Controverse over Algerije in Frankrijk wordt scherper /aak koofdpi/M? H-tlHÉlUi kelpoi li eraf r Fa. B. ENGELENBERG WERELDNIEUWS Vijftien Afrikaanse gebieden worden dit jaar zelfstandig Aarzelend öebaar Andere kant Linkse manifestaties verboden, ook ultra-rechtse maken weinig kans Israel doet er het zwijgen toe MAANDAG 13 JUNI 1960 3 Van dag tot dag Prof Zijlstra spreekt te Graz Dc Gaulle wenst eerst nog overleg met Ivoorkust c.s. Powers sr. kan rekenen op Kroesjtsjevs medewerking IN DE SMELTKROES (1) Eenheid met Aziaten zal steeds minder worden Stevenson geen actief kandidaat Op de '^Pracitótoel OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN De Observer Parijse conferentie had geen enkel resultaat m 20 W 40 ,.De Lauwerszee moet dicht" is sinds geruime tijd de nadrukkelijke leuze van de twee noordelijke provincies, waaraan kracht is bijgezet door demonstratieve vergaderingen en aandrang op de regering via de Kamerleden uit deze provincies. Ofschoon de regering weinig enthous.,as- me heeft kunnen opbrengen voor het idee. heeft zij toch gehoor gegeven aan deze levendige hartewens en besloten, de i au- wersz.ee voorlopig van een afsluitdijk te voorzien. Inpolderingen en ontginningen zijn nadrukkelijk tot de verre toekomst verschoven. Deze gang van zaken is na tuurlijk verre van bevredigend voor de landgenoten in de noordelijke provincies, die in de leuze „de Lauwerszee moet dicht" uiteraard hun verlangen tot land- aanwinst hebben verwerkt en daarin een bijdrage tot de gewestelijke welvaart heo- ben voorzien. Een dijk zonder meer is trouwens, uit welk oogpunt ook, een on ding. Men krijgt een van het open zee water afgesloten bekken, waarmee niets gewonnen is. Men kan dus aannemen dat op lange termijn de inpoldering en vruchtbaarma- king van dit bekken onvermijdelijk zullen zijn en ook wel in het voornemen liggen, doch het geld is er nog niet voor. De dijk is alvast een sussend gebaar aan de noor delingen, die nu kunnen afwachten of zij die inpoldering nog zullen beleven. Men kan begrip hebben voor de financiële complicaties van deze aangelegenheid, doch de wijze waarop nu schoorvoetend en gebrekkig een begin gemaakt is met de inwilliging der noordelijke verlangens, is toch allerminst royaal. Het lij kt wel of de regering het nationale belang van c't project niet vermag in te den en enkel meedoet, omdat er zo om gezeu.d wordt. Die houding is niet bevorderlijk voor de overtuiging in het noorden, dat Den Haag alle delen van het land met evenveel moe derlijke zorg bestudeert en in alle gewes ten speurt naar mogelijkheden tot snelle aanpassing aan moderne eisen van volks belang. Het zenden van de Karei Doorman naar Indonesië en het tam-tam daarover heeft aanleiding gegeven tot veel commentaar. Daarin wordt meestal uitgebreid ingegaan op de gevolgen die deze militaire escapade voor Nederland en voor de verhouding Nederland—Indonesië en eventueel zelfs voor de wereldvrede kan hebben, maar weinig aandacht wordt gegeven aan de invloed ervan op de binnenlandse politieke verhoudingen in Indonesië. Toch is juist deze misschien op den duur wel de belangrijkste. De positie van het huidige kabinet Djuanda is uiterst labiel. De plannen van president Sukarno om een nieuw kabinet en een nieuw parlement van nationale eenheid te vormen met andere woorden een aantal ja-knikkers om zich heen te groeperen waarin de com munisten zeer sterk vertegenwoordigd zul len zijn, en een „nationaal front" op te richten, betekenen in feite een verdere vernietiging van de democratie en het ge vaar is groot dat deze gehele ontwikkeling zal leiden naar de volstrekte dictatuur. Er zijn een aantal groepen in Indonesië, die dit gevaar duidelijk inzien en die met elkaar de Democratische Liga hebben op gericht om de democratie in Indonesië zo goed mogelijk te handhaven. In deze Liga zitten "n aantal kleinere en gematigde groe peringen zoals de Masjumi en de P.S.I. (de socialistische partij^ Deze Liga is de enige, hoewel zwakke, politieke macht tegen het streven van Sukarno c.s., die zijn nieuwe staatkundige systeem wil bouwen met de P.N.I. (de nationale partij), de P.K.I. (de communisten) en de Nadalul Ulama (een grote mohammedaanse volkspartij). De zending van troepen en de Karei Doorman naar Nieuw Guinea komt nu op een hoogst ongelukkig tijdstip. Bij her haling heeft Sukarno het Nederlands „im perialisme en kolonialisme" gebruikt voor de handhaving van eigen positie en als klemmend argument voor het herstel van de nationale eenheid. Nieuw Guinea wordt de Indonesische massa's voorgehouden als een rode lap, die de volksleider Sukarno steeds weer in staat stelt het nationalisme aan te wakkeren en de aandacht af te lei den van de werkelijke economische en politieke problemen en gevaren die Indo nesië bedreigen. Zij die zich tegen zijn politiek verzetten worden dan als ver raders van het volk uitgekreten en dit zou dank zij het Nederlandse Karei Door man avontuur ook nu weer het geval met de Democratische Liga kunnen zijn. Vanuit deze gezichtshoek zijn de Neder landse belangen noch in Nieuw Guinea, noch elders, noch die van de gehele we reld, gediend. Het is juist zaak alle nog bestaande democratische krachten in Indo nesië zoveel mogelijk hetzij direct, hetzij indirect, te steunen en alles te vermijden wat hun positie verzwakt. (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl het er op het sociale vlak naar uit ziet. dat sinds de grote stakingen van vorige week de stormen weer even zijn uitgewoed, treden in de binnenlandse poli tiek van Frankrijk de laatste dagen vrij plotselinge zware spanningen op, die, eens temeer, door de Algerijnse oorlog veroor zaakt worden. Het afgelopen weekend heeft de minister van binnenlandse zaken in Parijs een congres van linkse bewegin gen en figuren, onder wie communistische en socialistische politici, maar ook geeste lijken en schrijvers als Jean-Paul Sartre, verboden, dat zich tot doel had gesteld een nationale actie te ontketenen op de eis van loyale onderhandelingen met de Algerijnse nationalisten. Ongeveer gelijktijdig wer den ook weer twee boeken over de Alge rijnse oorlog, die op het punt stonden naar de boekhandels te worden gebracht, bij hun uitgevers op last van de regering in beslag genomen. En tenslotte zijn er de afgelopen dagen nog verscheidene huiszoe kingen verricht bij middelbare scholieren en studenten, die betrokken zouden zijn bij een wijdvertakte steun-organisatie van het Algerijnse Bevrijdingsfront, liet F.L.N. De arrestatie van een belangrijk lid van die ondersteuningsorganisatie, de 20-jarige ly- ceïst Daniel Macaux, die, zoals we reeds berichtten, vrijdag werd gegrepen toen hij een bedrag van ongeveer 300.000 gulden voor de Algerijnse nationalisten in Parijs vervoerde, is het uitgangspunt geweest van deze nieuwe politie-actie van zaterdag en zondag in verschillende steden in Frankrijk. Niet alleen in kringen van linkse huize, doch ook op de rechterflank der Franse po litiek is de laatste weken trouwens een vernieuwde activiteit waar te nemen in verband met de toekomst van Algerije. De laatste minister-president van de vierde republiek in Algiers Robert Lacoste, de ra dicale ex-premier Bourgès-Maunoury en andere leidende figuren van het oude be wind als Maurice Lejeune hebben van hun kant eveneens een campagne ingezet cm de leuze van Frans Algerije die bijna in het vergeetboek dreigde te geraken nieuw leven in te blazen. Deze actie wordt ener giek gesteund, zo niet geïnspireerd dooi de ultra-rechtse politicus Jacques Soustel- le, die tijdens de rebellie in Algiers van einde januari, zoals men zich herinnert, door de president der republiek, generaal De Gaulle, van zijn post van vice-premier ontheven werd. Soustelle die nu weer een grote propagandistische bedrijvigheid aan de dag' legt, en zijn vroegere superieur De Gaulle komen, zo lijkt het, steeds scherper tegenover elkander te staan. Morgenavond houdt het staatshoofd zijn tweede radio- en televisierede, die dit keer over de binnenlandse politiek zal hande len, waarbij uiteraard ook het Algerijnse probleem op tafel moet komen. Soustelle heeft een aantal mede-aanhangers van een Frans Algerije als Lacoste en de rooms- katholieke oud-premier George Bidaull uilgenodigd bij hein thuis voor zijn tcle- viesietoestel de rede van het staatshoofd te komen volgen. Onmiddellijk na de toe spraak zou van die zijde een antwoord op de rede van De Gaulle verwacht mogen worden. De aanhangers van een Frans Algerije, dat De Gaulle, zo verwacht men. tijdens zijn toespraak opnieuw van de •JERUZALEM (Reuter) Te Jeruzalem verluidt, dat Israel officieel niet zal ant woorden op het Argentijnse verzoek om terugzending van de oorlogsmisdadiger Eichmann en de bestraffing van zijn ont voerders. Volgens waarnemers komt dit besluit neer op een verwerping van het verzoek. Wel zal het diplomatiek contact met Argentinië worden voortgezet. Tevoren was uit de omgeving van pre mier Ben Goerion vernomen, dat hij een antwoord op de Argentijnse nota gereed had. Waarnemers geloven dat het besluit deze nota niet ie versturen, het gevolg kan zijn van een rapport uit New York van de Israëlische minister van Buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir. Buenos Aires (A.F.P.) In kringen uit de omgeving van het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken is opgemerkt dat Argentinië, door de terugzending van Eich- mann te eisen, niets anders doet dan zich houden aan een bestaand internationaal gebruik, dat het zelf in het verleden heeft gerespecteerd. Londen (Reuter) De Londense „Obser ver" is van oordeel dal Israel niet ver plicht is Eichmann aan Argentinië terug te geven, ook al is hij min of meer ont voerd, omdat Argentinië zelf illegaal heeft gehandeld door hem asiel te verlenen ter wijl hij gezocht werd wegens oorlogsmis daden. Niettemin zou Eichmann volgens de „Observer" beter ergens anders dan in Israel terecht kunnen staan. (UPI) De Israëlische ambassade te Caracas in Venezuela, heeft talrijke ano nieme telefoontjes ontvangen. De onbeken den dreigden met geweld wanneer Eich mann niet wordt vrijgelaten. In Washington demonstreerden zondag acht mannen in khaki-uniformen en met hakenkruisbanden om de arm voor het Witte Huis, de ambtswoning van de pre sident. Zij droegen borden mee waarop „Ike help Eichmann te bevrijden" en „Israël schendt de internationale wetten". Een derde droeg een bord met een swas tika. De politie greep niet in. De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra. is een der sprekers van de twaalf de internationale economische conferentie die het Donau-Europese instituut, te Wenen van 19 tot 24 juni a.s. in Graz (Oostenrijk) organiseert. Aan de conferentie zullen poli tici en economen uit Nederland. Oostenrijk. West-Duitsland, Frankrijk en Zwitserland deelnemen. hand zal wijzen, zijn in elk geval van plan op 20 juni aanstaande in Parijs een mani festatie voor hun denkbeelden te houden. Het is echter niet uitgesloten dat na het verboden congres van linkse elementen van het afgelopen weekeinde, ter wille van de politieke symmetrie, nu ook die betoging van ultra-rechtse zijde volgende week maandag niet door zal kunnen gaan. Doch met of zonder verbod van openbaar op treden is het duidelijk dat het probleem van de Algerijnse oorlog tamelijk plotse ling weer een bijzonder felle controverse heeft geschapen. PARIJS (Reuter) Volgens officiële kringen heeft president De Gaulle schrif telijk geantwoord op de eis tot onafhanke lijkheid van Ivoorkust, Dahomey, Niger en Opper-Volta. die zich verenigd hebben in een „raad van de entente" Hoewel de tekst van hel antwoord niet officiëel bekendgemaakt is, wordt daar in volgens gewoonlijk welingelichte krin gen voorgesteld over de hiervoor te vol gen procedure besprekingen te voeren. Ofschoon generaal De Gaulle in beginsel bereid zou zijn de gevraagde onafhanke lijkheid te verlenen, is nog niet duidelijk of hij heeft voorgesteld de besprekingen over de toekomstige samenwerking tussen de vier landen en Frankrijk te houden voor te toekenning van onafhankelijkheid. De „raad van de Entente" der vier lan den verlangt eerst onafhankelijkheid en daarmee besprekingen over samenwer king. MOSKOU (AFP-Reuter) Premier Kroesjtsjev heeft Oliver Powers, de vader van de Amerikaanse piloot die op 1 mei tijdens een spionagevlucht boven de Sov jet-Unie werd neergeschoten, laten weten dat hij hem zal helpen om zijn zoon te bezoeken, als hij naar Rusland komt. In antwoord op een brief van Powers sr. verklaart de Russische leider, dat de piloot volgens de Russische wetten zal wor den berecht en dat hij zich niet kan men gen in een zaak, die uitsluitend valt on der de bevoegdheid van de rechterlijke macht. Kroesjtsjev schrijft voorts, dat een brief die Powers sr. zou hebben ingeslo- len met het verzoek deze aan de gevan gen piloot te geven, niet in de door hem ontvangen enveloppe had gezeten. WASHINGTON (Reuter-UPI) Powers sr. heeft vandaag op het departement van Buitenlandse Zaken te Washington over zijn eventuele bezoek aan Moskou gespro ken. Het State Department heeft meegedeeld dat Powers sr. op hulp van het ministerie kan rekenen wanneer hij mocht besluiten naar de Sovjet-Unie te gaan. Een woord voerder van het State Department ver klaarde dat het ministerie hem zal advi seren noch ontraden de reis te onderne men. De Amerikaanse ambassade in Mos kou heeft driemaal om toestemming ver zocht voor contact met Powers jr., maar vergeefs. In twee artikelen geven correspon denten van United Press International een overzicht va*n de staalkundige ont wikkeling in Afrika aan de hand van de data, waarop diverse gebieden van dit continent onafhankelijk werden. Het eerste ervan gaat hierby. LONDEN (UPI) Tien nieuwe Afri kaanse gebieden zullen op 1 juli onaf hankelijke staten zijn en tegen het einde van het jaar zullen er nog vijf zijn bij gekomen. Dit zal niet alleen het Afri kaanse continent een nieuw „gezicht" geven, maar de Afrikaanse staten, samen met hun Aziatische broeders, een blok in de UNO bezorgen, dat meer dan een derde is van het totaal: 32 Afro-Azia tische leden op een toekomstig totaal van 95. Er is echter geen reden om te veronderstellen, dat de westeijke invloed in de wereldorganisatie gedoemd is door een machtig „neutralistisclr blok te.wor den weggevaagd. De eenheid van hét A Ire-Aziatische blok zal namelijk een neiging tot verbrokkeling vertonen naar ate Cu; mate dat blok groter wordt. Senegal-Soedan Het grootste deel van de Afrikaanse ge bieden, die binnenkort geheel onafhanke lijk worden, behoort tot het Franse in- vloedsgebied. In de eerste plaats de „Mali-federatie", bestaande uit Senegal en de Franse Soedan. Dit. uitgestrekte ge bied in West-Afrika is bijna tweeënvijftig maal zo groot als Nederland, doch heeft slechts een bevolking van tussen zeven en negen miljoen. Dit gebied illustreert wel bij uitstek, waarom Afrika een „leeg" continent kan worden genoemd. De Mali-federatie heeft een gezonde eco nomie, die voornamelijk gebaseerd is op aardnoten. De industriële ontwikkeling is, gezien de geringe bevolking, de hoogste van West-Afrika, hoewel Ghana en Nige ria die voorsprong thans snel beginnen in te halen. Madagascar Ongeveer een week nadat de Mali-fede ratie onafhankelijk zal zijn geworden, hijst Madagascar, een der grootste eilanden van de wereld, gelegen langs de Afri kaanse oostkust, zijn nationale vlag voor het eerst sedert Hova, de laatste koningin van Madagascar, zich in 1896 aan de Fransen overgaf. Madagascar, bijna negentien maal zo groot als Nederland, heeft een bevolking van zes miljoen, die voor haar welvaart voornamelijk op koffie is aangewezen. Madagascar werd beroemd, omdat in zijn wateren de „coelecanth" werd gevangen, een prehistorische vis, waarvan de geleer den hadden aangenomen dat zij reeds ne gentig miljoen jaren geleden was uitge storven. Equatoriale Unie Voor het eind van deze maand worden er nog vier andere gebieden onafhanke lijk: Tsjaad, de Centaalafrikaanse repu bliek. Frans Kongo en Gabon. Het zijn alle voormalige Franse koloniën en de eerste drie hebben reeds besloten om een federa tie aan te gaan, die bekend zal staan als de „Equatoriale Unie". Dat uitgestrekte gebied heeft een bevolking van slechts vijfeneenhalf miljoen, voornamelijk her ders en nomaden. Frans Kongo is| in dustrieel nog het meest ontwikkeld en men gelooft, in Afrikaanse kringen algemeen, dat er veel druk van Franse zijde nodig is geweest, voordat Frans Kongo zich be reid verklaarde aan de federatie met de twee andere deel te nemen. De bevolking van Frans Kongo hoofdstad Brazzaville is namelijk nauw verwant aan die van Leopoldstad en omstreken, in Belgisch Kongo, aan de overkant van de Kongo- rivier. De ethnische eenheid strekt zich ook uit tot het noorden van het aangren zende Portugese gebied Angola. Er zijn daarom verscheidene Afrikaanse leiders, die dromen van een eenheid tus sen deze drie gebieden. Een dergelijke aaneensluiting zou echter leiden tot een uiteenvallen van Belgisch Kongo en een scherp conflict met de Por tugese autoriteiten in Angola. Het kleine Gabon heeft voet bi.i stuk ge houden en geweigerd zich bij de andere drie in de „Equatoriale Unie" aan te slui ten. Gabon heeft slechts een bevolking van vierhonderdduizend maar het land is rijk aan olie, mineralen en kostbaar mahonie hout. De Gabonezen zagen niet in waar om zij hun betrekkelijke rijkdom zouden moeten opofferen om mee te helpen de achtergebleven gebieden van Tsjaad en de Middenafrikaanse republiek tot ontwikke ling te brengen. Somalia Op 26 juni krijgt Oost-Afrika een nieu we onafhankelijke staat, het tegenwoordige Brits Somaliland, dat met evenveel haast naar de onafhankelijkheid is gestuwd als Belgisch Kongo. Slechts een jaar geleden werd"het land nog rechtstreeks van Lon den uit bestuurd. Toen echter de UNO besloot dat het door Italië als protectoraat bestuurde Somaliland op 1 juli onafhanke lijk moest worden, heeft Groot-Brittannië besloten Brits Somaliland eveneens onaf hankelijk te maken en wel vijf dagen vroe ger. Daardoor zullen de burgers van Brits Somaliland in staat zijn in volle onafhan kelijkheid hun besluit uit te voeren om met het Italiaanse deel van Somaliland samen te smelten tot één staat. Het vrije en soevereine „Somalia" zal een bevolking hebben van ongeveer vier miljoen. voornamelijk mohammedanen. Zij zullen wellicht nog versterkt worden door tachtigduizend Somali die in Frans Somaliland wonen. Belgisch Kongo Dan is er Belgisch Kongo, dat op 30 juni een onafhankelijke republiek wordt met een bevolking van ongeveer veertien miljoen. De Kongolezen zijn in verscheide ne, vaak elkaar vijandig gezinde, stam men verdeeld, die onderling ook weer aan zienlijk in ontwikkeling verschillen. Deze bevolking neemt het roer over op een ogenblik, waarop het land politiek en eco nomisch in de branding verkeert. De in terne verdeeldheid is nog verergerd dooi de paniekachtige vlucht van de blanke ko lonisten en hun zozeer benodigde kapitaal. Ilel is een gemeenplaats om Afrika een „smeltkroes" te noemen, maar de blik semsnelle overgang van koloniaal tijdperk tot twintigste-eeuwse soevereiniteit, die zo vele Afrikaanse gebieden thans doorma ken, zal die beschrijving wellicht maar al te waar maken. In dat geval zal het voor malige Belgisch Kongo wellicht de zachte kern zijn die het eerst haar substantie verliest. Ivoorkust, Volta, Dahomey, Niger Nog vier Afrikaanse gebieden zullen dit jaar onafhankelijk worden. Het zijn Ivoor kust, de Volta-republiek, Dahomey en Ni ger, allen leden van de Franse gemeen schap, die thans haar grondwet zodanig heeft veranderd dat zij vrijwel een geme nebest van onafhankelijke staten wordt. Nigeria De belangrijkste gebeurtenis van het jaar zal echter de onafhankelijk-wording van Nigeria zijn op 1 oktober. De laatste volkstelling in Nigeria was tien jaar geleden en het land bleek toen een bevolking te hebben van tweeëndertig miljoen. Dat zou thans 38 miljoen moeten zijn. indien men rekening houdt met een normale bevolkingsaanwas. Volgens des kundigen is het feitelijke totaal echter dichtbij de 45 miljoen. Nigeria zal zeer zeker een machtige fac tor in de politiek van Afrika zijn. gezien zijn rijkdom aan olie en mineralen en zijn landbouw en industrie, die zich snel ont wikkelen. Tot dusver is de leidende Afri kaanse staat altijd de Unie van Zuid-Afri- ka geweest, waar de blanke minderheid het heft geheel in handen heeft. De be volking van Nigeria is echter meer dan drie maal zo groot als die van Zuid-Afrika en tien maal zo groot als het totale aantal blanken, dat op het Afrikaanse continent woont. CHICAGO (Reuter-AFP) Adlai Ste venson, die in 1952 en 1956 de kandidaat van de Democraten voor het president schap van de Verenigde Staten was, heeft in een telegram aan mevrouw Roosevelt verklaard: „Ik zal de partij en mijn land te allen tijde dienen, wanneer mij hier om gevraagd wordt." Hij voegt hieraan toe dat hij aan de andere kant niet voor nemens is de komende Democratische Adlai Stevenson partijconventie ten gunste van een kan didatuur voor hem voor het president schap te beïnvloeden. Men maakt hieruit op dat Stevenson een kandidatuur zal aanvaarden, indien deze hem door de con ventie wordt aangeboden. Stevenson heeft verklaard, dat hij er niet naar streeft kandidaat te worden gesteld. Hij zei: „Mijn boodschap aan mevrouw Roosevelt spreekt voor zichzelf. Ik her haalde het standpunt dat. ik jaren geleden heb ingenomen, namelijk, dat ik niet zal streven naar een kandidaatstelling voor het presidentschap door de Democratische con ventie. Ik ben dus geen kandidaat". De St. Louis-Post-Dispatch, een van de vooraanstaande onafhankelijke Ameri kaanse kranten, heeft zich voor Stevensons kandidatuur uitgesproken. Hij zou de bes te Democratische kandidaat zijn, aldus het blad, omdat hij de meeste vat heeft op de huidige wereldproblemen die de Verenigde Staten voor de grootste uitda ging in hun geschiedenis plaatsen. Steun voor Kennedy Een groep intellectuelen, die bij vorige verkiezingscampagnes nauw met Steven son verbonden is geweest, is daarentegen van plan officieel steun te gaan geven aan de kandidatuur van de Democratische se nator Kennedy, aldus meldt de „New York Times". De groep is niet groot maai de betekenis van de geste ligt in het feil dat oude vrienden van Stevenson diens kansen op een derde kandidatuur zouden hebben opgegeven. Leiders van de groep zijn de historicus Henry Steele Comma- ger, John. K. Galbraith en Arthur M. Schlesinger jr. van de Harvard-universi- teit en Joseph L. Rauh jr., leider van de Beweging voor Democratische Actie. Short story U weet misschien dat het vertellen van een kort verhaal het moeilijkste is wat er op aarde bestaat. U hebt dat reeds kun nen ervaren, als U hoort hoe Uw vrouw heel deskundig een mop vermoordt, die U haar even tevoren hebt verteld. Een mop is dan ook het kortste korte verhaal en het vertellen ervan vergt oefening en kunstgevoel. Maar ook op de advertentiepagina's van de kranten kunt U soms overigens vaak niet zo bedoeld korte verhalen aantreffen, die in twee of drie regels een hele geschiedenis vertellen. Zo zag ik on langs: Te koop aangeboden: kunstgebit trouwring en bijl. Dat is een „short-sto- ry" die niets aan duidelijkheid te wensen overlaat. Men kan hoogstens erover twis ten, hoe de volgorde moet zijn. Wat was er eerder: de bijl of hel kunstgebit, of zou de bijl pas in het verhaal zijn ge komen nadat de trouwring er al was en er toen plotseling een kunstgebit op het toneel verscheen. U ziet, als je de adver tentiepagina's niet oppervlakkig bekijkt dan zit er veel stof tot peinzen in. En wat zegt U van deze: verloren een portemonnee met verlovingsring. Kijk, het is al geen beste beurt als je zo'n ring niet aan de vinger draagt, want je leest nooit: verloren een ringvinger met toebe horen. Dat zo'n ring veilig of in dit ge val: onveilig werd opgeborgen kan al een heel drama in zich bergen. Waarom doet die jongen dat? (Je kunt voetstoots oannemen, dat jongens zo'n opbergmanie hebben, want meisjes tonen maar al te graag dat zij door het ringen uit de markt zijn genomen). Waarvan hij dacht, het is „effe" beter dat ik ongebanderolleerd door het leven ga. Je hebt van die mannen die zich door de voordeur verloven, maar te gelijk de achterdeur op een kier zetten. Maar wat moet zo'n jongen thuis zeggen, dat wil zeggen: thuis bij de verloofde. Dat je een portemonnee verliest is tot daar- aantoe, maar dat daar juist de zo hoog- gekoesterde ring in zat ge- of verborgen. Een short-story, maar het is wel zo, in de advertenties krijgen ze mekaar zelden. Lees Uw krant er maar op na. Pinokkio Advertentie Doclstraat 39.- Haariem - Tel. 15232 KWASTEN PENSELEN Gezien. Syrische troepen hebben zondag twee maal het vuur geopend op een tractorbestuurder in de omgeving van de Israëlische nederzetting Beit Katzir, ten zuiden van het meer van Galilea, aldus is officiëel in Jeruzalem mede gedeeld. Het tweede indient werd ga degeslagen door waarnemers van de UNO. Ontaarde tochten. In Ravenna in Italië is vandaag het huwelijk ingezegend van Annamaria Musolini, de 31-jarige doch ter van wijlen de duce, en de 26-jarige jazz-muscus Giuseppe Negri. De plech tigheid werd ook bijgewoond door zes afgevaardigden van de Movimento So ciale Italiano, een neo-fascistische par tij. De vader van de bruid heeft jazz, thans broodwinning van zijn schoonzoon vroeger eens een verschijnsel van Ame rikaanse ontaarding genoemd. Mop. Weense teiefoona'oonees. die de „mop van de dag" willen horen, draaien daarvoor 1717. Zaterdag ging de mop over een Rus. die een bezoek aan Praag bracht en 'egenover studenten opschepte over de Russische successen. „Binnen kort zullen we naar de maan kunnen reizen, of naar Mars", zo zei hij. „En wanneer zullen we naar Wenen kunnen reizen?", luidde een vraag van één der studenten. Omstreeks het middaguur werd de „mop van de dag" uit de ciculatie genomen, zonder andere toe lichting. Hel Britse liberale weekblad „Obser ver" meent dat dc onderhandelingen die de handelscommissie van de 21 (de 18 O.E.E.S.-landen, de V.S., Canada en de E.E.G.) deze week in Parijs heeft gehou den „geen enkel resultaat" hebben opge leverd en dat dit gedeeltelijk te wijten is aan de houding van Engeland, dat „schijnt te geloven dat de zes niets van ons wil len welen". „Wij moeten in ieder geval weten waar wij aan toe zijn." aldus de Observer. „De zeven (van de Europese Vrijhandelsasso ciatie) hebben genoeg interessante argu menten, doch onze positie kan niet wor den bepaald zolang wij niet duidelijk ons verlangen om ons op redelijke voorwaar den bij de gemeenschappelijke markt aan Ie sluiten, kenbaar maken.". Volgens de „Observer" zou Engeland als dat gebeurd is ongetwijfeld ontdekken, dat de gemeen schappelijke markt van de zes niet in strijd komt met de Britse nationale belan gen en die van het Gemenebest. De zes zouden van hun kant dan bemerken dat Engeland bereid is een deel van zijn soe vereiniteit op te offeren ten behoeve van de gemeenschap. De definitie die presi dent De Gaulle van Frankrijk heeft gege ven voor dc Europese unie, nl. dat het een „samenwerking van staten" dient te zijn, is volgens de ..Observer" voor de meest insulaire Brit aanvaardbaar. Advertentie L 10 1 rABL. f 0.60 rABL. f h- fABL. f^SO Guerilla. Een Parijse taxi-chauffeur is zondagochtend gedood in een gevecht tussen de politie en Algerijnen, die juist een Algerijn hadden vermoord. De Al gerijnen hadden de taxi gehuurd en begonnen te schieten toen de politie be val dat de auto moest stoppen. Zij wis ten allen te ontsnappen. Gestegen. Met het vinden van acht lijken is het dodencijfer van de tyfoon, die donderdagmorgen de Britse kroonkolo nie Hong Kong trof, gestegen tot 45. Nog elf personen worden vermist. Men vreest dat zij omgekomen zijn. Vuurwerk. Naar raming 750.000 mensen hebben zaterdag, verspreid over 30 ki lometer aan weerszijden van de Rijn, nabij Bonn. een grandioos vuurwerk en een parade van verlichte schepen op de rivier bijgewoond. De belangstel lenden waren met meer dan 80.000 auto's en autobussen naar het schouw spel getrokken. Er waren een duizend politiemannen op de been om het ver keer in goede banen te leiden. Duizend. Op een in Moskou gehouden con ferentie over stedenbouw is medege deeld, dat plannen zijn ontworpen voor de bouw van duizend nieuwe steden in de Sovjet-Unie in de komende vijf jaren, aldus meldt het Russische pers bureau Tass. Sedert het begin van het communistisch bewind werden tot dus ver 900 nieuwe steden aangelegd, waar door de stedelijke bevolking der Sovjet- Unie met meer dan 70 miljoen inwo ners is toegenomen. Vakantie, Premier Kroesjtsjev bevindt zich met vakantie te Gagri aan de Kauka- sische kust van de Zwarte Zee. Vrij dagmiddag ontving hij daar de Griekse oud-premier Venizelos. Waarschuwing. De nationale synode van de Franse hervormde kerk, te Toulouse in vergadering bijeen, heeft zondag ge waarschuwd voor de gevaren die ex- voor de christen schuilen in het natio nalisme. Dit nationalisme neigt er toe van de natie een afgod te maken, het geen in strijd is met het eerste gebod van de decaloog en de geest van het Evangelie, aldus de synode. Gedechargeerd. Het Amerikaanse comité voor een Verenigd Europa heeft zon dag bekendgemaakt, dat het zijn „be langrijkste activiteit" heeft gestaatk we gens de voortgang, die men heeft ge boekt op de weg naar de eenwording van Europa. Het comité heeft ruim 10 jaar lang morele en financiële steun ge geven aan deze eenwording. Veel leven. Onder de circa 150 miljard sterren en planeten van ons melkweg stelsel bevinden zich een 150.000 plane ten waar waarschijnlijk levende wezens zijn. Dat leven is uiteraai'd afhankelijk van het stadium van evolutie waarin de betrokken planeet verkeert, doch het moet noodzakelijkerwijs gelijken op de levende vormen op onze aarde. Tot de ze conclusie is de Russische bioloog prof. Joei'i Rail gekomen na een uitge breide studie van de levensvoorwaar- den in de ruimte. Zwaardere straffen. Dc Westduitse bonds raad heeft vrijdag een wetsontwerp goedgekeurd, dat zwaardere sti*affen stelt op racistische en neo-nazistische agitatie. Zo zijn gevangenisstraffen van drie jaar gesteld op he' dragen van nazi-symbolen, het tonen van nazi-vlag gen in het openbaar, de Hitlergroet en dergelijke. Het wetsontwerp was reeds door de Bondsdag goedgekeurd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3