks uitgebreide onderzoekingen in internationaal verband. Waar voor Nederland de opbrengst van gezouten en verse haring gezamenlijk ongeveer 45 procent vormt van de totale opbrengst van uit zee aange voerde vis acht het visserijschap het van groot belang dat de onderzoekin gen, waaraan van Nederlandse zijde wordt deelgenomen, in 1960 in zeer versterkte mate zullen worden voorgezet. Ook al verheelt men zich niet dat het vinden der oorzaken vermoedelijk nog niet op korte termijn het vinden van een geschikte oplossing van de moeilijkheden zal betekenen. Men meent dat het vlootvernieuwings- probleem niet in de eerste plaats ligt in de mate waarin nieuwe schepen aan de vloot moeten worden toegevoegd. In 1959 werden aan de zeevisserijvloot 10 trawlers en 39 kotters toegevoegd. Aan het einde van het jaar waren er 17 trawlers en 37 kotters in aanbouw of bestelling, zodat te ver wachten is dat in 1960 de voorziening van de vloot met nieuwe schepen nog groter zal zijn dan in 1959. Het visserijschap is van mening dat het probleem veeleer ligt in de vraag welke schepen in de toekomst de voorkeur ver dienen en op welke wijze deze schepen het meest economisch, rekening houdend met een behoorlijke accommodatie voor de be manning, kunnen worden uitgerust. Daar naast rijst de vraag in hoeverre de uit breiding van de vloot dient te worden voortgezet. Fabrieksschepen of schepen die zijn ge bouwd voor een andere dan de traditionele vismethode, waren in 1959 nog niet in de vaart. In het verslagjaar kregen initia tieven van enige ondernemers in deze rich ting echter een dusdanig vaste vorm, dat verwacht mag worden dat in 1960 een of meer zogenaamde hektrawlers en een of meer zogenaamde vriestrawlers in de vaart zullen komen. Het visserijschap acht deze initiatieven Het 15-jarige Maastrichtse meisje L. Mi- lius, dat op 12 mei spoorloos verdween, is opgespoord in het Franse plaatsje Arcy sur Kure op 350 kilometer ten zuiden van Parijs. Een Maastrichtse rechercheur is met de vader van het meisje per auto naar deze plaats gegaan. Zii hebben het meisje naar Maastricht teruggebracht. Zij was op 12 mei op de fiets naar Luik gegaan. Zij heeft daar de fiets achtergelaten en is verder gaan liften. Zij is tot Parijs gekomen, waar zij enkele dagen verbleef. Daarna lifte zij verder met de bedoeling naar Marseille te ko men. In het plaatsje Arcy sur Kure heeft men haar, omdat zij geen identiteits-pa- pieren had, aangehouden. De raad van Velsen wordt weer eens een aanvullend krediet gevraagd voor de res tauratie van het landgoed „Becckcsteijn" aan de Rijksweg te Velsen-Zuid. Ditmaal is er een extra bedrag nodig van 110.500. Uit de op 18 mei gehouden onderhandse aanbesteding van de restauratiewerkzaam heden, voor wat betreft het dak en de mu ren, is gebleken dat de laagste inschrijving een bedrag van 190.500 aangeeft. Dit be drag is 10.500 hoger dan was geraamd. De hogere kosten moeten ten dele worden toegeschreven aan de staat van wijzigin gen en aanvullingen en aan de invloed van de nieuwe C.A.O. voor het bouwbe drijf. De gelukkige omstandigheid dat zowel voor het kapwerk als voor het zogenaam de regiewerk dezelfde aannemer de laag ste inschrijver is, biedt de mogelijkheid om tijdens de uitvoering van het kapwerk ook al het regiewerk te verrichten. Het college van B. en W. vindt dat van deze gunstige inschrijving gebruik moet worden gemaakt. Met het regie-werk is een bedrag van ongeveer 100.000 gemoeid. De raad wordt dus een krediet gevraagd van 10.500 en 100.000. verblijdend omdat daardoor voor de Neder landse visserij de mogelijkheid wordt ge opend van een geheel nieuwe ontwikkeling zoals die in andere landen reeds gaande is. In hoeverre deze mogelijkheid in de toe komst zal worden gerealiseerd zal uiter aard, aldus het visserijschap, geheel af hangen van de ervaringen met deze sche pen, die overigens geen vangfabriekssche- pen in eigenlijke zin zullen zijn. Scheveningse haven Men betreurt het dat een brief waarin op snelle verbetering van de haven van Sche- veningen werd aangedrongen bij de minis ter-president evenmin resultaten heeft ge had als adressen van de gemeente 's-Gra venhage, de Kamer van Koophandel en Fa brieken te 's-Gravenhage en de Scheve ningse vissersbevolking, maar men is van mening, dat de verantwoordelijkheid voor de consequenties van het uitblijven dei- verbetering op zeer korte termijn zo zwaar zal gaan wegen dat de verbetering voor rang zal krijgen boven projecten met het uitblijven waarvan niet direct mensen levens zijn gemoeid. De beslissing over de eventuele vissershaven te Katwijk is nog steeds hangende. Men acht het van groot belang dat de betrokkenen te Katwijk spoe dig zekerheid krijgen over de uitslag van deze beslissing opdat zij daarmede met hun plannen ten aanzien van hun vloot en hun walbedrijven rekening kunnen houden. Een uitblijven van het antwoord op de vraag of Katwijk al dan niet een vissershaven zal krijgen zal op den duur een verlammende invloed hebben op de ontwikkeling van deze voor de visserij zo belangrijke plaats. Visserijzones Men constateert dat er internationaal een streven bestaat voor de betrokken kust staten, buiten de eigenlijke territoriale wa teren, ook nog een zone in te stellen met exclusieve visserijrechten voor deze staten dan wel met beperking op enigerlei wijze van de visserijrechten van andere staten. Het visseryschap is van mening dat een dergelyk streven voor het behoud van de visstand in de betrokken wateren geen en kele zin heeft en dat een eventueel gevaar voor deze visstand slechts kan worden be teugeld door het gezamenlijk treffen van maatregelen door de landen waarvan de vissers in de betrokken wateren plegen te vissen. Deltaplan Het visserij schap meent, dat het tot be zorgdheid stemt dat nog steeds niet het be sluit is genomen tot het nemen van de proef met oesters in een bassin in het Veerse Gat, hoewel reeds geruime tijd ge leden werd vastgesteld dat zulks biologisch en technisch verantwoord is. Eveneens is het te betreuren dat de vaststelling van een schadevergoedingsregeling, krachtens ar tikel 8 van de Deltawet, vermoedelijk nog geruime tijd op zich zal laten wachten. De n.v. Philips Gloeilampenfabrieken heeft het voornemen om per 1 januari 1961 voor haar bedrijven in Nederland de vijf daagse werkweek in te voeren. In vex~- band hiermede is inmiddels met de vak organisaties van handarbeiders en beamb ten het overleg geopend over verschillen de problemen, die samenhangen met de ze werktijdverkorting. De invoering hier van is in hoge mate afhankelijk van de maatregelen, die getroffen kunnen worden om met een geringer aantal arbeidsuren toch de produktie te handhaven. Hiex-toe worden in de diverse Philipsbedrijven commissies ingesteld, die zullen nagaan welke mogelijkheden tot produktiviteits- verhoging er zijn. Daarbij zal ook het per soneel onder meer via de ondernemings raden en kernen worden ingeschakeld. Het 1800 ton metende houtschip „Gu- drun" is gisteravond bij Borkum (Did.) in ernstige moeilijkheden geraakt, toen het door het slechte weer zware slagzij kreeg De Nederlandse loodsboot uit Delfzijl heeft een aantal bemanningsleden van boord gehaald en hen later op de Duitse reddingboot „Theodor Heuss" van Borkum overgezet. Zondagavond tussen negen en tien uur kwam de „Gudrun", met een la ding hout onderweg van Zweden naar de thuishaven Tripolis, voor de Eems. Het schip had toen al een slagzij van onge veer 35 graden en lag met de ene zijde van het dek in het water. Omdat het schip onder Borkum de rede wilde opzoeken werd een loods gevraagd van de Neder landse loodsboot „Pollux". De schipper van de loodsboot bleef voor alle zekerheid in de buurt van de „Gudrun" die toen zij een eind de Eems was opgevaren, stop te. De loods aan boord van de „Gudrun seinde dat de machine defect was en dat de kapitein assistentie van een sleepboot en een reddingboot vroeg. Omdat enige op varenden niet aan boord wilden blijven haalde de loodsboot eerst een vrouw, drie bemanningsleden plus de scheepspapegaai van boord en later nog eens twee man. Deze opvarenden werden later overgezet op de „Theodor Heuss". De kapitein van de „Gudrun" liet vervolgens een deel van de achterdeklading verplaatsen, waardoor het schip iets rechter kwam te liggen. Toen de machine weer op gang was ge bracht, voer het schip op eigen kracht naar Delfzijl, waar de deklading opnieuw werd gesjord. Terwijl woensdag Sipko Andrea en Wim Toutenhoofd met zeven anderen ex aequo de eerste plaats in de standaardklasse van de wereldkampioenschappen zweef vliegen deelden, hebben zij zaterdag voor niets uren geprobeerd punten te scoren. Tegenwind, regen en een grauw wolken- scherm, maakten het onmogelijk, dat ook maar één deelnemer in de standaardklas se de vijftig kilometer cirkel rond het Keulse vliegveld overschreed. De op dracht was een vlucht langs de koerslijn door het vliegveld Keulen en het vlieg veld Karlsruhe. Andrea ploeterde twee uren lang om 36 kilometer weg te komen. Een half uur cirkelde hij in de warme lucht, die uit een olieraffinaderij ten zuiden van Keu len opsteeg, waarin hij tot 1100 meter hoogte kon klimmen. Toen het steeds har der ging regenen moest hij tenslotte lan den op het helikoptervliegveldje in de tuin van de Amerikaanse ambassade in Bonn. Even later landde hier een twee de zweefvlieger. Het was de Australiër Gaze, die in dezelfde kamer als de Ne derlander is ondergebracht. Touten hoofd stond ten zuiden van Keulen al aan de grond. De stijgwind had hem nog eer der in de steek gelaten dan Andreae. Zo als gezegd was al hun ploeteren tever geefs, want voor de standaardklasse zou zaterdag niet als wedstrijddag tellen. In de open klasse vlogen de Engelse ma- nne-commander Nick Goodhart en de Deense fabrikant Jensen, omstreeks hon derd kilometer. Nog enkele anderen kon den verder dan Keulen komen. Eddy van Bree, die in de open klasse voor het eerst meevloog, haalde, zoals verreweg de meesten, slechts een 20 ki lometers-afstand. Zijn Sky-Lark 3 is thans uitgerust met een radio-telefoon voor contact met zijn ophaalploeg. Zondag werd door het voortdurende slechte weer de wedstrijd afgelast. (Van onze correspondent in de V.S.) Nederland zal voorlopig geen informa ties krijgen van Amerika, die van nut kun nen zijn bij de bouw van een onderzeeër, die wordt voortgedreven met kernenergie. De Amerikaanse regering had Frankrijk en Nederland behulpzaam willen zijn in dit opzicht, doch de Congrescommissie voor kernenergie heeft daar een stok voor gestoken. De commissie is beducht, dat atoomgeheimen in handen van de Rus sen kunnen komen en juist in de bouw van atoomonderzeeërs schijnen de Russen geïnteresseerd. Naar verluidt zouden de congresleden aan Nederland eer die ge heimen durven toevertrouwen dan aan Fiankrijk, maar men heeft gemeend één lijn te moeten trekken. Paratyfus. In Naarden hebben zich enkele gevallen voorgedaan van paratyfus. De groenteveiling Naarden-Bussum is ge legen aan de Bussumervaart, waarvan het water nogal eens vuil is. Vermoedelijk hebben groentehandelaren groenten in deze vaart gewassen. De burgemeester heeft de bevolking op het hart gedrukt groenten terdege te wassen met leiding water om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Kinderlyk uit zee gevist. De mijnen veger „Alblas" heeft vrijdagmiddag tussen de havens van Den Helder en Oude Schild een kinderlijkje uit zee gevist. Na aan komst in Den Helder werd door de politie vastgesteld, dat het het stoffelijk over schot was van de achtjarige Jan Imthorn uit Katwijk aan Zee. De jongen is op 3 juni verdronken, toen hij in zee zwom. Jhr. J. H. Loudon onderscheiden. Koningin Elizabeth van Engeland heeft de president-directeur van de „Koninklijke", jhr. J. H. Loudon, onderscheiden wegens zijn belangrijke bijdragen tot de Britse nationale economie en de Britse belangen in het buitenland. Jhr. Loudon is ter gele genheid van de vex-jaardag der Engelse vorstin benoemd tot Honorary Knight Commander of the Order of the British Empire. Brillentruc. In Den Haag is een 52- jarige koopman aangehouden, die met de „brillentruc" verscheidene mensen heeft gedupeerd. Hij schafte zich eerst op de markt een partijtje waardeloze brillen aan en belde dan hier en daar aan. Als een brildrager opendeed zei hij opticien te zijn. Hij constateerde dan dat zijn slachtoffer hard aan een nieuwe bril toe is en ver strekte deze tegen een zekere vergoeding uit zijn voorraad. De „afgekeurde" bril nam hij mee, zodat zijn voorraad op peil bleef. „Bolwerk" in Gouda geopend. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr J. Klaassesz, heeft of ficieel het „Bolwerk" in Gouda geooend. Het werk werd vier iaar geleden aanbe steed en kostte twee miljoen gulden. Twee nieuwe bruggen zijn er gebouwd ter ver betering van de verbinding tussen de stadswijken. Midden op het nieuwe ver keersplein is een monument opgericht van de Amsterdamse beeldhouwer Fred Ca- rasso, „Drie vogels in één vlucht". Kerkgebouw gesloten. Op last van de burgemeester van Zierikzee heeft de kcr- keraad van de Christelijk Gereformeerde Gemeente in Zierikzee aanzegging gekre gen haar in 1924 gebouwde kerk te ent- ruimen. Als gevolg van de overstroming van 1953 is dé grond onder de fundering verzilt, waardoor de kraagkracht met 35 pet. is afgenomen. Het is daarom niet lan ger verantwoord, dat er diensten in de kerk worden gehouden. Nederland in den vreemde. In de te Emmen gehouden jaarvei-gadering van de vereniging „Nederiand in den Vreemde", die onder voorzitterschap van dr. T. E ba ron de Vos van Steenwijk stond, w-nden de aftredende bestuursleden bij acclamatie hei-benoemd. In plaats van de heer C. Plcl- stein. die wegens zijn gevorderde leeftijd zich niet herkiesbaar had gesteld, werd benoemd mr. W. L. Bicker Caarten te 's-Gravenhage. Nachtvliegers. Tot en met 17 juni zal een luchtmachtoefening worden gehouden, waarbij iets meer activiteit op het gebied van nacht vliegen zal worden ontwikkeld dan gewoonlijk. Hierbij zijn betrokken de vliegbases Leeuwarden, Soestei-bex-g, Twente en Ypénburg. Op Ypenburg wordt een squadron nachtjagers gestationeerd. Van deze bases zullen ook na het invallen van de duisternis een aantal vluchten worden gemaakt. Advertentie Van 't ene moment op't andere kan het weer omslaan. Daar om geeft het zo'n veilig ge voel, om altijd een BigBen regenjas in tas of zak te heb ben. Opgevouwen is 't maar een heel klein pakje. Uit gepakt een vlotte regenjas, die perfecte bescherming biedt Prijzen van 6.90-7.90-9.75* 12.75*-15.75 en 17.50. *j met PLUVEx) -patentsluiting Het K.N.M.I. deelt mede: Een storingsgebied op de oceaan, dat zich zaterdamorgen met een luchtdruk- waarde van ongeveer 1010 millibar nog meer dan 1000 kilometer ten zuidwesten van Ieiiand bevond, ontwikkelde zich tot een diepe stormdepressie. Deze bex-eikte zondag omstreeks het middaguur bij de noordkust van Ierland met 982 millibar de grootste diepte en verplaatste zich vervol gens, langzaam opvullend, naar het noor delijk deel van de Nooi-dzee. In ons land veroorzaakte de depressie zondagmiddag een krachtige tot harde wind, waarbij in het nooi-dwestelijk kust gebied windstoten tot omstreeks 23 meter per seconde voorkwamen. Het koufront van de depressie passeei-de de kustprovincies zonder noemenswaardige i-egen, maar gedurende de nacht onder ging het meer landinwaarts in Frankrijk en België en ons land een activering en viel plaatselijk meer dan 10 millimeter. Over de Britse eilanden stroomt nu koe le en tamelijk droge, maar wel enigszins onstabiele polaire lucht naar onze omge ving, zodat het morgen wisselend bewolkt zal zijn met voornamelijk in het binnen land ook enkele lokale buien. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur i .5 Den Helder zwaar bew. wzw 18 Ypenburg zwaar bew. zw 19 Vlissingen regen zzw 19 Eelde regenbui zw 20 De Bilt regenbui zzw 20 Twente regenbui zw 20 Eindhoven regen w 21 Zd-Limburg regen Dinsdag 14 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.01 uur. Maan op uur, onder 10.27 uur. Maanstanden 16 juni 5.36 uur laatste kwartier. 24 juni 4.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water ir. IJmuiden Maandag 13 juni Hoog water 6.19 en 18.47 uur. Laag water 1.56 en 14.19 uur. Dinsdag 14 juni Hoog water 7.09 en 19.37 uur. Laag water 2.44 en 15.09 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Gi-enoblc Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew. geheel bew half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regenbui regen zwaar bew. geheel bew geheel bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. half bew. onbewolkt licht bew. licht bew. geheel bew onbewolkt onbewolkt zwaar bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. zwaar bew 21 21 19 18 16 20 21 21 20 20 25 wzw zzw zzw z zzw w wzw wzw w zw wzw zw windst. 27 n 24 z 22 z 23 zo 22 windst. 25 windst. 26 windst. 26 ozo 22 windst. 27 zw windst. 29 o 26 windst. 32 n nnw 23 0,4 0,2 1 0,5 4 5 6 0,1 0 0 5 1 3 3 0,5 1 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,2 0 0 U

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2