Nat. Handelsbank stabiliseerde binnenlandse positie Vooruitgang bij besprekingen De beurs Pet Saldo Engeland en de EEG SCHEEPVAARTBERICHTEN V R IJ D A G 17 JÜNI 19 6 0 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT "N Emissie Varossieau 700.000, 1:2 Emissie Van Vlissingen Katoen 1:1 WEU-ministers spraken over Zes en Zeven Mblisters in Den Haag Van Heek 10 div. DUIZENDEN GENIETEN VAN 'ZUIVER ZIEN' LICHT optische vinding blijft nieuws GD ÏO^^'daipÜtv ei pen- sfeer bOffj/Af meubelen rSSiSgS De Antillen en de EEG Olieprobleem Jaarvergadering Brocades Engels invoerrecht op tomaten treft Nederland KSG-omslagheffing ongewijzigd 0,35 Over het resultaat van de conferentie van Parijs tussen de zes landen van de J'.E.G?, de zeven van de Kleine Vrijhan- elszone, de V.S. en Canada, en de Exc- utieve Commissie van de Europese Eco nomische Gemeenschap, zijn de meningen verdeeld. Sommigen menen dat het ge- spvek over toenadering tussen de E.E.G. cn de EVA tot niets heeft geleid, anderen 'en in de oprichting van een commissie ie moet nagaan in welke opzichten de '.uropese verdeeldheid in twee handels blokken tot moeilijkheden zal leiden, een stap in de richting van een eindoplossing, waarbij alle Europese landen betrokken zullen zijn. Men moet toch wel zeer optimistisch zijn om deze conclusie uit de instelling van een studie-commissie te trekken. Eén van de bekende manieren om een in het slop geraakte vergadering de schijn van succes te geven is de oprichting van een commissie. Het is een van ouds beproef de -methode die door vele voorzitters ge hanteerd wordt. Uit alles blijkt dat de ss E.E.G.-landen er op uit zijn hun politie ke en economische eenheid te verstevi gen en dat zij niet bereid zijn tot conces sies, die nodig zijn voor het ontstaan van een bredere Europese samenwerking. De E.E.G. voelt zich, nu het versnellingsplan is aangenomen, sterk genoeg om de kat uit de Europese boom te kijken en te vachten tot Engeland verdere concessies doet. Zij heeft daarbij de wind mee, want in 'ingeland oefent een belangrijk deel van 'e pers en van het bedrijfsleven druk uit p de regering om tot de Europese orga nen toe te treden. Maar de regering blijft v-ëifelen. uit angst dat Groot-Brittannië knar zelfstandigheid cn haar banden met rt Gemenebest zal verliezen. Toch komt er thans enige beweging in de Europese fronten, al is dat dan op torst voorzichtige wijze. De gisteren be- ndigde conferentie van de Westeuropese Unie (W.E.U.), waarvan Engeland en de zes F.E.G.-landen lid zijn. heeft besloten, vol gende week het overleg te beginnen over betreding van het Verenigd Koninkrijk tot de Kolen en Staal Gemeenschap en Eura- toom. Hoewel het nog lang niet zeker is dat Engeland deze stap zal nemen die vrijwel noodzakelijk door andere verder gaande zal moeten worden gevolgd en ofschoon de „zes'' meer prijs stellen op Engelse aansluiting bij alle Europese Ge meenschappen en dus ook bij de E.E.G.. is men toch wat verder gekomen op het glib berige en steile pad dat naar een overbrug ging van de Europese hahdelstegenstellin- gen leidt. De ietwat starre politiek van de zes landen heeft dus, althans voorlopig, enig succes gehad, maar het valt te over wegen of er in de toekomst als hc! gaat om een werkelijke verzoening tussen de E.E.G. en de Kleine Vrijhandelszone niet minder stroef Zal moeten worden onderhandeld, dan in Parijs het geval was. Naar de Twentsche Bank meedeelt gaat Varossieau et Cie n.v., lakfabrieken anno 1795, Alphen a/d Rijn, over tot de uitgifte van nominaal 700.000 aandelen B in stuk ken van 1.000. voor de helft delend in de resultaten van 1960 en ten volle in die van volgende boekjaren. De emissie is uitslui tend voor houders van claims, waarbij in levering van 2 claims recht geeft op in schrijving op 1 nieuw aandeel B. Koers van uitgifte is pari. De claimhandel be gint (op de incourante markt ter beurze) op maandag 20 juni. inschrijvingsdatum is maandag 27 juni. De aandelen blijven incourant. Na deze emissie zal het uitstaande aan delenkapitaal B bedragen 2.055.000, zo dat het totaal geplaatste kapitaal dan groot is f 2.100.000 (maatschappelijk kapi taal ƒ7 min). Op basis 1950-100 was het indexcijfer der verkochte hoeveel heden voor 1959 van Varossieau 285 en voor de Nederlandse verfindustrie 160 (taxatie). Het indexcijfer voor de omzetten in guldens as resp. 377 en 206. In de periode 1953- "9 was de export gemiddeld 14 percent van de verkoop. Over 1959 werd een saldo exploitatiere kening geboekt van 939.000 (vorig jaar 830.000) en een saldo winst van 466.000 391.000). Een belangrijk deel van de netto winst werd in het bedrijf gehouden. Voorgesteld werd een onveranderd divi dend van tien percent. De directie vertrouwt over 1960 eenzelf de dividendpercentage over het vergrote kapitaal te kunnen voorstellen als in de afgelopen jaren (dus 10 percent). Op dinsdag 28 juni stelt een bankconsor- tiijm onder leiding van de Rotterdamschc Bank de inschrijving open op 5 miljoen gewone aandelen op naam, elk groot 500, respectievelijk royeerbare certificaten aan toonder van gewone aandelen op naam in coupures van nominaal 1000 en 100 in de n.v. P. F. van Vlissingen en Co's Ka- toenfabrieken in Helmond. De koers van uitgifte bedraagt 100 percent. De aandelen delen voor de helft in de resultaten over het boekjaar 1960 en ten volle in die van de volgende boekjaren. De inschrijving is uitsluitend voor hou ders van gewone aandelen. Het bezit van één oud aandeel geeft recht tot inschrij ving op één nieuw aandeel groot 500, nominaal, of op vijf royeerbare certificaten elk groot f100 nominaal. Twee oude ge wone aandelen geeft recht tot inschrijving op één roveerbaar certificaat van 1000 nominaal. De claimhandel vangt aan op dinsdag 21 juni. Storting vrijdag 8 juli. Officiële notering ter beurze zal worden aangevraagd. Door deze emissie wordt het uitstaande gewone aandelenkapitaal ge bracht op nominaal f 10 miljoen. Het doel van de emissie is, blijkens het prospectus, de bestaande kapitalisatie der vennoot schap te verbeteren en meer in overeen stemming te brengen met de omvang van het bedrijf. Omzet en produktie vertonen over de verstreken maanden van het boekjaar 1960 r-en verdere verhoging ten opzichte van de overeenkomstige periode van liet vorig jaar. Het bedrijfsresultaat ontwikkelde zich dienovereenkomstig. Toelating Engeland tot ESG en Euratom in. onderzoek (Van onze Haagse redacteur) De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westeuropese Unie (Ne-' ,nd.Bel gië, Luxemburg, Frankrijk,' Italië, Duits land en Engeland), dij donderdag in Den Haag vergaderden, hebben de gehele mid dag besteed aan een strikt vertrouwelijke bespreking over de verhouding tussen de Zes landen van de Euromarkt en de Ze ven van de Europese Vrijhandelsassociatie, waarin Engeland de toon aangeeft. Uit gangspunt vormde een al wat oudere aan beveling van de Assemblee van. de West europese Unie', waarin aanbevolep werd de toelating van Engeland tot Euratoom en Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te onderzoeken. De Nederlandse vertegenwoordiger, mi nister mr. J. M. A. H. Luns, waarschuw de na afloop van de bijeenkomst op een persconferentie opvallend nadrukkelijk te gen de conclusie, dat reeds een beslissing zou zijn genomen óver de wijze waarop die aansluiting zich zal voltrekken. Wel is er in positieve zin over gesproken. Hij herinnerde eraan, dat van Engelse zijde wel verklaard is dat men bereid is de aansluiting te onderzoeken, maar niet dat men dan ook toelating zou vragen. De hele kwestie zal nu worden voorgelegd aan de permanente vertegenwoordigers van de Westeuropese Unie te Londen, die recht streeks rapport aan hun regeringen zullen uitbrengen. Minister Luns verklaarde verder als ge bruikelijk, dat de besprekingen in een goe de sfeer en openhartig waren verlopen. De opheffing van de bewapeningsgrens voor Wesl-Duitsland, waarover de laatste dagen in Bonn nogal wat proefballonnetjes zijn opgelden, is zeer beslist niet ter spra ke gekomeri. Maar minister Luns vond dat „geen zware politieke zaak". In de morgenuren hebben de ministers een keuze gedaan uit de vole ccafiiv Li du ties in de wereldpolitiek. Uiteraard hebben ze gesproken over het „zeer slechte nieuws uit het Verre Oosten", zoals minister Luns het aanvankelijk uitdrukte, een term die hij later verzwakte tot „het teleurstellen de nieuws." De ministers hebben zich eveneens diepgaand bezig gehouden met Nieuw.Guinea en Indonesië. Minister Luns zei er verdér niets over, maar volgens op elke diplomatieke bijeenkomst aanwezige waarnemers en woordvoerders zou we derom van begrip voor het Nederlandse standpunt zijn gebleken. LONDEN (Reuter) Diplomatieke waarnemers te Londen hebben donderdag avond het besluit van de ministerraad van de W.E.U. dat de permanente leden van de W.E.U.-raad zullen bestuderen op wel ke wijze Groot-Brittannië een volledig lid van dé E.G.K.S. en Euratoom kan wor- Op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag is donderdag een conferentie gehouden van de minis ters van Buitenlandse Zaken van de zeven landen van de Westeuropese Unie. Op deze foto. die even voor het begin van de besprekingen werd ge maakt, ziet. men van links naar rechts: Antonio Segni (Italië), Selwyn Lloyd (Groot-Brittannië), mr. Luns (Nederl.), Couve de Murville (Frank rijk). Wigny (België), Schaus (Luxem burg) en Heinrich von Brentano (West-Duitsland). den, de meest positieve stap genoemd in de richting van Britse eenheid met het vasteland. Ook wordt het besluit te Lon den gezien als een eerste praktische maat regel tot overbrugging van de kloof tussen de zes van de Europese Gemeenschappen en de zeven van de Europese Vrijhandels associatie. Britse ambtenaren noemden dit nieuws uit Den Haag een verrassing. Een derge lijke maatregel hadden zij kennelijk niet verwacht. Over de gemeenschappelijke markt zei een woordvoerder van het Britse ministe ns van Buitenlandse Zaken dat Groot-Brit- tannië niet tot deze organisatie in de hui dige vorm kan toetreden. De Britse rege ring hoopt echter dat een associatie of een speciaal lidmaatschap mogelijk is waar bij wordt gelet op de Britse verplichtin gen jegens het Gemenebest en de andere landen van de Europese Vrijhandelsasso ciatie. De bedrijfsresultaten over 1959 van de Nationale Handelsbank n.v. vertonen geen achteruitgang. In dit verband wijst de di rectie erop, dat daarin verwerkt zijn de in het boekjaar ontvangen remises van de winsten der overzeese kantoren over 1958. In deze winsten komt nog slechts ten dele de nadelige invloed van de Indonesische debacle tot uiting. Voorts wijst de directie op de omstandigheid, dat voor de effec tenzaken in Nederland op een zeer gun stig jaar kan worden teruggezien. De inkomsten uit interest, commissie en agio, na aftrek van reserveringen, belie pen ƒ11,7 miljoen (v.j. ƒ12,1 miljoen). De vergelijkende cijfers zijn niet die van 31 december 1958. maar zijn de cijfers nadat daaruit de posten met betrekking tot het toenmalige bedrijf in Indonesië zijn geëli mineerd. De kostenbesparing is betrekke lijk gering gebleven. Kantooronkosten daalden van 9,9 miljoen tot 9,4 miljoen. De winst- en verliesrekening sluit met een saldo van 2,1 miljoen (onv.). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een dividend van 6 percent (onv.). Het bedrag waarmee het „bedrijf Indonesië" in de boeken stond, werd uit een onder „diverse crediteuren" bestaande interne reserve, geheel afge schreven. De directie memoreert dat het aandeel Nationale Handelsbank in 1959 herhaalde lijk in het beursnieuws stond. Naar ver luidde zouden grote posten voor Buiten landse rekening op de Amsterdamse beurs zijn aangekocht. De directie staan omtrent opdrachtgever of opdrachtgevers generlei gegevens ten dienste. Voor zover- er buitenlandse vraag bestond, is haar niet bekend of die van één zijde afkomstig was, dan wel verspreid lag. Speculatieve elementen kunnen ertoe bijgedragen heb ben om deze beweging gaande te houden. Ook kunnen deze elementen de bron zijn van door de directie gedementeerde ge ruchten en op die wijze een ontwikkeling ter beurze hebben veroorzaakt, waarvan de directie alsdan het ontstaan betreurt en de opzet laakt. De Koninklijke Textielfabrieken Gebr. Van Heek n.v. stelt voor over het boek jaar 1959 een dividend uit te keren van tien percent over het door de herkapita lisatie en emissie vergrote kapitaal. Over 1958 werd tien percent uitgekeerd over het oorspronkelijke kapitaal. Advertentie Zomer 1959. De 'best-ever' zomer van alle levende generaties. En wcér komt de zon hoger. Duizenden zonaanbidders brachten hun stem reeds uit op de succes-zonnebrii van Polaroid de vrijwel onbreekbare, splintervrije Polaroid sunglasses - 100°o kijkgenot voor sportsmen cn ieder ander die van zon en wijde blauwe hemel houdt. Uiterst lichte polarise rende Polaroid lenzen kappen hinderlijke re flecties en beschermen tegen ultra-violette straling. Sport en zomer worden visueel maximaal genoten wanneer uw ogen gekleed zijn in Polaroid sunglasses. Voor brildragers - zeifs met Harold Lloyd monturen - is er de lichte clip-over, nu ook met de nieuwe 'wijde hoek' lenzen, nr. 171. Zie bet verschil met Polaroid sunglasses - morgen reeds. Polaroid zonnebrillen, nieuwe flatteuze mo dellen voor haar, krachtige ontwerpen voor hem, f 16.tot f 25. Clip-overs - vederlicht voor brildragers ook met 'wijde hoek' lenzen f 11.—r. Polaroid sunglasses uitsluitend bij de opticien, de vakman voor het beter zien. SUNGLASSES X and POLAROID, registered trademarks of Polaroid Corporation, Cambridge, Mass., U.S.A. Aagtedijk 16 v. Rotterdam n. Calcutta. Aalsdijk 16 150 m. z.w. Sardinië n. Tripoli. Al-bedijk 16 225 m. z.w. Landsend n. Houston. Abbekerk 16 te Hongkong. Abida 17 bij hoek v. Holland verw. n. Rotterdam. Acila 24 in Panamakanaal verwacht n. Curagao. Achilles 16 v. Madeira n. Barbados. Axmaea 23 in Kielcrkanaal verwacht n. Turku. Adonis 16 v. Petit Goave n. Caracol. Akkrürhdijk 16 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alblasserdijk 17 v. Galveston n. Havana. Aloor 17 v. Bremen n. Hamburg. Algol 16 2200 m. n.w. Kp. Leeuwin n. Adelaide. Alioth 10 325 m. n.w. Horta n. New York. Aikes-17 te Suez verwacht. Aimkerk 16 150 m. o. Sicilië n. Genua. Alnati 16.v. Santos n. Buenos Aires. Am a lie B pass. 16 Golf Masira n. Suez. Ammon 16 te New York v. Philadelphia. Amoenan 17 te Ras Al Khafji. Arnstellaan 16 200 m. z. Bali n. West-Au-tralië. Amstc-lsiuis 16 200 m. n.o. Balikpapan n. W.-Austr. Ar.dijk,16 v. Antwerpen n. Rotterdam. Angólaku'st 15 v. Bordeaux n. Dakar. Annenkerk 16 v. IJmuidcn n. Las Palmas. Area 17 te Thameshaven. Ares 16 v. Balboa h. Guayaquil. Arnedijk 17 te Rotterdam. Astcropo 16 165 m. w. Landsend n. Hampt. Roads. Attis 16 v. Port. of Spain n. Guanta. Atvs 16 280 m. z. Socotra n. Meha Ax'cldijk 16 450 m. z.o. Kp. Race n. Antwerpen. Baarn pass. 16 Margarita eil. n. Ciudad Bolivar. Bali 16 té Tandjong Mani. Balong 17 v. New York n. Port Said. Batu 16 90 m. n.w. Stromboli n. Port Said. Beninkust 16 te Amsterdam. Bennekom 16 v. Hamburg n. Antwerpen. Billiton 16 300 m. w. Manilla n. Singapore. Breda 16 v. Amsterdam n. West-Indië. Caltex Amsterdam 16 80 m. n.o. Kuria Muria n. Kaapstad. Advertentie I Dc besprekingen op ambtelijk niveau, die de afgelopen drie dagen in Brussel zijn gevoerd over de economische associa tie van dc Nederlandse Antillen met de E.E.G., zullen op 11 cn 12 juli worden voortgezet, zo heeft de voorzitter van de koninkrijksdelegatie, prof. dr. J. Kym- mell, donderdag na afloop van het gesprek medegedeeld. Prof. Kymmell zei, dat de besprekingen die sinds dinsdag in Brussel zijn gevoerd met vertegenwoordigers van de overige vijf lid-staten van de Europese Economi sche Gemeenschap en van de Europese Executieve Commissie, zijn gehouden aan de hand van een door Nederland ingediend memorandum en dat alle aspecten van de associatie daarbij zijn behandeld, Het ging daarbij om de volgende hoofdpunten: 1) Het handelspolitieke regime, dus de tarieven en de contingenten; 2) De uitvoer van de Antilliaanse olie- produkten naar de landen van de gemeen schap; 3) De constructie van de associatie, waarbij de wensen van het Koninkrijk uit gaan naar het systeem van een vrijhan delszone, waardoor de Nederlandse Antil len het stelsel van invoerrechten voor lan den buiten de E.E.G. kan handhaven; 4) De institutionele opzet. Prof. Kymmell noemde de sfeer van het gesprek „zeer welwillend". De derde dag van de besprekingen was geheel gewijd aan de Antilliaanse olie industrie. In het Nederlandse memoran dum wordt vrijstelling van invoerrechten gevraagd voor in de landen van de E.E.G. uit de Antillen in te voeren olieprodukten. De bezwaren, die hierbij werden ontmoet, richtten zich op de vrees, dat bepaalde maatschappijen, die op de Antillen over raffinaderijen beschikken, additionele toe gang krijgen tot de afzetgebieden van de zes landen, die maatschappijen, die niet in deze positie zijn, niet hebben. Het ver langen van de Nederlandse Antillen naar een waarborg voor de afzet van olie produkten naar de landen van de E.E.G. werd overigens niet genegeerd. Een op lossing zal worden gezocht om deze waar borg te koppelen aan de garantie, dat de concurrentie-verhoudingen tussen de ver schillende oliemaatschappijen niet zal worden verstoord. Zoals bekend voeren de Antillen gemiddeld van zes tot zeven per cent van de jaarlijkse olieproduktie van omstreeks 40 miljoen ton uit naar Europa. Het overige deel gaat naar de Verenigde Staten. Tijdens de besprekingen is ook de toe treding van de Nederlandse Antillen tot het speciale fonds van de E.E.G. voor de ontwikkeling van de overzeese gebieden ter sprake gekomen. In Nederlandse delegatiekringen toonde men zich overigens optimistisch over de mogelijkheid, dat de associatie voor het einde van dit jaar een feit zal kunnen zijn. Tijdens de ten kantore van de vennoot schap te Meppel gehouden jaarlijkse ver gadering van aandeelhouders van de n.v. Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken v.h. Brocades-Stheeman en Pharmacia zijn de jaarstukken over het boekjaar 1959 met algemene stemmen vastgesteld, zodat het dividend werd bepaald op het statu taire maximum van vijf pet. voor de pre ferente aandelen en op twaalf pet. voor de gewone aandelen, een en ander over eenkomstig het. voorstel der directie en commissarissen. Caltex Arnhem 16 77 m. n.o. Rastanura n. Suez. Caltex Delfzijl 16 te Frederieia. Caltex Eindhoven 16 240 rn. z.o. Ras Al Hadd naar Bahrein. Calt. Gorinch. 10 45 m. w. K'hagen n. Whitegate. Calt. Leiden 16 140 ni. w. Little Quoin n. H'kong. Calt. Nederland 16 400 m. w. Bombay n. Bahrein. Caltex Rotterdam 16 205 m. o.z.o. Malta n. Pernis. Calt. Utrecht 16 30 m. z.z.w. Colombo n. Kurnell. Camerounkust 16 120 m. z.w. Wight n. A'dam. Camitia 22 te Durban verwacht. Carrillo 16 v. Cristobal n. New Orleans. Cartago 16 v. New York n. Libertador Casamance 16 v. Duinkerken n. Rouaan. Castor 46. te Alexandvië. Celebes 17 te Bremen. Charis 17 te Amsterdam. Cinuiia 16 v. Curacao n. Thameshaven. C'lavella 17 te Kopenhagen verwacht. Cleodora 18 te Singapore verwacht. Cradle of Lib. 16 500 m. o. Zanzibar n. Ph.öelph Crania 16 v. Punta Cardon v. Landsend. Cumulus IS v. Rotterdam n. station Atl. Oceaan. Delft 16 te Bremen. De Eerens 16 v. D.ieödah n. Akaba. Diloma 18 te Rio Grande verwacht. Diogenes 16 140 in. w.z.w. Landsend n. Curacao Deris 16 te Georgetown verwacht v. Nickerie. Dordrecht 17 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Esso Nederland 16 v. Mena Al Ahmadi n. Suez. Forest Town 16 te Suez verwacht. Friesland KRL 17 te Portland verwacht. Gaasterland 16 v. Santos n. Rio de Janeiro. Garoet 16 v. Port Said n. Aden. Grootekcrk 16 50 m. n.w. Gavdo n. Genua. Knthor 16 te Rotterdam n. Bremen. Hector 16 te Amsterdam n. Tripolis. Heelsum 10 te Aden. Helena 16 520 m. n.n.o. Fayal n. St. Thomas. Hersilia 17 te Port Au Prince verw. v. San Juan. Hestia 16 v. Puerto Ordaz n. Bremen Hilversum 16 v. Amsterdam n. Bremen. Hispania 16 150 m. n. Bergen n. Huil. Ivoorkust 16 te Abidjan. Jagersfontein 16 660 m. n.o. St. Helena n. L. Palm. Japara 16 v. Aden n. Suez. Jason 16 v. Ponce n. Antwerpen. Java 16 660 m. n.o. Seychelles n. Fremantle. Kabyha 16 te Cabimas. Kalydon 17 te Ardrossan verwacht. Kara 16 90 m. 7.. Sardinië n. Mena. Karachi pas. 16 Gibraltar n. Santander. Karakorum 17 te New Orleans. Karijnun 16 te Amsterdam. Karsik 16 350 m. n.w. Chagos n. Penang. Kermia 21 te Lorenzo Marques verwacht. Kenia 16 ten anker Bar Light n. Eastham. Kieldrecht 17 te Genua verwacht. Kinderdijk 16 v. Antwerpen n. Rotterdam. Kloosterdijk 17 te New Orleans verwacht Kopionella 23 te Bandar Mashur verwacht. Koratia 24 te Curacao verwacht Korendijk pass. 16 Hantucket n. Antwerpen. Korenia 15 v. Buenos Aires n. Curacao. Kcsicia 17 te Monrovia verwacht. Krebsia 27 te Gothenburg verwacht. Kreeft 17 v. Narvik n. Rotterdam Kryptos 17 bij Hoek v. Holland verw. n. R'dam. Kylix 18 te Buenos Aires verwacht. Lekkerkerk 16 150 m. o. Tunis n Stettin. Lelykerk 17 te Bushire. Leto 16 50 m. o.z.o. Sint Vincent n. Rotterdam. Limburg 15 v. New York n. Savannah. Lisekerk 17 v. Bremen n. Antwerpen. Loenerkerk 17 to Kuwait. Maas 17 te Mersin. Maasdam 16 v. Cobh n. Southampton. Maaskerk 16 te Madras verwacht. Mariekerk 17 te Aden. Marnelloyd 16 te Fakna. Mataram 16 110 m. o.z.o. Port Sudan n. Suèz. Meliskerk 17 te Durban verwacht. Mentor 16 v. Rotterdam n. Dordrecht. Merseylloyd pass. 16 Kp. Bon n. Halifax. Merwelloyd 16 v. Bangkok n. Singapore. Mitra 16 te Thameshaven. Mclenkerk 16 30 m. z. Finistedde n. Rotterdam. Muiderkerk 16 v. Genua n. Port Said. Naess Commander 16 et Mena verw. v. Fawley. Naess Tiger 16 te Puerto La Cruz. Ncder-Weser 16 v. Singapore n. Bangkok. Nestor 16 v. Port of Soain n. Wageningen. Naranio 16 te Amsterdam. Npvicella 29 te Curacao verwacht. Nias 16 v. Marseille n. Beyrouth. Nieuwe Tonge 16 v. Dulutu n. Montreal. Noordwijk 16 v. Las Palmas n. Rotterdam. Niikerk 16 te Hamburg v. Bremen. Oranie 16 360 m. N.W.kp. n. Singapore. Oraniefon.tein 16 te Antwerpen. Oranie Nassau 15 v. Barbados n. Trinidad. Oranjestad 16 te P'maribo verw. v. Georgetown. Orestes 17 te St. Lucia. Papendrecht 16 in Kielcrkanaal verwacht. Pericles 16 te Balboa. P. G. Thulin 16 te Callao v. Balboa. Pbiline 16 95 m. o.n o. Gibraltar n. Thameshaven. Philippia 16 v. Rotterdam n. Mena A1 Ahmadi. Piet.er S 16 te Rotterdam. Prins Frederlk Hendrik 17 v. R'dam n. Le Havre. Prins der Nederlanden 18 te Plymouth verwacht Prins Willem George Frederik 17 te Rotterdam. Prins Willem van Or. 16 v. Quebec n. Plymouth. Prins Willem II 17 v. Rotterdam n. Le Havre. Prins Willem IV 16 230 m. w. Scillys n. Londen Prins Willem V 16 680 m. n. Fayal n. Le Havre. Pr. Willem George Fred. 16 v. Le Havre n. R'dam. Provenierssingel 16 145 m. o. Socotra n. Aden. Raki 16 38 m. w. Port Swettenham n. Calcutta. Randfontein 17 te East-I.ondon. Reza Shah The Great 16 130 m. z.o. St. Vincent naar Rotterdam. Rocbiah 17 te Penang. Roggeveen 16 140 m. n.n.o Singap n Hongkong. Rondo 18 te Dar Es Salaam verwacht. Rotte 16 1200 m o. Hawaii n. Japan. Rotterdam 17 te Southampton. Saloum 16 te Bordeaux. De minister De Pous heeft, mede na mens de ministers Ma rij Hen en Luns, ge antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van Meel (KVP) over de verhoging van het Engel se invoerrecht op tomaten. „Naar de me ning van de regering is gedurende de laat ste maanden harerzijds iedere poging on dernomen de Britse autoriteiten van hun voornemen om de invoerrechten op toma ten te vei'hoge.o af te brengen", aldus het antwoord. „Zij is daarom de mening toe gedaan, dat van een verdere poging daar toe op dit ogenblik geen resultaat in posi tieve zin kan worden verwacht." De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft besloten de algemene omslaghef fing voor het komende jaar ongewijzigd te handhaven op 0.35 r'crcent. In verband met de omvangrijke uitgaven welk voor het begrotingsjaar 1960/'61 zijn voorzien, zullen de huidige reserves aan het einde van het komende begrotingsjaar waar schijnlijk totaal uitgeput ziin. hetgeen voor de Hoge Autoriteit mogelijk aanleiding zal zijn haar standpunt inzake de omslaghef fing in het komende jaar te herzien. De grote uitgaven zijn voornamelijk het ge volg van de moeilijkheden, welke zijn ont staan door de crisis in de steenkolenin- dustrie. Samarinda 16 215 m. n.w. Lissabon n New York Sarpedon 16 v. Aruba n. Maracaibo. Scheldelloyd 15 v. Sorong, 16 te Biak Schiedijk 16 v. Baltimore n. Moreheadcity. Schielloyd 16 v. Napels n. Genua. Sibibo 16 95 m. z.w. Pt. Swettenh. n. P Swettenh Skadi 16 v. Vlissingen n. Napels. Solon 17 te Oranjestad. Slad Alkmaar 16 40 m. n. Finisterre n.Bremen. Stad Delft 15 te Norfolk. Stad Haarlem 17 te Genua. Stad Maassluis 16 128 m. z.w. Ouess. n. IJmuiden Stad Rotterdam pass. 16 Ouessant n. Ceuta. Stad Schiedam 16 65 m. w. Terschelling n. Narvik Stanvac Lirik 16 200 m. z.o. Saigon n. Singapore. Slanvac Malacca 16 v. Singapore n. Buatan. Stanvac Ogan 17 te Port Swettenham. Stanvac Pendopo 17 te Buatan. Statendam 16 140 m. w.z.w. Scillys n. New York. Statue of Liberty 18 te Port Said verwacht. Stentor 16 v. Paramaribo n. Amsterdam. Straat Clarence 17 v. Melbourne n. Devonport. Straat Cook 16 60 m. o. Timor n. Brisbane. Straat Singapore 16 v. Kaapstad n. Durban. Straat Tores 17 te Hongkong. Sumatra 17 te Cochin. Sunetta 16 te Aruba verwacht. Tamara pass. 16 Guadeloupe n Pto. Miranda. Texel 16 70 m. z.o. Kp. St. Vincent n. Rotterdam Thuredrecht 16 135 m. o. Barcelona n. Norfolk. Tibia 21 te Rotterdam verwacht f dokken). Tjibodas 18 te Singapore verwacht. Tjiluwah 17 te Tandjong Priok verwacht. Tjiwangi 16 te Hongkong. Tweelingen 17 te Rotterdam. Van Cloon 16 Str. Torres gepas. n. Fiji eilanden. Van Waerwijck 17 te Kaapstad Vasum 16 Finisterre gepass. n. Banias. Viana 17 terug v. proefv,, uit roer gelopen. Vlieland 17 v. Curacao n. Lorenzo Marques. Waiwerang pas. 16 oostpunt Timor n. Hongkong. Weltevreden 17 te Singapore. Westertoren 16 90 m. o.n.o. Port Sudan n. Suez. W'estland 16 v. Buenos Aires n. Montevideo. Will. Ruys 16 660 m. o.z.o. Cocos eil. n. Melbourne. Wonogiri 16 te Hamburg v. Rotterdam. l.Tsse! 17 v. Pto. Limon n. Cartagena. Zeeland 16 21 m. n.n.o. Cardon n. Port Said. Zonnekcrk 16 900 m n.w. Kaapstad n. Kaapstad. Zuiderkerk 16 100 m. n. Kp. Blanca n. Kaapstad. KLEINE VAART Atlas 16 220 m. o. Kp. Passero n Rotterdam. Bab T 14 v. Mantyluoto n. Zaandam. Draco 15 te Hamburg n. Amsterdam. Kaap Falga 15 te Rundvik v. Ostrand. Leliegracht 15 v. Helsinki n. Amsterdam. Manto 16 v. Rotterdam n. Amsterdam. Mare Liberum 15 v. Dakar te Duinkerken verw. Nero 15 te Bordeaux n. La Pallice. Netta 15 v. Alicante n. Napels. Plato 16 120 m. o. Kp. Palos n Amsterdam. Fonza 15 v. Karskaer n. Pateniemi. Quo Vadis 16 v. Gdansk te Londen verwacht. Strabo 16 te Amsterdam n. Rotterdam. Wilpo 14 Kiel gepass. n. Karskaer. SLEEPVAART Blankenburg 14 v. Gibraltar n. Rotterdam. Simson 16 te IJmuiden. Titan 15 te IJmu.den. Utrecht 15 1000 m. z.o. Hongkong n. Hongkong Zeeland 15 55 m. z. Barcelona n. Antwerpen. Philips favoriet De officiële beurs van gisteren had twee belangrijke punten te verwerken en wel, dat het officiële Engelsé disconto onver anderd was gebleven en het uitstel van het bezoek van president Eisenhower aan Japan. Dit had een koersreactie in de och tend tot gevolg. De overige Europese beur zen reageerden hoegenaamd niet op boven genoemd bericht. West-Duitsland was vast, evenals Londen. In de Philipskoers kwam weinig ver andering meer na opening. Unilever een paar punten hoger op 971. AKU eerder een kleinigheid lager op 532, daarentegen Hoogovens plus vijf punten op 752. Kon. Olie moest bij opening opnieuw prijsver lies incasseren en Kwam op 141.60 142.40). Gedurende het verdere beurs- verloop trok de koers op tot f 142.40. Hier door noteerden de aandelen boven pariteit New York. (ANP). Boom-Ruygrok van 165 op 166, Fi- gée van 185 b op 186 b, Spaamestad van 520 op 525 b. VERHANDELDE FONDSEN 15 juni 16 juni Totaal 466 451 Hoger 202(43.4%) 203(45.0%) Lager 176 (37.7%) 152 (33.7%) Gelijk 88(18.9%) 96(21.3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U535—537 537 Kon. Olie140.40—141 Philips 1179—1184 1179 Unilever 972—976 972 Hoogovens 753765 760 VOORBEURS VAN HEDEN Slot A.K.U538—540)4 538 Kon. Olie141.30142 gl 141.20 Philips 1130—1183 1179 Unilever 970'/2974 968 Hoogovens 764775 gl 774 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. VAST De beursweek werd in een vaste stem ming gesloten. De reactie in Wall Street op het uitstel van Eisenhowers reis was evenals gisteren aan het Damrak, niet groot. Per saldo was in het koersbeeld van New York weinig veranderd. Neder landse fondsen waren echter goed gekocht. Voor Philips was weer veel interesse en de notering steeg gisteravond tot 1184, 15. Vanmorgen was er wegens afnemen de kooplust gehandeld van 1183 tot 1178. Vanmiddag was er weinig verandering. Hoogovens was de grote favoriet. Op de voorbeurs werd 774 gedaan, vanmiddag bij opening 784 34 p.). A.K.U. 4- 8, op 544. Unilever bleef op de achtergrond en was niet meer dan prijshoudend. Kon. was 0,60 lager. In Wall Street gisteren 8 Vs hoger, maar vanmiddag woog de particu liere vraag niet op tegen het aanbod van de arbitrage uit Frankrijk. De koers lag op het niveau van Wall Street. Scheepvaart waarden licht verdeeld. Delimij 5,50 la ger op 189. H.V.A. en A'dam Rubber gaven kleine verbeteringen van 1 a 2 p. Er was slechts een kalme handel in ver band met het feit dat alle Duitse beurzen vandaag gesloten zijn. De staatsfondsen- markt bleef goed prijshoudend van toon. Vorige j Advieskoer sïotkoers heden 13.45 Amsterd. Bank 339)4 33934 Ned. Handel Mij. 269)4 270 P.otterd. Bank 293 293 Twentsche Bank. 274 274 A.K.U 532 )4 545)4 Albert Heijn 418 420 Amstel Bier- 451 450 Billiton Mij. II 368 368 Bols 625 635 Bührmann Papier 482 485 Deli-Mij 185. 189.— Dordtsche Olie 680 677 440 44Ó Heineken's 620 625 Hoogenbnsch Sch. 252 J4 242 Hoogovens 750 793 H.V.A. 163'/! 14 - 440 440 524 524 K.L.M 106.— 106.— Kon. Ned. Zout 891 K 900 Kon. Olie 142.— 140.60 Müller Nat. Bezit 423 424 Nederl. Ford 503 510 Ned. Gist- en Sp. 364% Ned. Kabelfabr. 550 575 Philips Gem. Bez. 1169 1180 Philips Pref 30434 304% A'dam Rubber.... 113)4 117 Sikkens Groep 690 Stokvis R.S 247 247 Thomassen Dr 701 Unilever 971 969 Van Berkei's Pat. 308 310 Van Gelder Pap. 310% 312 Van der Heem 280 b 295 Ver. Machinefabr 295 1 218 Wessanen 219 294 Wilton Feiienoord 208 208 Zwanenberg-Org. 745 745 rnterunie 211.50 212.50 233.— 234.— Unitas 495.— 495.— Ver. Bezit v. 1894 131 50 131.50 H.A.L 138?4 138)4 KNS M 182U 183 N. Scheepv. Unie 147% 147 Ommeren v 271?< 271)4 Stoomv. Mij. Ned 16934 170 Anaconda 51)4 51 Kennecott Copper 78)4 77 M Aluminium Ltd.. 32)4 31% Bethlehem Steel.. 45' ft 4434 U.S. Steel 82)4 82 Republic Steel 61 b 62 X American Motors 24% a 245| General Motors.. 453*4 44% exd. Cities Service 41H 41)4 Shell Oil 69% 68 X Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank New York: rustig Gemiddeld lag dg Newyorkse beurs gis teren weer lager, doch gemengde fondsen hielden zich nog goed. De handel was ma tig. Een goede winstprognose deed Ame rican Optical ongeveer 3 dollar stijgen. In deze groep steeg Polaroid ongeveer 2. Het uitstel van Eisenhowers reis naar Japan bracht opluchting op de beurs, maar had weinig invloed op de prijzen. De omzet van donderdag was 3.540.000 aandelen. In to taal werden 1.215 fondsen verhandeld, waarvan 41 hoger en 546 lager. Het indus- Iriegemiddelde kwam van 649,42 op 648.3". dat van spoorwegen van 144.15 op 143..?: en dat van oponhmy n '-•Kedrijv-'o 92,32 op 92,27 (UPI).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 19