vdgende^week°bégTnnen Uitzonderingstoestand voor de Kongolese Rustige aankomst voor Eisenhower in Tokio provincie Katanga OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Brussel reageert snel om afscheiding te voorkomen Indonesië doet zijn beklag bij secretaris-generaal van UNO Israel koopt 40 Mirage-jagers Enorme versterking van zijn luchtmacht Droog Aan het strand Socialisten gelasten hun voorgenomen betoging af Ben Goerion in Parijs sporthemden: hèt geschenk voor Vaderdag! House of England Het woord is aan Dronkeman raasde met auto door Leiden Acht gewonden Constellation in Alaska neergestort, 14 doden In de krant van heden: Pondoland een tweede Sharpeville? Nederland voert een oorlogszuchtig beleid 74e JAARGANG No 284 WOENSDAG 15 JUNI 196 0 305e JAARGANG No 132 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks •*r Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije gaande om het ingewikkelde Chinese alfabet te vervangen door Latijnse lettertekens. Tijdens de rustpauzen wordt in fabrieken en werkplaatsen les gegeven in de nieuwe schrifttekens. Deze opname werd gemaakt in de Shihohingsjan Staalfabrieken bij Pe king tijdens het lesuur in de openlucht. FARIJS (UPI) Premier Ben Goerion heeft dinsdag de aankoop van veertig „Mi- rage III"-straaljagers ten behoeve van de Israëlische luchtmacht bekrachtigd, aldus is van doorgaans goed ingelichte zijde in Parijs vernomen. Met veertig nieuwe supersonische straaljagers zal de Israëli sche luchtmacht de sterkste van het ge hele Nabije Oosten worden. Sinds 1955, toen Egypte een overeenkomst sloot met de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije betref fende de levering van vliegtuigen is Frankrijk de voornaamste leverancier van Israel. Het bericht kon in Parijs niet worden bevestigd. Franse woordvoerders zullen het waarschijnlijk ook niet bevestigen, om de Arabische landen nog niet meer in het harnas te jagen. De Mirage III is de straaljager, die destijds bij de keuze van Nederland moest onderdoen voor de „starfighter". Frankrijk voert thans onderhandelingen met Indonesië, India, Australië en Zwit serland. De Mirage, een eènmotorig del- tavormig vliegtuig, kan twee ton munitie meevoeren bommen, granaten, napalm of geleide projectielen. Israel betaalt voor deze toestellen bijna drie miljoen gulden per stuk. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken en de Israëlische ambassade te Parijs hebben geen commentaar op het bericht willen geven maar zij hebben het niet tegenge sproken. De Israëlische minister-president. Ben Goerion, heeft dinsdag in de Franse hoofd stad besprekingen gevoerd met de Franse president, generaal De Gaulle, en andere Franse leiders. Naar verluidt, is echter niet over technische militaire vraagstuk ken gesproken. Hoewel geen mededelingen zijn gedaan over hetgeen de premier en de president hebben besproken, is in kringen van het Frans ministerie van buitenlandse zaken bekendgeworden, dat de politieke situatie, in de wereld, met bijzondere nadruk op Afrika, Azië en het Nabije-Oosten, het voornaamste onderwerp was van het on derhoud dat ruim anderhalf uur in beslag nam. Verwachting tot morgenavond: Droog weer en veranderlijke bewolking. In de komende nacht vrij koud. Morgen overdag ho gere' temperaturen. Aanvanke lijk weinig wind. Later zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee Een hoge-drukgebied met zon nig strandweer breidt zich over onze omgeving uit. In de mid dag 18 tot 20 gr. G. Zeewater 14 gr. G. Zwakke tot matige zuide lijke wind. Vooruitzichten: tij delijk wat hoge bewolking, maar nog iets warmer strandweer. Moskou (AFP) Volgens hardnekkige geruchten die te Moskou de ronde doen, zal volgende week het proces beginnen te gen de Amerikaanse piloot Powers, die op 1 mei bij een spionagevlucht boven de Sovjet-Unie werd neergehaald. MILLEDGEVILLE (UPI) Mevrouw Powers heeft gedeelten bekendgemaakt van de brief die zij onlangs van haai man heeft ontvangen. Powers heeft zijn vrouw gevraagd naar Moskou te komen, liever tijdens en na het proces dan nu. Mevrouw Powers weet nog niet of zij inderdaad naar Moskou zal gaan. Powers schreef dat hij bij het neerkomen licht aan het gezicht werd gewond. Hij weet dat de straf op spionage in de Sovjet-Unie minimaal zeven jaar gevangenisstraf en maximaal de dood is. A'h "i-i i'a in NYLON REGENJASSEN 49.75 Brussel (A.N.P.) In de Kongolese pro vincie Katanga, waarin zich rijke koper mijnen bevinden, is de uitzonderingstoe stand afgekondigd om te verhinderen, dat dit gebied zich voor de overdracht van de soevereiniteit op 30 juni van Kon go zal afscheiden. Deze maatregel werd voorafgegaan door een verklaring van de minister voor Kongo De Schrijver in de commissie voor Kongolese zaken uit de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers dat „de toestand in Katanga ern stig is." Hij verklaarde, dat Katanga dins dagavond om zes uur zijn onafhankelijk heid zou uitroepen en onmiddellijk tot af scheiding van Kongo zou overgaan, indien niet onmiddellijk de goedkeuring zou wor den verkregen voor een wijziging van de op de Rondetafelconferentie in Brussel over eengekomen basiswet voor Kongo. Deze eis was afkomstig van de Conakat, een separatistische politieke beweging in de provincie, na moeilijkheden in de pro vinciale vergadering over procedure bij de verkiezing van de leden voor de toekomsti ge Senaat van Kongo. TOKIO (AFP) De Japanse socialis tische partij en vakbonden hebben de voor genomen betogingen op zondag bij de aan komst van Eisenhower op het vliegveld Haneda en langs de weg van dit vliegveld naar Tokio afgelast. De socialisten houden echter vast aan hun voornemen op die dag driehonderdduizend man rond het parle ment en de woning van premier Kisji op de heen te brengen en een bijeenkomst in Tokio te houden uil protest tegen het Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag tijdens het verblijf van Eisenhower in To kio. De Japanse communisten blijven ech ter van plan direct bij de aankomst van Eisenhower betogingen te houden. Bestorming (UPI) Naar schatting tienduizend stu denten van de fanatieke Zengakoeren- organisatie hebben vandaag het gebouw van de Landdag bestormd. Onder geroep van „Weg met Kisji" bestookten zij de vijfduizend agenten die bij het gebouw waren samengetrokken, en gingen vervol gens over de prikkeldraadversperring heen over tot de aanval. De politie vocht terug met stokken en met de vuist. De studenten maakten gebruik van de met spijkers be slagen stokken waaraan zij eerst plakkaten hadden meegedragen. De politie stond opgesteld achter een rij aan elkaar geketende pantserwagens en achter de afscheiding rondom het gebouw. De stormloop begon, toen een wagen van de politie door een groep studenten heen reed waarbij een aantal gewond werden De studenten klommen over de pantser wagens met behulp van ladders en slaag den erin een deel van de versperringen te doorbreken en een zij-ingang te for ceren, waarop een gevecht van man tegen man begon. De massale demonstratie van het vak verbond Sohio voor de Amerikaanse am bassade werd minder grootscheeps dan was aangekondigd. Van de 200.000 opgeroepen demonstranten verschenen er 40.000, die zonder veel enthousiasme en wat vermoeid langs het ambassadegebouw trokken. Zij droegen plakkaten mee met opschriften als „Schaf de Amerikaanse bases af" en „De Landdag is een bende gewelddadige fas cisten". Tienduizend intellectuelen, onder wie de Nobelprijswinnaar voor natuurkunde Joe- kawa, de oud-president van de universiteit van Tokio Nambara en talrijke hooglera ren, vakverenigingsleiders, acteurs en ver tegenwoordigers van vrouwenverenigingen hebben gisteren in verschillende grote ste den prolestbijeenkomsten bijgewoond. In een resolutie wordt opzegging van dit ver drag, ontbinding van het parlement en het aftreden van de regering-Kisji geëist. Voor heden zijn stakingen afgekondigd waarbij 5.800.000 werknemers zijn betrok ken. De stakingen variëren van 25 minu ten tot twee uur voor de spoorwegen, de bus- en tramondernemingen, de posterijen en de onderwijsinstellingen. In de mijn bouw, de chemische industrie, dc staal industrie en het havenbedrijf zal 24 uur gestaakt worden. Goedkeuring WASHINGTON (Reuter) De commis sie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse senaat heeft zich eenstem mig uitgesproken voor het nieuwe Ameri kaans-Japanse verdrag. De voorzitter van de commissie, senator Fulbright, heeft aangedrongen op goedkeuring van het ver drag door dc senaat vóór Eisenhowers be zoek aan Japan. Doordat het kartel van andere politie ke partijen in de provincie zich had te ruggetrokken konden de besprekingen niet worden voortgezet, omdat het in de basis wet voorgeschreven cuorum niet kon be reikt worden. In een telegram aan minister De Schrij ver werd geëist, dal zonder uitstel zou worden overgegaan tot een wijziging van deze bepaling. In plaats van de voorge schreven aanwezigheid van tweederde van het aantal leden, eiste de Conakat de be paling, dat de presentie van de helft plus een van de leden voldoende zou zijn om tc kunnen vergaderen. De kamercommissie keurde de wijziging na het aanhoren van de uiteenzetting van minister De Schrijver goed. De socialisten onthielden zich echter van stemming. Na dat was betoogd dat „het gekonkel van een minderheidspartij in Katanga de regering lot deze wijziging heeft genoopt", werd de wijziging door de Kamer aanvaard. Eerder had de leider van de Conakat. Tsjombe, in Elisabethotad verklaard, dat België de vriendschap van Katanga zou verliezen, indien de wijziging niet zou worden goedgekeurd. Andere leden van dc provinciale raad van Katanga eisten „onmiddellijk contact met Rhodesië" en de U.N.O., indien uit België geen ant woord zou komen". De voorzitter van dc Balocbakat en het met deze beweging verbonden kartel van politieke partijen, Jason Sendwe, heeft in middels in een telegram aan Koning Bou- dewijn en de voorzitters van de Belgische Senaat en Kamer geprotesteerd tegen een wijziging van dc basiswet. „Verscheidene Europeanen werken samen met de Cona kat", aldus het telegram, „met de bedoe ling een separatistisch, onafhankelijk Ka- tanga te vormen". Sendwe zegt voorts, dal „er reeds buitenlandse troepen zijn, die zogenaamd manoeuvres houden in de om geving van Elizabethstad". Loemoemba gereed LEOPOLDSTAD (Reuter) De leider van de Kongolese Nationale Beweging (K.N.B.), Patrice Loemoemba, heeft ver klaard, dat hij voor een regering, al de steun heeft gekregen van drie andere par tijen, waardoor hij over een meerderheid De Israëlische premier David Ben Goerion brengt een officieel bezoek aan de Franse hoofdstad. Dinsdag heeft hij besprekingen gevoerd met president Charles de Gaulle. Op de foto van links naar rechts Ben Goerion, De Gaulle, mevrouw Ben Goerion en mevrouw De Gaulle. (Telefoto). in de Kongolese Nationale Vergadering zou beschikken. Hij zei te hopen deze meerderheid nog te kunnen vergroten in overleg met andere leiders. Hij verwacht vanavond te kunnen mel den, dat zijn opdracht geslaagd is. Loe moemba zei voornemens te zijn een rege ring van nationale eenheid te vormen. „Niemand zal opzij worden geschoven. Wij hebben te weinig leiders om ver deeld te zijn en wij hebben iedereen no dig", zo zei hij. Loemoemba deed een be roep op de blanken om het land niet te verlaten. Het is afschuwelijk om te zien hoe blanke vrouwen wegtrekken. Wij zijn geen communisten, doch slechts nationalis ten die in het hart van Afrika een demo cratie vestigen. Hij verzocht speciaal de Belgen in Kongo te blijven om het land door deze moeilijke periode heen te helpen. Loemoemba zei dat men omtrent de verkiezing van een staatshoofd tot een compromis zou kunnen komen. De Aba- ko-partij heeft gedreigd een afzonderlij ke staat te zullen stichten, als Kasavoe- boe niet tot staatshoofd wordt gekozen. Intussen meldden kranten in Leopold- stad de vorming van een blok. waarvan Loemoemba geen deel uitr .aakt. De deel nemers aan dit blok. onder wie de Abako- leider Kasavoeboe, verklaarden ook over een meerderheid te beschikken, onder meer met steun van de Baloebakat-partij. waarop ook Loemoemba zei te steunen In commentaar op deze berichten ver klaarde Loemoemba met een brede glim lach te hopen binnenkort met de betrok ken partijen contact op te nemen. Advertentie Advertentie Alle cadeau-puzzels in één slag opgelost I Geef Vader (ets "goeds" I Juist nü, voor de vakantie, voor de warme week-ends, is zo'n comfortabel sport- shirt ideaal. In poplin sanfor, No-lron en Trencoïerlenka. Uni- en fantasiedessins. Amsterdam, Reguliersbreestr. 21-23 tegenover Tuschlnskl A. V i n e t De werkelijke rijkdom des levens is de liefde; de werkelijke armoede is de zelfzucht. In de afgelopen nacht omstreeks halfeen heeft de bestuurder van een personenauto, een 22-.jarige onderaannemer uit Leiden, ANCHORAGE (Reuter-AFP) Een Constellation van de Pacific Northern Air lines, met negen passagiers en vijf be manningsleden aan boord, is dinsdag neer gestort op de berg Gannett in Alaska. Alle inzittenden kwamen om het leven. een ongeluk veroorzaakt waarbij acht per sonen werden gewond, van wie drie ern stig. Volgens de politic verkeerde de man onder invloed van sterkedrank. Toen het feestterrein van het Leidse lustrum leegstroomde, reed de auto slin gerend de Nieuwstraat af en de Burgsteeg in. Nadat de wagen een gevel had ge ramd, raakte een voetganger, de arts F. Kroes, tussen de auto en een winkelpui bekneld. De bestuurder gaf weer gas en reed even verder de 25-jarige K. W. Wies- si ng aan en een nog onbekend gebleven wielrijdster. Hierna schoot de auto verder de Burgsteeg door, waarna hij op de hoek van de Nieuwe Rijn een voetganger, J. M. Hudig, schepte. De auto vloog hierna met grote vaart over de Korcnbeursbrug en sleurde de 18- jarige mej. A. J. Honnef, een predikants dochter uit Leiderdorp, die met de fiets aan de hand liep, ongeveer zestig meter mee. Desondanks reed de bestuurder door. De woeste rit eindigde, toen de wagen met een hevige klap tegen een muur op het Stadhuisplein botste. De drie inzittenden van de auto werden licht gewond. Dokter Kroes, de heer Wiessing en mej. Honnef bleken ernstig gewond te zijn. Zij werden met de lichtgewonden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. De bestuurder van de auto is in hechtenis genomen. vag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 4, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving5, 7 Agenda van Haarlem en IJ mond 9 Kunst 9 Garcia de Leon11 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Horen en Zien 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's bied van de Stille Oceaan, krachtige pro testen en waarschuwingen laten horen. Maar desondanks blijkt de Nederlandse regering „vastbesloten te zijn om een ge wapend conflict met Indonesië te riske ren." Het besluit van de Nederlandse regering om haar politiek in West-Irian te steunen door troepen kan slechts beschouwd wor den als een flagrante schending van het handvest van de UNO, dat het gebruik van geweld verbiedt bij het regelen van internationale geschillen, aldus de brief. Wirjopranoto zinspeelt vervolgens op de „agressieve koloniale ambities van Neder land in West-Irian" en stelt dat Indonesië het van „het allergrootste belang" acht de onbestendige en explosieve toestand, ontstaan tengevolge van de door Neder land getroffen militaire maatregelen in West-Irian, onder de aandacht van alle landen-leden van de UNO, te brengen. De Indonesische afgevaardigde trekt dan de volgende conclusies: 1. „De Nederland se regering is „vastbesloten om geweld te gebruiken bij het uitvoeren van haar politiek in West-Irian." 2. „Het besluit van Nederland om zee-, lucht- en landstrijdkrachten naar West- Irian te zenden is duidelijk in strijd met het Handvest van de UNO." 3. „Daar de Nederlandse regering formeel besloten heeft een oorlogszuchtige politiek in West- Irian te voeren, waarbij zij een gewapend conflict met Indonesië riskeert, is alleen de Nederlandse regering verantwoordelijk voor het eventuele uitbreken van een der gelijk conflict. Elke tegenactie van de Insonesische re gering zal slechts het gevolg zijn van een provocerende stap van de Nederlandse re gering." In kringen van de UNO vraagt men zich in verband met deze brief af of Djakarta wellicht voorbereidingen treft om het ge schil opnieuw voor de UNO te brengen. Men merkte op dat toetreding van de nieu we Afrikaanse staten tot de UNO, waar van de meeste wel zullen sympathiseren met het „anti-kolonialisme", een krachtige steun kan betekenen voor Indonesië. „Algemeen begrip" Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft woensdagmorgen in antwoord op een vraag meegedeeld, dat er nog geen bericht over de Indonesische brief is ontvangen, zodat nog geen commentaar kan worden gegeven. De woordvoerder wees er wel op, dat de uiterst bescheiden defensiemaatregelen van Nederland voor hheuw-Guinea in de we reld algemeen begrip hebben gevonden. LOESIKISIKI, PONDOLAND (Reuter) Naar dinsdag officieel is medegedeeld, verricht de Zuidafrikaanse politie in het reservaat Pondoland, dat de vorge week het toneel is geweest van ongeregeldhe den, arrestaties onder „onruststokers". Zeventien leden van de Pondo-stam zijn maandag veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf cn zes rotanslagen we gens vechten met de politie. Twee ande ren kregen 21 maanden dwangarbeid. Voorts werden twee beklaagden vrijge sproken. Volgens officiële berichten zou den tijdens dc ongeregeldheden van de vorige weck zes Pondo's zijn gedood, doch waarnemers ter plaatse stellen het aantal doden op 21 en het aantal gewon den op 13. Tijdens de verhoren van de beklaag den verklaarde een van hei ongewapend naar een bijeenkomst te zijn gegaan, die was belegd oor de verkiezing van een vertegenwoordiger, die voor de stam bij de regering het woord zou moeten voeren. In antwoord op een vraag van de open bare aanklager zei hij, dat de Afrikanen, nadat vliegtuigen bommen „die rook maakten" on de menigte hadden afgewor pen, de witte vlag hadden gehesen. Hij ontkende, dat de menigte op de politie had geschoten en ook dat od de vliegtui gen zou zijn geschoten. NEW YORK (Reuter) De Indonesi sche afvaardiging bij de UNO heeft dins dag in een brief aan secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld van de UNO Neder land beschuldigd van het voeren van een „oorlogszuchtige politiek." De leider van de delegatie, Sukardjo Wirjorpranoto, zegt in de brief, dat cr een „explosieve toe stand" is ontstaan door de „vijandige hou ding van dc Nederlandse regering", die troepen naar West-Irian heeft gezonden. Hij vroeg Hammarskjoeld de brief te la ten circuleren onder alle leden van de UNO. De Indonesische regering, zo vervolgt de brief, heeft op grond van haar mening dat het zenden van Nederlandse troepen naar West-Irian uiteindelijk de vrede en veiligheid in Zuidoost-Azië in gevaar moet brengen en zelfs kan leiden tot het uit breken van een ernstig conflict in het ge in communistisch China is een actie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1