Verweesde en verlaten jeugd bloeit op in kinderdorpen HERSTELD GEZINSVERBAND Ten dode opgeschreven Duitse luitenant in Rusland leefde voort voor groot doel DEMONSTRATIES HOUDEN AAN IN JAPAN EISENHOWER ONDERWEG NAAR FORMOSA MacArthur-tijdperk afgesloten zo concludeert de „Times" Volgende eisen zijn gericht tegen het veiligheidsverdrag en premier Kisji Frans Nationaal Front in Algiers opgericht Zuidkoreaanse regering bewilligt in een vervroegd en verlengd bezoek Inspectievoorstel van Russen onbevredigend VRIJDAG 17 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Weerklank Geen collectiviteit Getuigschrift Albert Schweitzer: „Dit is Nobelprijs waardig" Anti-bril Nederlandse waarnemers bij WalvisvaartcommUsie Met steun van Soustelle, Bidault en Lacoste Japan ontworstelt zich aan Amerikaanse voogdij Ontwapeningsoverleg Vierhonderd doden bij gevechten in Tibet? Twee attaché's van V.S. in Cuba personae non grata (Van onze correspondent in Wenen) Tijdens de Duitse bezetting van de Sovjet-Unie was er een Duitse luitenant, die zich het lot van alleenstaande en verlaten Russische kinderen aantrok. Hij gaf hun te eten, zorgde voor onderdak en was vriendelijk voor hen. Toen het dorp, waar hij was gestationeerd, door de Russen werd heroverd, nam men hem gevangen. Hij werd geboeid en een Russische soldaat maakte aanstalten om hem nèer te schieten. Terwijl hij aan een boom werd vastgebonden, kwam een Rus sisch jongetje aangelopen en smeekte om het leven van deze ,,Germanski", die altijd zo goed voor hem en voor andere Russische kinderen was geweest. Op dat ogenblik nam de luitenant het volgende besluit: wanneer ik nu aan de dood ontsnap en later weer vrij ben, wil ik mij mijn hele leven wijden aan de ver zorging en opvoeding van kinderen, die geen ouders hebben of die door hun vader en moeder zijn verlaten. De luitenant werd niet neergeschoten. Hij raakte in krijgsgevangenschap, kwam in een aantal kampen terecht en werd in 1947 vrij gelaten. Deze luitenant was de Oostenrijkse ingenieur Herman Gmeiner, een Tiroler, die na zijn terugkomst dadelijk begon met de vervulling van zijn gelofte. Vlet de 600 schilling, die hij als „Heimkenrer" van de staat had gekregen zette hij een bedelactie op touw voor verlaten kinderen. De actie gelukte, zodat hij twee jaar later het eerste huis van het eerste kinderdorp kon openen. Dat was in 1949 het begin van het kinderdorp Imst in Tirol. Op 't ogenblik bestaan er in Oostenrijk, West-Duits!and, Italië en Frankrijk reeds meer dan 20 kinderdorpen met tezamen ongeveer 100 eengezinswoningen. Wanneer men gemiddeld 120 tot 150 kinderen per dorp rekent en dat is aan de lage kant dan zijn er nu tussen de 2000 en 3000 verlaten en verwaarloosde kinderen in Europa, die een ouderlijk huis hebben gevonden met een eigen haard, een eigen „moeder" en broertjes en zusjes. De actie was geheel op liefdadigheid aangewezen, maar zij viel op zo vrucht bare bodem, dat er nu over geheel Euro pa een grote ongeorganiseerde kinderdorp gemeenschap bestaat, die dit werk door middel van kleine geldelijke bijdragen on dersteunt. Het is de grootste nietpolitieke beweging, die onder leiding staat van Her man Gmeiner. Er werden kinderdorpen opgericht in Imst, in de omgeving van Wenen, in Hinterbrühl (waar Schubert zijn bekende lied „Am Brunnen vor dem Tore" componeerde), in Gmunden, Moosburg en Lienz (Oost Tirol), verder bij de Italiaan se stad Brixen (Zuid Tirol), het Franse Connelles en Busigny en in de twee Duit se plaatsen Diessen en Sulzburg. Elders zijn nog andere dorpen in aanbouw, zo dat het er binnen enkele jaren wel vijf tig kunnen worden. Eén van de grootste vindt men in Hinterbrühl niet ver van Wenen, waar 250 kinderen in 30 eengezins woningen een echt tehuis hebben gevon den. Eén van deze huizen is het huwe lijksgeschenk van een Belgische aristo craat en industriëel aan zijn schoondoch ter, een jonge Weense vrouw, die nu gra vin Launoit heet. Andere huizen zijn ge schenken of stichtingen van Oostenrijkse industriëlen, van de Kamer van Koophan del en andere organisaties. De grondge dachte van Gmeiner bestaat daarin, dal hij voor de verzorging en opvoeding van verlaten kinderen en wezen geen oplossing zoekt in de vorm van de traditionele en massale gestichten of weeshuizen, maar in de richting van kleine, zelfstandige en intieme gezinsgemeenschappen. Daarom bouwde hij eengezinswoningen, waar ge middeld 10 tot 12 kinderen, jongens en meisjes van verschillende leeftijd onder de liefdevolle toewijding van een „moeder" worden verzorgd en opgevoed. Na verloop van tijd groeperen zich rondom een kern andere woningen en vormen dan een dorp met ongeveer 120 tot 150 kinderen. Wat deze verschoppelingen 't meest nodig heb ben is een ouderlijk huis, het natuurlijke milieu van een eigen woning met een lief devolle moeder en de omgang met broer tjes en zusjes. In zo'n omgeving kunnen zij het psychische leed, dat zij door de verwaarlozing hebben ondervonden, op na tuurlijke wijze teboven komen. Voor dit doel worden de kinderdorpen met opzet in een mooie bosrijke omgeving gebouwd. Een woning bestaat uit een grote woon kamer, die tevens als speelkamer dient, uit een keuken, badgelegenheid en een aparte kamer voor de „moeder", die niet gehuwd is. Op de eerste verdieping be vinden zich meestal drie slaapkamers voor telkens drie kinderen. Daar het indi viduele gezinsverband voorop staat, heeft iedere woning haar eigen keuken. Om ech ter het contact met de buitenwereld voor al later te vergemakkelijken heeft een kin derdorp geen eigen school, doch bezoeken de kinderen de gewone dorpsschool in de buurt. Dat geldt ook voor de kerk. Bij de opname van een kind wordt niet naar de confessie gevraagd, maar de opvoeding geschiedt in christelijke geest. Er zijn ka tholieke -kinderdorpen even goed als pro testantse, bijvoorbeeld Sulzburg in het Zwarte Woud. Bij de opvoeding wordt er naar gestreefd dat de kinderen zich tot zelfstandige mensen kunnen ontwikkelen. Voor de beroepskeuze geeft een psycho loog zijn adviezen, zodat de kinderen on geveer na hun veertiende jaar een am bacht kunnen leren. De meer begaafden kunnen studeren of een andere vakoplei ding kiezen. Zij verlaten wel het dorp en worden dan meestal in een naburige stad opgeleid, bij voorkeur in een eigen leer lingen- of studententehuis, zoals in Eger- dach bij Innsbruck, maar tijdens de va kantie keren zij graag naar hun „eigen" dorp terug om hun pleegmoeder, broertjes en zusjes op te zoeken. Voor dit doel wil men nu in elk kinderdorp een apart huis voor logé's bouwen. De kinderdorp-beweging is een tijds verschijnsel, dat overal weerklank vindt. De Belgische dominikaner pater Pire ont wikkelde zijn Europa-dorpen en kreeg daarvoor de Nobelprijs. Toen Albert Schweitzer over het werk van Gmeiner werd ingelicht, stelde hij deze Oostenrij ker voor als eerstvolgende kandidaat voor deze prijs. Dit werk verdient in alle ge val met of zonder onderscheiding volle ondersteuning. In zijn boekje over de kinderdorpen schrijft Gmeiner, dat de hier verzorgde en opgevoede kinderen zich inderdaad tot evenwichtige en harmonische mensen ont wikkelen, ofschoon de meesten in het be gin „moeilijke gevallen" zijn geweest. Om dat zij vaak door hun eigen ouders, pleeg ouders of door het personeel van bepaal de inrichtingen niet de echte liefde en geen juiste opvoeding hebben genoten, zijn deze kinderen aanvankelijk gesloten, af wijzend en wantrouwend. Maar diep in hun hart hunkeren zij naar liefde, hartelijkheid en warmte. Dat alles en nog veel meer vinden zij in die kleine woning van het kinderdorp en vooral bij hun „moeder", die zich geheel voor hen opoffert. Het mooiste getuigschrift voor deze actie schreef een jongen van negentien, die nu als mecanicien werkt: „Voor de eerste keer na acht jaar kan ik op moederdag niet bij u zijn. Pas wan neer de militaire dienst voorbij is, kom ik weer naar huis. De baas, bij wie ik het laatst heb gewerkt, schreef me dat ik dadelijk na mijn diensttijd weer bij hem kan beginnen. Dat zal ik doen, want de baas is goed en een man van wie ik veel kan leren. Later zou ik graag mijn eigen werkplaats willen hebben. Nu schrijf ik u om u te zeggen dat ik dezelfde ben gebleven, tegen wie u bij het afscheid hebt gezegd: „Blijf braaf, mijn jongen". U behoeft nu niet meer bezorgd om mij te zijn. Ik heb hier ook goede en nette mensen, één wil er na de militaire dienst onderwijzer worden en een andere is ty pograaf. Nu ik spoedig negentien jaar ben begin ik te begrijpen, wat er in mij en in mijn leven veranderd is doordat ik in het kinderdorp ben gekomen, waar u mijn moeder bent geworden. U hebt een moei lijke tijd en veel zorgen met mij gehad Maar hoe ik ben geweest en wat ik heb uitgehaald en wat ik u heb aangedaan dat alles kan ik me eigenlijk niet voor stellen. Wanneer ik nu op de gedachten kom die niet in orde zijn, dan zie ik da delijk uw gezicht en hoor ik uw stem Ik zou het fijn vinden, wanneer Gundi en Seppel nooit te weten komen dat u niet hun echte moeder bent. (En wanneer zij het toch te weten komen, zou ik wil len dat zij hetzelfde voelen als ik). U en mijn echte moeder, waarvan ik maar wei nig afweet, zijn voor mij een en dezelfde persoon. Ik kan me in 't geheel geen be tere moeder dan u voorstellen. Ik zou er graag bij willen zijn, wanneer de kleintjes u zondag bloemen geven en versjes opzeg gen. Ook al ben ik negentien, toch ben ik een kind, wanneer ik aan u denk. U kunt geheel op mij vertrouwen. Wanneer u maar mijn goede moeder blijft. Ik heb u nodig". Een op de zeven Westduitse automobi listen heeft slechte ogen en moet eigenlijk een bril dragen. Ze willen evenwel geen bril dragen omdat ze óf denken, dat het nog net zonder gaat, óf menen, dat een bril zo lelijk staat, óf te lui zijn een bril te kopen, óf geen geld voor een bril willen uitgeven, of geloven, dat een bril alleen gedragen moet worden door iemand „met een intellectueel beroep". Hoewel Noorwegen en Nederland zich uit de conventie voor de walvisvaart heb ben teruggetrokken zullen deze landen toch waarnemers zenden naar de 12de jaar vergadering van de internationale com missie voor de walvisvaart, die maan dag te Londen begint. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade l!e Lon den heeft medegedeeld, dat Nederland vertegenwoordigd zou worden door ir. G. J. Lienesch, directeur van de visserijen van het ministerie van Landbouw. Vol gens een Noorse woordvoerder zal Noor wegen vertegenwoordigd worden door de handelsraad bij de Noorse ambassade, E. Ribu. TOKIO (UPI) De linkse groeperingen in Japan zetten hun betogingen onver saagd voort. Na uitstel van Eisenhowers bezoek te hebben afgedwongen dringen zij nu aan op vervulling van hun twee andere eisen: intrekking van het Japans-Ameri kaanse veiligheidsverdrag en ontslag van de regering-Kisji. De studenten-organisa tie Zengakoeren heeft aangekondigd van daag twintigduizend mensen op de been te zullen brengen, het vakverbond Sohyo heeft gedreigd met een demonstratie door dertigduizend mensen; beide voor het Landdaggebouw waar de regering-Kisji bijeen is. De Sohyo, die 3,5 miljoen leden telt, zal morgen in Tokio een betoging van driehonderdduizend arbeiders organiseren, om het aftreden van Kisji te eisen. Voorts zullen in het gehele land stakingen wor den gehouden. Volgende week woensdag zal het werk de gehele dag worden stilge legd. „Zengakoeren" heeft laten weten dat de afzegging van Eisenhowers bezoek „een gedeeltelijke overwinning" is. Leden van „Zengakoeren" zullen geen colleges bezoe ken tot Kisji is afgetreden- en het Ameri kaans-Japanse defensieverdrag van de baan is. Vele Japanners menen dat hun land, be kend om zijn gastvrijheid, „gezicht heeft verloren" omdat de regering niet in staat is gebleken de veiligheid van Eisenhower te garanderen. Pers intervenieert De grote kranten van Japan hebben van daag op de voorpagina 'n gemeenschappe lijke verklaring gepubliceerd, waarin de re gering en de oppositiepartijen worden opge wekt te helpen de politieke crisis op te los sen. Een dergelijke gemeenschappelijke verklaring was zonder precedent in de geschiedenis van de Japanse journalistiek. In de verklaring wordt gezegd dat wel duidelijk is dat de regering uitdrukking moet geven aan haar vastbeslotenheid zich naar het gezond ooi'deel van het pu bliek te voegen. Deze opmerking is een duidelijke vingerwijzing dat het parlement dient te worden ontbonden en dat verkie zingen moeten worden gehouden. In de verklaring werd voorts een bex-oep gedaan op de socialistische partij en de democx-atisch-socialistische partij de ge schilpunten te vergeten en snel naar het paxdement terug te keren. Dit orgaan wordt door de fracties van genoemde par tijen sedert 20 mei geboycot. (Reuter) De socialistische (oppositie) partij en ook de leidei's van de linkse de- monstx'anten hebben ontkend dat de com munisten achter de demonstx-aties zouden hebben gezeten, zoals de regering beweert De secretaris van de liberale democrati sche regeringspai-tij heeft medegedeeld dat Eisenhower zijn bezoek aan Japan in het komende najaar zou brengen. Eerbewijs Op het toneel van de strijd rondom het pai-lement van woensdag stonden tal van tafels met veel bloemen, die daar door studenten waren neergelegd als eerbetoon aan de woensdag om het leven gekomen vx-ouwelijke student. De politie van Tokio heeft medegedeeld 174 studenten te hebben aangehouden Voorts werden 27 ultra-nationalisten aan gehouden wegens het plegen van geweld daden. Koersdaling In leidende Japanse handelskx-ingen is men bezox'gd, dat de economische betrek kingen tussen Japan en de Verenigde Sta ten in hoge mate nadelig zullen worden beïnvloed, als de situatie in het land nog meer verslechtert. Op de effectenbeui's in Tokio waar zich een gx'ote koersdaling heeft voorgedaan, nam het aantal vei-ko pen toe. ALGIERS (Reuter) Op een perscon ferentie in Algiers is de oprichting van het „Franse Nationale Front" bekendge maakt. Een woordvoerder van het front zei dat de beweging gesteund wordt door Jacques Soustelle, Georges Bidault, Ro bert Lacoste en andere Franse politici. Deze stap moet gezien worden als een reactie op het jongste aanbod van De Gaulle aan de leiders van het verzet in Algerije om besprekingen over een wapen stilstand te voeren. Het front zou een cam pagne willen voeren onder de mohamme daanse bevolking voor de integratie van Algerije en Frankrijk. Soustelle, die uit de Fx-anse regering is getreden na de opstand van de Fi-ansen in Algiers in januari, schrijft in zijn voor lichtingsorgaan over de problemen van Algerije en de Sahax-a, dat een Algerijns Algerije „ons rechtstreeks zou vex-plaatsen naar de tijd van de zeilschepen, dat wil dus zeggen naar de tijd van de Algerijn se piraten." De censuur op de Algerijnse kx-anten, die onlangs met het oog op de plaatse lijke vex-kiezingen werd opgeheven, is vrij dag weer ingesteld. TUNIS (UPI) Leiders der Algerijnse rebellen hebben in Tunis in het geheim geconfereerd over een antwoord op het jongste aanbod van De Gaulle over vrede te praten. Hun Tunesische gastheren ma ken geen geheim van hun hoop dat de opstandelingen zullen besluiten „in het vliegtuig naar Parijs te stappen". Presi dent Boui'guiba van Tunis heeft de op standelingen vaak aangeraden met De Gaulle te onderhandelen. Bourguiba is met vakantie in Italië doch de aankomst van twee leden van zijn entourage in Tunis, was aanleiding tot berichten dat Bourgui ba de rebellen thans met klem verzoekt de knoop door te hakken. BEIROET (AFP) Het Egyptische dag blad „Al Goumhouria" meldt, dat de „Al gerijnse i-egering het nieuwe Franse aan bod heeft verworpen". Het blad schrijft dit te hebben vernomen uit kringen, „die in contact staan met het oppex-bevel der Algerijnse srtijdkrachten". Voorts meldt hetzelfde blad, dat de Afro-Aziatische landen hebben besloten de kwestie Algei-ije voor de zesde maal bij de UNO aanhangig te maken. MANILLA (UPI) President Eisenho wer is met de „St. Paul", het vlagge- schip van de zevende vloot, uit Manilla onderweg naar Formosa, waar hij mor genochtend wordt verwacht. De com mandant van het smaldeel dat Eisenho wer over brengt, heeft verklaard, dat al le voorzorgen genomen zijn tegen „moge lijke avonturen" van de zijde der Chine se communisten. In het gebied waarin het smaldeel zich beweegt, opereert de tacti sche strijdmacht van het vliegdekschip Ranger, de met raketten uitgeruste krui ser Canberra met vergezellende onderzee boten, en torpedobootjagers. In een communiqué uitgegeven ter af sluiting van Eisenhowers bezoek aan de Filippijnen hebben beide staatshoofden de nadruk gelegd op „het belang van nauwe militaire samenwex-king". Eisenhower en Garcia verklaren in hun communiqué dat de Filippijnse defensie moet worden be vorderd „in het licht van de moderne be hoeften". In het in tamelijk vage bewooi'dingen opgestelde communiqué bevestigden de presidenten de traditionele vriendschap lussen de Verenigde' Staten de Filippij nen en beloofden samen te werken in het belang van Zuidoost-Azië met het oog op het communistische gevaar. Zij spraken hun vertrouwen uit dat spoedig een vol ledig akkoord zal worden bereikt omtx-ent een overeenkomst betreffende de legering van Amerikaanse strijdkrachten op de Fi lippijnen. In het communiqué werd verder mede gedeeld dat de gelegenheid voor grotere particuliere investeringen ter bevorde ring van de Filippijnse economie was be sproken alsmede over een uitgebreidere handel tussen beide landen „in een voor de vrije onderneming en vrije kapitaals- verkeer gunstig klimaat". Donderrede Eisenhower kreeg woensdag in een ge meenschappelijke vergadering van beide huizen van het Filippijnse congres ovaties voor een i'ede, waarin hij felle critiek op het communisme leverde. Nadat Eisenho- (Van onze correspondent in Londen) De eerste reactie in Londen op het niet doorgaan van Eisenhowers bezoek aan To kio is dat dit een nieuwe gTOte neder laag voor de Amerikaanse diplomatie be tekent, welke ernstige internationale ge volgen kan hebben. Men gelooft dat de term „uitstel" slechts een beleefd woord is voor „afstel". Dit neemt niet weg dat men erkent dat een doorgaan van het be zoek van de president in de tegenwoor dige omstandigheden niet alleen een groot persoonlijk risico voor hem zou hebben meegebracht, maar dreigde een aanflui ting te worden welke een onverantwoor delijke aantasting van de waardigheid van het presidentsambt zou hebben betekend. De „Times" noemt de annulering van Eisenhowex-s bezoek de grootste slag voor het prestige van een Amerikaanse presi dent en van de Amerikaanse regering sinds de oorlog en spreekt van het einde van het MacAi'thur-tijdperk, waarbij Amerika Japan onder zijn beschermende vleugels nam. Eisenhower heeft gi-ote. pei'soonlijke moed getoond, maar de Japanse i~egering had geen andere keus, aldus de „Times". Het liberale avondblad „The Star" schreef dat het Japanse besluit verstan dig is en dat het voox'komen heeft dat Eisenhower voor de tweede maal binnen enkele weken een openbare vernedering zou hebben ondergaan. Het blad hoopt dat het State Department eindelijk de juiste slotsom zal trekken uit het incident, na melijk dat democratie iets is dat de na ties zelf moeten lei'en en niv,t volgens een recept uit Washington, Londen of wie dan ook. De grote fout welke de Amerikanen geneigd zijn te maken is, dat zij ieder die andei-s over de betrekkingen tussen Oost en West denkt dan zij zelf als communis ten beschouwen of als lieden die Moskou welgezind zijn, aldus het blad. De „Evening Standard", onafhankelijk consex-vatief, zegt dat Eisenhower, die in de oorlog zulke goede adviseurs heeft ge had, door zijn tegenwoordig adviseurs is misleid. Londen, dat achter Washington blijft staan, zal klaar moeten zijn om in dien gewenst alle praktische hulp te ver lenen om de stabiliteit in Japan te her stellen. Algemeen ovex-heerst in de Bi'itse bladen de mening dat het een vervalsing van de De militairen, die naar Nieuw Guinea zullen gaan, worden grondig voorbe reid op de omstandigheden in het tropengebied. Hier luisteren man schappen van het Nieuio-Guinea- detachement in de militaire school voor preventieve geneeskunde bij Zaltbommel naar een „les" van luite nant-kolonel dr. C. de Jong over de bestrijding van malaria. wex-kelijkheid is wanneer de ongelukkige gebeurtenissen enkel en alleen aan de com munisten zouden worden toegeschreven. Ongetwijfeld trekken zij profijt van de si tuatie, maar de oorzaak van het drama welk op het moment tot een overwinning van de anarchie dreigt te leiden, ligt die per. De conservatieve „Daily Mail" zegt dat Japan vrijwel een bezet land is onder Amerikaanse bescherming. Volgens het voorgestelde nieuwe verdrag kan Japan geen veto uitoefenen tegen het gebruik van Amerikaanse kernwapens voor de verde diging van Japan. De Japanse vrees om tegen zijn wil in een ooi-log te worden meegesleept is toe genomen door het U-2-incident. GENèVE (UPI) De Britse gedele- geei'de bij de ontwapeningsconferentie in Genève heeft namens de vijf Westelijke landen verklaard, dat de buitenlandse ba ses van deze landen gehandhaafd zullen blijven, zolang de Sovjet-Unie niet instemt met een geleidelijke vermindei-ing van de conventionele en de kernwapens. De bases, welke Engeland, de Vex-enig- de Staten en Canada in West-Europa on- dei'houden vormen het tegenwicht voor de talrijke raketbases in de communisti sche landen, waarover premier Kroesjt- sjev en maax-schalk Malinovsky in het x-e- cente vex-leden zo dikwijls hebben gespro- ken, aldus David Ormsby-Gore. „Onze buitenlandse bases," zei hij, „vox-men een x-ationele defensiemaatregel tegen de Russische x-aketten die, naar men ons ook thans nog vex-telt, gex-icht zijn op de Westelijke landen." Tevoren had de Franse gedelegeerde, Ju les Moch, vex-klaard dat de middelen, die de Sovjet-Unie voorstelt om de ontwape ning mee te controleren, voor het Westen onaanvaardbaar zijn. Ze zijn volkomen ontoereikend. Nog steeds wil de Sovjet- Unie wél toezicht doen uitoefenen op de eenheden, die gedemobiliseerd worden en de wapens, die worden afgevoex-d, maar de bestaande wapens en eenheden mogen niet worden gecontroleei-d en naar moge lijk verborgen wapens en installaties mo gen de inspectieteams niet zoeken. De in spectie kan dus niet actief zijn. Het Wes ten, aldus Moch, wenst zijn veiligheid niet te riskex-en met een „passief toezicht". Moch verklaarde te hopen, dat de Rus sen het laatste woox-d in de inspectie-aan gelegenheid nog niet hebben gespi-oken, maar is dat wel het geval, dan zal het Westen moeten concluderen dat de ver klaringen van Ruslands bei-eidheid om te ontwapenen niet oprecht zijn. „Zox-in praat alsof de wapens als door een tovei-stokje kunnen worden verwij- derd, maar niemand met gezond verstand zal dit ernstig opvatten", verklaarde Moch. Ormsby Gore stelde, dat de Sovjet-Unie niet moet eisen, dat ineens alle buiten landse bases worden afgeschaft. Dan kan pas als voortgang wox-dt gemaakt met de ontwapening en de vrees niet langer be staat, dat een onverhoedse aanval wordt gelanceerd uit de landen achter het ijze ren gox-dijn. Want juist die vrees heeft de instelling van buitenlandse bases noodza kelijk gemaakt. (Reuter) De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammax-skjoeld, vei'klaai'- de dondei-dag op een pex-sconferentie te New York dat de jongste Sovjetrussische ontwapeningsvoorstellen een „vooruit gang" betekenden, waaraan hij toevoeg de: „Ik meen. dat men een vooruitgang altijd moet verwelkomen". wer de schuld voor de spanning in de wex-eld geheel op de communistische lan den had afgewenteld, veroordeelde hij de communistische pogingen om „de eeuwige impuls van het patriottisme" te beheersen door gebruik te maken van „geweld en dreigementen, ondermijnende activiteit en omkoperij, propaganda en valse beloften." Zijn rede werd onderbroken door donde rend applaus toen hij de 33 koloniale lan den die sinds het einde van de oorlog zich onafhankelijk van het westen hadden ge maakt vergeleek met de 12 landen in de Chinees-Russische sfeer, die met geweld van hun onafhankelijkheid waren beroofd. Seoel bekeerd SEOEL (AFP) De Zuidkoreaanse re gering is teruggekomen van haar besluit, het bezoek van Eisenhower aan Korea niet met een dag te verlengen. Zij heeft de president laten weten, dat hij de nacht van zondag op maandag in Seoel kan door brengen. Eisenhower heeft, als gevolg van het uitstel van zijn reis naar Japan, het tijdstip van zijn komst in Seoel, dal aan vankelijk op 22 juni was vastgesteld, ver- vroegd. Hij zal nu zondagmiddag in Seoel aankomen. Volgens het oorspronkelijke program zou hij acht uur later weer ver trekken. De Amerikaanse autoriteiten had den verzocht, het verblijf van Eisenhower thans met een dag te verlengen. De Zuid koreaanse regering heeft haar aanvanke lijke bezwaren tegen vei-lenging van Eisenhowers verblijf terzijde geschoven. De Amerikaanse president vertrekt op maandagavond uit Seoel naar Hawaï. In Seoel poogt men thans de korte tijd die rest voor de voorbereiding van Eisen howers bezoek zo goed mogelijk te beste den. De straten moeten in twee dagen tijds versierd worden en er moet onder dak gevonden worden voor het talrijke ge volg van de president. De burgemeester van Seoel heeft de twee miljoen inwoners van zijn stad opgewekt, de Amerikaanse president een bijzonder hartelijke ont vangst te bereiden. Intussen hebben 6.500 politiemannen in de provincie opdracht gekregen naar de hoofdstad te komen. In totaal zullen dan twintigduizend politie mannen beschikbaar zijn om de orde tij dens het bezoek van Eisenhower te hand haven. NEW DELHI (UPI) Bij gevechten tussen Tibetaanse opstandelingen en Chi nese troepen zijn ten minste 400 personen om het leven gekomen en een even groot aantal gewond, aldus is in New Delhi ver- nomen. Sinds maart zouden ongeveer 150 km ten noordwesten van het Manasa- rowar meer, een hindoebedevaartplaats in Westelijk Tibet, zes grote gevechten zijn geleverd. Ook in berichten uit Kathman- doe, de hoofdstad van Nepal, wordt ge sproken van felle gevechten tussen Tibe- tanen en Chinezen. Beide partijen zouden zware vei'liezen hebben geleden. Naar verluidt hebben de Chinese troe pen het gi-ootste deel van de 4.00 km lange grens tussen India en Tibet afgesloten. Bij de passen van Taklakot, Niti en Mana hebben de Chinezen na felle gevechten met de opstandige Khamba's militaire posten gevestigd, die het verkeer door de passen beheex-sen. De mana-pas geeft toegang tot de Indi sche staat Uttar Pradesh. Alle passen zijn op nauwelijks 500 km van New Delhi. Premier Nehroe zal de eerste week van julie een bezoeken brengen aan het door India en China omstreden gebied van La- dakh, aldus is van officiële zijde in New Delhi vernomen. Een gebied van 12.000 vierkante mijl van Ladakh is in handen van China. Men verwacht, dat Nehroe enige tijd in de hoofdstad van Ladakh, Leh zal blijven, en installaties van het indische leger zal bezichtigen. In New Delhi is tot op heden slechts officieel bekend, dat Nehroe vol gende maand Kasjmir zal bezoeken. HAVANA (Reuter) De Cubaanse re gering heeft twee attaché's van de Ame rikaanse ambassade, Edin Sweet en Wil liam Friedemann, persona non grata ver- klaard. „Zij werden door agenten van de Cubaanse veiligheidsdienst verrast toen zij in Miramar, een voorstad van Havana een ontmoeting hadden met een gx-oep Cubaanse contra-revolutionairen, aldus heeft radio Havana medegedeeld. De Amerikaanse ambassade in Havana heeft formeel geprotesteerd tegen het feit, dat Sweet en Friedemann enkele uren zijn vastgehouden. Beide mannen, verbonden aan de jui'idische afdeling van de ambas sade, zouden op bezoek zijn geweest bij enkele vrienden. OTTAWA (UPI) De ambassadeur van Cuba in Ottawa, Luis A. Baralt, heeft medegedeeld dat hij zijn regering niet langer kan dienen „zonder gewetensbe zwaren". Hij zal de Canadese autoriteiten om politiek asiel vragen. Universitaire woonwijk. In Leiden is het Boerhaavecomplex, een woonwijk voor wetenschappelijk universitaire medewer kers, in gebruik genomen. Het bestaat uit 140 wooneenheden in vier aparte blokken, waarvan één in hoogbouw. Het biedt huis vesting aan ruim 400 personen. De kosten hebben ongeveer 4,4 miljoen bedragen. OFFICIËLE PUBLIKATIE Financicringsstop oorlogsschade bijzondere gebouwen In verband met de voorgenomen likwidatie van de oorlogsschade moeten aanvragen om toepassing van de oorlogsschaderegeling voor herstel- en herbouwkosten van buiten Rot terdam gelegen kerkelijke en sociale gebou wen, jeugdhuizen en verpleeginrichtingen vóór 1 januari 1961, vergezeld van de ver eiste bescheiden, zijn ingediend bij de direc teur-generaal van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid, van Alkemadelaan te 's-Gra- venhage. Voor zover de aanvragen wel zijn ingediend, maar voor de vaststelling van de bijdrage benodigde aanvullende gegevens nog niet zijn ingezonden, geldt dezelfde sluitings termijn. Verzoeken om de oorlogsschaderege ling sociale gebouwen toe te passen op inven tarissen, moeten vóór 1 augustus 1960 ziin ingediend bij het Commissariat v "r r_ logsschade. Gevers Deiinooi" ningen. Reeds eerder n<- mijnen blijven van k

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11