Kerken moeten ook de lastige woorden van Christus horen" HS33 13000 Renault Dauphine GARAGE DEN HOUT Viering gouden jubileum van de Nederlandse Padvinders Mr. H. M. van Fenema 12^ jaar burgemeester van Zandvoort OECUMENISCH WEEKEND IN HAARLEM Terreinverkenningen maakten plaats voor gemeenschappelijk onderzoek Politie houdt twee automobilisten aan Voortreffelijk propagandist en energieke stuwkracht ^^Brieven aan de redactie k MAANDAG 13 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Burgerlijke Stand van Haarlem Verdacht van rijden onder invloed Goede daden aan de gemeenschap Nauwelijks te geloven, maar wij willen het u bewijzen: Prijs: ƒ5650.— Hoofdagentschap Feest voor geslaagden van verkeersexamen in Bloemendaal Plan voor Rijnegom in Aerdenhout nog niet gereed ZILFA Haarlemse hengelaars visten in Ringvaart Verbetering verkeer op B1 oemen d aa 1 se weg Oud-illegale werkers Schoolkorfbalfinales in Haarlem verregend Pastoor Kosters ter aarde besteld Meer dan honderd leden van verschillende kerken hebben zich zaterdag en zondag op het oecumenisch weekeinde in de gebouwen der doopsgezinde kerk in Haarlem met grote intensiteit en toewijding beraden over hun gemeenschappelijke situatie: hun onderling gescheiden gemeenten worden geconfronteerd met dezelfde crisisverschijn selen, maar bij ieder onderling contact worden zij zich er sterker van bewust, dat zij voor de weg naar vernieuwing en eenheid hebben te putten uit dezelfde bron. Van hoeveel kerken men hier dan ook bijeengekomen was toch besefte de vergadering, dat zij incompleet was. In zijn openingswoord liet de voorzitter van de Oecumenische Raad van Haarlem, ds. W. M. van Asperen, duidelijk blijken, dat hij de rooms-katho- lieken hier miste. Hij herinnerde aan het gesprek dat in de Couturierkring in Haarlem tussen protestanten en rooms-katholieken tot stand is gekomen. „Wij kunnen elkaar niet meer loslaten", zo zei hij, „ook al is het nauwelijks mogelijk met elkander in relatie te treden, dan zet het echte katholieke denken ons toch daartoe aan". Hij opende de bijeenkomst dan ook met het ook in rooms-katholieke kring steeds meer ingang vindende gebed van Franse eenheidsapostel abbé Couturier, waarin Christus wordt gebeden om de eenheid „zoals Gij die wilt en met de middelen, die Gij wilt". Het referaat van de soeiograaf dr. G. van Zoest over „De kerk in onze samen leving", waarvan in dit blad reeds eer der enige hoofdgedachten zijn weergege ven, was vooral bedoeld als een sociologi sche doorlichting van de muren die de kerken gescheiden houden. De mens groeit op in groepen, waarin zich een bepaalde configuratie van waarden en ideeën voor doet, waarmee de enkeling zich identifi ceert. De spreker noemde een groot aan tal vragen, die niet direct betrekking heb ben op het heil in Christus, maar die in de praktijk de scheiding ook tussen de kerken zijn gaan uitmaken. Communica tie en interactie tussen deze groepen wordt moeilijker naarmate men de kernen er van nadert. Overzicht De nieuwe Groningse hoogleraar prof. dr. I. Gadourek heeft onlangs gesteld, dat voor 72 percent van de Nederlandse be volking cultuuraanvaarding ongeveer het zelfde is als het aanvaarden van een be paalde godsdienstige richting. Van dit per centage is echter slechts een derde deel voor wie deze aanvaarding bewust ge schiedt, voor tweederden is de verbonden heid passief. Verder is er 20 percent „ont erfden" overgegaan uit deze categorie, die een thuis gevonden heeft in bepaalde wijs gerige of politieke stromingen. Negen per cent behoort tot het type van de cultuur ontwijking. waarin men het contact van welke aard ook schuwt en een uiterlijke en innerlijke vereenzaming optreedt. De teugelloze secularisatie alleen kan de inkeer in de kerken niet te weeg bren gen. Voor vernieuwing is een „fond" van cultuur nodig. Wat de kerken betreft is dat er ook: het diepste en het grootste dat er is. Dr. Van Zoest besloot met te zeggen, dat de oecumenische situatie niet alleen bepaald wordt door de mate van interactie en communicatie, maar vooral ook door de mate waarin leden van ver schillende kerkelijke groeperingen van el- kaars geloofsbezit gaan zeggen: „Hoe is het mogelijk, een ieder hoort hen in zijn eigen taal van de grote daden Gods spre ken". (Dit was de reactie van de aanwe zigen bij net Pinkstergebeuren, die in Handelingen beschreven wordt). De gemeente in het Nieuwe Testament werd des avonds op boeiende en heldere wijze belicht door dr. J. Reiling, rector van het Baptiste Seminarium. Hij gaf drie bijbelse aanduidingen voor die gemeente: 1. het volk van God, 2. het lichaam van Christus, 3. de gemeenschap met de Hei lige Geest. Het „volk van God" is geen natuurlijk gegeven, het ontstaat doordal het is geroepen: vandaar het woord eccle sia, dat ook al voor het volk van Israel gebruikt werd. Ook de gemeente van Christus is gevormd, doordat zij bij el kaar geroepen werd. De diepere zin van deze ecclesia is, dat de leden ervan deel hebben aan Christus' lijden en opstanding. De aanduiding vcor de gemeente als „het lichaam van Christus" moet men vooral functioneel zien. Door zijn gemeente is Christus present in de wereld. En de band tussen Christus en zijn gemeente wordt gelegd door de Heilige Geest.. Geestesgaven Deze drie beschrijvingen brengen de ge meenten in hun huidige situatie in ernsti ge verlegenheid, vooral wat de werking van de Heilige Geest betreft. De spreker besteedde vooral hieraan grote aandacht en pleitte ervoor, dat de kerk zich open- Advertentie BEVALLEN van een zoon: 9 juni: M. W. C. VeeningsWesthof; 10 juni: M. Bik Buchner. G. van WettenSchmidt. BEVALLEN van een dochter: 9 juni: F. A. KensenWeidema; 10 juni: P. C. Sterk —Heuvelman, P. VergersBurggraaf; 11 juni: M. C. van ElferenHenneke. OVERLEDEN: 9 juni: D. G. J. Faber, 56 Hazepaterslaan. 10 juni: J. C. Heeres. 70 j„ Kolkstraat.. F. J. Kuijper, 71 j„ Oran jestraat. A. C. Kampvan Noorloos, 64 j„ Hazepaterslaan. R. M. GriekspoorVan Vcenendaal, 55 j., Hazepaterslaan. GEHUWD: 11 juni: C. de Jong en F. van der Vin. H. A. van Leeuwen en C. M. van den Bosch. W. F. Plantema en H. Bloem-- ma. stelt voor wat de bijbel noemt de „gaven des geestes" en de „vruchten des gees- tes". Tot nu toe is de geïnstitutioneerde kerk beducht voor beide. Zij waagt het niet met explosieve werkingen des Gees tes omdat zij vreest, dat haar daardoor de Zaak uit de hand zal lopen. En de vruchten des Geestes hebben nauwelijks een plaats in haar theologie uit vrees voor „werkheiligheid". Over de beide onderwerpen werd in tien discussiegroepen gesproken en daarbij viel het op dat de wederzijdse terreinverken ning niet meer primair was, er was veel meer sprake van een gezamenlijk onder zoek. De evangelisch lutherse predikant ds. G. Kroes hield de avondsluiting voor de eerste dag. De tweede dag van het weekend begon met een indrukwekkende oecumenische dienst in de Grote Kerk, waarin de voor zitter van de Oecumenische Raad van Kerken van Nederland, prof. dr. W. F. Dankbaai-, preekte over „Het schip dei- Kerk". Hij vergeleek de kerk, die vaak symbo lisch als een scheepje wordt aangeduid, met het schip, waarin Jezus en zijn dis cipelen in een storm raakten, waarbij de Heer met één gebaar de elementen kal meerde. Het behoud van het huikje van de kerk door de tijden heen is op zich zelf reeds een wonder, een duidelijke aan wijzing ervan, dat de kerk ,,'s Vaders Zoon aan boord" heeft. Maar de Heer dei- Kerk behoudt haar op zijn wijze. In deze dienst werd door padvindsters gecollec teerd voor de Oecumenische Raad, een vrijwillige hulp. die bijzonder op prijs ge steld is evenals de vele diensten van de meisjes van huize „Melanie" die in de vele bijgebouwen van de doopsgezinde ge meente de deelnemers van koffie, thee en soep voorzagen. „Eerst zélf horen" Zondagmiddag kwam de boodschap van de Kerk aan de orde in een kort maar indringend getuigenis van ds. J. A. de Klerk, die er de nadruk op legde dat er geen boodschap verkondigd kan worden, wanneer die niet eerst werkelijk gehoord is. Hij herinnerde eraan, dat Jeruzalem tijdens het optreden van Johannes de Do per zestig synagogen en een tempel had. waarin toch wel degelijk de profetieën on derzocht werden, uitgelegd en toegepast. En toch stroomden grote menigten naai de .Joraaan om naar de bepaald eenzijdi ge prediking van Johannes te luisteren, bij wie zij zich lieten bekeren en dopen. En van Jezus werd gezegd, dat hij pre dikte als een gezaghebbende en niet als schriftgeleerde. En inderdaad kan men met het Woord van God bezig zijn zonder het wezenlijk te horen. Het zal veel bloed, zweet en tranen kosten voordat de kerk ook de lastige en bekende wooi'den zo ern stig neeml als nodig is om ze werkelijk te horen. Als voorbeeld noemde de spre ker het liefdegebod en het gebed van Christus om de eenheid. „Afgezien van het feit, dat een verdeelde kerk het recht mist om een verdeelde wereld tot eenheid op te roepen is het pure ongehoorzaamheid om het Hogepriesterlijk gebed van Chris tus als ongebeden te beschouwen." zo zei hij. Pas op de weg der gehoorzaamheid leert men het leven van God kennen. En pas dan kan men het Woord verkondigen zonder zich te bekommeren om de wel sprekendheid, die vaak alleen maar af stand schept en zonder de gecompliceerd heid die er in wezen toe dient het ons van het lijf te houden. Discrepantie Onmiddellijk daarna sprak ds. J. Ris uit Zwijndrecht. een predikant-arbeider, die vooral uit het oogpunt van de onkerkelij ke arbeiders de kerk en de christenen be keek. Christenen, die zich alleen kenmer ken door onderling gehakketak op de fa briek, sterken de buitenkerkelijken in hun negativisme. Het steekt hen, dat velen die zich christenen noemen wel in het alge meen hun gebreken toegeven maar het niet verdragen, wanneer men hen die in concreto aanwijst. Vele orthodoxe kerk mensen leven in het abuis, dat het con tact met God bij een bepaalde geloofsin houd vanzelf veiliggesteld wordt en dat veroorzaakt de grote discrepantie tussen woord en daad, die de buitenkerkelijke on middellijk opvalt. „Zolang God object voor ons blijft over Wie we praten, inplaats van tot Hem te praten, worden we nooit met heel ons hebben en houwen in Zijn handelen opgenomen. Zolang hebben we ook geen wezenlijke Boodschap voor een sceptisch en moegeworden geslacht," al dus ds. Ris. Na de besprekingen en een samenvat tend betoog daarover van ds. Van dei- Wiel, werd de sluiting van het weekeinde verricht door ds. G. Toornvliet, gerefor meerd predikant te Bloemendaal, die in zijn toespraak betreurde dat de door hem gediende kerk nog niet bij de oecumeni sche raad is aangesloten, mede als ge volg van angst voor vervloeiende gren zen, een zich onbehaaglijk voelen in de ruimte hetgeen hij toch niet anders zei te kunnen zien als een miskenning van het werk van de Heilige Geest. Advertentie In het afgelopen weekeinde heeft de Haarlemse politie twee automobilisten aan gehouden, verdacht van het rijden onder invloed. Zaterdagavond om tien voor acht reed een auto zig-zag door de Hoofmanstraat. Hij kwam aan de linkerkant van de weg en botste tegen een bromfietser op. Deze sloeg-over de kop, doch kreeg slechts en kele ontvellingen. De automobilist wilde wegrijden, doch oen omstander haalde het sleuteltje uit het contact. Inmiddels verscheen de politie ten tonele en deze constateerde dat de man, een 68-jarige Haarlemse aannemer, on vast ter been was en naar alcohol rook. Hij werd naar het bureau gebracht, waar de bloedproef werd genomen. De politie vorderde het rijbewijs van de aannemer in en nam de auto in beslag. De man verklaarde drie glazen bier en een borrel te hebben gedronken. In de nacht van zaterdag op zondag om kwart voor twee zag een inspecteur van politie die over de Dclftlaan reed, in de middenberm een Duitse auto staan. Er naast stond een man en de inspecteur meende dat hij zeer onvast ter been was. De Duitser rook naar drank en de politie man achtte hem niet in staat te rijden. Hij hield de Duitser, een 31-jarige inwo ner van Hatlersheim am Main aan. De man werd overgebracht naar het bureau, waar men de bloedproef nam. De auto werd in beslag genomen. De Duitser is hier met vakantie. Op 1 februari 1948 werd mr. H. M. van Fenema geïnstalleerd als bur gemeester van Zandvoort. Op 1 augustus van dit jaar zal het dus 12/2 jaar geleden zijn dat hij zijn ambt aanvaardde. Men mag wel aannemen dat dit koperen jubileum in de bad plaats niet ongemerkt voorbij zal gaan. Want mr. Van Fenema heeft zich in alle kringen van de Zand- voortse bevolking veel sympathie verworven. Dank zij zijn energieke en stuwende leiding is in de badplaats veel tot stand gekomen. Daarbij heeft mr. Van Fenema zich steeds laten kennen als een dynamische persoon lijkheid, die steeds op beminnelijke wijze en met veel gevoel voor humor anderen tegemoet trad. Toen de binnenkort jubilerende burge meester in 1948 naar Zandvoort kwam. was hij ervan overtuigd dat hij vele moei lijkheden het hoofd zou moeten bieden. Immers, de badplaats had tijdens de oor log enorm veel te lijden gehad en de we deropbouw eiste nog veel werk. Bij zijn installatie zei mr. Van Fenema dan ook: „Toen ik met mijn vrouw door het ver woeste en ontredderde Zandvoort liep. heb ik haar gezegd: hier valt nog wel het een en ander op te knappen". Voor dat „op knappen" heeft de burgemeester zich met hart en ziel ingezet. Met grote toewijding diende hij de belangen van de badplaats. Bij vele gelegenheden kon mr. Van Fene ma de schoonheid van Zandvoort roemen bijvoorbeeld bij de ontvangst van nieu we inwoners en ieder woord was dan van harte gemeend. In de jaren na 1948 is er in de bad plaats veel tot stand gekomen. Met voort varendheid werd er gebouwd. Het inwo- Dc Haarlemmers hebben zaterdag kun nen deelnemen aan de viering van het vijf tigjarig bestaan van de Nederlandse Pad vinders. Op het terrein aan de Wagenweg werden demonstraties gegeven, zieken en invaliden werden bezocht en des avonds was er een feestelijke bijeenkomst voor bejaarden en invaliden. De goede daden aan de gemeenschap zijn op hoge prijs gesteld. Toen de demonstraties zaterdagmiddag begonnen regende het nog, maar later klaarde het weer op en velen hadden zich op het terrein verzameld om getuige te zijn van de prestaties, waaraan troepen uit Haarlem en omgeving deeinamen. Tot de bezoekers behoorden de wethouders van Haarlem, de heren D. J. A. Geluk en .J. A. Schippers, de burgemeesters van Zand voort en Haarlemmermeer, mr. H. M. van Fenema en mr. G. C. van der Willigen, de hoofdcommissaris van politie te Haar lem, de heer A. L. de Boer en de commis saris van politie te Velsen de heer Sepp. Nadat de districtscommissaris der N.P.V., ir. J. Pooi, woorden van welkom had gesproken, voerde dc wethouder voor jeugdzaken, de heer J. A. Schippers, net woord. Hij zekle het padvinderswerk van nabij niet te kennen, want toen hij jong was moest de N.P.V. nog worden opge richt. In de loop der jaren heeft hij het werk van de padvinders wel gevolgd en begrip gekregen voor de waarde van het spel voor de opgroeiende jeugd. Hij noem de het werk van de padvinders mooi. De jongens zijn altijd bereid om te helpen en offers te brengen. Ook de overheid heeft begrip voor het werk van de padvinderij en dat blijkt onder meer uit het beschik baar stellen van gebouwen voor troephui zen. Ten slotte sprak de heer Schippers de beste wensen uit voor de toekomst. Intussen werden de bezoekers „opge schrikt" voor een brand in een der hoeken van het terrein. Het bleek dat padvinders een gebouwtje in brand hadden gestoken om te demonstreren in welk een korte tijd zij in staat zijn het vuur te blussen. Er was ook een „gewonde" en andere pad vinders demonstreerden hoe deze verbon den moest worden. Hiermee waren de demonstraties en oefeningen begonnen, waarbij boten, een Advertentie Geruisloos en trekken als een 6-cyl. Brandstofverbruik 1 op 17 km. Zeer lage afschrijving Op achterportieren spec, bevei liging voor kinderen. Demonstr z. enige verpl. Telefoon 12138 (Verkort weergegeven) Walletjes. Naar aanleiding van het ar tikel in de krant van zaterdag: „Eten van twee walletjes" heb ik aan Burgemeester en Wethouders van Amsterdam geschre ven, waarvan ik u een afschrift doe toe komen. Mij dunkt, ieder weldenkend mens, wie ook het geestelijk heil van ons volk ter harte gaat, moet wel verontwaardigd en verontrust zijn over de inhoud van boven genoemd artikel. De brief aan de Burgemeester en Wet houders van Amsterdam luidt: Mijne Heren, Toen u met uw schrijven van 12 juni '56 afd. P.W.W. 515/13 inging op mijn denk beeld borden te plaatsen in de parken, bleek, dat het uw streven was de baldadig heid van de jeugd zoveel mogelijk tegen te gaan. Een schrille tegenstelling hiermede vormt wel de haast ongelooflijke inhoud van bijgaand uitknipsel van het Haarlems Dagblad van 11 juni. Hier gaat het om een groot kwaad en een ware poel van onge rechtigheid; een schandvlek voor Amster dam! Tot nu toe hebt u getracht, door middel van de politie de bestaande toestanden zo veel mogelijk te lokaliseren, maar- thans bezigt u hetzelfde machtsapparaat om een buitenlandse Film mij. in de gelegenheid te stellen, de zo schaamteloze en bescha mende tonelen, die zich in onze hoofdstad afspelen in beeld te brengen en wereldkun dig te maken. Dit strijdt met alle wetten van de moraal en kan de reputatie van Amsterdam en ons land slechts diep schaden. Het is onbegrijpelijk, dat u aan dit be drijf uw toestemming hebt verleend. Moge een stroom van felle protesten, uit. allerlei kringen, het. gevolg zijn, zodat, u tot de overtuiging komt, dat b.g. Film Mij ogen blikkelijk gedwongen moet worden haar plannen op te geven. Met de meeste hoogachting. P. C. WAGENAAR toren, touwbruggen en vliegtuigmodellen te pas kwamen. De demonsrtaties hadden een vlot verloop. Medewerking verleenden de padvindersbands uit. Amsterdam en Haarlem. Een patates-friteskraam stond op het terrein en de opbrengst van de verkoop was bestemd voor vluchtelingen. Een flink bedrag is ingezameld door ijveri ge padvinders. In de loop van de middag hebben pad vinders bezoeken gebracht aan tehuizen voor invaliden en bejaarden en een groot aantal schooltuintjes van zieke kinderen is in orde gemaakt. Voor de bijeenkomst voor bejaarden en invaliden in de tuinzaal van het Concert gebouw bestond grote belangstelling. Ir. Pool sprak een inleidend woord, waarna de heer D. J. A. Geluk er zijn vreugde over uitsprak dat padvinders de gemeen schap niet vergeten hebben door het aan bieden van een feestavond. Hij bracht dank aan allen die hun medewerking had den verleend. Het programma vermeldde een show door padvinders en een film „Ridders zonder harnas", die zich in de omgeving van Haarlem afspeelt. Zaterdag 18 juni hemen welpen aan een rimboejacht deel en tot besluit van de her denking van het. gouden jubileum wordt zondagmiddag 19 juni in de Grote Kerk een dankdienst gehouden. Op donderdag 16 en vrijdag 17 juni zullen in het gebouw „Domi" te Overveen fees telijke bijeenkomsten gehouden worden voor de Bloemendaalse scholieren die ge slaagd zijn voor het onderwijs-verkeers- examen. Tijdens deze bijeenkomsten zul len enkele films van het verbond voor vei lig verkeer vertoond worden, verder zal er een goochelaar optreden en ten slotte zal er een competitiewedstrijd gehouden worden onder leiding van een inspecteur van politie. Een jaar geleden bepaalde de gemeen teraad van Bloemendaal, dat de vaststel ling van een partieel uitbreidingsplan voor het gedeelte der gemeente tussen Zand- voorterweg, Klapheklaan, Rijnegomlaan en Houtvaartkade in voorbereiding werd genomen. Een aantal onzekere factoren, waaronder het wegenvraagstuk om Haar lem, maakte het nog niet mogelijk be doeld uitbreidingsplan zover voor te berei den, dat het in het afgelopen jaar kon worden vastgesteld. De ontwikkeling van het plan is inmiddels wel in een zodanig stadium gekomen dat hot als voorontwerp aan de Provonciale Planologische dienst ter beoordeling kon worden voorgëlegd. Op een touwbrug demonstreerden pad vinders op het terrein aan de Wagen weg te Haarlem. Advertentie v/'Av/ PLEET modern bestek W. VOET EN ZONEN Grote Houtstraat 165 Tel. 12156 Onder vrij gunstige weersomstandighe den had zondag dc eerste competitiewed strijd van de hengelsportvereniging Haar lem in dit seizoen plaats. Door de 130 deelnemers, onder wie ook een aantal werp hengelaars was, werden in de Ringvaart van de Haarlemmermeer 322 stuks boven maatse vissen gevangen. De eerste en de tweede plaats werden bezet door Landwerd en Kooyman ieder met 10 stuks. De ver dere uitslag luidt: 3 en 4 Smit en Zek- veld (9), 5, 6, 7 en 8 mevrouw Diepen- daal, mevrouw Van 't Looster, Tanger- rnan en Bronkman (8). 9 en 10 Wenning en Guldemond (7). Met de werphengel werd Van Bezoyen eerste met 10 stuks. Voor wegverbetering aan de Bloemen- daalseweg, nabij de Korte Kleverlaan, vragen B. en W. van Bloemendaal aan de gemeenteraad kredieten van 500 en 150 voor aankoop van grond beschikbaar te stéllen. De verkeerssituatie bij deze hoek maakt het. aanbrengen van enkele wijzigingen in het wegtracé wenselijk als binnenkort het landgoed „De Rijp" be bouwd wordt. De bocht, welke toegang geeft tot de Korte Kleverlaan, zal een vloeiender beloop worden gegeven. De nieuwe situatie zal het mogelijk maken aan de voorzijde van hotel „Rusthoek" een parkeerstrook aan te leggen, waar zonder hinder voor het passerende verkeer auto's kunnen worden geparkeerd. Een op de hoek staande kastanjeboom zal wor den verwijderd. Nader zal worden over wogen of in de plaats van deze boom een vervangende beplanting kan worden aan gebracht. nertal steeg van achtduizend tot bijna vijf tienduizend. Aantrekkelijke woonwijken ontstonden, flatgebouwen, bijv. langs de boulevard, verrezen. Het circuit kreeg een steeds betere outillage, de watertoren werd gebouwd, de Rotonde werd het „bal- Kun van Amsterdam", de hotelaccommoda tie onderging belangrijke verbeteringen. In het Gemeenschapshuis heeft Zandvoort een voortreffelijk dorpscentrum gekregen. Vermelding verdient de scholenbouw, waarvoor de burgemeester ook steeds ge ijverd heeft. Mr. Van Fenema heeft in het openbaar dikwijls, zijn visie op de ontwikkeling van Zandvoort gegeven. Met allure lanceerde en verdedigde hij plannen, die anderen on mogelijk te realisei-en achtten. Fel trok hij altijd van leer tegen een klein-dorpse mentaliteit. En ook over de „bevoogding" vanuit Den Haag had hij nimmer een goed woord over. Burgemeester Van Fenema heeft steeds de belangen van de badplaats bij hogere organen verdedigd. Vele keren heeft hij een pleidooi geleverd voor betere toe gangswegen naar Zandvoort, die hij met het oog op de snelle toeneming van het toeristenbezoek onmisbaar acht. Dikwijls riep de burgemeester met zijn krachtige en nimmer voor tweeërlei uitleg vatbare uitspraken verzet op. Vooral bij die inwoners, die in alle nuchterheid liever de beide benen op de grond hielden en niet zo gemakkelijk in de toekomst dach ten. Er zijn steeds lieden geweest die Zandvoorts burgemeester een fantast noe men. Mr. Van Fenema weet dit zelf maar al te goed. Gebleken is immers dat zijn plannen soms te groots waren, waardoor realisering uitgesloten was. Dit doet aan de kwaliteit van sommige plannen niets af. daar allerlei omstandigheden soms voor een ongunstige tegenwind zorgden. Teleurstellingen zijn de burgemeester niet gespaard gebleven. Wij denken in dit ver band aan het plan „Wijdeveld", dat hem nog steeds als hét ideale plan voor de badplaats voor ogen zweeft. Het moet voor de burgemeester een gro te voldoening zijn dat andere plannen wel konden worden verwezenlijkt of binnen kort dan réalisering toe zijn. Gedacht wordt hierbij aan de bouw van de riool zuiveringsinstallatie en de binnenkort te beginnen hoogbouw van „Rotonde". Mr. Van Fenema heeft steeds ook een open oog gehad voor de belangen van de inwoners, voor wie hij steeds met raad en daad klaar staat. Bij vele bijeenkomsten en andere gelegenheden geeft hij met zijn echtgenote van zijn belangstelling blijk. Over zes .jaar zal de burgemeester zijn ambt neerleggen. Voor het zover is hoopt hij aan nog vele plannen zijn medewer king te kunnen geven. Binnenkort zal Zandvoort hem een hulde bereiden. Daar- zal blijken dat mr. Van Fenema de bij beste propagandist zich kan wensen. is, die de badplaats Zaterdagavond vierde de Bond van oud- illegale werkers te Haarlem in café res taurant Dreefzicht zijn vijftienjarig be staan. In zijn openingswoord noemde de voorzitter de heer J. van de Boogaard, het een voorrecht dat nu nog zoveel „vo gels van verschillende pluimage in op rechte vriendschap in deze bond verenigd zijn. De oprechte dank van de spreker ging uit naar hen die zich elk jaar op vier mei weer ter beschikking stellen om de dodenwacht bij een van de vele monumen ten in de stad te betrekken. De heer Van de Boogaard deed voorts een beroep op de leden om zich achter het doel van de bond te blijven stellen, die het aankwe ken van de geestelijke weerbaarheid van de jeugd voorstaat. Na dit openingswoord speelde de rooms-katholieke toneelvereni ging St. Genesius, onder regie van Jan kraakman het Amerikaanse blijspel" „Mr. Chips" aan welke opvoering in ons blad reeds een bespreking is gewijd. Mejuf frouw Bep van der Plas vervulde de rol van mejuffrouw Elly Konig. De jubileum-avond werd afgesloten met een bal, waaraan het dansorkest „The Music Patrols", onder leiding van de heer Roel van de Berg zijn medewerking ver leende. Wegens de regen moesten de finales der schoolkorfbalwedstrijden te Haarlem wor den afgelast. Zij zullen nu waarschijnlijk zaterdag 2 juli plaats vinden. Zaterdag is op het r.k. kerkhof van de St. Martinusparochie in Hillegom het stof felijk overschot van emeritus pastoor B. F. Kosters ter aarde besteld. In de leef tijd van 79 jaar is pastoor Kosters vori ge week woensdag in Driebergen overle den. Hier woonde hij in de laatste jaren, nadat hij 21 jaar herder van de St. Mar tinusparochie in Hillegom is geweest. Vrijdagmiddag werd het stoffelijk over schot in de kerk opgebaard, waarna vrij dagavond de zielevespers volgden. Zater dagmorgen werden de lauden en de plech tige requiemmis opgedragen, gevolgd door de bijzetting van het stoffelijk over schot in het priestergraf. Op 10 juni j.l. slaagden in het Haarlem se Diaconessenhuis voor de aantekening kinderverpleging de zusters: E. van Duin, L. J. van Dijk. E. A Uoggt-vorst. A. Jan sen, H. Porte en T. M. Verhulst.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5