RANG is alleen RANG als er RANG op staat 'f 1 Washington kan de slag moeilijk verwerken vee Zon in je leven zonder kringen Gerechtelijk onderzoek inzake schoten in Sharpeville voorbij Hammarskjoeld verdedigt UNO-recht in zaak-Eichmann Verdachte krijgt meer rechten in Westduits procesrecht rs Met schrik ontdekt men niet geheel op Japan te kunnen rekenen Ziekenhuisartsen in Oostenrijk staken Advocaat Kentridge: commandant streefde naar maximale vuurkracht Labour verliest een invloedrijk man PROCO VRIJDAG 17 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Opgewekt en blij Franse Senaat bekrachtigt onafhankelijkheid voor Mali en Madagaskar ÏOOO BROEKEN Argentijns blad critiseert asielrecht voor nazi's Oostduitsers laten een Amerikaans militair vrij Cyprus pas aan het einde van 1960 onafhankelijk? Horgen haarwassen met crème shampoo met ei crème shampoo Advertentie zond - vloed van brie - ven niet bang'k Zoek de zon op, die vind ik in RANG! Ja, RANG en al - leen RANG is al - leen RANG als er RANG op staat, waar-om lang ge - praat, als er RANG be - staat. Dan is 'tal-leen RANG die met-een 'tzon-ne-tje schij -ncn Iaat, RANG is zon in-der- daad! PWff I wfc-, WÊiïWèM' Ah het in m'n vacant ie maar regent en giet, steeds maar regent en giet, ach, dat hindert me niet. Want ik lach om zo'n bui, heus die maakt me niet hang. 'k Zoek de zon op, die vind ik in RANG. Refrein: Ah ik thuis soms een keer op de kinderen pas, staat de melk op het gas, gaat de bal door het glas. Zelfs een stortvloed van tranen die maakt me niet hang, 'k zoek de zon op, die vind ik in RANG. Refrein: 'k Hou van boksen, al knok ik ook tegen een reus, krijg ik rang op m'n neus, en weer rang op m'n neus. Maar al regent hel slagen, toch word ik niet bang, 'k zoek de zon op, die vind ik in RANG. Refrein: Want in RANG proef je zonschijn en sappige vrucht, rijp en sappige vrucht, zon en zomerse lucht. Neem zoveel als je lust, ga gerust dan je gang, wat brengt zon in je leven? 't Is RANG! Refrein: (Van onze correspondent in de V.S.) Het afgelasten van Eisenhowers bezoek aan Japan beschouwt men te AVashington als een diplomatieke catastrofe van de eerste orde. Japan was het voornaam ste doel van deze reis. De Filippijnen en Formosa fungeerden slechts als „inval lers" voor de Sovjet-Unie, nadat Kroesjt- sjev verklaard had dat de Amerikaanse president niet langer welkom zou zijn te Moskou. Het bericht over het afgelasten van het bezoek aan Japan kwam precies een maand nadat de topconferentie mis lukte. Deze nieuwe slag voor de Ameri kaanse regering zal de Republikeinen dit verkiezingsjaar geen goed doen. maar veel ernstiger is het feit dat de commu nisten opnieuw een propagandistische overwinning hebben geboekt tegen de krachtigste staat der westerse coalitie. Premier Kisji stelde Eisenhowers be zoek uit nadat de Amerikaanse geheime dienst er daags tevoren reeds zijn twij fel over had uitgesproken, of de president in Japan wel voldoende beschermd zou kunnen worden. Enige dagen geleden meende men te Washington echter nog, op grond van rapporten van de ambassa deur te Tokio, dat Eisenhower geen ge vaar zou lopen indien hij in gezelschap van keizer Hirohito door de Japanse hoofdstad zou rijden. Toen echter de be togingen in Tokio omvangrijker en hefti ger werden, kreeg men het gevoel zich te hebben misrekend. Na een bespreking met de senaatscom missie voor de buitenlandse betrekkingen heeft de Democratische senator Lyndon Johnson verklaard dat de Senaat het Amerikaans-Japanse veiligheidsverdrag snel zal afhandelen. De ratificatie zal snel geschieden en er is reeds overleg ge pleegd met het ministerie van Buitenland se Zaken. Het uitstel van Eisenhowers be zoek aan Japan wordt geen reden geacht om vertraging in de afhandeling door de Senaat te rechtvaardigen. Het afgelasten van het bezoek is voor Advertentie óóier PARIJS (Reuter) De Franse senaat heeft donderdag de overeenkomsten, die aan de federatie van de Mali (Soedan en Senegal) en Madagascar onafhankelijkheid verlenen, met grote meerderheid bekrach tigd. De onafhankelijkheid van de Mali werd goedgekeurd met 156 tegen 25 stem men en die van Madagascar met 157 tegen 23. De nationale vergadering had de over eenkomsten reeds eerder bekrachtigd. Maandag 20 juni zal de onafhankelijkheid van de Mali worden afgekondigd en zater dag 25'juni die van Madagascar. Advertentie Verwijdert vlekken de Republikeinse partij een grote slag, doch veel ernstiger is dit fiasco voor Ame- rika's positie in het Verre Oosten, waar plotseling is gebleken dat men zich op Japen veel minder kan verlaten dan men tot dusverre steeds had gemeend. Officieel heeft Eisenhower te kennen gegeven, dat een kleine minderheid, die uit het buiten land wordt geleid, zijn bezoek onmogelijk heeft gemaakt. Neutralisme en pacifisme De Amerikaanse pers en radio hebben de laatste dagen er echter op gewezen, dat weliswaar slechts een kleine minder heid in Japan communistisch is, doch dat deze minderheid niet zoveel succes zou hebben gehad, indien de neutralistisch- pacifistische stroming in dat land niet zo sterk zou zijn geweest. Vooral de jonge generatie zou graag zien, dat Japan op zijn minst even neutraal zou worden als Zweden en Zwitserland. Onder de studen ten is deze tendens bijzonder sterk. Het U2-incident moet de neutralistisch-paci- fistische stroming nog versterkt hebben. De pers en radio hadden Eisenhowers be zoek aan Japan niet ten onrechte gedra matiseerd. Zondag, 19 juni, zou de critieke dag zijn. Het Amerikaanse volk zag deze dag met spanning en zekere bezorgdheid naderen. Thans tonen velen zich opge lucht, omdat Eisenhower, die deze tocht moedig had aanvaard, geen letsel zal over komen. Doch de dramatisering vooraf, heeft tevens het afgelasten van het be zoek des te meer reliëf gegeven. Velen betreuren het thans, dat de Amerikaanse regering de gehele reis naar het Verre Oosten niet heeft laten vallen, toen het bezoek aan de Sovjet-Unie niet kon door gaan. Communistisch recept In diplomatieke kringen te Washington acht men het fiasco vooral daarom zo ernstig, omdat het gewelddadig optreden de communisten zeer te stade is gekomen. In het communistische kamp schijnt nog steeds onenigheid te bestaan over de vraag of men meer succes bereikt zou hebben met. stroop dan wel met azijn. Nu de azijnfles in Japan succes heeft behaald, zullen de Chinezen des te meer minachting kunnen tonen tegenover de strooppot, die Kroesjtsjev op de bovenste plank van de communistische apotheek had gezet. Het Russische partij-orgaan Pravda zegt dat de tijd voorbij is dat de Verenigde Staten zonder meer het lot van andere landen in handen konden nemen. „Er zijn vijftigduizend Amerikaanse militairen in Japan, maar hun opperste leider heeft geen toegang tot het land. „De Amerikaan se leiders plukken nu de vrucht van hun agressieve en dictatoriale politiek. De marionettenregeringen van Amerikaanse vriendjes, de slachter Syngman Rhee en de misdadiger Mendères, zijn de een na de ander in elkaar gezakt. Het politieke lijk Tsjang Kai Tsjek zal vroeger of la ter Taiwan uitgegooid worden. De rege- ring-Kisji staat op de rand van een ban kroet". Radio-Moskou zei in een uitzending voor Noord-Amcrika, dat Eisenhower voor de Japanse demonstranten en de mensen in vele andere landen de man is achter wiens rug aartsmilitairisten zich verber gen en gokkers de wereld tot aan de rand van ellende brengen. Kwetsbaarheid (Reuter) De commissie voor de bui tenlandse betrekkingen van de Ameri kaanse Senaat heeft verklaard, dat het veiligheidsverdrag tussen de Verenigde Staten en Japan elke vijandige mogend heid ervan moet weerhouden om een daad van agressie tegen Japan te begaan. Het verdrag, aldus het rapport, is zowel in het belang van Japen en de Verenigde Staten als van dat van de gehele niet- communistische wereld. De commissie meent, dat Japan in hoge mate kwetsbaar is voor het Chinees-Russische blok en dat Japan een luidruchtige, communistisch- georiënteerde minderheid heeft, die een voortdurende bedreiging vormt voor de parlementaire regering en die het veilig heidsverdrag als strijdpunt heeft uitgeko zen. Russische waarschuwing MOSKOU (AFP) In een Russische nota aan Japan is woensdag gezegd dat de Japanse regering de politiek van de machten volgt die Japan door middel van het Amerikaans-Japanse beveiligingsver-, drag tot een soort schild van de Verenig de Staten willen maken. Als agressieve kringen een conflict ontketenen, zal Ja pan de eerste klappen krijgen, aldus de nota. De Russische regering herinnert eraan dat de Japanse regering nog niet heeft ge antwoord op een nota van 20 mei over de aanwezigheid van Amerikaanse „spio- nagevliegtuigen" op Japans grondgebied. De regering-Moskou maakt hieruit op dat de Japanse regering zich het gevaar van de toestand niet bewust is. Volgens de Russische nota kan het. hui dige beleid Japan groot onheil brengen. WENEN (UPI) Ruim 2500 artsen, verbonden aan ziekenhuizen in geheel Oostenrijk, zijn vandaag in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen van hogere beloning en wijziging van de interne structuur van de medische dienst in de ziekenhuizen. De Oostenrijkse art senvereniging steunt de aktie. In alle zie kenhuizen zijn maatregelen getroffen om spoedeisende behandelingen, operaties niet uitgesloten, met een kleine kern van artsen te verrichten. De behandeling van de patiënten staat in alle ziekenhuizen on der een ervaren arts, die leiding geeft aan de gehele staf. Alle overige artsen hebben zich uit de ziekenhuizen terugge trokken. De artsen vragen inplaats van tweeja rige arbeidscontracten een verbintenis op langere termijn, verhoging van de uitke ring wegens extra-nachtdiensten, en be noeming van artsen in de functies van directeurs, inplaats van zakenlieden zoals thans het geval is. Een ziekenhuisarts in Oostenrijk heeft een maandsalaris, dat van 2000 schilling kan variëren tot. 3500 schilling, voor een wekelijkse werktijd, die tussen 60 en 100 uur variëert. De salariëring is de reden voor het artsentekort in de ziekenhuizen en de lange diensten. In 1958 hebben de artsen twee weken gestaakt en met die aktie een salarisver- betering afgedwongen. De artsenstaking heeft over het alge meen de steun van de patiënten, die van eventuele verbeteringen ook verbetering in hun behandeling verwachten. De staking is algemeen. Slechts enkele klinieken, die eigendom van vakbonden zijn, worden door de staking niet getrof fen. Advertentie Keuze uit mcér dan Gen. Cronjéstr. 40-44, Haarlem, Tel. 54679 VEREENIGING (UPI) De procureur- generaal van Oranjevrijstaat Paul Claassen, heeft donderdag op de laatste dag van het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaken van het bloedbad van Sharpe ville op 21 maart, de schuld hiervan gege ven aan de leiders van het verboden Pan- afrikaanse Congres. Volgens Claassen had Joe Tsolo, de secretaris voor Sharpeville van het con gres, het volk aangemoedigd met de kreet „Afrika". De duizenden negers zijn toen opgetrokken naar het politiebureau van Sharpeville uit protest tegen de persoons- bewijzenwet. De politie heeft op de menig te geschoten en de dood van bijna tachtig Bantoes was het gevolg. Het thans verzamelde getuigenmate- riaal in de zaak Sharpeville zal door de rechtbank worden bestudeerd en. vervat in een rapport, ter kennis worden gebracht van de Zuidafrikaanse minister van justi tie Francois Erasmus. Hij zal uitmaken of het rapport al dan niet ter kennis van het publiek zal worden gebracht. Volgens Claassen hadden de leiders van het Panafrikaanse Congres geen moeite gedaan de negers te waarschuwen tegen gebruik van geweld. „Indien het niet de bedoeling was geweest geweld te gebrui ken", aldus Claassen, „dan zou dit van tevoren duidelijk zijn gezegd". Claassen bevestigde opnieuw, dat de politie op het duidelijk vijandige publick zonder daartoe orders te hebben ontvan gen. vuurde, nadat uit de menigte twee maal geschoten was. De agenten schoten 700 patronen af waardoor 300 negers in de dicht opeengepakte massa gewond werden De procureur-generaal zei, dat de poli tie kan hebben beweerd meer munitie te hebben verbruikt, „omdat zij de patronen zou hebben willen ontvreemden". VEREENIGING (UPI) De comman dant van politie in Sharpeville, waar 21 maart ongeveer tachtig negers werden NEW YORK (Reuter) De secreta ris-generaal van de UNO, Dag Hammars kjoeld, heeft op een persconferentie in New York verklaard dat de Veiligheids raad wel degelijk een rol kan spelen in zaken als die van Eichmann. De raad is verantwoordelijk voor het verzekeren van de vrede en de veiligheid in de wereld, en als een UNO-lid meent dat het handha ven van een bepaalde internationale regel essentieel is voor een vreedzame politiek kan het zijn standpunt aan de raad voor leggen. Zonder op de merites van de zaak-Eich mann vooruit te lopen meent Hammars kjoeld te kunnen zeggen, dat de Veilig heidsraad het recht heeft zich erover uit te spreken of een schending van bepaal de internationale regels gevaarlijke span ningen in de wereld kan oproepen. Vol gens doorgaans betrouwbare UNO kringen staan de landen van Latijns-Amerika BERLIJN (UPI) Een Amerikaanse korporaal, die vijf dagen in Oost-Duitsland gevangen heeft, gezeten is donderdag vrij gelaten. De 20-jafige korporaal Robert Higgenson, naar Berlijn terugkerend van een vakantie in Scandinavië, nam per on geluk een Oostduitse trein en kwam in Oost-Duitsland terecht, in plaats van een Amerikaanse militaire trein, die weliswaar over Oostduits grondgebied loopt maar, die niet wordt gecontroleerd. De Amerikaanse autoriteiten waren niet op de hoogte van het. feit dat Higgenson in Oost-Duitsland werd gevangen gehouden en hebben niet om zijn vrijlating verzocht. Dergelijke verzoeken zijn veelal de bron van moeilijkheden, omdat zij worden ge richt aan de Sovjet-autoriteiten. De Sovjet- Unie wijst deze verzoeken altijd van de hand, omdat zij zich niet in de aangelegen heden van de soevereine staat Oost-Duits land wenst te mengen. De Verenigde Sta ten onderhouden geen diplomatieke betrek kingen met Oost-Duitsland en stellen de Sovjet-Unie verantwoordelijk voor het regelen van kwesties als de vrijlating van geallieerde militairen. voor „de volle honderd percent" achter Argentinië in de zaak-Eichmann. Antisemitisme BUENOS AIRES (Reuter) Sedert de arrestatie van Eichmann is een golf van antisemitisme over Argentinië gegaan. Op vele gebouwen zijn anti-Joodse leuzen gekalkt. Ongeveer vijfhonderd jongeren hebben woensdagavond in Buenos Aires een beto ging gehouden waarbij zij antisemitische leuzen riepen. Zij verspreidden pamflet ten met de woorden „De Joden hebben altijd alle volkeren bedrogen. Hoe lang zullen wij hen nog in Argentinië dulden?". Het Argentijnse blad „La Prensa" schrijft, dat de „ontvoering" van Eich mann uit Argentinië niet te verontschuldi gen is, doch het blad levert tevens critiek op de omstandigheid, dat Argentinië schuil plaats biedt aan nazi-oorlogsmisdadigers. Onder de kop „toevlucht voor ongewen- sten" schreef het blad, dat deze gevallen niet kunnen worden vergeleken met gewo ne gevallen van politiek asiel op welk ge bied Argentinië een eervolle traditie bezit. Deze oorlogsmisdadigers zijn systema tisch en op clandestiene wijze het land binnengekomen door vervalsing van hun identiteitspapieren, en soms oogluikende medewerking der autoriteiten. De aan de ze vluchtelingen verleende bescherming wordt nog gecompliceerder gemaakt, aldus het blad verder, doordat de dictatuur uit leveringsverzoeken van de hand wees. Het blad besluit met de opmerking dat het nog niet te laat is om de fouten uit het verleden goed te maken door een snelle en behoorlijke behandeling van toekomsti ge uitleveringsverzoeken. NICOSIA (UPI) De gekozen president van Cyprus, aartsbisschop Makarios, vreest dat het eiland niet voor het einde van het jaar onafhankelijk zal worden. „Wanneer wij niet zeer spoedig met Groot-Brittannië overeenstemming bereiken (over de kwes tie van de militaire bases) zal de Britse regering de onafhankelijkheidsverklaring uitstellen tot het einde van het jaar", zo zei Makarios tot. een verslaggever. doodgeschoten, heeft uitsluitend maat regelen genomen om zijn mannen zo effectief mogelijk gebruik te laten maken van hun vuurwapens, en niet om de demonstranten met andere middelen te verdrijven. De advocaat Sidney Kentridge, die na mens de Anglicaanse bisschop Ambrose Reeves getuigde voor de commissie van onderzoek naar de schietpartij in Sharpe ville, verklaarde dat kolonel Piernaar in het half uur, dat verliep tussen zijn aan komst en het begin van de schietpartij, niets anders deed dan zijn mannen in de formatie van een vuurpeloton opstellen. ..Deze formatie was niet die van een groep mannen, die zichzelf en de post tegen een op handen zijnde aanval willen verdedigen". Kolonel Piernaar deed geen enkele poging om de negers, die zich bij de post hadden vex-zameld te vei-spreiden en heeft niet een keer gewaarschuwd, dat geweld zou worden gebruikt, aldus Kent ridge. „Kolonel Piernaar stelde zijn mannen zo op dat een maximale vuurkx'acht kon worden bex-eikt". Enkele agenten hebben getoond dat zij niet kunnen omgaan met welk vuurwapen dan ook. „Het is te hopen dat geen van hen ooit weer met vuurwapens op het publiek zal worden losgelaten". KAAPSTAD (UPI) In Kaapstad is donderdag bekend gemaakt dat een „dankbaarheidsfonds" zal worden inge steld voor het herstel van premier Ver- woerd van de op 9 april op hem gepleegde aanslag. Het fonds zal uitdrukking zijn van de dankbaarheid van de Zuidafrikaanse natie voor het feit dat Verwoei'd „op wonder bare wijze aan de dood ontsnapte". Elk jaar zal uit het „H.F.Verwoerd-fonds" een prijs worden toegekend aan personen, die zich bijzonder verdienstelijk voor Zuid- Afrika hebben gemaakt. (Van onze correspondent in Londen) Spoedig kan de officiële benoeming wor den verwacht van Alfx-ed Robens tot voor zitter van de Nationale Steenkolenraad, het orgaan dat de Britse genationaliseer de kolenindustrie beheert. Deze benoe ming wordt algemeen toegejuicht omdat Robens zijn sporen heeft verdiend op in dustrieel gebied en als socialistische mi nister van Arbeid. Maar Robens' nieuwe post, die een salaxis van hondei'dduizend gulden oplevert, brengt mee dat hij de po litiek en met name de oppositieleiding in het Lagerhuis vaarwel zal zeggen. Voor Labour betekent dit een extra ver zwakking omdat Robens een van de ster ke figuren van het „schaduwkabinet" is die het volle vertrouwen geniet zowel van de Labourfractie als van de vakbeweging welke de traditionele steunpilaar van de Labourpartij vox~mt. Robens zal moeilijk kunnen worden ge mist, omdat Labour zich in een nieuwe stormachtige defensiecrisis bevindt, waar bij Gaitskell's leiderschap op het spel staat. Deze crisis heeft thans abnormale afmetingen aangenomen, waarbij men van links en rechts onstuimige aanvallen op elkaar doet en niemand meer schijnt te worden ontzien. De tijdelijke afwezigheid van de nog steeds van zijn operatie her stellende Aneux-in Bevan, die Labour's grootste figuur is, heeft deze uitbarsting bevorderd. Alleen Bevan, de vroegere re bel die de les van het verleden geleerd heeft, lijkt in staat de partij in toom te houden. De gematigde en invloedrijke Robens is een van de weinige gezaghebbenden, bij wie Gaitskell in zijn moeilijkheden steun vindt. Robens is ook een politicus die even tueel voor het premierschap in een La- bourregering in aanmerking zou komen. De mijnwerkers zijn minder ingenomen met zijn aanstaande benoeming. Zij vre zen dat Robens, die kennelijk het vertrou wen van de x-egering geniet, het onder de Conservatieven levende denkbeeld zal uit voeren om de nog altijd in moeilijkheden verkerende steenkoolindustrie in concur rerende regionale groepen te splitsen en het parlement er meer toezicht op te ge ven. De mijnwerkei'sbond heeft onmid dellijk verzet tegen dit plan aangetekend. Advertentie Kijk in de spiegel: uw hjit lijkt jonger, is jonger en van een ongekende schoonheid. Dit is het geheim van de nieuwe Proco Crème shampoo in tube. Een totaal nieuwe shampoo voor gezond en golvend haar. PROCO met el Extra voordellgl 65 ct Voldoende voor ca. 8 wassingen 'n Prodarrt fircc'ukt, dua primal (Van onze correspondent in Bonn) De Wcstduilse minister van Justitie Schaffer heeft opening van zaken gege ven over een bijzonder wetsontwerp dat hij bij het parlement heeft ingediend. Het komt neer op een verbetering van de po sitie van de verdachte en zijn verdedi ger, op een aanzienlijke inperking van de duur van een voorlopige hechtenis, en op het zetten van een rem op het doen en laten van zekere politieambtenaren en of ficieren van Justitie. Het ontwerp behoort in het grote geheel van een hervorming van het strafrecht. In het middelpunt hier van staat dc tot dusver in alle opzichten onprettige positie van de verdachte, van de man die nog slechts beschuldigd wordt van een misdaad. Algemeen is men van mening dat er in de Bondsrepubliek in de afgelopen tien tot elf jaar veel te veel verdachten veel te snel in voorlopige hechtenis zijn geno men. Onder het mom van gevaar voor ontvluchting stopt men hier een verdachte heel gauw in de gevangenis. Men klaagt verder dat de vei'dediger het in al te veel gevallen maar moet nemen dat hij, voor van een werkelijke aanklacht sprake is, niet het x-echt krijgt de stukken in te zien en evenmin de mogelijkheid heeft aanwezig te zijn bij het eerste verhoor van zijn cliënt. Ten slotte is er dikwijls geprotesteerd tegen het feit dat politie ambtenaren de verdachte eenvoudigweg niet herinneren aan zijn recht om te zwij gen. Kortom men ziet nogal wat fouten in het uit 1877 daterende vei'ouderde Westduitse strafprocesrecht. Men gelooft dat de er varing van vooi'aanstaande diplomaten als pi"ofessor Hallstein, ambassadeur Blanken- horn, Adenauers assistent Kilb en ande ren, die van nabij hebben meegemaakt met welke willekeur er met hen als vei*- dachten kon worden omgesprongen, de be slissende stoot heeft gegeven voor Schaf- fers wetsontwerp. Hun gevallen in het bij zonder maakten het bijvoorbeeld duidelijk dat de rechtsregel, volgens welke iemand als onschuldig te beschouwen is zolang hij nog niet vei'oordeeld is, in de praktijk niet steeds in acht wordt genomen.... Schaffers ontwerp wil in de eerste plaats een einde maken aan de lange willekeuri ge voorlopige in hechtenisnemingen ma ximaal zal een dergelijke hechtenis het ontwerp straks zes maanden kunnen be- di-agen. De verdachte moet er vooi-ts bij het eerste vei'hoor van doordrongen wor den dat hij het recht heeft zijn mond te houden. Ook wil Schaffer televisie, radio en film uit de rechtzaal bannen. Alleen bij de uitspi'aak zijn zij zijns inziens toelaat baar. Advertentie TASHIC1 i

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 15