Machtige dammen vormen barricade tegen stormen en watervervuiling Gunstige invloed van Deltawerken reikt tot aan het IJselmeer V erbouwing van Downingstreet is een riskante onderneming Ook watertekort speelt rol Spaar zoet water Minder vervuiling 8 Zee buiten de deur Grote „huisindustrie" van wapens in Oeganda Veiligheidsdienst spant strikken om spionnen te beletten elektrisch oor binnen te smokkelen Kort nieuws 1968, Omwentelingsjaar VRIJDAG 17 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met een afsluiting aan de zeezijde heeft men echter nog geen waterbekken en daarom ontwierpen de ingenieurs van rijkswaterstaat een stelsel van secundaire dammen, dat bovendien van belang is bij de bijzonder problematische dichting der zeegaten. Met de voltooiing van de secundaire dam in de zandkreek (7), begin vorige maand, bijvoorbeeld werd niet alleen de eerste vaste verbinding voor het eiland Noord-Beveland (met Zuid-Beveland) een realiteit, maar kon men ook de theorie aan de praktijk toetsen. Momenteel is men koortsachtig bezig aan de voorbereiding van de volgend jaar geprojecteerde afslui ting van het Veeregat (4), waardoor ook Walcheren met Noord-Beveland zal wor den verbonden. Het zuidelijke landhoofd van de uit wateringssluizen (nog) in de bouwput van het Haringvliet. De op deze plaat afgebeelde arbeiders geven een indruk van de geweldige afmetingen van het project. Een eenheidscaisson wordt naar zijn plaats gebracht. gehandhaafd. Dit alles maakt wel duide lijk dat het jaar 1968. wanneer de laat ste hand aan de afsluitingen van Haring vliet en Volkerak zal worden gelegd, een totale ommekeer in de waterhuishouding van Brabant tot Groningen zal veroorza ken. Het eerst gereedgekomen deltapro ject dreigt ten slotte, misschien ook door zijn ligging vrij ver buiten het eigenlijke gebied, vergeten te worden. Het gaat hier om de stormvloedkering in de Hollandse IJscl (10), de zogenaam de dubbele guillotine, een tweetal achter elkaar geplaatste stalen valdeuren die in noodgevallen zullen worden gesloten. Daal de Waterweg, waarmee de Hollandse IJsel in directe verbinding staat, voor de scheepvaart openblijft, verandert dit. an-, ders zo landelijke riviertje bij stormvloed in een woeste reus die het gehele westen bedreigt. In 1953 is men hier dan ook door het oog van de naald gekropen, maar in de toekomst zal de nieuwe bijzondere wa terkering voorkomen dat deze kwade kans nogmaals bijna werkelijkheid zal worden. Op originele en haast onnavolgbare wij ze zijn in het Haringvliet de problemen rond dam en spuisluizcn-complex opgelost. Maar ook bij de andere werken in het j deltagebied zijn de moeilijkheden niet van I de lucht. Alleen in het Veeregat vloeit bij ebtij niet minder dan zeventig miljoen kubieke meter water naar zee terug. Lijkt dit een indrukwekkende hoeveel heid, het. is een druppel vergeleken bij de duizend miljoen kubieke meter die per et maal de Oös ter schelde (3) welke zee arm als laatste in 1978 moet dichtgaan in en uitstromen. Het is dan ook niet voor niets dat rijkswaterstaat de sluiting tus sen Walcheren en Noord-Beveland min of meer als een proefstation beschouwt. Hier immers blijven de problemen ten opzichte van wat nog te wadhten staat bescheiden van aard. Men kan er ervaring opdoen met nieuwe methoden en werktuigen. Ove rigens zal men niet nalaten Neptunus ook op deze plaats bij de neus te nemen, zoals dat in het Haringvliet dank zij de aan wezigheid van de uitwateringssluizen kan gebeuren. In het Veeregat en straks in de Öosterschelde zal men de truc evenwel met zogenaamde tralieliggercaissons uitvoeren, enorme gevaarten, 45 m lang, 20 m breed en 18 m hoog. Zeven exemplaren van dit hulpmiddel zullen in 1961 de 330 meter, welke dan nog resteert tussen de van Walcheren en Noord-Beveland uit gebouw de damhelften, overbruggen. Op de 'dag van de eigenlijke dichting van het zeegat zullen zij naar hun plaats worden gesleept, en tot zinken gebracht, waarna de stalen sluitkleppen voor het traliewerk zullen val len en zodoende de zee voor goed buiten de deur zetten. In de Öosterschelde zal men overigens niet minder dan 72 caissons van deze afmetingen nodig hebben. De bouw van dit materiaal is een voor beeld van de vindingrijke en efficiënte ma nier waarop men zich van de mogelijkhe den ter plaatse weet te bedienen. Vlak bij het sluitgat is op het eiland Walcheren een bouwdok aangebracht, waar het zeven tal ligt te wachten op de dag dat het voor zijn belangrijke taak zal worden op geroepen. Door een gat in de dijk, die het dok van het open water scheidt, zullen de caissons, die inmiddels dank zij het binnenstromende water in een drijvende toestand zijn geraakt, worden weggesleept, waarna de dijk wordt gedicht en het dok drooggemalen. Een probleem met een geheel eigen ka rakter vormt tenslotte de versterking en verhoging (tot 5.50 plus N.A.P.) van de reeds bestaande zeeweringen, de dijken rond de eilanden dus die buiten de delta- dammen zullen blijven. Dit. vraagstuk speelt vooral rond de Westerscheidè (6), die voor de scheepvaart op Antwerpen open moet blijven. Voor vele kilometers dijken aan de zuidkust van Walcheren en Zuid-Beveland en de noordzijde van Zeeuws-Vlaanderen zullen nog hoge kosten moeten worden gemaakt, kosten die voor een deel de betrokken waterschappen zul len krijgen te. dragen. Aan dit muisje zit dan ook nog een vrij stekelig staartje. ten op de dag, dat zij de eindoverwin ning op het water zullen moeten behalen. u«t«D KAMPALA jfÜPI) Uit de politie van Oeganda is een speciale sectie gevormd ter bestrijding vah ,de illegale-wapenhan del. De regering van Oeganda maakt zich over de -huisindustrie van wapens ernstig bezorgd. In het koninkrijk Boegahda al leen al worden drieduizend niet geregis treerde geweren verborgen gehouden. Tot nu toe heeft de politie maar een ge heime wapenfabriek weten op te sporen. Volgens een functionaris van de politie zijn veel van de geweren in Boeganda beter dan die, welke de Mau-Mau inder tijd bezat. Het grondmateriaal voor de geweren zijn afvoerbuis en rijwielframes. Ook ge bruiken de Negers sinds kort remkabels van vrachtwagens. Elke maand worden in Oeganda plus minus twintig mensen beschuldigd van verboden wapenbezit. Maar geen der be klaagden noemt ooit de naam van zijn le verancier. De regering probeerde het aan tal wapenbezitters te beperken door dit jaar geen vergunningen meer uit te geven, maar de zwarte handel werd er slechts levendiger door, en gezeten burgers kon den geen wapens kopen om hun veilig heid te verzekeren. Huilend jaagt de orkaan over de in het nachtelijk duister verloren polders van West-Nederland. Tot razernij opgezweepte golvenniassa's beuken de wankele bescherming, door mensenhanden opgeworpen, in de loop der eeuwen hersteld, versterkt en uitgebreid. In een februarinacht van het jaar 1953 voltrekt zich de ramp als een verrassing: mensen en dieren komen in de stormvloeden om, dorpen worden vernield, een heel eiland, bewoond door welvarende landbouwers, blijkt in een woestenij herschapen. Maar ook geeft die nacht de sloot tot de verwezenlijking van een plan, dat al sinds jaren de bestuurders van de lage landen door het hoofd speelde. Zonder veel moeilijkheden worden de hindernissen genomen en wijzigt het plan zich in een wet: de Deltawet. Een nieuwe fase begint, een totale hervorming van de beveiliging van Zuid-Westelijk Ne derland, die vele jaren in beslag zal nemen, is ingezet. C«feEU 'ngUWiC." Bovenstaand kaartje geeft een over zicht van alle deltawerken. Van de dam in het Volkerak naar de Hoekse- waard komt een brug. waarover de Beneluxweg zal worden geleid. De nylonlakens die bij de moderne dijkaanleg voor een deel het befaamde Sliedrecht.sezinkwerk vervangen. (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan zal binnen twee maanden naar de Admiraliteitsgebouwen verhuizen, omdat de nummers 10, 11 en 12 van het nauwe doodlopende Downing- straatje onder slopershamer zullen komen. De Britse premier moest tol nu toe ge noegen nemen met een bouwvallige, drie eeuwen oude ambtswoning, welke hoe lan ger hoe meer verschijnselen van bouwval ligheid ging vertonen. Vandaar dal alles, behalve de voorgeval van de drie panden, die men voor geen geld wil missen, tegen de grond gaat, waarna een geheel nieuw interieur zal worden opgetrokken. Boven dien zal ook het. uiterlijk van nummer 10 ietwat gemoderniseerd worden zonder ech ter hel karakter ervan aan te tasten. Naar aanleiding van de onthullingen in de Veiligheidsraad over een verborgen Russische microfoon in de Amerikaanse ambassade te Moskou, zou er, volgens de Sunday Dispatch, ongerustheid heersen, dat de Russen, of hun satellieten, gedu rende de verbouwingswerkzaamheden zul len proberen geheime luister-apparaten te laten aanbrengen in de kamers waar ge heimen zullen worden besproken, welke van levensbelang voor Groot-Brittannië en het Westen zijn. Deze vrees is niet ongegrond. Het blad onthulde dat een buitenlandse mogendheid reeds getracht heeft een elektronisch „oor" in Whitehall, het Londense regeringscen trum, te plaatsen. Men ging hierbij op dezelfde manier te werk als in de Sovjet- Unie, namelijk door middel van een ge schenk aan een hooggeplaatste ambtenaar, bestemd om op de schoorsteenmantel te worden gezet. Deze poging faalde, omdat de veiligheidsdienst dit geschenk onder zocht en het apparaatje ondanks de ver nuftige manier waarop het verborgen was, vond. Men vermoedt, dat de Russen waar schijnlijk een „oor" bezitten, niet groter dan een tor, dat overal in een kamer kan worden verborgen. Het apparaat heeft noch draden noch batterijen welke zijn aanwezigheid kunnen verraden. Het zal nagenoeg onmogelijk zijn het te vinden, tenzij men alle muren neerhaalt, het pla fond en de vloer openbreekt en de meu bels in stukjes hakt. Het zou betekenen dat een Russische spion, die kalm in zijn auto aan de oever van de Theems zit, of in het gras van een park in de nabijheid, kan horen wat de premier met het kabi net bespreekt. De spion zou .slechts een kleine onopvallende doos bij zich behoeven le hebben, welke het in de kabinetszaal verborgen luisterapparaat activeert door er een geluidloze radiostraal op te richten. In Londen worden de leden van de vei ligheidsdienst thans vertrouwd gemaakt met de laatste snufjes op het gebied van buitenlandse spionage. Door middel van speciale lezingen dooi- deskundigen op het gebied van de elektronische wetenschap wordt uiteengezet hoe hel thans mogelijk is radioberichten te ontvangen tot op een miljoen mijl afstand. Luisterapparaten kan men in de voering van de zakken van een colbertjasje van staatslieden laten glijden en hun woorden door de luisterpos ten in de nabijheid laten opnemen. Grondig onderzoek Aangezien de Britse veiligheidsdienst er zeker van zou zijn, dat de Russen zullen proberen hun Troyaanse paard binnen de Britse regeringsgebouwen te brengen zou iedereen, die bij de verbouwing van de panden in Downingstreet betrokken is, architecten, aannemers, klerken, inspec teurs, voormannen, elektriciens, timmer lieden, metselaars, loodgieters, stuka doors. chauffeurs en ook de vrouwen, die in de kantine werken aan een grondig Downingstreet nummer 10 gezien van de overzijde van de straal door een poort in hei gebouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken, het „Foreign Office". politiek onderzoek worden onderworpen. Elke hoeveelheid materiaal zal ettelijke keren worden onderzocht. Dag en nacht zullen speciale leden van de Britse tegen- spionage op het bouwwerk aanwezig zijn. Dit althans volgens de Sunday Dispatch. Foei. De lezers van de „Komsomolskaya Pravda"' hebben fel gereageerd op een ingezonden stuk van een zekere „Alexei N."„ die meer consumptiegoederen bo ven Spoetniks prefereert. Donderdag maakten vier ingezonden stukken-schrij vers ,,N" uit voor een leegloper, een drinker en een philistijn. Een techni cus uit de Oekraïne teleg' afeorde naar Moskou om uiting te g -n aan zijn .schaamie'dat zulke mensen als N" nog h n. Opzienbarend is de wijze waarop in het kader van het Deltaplan vier enorme dammen worden aangelegd, die de voor posten van de zee in het zuiden van ons land voorgoed aan zijn macht zullen onttrekken. Minder spectaculair, maar even belangrijk zijn het drietal secun daire dammen in het „achterland" dat onder meer is bestemd voor de aanleg van spaarbekkens, waarin voorraden zoet water kunnen worden vastgehou den. Dank zij deze reserves hoopt men in de toekomst de ziekteverschijnselen van onze watervoorziening verzilting en vervuiling gedeeltelijk op te kun nen heffen, zodat ook op dit gebied-de uitvoering' van de Deltawet een heil zame invloed zal hebben. het Deltameer (de huidige zeeai-men) kun nen worden binnengeloosd. Op die ma nier zal het omliggende land in drogere perioden over een voorraad zoet water kunnen beschikken, ten minste wanneer het in het bekken aanwezige water reeds in sterke mate zal zijn verzoet, een sta dium dat voor het gebied tussen de Ha ringvliet- en Volkerakdam omstreeks 1970 zal worden bereikt. Sluiting van het Haringvliet heeft bo vendien tot gevolg dat het water van Maas en Waal via Dordtse Kil en Noord naar de Nieuwe Waterweg (5) kan wor den geleid. De enorme zouttong die sinds jaren mede als gevolg van de aan leg van de reusachtige havenbek kens in en rond de Maasstad via de Wa terweg steeds verder het land binnenkruipt zal dan effectiever bestreden kunnen wor den hoe meer zoet water door de Rijn monding kan worden gevoerd, hoe meer bet. zoutgehalte ook daar zal dalen. Ten slotte treedt hier clan de invloed zij het indirect van de deltawerken op de watervoorziening in Oost- en Noord-Ne derland aan de dag. Door de Rijn-kanali satie namelijk, in welk verband drie stu wen in deze rivier zullen worden gebouwd, wordl het mogelijk meer Rijnwater via de I.Jsel naar het noordelijk spaarbek ken, het IJselmeer, te leiden. Deze Rijnkanalisatie kan echter eerst dan in werking treden, wanneer zoals bo ven uiteengezet dank zij de Deltawerken het peil van Nieuwe Maas en Waterweg toch op verantwoorde wijze kan worden Naast de afweer tegen de nukken van de zee speelt echter de strijd tegen een ander opdringend gevaar een belangrijke rol in het opzienbarendste stuk, totnu- toe door onze waterstaatsmensen opgevoerd. Te veel water is de directe aan leiding geweest, maar, hoe tegenstrijdig het misschien ook klinkt, watertekort is een tweede factor die aan de Deltawerken ten grondslag ligt. Het gebrek aan goed, bruikbaar water dringt zelfs meer en meer op de voorgrond en het is niet uitgesloten, dat na voltooiing van de vier Deltadammen de eerste winst op dit gebied zal worden geïncasseerd. De enorme vervuiling en verzilting van het open water (rivieren, kanalen en slo ten), die stedelijk en industrieel afval ver oorzaken, treden namelijk sterker aan de dag, wanneer er minder water in de grote rivieren naar beneden komt; in droge tijden dus zoals wij die sinds ongeveer anderhalf jaar beleven. De verontreiniging uit stads- en dorpsrioleringen en uit het chemisch afval van de industrie is boven dien geen constant blijvend verschijnsel, maar neemt voortdurend toe; niet alleen in ons land maar ook in West-Duitsland en Frankrijk, als gevolg waarvan onze grote zoetwaterleverancier, de Rijn, thans als een zieke de vaderlandse dreven bin- uenstrompelt. In de afgelopen oorlog is de verziltings- "raad van deze stroom weliswaar aan- ■.ienlijk gedaald door de sterke afneming van de industriële activiteit, maar na 1945 is het chloridengehalte schrikbarend en als nooit tevoren gestegen, .een ontwikkeling waarvan het eind nog niet in zicht is. Behalve de beveiliging nu, welke is ge baseerd op de berekening dat eenmaal in de tienduizend jaar alle ongunstige facto ren zich zouden kunnen bundelen, bieden de waterkeringen van het deltaplan ook gelegenheid tot het aanleggen van spaar bekkens voor het vasthouden van voorra den zoet water.' voorraden d:e hard nodig zijn. Want minder smeltwater van de ber gen, minder regen heeft tot gevolg meer vuil uit de rioleringen, meer zout per liter ..open water", zodat dit laatste zelf ten slotte niet veel meer dan een riool is en schade berokkent aan landbouw, industrie en drinkwatervoorziening. Vormen straks de dammen dus een afweer tegen het zou te zeewater, dat, hoe dan ook, alleen maar nadeel oplevert, tegelijkertijd doen zij dienst om het zo schaarse, reine, zoete water „binnen" te houden, opdat het daar kan worden aangewend, waar men er op een bepaald ogenblik het dringendst om verlegen is. Deze werken, die onder de naam drie eilanden-plan bekendheid hebben gekregen, scheppen straks een waterreservoir, dat weliswaar slechts geleidelijk en pas na de inwerkingtreding van de andere dam men zal „verzoeten", maar daarna aan recreatie en landbouw toch veel profijt kan brengen. Behalve als afsluiting van een waterbekken en verbindingsweg krijgt de Zandkreek-dam ook nog een zuiver wa terbouwkundige taak te ve: 'uilen. Met het oog op de enorme getijstromingen (drie meter verschil in waterstand bij eb en vloed meet men in Veere) zou het prak tisch onmogelijk zijn de afsluiting van het Veeregat zonder ernstige gevolgen van uitschuring van de bodem te realiseren. Door het project in de Zandkreek nu, dat is gesitueerd juist op het punt waar de stromingen rond Noord-Beveland el kaar ontmoeten en dus min of meer op heffen, zal dit euvel voorkomen kunnen worden, zodat de uitvoering van de werk zaamheden vele malen gemakkelijker tot een goed einde kan worden gebracht. Zoals de Zandkreek de achtergrond vormt waartegen de afsluiting van het Veeregat zich afspeelt, zo vormen de ge plande secundaire dammen in Grevclin- gen (8) en Volkerak (9) voltooiing in respectievelijk 1964 en '68 -de achter hoede-beveiliging van de damaanleg in het Brouwershavensche gat (2) en Ha ringvliet (1) voltooiing in resjp. 1971 en 1968. Vooral de Volkerakdam is een levens belang voor de Zuid-West-Nederlandse wa terhuishouding. Hier zullen grote inlaat- werken worden gebouwd, waardoor in het voorjaar de watermassa's van de grote rivieren zo die ooit nog weer werke lijkheid zullen worden voor een deel De enorme tralieliggercaissons liggen, voorzover gereed, in hun bouwdok aan de Noordkust van Walcheren te wach- •»*r-

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 8