Vloedgolf van Duitse toeristen Koopman houdt vol onschuldig te zijn aan poging tot inbraak VADERDAG!! LOOSJES Renault Dauphine GARAGE DER HOUT Hillegomse raad akkoord met sanering van dorpskom BRONNLEY Duitsers kopen nu volop aardappels Rijkspolitie in helikopter moest tal van verkeersktiopen ontwarren VRIJDAG 17 JUNI I9 6 0 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 HAARLEMSE RECHTBANK Tegen varensgezel die hem eerst beschuldigde van medeplichtigheid - anderhalf jaar geëist Haarlemse rechtbank Motorrijder verdacht van grove schuld aan ongeluk PITTIG FRIS DENNENAALDENZEEP 1.40 Duel tussen lieren Imthorn en Bakker diepvriezeftt Schermdemonstratie Kerkconcert van N.Ph.O. ELN A wollana Viering jubileum van Zandvoorts burgemeester Reconstructie van overval op taxichauffeur WINKELNIEUWS Mr. dr. Da Costa Gomez vertrokken Hij is bezorgd over de economische toestand der Antillen KNAC-voorzitter pleit voor nationale aanpak van de wegenbouw „Excelsior" behaalde eerste prijs in ere-afdeling De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. J. Wiarda is donderdag in de zaak tegen een 27-jarige Amsterdamse koopman niet tot een eis gekomen. De rechtbank hield de zaak aan tot 22 juni om tijdens de zitting van die dag een dame uit Bentveld te horen die in de nacht van 27 op 28 februari ooggetuige was van een poging tot inbraak bij haar overburen in een villa aan de Bentveldsweg. Deze dame heeft de koopman namelijk tijdens het verhoor by de rechter-commissaris herkend als een der daders. In de tuin van de bewuste villa vond de Zandvoortse recherche de hakafdruk van een mannenschoen en ook deze afdruk is voor het openbaar mi nisterie een der bewijzen voor de schuld van de koopman. Dan is er nog de belas tende verklaring die de andere verdachte, een 25-jarigc varensgezel, over de kóópman aflegde. De koopman hield, ook ter zitting, echter zün onschuld vol. En toen dan de varensgezel als getuige al zijn vorige verklaringen herriep en verklaarde dat hjj de inbraak niet samen met de koopman, maar met een derde man heeft gepleegd, wiens identiteit hij niet wilde prijsgeven, besloot de rechtbank de zaak aan te houden om de Bentveldse dame te horen. Tegen de varensgezel Had de officier reeds anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. In de bewuste nacht omstreeks half een hield de Zandvoortse politie op de Zand- voortselaan bij de duinmanège de varens gezel en de koopman aan. De politie was gealarmeerd door een dame op de Bent veldsweg die twee mannen in de tuin van haar overburen had gezien. De varensge zel verklaarde samen met de koopman per trein naar Zand voort te zijn gekomen en na een mislukte poging tot inbraak in een villa aan de Theunisbloemlaan in Bentveld naar de Bentveldsweg te zijn gegaan. Dit verklaarde de varensgezel ook bij de rechtercommissaris en verder pleitten het getuigenis van de dame en de hakafdruk tegen de koopman. Ter zitting ontkende de varensgezel ech ter samen met de koopman te hebben in gebroken. Dat was iemand anders geweest, zei hij. Hij wilde de naam van deze man, met wiens auto het tweetal naar Zandvoort gekomen was, niet noemen. De officier van Justitie en ook de pre sident, mr. H. J. Ferwerda, hielden de varensgezel echter voor dat hij in het huis van bewaring contact heeft gehad met de koopman en deze zou de varensgezel ver- Advertentie dus naar BOEKHANDEL Grote Houtstraat 100 - Telefoon 17472 Rijksstraatweg; 125 - Telefoon 54815 Vijf waanden celstraf en vijf jaar niet-rijden geëist Vijf maanden gevangenistraf met af trek en vijf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. J. J. Bre- dius donderdagmiddag geëist tegen een 26-jarige Haarlemse monteur, wie ten laste is gelegd dat hij door hoogst roeke loos en ondeskundig rijden op een motor fiets lichamelijk letsfcl heeft veroorzaakt. In de avond van 20 maart van dit jaar reed verdachte op zijn motor over de Kennemerbrug in noordelijke richting. Hij zat gedeeltelijk op de benzinetank, want achter hem zaten een meisje en haar verloofde. Hij zou ongeveer zeventig kilo meter per uur hebben gereden. In de bocht naar het Frans Halsplein moest de monteur nog meer naar links uithalen voor enkele fietsers die teveel links reden. De motor raakte met de voetsteun de grond en viel. De monteur wist de machi ne echter vast te houden en onmiddellijk trok hij de bougiekabel los, zodat de mo tor afsloeg. Het meisje viel van de motor fiets en zij liep een hersenschudding en schaafwonden aan de benen op, terwijl twee tanden braken. Het meisje kon vijf weken haar werk op kantoor niet doen. Verdachte vertelde dat hij in de loop van de dag twaalf glaasjes bier had ge dronken. Met het meisje en haar verloof de was hij uit Zandvoort gekomen en 's avonds had het drietal een feestavond in Haarlem bijgewoond. De monteur werd na het ongeluk gearresteerd. Het alco holgehalte in zijn bloed bedroeg 1.35 pro mille. De verloofde van het meisje verklaarde als getuige dat de monteur prima reed. Geen rijbewijs De officier van Justitie sprak er zijn verontwaardiging over uit dat de monteur, terwijl hij geen rijbewijs heeft, na het drinken van zoveel glazen bier en met twee volwassen passagiers op zijn motor fiets had gereden. „Verdachte heeft heel lang niet beseft dat er iets veel ernstigers is gebeurd dan zomaar een valpartijtje". Hij eiste vijf maanden gevangenisstraf met aftrek en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid, alsmede verbeurdverklax-ing van de motorfiets. Mr Bredius voegde hier aan toe dat de motor weliswaar nog eigendom is van een financieringsmaatschappij, maar hij achtte deze instelling schuldig, omdat zij de mo tor aan verdachte in huurkoop heeft gege ven, terwijl hij geen rijbewijs heeft. Bo vendien was de motor niet verzekerd De raadsman, mr. B. J. de Boer, zei zich met de geëiste ontzegging van de rijbevoegdheid te kunnen verenigen. Een celstraf van vijf maanden vond hij echter veel te hoog. Verdachte zit al drie maan den en hoe gauwer hij aan het werk kan, des te beter is het voor hem. De raadsman zei te verwachten dat de financieringsmaatschappij ook als de motor inderdaad verbeurd wordt ver klaard van verdachte zal eiseu dat hij aan zijn verplichtingen voldoet. Verder vroeg mr. De Boer de monteur onmiddellijk in vrijheid te stellen, dogh de rechtbank wees dit verzoek na raadkamer af. Uitspraak donderdag 30 juni om half tien. zocht hebben zijn belastende verklaring in te trekken. De koopman die na de varensgezel te recht stond, vertelde een verhaal dat wel klopte met de lezing die de varensgezel nu ter zitting van de zaak had gegeven. Ontmoeting by pompstation Het kwam er op neer dat de varensgezel de koopman 's avonds om elf uur had ontmoet in Zandvoort en hem had aan geboden mee terug te rijden naar de hoofd stad. De koopman moest dan maar 's nachts om een uur bij het pompstation in Bentveld zijn Van het gezamenlijk terug rijden was echter niets gekomen, wiint, zoals de varensgezel nu verklaarde, zijn werkelijke metgezel was zo geschrokken, toen zij bij hun poging tot inbraak werden gestoord, dat hij er met zijn wagen van door was gegaan. De varensgezel ontmoet te de koopman inderdaad en toen zij sa men richting Zandvoort liepen werden zij gearresteerd, aldus deze verklaring. De officier van Justitie achtte in zijn requisitoir tegen de varensgezel de poging tot inbraak bewezen en wel samen met de koopman. Ondanks het feit dat de va rensgezel zijn belastende verklaring over de koopman had ingetrokken. De raadsman, mr. J. W. Rutgers, schet ste zijn cliënt als een man die meer poogt dan slaagt. Overigens heeft de varens gezel voor een ander misdrijf nog ander half jaar celstraf tegoed. Alvorens de rechtbank de zaak tegen de koopman ging behandelen stelde de presi dent voor de varensgezel niet als getuige te horen met het oog op de kans dat hij meineed zou plegen. Ook de officier van Justitie en de raadsman, mr. A. F. H. Schreurs, zagen van het horen van de va rensgezel af. De verdachte koopman stond er echter op dat de varensgezel als getuige zou wor den gehoord, waarop de varensgezel zijn nieuwste verklaring over de onbekende derde man aflegde. Deze werd op schrift gesteld en door hem ondertekend. Op de vraag van de president, waarom de varensgezel dan toch wel eerst zo'n be lastende verklaring over de koopman had afgelegd, antwoordde de jongeman dat hij de zaak van de koopman heeft willen bespoedigen en dat hij wilde voorkomen dat zijn onbekend gebleven metgezel te- recht zou moeten staan. Hij wilde deze man niet verraden. De rechtbank bepaalde de uitspraak te- gen de varensgezel op donderdag 30 juni j om half tien. De zaak tegen de koopman hield zij aan tot woensdag 22 juni om half j vier, tijdens welke zitting de Bentveldse j dame die getuige was van de tweede po- i ging tot inbraak in die februarinacht, als I getuige zal worden gehoord. Advertentie Haar le mmermeer BURGERLIJKE STAND IIAARLEMERMEER GEBOREN: Jacobus Wilhelmus, z. van F. van de Lindeloof en J. H. Kors. Hen- drika Theodora, d. van J. H. Biemond en W. Nieuwenhuis. Carla, d. van C. N. Hel- fenstijn en L. Foppema. Helena Maria Jo hanna, d. van L. P. Fransen en J. G. M. Hooijman. Marinus, z. van F. van den Bor en C. Hopman. Bruinis, z. van B. van Leeuwen en C. de Haan. Elisabeth Maria, d. van C. T. Stroet en M. A. de die le Clercq. Jillis, z. van C. de Graaff en,W. van Saarloos. Robert, z, van C. de Graaff en W. van Saarloos. Ymtje Jacoba Margare- tha, d. van W. van der Laan en J. C. van Stam. Franciscus Josephus Rudolf, z. van J. W. W. Meekel en J. Broxterman. Ma rion, d. van J. H. P. Dinkelberg en H. A. Kreijenbroek. Eveline Charlotte, d. van J. H. Ruiter en J. Vlaming. Erik, z. van J. van Gul ik en J. M. Eggermond. Cornelis Gerardus, z. van G. T. Wesseling en C. M. Warmerdam. Theodora, d. van J. G. van Renswoude en W. van Honschoten. Marcel Edward, z. van C. Tavenier en W. M. M. Eman. Joop Eduard, z. van J. A. W. Plai- sier en C. Boef. Maartje Cornelia Trijntje, d. van G. de Vries en M. H. Kouwenhoven. Pietcr Jacob, z. van T. van den Boogaard en B. A. Wilhelmis. Patricia, d. van G. L. Meulblok en A. J. Hobo. Yvonne Jacque line Maria, d. van H. J. M. Pols en M. H. H. Meijer. ONDERTROUWD: Geret Swets en Hen- drika van Tol. Antonius Theodorus Hee- raan en Anna Francisca Maria Hooger- vorst. Jan van Tol en Harmina Geziene Kazemier. GEHUWD: Jan van Beusekom en Catha- rina Elizabeth Roubos. Adrianus Johannes Steinfort en Sophia Maria Degenaars. Cor nelis Gerardus Nijssen en Adriana Maria Alegonda de Vlieger. Wybe Dijkstra en Pieternella Tonny Tielman. Cornelis Drif tenaar en Jannetje van den Hoek. Adria nus Cornelis Berkhout en Maria Geertje Kroon. Jacobus Franciscus Johannes Rijk- bost en .Johanna van Breen. OVERLEDEN: Hendrika den Hartog, e. v. A. Versteeg, 76 jr. Pieter Steenks, e. v. J. N. Willemsen. 48 jr. Adriana Cornelia van Noorloos, e. v. A. Kamp, 64 jr. Renge- lina Maria van Veenendaal, e. v. A. Griek- spoor, 55 jr. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE. GEBOREN: Johanna Cornelia Maria, d. v. W. A. Akerboom en P. M. v. Rooijen, Grevelingstraat 40: Petrus Johannes Maria, z. v. P. C. M. Duivenvoorden en J. M. Braam. Wagendw.str. 23; Catharina Helena Eusebia, d. v. W. A. J. Bon en J. A. Els- geest, Trompstr. 28: Marcellinus Maria, z. v. P. K'leijhorst en J. M. Lieverse, Anemc- nenstraat 33; Stephanus Johannes Cornelis, z. v. C. Th. Lemmers en H. C. M. de Ko ning. W. de Withstraat 45. GEHUWD: C. J. v. Noort en A. C. A. Kozijn; A. Herlman en L. den Boer. Advertentie Nauwelijks te geloven, maar wij willen het u bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6-cyl. Brandstofverbruik 1 1. op 17 km. Zeer lage afschrijving. Op achterportieren spec, bevei liging voor kinderen. Demonstr. z. enige verpi. Prijs: 5650.— Hoofdagentschap Telefoon 12138 Adverzenlie De gemeenteraad van Hillegom is don derdagavond ondanks een hevig steek spel akkoord gegaan met de vaststel ling van de regeling der bebouwde kom Centrum II", welke betrekking heeft op gronden, gelegen ten oosten van de Hoofd straat en ten westen van de hervormde kerk. Dit plan beoogt de sanering van de dorpskom, waardoor in de toekomst be paalde bebouwingen zullen verdwijnen. Hierdoor komt ruimte voor parkeren vrij. Alleen de heer Imthorn (Prot. Chr.) kon niet zijn goedkeuring aan dit plan hechten. Hij was van mening dat dit plan voor Hillegom „te grote stadsallures" had. Het Instituut Stad en Landschap in Rotterdam heeft naar eigen maatstaven de lijnen voor de toekomstige bebouwing getrokken. Het plan schoffelt al te gemakkelijk tien tallen bedrijfspanden aan Kerk- en Molen straat weg. Intussen wachten nu al vijf jaar projecten die gemakkelijker zijn te realiseren. De heer Imthorn adviseerde het college dit plan terug te nemen en te zijner tijd een plan voor te leggen, waarmee alle gemeentenaren akkoord kunnen gaan. De voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, zei dat de verouderde dorpskom dient te wor den uitgebreid, temeer daar deze zich uit stekend voor sanering leent. Met betrek kelijk eenvoudige doorbraken wordt het in de naaste toekomst grote parkeerpro bleem tot een oplossing gebracht. De raad mag dit saneringsplan niet negatief bezien. De dorpskom moet worden uitgebreid. Hierdoor stijgt de economische waarde van de bedrijfspanden. De burgemeester zei te hopen dat het particulier initiatief na de sanering zijn kansen zal grijpen. Advertentie C00OJC0O350COCCOÖ5CCC3CC o :c c xccoooooccoooooooocoooosccc R. DOZEMAN BONDSTENTENVERHUURDER verhuur v. kampeer-uitrustingen zonder borg. All-risks verzekerd. BEN VILJOENSTR. 13 rd - TEL. 51196 >ïcco;;ccoro:ococ>-:coxc':co^o-:.^oc»;coc-r,;o:-,:,::::: Zandvoort Imp, KÖNIG N.V. AMSTERDAM lavering via uw Kandelaar ROTTE RDAM-ALMELO-VENLO De kort geleden opgerichte schermclub „Toccato" in Zandvoort geeft maandag avond in het Gemeenschapshuis aan het Schoolplein een openbare les en demon stratie schermen, op floret en degen. Medewerking wordt verleend door de schermschool Van der Valk uit Haarlem onder leiding van de heer Van der Valk. De schermclub „Toccato" zal optrëdèn on der leiding van de heer C. Weber uit Heemstede. BURGERLIJKE STAND ZANDVOORT. GEBOREN: Henricus Franciscus, z. v. F. Th. Vossen en H. M. C. Mars. ONDERTROUWD: A. A. G. Thijs en I. M. Troost; H. Ph. Kiekens en A. Potjer. OVERLEDEN: A. Scherpenisse, 75 jaar, geh. gew. m. G. Kosters; L. Paap. 67 jaar, geh. m. A. B. Smit. BURGERLIJKE STAND HILLEGOM GEBOREN: Simone Gerardine Maria, dochter van C. H. F. Smit en M. T. Veen- man. Paulus Mattheus Franciscus, zoon van H. P. Nieuwenhuizen en A. W. H. Fransen. ONDERTROUWD: J. Hibma en A. M. T. Zantvoort. GETROUWD: C. J. van Schie en J. H. Lemmers. H. M. van der Zande en M. A. M. Otte. J. M. de Groot en M. van Saasen. N. J. Zwager en M. E. C. Rusman. OVERLEDEN: J. Lommerse, man, oud 81 jaar. Donderdag beleefde Zandvoort het op merkelijke verschijnsel dat verscheidene groentehandelaren in het geheel geen of zo goed als geen aardappels meer in voor raad hadden. Oorzaak hiervan was de in vasie van Duitse gasten, die zich in de loop van donderdag aanmeldden. Hotels en pensions warén overvol en ook bij par ticulieren werd druk gehuurd. De Duitse invasie was het gevolg van een lang weekeinde in Duitsland, van woensdag avond tot maandagmorgen. Wat vorig jaar de boter sterk in trek, dit keer waren het de aardappels. In soms grote hoeveel heden kochten de Duitsers ze in. De kampeertérrreinen in Zandvoort en Bloemendaal stroomden vol. Enkele kam peerplaatsen waren aan hun topcapaciteit toe. Langs vele wegen in Bloemendaal hadden honderden Duitsers hun tenten en caravans aan de openbare weg neergezet. De politie heeft eerst nog geprobeerd dit tegen te gaan, maar de toeloop was zo groot dat het oogluikend moest worden toe gestaan. De Haarlemse politie hoeft in Haarlem- Zuid een grote stroom Duitse toeristen te verwerken gekregen. De verkeerslichten op het Houtplein werden uitgeschakeld en de politie regelde het verkeer met de hand. De grootste drukte viel tussen twee en zeven uur. Het Noordhollands Philharmonisch or kest onder leiding van Henri Arends zal maandagavond 4 juli een concert geven in de Hervormde kerk in Zandvoort. Voor de plaatsing van hét orkest bene den in de kerk zullen speciale voorzienin gen worden getroffen. Het programma ver meldt de Suite no.2 in b kl.t. van Joh. Seb. Bach, het vioolconcert in d kl. t. van Tar- tini met als solist Jan Hesmerg en de symphonie no. 92 (Oxford) in g gr.t. van Joseph Haydn. Dit concert wordt gegeven in samenwerking met stichting „Touring Zandvoort" en de culturele kring ,,'t Helm". Gisteren werd in ons blad reeds de verwachting uitgesproken, dat in deze dagen, als gevolg van feestdagen in Duitsland, waardoor kantoren en fabrieken van donder dag tot maandag gesloten zijn, een enorm aantal Duitse toeristen ons land zou be zoeken. Die verwachting is bewaarheid, maar de geschatte aantallen zyn verre over troffen. Tienduizenden toeristen uit West-Duitsland begonnen donderdag reeds aan bun vreedzame invasie. Aan de grens begonnen de moeilijkheden, want de douane kon de vloedgolf onmogelijk verwerken. Files van zeven kilometer en meer waren het gevolg. Zo druk werd het, dat de wegen van Terborg en Babberich naar Nijmegen de stroom niet meer konden verwerken. Het verkeer werd voor een déél omgeleid over Gcndringen. In Den Haag cn Scheveningen waren alle hotels vol. Er moest, evenals in Rotterdam en Amsterdam, in vele gevallen een beroep op particulieren worden gedaan om de toeristen onder dak te brengen. De meeste toeristen gingen naar het westen. De brandpunten lagen in Den Haag, Scheveningen, Rotterdam, Amster dam en Zandvoort. De kampeerterreinen kwamen ruimte tekort. Bij het Haagse kampeerterrein Ockenburg ontstonden, doordat de toeristen met honderdtallen te gelijk arriveerden, opstoppingen van hon derden auto's. Negentig percent van de kampbevolking bestond er gisteravond uit Duitsers. Vele Nederlanders, die er kam perend hun vakantie doorbrachten, heb ben de vlucht genomen cn zijn naar huis terug gekeerd. In Den Haag verwerkten de drie posten van de V.V.V. gisteren ze venhonderd toeristen, die onder dak ge bracht moesten worden. Alle hotels waren volgeboekt. Met de pensions was het al niet anders. Men moest hen verwijzen naar particulieren. In Rotterdam was het van hetzelfde laken een pak. In het V.V.V.- huisje op de Coolsingel werden honderden Duitse toeristen aan logeeradressen gehol pen. De hotels (duizend bedden) waren volgeboekt. Zo ging het ook met de pen sions (1500 bedden). In Zandvoort was het al niet anders. Het was alles Duits wat de klok sloeg. Kam peerterreinen en hotels konden de stroom nauwelijks verwerken en de Nederlandse bevolking ging vrijwel verloren in de gol ven van Duitse uitbundigheid. De rijkspolitie heeft gisteren een zware dag gehad. In Gelderland ontstond over een afstand van bijna zeventig kilometer een reeks opstoppingen. Het werd noodza kelijk een helikopter in te schakelen. Wen telwiekend boven het verkeersgewoel kon de in de helikopter zittende politieman aan verschillende posten van de rijkspolitie aanwijzigen geven om dreigende opstop pingen te voorkomen en verkeersknopen te ontwarren. Er vertoeven thans vele tienduizenden West-Duitsers in Nederland. Tellingen konden door de enorme toevloed aan de grenzen niet worden verricht. Het staat echter wel vast, dat de drukte van Pasen belangrijk is overtroffen. Zondag zal, vooral in de namiddag en de avond, het verkeer op de rijkswegen, die naar het oosten leiden, weer enorm druk worden. Ook bij de afsluitdijk rekent men op een zeer dichte verkeersstroom van naar huis terugkerende Duitsers. Advertentie DE ZWITSERSE NAAIMACHINE Fantastisch EENVOUDIG Eenvoudig FANTASTISCH TEMPELIERSSTRAAT 68 Dit geldt met name voor de Hoofdstraat. Een vergroting van de parkeerruimte is van direct belang voor de te vestigen be drijven. De verwezenlijking van het plan zal geleidelijk geschieden. Nochtans dient dit te gebeuren met durf en visie, onge acht de financiële consequenties. De heer Imthorn brak een lans voor de wijk rond Kerkstraat en Molenstraat, die voorshands niet tegen de vlakte zou moeten. De voorzitter kantte zich tegen het lichten van een klein gedeelte uit het gehele plan. Door de ontmanteling van de hervormde kerk kan een plein worden geschapen met daaraan enkele representatieve gebouwen. De heer Bakker (KVP) liet een ge heel ander geluid dan de vorige spreker horen. Hij wees erop dat maar één be zwaarschrift tegen het plan is ingediend. Naar zijn mening gaf de heer Imthorn er blijk van gespeend te zijn van een brede visie. In het centrum is dringend par keerruimte nodig. Daarom ondersteunde spr. het plan tenvolle. De heer Imthorn sprak er zijn verwon dering over uit dat de heer V e r- steege (K.P.V.) blijkt te zijn terug gekomen op zijn in de commissie voor openbare werken ingenomen afwijzende standpunt. In scherpe bewoordingen trok de heer Bakker na deze opmerking tegen de heer Imthorn van leer. Mijn fractieleden zijn vrij in hun stand punt, zei de heer Bakker. De heer Imthorn drong aan op een rustig, constructief over leg en meende dat van misverstand spra ke was. Inderdaad gaf de heer Versteege toe na rijp beraad op zijn aanvankelijke standpunt te zijn teruggekomen. Hij meen de „dat zijn bidprentje wel vergeeld zou zijn voor de mensen die in dit vernieuwde Hillegom zouden rondfietsen". Tenslotte werd het plan, met de stem van de heer Inthorn tegen, aangenomen In de commissie voor toezicht op het nij verheidsonderwijs benoemde de raad in de vacature Degenaars de heer H. van der Staay. De overige, in ons blad gepu bliceerde voorstellen werden alle aange nomen. De burgemeester van Zandvoort, mr H. M. van Fenema, zal op 1 augustus geen aandacht schenken aan zijn koperen jubileum, daar Zandvoort zich dan midden in het drukke seizoen bevindt. In septem ber gaat de burgemeester met vakantie zodat het wel oktober zal worden voordat het jubileum kan worden gevierd. Dqders,, leggen bekentenis af Het parket van Tongeren (België) heeft donderdagmorgen een reconstructie gehou den van de roofoverval op de 60-jarige Maastrichtse taxichauffeur M. Ensinck, die in de nacht van 3 op 4 mei tijdens een taxi rit van Maastricht naar Visé onder Groot Ternaaien (België) werd neergeslagen en beroofd, waarna de vermoedelijke daders de 23-jarige opperman G. F. en de even oude chauffeur A. W. beiden uit Maas tricht, er met de taxi vandoor gingen. De overvallers lieten hun slachtoffer, dat ze hadden toegetakeld en bewusteloos ge slagen, hulpeloos achter in het prikkel draad van een weide. Het slachtoffer werd pas de volgende dag door een voor bijganger opgemerkt. Hij verkeerde aan vankelijk in levensgevaar en is thans nog niet hersteld van de gevolgen der mishan delingen. De autodieven werden anderhalve dag later met de gestolen wagen nabij de Bel gisch-Franse grens aangehouden en te Tongeren in bewaring gesteld. Beiden hebben donderdag ter plaatse aan de rechter van instructie, nauwkeurig ge toond hoe alles in zijn werk was gegaan het slachtoffer dat met de taxi eveneens ter plaatse was, vulde deze bekentenissen met zijn verklaringen aan. De zaak tegen de twee jonge Maas trichtenaren zal vermoedelijk pas over enkele maanden voor het Assisenhof in Tongeren behandeld worden. GESLAAGD De heer P. B. Verbout slaagde te Den Haag voor het eindexamen tweede gedeel te Bisschoppelijke kweekschool. Opening dameskledingzaak. Sinds de opheffing van Franken's lunchroom aan de Grote Houtstraat 2 in Haarlem aan het begin van dit jaar heeft zich op dit punt, waar de winkelstraat uitmondt op de Grote Markt, een rigoureuze verandering vol trokken. De firma gebroeders Vermeulen in exclusieve herenkleding, die volgend jaar honderdtien jaar in het pand Grote Houtstraat 1 is gevestigd, heeft vandaag aan de overkant een zaak in dameskleding, mode-artikelen en hoeden geopend. Het heeft de directie voor ogen gezweefd de nieuwe zaak een geheel apart karakter te geven en daarmee de sfeer van dit deel van de Grote Houtstraat mede te bepalen. De nog jeugdige Haarlemse architect Sterrenburg maakte het plan en in de totaal uitgebroken ruimte ontstond een Scandinavisch geïnspireerd relultaat. Er is zoveel mogelijk gewerkt met natuurlijk materiaal en men ziet dan ook nagenoeg geen schilderwerk. Een der in zijn een voud geraffineerde vondsten is in een hoek een spiegel die een suggestief ruimte-effect geeft. Uit de voormalige lunchroom werden ook de pilaren verwijderd en het gebouw moest opnieuw worden gefundeerd, waar bij drie steunpunten werden aangebracht. Bij deze werkzaamheden stuitte men op de beek die onder de Grote Houtstraat door naar het Spaarne loopt. Op de openingsreceptie vanmorgen kwa men velen de directie en de bedrijfsleiding gelukwensen. Onder hen was de Haarlem se wethouder van stadsontwikkeling en openbare werken, de heer W. F. Happé. De voorzitter van de Curagaose Natio nale Volkspartij en leider van de opposi tie, mr. dr. M. F. da Costa Gomez, die gedurende drie maanden in ons land heeft vertoefd, is per K.L.M. naar de Antillen teruggekeerd. Het voornaamste doel van zijn bezoek aan Nederland was het voeren van besprekingen over de algemene maat regel van rijksbestuur, die op 30 januari werd afgekondigd, en waarbij de gedepu teerden van het eiland werden ontslagen en de macht aan de gezaghebber, de heer Gorsira, werd overgedragen. Over de besprekingen zei de heer Da Costa Gomez uiterst tevreden te zijn. Zij hebben hem een duidelijk inzicht ver schaft in het juridische karakter van de maatregel. Nu blijkt, dat de regering de ze als een noodmaatregel beschouwt, zo zei hij, „is er een mogelijkheid de con flicten door onderling overleg te beëindi gen". Inmiddels is dit overleg tussen de partijen begonnen. Daarom is de heer Da Costa Gomez eerder naar de Antillen ver trokken dan hij van plan was. „Slechts wanneer de partijen daadwerkelijk nader tot elkaar kunnen komen zullen we geza menlijk kunnen arbeiden aan de economi sche opbouw van de Antillen", zei hij. Over deze economische opbouw was de heer Da Costa Gomez niet erg optimis tisch. Hij achtte de economische toestand van de Antillen verre van gunstig en zei, dat de toekomst in dit verband met zorg tegemoet gezien moet worden. De werk gelegenheid wordt minder, waardoor er over een jaar of tien een arbeidsoverschot zal zijn. Aansluiting van de Antillen bij de E.E.G. zal volgens de Antilliaanse lei der pas over een lange termijn, hij sprak van 12 a 15 jaar, vruchten kunnen afwer pen en dan nog slechts bij een gunstige ontwikkeling. De heer Da Costa Gomez gaf ook nog zijn mening over een aantal actuele kwes ties. Zo achtte hij eenheid van recht voor het gehele koninkrijk een zeer belangrijk punt, waarbij hij over de cassatierecht spraak voor de Hoge Raad in het gehele koninkrijk opmerkte: „Indien men deze uitbreiding van de rechterlijke macht tot de Antillen en eventueel tot het gehele koninkrijk niet alleen wenst te beschou wen als een verdere beroepsmogelijkheid, maar ook en vooral als een middel tot het scheppen van een rechtssfeer, waarin alle ingezetenen van het gehele koninkrijk zich even veilig kunnen voelen, dan juich ik deze uitbreiding van harte toe". Voor de toekomst achtte de heer Da Costa Gomez een rondetafel-conferentie van belang, als daarbij de bestuursproble- men in gezamenlijk overleg kunnen wor den besproken. „Een wijziging van hé statuut", zei hij, „zal daarbij niet nodb zijn, maar wel een weloverwogen interpre tatie van enkele artikelen, waardoor het koninkrijk meer zal worden aangepast aan de behoeften van de Nederlandse Antillen en van Suriname". Op de hedenmiddag in het kurhaus te Scheveningen gehouden jaarvergaderin- van de Koninklijke Nederlandsche Auto mobiel Club heeft de voorzitter, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, in zijn jaar rede een pleidooi gehouden voor de uit bouw van het Nedei-landse wegennet en een nationale aanpak hiervan. „Er is in de afgelopen tien jaar veel voortgang gemaakt op het gebied van de verkeersveiligheid," aldus jhr. Smits van Oyen, waarbij hij o.m. wees op het ver plichte verkeersonderwijs op de lagere scholen, op de pogingen om dit onderwijs ook op de middelbare scholen verplicht te doen stellen, op de vele veiligheids cursussen voor chauffeurs en andere groe pen van de bevolking en op het onder richt van de bejaarde voetganger. Hij was echter van oordeel dat van de ver- keersopvoeding op korte termijn geen wer kelijke verbetering verwacht mag worden. Deze kan wél op korte termijn worden verkregen door technische verbeteringen van het wegennet. Zijn rede op de K.N.A.C.-ledenvergade ring van 1950 memorerend, waarbij hij destijds aandrongen heeft op de voltooiing van een viertal urgente wegenbouwwer ken, merkte de spreker op dat nu, na tien jaar, twee van deze werken de weg Amsterdam-Utrecht en de tunnel bij Vel- sen voltooid zijn. De twee andere pro jecten daarentegen, de weg Amsterdam- 't Gooi en de weg Tilburg-Eindhoven, zijn nog steeds niet gereed. Daar komt nog bij dat de toegangswegen tot. de Velser tunnel nog slechts zeer gedeeltelijk gereed zijn. Jhr. Smits van Oyen sprak als zijn me ning uit dat het probleem van de wegen bouw op een geheel andere, nieuwe wijze aangepakt dient te worden. Een wijze waarbij deze eisen nationaal moeten wor den bekeken en de rijks-, provinciale en gemeentelijke verkeersvoorzieningen als één geheel moeten worden behandeld. Met betrekking tot de bebakening met borden meende spreker dat Nederland nog steeds bij de andere Westeuropese landen wat duidelijkheid en formaat betreft ach terblijft. Hij wees in dit verband op het feit dat deze bebakening in de eerste plaats zowel bij dag als bij nacht duidelijk moet zijn. „Een ander voorbeeld van een verkeers situatie waarin nog verbetering moet wor den gebracht",, aldus spreker, „is de be paald onvoldoende aanduiding in de ste den, waar de vreemdeling zijn weg niet of slechts met moeite kan vinden". Lis sa Nadat „Excelsior" in Lisse onder haar dirigent Theo Westerdaal verleden jaar in de afdeling Uitmuntendheid een eerste prijs verwierf, behaalde deze christelijk gemengde zangvereniging woensdag op het zangconcours in Nunspeet een eerste prijs, maar nu in de ere-afdeling. „Excel sior" doet haar naam dus wel eer aan. Dat Excelsior dit succes kon boeken, dankt zij vooral aan de stuwende kracht en de muzikaliteit van haar d>>~ u Theo Wes terdaal uil F:.-"-! lo.p.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7