Groen Co. „Ik vind Heineken lief lekkerste kier dat er bestaat...!" „Dat vind je niet, dat zo...!" „Voorwaardelijke vrijlatingen gevaar voor de maatschappij" PANTALON 9.75 ORLON JUMPER Kort en bondig Het blijft droog en warm Anjer actie 1960 Militaire bedevaartgan gers mochten eigen proviand niet meenemen Na zeven flesjes bier.... Rechter gispt beleid van departement Nieuwe waardering van politieambt nodig VACANTIE AANBIEDING 9.75 Oud-rector dr. Gunning na hartaanval overleden Prof. dr. W. P. C. Zeeman overleden Botsing tussen goederen treinen bij Gouda Groot tekort aan legerpredikanten *1 as VRIJDAG 17 JUNI 1960 2 Scheidende directeur van Schiphol gehuldigd Kerkelijk Nieuws Kampioen van het lyceum en jeugdvriend van de daad Centrale Verwarming Oliestook-installaties Koninklijke belangstelling voor 40ste Kaagweek De Nederlandse militairen, die hebben deelgenomen aan de bedevaart naar Lour- des, hebben Frans voedsel moeten eten omdat hun eigen proviand aan de Bel gisch-Franse grens door de douane niet is doox-gelaten. De militairen vertrokken op 9 juni naar Lourdes. Zij zijn inmiddels in ons land teruggekeerd. Zij hadden pro viand in blik bij zich. Om redenen welke de militaire autoriteiten hier te lande op het ogenblik nog niet bekend zijn, werden de blikken voedsel aan de Belgisch-Fran se grens niet doorgelaten. De intendance van het Franse leger kwam te hulp en ver strekte de Nederlandse militairen levens middelen uit Franse voorraden, zodat het grensgeschil" voor hen geen consequen ties had. De Nederlandse levensmiddelen liggen thans nog aan de Belgisch-Franse grens. Het is de bedoeling, dat zij naar Nederland zullen worden teruggebracht. Voor de rechtbank te Groningen had zich te verantwoorden een 36-jarige on deraannemer wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeluk. Hij had op 5 april zeven flesjes bier gedronken en was 's avonds omstreeks half acht met zijn auto op weg naar huis, toen hij links door een bocht reed en tegen een hem tegemoet komende wielrijder botste. Deze werd over de auto heen tegen een lantaarnpaal ge slingerd. De verdachte reed door, maar werd door een ooggetuige achterhaald. De wielrijder overleed kort na het ongeluk. De officier van Justitie eiste tien maan den gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Advertentie De vice-president van de rechtbank te Breda en president van de strafkamer, mr. F. Holleman, heeft donderdag kritiek geuit op het voorwaardelijk invrijheidstel- len van de gevangenen, waardoor volgens hem de veiligheid van de maatschappij ernstig in gevaar wordt gebracht. De pre sident doelde op het vrijlaten van terbe schikking gestelde veroordeelden, maar vooral op het stelsel van de voorwaarde lijke invrijheidstelling van tot gevangenis straffen veroordeelden. Dit laatste ge schiedt, aldus de president, door ambte naren van het departement van Justitie en niet door de onafhankelijke rechter. De beslissingen van de onafhankelijke rechter worden door deze ambtenaren aangetast. Daarmee gaan we de verkeerde kant op, aldus mr. Holleman. De president liet deze kritiek horen, ter- wijf voor hem de dossiers lagen van een aantal te behandelen zaken, die bijna stuk voor stuk verdachten betroffen, welke of al eerder ter beschikking van de regering waren gesteld, dan wel voorwaardelijk in vrijheid waren gekomen. A. De J. uit Oosterhout werd vorig jaar veroordeeld tot negen maanden gevange nisstraf. Nauwelijks voorwaardelijk in vrijheid gesteld, beging hij onder in vloed van drank een reeks misdrij ven. Hij drong de woning van een hoofdinspecteur van politie binnen, stal diens auto, stal later op de avond een tweede auto en zou de volgende morgen een meisje hebben lastig gevallen. Dit laatste ontkende „de verdachte". „Ze la ten deze mensen maar los en de maat schappij zit er maar mee", zei de presi dent. De officier van justitie had alle begrip voor de suggestie in het psychia trische rapport, dat een klinische behan deling nodig was voor deze verdachte, maar achtte hier toch een eis voor ander half jaar gevangenisstraf op haar plaats. De rechtbank veroordeelde de vex'dachte tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, toezicht van een me disch consultatiebureau en opneming in een inrichting. Zeer „open" inrichting. Een inrichting, waar hij het kleer maken kon beoefenen was de enige wens van de Hagenaar A. der W., die na zestien jaar van zijn leven in de ge vangenis te hebben doorgebracht op grond van ruim twintig veroordelin gen, geen prijs meer scheen te stel len op de vrijheid. Hij was al eerder ter beschikking gesteld en verbleef toen in een inrichting te Utrecht. Zon der enig toezicht reisde hij enige ma len naar Amsterdam om werk te zoe ken. De president liet hem dit uitvoe rig vertellen. De man was geen enkele beperking in de weg gelegd. Later was hij in Breda en in België weer tot stelen gekomen. „Er is niet zo:n inrichting als de verdachte wenst in ons land," zei de officier, die eigenlijk in ar ren moede, omdat de maatschappij nu eenmaal beschermd moet worden, maar anderhalf jaar gevangenisstraf vroeg. „Ik weet ook geen andere oplossing," zei hij. Over veertien dagen volgt de uitspraak. De Rotterdammer B. N., 21 jaar en re cidivist, moest zich voor twee inbraken in Breda en Den Bosch verantwoorden. „Al tweemaal voorwaardelijk in vrijheid ge steld," las de president in de stukken. „Daar rekenen jullie al zo'n beetje op, is het niet? Zover zijn we in ons land al gekomen," zei de president. De verdach te haalde zijn schouders op. Zijn zaak werd aangehouden. Advertentie KOFFERS TASSEN B/OUX BARTELJ0RISSTR.16 HAARLEM VADERDAG GESCHENKEN Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 VADERDAG GESCHENKEN o.a. VULPENHOUDERS Donderdagmiddag heeft de heer U. F. M. Dellaert, directeur van de n.v. Luchthaven Schiphol, die over twee weken met pen sioen gaat, voor de laatste maal de voor zittershamer gehanteerd op de vergadering van vertegenwoordigers van alle lucht vaartmaatschappijen, wier vliegtuigen de Amsterdamse luchthaven geregeld bezoe ken. In totaal zijn dat twintig buitenlandse maatschappijen en de K.L.M. Op geregelde tijden pleegde de directie van Schiphol met hen overleg over allexiei vraagstukken, zo als de aanleg van nieuwe landingsbanen, de kantoorruimte, maar ook px-oblemen van minder belang, zoals de parkeerruimte voor auto's, en het ophangen van vlaggen of het luidspx-ekersysteem. Na afloop van de vergadering nam na mens alle buitenlandse maatschappijen dc vertegenwoordiger van de S.A.S., de heer W. Stritter, het woord. Hij dankte de heer Dellaert voor diens „grote geduld en altijd royale medewerking". „Veex-tig jaar geleden heeft de heer Plesman u hier op Schiphol geïnstalleerd", zo memoreerde hij, „en hij sprak daarbij de hoop uit, dat u lang ge noeg zou mogen leven om er getuige van te zijn, dat de toen zo uiterst kleine lucht haven zou uitgroeien tot een van de gx-oot- ste ter wereld. Die wens is in vex-vulling gegaan en daarvoor hebt u zelf met uw initiatief en werk de basis gelegd". De tweede voorzitter van de Bond van Christelijke Politieambtenax-en in Neder land, de heer P. A. Goudswaard uit As sen, heeft op de eerste dag van het bonds- congres in Dordrecht gesproken over de salariëring van de politie. Hij merkte op, dat dit probleem voor de overheid blijk baar bijzonder moeilijk is. Erkend wordt, dat het politieambt als zodanig dermate afwijkt van de gemiddelde structuur van het ambtenaarschap dat een specifieke be zoldigingsregeling gewenst en noodzakelijk is. Het grote vraagstuk is echter steeds, op welke waarde het politieambt moet woi'den getaxeerd. De heer Goudswaard zei in dit vex-band met nadruk, dat de ovex-heid maar in feite het gehele Ne- dex-landse volk zal moeten komen tot een totaal nieuwe waardering van het po litieambt. Zolang dit niet gebeurt zal men het niet oprecht eens kunnen worden over een billijke salarisregeling. De heer Gouds waard vroeg voorts de aandacht voor de gepensioneerden, die aanspraak maken op een waardevast pensioen. Advertentie Advertentie Moderne snit - Linnen structuur Verschillende kleuren - Alle maten Korte mouw lp vele kleuren Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaam heden (legerpredikant) J. H. J. B. Austie te Oldeboorn beroepen als studenten predikant (Technische Hogeschool) W. Roggeveen te Pieterburen (Gron.). Benoemd tot predikant-directeur van het Zendingshuis te Oegstgeest H. K. Jonkman te Nieuw-Beex-ta (Gron.). Aangenomen naar Delden M. Koopmans te Tubbergen. Geref. Kerken Aangenomen naar Vijfhuizen J. W. Broersma, kand. te Groningen, die be dankte voor Dinteloord, Medemblik, Otto- land, Sint Jacobi Parochie, Tzum en voor IJlst. (Van onze Amsterdamse redacteur) In het Barlaeus-gymnasium te Amster dam is donderdag aan een hartaanval overleden de classicus en pedagoog dr. C. P. Gunning die als gecommitteerde liet eindexamen van deze school had bijge woond. Dr. Gunning, die 74 jaar was, heeft vooral bekendheid verworven als voor vechter van het lyceum. Hij was een der oprichters en vele jaren rector van het Amsterdams Lyceum. Christiaan Pieter Gunning werd in Utrecht geboren als zoon van prof. dr. J. H. Gunning Wzn., hoogleraar in Utrecht en een der eex-ste Nederlanders die de peda gogiek tot wetenschap hebben verheven. Dr. Gunning bezocht de HBS te Amster dam en studeerde aan de Gemeente-Uni- vex-siteit aldaar waar hij in 1915 promo veerde. In Amsterdam was dr. Gunning een populaire figuur vooral onder de jeugd die in hem altijd een pleitbezorger heeft gevonden. Hij was o.m. oprichter en eerste voor zitter van het Nederlands Jeugdleiders Instituut, de Nederlandse Jeugdherberg Centrale en de Akademie voor Lichame lijke Opvoeding. In de padvinderij vervulde dr. Gunning een leidende functie. Voorts was hij voor zitter van de Hervormde Raad voor kerk en. gezin, vicevoorzitter van de Hervorm de raad voor de herderlijke zorg, voorzit ter van de Vereniging van ouderlingen der Ned. Hervormde kerk en lid van het algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het rijkstucht- en opvoedings wezen. Dr. Gunning heeft in 1952 afscheid ge nomen als rector van het Amsterdams Lyceum. Namens ruim 3000 oud-leerlin gen is hem bij die gelegenheid een reis naar de Vex-enigde Staten aangeboden. Advertentie Twintig jaar geleden op 29 juni 1940, de verjaai-dag van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, tooiden vele landgenoten in een vanzelfsprekende eensgezindheid zich met een witte an- jer, daarmede uiting gevende aan hun gehechtheid aan het Oranjehuis en aan de vaste overtuiging, dat eens het va- dexdand weer van de bezetter zou wor den bevrijd. De anjer werd een typisch eigen symbool van onze strijd voor een x-echtvaardige samenleving. Deze bloem werd ook tot symbool uitverkoren door het, gedurende de oorlogsjaren in En geland opgerichte, Prins Bernhard Fonds, dat aanvankelijk ten doel had de financiering van voor de oorlogs voering noodzakelijke goederen. Na de bevrijding, toen de verschrik kingen van de oorlog voorbij waren, werd de doelstelling omgezet tot dat wat wederom tot het hoogste mocht worden gerekend: het steunen van de geestelijke en culturele zelfstandigheid van ons volk! Het is goed in dit jaar, waarin wij het derde lustrum van de bevrijding her denken, ons nog eens het ontstaan van het Prins Bernhard Fonds in herinne ring te brengen. Immers, het is door de bevx-ijding, dat wij ons ook op cultureel terrein weer opnieuw hebben kunnen ontplooien, en het is het Prins Bernhard Fonds, samen met de regionale Anjer fondsen, dat deze ontplooiing steeds krachtiger tracht te ondersteunen. Thans nadert dan weer de Anjer actie. Met uw gift worden zowel belang rijke artistieke prestaties als plaatse lijke activiteiten op het gebied van volksontwikkeling gestimuleerd. Bij de inrichting van een dorpshuis, het op zetten van een tentoonstelling op cultu reel gebied, de aankoop van instrumen ten voor een muziekvereniging, het or ganiseren van een toneeluitvoering om slechts enkele voorbeelden te noe men biedt het Anjerfonds de helpen de hand. Uitdrukkelijk zeg ik hier: de hèlpende hand, want slechts zelfwerkzaamheid wordt gesteund; de toegekende subsidie vormt steeds een aanvulling, een sluit stuk, nimmer de basis voor de financie ring van enige culturele activiteit. Wilt daarom de komende Anjeractie steunen! De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, Voorzitter van het Anjerfonds Noordholland, BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 In Amsterdam is overleden px-of. dr. W. P. C. Zeeman, oud-hoogleraar in de oog heelkunde aan de Gemeentelijke Univer siteit van Amstex-dam. Prof Zeeman was tachtig jaaxu W. P. C. Zeeman, die op 25 juli 1879 in Amsterdam werd geboren, studeerde aan de Amsterdamse universiteit geneeskun de. In 1905 deed hij zijn artsexamen. La ter vestigde hij zich als oogarts en als as sistentchirurg. Van 1916 tot 1946 was hij hoogleraar in de oogheelkunde. Prof. Zee man, die ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw was, is geruime tijd se cretaris-penningmeester van het Neder landse Oogheelkundig gezelschap geweest. Van zijn hand verscheen in 1947 een leer- boek der oogheelkunde. De teraardebestelling zal geschieden op zaterdag 18 juni om 2 uur op „Zorgvlied" aan de Amsteldijk in Amsterdam. Een goederentrein uit de richting Woer den is hedenmorgen om half vijf bij het binnenkomen van het station Gouda te gen een andere stilstaande goederen trein gereden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel is er materiële schade. Dx-ie tankwagens liggen dwars over het spoor. Het verkeer op de lijn Utrecht-Woerden-Gouda-Rottex-dam-Den Haag heeft tot ongeveer zeven uur hinder ondervonden van de versperx-ing op het goederenspoor. De vertraging van de treinen bleef echter gei'ing. V.S.-opleidingsschip. Van 11 tot 17 juli zal het Amerikaanse opleidingsschip voor koopvaardij-officieren „Empire State IV" een bezoek brengen aan Amsterdam. Het schip (12.000 brt.) zal ligplaats krijgen aan het Stenen Hoofd. De protestantse geestelijke verzorging bij land- en luchtmacht tobt met een drei gend tekort aan legerpredikanten. Voor de lichting, die eind augustus moet aan treden, heeft men zes predikanten beschik baar, terwijl er 25 nodig zijn. Met een aantal predikanten is het bureau van de hoofdlegerpredikant nog „in gesprek". Maar de praktijk leert, dat een groot deel van het aantal mogelijke kandidaten bij de keuring afvalt. De protestantse geestelijke verzorging heeft in totaal negentig man in uniform nodig. Dertien hunner zijn permanent als zodanig wex-kzaam, voorts zijn er „lang- verbanders", predikanten, die na het be ëindigen van hun dienstverband „bijteke nen" exx de meerderheid pi-edikan- ten, die voor een jaar en zes weken door hun parochie worden „uitgeleend". De laatste categorie bezorgt de hoofd legerpredikant en zijn staf noofdbrekens. Per jaar moet men 45 predikanten kun nen „opleveren". Allerlei factoren wex'ken daarbij belemmerend. Zo moet de kandi daat niet ouder zijn dan veertig jaar, hij moet de medische keuring kunnen doox-- staan, toestemming krijgen van de eigen kerkgemeenschap en persoonlijk ook be reid zijn .de, geestelijke, verzorging in de strijdkrachten te dienen. „Een groot deel van dé Nederlandse px-edikanf en- staat- weinig positief tegen over het leger-,zegt men op het bureau van de hoofdlegerpredikant, Voox-al in de hervormde kerk blijkt deze gezindheid uit het zeer geringe aantal hervormde kandi daten. De hervormde kerk zou de helft van het totale aantal leger- en luchtmachtpredi kanten moeten leveren, de gerefox-meex-de kerken een derde en de overige protes tantse kerken een zesde. Maar zowel de hex-vormde kerk als de laatstgenoemde blijven in gebreke. Met name in gerefor meerde kring volgt men deze ontwikkeling die door het uitblijven van voldoende her vormde px-edikanten hier een extra „dx-uk" betekent, met bezorgdheid. Koningin Juliana zal zaterdagmiddag 16 juli aan boord van de Piet Hein de fees telijke opening van de jubileum-Kaagweek bijwonen. Die middag zullen de deelne mende jachten aan dit internationale eve nement admiraal zeilen. De Kaagweek is dit jaar dubbel feeste lijk, want de organiserende Koninklijke zeil-, roei- en motorsportvereniging „De Kaag" bestaat vijftig jaar. Bovendien wordt dit de veertigste Kaagweek. Naast de gebruikelijke wedstx-ijden worden tal van bijzondere festiviteiten gehouden, on der meer een gondelvaax-t en een nacht wedstrijd, waarvoor de baan met fakkels vei'licht zal worden. Vlag voor Schiphol. Voor het eex-st in de 40-jax-ige geschiedenis van Schiphol heeft de nationale luchthaven een eigen vlag gekregen. Op een blauw veld zijn in witte en x-ode lijnen de gestyleex-de vormen aangegeven van het uitbreidingsplan voor Schiphol: rood voor de verharde landings- en startbanen, wit voor de vex-harde stro ken. Onder deze figuur staat Luchthaven Schiphol. De vlag wappert aan de hoogste mast van de luchthaven. Belgische zending. Op uitnodiging van de Stichting tot Verkondiging van het Evangelie en Verspreiding van Christelijke lectuux-, zal ds. J. Gravendeel uit Genk zondag 19 juni in de Zuidex*kapel te Haar lem spreken over de arbeid in België en over het kinderhuis in Genk, waarvan hij dix-ecteur is Rijwielpad. Het eerste gedeelte van het x-ijwielpad door de Alblasserwaard is gereed gekomen. Het begint op een punt aan de Zuider Lekdijk even ten oosten van de bebouwing van Kinderdijk en loopt over circa 3% km lengte door een bijzon der fraai poldex-landschap met talrijke oude windmolens. Langs het rijwielpad is een zestal x-ustpunten ingericht. Bromfiet sen mogen het rijwielpad slechts berijden met-uitgeschakelde motox-. Verplaatst. De minister van Defensie heeft Utrecht als standplaats aangewezen van de staf van de algemeen inspecteur, tevens commandant Korps Mobiele colon nes. Deze staf zal worden gevestigd in de Sijpesteyn-kazerne. Voox-heen was dit legeronderdeel in Vught gevestigd. De mi nister heeft het wenselijk geacht, deze staf naar het centrum van het land te ver plaatsen. Naar Duitsland. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, zal van 20 tot en met 23 juni in Duitsland verblijven om kennis te nemen van hetgeen daar geschiedt op het gebied van de woningbouw, de stedebouw en de ruimtelijke ordening. De reis van de minister geschiedt op uitnodiging van de minister van Wederopbouw van Nord- rhein-Westfalen, die in 1959 Nederland be zocht. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een opvullende depressie bij IJs land en een hogedrukgebied, dat zich uit strekt van de Golf van Biscaye tot Midden- Europa, komt een brede zuidwestelijke tot westelijke luchtstroming voor, waarmee vochtige, warme oceaanlucht naar onze streken wordt gevoerd. In deze luchtstro ming dx-ijven af en toe wolkenvelden mee, die echter overdag voor een groot deel op lossen. Door de zonnewarmte lopen de tem peraturen in het binnenland op tot zomerse waarden. Aan de kust blijft de temperatuur wat lager door de wind van zee. Veel ver andering wordt er de komende 24 uur in deze weerstoestand niet verwacht. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur Zaterdag 18 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 1.43 uur, onder 15.09 uur. Maanstanden 24 juni 4.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water ii> IJmuiden Vrjjdag 17 juni Hoog water 10.18 en 22.51 uur. Laag water 5.36 en 18.12 uur. Zaterdag 18 juni Hoog water 11.25 en-23.58 uur. Laag water 6.42 en 19.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon half bew. wnw zwaar bew. w mist w onbewolkt w zwaar bew. w geheel bew. wzw geheel bew. w motregen zzw 18 21 20 19 21 18 22 22 onbewolkt onbewolkt zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. geheel bew half bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt wnw 19 z 21 windst. 20 wzw 20 windst. 21 wnw 23 w 21 zw 23 w 22 windst. 25 ono 26 windst. 25 n 25 zw 22 zw zw o 24 20 23 windst. 24 o 24 windst. 22 w wnw ono o n windst. 30 nno 33 24 30 30 27 «S 0,6 0 0,1 0 0 0,2 0,3 0 14 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2