Fabriek voor industriële woningbouw geopend CDU dringt SPD uit regering van Baden-Württemberg Antillianen en Schoten zorgden voor goede honkbalpropaganda Vliegakkoord Ceylon-China strandt op vrees voor KLM Efficiënte bouw van goedkope woningen Communiqué Vereniging voor Sexuele Hervorming Varkensfokkers met valse weegbriefjes benadeeld Wenen verwacht wel iets van Kroesjtsjevs bezoek Zuidkoreanen luiden „tweede republiek" in Politie van Barcelona van marteling beschuldigd Afrikaanse conferentie in Addis Abeba Kiritsjenko's partij loopbaan geëindigd iekwame KOK 11 Ministers Selwyn Lloyd en Luns spraken tijdens jubileumdiner Plan voor protestants radiostation in Alpen Oplichting door pseudo-student Lutherse synode bijeen Chinese bezwaren tegen „bepaalde mensen" op Kroesjtsjev gemunt? Brand op atoomonder zeeër Sargo was hardnekkig Adenauer drijft break van een coalitie door wegens sterke winst van de socialisten Betaling abonnementsgeld per giro DONDERDAG 16 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nog steeds houdt de Chinese volksrepu bliek haar „Bamboe-gordijn" tot hoog in de lucht opgetrokken: behalve uit Noord- Korea, Vietnam, Burma en Rusland wor den geen vliegtuigen van buitenlandse luchtvaartmaatschappijen in geregelde lijndiensten op de Chinese burgerluchtha vens geduld. Evenmin vliegt de Chinese luchtvaartmaatschappij C.A.A.C. (Cvil Avi ation Administration of China), die een luchtnet in de volksrepubliek zelf onder houdt van 36.000 km. lengte, naar het niet-communistische buitenland, en wie dus uit de Westerse wereld naar Peking, Sjang hai, Kanton, Lantsjov of Tsjengtoel wil reizen, doet er goed aan met een Ame rikaanse of Europese maatschappij naai de Britse stad Hongkong te vliegen en vandaar per trein verder te reizen of van een binnenlandse luchtlijn in China ge bruik te maken. Intussen begon het toch reeds in het Oosten te dagen, want het vorig jaar sloot de volksrepubliek 'n luchtvaartover eenkomst met het neutraal geachte Cey lon. Er werd uitvoerig gewerkt aan de totstandkoming van een wederzijdse lijn dienst tussen Colombo op Ceylon en Kan ton in China, maar zover is het nog steeds niet gekomen. Volgens een vier-re- gelig berichtje in het Britse luchtvaart blad „Flight" wordt de voorgenomen lijn dienst, die voor Ceylon zou worden uitge voerd door Air Ceylon, thans bedreigd door een Chinese weigering navigatie-in- lichtingen over Chinees grondgebied te vertstrekken. De Chihezen verklaren te vrezen, dat deze inlichtingen wellicht „voor militaire doeleinden" gebruikt zouden wor- Genootschaf) Nederlatid-Engeland De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en zijn Britse col lega, Selwyn Lloyd, hebben woensdag avond luister bijgezet aan de jubileumvie ring van het genootschap Nederland-Enge- land, dat 40 jaar bestaat. Aan een diner, dat het genootschap hen aanbood in het historische Prinsenhof in Delft, hebben zij toespraken gehouden waarin zij de goede betrekkingen tussen Nederland en Enge land op de voorgrond plaatsten en daar naast de hoop en de verwachting uitspra ken dat er dank zij een verbetering van de algemene atmosfeer een regeling ge troffen kan worden voor de economische betrekkingen tussen „De Zes" van de Europese gemeenscnappen en „De Zeven" van de Europese vrijhandelsassociatie in groot Europees verband. Minister Luns verklaarde dat het werk van de commissie voor handelsvraagstuk ken waarvan hij voorzitter is en de po litieke contacten tussen de Europese mo gendheden en in het bijzonder tussen Engeland en Frankrijk wellicht in de niet te verre toekomst zullen kunnen lei den tot de algemene Europese economi sche associatie die de internationale toe stand vereist. Minister Selwyn Lloyd zei, dat, wat de economische betrekkingen in West-Europa aangaat, er nu een betere atmosfeer is ontstaan, eert krachtiger politieke wil, waardoor de mogelijkheden voor vorderin gen in de richting van een akkoord beter zijn geworden. Wij moeten niet vergeten, zo voegde hij hier waarschuwend aan toe. dat wij niet onbeperkt de tijd hebben. Hij legde er de nadruk op, dat de recente onderhandelingen in de commissie van de '21 (de achttien O.E.E.S.-landen, de Ver. Staten, Canada en een vertegenwoordi ging van de Europese Economische Com missie) te Parijs niet zo onvruchtbaar ge weest'zijn als men in bepaalde kringen wel suggereert. Engeland heeft van zijn kant in de Raad van Europa en in de Westeuropese Unie reeds te kennen ge geven dat net bereid is de problemen en standpunten aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. De Britse minister prees zijn Nederland se collega voor diens inspanning, „De Zes" en „De Zeven" nauwer tot elkaar le brengen. Minister Luns prees op zijn beurt de Britse minister als een oprech te vriend van Nederland, die bij vele ge legenheden de Britse regering en op in ternationaal gebied met goed gevolg zijn grote invloed ten behoeve van Nederland se belangen heeft aangewend. Het diner werd gegeven in een van de fraaie zalen van het oude Binnenhof. Bij de genodigden waren o.m. de ambassa deurs van Engeland, Australië, Zuid-Afri- ka, India, Pakistan en de consuls-generaal van Nieuw-Zeeland en Ceylon. Prof. Ger- brandy, minister van Staat en voorzitter van het jubilerende genootschap, leidde de beide ministeriële sprekers in. In een kor te redevoering gaf hij, alvorens een heil dronk op de twee ministers uit te bren gen, ten behoeve van de Britse gasten een kort overzicht van de historische be tekenis van de ruimte waarin men zich bevond. SION (UPI De raad van de protes tantse Zwitserse kerken heeft zich dins dag op zijn jaarvergadering in Sion met algemene stemmen uitgesproken voor het plan om een internationaal protestants radiostation te stichten in de Zwitserse Al pen, vooral ten behoeve van de protes tantse minderheden aan beide zijden van het ijzeren gordijn. De raad nam een resolutie aan, waarin aan alle leden-kerken verzocht werd dit „zeer belangrijke plan" en de financie ring ervap te bestuderen en de raad in kennis te stellen van hun conclusies. Voorts werd besloten tot de instelling van een commissie die met protestantse ker ken in het buitenland overleg moet ple gen over deelneming aan het plan. Het bouwen van het station zal een miljoen dollar kosten. De operatiekosten worden geschat op 300.000 dollar per jaar. Volgens de huidige plannen moet het een radiostation worden met een reikwijdte van 13.000 kilometer zodat het gehoord kan worden tot ver in Azië en Afrika en ook nog in een groot deel van Amerika. Het plan werd het eerst geopperd in 1956. Vol gens waarnemers is het door de met veel enthousiasme genomen besluiten van de Zwitserse protestantse raad dichter bij zijn uitvoering gekomen. De Zwitser se P.T.T. heeft reeds een ontwerp opge steld voor een vergunning. den door de nauw met Air Ceylon samen werkende K.L.M. De K.L.M. volgde in 1955 de Australian National Airlines als partner van Air Cey lon op. In de corporation tussen deze bei de maatschappijen ontving de K.L.M. als aandeelhoudster 49 percent der aandelen, Air Ceylon hield de andere 51 percent. Later werd door een kapitaalsuitbreiding het K.L.M.-aandeel in het maatschappe lijk kapitaal tot 26 percent verminderd. In november 1958 kocht Air Ceylon van de K.L.M. een Super-Constellation, die we kelijks een lijndienst Amsterdam-Londen- Rome-Cairo- Bahrein - Karatsji - Bombay* Colombo-Singaporeuitvoert. Met 'n niet meer geldige identiteitskaart van de rijksuniversiteit te Leiden en c-en stapel boeken placht een 34-jarige koop man in peen en uien uit Den Haag op pad te gaan wanneer de handel niet floreerde. Hij gaf zich dan uit voor student m de geologie en verkocht de boeken, die hij zich voor een prikje tweedanands aan schafte, zogenaamd ten bate van in be hoeftige omstandigheden verkerende Jood se studenten. Hij stond thans terecht voor de rechtbank te Rotterdam. Veel mensen in Midelharnis, Leende en Den Haag had den hem de hoge vraagprijs voor de waar deloze boeken en vaak nog meer gegeven. De koopman was al negen maal* veroor deeld, waarvan zes maal voor oplichting. De officier van Justitie eiste tien maanden gevangenistsraf. Op 28 juni zal de recht bank uitspraak doen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, zal vandaag aan de Eemhaven in Rotterdam de vijfenhalf miljoen gulden gekost heb bende fabriek van Dura-Coignet n.v. ope nen, waarvoor op 1 juni 1959 de eerste paal werd geslagen. In deze fabriek zul len elementen worden vervaardigd, die op de bouwplaats te zamen gevoegd flat woningen zullen zijn. De aldus te bouwen huizen, die 16.000,- per stuk kosten, zul len in Schiedam en Maasssluis b.v. een netto-huur van 14,60 gaan „doen". In de fabriek maakt men bij voorbeeld gevelelementen van beton, waarin de ko zijnen reeds verwerkt zijn. Het beton wordt in metalen mallen gegoten en kunst matig gedroogd. Na vier uur klapt men de zijwanden van de mal weg en een ele ment is gereed. In op deze wijze gefabri ceerde muren zijn de leiding voor gas, water en elektriciteit, alsmede eventuele luchtkokers reeds verwerkt. De keuken vloeren bij voorbeeld worden in de fa briek reeds van tegels voorzien. Op de bouwplaats heeft men geen tegelzetters, stukadoors, metselaars en bijna geen elek- triciëns nodig. De elementen worden door speciale vrachtauto's vervoerd in de stand, die zij in het huis gaan innemen. Men kan het beton iedere gewenste kleur geven. Op een te Amsterdam gehouden generale kerkelijke vergadering, ter inleiding van de 155ste vergadering van de evangelisch- lutherse synode, heeft de president dei- synode, dr. C. Riemers, in zijn openings woord verklaard, dat na de totstandko ming van de consensus met de Neder lands Hervormde Kerk over de sacramen ten, het gesprek moet worden voortgezet. Er is enige samenwerking tussen de bei de kerken inzake het Open Deur-Werk. De spreker wijdde enige gedachten aan de mogelijkheid van meer samenwerking, op liet terrein van het diaconaat, waarvan in de Oecumenische Stichting voor hulp aan kerken en vluchtelingen reeds jaren lang sprake is. Het resultaat van de kerkbouwactie voor de Lutherse kerk is zeer bevredigend. Bij zondere aandacht zal moeten worden ge wijd aan de gemeenschap in de gemeen te en tussen de gemeenten onderling. Ge werkt zal moeten worden aan de inner lijke opbouw, opdat de kerk haar aposto- laire taak kan vervullen. Voor de eerste maal was een vertegen woordiger van de hervormde synode op deze vergadering aanwezig. Als zodanig werd dr. E. Emmen verwelkomd, die in een toespraak nader inging op de ver schillende aspecten van de oecumenische toenadering. Naar aanleiding van het antwoord van de minister van Sociale Zaken op de vra gen van het Tweede Kamerlid ds. N. van der Veen, in verband met de weigering van de minister het regionale congres van de International Planned Parenthood Federa tion te (doen) openen, heeft de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming een communiqué uitgegeven, waarin onder meer wordt gezegd: „Behalve enige formele redenen behelst het antwoord van de minister een aantal principiële gronden die de aanleiding wa ren voor zijn weigering. Daai'uit blijkt ech ter dat bij de minister een onjuist beeld bestaat over doel en werkwijze van IPPF en NVSH. De bezwaren die geconstateerd kunnen worden berusten, aldus de minis ter, voornamelijk op de telkens gegeven voorstelling van zaken die de geboorten- beperking als een plicht voor de gehuwden doet voorkomen. De minister vervolgt dan, dat niet nader genoemde kringen in Nederland van oor deel zijn dat de vrijheid van de gehuwden om de grootte van het gezin te bepalen, primair behoort tot de binnenhuwelijkse verantwoordelijkheid, en dat eenzijdige druk van algemene, buiten het huwelijk staande, belangen hierbij niet acceptabel is. De binnenhuwelijkse vrijheid die Zijne Ex cellentie zo na aan het hart ligt, weegt ook ons bijzonder zwaar. Maar tot die verant woordelijkheid behoort naar onze overtui ging bepaald ook: het op de hoogte zijn van de mogelijkheden tot bewuste gezins vorming. De voorstelling van zaken als zou de NVSH kinderbeperking als een ouder lijke plicht propageren is er derhalve vol komen naast. Wij vragen ons integendeel af, of niet juist daar aan binnenhuwelijkse vrijheid getornd wordt, waar met opzet of uit onkunde de ouders de noodzakelijke kennis omtrent bewuste gezinsvorming onthouden wordt. Daardoor zijn zij immers niet in staat de beslissingen te nemen die voor hen wenselijk zijn. In feite bestaat er tussen de door de minister bedoelde krin gen én het standpunt van de NVSH dan ook hoegenaamd geen verschil van inzicht. Daarom betreuren wij het des te meer dat de minister geen termen aanwezig achtte de openingsrede op ons congres uit te spre ken. Wij bedoelen vooral er op te wijzen dat deze ministeriële geste wel een zeer slechte indruk gemaakt heeft op onze .bui tenlandse gasten in het algemeen (getuige ook de reacties in de buitenlandse pers), maar in het bijzonder op die Aziatische landen, die door hun hoogste diplomatieke vertegenwoordigingen van hun belangstel ling deden blijken". Het gehele fabricageproces, tot op de mi- limeter nauwkeurig uitgedokterd, is ge automatiseerd en dit begint reeds bij de aanvoer van de voor het beton benodigde materialen. In deze fabriek, die nog eens met hon derd percent zou kunnen worden uitge breid, kunnen per jaar onderdelen voor duizend huizen worden gemaakt, die met behulp van naar schatting een kleine drie honderd man kunnen worden opgetrok ken. Zouden deze huizen op de traditione le wijze worden gebouwd, dan zouden 800 arbeiders nodig zijn, aldus de heer Dura, die erop wees, dat hier een grotere in vestering dan anders tegenover staat. Voor lopig zullen drieduizend van deze huizen in een zestal gemeenten in 't Waterweg gebied verschijnen. Voor de vijfhonderd, die Rotterdam zal krijgen, is de onder bouw, die op de normale wijze tot stand komt, al gereed. De eerste elementen zijn reeds „gesteld" en men hoopt over een maand reeds de eerste huizen voor bewo ning gereed te hebben. „Reeds dan be gint de rentabiliteit van deze bouw te werken", zo vervolgde de heer Dura, die opmerkte, dat door deze bouw door on geschoolden en geschoolde arbeiders vrij komen voor utiliteitswerken. Op het ogen blik is er zo'n spanning op de arbeids markt, dat op het gebied van de utili teitsbouw de minister plannen voor niet minder dan een half miljard gulden in portefeuille heeft, waaraan geen rijks goedkeuring kan worden gegeven. De nu te bouwen Dura-Coignetwoningen hebben volgens architect E. F. Groosman een geluidsisolatie, die vijftien percent be ter is dan van de z.g. traditionele wonin gen, terwijl ze tien pex-cent groter zijn en bovendien wat meer luxe bieden. Een weger van het openbaar slacht huis te Den Haag en een vleesgrossier uit Lekkerkerk hebben enkele varkensfok kers voor ongeveer 4.000.benadeeld. De grossier stak dit geld in zijn zak. De weger zag zijn oneerlijke praktijken be loond met twee a driehonderd gulden. Het was dë controleurs van het slacht huis opgevallen! dat de dbör de vleesgros sier ter slachting aangeboden varkens na de slachting slechts tien percent lichter waren dan daarvoor. Het is gebruikelijk dat de varkens bij het slachten ongeveer zestien percent aan gewicht verliezen. Er werden toen zeventien door de Lek- kerkerkse grossier aangevoerde varkens, na de weging door de thans aangehouden 34-jarige weger, nog eens teruggedreven naar de weegbrug en door controleurs nogmaals gewogen. Zij bleken totaal on geveer dertig kilo zwaarder te zijn dan op het door de weger afgegeven weegbriefje stond vermeld. Een onderzoek wees uit, dat de weger met de grossier een afspraak had om diens varkens gunstig te wegen. Even vóór de semi-automatische weegbrug het weegbriefje afdrukte, greep de weger in, waardoor het mechanisme een paar kilo minder registreerde dan het varken woog. Op grond van dit officiële weegbriefje be taalde de grossier de varkensfokkers, van wie hij de varkens had betrokken, zodat deze mensen te weinig geld kregen. LONDEN (UPI) Het theoretische or gaan van de Chinese communistische par tij, „Hung Chi" (Rode Vlag), heeft woens dag een artikel gepubliceerd, dat alge meen wordt beschouwd als een antwoord op de beschouwing van de „Pravda" over de „linkse kinderziekten" van het com munisme. Enkele dagen geleden publiceerde het Russische partijorgaan een artikel, osten tatief naar aanleiding van het feit, dat veertig jaar geleden Lenin's brochure „de linkse kinderziekten van het Communis me" verscheen, waarin de tegenwoordige politiek van de Sovjet-Unie, tegen de ach tergrond van het marxisme-lenisme, werd gerechtvaardigd. De „Pravda" liet zich afwijzend uit over „communisten idee, omdat zij de macht hebben, menen enkele ontwikkelingsstadia van het socialisme te kunnen overslaan". Algemeen werd dit geïnterpreteerd als een veroordeling van de Chinese communes. Evenmin als de „Pravda" China met name noemde sprak „Hung Chi" over Kroesjtsjev en zijn politiek van vreedza me coëxistentie of de Sovjet-Unie in het algemeen, maar wel over het revisionis me" van Tito. PEARL HARBOUR (Reuter) Ge vreesd wordt, dat bij de ontploffing in een der torpedokamers van de Amerikaan se atoomonderzeeër „Sargo" twee men sen om het leven zijn gekomen. Tijdens de blussingswerkzaamheden werd de tor pedokamer onder water gezet, maar ten slotte zag men zich genoodzaakt het vaar tuig te laten zinken om het vuur onder controle te krijgen. Thans wordt het schip leeggepompt om het drijvende te krijgen. Er heeft zich door de ontploffing geen gevaar voor uitstraling voorgedaan, daar de waterdichte schotten, die de kernreac tor van de betrokken torpedokamer schei den, tevoren waren gesloten. Over berichten, als zou de „Sargo" kernwapens aan boord hebben gehad, kon den geen inlichtingen worden verkregen. WENEN (APA-UPI) De Sovjetrus- sische premier Kroesjtsjev zal op weg naar Oostenrijk, waar hij op 30 juni wordt verwacht, waarschijnlijk Boekarest en Boedapest aandoen. Voor Wenen staat een verblijf van drie dagen op het program ma. De overige acht dagen worden ge bruikt voor bezoeken aan een aantal bondslanden en onder meer aan de Voest- fabriek in Linz. Een der voor Kroesjtsjev bestemde geschenken is een bekroonde fokstier. Mogelijk zal de Russische pre mier op verzoek van de Kamer van Koophandel een rede over economische aangelegenheden houden alsmede een persconferentie. In Oostenrijkse regeringskringen wordt het niet uitgesloten geacht dat de herstel betalingen tijdens Kroesjtsjevs bezoek op nieuw onderwerp van bespreking zullen zijn. De Oostenrijkse regering zou graag zien dat de thans nog resterende herstel betalingen uit het akkoord hierover wor den overgebracht naar een nieuw Oosten rijks-Russisch handelsakkoord. De Sovjet- Unie is bereid een uitbreiding van het handelsverkeer met Oostenrijk te aan vaarden, indien Oostenrijk bereid is meer Russische produkten af te nemen. Ingevolge het in 1955 gesloten verdrag met de Sovjet-Unie, waarbij de onafhan kelijkheid van Oostenrijk werd gegaran- deex-d, is Oostenrijk verplicht zeven jaar lang voor een waarde van ongeveer zes honderd miljoen gulden aan herstelbeta lingen te verrichten, terwijl gedurende tien jaar jaarlijks een miljoen ton aard olie moet worden geleverd. In 1958 werd de aardolie-leverantie verminderd omdat de opbrengst van de oliebx-onnen in Oos tenrijk verminderd was. SEOEL (AFP en Reuter) De Zuidko- x-eaanse nationale vergadering heeft woens dag met 208 tegen 3 stemmen wijzigingen van de grondwet goedgekeurd, waardoor de tweede Zuidkoreaanse i-epubliek in het leven is geroepen. De regering is in het vervolg vex-ant- woording tegenover het parlement ver schuldigd. Binnen 45 dagen moeten nieuwe verkiezingen voor de Tweede Kamer van het parlement worden gehouden. De wij zigingen voorzien vex-der in persvrijheid, verkiezing van de president door het par lement en politieke neutraliteit van de president, regeringsambtenaren en de po litie. De px-esident kan slechts twee ambts termijnen vervullen. Het nieuws van de goedkeuring der grond wetswijzigingen verwekte veel geestdrift bij de bevolking. Studenten, die de hoofd rol hebben gespeeld in de ontwikkelingen die tot de instelling van het nieuwe x~e- gime leidden, reden op jeeps en vracht wagens door de straten van Seoel en rie pen: „onze inspanning is beloond" en „de tweede x-epubliek is geboren". BARCELONA (ÜPI) De orde van advocaten van Barcelona heeft de plaatse lijke politie formeel beschuldigd van het mishandelen en martelen van politieke gevangenen. De deken van de orde, mr. José Maria Pi Suner, heeft de procureur- generaal, Clemente Gonzalvo, van het pro- test in kennis gesteld en hem vei'klarin- gen van artsen overhandigd, die de ge vangenen hebben onderzocht en de aard van de verwondingen hebben geconsta- teex-d. De orde telt 3.000 leden. Het betreft hier dertig personen, die 19 mei wegens het zingen van het Catalaan se volkslied, de „Cant de la Senyex-a", werden gearresteerd. Allen behox-en tot de „Katholieke Actie", die in het „Palacio de la Musica" een bijeenkomst had be legd. Een der demonstx-anten, dr. Jox-ge Pu- jal, werd door een militair tribunaal schuldig bevonden aan „militaire x-ebel- lie" en tot zeven jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De „Cant de la Senyera" (lied van de vlag) is het volkslied van Catalonië, dat ten tijde van de republiek een gx-ote mate van autonomie genoot. Na de overwinning van Franco werden deze autonome rech ten ingetrokken. ADDIS ABEBA (Reuter) De Afrikaan se conferentie te Addis Abeba, waaraan 250 afgevaardigden uit twintig Afrikaan se landen deelnemen, heeft woensdag de agenda voor de conferentie vastgesteld. Op deze agenda staat hulpverlening aan vrijheidsstrijders in Afrika en aan de Al gerijnse opstandelingen. Andere agenda punten zijn onder meer de apartheid in Afrika en bevordering van economische samenwerking tussen onafhankelijke Afri kaanse staten. De eerste spreker op deze conferentie, die elf dagen duurt, was het hoofd van de Nigeriaanse afvaardiging, Maitima Soe- le. Hij stelde voor, dat Afrikaanse staten een organisatie vormen in de geest van de NAVO of de ZOAVO om de vrijheid van Afrika te waarborgen. Verder stelde hij voor, dat de confe rentie een commissie naar de leiders in Kongo afvaax-digt en een x-esolutie aan neemt, waarin er bij die leiders op wordt aangedrongen tot elkaar te komen. Nu aan de vooravond van de onafhanke lijkheid slachten de Kongolese leiders el kaar bijna af, aldus Maitima Soele. (AFP) De Nigex-iaanse afgevaardigde stelde voorts voor de Franse tegoeden te be vriezen, de Franse goedex-en te boycotten en de Afrikaanse grenzen te sluiten voor vertegenwoordigei's van Frankrijk, zo de Fransen weer een kernproef in Afrika zouden doen. Hij vroeg verder om meer steun voor de Algex-ijnse verzetsstrijders en wil dat de conferentie Zuid-Afrika be schuldigt van genocide en het besluit neemt Zuid-Afrika volkomen te boycotten. (Reuter) Dr. Julius Nyerere, een na tionalistische leider uit Tanganyika, die als waarnemer de conferentie bijwoont, heeft een voorstel ingediend om te komen tot een Oostafrikaanse federatie van Tan ganyika, Kenya, Oeganda en Zanzibar. Dit gebied zou een bevolking van acht tien miljoen mensen hebben, onder wie 70.000 blanken. Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse deelstaat Baden-Würt- temberg, waarop 15 mei parlementsver kiezingen zijn gehouden, is het de Chris tendemocratisch Unie gelukt de socialisten uit de regering te dringen, ondanks het feit dat juist de CDU, zowel in zetels als in stemmen, achteruit was gegaan en de SPD een flinke winst had geboekt. Giste ren besloten de CDU en de liberale FDP samen, misschien nog met de Vluchte lingen partij BHE, de regering te vormen, opnieuw onder leiding van de CDU-poli- ticus Kiesinger, die dus weer minister-pre sident van Baden-Würtemberg wordt. Daarmee komt een einde aan een vol gens velen onjuist geachte toestand: ja- x-enlang werd deze deelstaat geregeerd door een coalitie waaraan alle partijen deelnamen, maar waardoor er van een echte oppositie in het parlement te Stutt gart geen sprake was. De uitslag van de vei'kiezingen van 15 mei had er overigens niet om gelogen. Zij gaf de volgende zetel verdeling in het parlement: CDU 51 (ver lies 5), SPD 44 (winst 8), FDP 18 (ver lies 3), BHE 7 (gelijk), op een totaal van 120 zetels. De SPD eiste dan ook als de enige par tij die bij deze verkiezingen, waax-aan nog geen zestig percent van de stemge rechtigden had deelgenomen, winst had geboekt opnieuw ministerzetels op, en dus een voox-tzetting van het coalitiebewind van alle partijen. Waarschuwingssignaal Zwaarder dan alle stemmen die de C.D.U. had verloren en de S.P.D. had gewonnen heeft bij de regeringsvorming te Stuttgart evenwel de stem van bondskan selier en C.D.U.-pax-tijleider Adenauer ge wogen. Voor hem was de uitslag van de verkiezingen in Baden-Wüx-ttèhiberg een waarschuwingssignaal voor de Bondsdag verkiezingen in 1961. Hij is bovendien principieel gekant tegen coalities in de S.P.D. in de deelstaten. En na de neder laag die de C.D.U.-C.S.U. ook reeds in Beieren had geleden achtte hij het ogen blik gekomen om zich waar maar moge lijk, te distanciëren van de socialisten. Adenauer kreeg hierbij de hulp van de F.D.P.-leiding. Voor de F.D.P. is het zaak het volgend jaar te proberen bij de C.D.U. in een goed blaadje te komen, opdat zij opnieuw ministers zal kunnen leveren voor de regering in Bonn. De F.D.P. koerst alvast in Adenauex-s vaarwatex-. Kiesingers belang Dit maakte de positie van de C.D.U.- partijchef te Stuttgart moeilijker dan ooit. Het belang Van zijn deelstaat vereiste on getwijfeld een nieuwe grote coalitie. Het belang van zijn partij lag meer in een breuk met de S.P.D. Het belang van Kie singer zelf, die te Bonn (waar hij volgens sommigen jarenlang tevex-geefs op een ministersfunctie heeft zitten wachten Naar bed. De gevangenbewaarders van de gevangenis in Fresnes waren don derdagmorgen stomverbaasd toen zij,, na het gaan van de nachtschel. de deur openmaakten voor twee gevangenen, die in de doktersauto waren ontsnapt en tien uur van de vrijheid hadden ge noten. Zij zeiden zeer vermoeid te zijn en graag naar bed te willen. De bewa kers gehoorzaamden. nog niet is uitgespeeld, ligt in een hou ding die strookt met die van Adenauer. In Baden-Württémberg zegevierde dus de politiek van Bonn. Dat hierbij de S.P.D., die de verkiezingen op 15 mei relatief en absoluut had gewonnen, een ze ker onrecht is aangedaan, weegt in de Westduitse politiek van dit ogenblik niet zwaar. Dat voorts de federale gx-ondslagen der Bondsrepubliek, die elk der deelstaten een zekere zelfstandigheid geven, zijn aange tast moet begrijpelijk geacht worden met het naderen van september 1961. Maar of dit alles de C.D.U. in de komende maan den ten goede zal komen is hoogst onze ker. De nederlaag van deze partij in Ba- den-Wüx'ttemberg is door het verdringen van de S.P.D. uit de regering te Stutt gart uiterlijk wel geneutraliseex-d, maar niet ongedaan gemaakt. MOSKOU (Reuier) Alexei Kiritsjen- ko, eens een naaste medewerker van Kroesjtsjev, is woensdag van zijn functie van eerste partijsecretaris in het gebied van Rostov ontheven. In januari was hij op deze post benoemd. Op 4 mei werd hij als secretaris van het centrale partij comité in Moskou en lid van het presi dium van dit orgaan ontslagen. Hij maak te sinds 1955 deel uit van het presidium. Gedurende drie jaar is hij als secretaris van het centrale partijcomié opgetreden. Kiritsjenko werd ontslagen na afloop van een bijeenkomst van het partijcomité van Rostov, die door een lid van het presidium van het centrale partijcomité uit Moskou, Averki Aristov, werd bijge woond. Aleksander Basov, die vroeger voorzit ter van de pi'ovinciale raad van Rostov was, is tot eerste partijsecretaris in dat gebied benoemd. Er is niet gezegd of Kiritsjenko een andere functie krijgt. De 52-jarige Kiri tsjenko is een communist van de „tweede generatie". Zijn ster in de Oekraine be gon te rijzen, toen Kroesjtsjev daar in 1938 partijchef werd. In de oorlog deed hij politiek werk in het leger. Daarna werd hij eerste partijsecretaris in de Oekraïne. (Reuter) Uit de bewoordingen van de bekendmaking van het ontslag blijkt, dat Kiritsjenko's loopbaan in de pax-tij is geëindigd. Er is nooit een reden voor zijn val opgegeven. Aristov is ook naar Rostov gegaan, toen Kiritsjenko in januari daar werd benoemd. Mikojan (UPI) Een bericht van het Russische persbureau Tass, waarin Anastas I. Mi kojan „plaatsvervangende voorzitter van de Sovjet-ministerraad" werd genoemd zonder het woord „eerste" erbij, heeft woensdag in Moskou ten onrechte specu laties doen ontstaan over een wijziging van de plaats van Mikojan in de mi- nisterraad. In bevoegde kringen werd la ter Vernomen, dat de weglating van het wooi'd „eerste" een abuis is geweest van het persbureau en dat Mikojan nog steeds met Alexei Kosygin de functie heeft van eerste plaatsvervangende voor zitter of plaatsvei'vangende premier in de Sovjet-ministerraad. In het kader van de Velser Sportweek werd woensdagavond in het sportpark Schoonenberg een honkbalwedstrijd ge speeld tussen een Schotencombinatie en een ploeg Antilliaanse spelers, die in Ne derlandse teams uitkomen. Het is een goede demonstratiewedstrijd geworden, waarin aardige staaltjes honkbal vielen te genieten. *De talrijke toeschouwers zagen de ploeg van de spectaculaire werper Echobardo met 5-3 van Schoten verliezen. Een knappe prestatie van de Schotenaren, die zonder hun internationals speelden. De uitslag was echter geen hoofdzaak en als honkbalpropaganda was deze wedstrijd ze ker geslaagd. Het voornamelijk jeugdige publiek had vanaf de eerste minuut haar favoriet, nl. de Antilliaanse werper Bobo Echobardo, meer dan twee meter lang en bijzonder spectaculair zowel op de plaat als aan slag. Echobardo heeft zijn bewonderaars niet teleurgesteld. Als werper miste hij wel eens controle, maar vooral aan slag voldeed hij aan de hoge verwachtingen. In zijn eerste slagbeurt ranselde hij de bal torenhoog het veld uit. Deze voltreffer werd slechts gehonoreerd met twee hon ken, daar de bal rechts van de vlag in het midveld over de tribune verdween. In zijn derde en laatste slagbeurt sloeg hij de bal links van de vlag in de tribune, nu echter via een stuit en weder om was de beloning: tweehonkslag. Als werper werd Echobardo echter overtroefd door de starting-pitcher van Schoten, Jo- han Munsterman, die zeer sterk begon. Zijn eerste twee tegenstanders verdwenen onverrichterzake naar de bank terug. Daarna overmeesterden Halabie en Leyss- ner de worpen van Munsterman. Halabie kon zelfs scoren op de honkslag van Leyssner. Ci-oes werd geraakt door de geworpen bal en met het derde en tweede honk bezet, sloeg Echobax-do op boven be schreven wijze raak. De stand kwam toen op 3-1, want Schoten had in de eerste helft van de eerste innings een 1-0 voor sprong genomen door Nanne, die scoorde op een honkslagvan Kollaart. Maar na het Antilliaanse vuurwerk in die eerste slagbeurt, herstelde Munster man zich en vooral door tactisch wei-pen hield hij in samenwerking met zijn catcher Nonnekens, zijn tegenstanders vier innings lang van de honken. Intus sen liep Schoten de 3-1 achterstand in, daarbij geholpen door enkele Antilliaanse veldfouten. In de dei-de innings maakte Klein 3-2 na 4 wijd, een gestolen honk een honkslag van Nonnekens en een op offeringsslag van De Groot. De volgende slagbeurt scoorden Jan Smit en Gerrit Nanne door een reeks veldfouten (4-3). In de zesde innings wisselde linksvelder Martinez met Echobardo van plaats en daar hij niet direct controle had, kon Van de Brugge (4 w.) op een wilde worp scoren (5-3). Hoewel de Antillianen op Kollaart, die in de zesde en zevende in nings voor Schoten wierp, nog enkele honkslagen plaatsten, wisten zij toch niet meer te scoren, al hadden ze in de zesde innings drie honken bezet. Munsterman wierp 9-1-3, Kollaart 3-4-3, Echobardo 3-7-5 en Martinez 2-2-1. Halabie gaf drie honkslagen uit 4 beux-ten (0.759), Echobar do noteerde 0.667 en Smit (Schoten) 0.400. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kioartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door iiw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Met Prep vooraf wordt scheren een genoegen In moderne keuken van nieuw bejaardencentrum, onmiddellijke omgeving Haarlem, gevraagd Soil, onder no. 3668 Boek handel Veko, Zijlstraat 93.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11