Roemenië en Duitsland waren te sterk voor Denemarken en Polen Jan van Uden verbeterde het Nederlands record 400 meter Nicmeijcr Amateurs strijden zondag in Zandvoort om de wegtitel sr Si Johansson is vol zelfvertrouwen Nederland in ieder geval bij de eerste vier Denemarken-Polen met vijfde plaats als inzet Visser naar Nederland Oude record was van Baumgarten Blankenstein won vrij gemakkelijk in Leiden Fraser in exhibitie in Scheveningen JL f 22.500.- JL 0 Internationale races in Zandvoort op 3 juli Henri Epalle schreef de eerste ronde op zijn naam Nederlandse amateurs op de derde plaats in Milaan - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 21 DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Zaterdag op EDO-veld: Ook McKay, Ay al a en Ginieno komen Atletico Bilbao verraste Real Madrid (3-0) A_ B c E F G H J_ J_ K L M N JP^ Q R S U V W IJ z SPEEL ELKE WEEK 50 CENT A_ B C DJ E F G H 1 _J_ K L M! N O P Q R S U V W IJ z SPEEL ELKE De Ronde van Zwitserland Bradley steeds dichter bij zege in Engeland Géminiani is van plan met fietsen op te houden Nederlagen voor Haarlem, DWR en VZV VRIJDAG 17 JU NT 1960 HAARLEMS DAGBLAD Het toernooi om het wereldkampioen schap handbal voor dames is donderdag avond voortgezet met de laatste twee wed strijden voor de eerste ronde. In Assen ver sloeg Roemenië het team van Denemarken met 61. De ruststand was 30. In Sit- tard won voorts /Duitsland met 74 van Polen. Ook in deze wedstrijd was de rust stand 30. Door deze uitslagen hebben zich Roe menië, Oostenrijk, Duitsland en Nederland geplaatst voor de zogenaamde kruiswed- strijden. Vanavond komt in Arnhem Roe menië uit tegen Nederland en speelt in Hengelo Duitsland tegen Oostenrijk. De winnaars van beide wedstrijden plaatsen zich in de eindstrijd, die zondagmiddag in het Ajax-stadion in Amsterdam wordt ge speeld. De eindstanden zijn: Groep A: Roemenië Oostenrijk Denemarken Groep B: Duitsland Nederland Polen 2 2 0 0 4 12— 3 2 0 111 6—10 2 0 111 5—10 2 0 0 1 0 1 0 0 2 4 13— 7 2 8—3 0 6—12 De Duitse overwinning is in de wedstrijd tegen Polen, die in Sittard werd gespeeld, geen moment in gevaar geweest, doordal de Duitse dames technisch aanzienlijk beter waren en uitstekend positie kozen bij de zeer snelle aanvallen. De Poolse verdediging moest dan ook vaak aan de „noodrem" trekken bij de flitsende com binaties van de Duitse voorhoede, maai de correct leidende Nederlandse scheids rechter Jo Rozenberg ontging vrijwel niets. Reeds in de vierde minuut van de ont moeting hadden de Duitsers succes. Na een snelle aanval over rechts schoot Inge borg Schanding onhoudbaar in (10). Vier minuten later bracht Edith Sonnemann, die uil de verdediging mee naar voren was Handbal getrokken, met een onhoudbare worp de stand op 20. De Poolse dames kwamen enkele malen dicht bij een treffer, maar de afwerking liet te wensen. In de elfde minuut werd de Duitse voor sprong opnieuw vergroot, ditmaal door Gieseka Danielzyk. Een strafworp, in de 17de minuut van de eerste helft aan Polen toegekend, werd door Jadwiga Rosa der mate slecht ingeschoten, dat doelverdedig- ster Martina Maudrich de bal kon stoppen. In de eerste minuut na de hervatting blunderde de Duitse doelvrouwe echter bij een tam schot van Lidia Surdyka (31). Doch nog geen twee minuten later bedroeg het verschil opnieuw drie doelpunten, toen Christa Warns, die in de tweede helft de. middenvoorplaats bezette in de Duitse ploeg, scoorde na zich goed vrijgespeeld te hebben (41). Dezelfde speelster had na zeven minuten spelen opnieuw succes (51). Uit een strafworp in de negende minuut werd het door toedoen van Anna Swabowska 52 en een minuut later stelde dezelfde speelster invaller-doelverdedigster Lydia Bauer opnieuw voor een voldongen feit (5—3). Eva Schulz gebruikte in de 14de minuut een strafworp om de stand op 63 in het voordeel van Duitsland te brengen. Maar nog gaven de Poolse dames het niet op en Jadwinga Rose zorgde in de voorlaatste mi nuut voor 64. In de laatste seconden scoorde Gicsela Danielczyk tenslotte nog voor Duitsland (74). 1-Iet Deense elftal heeft in Assen geen schijn van kans gekregen tegen het sterke Als onderdeel van het toernooi om hét wereldkampioenschap veldhandbal voor dames wordt zaterdagavond om halfacht op het terrein van EDO in Haarlem de ont moeting DenemarkenPolen gespeeld. Het duel zal de vijfde plaats in de eindrang schikking als inzet hebben. Het Deense team vertegenwoordigt een bond van 58.000 leden, doch de Denen spe len vrijwel uitsluitend zeven-handbal, zo dat men voor de strijd om de wereldtitel heeft moeten omschakelen. In de laatste jaren werd Polen twee maal door Dene marken verslagen. Polen beschikt slechts over een bescheiden groep handbalsters, die echter de laatste jaren veel contact op internationaal niveau heeft gehad, zodat het krachtsverschil tussen beide teams zaterdag maar weinig uiteen zal lopen. De samenstelling van het Deense team luidt: Inger Moller, Inge Allerman, Val- borg Koldste, Ellen Axelsen, Aase Mathia- sen, Hcnnie Nielsen, Hanne Ladefoged en Kirsten Jessen allen uit Aarhuus, Hanne Levison, Olga Frederiksen, Anna Kristen- sen, Hanne Frederiksen, Kirsten Nilsson, Ingelise Beuschei en Lena Olesen allen uit Kopenhagen en Inger Hansen (Odense). Het Poolse team bestaat uit: Halina Szy- pulska, Barbara Glajcar, Irena Piwowarc- zyk, Bi'onislawa Tobola, Anna Szwabows- ka en Lidia Surdyka (allen Krakow), Lu- cyna Kazmicrczak, Irena Setnik, Agnieszka Wywalec, Krystina Kieloch en Inga Siuda (allen Chorzow), Anna Koczwara (Raci- borz), Jadwiga Rosa (Gliwice), Maria Go- ralczyk (Cherzanow), Inga Siuda (Chor zow) en Maria Thym (Kielce). Voorwedstrjjd Als voorwedstrijd speelt een vertegen- woordigens team van 't district West-A, waarin vier speelsters uit Haarlem zjjn op genomen, om half zeven tegen district West-B. Voor de muzikale omlijsting zorgt de drumband van „Bato". West-A komt, met de volgende speelsters in het veld: C. Visser en A. Kanne (Zee burg), A. Hamaker (Amstel), G. ter Stal (Laren), E. Lochtenberg (Vriendschap), v. Alfen (Sport Vereent), T. Boom en A. Kep- pel (AVA), K. Offerman (Rapiditas, Haar lem), R. Samson, N. Bos en W. Giebels (De Blinkert, Haarlem), G. Hubers (DWS) en L. Sinnige (Ambon). Roemeense team. De Roemenen hadden hun overwinning voornamelijk te danken aan het hoge tempo dat de speelsters in hun aanvallen wisten te leggen en de precisie waarmee de aanvalsters schoten. Linksbin nen Victoria Dumitrescu was de grote uit blinkster. Zij zorgde voor maar liefst drie doelpunten. De Deense dames kregen door de sterke Roemeense afweer vrijwel geen gelegenheid ook maar een gevaarlijk schot te lossen. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op, maar toen middenvoor Elena P'adureanu in de 14de minuut de score voor de Roe menen opende werd het al duidelijk dat de Deense dames het moeilijk zouden krijgen. Een minuut later, toen rechtsbinnen Aurora Niculescu de stand op 20 bracht, ging het er zelfs bedenkelijk voor de Denen uit zien. Even voor de rust viel in feite al de beslissing, doordat Victoria Dumitrescu voor een derde Roemeense treffer zorgde. Kort na de hervatting bracht Elena Pa- dureanu de stand op 40 en dat de Deense aanvalsleidster Henny Marstrand in de 5de minuut voor de enige Deense treffer zorg de, was eigenlijk niet meer van belang. Twee doelpunten van Victoria Dumitrescu maakten vervolgens een eind aan alle even tuele Deense illusies. De ontmoeting in het Assense sportpark werd door ruim 2.000 toeschouwers bij gewoond. Advertentie HEDEN GEËTALEERD Practische geschenken VOOR VADERDAG Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 54679 A tletiek De Nederlandse verspringer Henk Vis ser, die momenteel aan de universiteit van Santa Barbara (Californië) studeert en die met een sprong van 7.97 meter de wereldranglijst van dit jaar aanvoert, zal half juli in ons land terugkeren. Het ligt in de bedoeling van de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie hem voor het eerst te laten uitkomen in de voor 17 juli vastgestelde drielandenwed- strijd BelgiëNederlandZwitserland Luik. Hij zal ook worden opgesteld in de daarop volgende landenwedstrijden, tot aan de Olympische Spelen. Visser blijft tot eind september in Ne derland en vertrekt dan weer naar de Verenigde Staten. Voor hij echter naar Nederland komt, zal hij op 26 juni nog één keer tegen de Amerikaanse topsprin- gers, w.o. Gregory Bell, uitkomen. Jan van Uden uit Schaesbcrg is er don derdagmiddag tijdens internationale atle tiekwedstrijden in Aken in geslaagd het Nederlands record op de 400 meter tot 47.9 sec. te verbeteren. Het oude record stond sedert 21 augustus 1938 (Rotterdam) op naam van Karl Baumgarten (Trekvogels) met precies 48.- sec. Nog geen vier dagen na de atletieksuc- cessen in Frechen, waar vijf Nederlandse records werden verbeterd en één geëve naard, heeft de 18-jarige Jan van Uden voor weer een nieuw Nederlands record gezorgd. De jonge atleet uit Schaesbcrg liep lijdens internationale atletiekwedstrij den in Aken, die door ruim 5000 toeschou wers werden bijgewoond, op de 400 meter de beste tijd van zijn leven, namelijk 47.9 sec., hetgeen 0.1 sec. sneller was dan het 22 jaar oude record van de Trekvogel atleet Karl Baumgarten. Op 21 augustus 1938 liep Baumgarten in Rotterdam 48.- sec. precies Enige atleten, namelijk Harry de Kroon in 1951 (48.1). Jan Parlevliet in 1957 (48.4), Fred Moerman in 1959 (48.5) benaderden het. record op. fracties van een seconde. Enige weken geleden kwam Jan van Uden in Amsterdam zelfs tot 48.1 sec.'en nu loste hij zijn belofte in en liep het record eraf. Was deze verrichting alleen al verheu gend, belangrijker was de manier waarop hij atleten als Paul Schmidt, die een dag tevoren de 800 meter in de beste tijd van dit seizoen liep. Muttern, Vereist en Ney- decke achter zich liet. Keihard vertrok hij en de Schaesberger hield dit vol tot het einde. Hans Smit werd tweede op de 200 meter achter de Duitser Poehler in 21.8 sec. en Hein Cujé eveneens tweede op de 5000 meter in 14.31.2 achter de Duitser Watschke (14.30.8). Henk Hcida moest zich op de 800 meter vergenoegen met een vierde plaats achter de Belg Leva, de Duitser Brenner en de Spanjaard Barris. De belangrijkste uitslagen warén: 100 meter heren: 1. Armin Hary (Did.) 10.4 sec.; 2. Muller (Zwits.) 10.7 sec.; 200 meter heren: 1. Poehler (Did.) 21.8: 2. Flans Smit (Ned.) 21.8; 400 meter heren: 1. Jan van LIden (Ned.) 47.9 sec., 2. Schmidt (Did.) 48.8 sec.; 800 meter heren: 1. Leva (Belg.) 1.51.1, 2. Brenner (Did) 1.51.7, 3. Barris (Sp.) 1.51.9; 4. Henk Heida (Nad.) 1.52.-. Nog enkele resultaten van Nederlandse deelnemers: hinkstapsprong: 4de Van De- deren 13.70 meter; 100 meter B: 2de Vos (Ned.) 11.- sec.; 200 meter: Vos 22.5 sec., 110 meter horden B: Hei-man Timme 15.3 sec. Donderdagmiddag voegde Mcindcrt Blankenstein op de volkomen sfeerloos verlopende nationale militaire atletiek- kampioenschappen in de Leidse Hout in Leiden weer een tweetal overwinningen toe aan zijn lange lijst van triomfen op de middenafstand. Op de 800 meter liet de 30-jarige Haagse sergeant-majoor de jeugdige Cees Koppe laar in de eindsprint achter zich in 1 mi nuut 56.4 sec. (1.56.7), en later in de mid dag. toen er al een harde wind schuin over de baan stond, versloeg nij Anton Jon kers op de 1500 meter. De marinier Van der Heyden had aan vankelijk een ruime voorsprong genomen, maar reeds na 700 meter maakten Blan kenstein. en Jonkers verder de dienst uit. Tenslotte moest de Brabanderjuist te rug van eën vier maanden durende sport- le'iderscursus enmet een feestavond nog in de benen Blankenstein op ruim 250 meter voor de finish laten gaan. Ook hier waren de tijden matig, nl. 4.02.4 voor Blan kenstein en voor Jonkers 4.06.0. Trouwens, er werd op deze kampioen schappen geen enkele topprestatie verricht. Eén verrassing was er wel, nl. de tijd van 50.3 sec. waarmee soldaat Nijsten van de landmacht, die voor het eerst aan een 400 meter deelnam, deze afstand won. Wel waren er verschillende atleten met dubbe le overwinningen, zoals Jaap Noordenbos, die de 100 en 200 meter zonder tegenstand sprintte in respectievelijk 11.1 en 22.5 sec., de korporaal der mariniers Verhalle met zeges op het discuswerpen (42.74 meter) en kogelstoten (13.86 meter) en de vaandrig Sieffers, die 1.75 meter hoog en 6.68 meter ver sprong. Frans Klunen, gestart op een schema van 14.50,won de 5 kilometer met driekwart baan voorsprong op no. 2 in 14 min. 57.8 sec. T ennis Dit jaar zal de traditionele Wimbledon- dag" zondag 3 juli worden gehouden. Op die dag zullen de Australiër Neale Fraser (nummer één geplaatst voor Wimbledon) en de Amerikaan Barry McKay (als tweede geplaatst), de Chileen Luiz Ayala (4) en de jonge veelbelovende Spanjaard Gimeno exhibitiewedstrijden spelen. De wedstrijden zullen niet in Noord- wijk waar zij sinds 1935 worden ge speeld worden gehouden, doch op de Mets-banen in Scheveningen. Voetbal Atletico Madrid, dat in dc kwartfinale van de Spaanse bekercompetitie reeds verraste docr FC Barcelona uil te scha kelen, bezorgde donderdag het machtige Real Madrid een zeer onprettige dag door de eerste wedstrijd voor de halve finales, die in Bilbao werd gespeeld, met 3-0 te winnen. De Madrileense ploeg zal nu in de returnwedstrijd met tenminste vier doelpunten verschil moeten zegevieren om de eindstrijd te bereiken. Atletico Madrid is sedert donderdag vrij wel zeker van een plaats in de Finale. Het won namelijk op eigen terrein de eerste ontmoeting tegen Elche met niet minder dan 8-0. VOETBAL. De jubilerende eerstedivisie- club „Eindhoven" heeft in een vriend schappelijke wedstrijd 'n 20 overwinning (rust 0behaald op de Duitse Oberliga- club Waldorf Mannheim. Advertentie Voor het nationale wegkampioenschap der amateurs, dat zondag 19 juni op het circuit van Zandvoort wordt gereden, heb ben 346 renners ingeschreven. Een behoor lijk aantal. Wie van hen zich na afloop van de 176 kilometer lange race over het circuit met de rood-wit-blauwe kampioenstrui mag tooien, is onmogelijk te voorspellen. Daarvoor is 't aantal kanshebbers te groot en zijn er te veel factoren in 't spel betrok ken; een lekke band, derailleurpech of een valpartij kunnen zelfs de grootste favoriet kansloos maken. Een belangrijke rol spelen ook de weers omstandigheden. want de ene renner voelt zich het beste in zijn .element bij een ver kwikkend zonnetje en een ander hoopt voor zondag op veel regen en wind. Maal ais de „fórmc" niet aanwezig is, zijn ook deze bijkomstigheden van ondergeschikt belang. Wie er alzo tot de favorieten behoren? Op de allereerste plaats de sterke Braban der Jac. van der Klundert, Cees Lute uit Castricum, de Zeeuw Vcrstraete, Gerard Wesseling en Mik Snijder uit Halfweg en de Utrechter Lex van Kreuningen. Verder behoren ondermeer tot de kanshebbers: Ab Sluis (Badhoevedorp), de Amsterdammer Frans Balvert, Bart. Solaro (Den Bosch), Coen Visser (Santpoort), Henk Floekstra (Ureterp), de oostelijke renners Bert Boom en Jurrie Dokter, de Limburgers Fons Steuten, René Lotz en Jan Hugens, Joop Hopman (Egmond), de Brabanders Van Hees, Walravens en Van Geel. Flenk Nij - dam (Eelderwolde) en de snelle Hagenaar Marinus Paul. In het Haarlemse kamp heeft men zijn hoop gevestigd op Eddy Riethoff, Wil Blommaert, Cees Jansen, Bert. Bogaard, Aad Straver, Eddy Sminia, Loek Vaars en Hein Koger. Advertentie De start van dit kampioenschap is om 1 uur en de af te leggen afstand bedraagt 176 kilometer (42 ronden). Voorafgaande aan deze titelstrijd is er een nationale nieuwelingenwedstrijd, waarvoor 240 ren ners hebben ingeschreven en waarvan de W ielrenneu (in waardebonnen) DIT MOET U DOEN Kruis per Rolot 6 letters aan Uw Rolot (geplakt Op een briefkaart) moet uiterlijk a.s. dinsdag, 18.00 uur in het bciit zijn vanROLOT, Amsterdam U mag twee Rolots op een briefkaart plakken, mits u voor iedere Rolot 50 cent extra fran keert (twee Rolots dus fl.-)* Wilt u meer dan twee Rolots inzenden, dan mag u dc Rolot ovortekenon opeen briefkaart.Ook zijn KANT EN-KLAAR ROLOTS verkrijgbaar bij de RO LOT-AG E NTE N. Wekelijks trekt notaris Mr. F. A. de Gelder te Amsterdam, de zes winnende letters. De prijzenpot (in waardebonnen) is voor dc inzender met de 6 goede letters. Meer goede inzen ders verdelen de pot. Bij geen winnaar blijft de pot staan. Goedgek. door dc Min. v. just. onder Nr. L.O. 570;l36i488 d.d. IIJ5I60. Opbrengst r.b.v. De Ned. Ver. voor Moatsch. Werk Humanitos. A dam. Uitslag a.s. woensdag na het nieuws van 18.00 uur over de VARA en vrijdagavond in dit blad met uw nieuwe Rolot. Te laat bin nengekomen ROLOTS blijven geldig voor de volgende trekking. Uitslag trekking 15 juni: A B F H R IJ. Er werden geen juis te inzendingen ontvangen. De prijzenpot is nu f 22.500,-. A utomobilisme Evenals vorig jaar zal de Nederlandse Autorensport Vereniging ook thans weer op het circuit van Zandvoort internationa le races voor grand tourisme-wagens hou den en wel op zondag 3 juli. Men ver wacht, dat er rijders komen uit Zweden, Denemarken, Engeland, Ierland, Duitsland België, Zwitserland, Italië en dc Ameri kaanse troepen in Duitsland. Uit deze in schrijvingen zullen enkele landenteams samengesteld worden, die zullen rijden om de Autosport World Cup. De Nederlandse deelnemers Poll, Dooyes, Van Dijk, Kieviet, Bouwmeester en Vetter, zullen het. Nederlandse landen team vormen. Deze nationale equipe rijdt voorts eind augustus een returnwedstrijd tegen het Engelse landenteam op het En gelse Snetterton circuit. De internationale grand tourisme-races zullen worden gehouden voor wagens met een cylinderinhoud tot en met 1600 cc en zij zullen gaan over een afstand van zestig ronden. De 'ookshandschoenen uit, geen woord meer over het titelgevecht en rust in de Catskill-bergen. Dat is het devies van Johansson in de laatste dagen voor de re vanche-wedstrijd tegen Floyd Patterson om het wereldkampioenschap zwaargewicht. De kampioen was donderdag laat opge staan om „dc accu op te laden" en onderwierp zich na een laatste trainings partij over drie ronden aan hef zoveelste doktersonder- zoek. Zoals steeds luidde de diagnose: „Uitstekende con ditie". De arts voegde er zelfs aan toe dat Patterson in zijn rol van uitdager wat meer nerveus scheen dan de wereldkampioen, wiens polsslag aanzienlijk lager was. Behalve over het behoud van de kroon bij de zwaar gewichten, behoeft Johans son zich ook niet zo druk ;e maken. De bookmakers ippen hem 8 tegen 5 als 'avoriet en hij kan maan dagavond de ring instap pen in de wetenschap dat zijn simpele aanwezigheid op de polo-grounds in New York hem alleen al een half miljoen dollar zal op leveren. Want dit staat al vast: de Zweed gaat in de eerste keer, dat hij zijn titel ver dedigt, vier maal zoveel verdienen als toen hij we reldkampioen werd. Toen kreeg hij namelijk belas ting niet afgetrokken 153.000 dollar. Nu wordt dat tenminste een half mil joen. Voor 300 toeschouwers van wie bijna 100 journa- listen trainde Johansson donderdag in het luxueuze ski-hotel in Grossinger nog een laatste maal. Hij scheen volkomen ontspannen, on bewogen, ja koel als een ijspegel, toen hij de kleine punchbal, die volgens hem zo belangrijk is geweest in zijn carrière, enkele malen keihard raakte. Glimlachend stond hij vervolgens de journalisten te woord. Of hij in goede conditie was: „Nou en of". Of hij dacht te winnen?: „Nou en of". „Elke bokser, die de ring ingaat moet denken dat hij wint, anders moet hij niet boksen". Geen van de journalisten durfde dat tegen te spre ken en daarom vertelde Jo hansson nog. dat hij na het gevecht vakantie zou gaan houden, waarschijnlijk in Florida cn daarna terug zal keren naar Europa. In de herfst zou hij dan weer naar de Verenigde Staten gaan om zijn volgende ti telgevecht voor te bereiden, dat waarschijnlijk tegen Archie Moore zou gaan. Dat hij dan mogelijk ont troond zal zijn als wereld kampioen, kwam blijkbaar niet bij de Zweeed op. De enige voorwaarde die hij maakte voor een titelge vecht tegen Archie Moore was: „Als het geld goed is". start om elf uur is, en een wedstrijd voor veteranen. Voor de strijd der „oudjes hebben dertig renners ingeschreven en van hen behoort de Flaarlemmer Ben van Dijk tot de grote favorieten. De nieuwelingen rijden 58 kilometer (14 ronden) en de veteranen zullen een wedstrijd over onge veer veertig kilometer rijden. Al met al belooft het voor de liefhebbers weer een lange en interessante wielerdag te worden. Van heinde en verre zullen de supporters dan ook naar Zandvoort komen om hun favorieten in deze belangrijke strijd aan te moedigen en daarbij hebben de Brabanders en Limburgers ongetwijfeld weer de overhand. De Fransman Henri Epalle heeft donder dag de eerste etappe van de Ronde van Zwitserland voor professionals, Zürich Krcuzlingen (199 km) gewonnen. De Zwit ser Willy Trepp werd tweede. Dc uitslag was: 1. Henri Epalle (Fr.) 4 uur 56 min. 38 sec. (met bonificatie 4.56.08), 2. Willy Trepp (Zwits.) 4.59.59, 3. Louis Proost (Belg.) 5.00.03, 4. Walter Martin (It.) z.t.; 5. Paul Rosseel (B.) z.t., 6. Catulo Ciacci (It.) z.t., 7. Fredy Ruegg (Zwits.) z.t. Op de achtste plaats eindigde ex aequo het grote peloton in dezelfde tfjd als Proost: 5.00.03. De Italiaan Garcllo en de Belg DeBruyne staakten de strijd. De Ne derlanders bevonden zich allen in het pe loton, dat dezelfde tijd als Proost kreeg toegewezen. De 23-jarige Fransman Henri Epalle heeft na een fraaie solovlucht de eerste etappe gewonnen. De beslissing in de 199 km lange rit van Zürich naar Krcuzlingen werd na 131 km ingeleid door Bonariva. die alleen op avontuur ging. Epalle zag wel iets in de vlucht van de Italiaan en zette de achtervolging in. Veertien kilo meter verder kwam het tweetal bij elkaar, maar nij de beklimming van de 584 meter hoge Cote du Chateau de Liebenfels lag de Fransman alleen aan de kop met 1 min. 35 sec. voorsprong op Bonariva, die kort daarna door het peloton werd opgeslokt. In de afdaling naar Krcuzlingen wist Epalle zich te handhaven en aan de finish bedroeg zijn voorsprong op de hoofdmacht ongeveer drie minuten. Een massale valpartij, 15 km na de start, had tot gevolg dat de Italiaan Garello en de Belg Debruyne met vrij ernstige bles sures in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Onze landgenoten Knoops en Van Egmond, die eveneens onzacht met het wegdek in aanraking kwamen, konden de strijd voortzetten. De kansen van Bill Bradley om voor de tweede achtereenvolgende maal de Ronde van Groot Brittannië voor amateurs te winnen, zijn donderdag aanmerkelijk ge stegen. Bradley won de tiende van de twaalf etappes en vergrootte bovendien zijn voorsprong op nummer twee in het algemeen klassement, zijn landgenoot Holmes, tot 4 min. 57 seconden. De uitslag van de tiende etappe was: 1. Bradley (Engeland) 188 km van Porthcawl naar Abersystwyth in 5 uur 18 min. 07 sec. 2. Laidlaw (Schotland) z.t. 3. Coles (Eng.) z.t. Het algemeen klassement na tien ritten: 1. Bradley 52.14.58; 2. Holmes 52.19.55 3. Adamsson (Zweden) 52.35.22. Bradley is reeds zeker van de overwin ning in het bergklassement. Holmes, die ook hierin tweede staat, heeft een achter stand van 25 punten. In bet. algemeen ploegenklassement leidt Engeland voor Zweden. Een ploeg Nederlandse amateurwielren ners, behorende tot de selectieploeg voor de Olympische Spelen in Rome, is donder dagavond in Milaan als derde geëindigd in een vijflandenwedstrijd. Italië zegevierde met 20 punten, voor West-Duitsland (13 pnt.), Nederland (11 pnt.), Frankrijk (9 pnt.) en Zwitserland (7 pnt.). In het programma waren alleen die num mers opgenomen die ook bij de Spelen zul len worden verwerkt. De uitslagen luiden: 1 km met staande start: 1. Beghetto (It.) 1 min. 09.6 sec., gem. 51.724 km. 2. Gieseler (Did.) 1.10.3; 3. Helbling. (Zwits.) 1.12.1; 4. Van der Touw (Ned.) 1.12.2. Sprint finale: 1. Gasparella (It.); 2. Kass- lowski (Did.). Om de derde en vierde plaats: 1. Gru- chet (Fr.), 2. Reichsteiner (Zwits.). Ploegenachtervolging: Finale: 1. Italië (Valotto, Arienti, Etesta en Vigna) 4 min. 33.8 sec., gem. 52.592 km. 2. Nederland (Oudkerk, Van der Lans, Legrand en Scholten) 4.44.4. Tandem: finale: 1. Italië (Bianchetto en Gaviardoni), 2. Nederland (Paul en Schuu ring). De Franse wielrenner Raphael Géminiani heeft verklaard dat zijn besluit niet meer in wedstrijden uit te komen, definitief is. Hij is van plan sportjournalist te worden. In die hoedanigheid zal Géminiani, die thans 35 jaar is, de Tour de France van dit jaar meemaken. In januari van dit jaar is Géminia ernstig ziek geweest. Hij had malaria, dezelfde ziekte die de Italiaanse renner Fausto Cop- pi het leven kostte. Op 31 mei zakte hij in een, na 80 kilometer te hebben gereden in de Dauphiné Libéré. „Ik geef het wiel rennen op voor het te laat is", had hij toen verklaard, maar vrienden meenden toen dat hij nog wel van gedachten zou ver anderen. Waterpolo In Stoop's bad in Overvecn was Raket (tweede klasse dames) de gast van Haar lem. Het was een pittige strijd, waarin Raket een licht overwicht had. Nadat de bezoeksters de score hadden geopend, maakte Gita Hellingman gelijk. In de tweede helft bezorgde de Haarlem-midvoor Corry Holm Haarlem een voorsprong, maar daarna kreeg Haarlem geen kans meer. Raket speelde taktisch beter en scoorde nog driemaal (2-4). De heren reserves van Haarlem kwamen in het strijdperk met DJK 5, dat met 7-1 geklopt werd. Bij de heren tweede klasse A speelde DWR uit tegen De Gouwe, dat met een mooie boogbal de leiding nam. DWR ant woordde met een tegendoelpunt, nadat Wisker de bal op de hand van Sint had geplaatst. In de tweede helft bracht de rechtsvoor van de Gouwe de eindstand op 2-1. Voor de derde klasse heren kreeg VZV het Delftse Raket op bezoek, dat veel snel ler bleek. VZV had als invaller voor Jan Kobes Jelle Oortwijn opgesteld, die het enigste VZV-doelpunt scoorde, nadat Peter van Wingerden reeds tweemaal voor Ra ket had raak geschoten. Met een boogbal had Bart Timmermans er 1-3 van gemaakt toen de rust inging. In de tweede helft werkte Van Peppen een snelle Raket-aanval, met het maken van een doelpunt af. Tenslotte bracht Van Wingerden met het nemen van een straf worp de VZV-nederlaag op 5-1. Voor de competitie kring Haarlem wer den gespeeld: Dames eerste klasse: NJORDHaarlem 2 2-6, DWR 2—NVA 3-3. Afdeling AM I: DWR—NVA 4-5; heren eerste klasse: VZV 3DWR 3 6-2; afdeling AJ II: DWR—HVGB 3-4. PAARDESPORT. Aan het CHIO in Rot terdam, dat van 3 tot 7 augustus wordt gehouden, zullen dit jaar voor de eerste keer ook Japanse ruiters deelnemen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 21