NVV over Nieuw Guinea: thans geen overdracht aan Indonesië hamol weer Dubbele loterijbelasting zal netto f 5 miljoen opbrengen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Internationale oplossing via UNO noodzakelijk geacht vandaag! HET WEER Moordaanslag op een Japanse socialist Navordering van omzetbelasting op KNVB- en Caritaspools Ook buitenlandse prijzen worden belast Industrie begint nieuwe studie tweede hoogovenbedrijf Modehuis „JEDO" Jongen redde baby uit brandend huis Droog weer Aan het strand Saluutschoten van China voor Eisenhower Oesters oogsten in China In de krant van heden: Het woord is aan Hoogovens nemen deel M MORRIS before ijou fuh/! STUURMALS, COHEN Echtpaar Armstrong-Jones morgen thuis verwacht lichtgewicht Teryiene kostuums model Lltrico House of England 74e JAARGANG No 286 VRIJDAG 17 JUNI 1960 305e JAARGANG No 134 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- JjjP |T i i Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). f** 1 gS 1 1 1 if"*i Verschijnt dagelijks beh op zon- en feestdagen. DmkkeHj Gr. Heiligland 10. Tel. 15295' Bil- Q O F iOlIiS \J Q Q JU 1 Q Q lit ^273107. kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Sz A h* A. WB t P PJ Dagblad/0pr. SHaarl Crt. Directief P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In de vandaag te Amsterdam gehouden hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. heeft de verbondsvoorzitter, de heer D. Roemers, medegedeeld dat het Internatio naal Verbond van Vrije Vakverenigingen van de daarbij aangesloten Indonesische organisatie het verzoek heeft ontvangen de eis tot aansluiting van Nieuw Guinea bij Indonesië te ondersteunen. De aanleiding tot dit verzoek is, naar de heer Roemers veronderstelt, gelegen in het militaire vlag vertoon door het zenden van de „Karei Doorman" en door de voorgenomen uit zending van dienstplichtigen naar Nieuw- Guinea. Het I.V.V.V. heeft thans het N.V.V. gevraagd welk standpunt het inzake Nieuw Guinea inneemt. „Wij hebben geantwoord", zei de heer Roemers, „dat de primaire verantwoorde lijkheid voor de politieke ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea, wat Nederland betreft, ligt bij regering en parlement. Het N.V.V. is geen politieke partij en wil dat ook niet zijn. Het is van menig, dat het niet tot zijn primaire taak behoort oplos singen aan te geven voor de politieke moeilijkheden rondom Nieuw-Guinea. Wij hebben er in ons antwoord aan het I.V.V.V. echter geen twijfel over laten bestaan, dat het N.V.V. ten zeerste geïnteresseerd is in een redelijke oplossing. In de eerste plaats hebben wij er aan herinnerd, dat het N.V.V. reeds vóór 1940 zijn sympathie heeft betuigd voor het vrijheidsverlangen van de bevolking van de voormalige Ne derlandse koloniën. In de tweede plaats zijn wij ons ervan bewust, dat een poli tiek conflict over Nieuw-Guinea zowel voor Nederland als Indonesië grote schade te weeg kan brengen en het communisme al leen maar in de kaart kan spelen." De heer Roemers herinnerde eraan, dat het N.V.V. in januari 1951, toen de moei lijkheden tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea een hoogtepunt bereik ten, heeft bepleit, dat Nederland bereidheid zou tonen tot overdracht van de soeve reiniteit over Nieuw-Guinea. „Wij zijn nog altijd van mening, dat het moet worden betreurd, dat regering en parlement die bereidheid destijd niet hebben getoond. De moeilijkheden zijn sedertdien gebleven. Besprekingen op enige algemene vergade ringen van de Vei-enigde Naties hebben niet tot enig resultaat geleid. De staatkundige ontwikkeling in Indone sië heeft inmiddels niet stilgestaan. De aanvankelijke federale structuur van In- Advertentie Rottero'am-shog met de pure Kentucky Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog, nu en dan zon en vooral in het binnenland warm weer. In het zuiden van het land zwak ke wind, elders zwakke tot ma tige wind uit westelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hoge drukgebied brengt droog en wat zonniger strandweer met nog enkele wolkenvelden. On danks middagtemperatuur van 20 gr. C. nog fris doch matige zeewind. Zeewater 15 gr. C. Vooruitzichten: weekeind met goed strandweer, maar er bljift nog een zeewind aanwezig. donesië is omgezet in die van een een heidsstaat. De democratische grondslagen van het Indonesische staatsbestel zijn steeds verder aangetast. Dientengevolge is er geen enkele zekerheid dat de bevol king van Nieuw-Guinea in de eenheidsstaat Indonesië haar zelfbeschikkingsrecht kan uitoefenen. Daar komt dan nog bij, dat in 1956 in Indonesië maatregelen zijn genomen, welke eenzijdig tegen individuele Nederlanders waren gericht en een fla grante schending van de mensenrechten in hielden. Het waren deze nieuwe omstan digheden, welke het N.V.V. reeds in 1957 aanleiding gaven uit te spreken, dat van Nederland niet kan worden gevraagd Nieuw-Guinea zonder meer aan Indonesië over te dragen. Wij hebben het I.V.V.V. bericht, dat het N.V.V. een resolutie in deze zin niet voor zijn verantwoording zou kunnen nemen," aldus de heer Roemers. „Wij hebben er echter aan toegevoegd, dat de Nederlandse soevereiniteit over Nieuw-Guinea een onhoudbare situatie schept. Naar onze mening dient naar een internationale oplossing in het raam van de Verenigde Naties te worden gestreefd. Nederland zal bereid moeten zijn een in ternationale oplossing te aanvaarden. In deze gedachtengang past geen nationale Nederlandse Nieuw-Guinea politiek. Even min past daarin een militair vlagvertoon, dat weliswaar geen agressieve bedoelingen heeft, maar onnodig internationale span ningen verwekt en de toch al oppermach tig extremistische krachten in Indonesië verder versterkt. Wij hebben het I.V.V.V. doen weten zo besloot de heer Roe mers dat een resolutie, die zal pleiten voor een oplossing in internationaal ver band. door het N.V.V. zou worden aan vaard en in eigen land zou worden ver dedigd". HONGKONG (Reuter) Communistisch China heeft de bevolking van Formosa en de nationalistisch-Chinese eilanden voor de kust gewaarschuwd, dat het daags voor de aankomst van president Eisenhower op Formosa (17 juni) en op de dag van zijn vertrek (19 juni) het gebied van Quemoy zal beschieten. Volgens een officiële verklaring geldt het hier uitsluitend een demonstratie tegen „het Amerikaanse imperialisme". De be volking van nationalistisch-China wordt aangeraden zich tijdens de beschieting in een veilige schuilplaats op te houden. Ook aan de schepen is de raad gegeven, zich op de twee beschietingsdagen niet in de buurt van de te beschieten gebieden te wagen. De verklaring is uitgegeven door het commando van het front te Foekien. Deze merkwaardige „krukjes" gebrui ken de Chinezen voor de oesterleelt langs de kust van de provincie Foe kien. Leden van de Tsjengkaen-com- mune verzamelen de oesters als het eb wordt. De oogst is dit jaar bijzonder groot. pag. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dan tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 11, 15 Uit stad en omgeving5, 7 Op en om het Binnenhof.9 Kunst 13 Agenda van Haarlem en ljmond 13 Feuilleton 17 Horen en 'Zien 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws 19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-tuAntig pagina's Hebbel: Neemt geen aanstoot aan kleine dingen, als ge op weg zijt naar grote. TOKIO (UPI) Een vooraanstaand so cialistisch Japans parlementslid, Jotaro Kawakami, is vandaag ernstig gewond bij een aanslag. Een jongeman stak hem neer bij het Landdaggebouw. Volgens de politie is zijn toestand kritiek. De dader, de twin tigjarige Torna Seizaboero, werd ter plaatse gearresteerd. Kawakami is voorzitter van de socialistische partij geweest en heeft zitting in het parlement voor deze partij. De regering acht het billijk dat finan ciële voordelen, verkregen door loterijen, aan een belastingheffing worden onder worpen. Zulk een loterijbelasting zal ook moeten worden geheven van Nederlanders die prijzen in buitenlandse loterijen win nen, teneinde de binnenlandse loterijen niet in hun concurrentiepositie te scha den. Organisatoren van loterijen dienen zich erop in te stellen, dat voortaan lo terijbelasting en omzetbelasting moeten worden betaald. Wat dit laatste betreft, wil de regering de KNVB en Caritas als nog aanspreken voor de achterstallige om zetbelasting over alle de door deze instel lingen gehouden voetbalpools. Dit staat te lezen in de thans door de staatssecretaris van Financiën en de mi nister van Justitie bij de Tweede Kamer ingediende Memorie van Antwoord naar aanleiding van het wetsontwerp Loterijbe lasting. In de memorie wordt voorts gezegd dat bij het incidentele karakter van het win nen van loterijprijzen geen belastinghef fing met een progressief tarief als dat van de inkomstenbelasting past, doch een matig proportioneel tarief. Prijzen in natura Van het betrekken van goederenprijzen in de loterijbelasting verwacht de regering geen onoverkomelijke moeilijkheden. Er wordt o.m. op gewezen dat voor het ver krijgen van toestemming tot het houden van een loterij niet meer vereist zal zijn dat de prijzen uitsluitend uit goederen be staan. Als gevolg hiervan zullen in het al gemeen alleen goederenprijzen worden uit geloofd. indien deze goederen gratis of te gen gereduceerde koopsommen ter be schikking van de loterij worden gesteld. Aan de bezwaren, die uit de regeling van de vrijstellingen voortvloeien voor de paardensporttotalisator, is tegemoetgeko men door opneming van een bepaling krachtens welke de prijzen van deze tota- lisator die praktisch steeds beneden de f 1.000 blijven in het algemeen buiten de loterijbelasting zouden vallen. Omzetbelasting De bestaande vrijstelling van de omzet belasting past naar de mening van de be windslieden niet in het systeem van de omzetbelasting-wetgeving, die alle leverin gen en diensten aan de belasting onder werpt. Het feit dat met een loterij zij delings het algemeen belang wordt ge diend, verandert niet het karakter van de dienst, nl. het geven van gelegenheid deel te nemen aan de loterij. Baten De staatssecretaris verwacht dat de hef fing van loterijbelasting een bate zal op leveren van circa zes miljoen gulden en het vervallen van de vrijstellingen van de omzetbelasting een bate van ongeveer drie miljoen gulden. Daar reeds een bate van 2,6 miljoen gulden wordt verkregen door de bijzondere heffing van 15 percent op de prijzen en premies van de staatslote rij en het verder de bedoeling is, dat de staatsloterij de omzetbelasting, ten be drage van 1,4 miljoen gulden, voor eigen rekening neemt, dient de netto-belasting opbrengst te worden gesteld op rond 5 miljoen. Bij de taxatie van de opbrengst aan loterijbelasting op de sportprijsvra- gen is uitgegaan van een bedrag aan in- leggelden van ongeveer 20 miljoen gulden 's jaars. Bondskanselier Adenauer geniet van de zomerzon in de Noorditaliaanse plaats Canenabbia. Als hij even opkeek zou hij ook kunnen genieten van zijn roem. De straat waar hij doorheen wandelt is te zijner ere „Passeggiata Adenauer genoemd. De directies van de drie ondernemingen, de Hoogovens, de Nederlandsche Kabel- fabrieken en de Staatsmijnen hebben ge zamenlijk besprekingen gevoerd, welke hebben geleid tot de afspraak om gemeen schappelijk de mogelijkheid te onder zoeken van de vestiging in Nederland van een nieuw geïntegreerd ijzer- en staalbe drijf van grote opzet, naast de reeds be staande staalproducerendc ondernemingen, hierby rekening houdende met mogelijke vergroting van de capaciteit bij deze laat ste, aldus wordt door deze drie onder nemingen gemeld. Wanneer dit onderzoek tot een bevesti gende uitspraak zou leiden, dan zal nader worden nagegaan welke plaats voor de vestiging van een dergelijk nieuw bedrijf het meest aangewezen is mede met het oog op de aanvoer van grondstoffen en de afvoer van het gerede produkt en wan neer en in welke omvang de bouw ter hand zal kunnen worden genomen. Uiteraard zal hierbij ook de vraag, welke produkten zullen moeten worden vervaardigd, een belangrijke rol spelen. Op deze wijze hopen de drie onder nemingen tezamen in nationaal verband bij te dragen tot een industrieel inzicht met betrekking tot de eventuele plaats en toe komst van deze industrie in het kader van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De drie ondernemingen hebben na een bespreking met de minister van Econo mische Zaken besloten een onafhankelijk economisch deskundige te verzoeken aan bovengenoemde werkzaamheden deel te nemen. Na overleg hieromtrent heeft prof. dr. P. P. van Berkum een uitnodiging daartoe aanvaard. Tot zover de officiële mededeling der drie genoemde onder nemingen. Nader wordt vernomen, dat de gedachten uitgaan naar een zeer modern hoogoven- bedrijf met eventuele nevenbedrijven. Dit laatste is een der voornaamste elementen van de studie. Vernomen wordt, dat de opdracht der ondernemingen in geen en kele relatie staat tot het werk van de Staalstudiestichting en het Staalsyndicaat. Advertentie GEN. CRONJéSTRAAT 48 Speciale aanbieding Mohairvesten 28 95 Wollen Twinsets ƒ17 50 Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAA7 (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL: 223596 SUÈDE DAMES- en HERENJASJES Advertentie Excl. GOUDEN DAMESHORLOGES JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS (Van onze correspondent in Londen) Morgen zullen prinses Margaret en An tony Armstrong-Jones van hun huwelijks reis naar West-Indië, aan boord van het koninklijke jacht „Britannia" in Engeland terugkeren. Aangezien de inrichting van hun woning, Kensington Palace 10, nog niet gereed is, zullen zij nog voor enkele weken hun intrek nemen in Clarence Hou se, de residentie van koning-moeder Eliza beth en tot voor kort van prinses Margaret zelf. De prinses en haar echtgenoot zullen in Portsmouth aankomen en vandaar per trein naar Londen gaan. Verwacht wordt dat zij het weekeinde in Windsor zullen doorbrengen, waar ook de overige leden van de koninklijke familie zich bevinden. Advertentie VOOR DE KOOPVAARDIJ Komplete uitrustingen voor alle Maatschappijen van de koopvaardij en voor alle zeevaartscholen in Nederland. U niformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem Tel. 16965 Advertentie Ifeaasa Naast lightweight tropicals en mohairs In donkere tinten (v.a. 1 79,50) nu óók Zomerse tinten in grijs en beige met vervagende ruit- dessins. Event, halfgevoerd, mlddensplit of twee zijsplit- ten. Vocht- en vuilafstotend, plooifix pantalon. v.. a. 169,50 Amsterdam, Reguilersbreestr. 2t-23 tegenover Tuschlnskl De vijftienjarige Hans Brouwer uit Al melo is er in geslaagd een baby van de vuurdood te redden tijdens een felle brand, waarbij drie huizen grote brand en waterschade opliepen. De brand brak uit in een door de familie Krikke bewoond huis in de Tuindwarsstraat. Mevrouw Krik- Hans Brouwer die in Almelo een baby van 10 maanden uit een bran dend huis redde. ke had even het huis verlaten, korte tijd later stond het in lichter laaie. Op de bovenverdieping sliep een meis je van tien maanden. Terwijl de inmid dels teruggekeerde moeder wanhopig voor het huis stond trachtten buurtbewoners door rook en vuur heen te komen. De vijftienjarige Hans Brouwer wist via een afdakje aan de achterkant de baby te bereiken en het kind in veiligheid te bren- gen. Het vuur werd met een groot aantal stralen bestreden, maar het huis van de familie Krikke brandde vrijwel geheel uit. De daarnaast gelegen twee huizen liepen grote schade op. Enige tijd later brak aan de overkant van de Tuindwarsstraat opnieuw brand uit. Deze tweede brand in de vrij nauwe straat verwoestte de bovenverdieping van een huis. Ook het bovengedeelte van het huis ernaast ging verloren als gevolg van deze brand. Drie aangrenzende huizen kregen alle waterschade. De recherche heeft een onderzoek naar de oorzaak van Je brand ingesteld.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1