Horen en zien voor Brixon costuums Achtste internationale dirigenten- cursus in Hilversum geopend PANDA EN DE LIJFWACHTERS Vreemde diegen ie het kahoeterdorp 538,- GARANTIE N CRV -jaarvergadering „Veronica" vergadert over mogelijke justitiële actie Scalperen 7 radio televisie AANKONDIGINGEN EIS NABESCHOUWINGEN Debuut van Willy V er voort De radio geeft dinsdag T elevisie programma ^och ió het zo Portret van de Koningin in raadhuis van Veere Kerkelijk Nieuws Vervolgverhaal door M. G. Eberhart Pleziervlucht met een helikopter Multimiljonair berooid uit Cuba vertrokken MAANDAG 13 JUNI 1960 14. Alvorens Palmer te hulp te komen, wilde Jut zekerheid hebben, dat hij er dit maal voor betaald zou worden. Dus tikte hij een der moeilijke jongens op de schou der en vroeg: „Zijn jullie rovers of be lastingambtenaren?" Het antwoord was kort en krachtig. „Rovers," zei de moei lijke jongen. En hij onderstreepte dit ant woord met een klap op het hoofd van Jut. Na dit onhebbelijk optreden ging het twee tal er vandoor met de geldzak, waaraan Palmer zich nog wanhopig bleef vastklem men. Panda bleef achter bij de lijfwacht, die zich duizelend oprichtte, naar zijn oor tastte en sprak: „Wat een geluk, dat ik die klap kreeg!" „Wat?!" riep Panda ver baasd, „noemt u dat een geluk?!" Schreeuw niet zo," zei Jut, „ik ben niet doof." „Niet doof?" herhaalde Panda, „ik had toch de indruk gekregen, dat u niet zo best kon horen." „Dat is nu verhol pen," zei Jut, „door de klap zijn de prop jes uit mijn oren geschoten." „Welke prop jes?" vroeg Panda. „Die ik in mijn oren had gestopt, toen ik, moest oppassen bij de baby van de operazanger," antwoord de Jut. „Ik had vergeten, ze weer uit mijn oren te nemen. Zodoende..." Het t.v. weekeinde bracht onder meer het debuut van Willy Vervoort op het beeldscherm. Deze bekende radio-komiek, die zijn zuidelijk temperament vooral bij de Belgische omroepen botviert doch nu en dan ook de Nederlandse luisteraars komt vergasten op zijn typische humor, had voor de AVRO een show in elkaar gezet, die zaterdagavond het hoogtepunt van het programma vormde. Over het algemeen was het gebodene zeer wel te verteren, wanneer men ten minste niet al te hoge eisen aan dergelijk amusement stelt. Briljant was het zeker niet en de grapjes van Willy Vervoort muntten niet uit door spitse, veredelde geestigheid. Zijn genre blijft zeer typisch Vlaams en dat is een hartverwarmend genre, wanneer het in eigen sfeer en toon kan worden gebracht. Doch wanneer het aan het noordelijker karakter wordt aan gepast en aldus een omlijsting van nuch terheid krijgt, valt het soms niet zo best. Willy Vervoort is zeker geen verschijning op het scherm die er een frequent abon nement voor moet hebben. Zondag bracht de N.C.R.V. een grove programmafout, waarschijnlijk onbewust, doch dat is geen excuus. Een film van de Disney Serie over Siam bleek een bij na synchrone herhaling van een dergelij ke film, die vorige week zondag de AVRO ten beste gaf en van Armand Denis af komstig was. Daar heb je de zuilen weer! Een verzorgde documentaire over het werk van de Rotterdamse telefonische hulpdienst, gevolgd door eert discussie over deze dienst, gaf een eerlijk beeld van de problematiek des levens, de moge lijkheden tot hulp door kerkelijke hulp vaardigheid en de problematiek van de dienst zelf, waarvan het nut wel doch de organisatorische onfeilbaarheid niet over tuigend werd aangetoond. Beeldschermer Advertentie Bent u morgenmiddag vrij Kom dan eens kijken naar onze prachtige collectie Gen. Cronjéstraat 40 - 44 Telefoon 54679 Haarlem De voorzitter van de N.C.R.V., mr. A. B. Roosjen, heeft op de te Utrecht ge houden jaarvergadering meegedeeld dat, als er een commerciële televisie zou kunnen komen, dat zou betekenen dat zendtijd zou kunnen worden gegeven aan een maat schappij die voldoende kapitaal op tafel kan leggen en het oogmerk heeft winst te maken. Dat houdt, naar zijn mening, on dergraving in van het huidig omroepbe stel. Commerciële televisie, zo zei hij, zou indien zij de beste bedoelingen mocht hebben noodgedwongen programma's moeten geven die het grote publiek het meest behagen, want de reclamebood schappen komen pas bij een grote kijk en luisterdichtheid tot hun recht. In dit verband merkte de heer Roosjen op, dat verschillende bladen in hun pro gramma voor de commerciële televisie slechts zelden en dan nog maar zwak ke economische motieven gebruiken. Hun strijd, zo zei hij, is gericht tegen het omroepbestel. Vandaar dat er, gelijktijdig met de pleidooien voor commerciële televi sie, kwaadaardige aanvallen tegen de om roeporganisaties werden ondernomen en niet in het minst tegen de N.C.R.V. De heer Roosjen schonk ook aandacht aan de activiteit van het radioschip Veronica en van het weekblad T.V., waarvan de op heffing tegen 1 juli is aangekondigd. Aan de hand van cijfers toonde hij het onware aan van de beweringen, als zou het om roepbestel in ons land tot geldverspilling leiden. Ook nu weer pleitte de heer Roos jen voor de totstandkoming van een twee de televisiezender, waarover de omroepor ganisaties de beschikking zouden moeten krijgen. Hierbij wees hij erop dat de ker ken hier niet, zoals in Engeland het geval is, zich tot de commerciële televisie be hoeven te wenden om de stem van de kerk tot zijn recht te laten komen. De heer Roosjen meent, dat de N.C.R.V. zich ook bij het hanteren van de moder ne communicatiemiddelen niet door angst moeten laten verteren omdat, volgens hem, van de christelijke organisatie ge- loofsactiviteit wordt gevraagd. Ter verga dering werd medegedeeld, dat het leden tal van de N.C.R.V. per 31 december 1959 was gestegen tot 427.173. De programma-commissaris van de Ne derlandse Radio-Unie, de heer J. B. Broeksz, heeft zaterdagmiddag in de K.R.O.-studio, de officiële opening verricht van de achtste internationale dirigenten cursus van de N.R.U. Deze cursus heeft als doel in aansluiting op het bestaande mu ziekonderwijs, bij te dragen tot de vorming van dirigenten voor symfonie-orkesten. De heer Broeksz heette in het bijzonder wel kom de regeringscommissaris voor het ra- dio-wezen, de heer M. van Veen, alsmede vertegenwoordigers van de Duitse ambas sade en de leden van de Raad van Advies, de docenten en mevrouw de weduwe Men gelberg en de cursisten. Hij noemde het overlijden van Rudolf Mengelberg, die in het verleden deel uitmaakte van de raad van advies, een groot verlies voor de cursus. De cursus komt tegemoet aan de be hoefte van dirigenten, naast het werk van het „Plan jonge dirigenten", dat uitgaat van de N.R.U., in samenwerking met de Nederlandse symfonie-orkesten. Er bestaat tussen dit plan en de internationale diri gentencursus echter geen binding. „Er is nog altijd een tekort aan talentvolle vak bekwame dirigenten, hetgeen zowel een nationaal als internationaal probleem is", aldus de heer Broeksz. De N.R.U. is zeer tevreden over de resultaten die in de af gelopen jaren werden bereikt. De heer Broeksz herinnerde in dit verband aan het slagen van de oud-Nederlandse cursisten: Bernhard Haitink, die straks dirigent zal worden aan het Concertgebouworkest, Jan Brussen, thans dirigent van het Overijssel se Philharmonisch Orkest, Frits Knol, Frits Kox, Charles de Wolff en Peter Erös, de laatste thans assistent-dirigent van het concertgebouworkest. De dirigent Willem van Otterioo, zal niet als docent optreden, in verband met ver plichtingen in het buitenland, aldus de heer Broeksz. Italiaanse dirigent Bij wijze van uitzondering is thans een cursus georganiseerd voor tien leerlingen, onder leiding van de Italiaanse dirigent Franco Ferrara. Er hebben zich negenen vijftig kandidaten uit negentien landen aangemeld, waarvan zesentwintig uit twaalf landen zijn toegelaten. Tien zullen de cursus volgen, de rest zal toegelaten worden als toehoorder. De regeringscommissaris voor het radio wezen, de heer M. van Veen, prees de samenwerking tussen de omroepvereni gingen, die weliswaar gescheiden als in stituten, toch gezamenlijk met grote toe wijding de culturele opdrachten vervullen. Voor de cursus staan ter beschikking een strijkkwintet, het Promonade-Orkest, het Radio-Kamerorkest, het Omroeporkest, het Radio-Philharmonisch Orkest, instru mentale en vocale solisten en naar be hoefte een koor. Voorafgaande aan de lessen van de diri gent-docent worden gehooroefeningen ge houden onder leiding van Willem Hijstek. De cursus duurt van 13 juni tot en met 15 juli. In de Raad van Advies hebben zit ting Willem Andriessen, Kees van Baaren, Henk Spruit, dr. C. L. Walter Boer en Manus Willemse. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.20 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Promenade-ork. en sol. 12.30 Land- en tuinbouw- rneded. 12.33 Promenade-orkest (verv.). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platen- nieuws. 13.35 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 School radio. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Dood in de jungle, hoorsp. (2). 15.30 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenloü. 17.00 Voor de .ïeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Het district Brokopondo in Suriname, door J. Defares. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.30 Vrouwenkoor. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Gram. 20.30 Pianoduo. 20.50 Radio-philharm.orkes.t 21.50 Rep. wereldkampioenschap handbal dames. 22.00 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gezin en huwelijk, lezing. 22.50 Filmmuz. 23.10 Brabants orkest. 23.40 Gram. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boek bespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Hammondorgelspel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55. Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Licht progr. 15.30 De gro te Pan is dood, lezing. 15.45 Pianorecital. 16.15 Grain. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram; 17.50 De dierenwereld en wij, lezing. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 13.30 Lichte muz. 19.00 Paris vous par- lc. 19.05 Gram. 19.45 Journaal. 20.00 Nieuws. 20.05 Dansmuziek. 20.40 Eén uit zovelen, hoorsp. 22.00 Koorzang. 22.30 Nieuws, S.O.S.-ber. en beursber. 22.45 De toverstaf van het woord, lezing. 23.00 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weerber. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Balletmuz. 14.45 Kamermuziek. 15.00 Gram. 15.30 Zangrecital. 15.45 Pianorecital. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Waismuziek. 17.20 Amus.muz. 17.40 Boekbespr. 17.50 Voor de jeugd. 13.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Wedstr. schoolkoor. 19.50 Praatje. 20.00 Voor dc vrouw. 21.00 Omr.orkest en sol. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.35 Omroepkoor. 22.55—23.00 Nieuws. Een mogelijke inbeslagneming van het zenderschip heeft de aandeelhouders van de Veronica-Anstalt zondagmiddag op een aandeelhoudersvergadering bijeen ge bracht, waar overleg is geweest over moeilijkheden die men vreest van de zijde van de Amsterdamse officier van Justitie, mr. R. L. Heukels, die dinsdag de gene raal agent en technisch leider van Ve ronica, de Amsterdammer H. Oswald liet arresteren onder verdenking van los van Radio Veronica staande bedriege- lijke bankbreuk en afgifte van ongedekte chèques. De heer Oswald is zaterdagmid dag op vrije voeten gesteld. De rechter commissaris achtte geen termen aanwe zig om toewijzend te beschikken op de vordering van de officier van Justitie tot in bewaringstelling. Ook de vroegere procuratie-houder van H. Oswald, de heer L., die in de loop van de week werd aangehouden is vrijge laten. De derde arrestant, een zekere B., die de radiohandel van de heer Oswald zou hebben overgenomen, moet nog wor den voorgeleid. Mr. Heukels verklaarde gisteren, dat hij vandaag tegen de maat regel van de rechter-commissaris in be roep zal gaan bij de rechtbank. Hij meen de onder meer te kunnen bewijzen dat aan het faillissement van de heer Oswald ont trokken apparatuur zich aan boord van het zenderschip bevindt. Van een spoedi ge inbeslagneming van het schip zag de officier echter nog niets komen. Hij zei dat als de Veronica-Anstalt geen Liechten steinse onderneming is, hij in staat zou zijn de bedoelde apparatuur van het schip te laten halen, desnoods met behulp van de Koninklijke Marine. Mr. Heukels wees er echter op dat dit onderzoek nog gaan de is. Als de Veronica-Anstalt wel een Liechtensteinse zaak is, dan zijn er zon der vergunning deviezen naar het buiten land overgebracht en zal dit muisje nog wel een staartje hebben, aldus de offi cier. Van de zijde van Radio-Veronica werd ons verzekerd, dat het schip na het kwijt raken van de Panamese vlag elders is geregistreerd. De scheepspapieren zullen vandaag bij de notaris worden gedepo neerd. De kapitein zou slechts de foto-ko pieën er van in bezit hebben. Namens Ve ronica werd ontkend, dat er enig devie- zenbesluit zou zijn overtreden. Het oprich tingskapitaal zou destijds op legale wijze naar Liechtenstein zijn uitgevoerd. Ook een eventueel batig saldo van de zender exploitatie zal naar Liechtenstein af vloeien. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Film. 20.30 SpeeLiiïm. WANNEER we in aanmerking nemen, dat er wilde stammen zijn die er op uit trekken om medemensen te doden, uitslui tend en alleen om in het bezit van afge slagen hoofden te komen, dan is hoe weerzinwekkend de hele zaak ook moge zijn het toch reeds een verbetering van zeden, wanneer andere stammen er zich mee tevreden stellen het hoofd van een verslagen vijand te nemen. Want in het eerste geval wordt iemand expres gedood terwille van zijn hoofd, maar in het laatste geval is de man al dood. Stelt een andere stam zich vervolgens tevreden met alleen de hoofdhuid en wordt als uitvloeisel daarvan door wéér andere stammen alleen de scalp meegenomen dus het hoofdhaar, waarin de levenskrachten geconcentreerd gedacht worden dan zien we in opklimmende reeks dus een steeds mildere vorm van een op zichzelf barbaars gebruik. Bij welk oordeel we dan als vanzelfsprekend aan nemen, dat de scalp alleen ontnomen wordt aan een reeds verslagen, dus gedode, vijand. Blijkens de zeer omvangrijke onderzoe kingen, die op dit terrein zijn verricht, werd bij de komst van de blanken in Amerika inderdaad alleen de scalp ge nomen van een reeds gedode tegenstander. En dit gebruik had, wat Noord-Amerika betreft, nog alleen ingang gevonden bij de Indianenstammen die langs de Atlantische kust ten oosten van de Mississippi woon den. Later breidde deze zede zich over het gehele stroomgebied van de Mississippi uit en ook langs de streken rond de Hudson Baai. Deze geweldige uitbreiding is een gevolg van het feit, dat de pioniers (die we graag beschaafd noemen als we ze met de onbeschaafde Indianen vergelijken) hoge prijzen voor scalpen uitloofden. Zo werd in 1764 in de staat Pennsylvanië bijv. 134 dollar voor elke mannelijke scalp ge geven. Want zo'n scalp betekende, dat er in ieder geval één Indiaanse wapendrager minder op de aardbodem rondliep. Een vrouwelijke scalp had in dezelfde staat een veel lagere prijs, want daar werd 50 dollar voor gegeven, een nog steeds aanzienlijk bedrag in die dagen. Maar ja, dat was het de kolonisten wel waard, want deze scalp betekende, dat de vrouw geen kinderen meer zou krijgen die de grond aan de kolonisten zouden kun nen betwisten. Kort en goed, zoals er soms een bedrag wordt uitgeloofd voor ieder die een rat heeft gedood, waarbij als bewijs de staart moet wor den ingeleverd, zo werden in de Ame rikaanse koloniën prijzen voor de inge leverde scalpen uitgeloofd. Deze cynische uitroeiingsmethode was niet alleen oorzaak van de grote verbrei ding die het scalperen in Noord-Amerika kreeg, maar werkte ook een wredere uit voering van het gebruik in de hand. Velen werden gedood om de prijs die de scalp opbracht, maar in talloze gevallen werden levenden gescalpeerd, die tengevolge van deze verwonding na veel lijden meestal stierven. (Toch zijn er ook gevallen be kend geworden van gescalpeerden die er het leven hebben afgebracht). Maar nu een andere vraag: waar zouden de Indianen eigenlijk vandaan zijn ge komen? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden) Dr. mr. W. Hugenholtz, oprichter en voorzitter van de Vereniging „Vrienden van Veere", heeft namens zijn vereniging aan deze stad een door Bob Bruyn uit Wassenaar geschilderd portret van Ko ningin Juliana aangeboden. Nadat de bur gemeester van Veere, jhr. I. F. de Beer Poortugael, het schilderij had onthuld, speelde de harmonie „Veere's Genoegen" in de raadzaal het Wilhelmus. Bij de over dracht van het schilderij ontving de bur gemeester tevens een fraaie oorkonde, ver vaardigd door de heer D. van Gelder. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam-Zuid als evan gelisatiepredikant (vac, J. Jonker) W. van Boeijen te Eindhoven. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Bussum B. Bijleveld te Noordeloos. 2021. Ponko liep om de tube verf heen, bekeek 'm van alle kanten en begreep, rvat het was. En toen.toen kivam er opeens een idee in z'n hoofd op! Verf zat er in dat dingDaar konden de kabouters wat mee doen, bedacht hij. Dat moest hij gauw gaan vertellen! Als de wind rende Ponko naar het kabouterdorp. De andere kabouters viaren al van hun taak teruggekomen, want zij waren niet van hun taak opgehouden door de komst van een mens. Ponko snelde de trappen naar het dorp op 24) „O, ja. De „Draadloze" Ik hoorde het deze keer van Joe Burke". Hij knikte in de richting van de on derneming van Burke, die bijna schuil ging achter het spookachtige grijze Spaans mos. Het land lag vlak te genover hem aan de andere kant van het meer. „Hij heeft het in Val Roja gehoord; Zack stond daar te praten. Hij praat altijd erg hard, zie je. Zei dat je hem eruit gegooid had en dat je daar nog wel eens spijt van zou krijgen. „Ik moest het doen, Henry. Toen ik vanmorgen over de plantage liep stonden hij en de arbeiders te luieren. Zack gaf me een grote bek en probeerde me te klei neren. Ik moest hem wel ontslaan." „Op den duur wel het beste," zei Henry. „Maar het is jammer dat het juist nu moest gebeuren." Midge riep van het zwembad: „Cayce, kom je?" Henry zei: „Het zou geen kwaad kunnen eens met John te praten over het geld dat de rechter achterover gedrukt heeft. Hij zal niet rondbazuinen wat je hem in vertrouwen vertelt en hij weet wat van de wet af. Ik geloof dat je vader meer voor John heeft gedaan dan wij weten. John heeft wel eens met me gepraat. Hij liep rond met zelfmoordgedachten toen hij en je vader met elkaar kennis maakten. Laurence was een idealist, maar hij trachtte toch altijd zijn ideeën in daden om te zetten, in dat opzicht was hij een praktisch man." „Hij heeft zich door de rechter in de luren laten leggen," zei Cayce, „maar hij dacht ook altijd het al lerbeste van de mensen. Hij was tegen de rechter niet opgewassen." „Hebben de journalisten je al bezocht?" vroeg Henry plotseling. „Nee," zei Cayce verschrikt. Hij had daar nog niet aan gedacht. „Dan zullen ze nog wel komen. Er zijn hier al èen paar geweest, vandaag. Ik heb met hen gesproken Maar ga nu maar een duik nemen. Zet het allemaal een ogenblik van je af. Bovendien, als ik je nu niet laat gaan, vilt Midge me levend". Maar Dodie is mijn vrouw, dacht Cayce weer ineens. Hij moest Henry eigenlijk op de hoogte brengen van de situatie; hij weifelde, bedacht toen dat het niet al leen zijn geheim, maar ook Dodie's geheim was. Hij zei: „Dank je." en draafde weg over het grasveld. Dodie zag hem aankomen en stak een bi'uine arm uit het water. „Kom erin, het water is lekker," zong ze op een oud wijsje en ze voegde er praktisch aan toe: „Er zijn zwembroekjes in het kleedhokje, tweede deur." Er waren kleedhokjes, douches en zefs een klein keu kentje met een frigidaire. Hij vond een zwembroekje, trok zijn, of liever Hen ry's kleren uit, trok het zwembroekje aan en kwam naar buiten. Dodie liep hem tegemoet. „Cayce, heb jij John gezien?" „Nee. Tenminste niet sinds vanmorgen. Waarom?" Haar blik gleed langs zijn schouder naar het eind van het meer en hij draaide zich om, om haar blik te volgen. Van de plaats waar ze stonden, konden ze Johns kleine aanlegsteiger zien. Zijn bootje was binnengehaald en vastgebonden. Dodie zei langzaam: „Meestal is er om deze tijd licht in zijn huis." Er was geen licht achter de groene heesters te zien. Geen van beiden had Midge's blote voetjes op het cement achter hen gehoord. Ze zei: „Waarom maken jullie je druk over John. Hij zit natuurlijk weer te drinken en dan zie je hem een dag of drie vier niet. HOOFDSTUK X. Er was wel wat veranderd er was veel veranderd in de afgelopen zes jaren, dacht Cayce ernstig, terwijl hij lenig in het water dook. Hij had gedacht dat er zoveel hetzelfde gebleven was, maar dat was niet zo; er waren veel meer dingen veranderd. Hijzelf, Dodie en Midge en Roddy, Sam Williams en natuurlijk, de jongen van Burke, waren allen volwassen geworden. De zes jaren hadden de karaktertrekken van de rechter nog duidelijker gemaakt dat was te ver wachten geweest. Henry was ziek geworden, hij was zo goed als hulpbehoevend, maar in zekere zin was dat ook iets dat verwacht had kunnen worden dat of iels dergelijks, want Henry was niet jong meer. De plantages waren veranderd; dat was een zicht bare verandering. Zijn plantage was achteruit die van Henry vooruitgegaan. Nu hij wist wat de rechter met het geld van de plantage had gedaan, kon hij het begrijpen. Maar hoe stond het met de veranderingen in de mensen, veranderingen die niet aan de oppervlakte kwamen? Dodie zat op de rand van het bassin; Cayce zwom naar haar toe en hees zich op de rand, naast haar. „Is dat een gewoonte van John, dagen lang onder wa ter te blijven om te drinken? Dodie keek hem verdrietig aan. „Hij heeft het een paar maal gedaan. Hij blijft dan gewoon in zijn huisje en niemand die hem kent komt dan bij hem. En dan schijnt hij weer tot zichzelf te komen." Cayce staarde in het water en dacht aan Johns komst op Blanchaard. Er was een brief aan de rech ter voorafgegaan en de rechter had die brief aan Cayce voorgelezen; het was een van de weinige keren geweest dat de rechter een gebaar had gemaakt alsof hij met Cayce overlegde. Hij zag het tafereel zo duidelijk vóór zich, dat het leek alsof het zich aan de gladde op pervlakte van het water in het blauwgerande bassin afspeelde. De rechter had Cayce in zijn studeerkamer geroepen. „Ik heb hier een brief. Hij is van John Tyron. Misschien herinner je je dat je vader het in zijn brieven dikwijls over hem heeft gehad." Cayce knikte; hij kón zich elk woord van zijn vaders brieven herinneren. De rechter schraapte zijn keel, alsof hij er een beetje tegenop zag voort te gaan. „Je vader och, hij was geen man van de wereld. In elk geval herinner je je misschien dat hij in een van zijn brieven schreef ik denk dat ik hem daar heb (knikte in de richting van de brandkast)— dat hij die mijnheer Tyron had overtuigd dat het een prachtplan zou zijn hier te komen wonen. Je vader was van plan mijnheer Tyron dat lage stuk land aan de andere kant van de oostelijke boomgaard in gebruik te geven. Hij is advocaat; hij heeft de een of andere tragedie in zijn leven gehad en Laurence schijnt het idee te hebben gehad dat die mijnheer Tyron hier een nieuw leven zou kunnen beginnen." De rechter tjkte met Johns brief op de schrijftafel; zijn zware rode wenkbrauwen waren gefronst. „Laurence was nu een maal erg sentimenteel. Niet dat dat een slechte eigen schap is. Maar ik voel dat ik een grote steun voor je vader ben geweest op het punt van laten we zeggen, op het punt van zaken doen" Cayce had niet geweten wat hij daarop moest ant woorden; er zat een angeltje in de woorden van de rechter verborgen en gesluierd zoals altijd. Cayce had het gevoel dat hij het moest tegenspreken, om zijn vader te verdedigen. De rechter was voortgegaan: „De kern van de zaak is, dat al is je vader dood, deze mijnheer Tyron zich op zijn aanbod wenst te beroepen." „Wat denk jij ervan?" De rechter vroeg zo zelden Cayce's opinie, dat Cayce volkomen verrast was. En weer wist hij niet wat hij zeggen moest. De volwassen Cayce, die in het water zat te staren, kon nog de vijftienjarige Cayce zien, die probeerde niet in de kastanjekleurige stoel te zitten draaien, die zijn best deed ernstig te zijn, rustig en mannelijk. Die Cayce had gezegd: „Als vader het zo gewild heeft, laat hem dan komen, natuurlijk." De rechter, die hem had zitten opnemen, zei: „Dat land is niet geschikt om in cultuur gebracht te worden, het is eigenlijk waardeloos." Hij legde de brief neer. „Na- tuurlijk, ja Cayce. Je vaders wensen moeten in elk geval ten uitvoer gelegd worden." Toen al had Cayce zich afgevraagd: Waarom was de rechter bij deze gelegenheid zo beminnelijk? En toen had hij ook het antwoord al geweten: Het was waar deloos land, ongeschikt voor beplanting, maar toch zou de „nobele" rechter met zijn „gemeenschapsgevoel" bij de omwonenden een goede beurt maken als hij John Tyron toestemming gaf daar te wonen, als oor logsvriend van zijn gestorven bloedverwant. John was gekomen. Het was in Cayce's leven een gebeurtenis geweest, de komst van deze man, die zijn vader in diens laatste levensjaren had gekend. (Wordt vervolgd) Advertentie bij de erkende vak- handel met de volle dige garantie van De Technische Unie. .DE compressiekoelkast t niét TECHNISCHE UNIE- (Van onze correspondent in Bonn) Een jeugdige Amerikaanse soldaat heeft het afgelopen weekeinde, de Zuidduitse stad Mannheim met een helikopter op stelten gezet. De jolige maar gevaarlijke militair vloog boven de stad, hoewel hij van de bediening van het toestel niets afwist. De Amerikaan had een eenvoudige taak: hij moest voor zijn kazerne een lucht macht-helikopter bewaken van de Ameri kaanse strijdkrachten in Duitsland. Kenne lijk vond hij dat vervelend want op een gegeven ogenblik begon hij in de helikop ter te snuffelen. Hij ging op de bestuur dersstoel zitten, vond de startknop, drukte op een paar hefboompjes en steeg ten slotte vanzelf op. De soldaat bediende daarna een ander knopje en vloog recht uit: bijna tegen het dak van de kazerne en rakeling langs een hoogspannings draad. Toen verschrikte collega's op het lawaai uit de kazerne stormden, stak de amateur-helikopterpiloot zijn hand op. Schommelend verwijderde hij zich van de kazerne, tot hij een meertje bij de Rijn zag waar vele mensen lagen te zon nebaden. Dat leek hem een geschikt lan dingsplaatsje. Na de ietwat moeizame lan ding nodigde hij talrijke meisjes, vaders, moeders, kleine kinderen en wie al niet uit om „even mee te vliegen". Tientallen mensen tracteerde de gevaarlijke vlieger daar op een rondvlucht. Tenslotte nodigde hij een der knapste meisjes uit voor een tochtje apart. Het paartje steeg in de blauwe lucht, landde wat verder op een weiland, waar het meisje de soldaat een kus weigerde Daarop wérd de Amerikaan boos, liet haar alleen achter en vloog terug naar zijn „basis", waar de militaire politie ge reed stond om hen in hechtenis te nemen. MIAMI (UPI) De Cubaanse zaken man Amadeo Barletta, die multimiljonair is geweest, kwam zaterdag volkomen be rooid in Miami aan en verklaarde dat Cuba „geruïneerd is door een troep gang sters". Barletta is eigenaar geweest van 32 uiteenlopende ondernemingen waarbij enkele zeer belangrijke waren en zijn zoon die met hem meegekomen is, was voor 80 percent eigenaar van het dagblad „El Mundo" te Havana, dat door Castro's aan hangers overgenomen is. Het Cubaanse ministerie voor opsporing van vijandelijk bezit had bepaald dat Berletta, die Italiaan van origine is, zich op onwettige wijze verrijkt had met be hulp van de vriendshcap die de vorige dictator, Batista, voor hem koesterde. Barletta, wiens bezit men geraamd had op ruim 150 miljoen gulden, heeft de af gelopen drie maanden onder bescherming van de Italiaanse ambassadeur te Hava na gestaan. Nochtans heeft hij van zijn be zit niets kunnen redden en bezat hij, toen hij eind vorige week uit Havana vertrok, alleen de kleding die hij droeg. Manuscript van Chopin. De gesigneer de originele partituur van „Fantasie im promptu" van Frédéric Chopin heeft vrij dag op een verkoping in de veilingzalen van hotel Drouot in Parijs 36.000 nieuwe franks opgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7