Uitgaan in Haarlem OP EN OM HE T BINNENHOF Verschrikte senatoren Technisch onderwijs moet verder uitgebouwd worden Industriële bouw zal extra contingent krijgen Industrialisatie slaagde verre boven verwachting HOFSTEE - SCHOENEN Belgisch lichtschip na aanvaring gezonken Regeling bekrachtigd voor vrijstelling van kijkgeld Leeuwen hongeren U KUNT T0GAL ONVERWACHT NODIG HEBBEN T0GAL Vragen over Malvestiti's bezoek aan Spanje VRIJDAG 17 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 MIN ITER DE PO US: Cees Piers de snelste in rit van „De Kampioen" Betaling abonnementsgeld per giro TONEEL MUZIEK BALLET AMATEURTONEEL DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN sinaasappel citroen vruchtenlimonade Aanslag op lid van Sukarno's parlement MINISTER VAN A ART SEN: De minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, de voorzitter van het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen, mr, F. J. F. M. van Thiel, en de voorzitter van het Nederlandse Verbond van Vakverenigingen, de heer D. Roemers, hebben gisteren in de algemene ledenvergadering van de Vereniging Nederlands Fabrikaat, in de dierentuin in Den Haag gesproken over „Tien jaar uit onze industriali satie", naar aanleiding van het feit dat het tien jaar geleden is dat de toenmalige minister van Economische Zaken, professor dr. J. R. M. van den Brink, de eerste industrialisatienota indiende. „Deze indiening", zo zei de beer De Pous, „is naar mijn mening van funda mentele betekenis geweest. Wij Nederlan ders werden ons waarschijnlijk voor het eerst in onze geschiedenis werkelijk be wust van de betekenis en het kunnen van de eigen industrie. Nu na tien jaar kan men constateren dat de ontwikkeling veel gunstiger is geweest dan optimisten des tijds hadden durven hopen. De taakstel lingen inzake de omvang van de indus triële investeringen werden in de eerste industrialisatieperiode vrijwel gereali seerd. In de tweede periode van 1952 tot 1957 lag de realisatie ruim acht percent hoger dan de raming en het laat zich aanzien dat de taakstellingen uit de zesde industrialisatie nota voor de periode 1957-1962 eveneens ruimschoots zullen worden gehaald. De industriële produktie steeg belangrijk meer dan was geraamd en ook de toe neming van de arbeidsproduktiviteit was groter dan verwacht. Tussen 1948 en 1959 nam het aantal arbeidsplaatsen in de industrie met ongeveer 50.000 meer toe dan oorspronkelijk voor deze periode was voorzien. De industriële ontwikkeling, aldus de minister, is niet alleen kwantitatief gezien bevredigend geweest, ook kwalitatief kan er op een aanzienlijke vooruitgang worden Advertentie SANDALET met verend voetbed in de kleur die u zoekt va. 12.95 Amsterdamstraat 29 - Telefoon 12282 Het Belgische lichtschip „Westhinder" is in de afgelopen nacht gezonken, nadat een Noorse tanker het had aangevaren tijdens dichte mist. Van de negen opva renden is er één met een zenuwschok in Vlissingen opgenomen. De overige zijn in Oostende aan land gebracht. Omstreeks half acht donderdagavond voer het 19.312 ton metende Noorse tank schip „Branita" tegen het lichtschip, dat 40 mijl ten west-zuidwesten van Vlissingen lag. De „Westhinder" liep een groot lek op. Verscheidene schepen kwamen te hulp, waaronder de Zweedse kustvaarder „Ros sen", die de donkeyman Pierre Sooy uit Oostende, die zich tijdens de aanvaring in de machinekamer bevond, aan boord nam. Nadat de andere acht opvarenden aanvankelijk aan boord van de „Branita" waren gegaan, keerden drie van hen latei- naar de „Westhinder" terug om te trach ten, tezamen met de bemanning van een Belgische loodsboot, het zinkende vaar tuig met behulp van pompen drijvende te houden en het lek te dichten. Pogingen van de Belgische sleepboot om het lichtschip de haven van Oostende bin nen te varen, mislukte doordat het vaar tuig in de noordwestelijke toegang tot de- de haven zonk. Tevoren had iedereen het schip verlaten. De masten en de liebtto ren van de „Westhinder" steken nog bo ven het water uit. Cees Piers heeft de vierde rit van de donderdagavondcompetitie, die door „De Kampioen" in het „Van der Aartsportpark" werd gehouden, in zijn voordeel beslist. Met Ron Hendriks en Henk Peters heeft Piers het verloop van de strijd in deze rit volkomen beheerst. Al de overige renners, van wie alleen Wil Blommaert en Cees Jan sen zich niet gewonnen wilden geven, kwamen er niet aan te pas en verlieten voortijdig het strijdperk. De sprint tussen de drie koplopers werd met een bandje verschil door Piers gewonnen. De uitslag luidde: 1. C. Piers, de 50 kilo meter in 1 uur 18 min. en 52 sec.; 2. R. Hen driks, 3. H. Peters, 4. W. Blommaert, 5. C. Jansen. Bij de C-klassers was het resultaat: 1. Handgi'aaf, 2. Ramakers op 1 ronde; 3. Nijssen, 4. Schenk. 5. W. Wagner 2, 6. Van der Pol op 2 ronden; 7. R. Wagner, 8. Blok ker, 9. Schouten. Rectificatie. In het verslag over de club- ontmoeting met „Olympia" in Zandvoort zijn enkele regels weggevallen. Daarom als aanvulling het volgend: tiende bij de profs en amateurs werd Tonny Peters (Kam pioen); bij de nieuwelingen was R. Hen driks (Kampioen) vijfde en P. Krol (Olym pia) zesde. Tweede bij de aspiranten was Nijssen (Kampioen) en derde Terweene Olympia). De clubklassering was: 1. „De Kampioen" (Haarlem) met 64 punten; 2. Olympia" (Amsterdam) met 46 punten. Laatste visa. In het gebouw van het \merikaanse consulaat in Rotterdam zijn le laatste visa voor Amerika uitgereikt "P grond van de Public Law 892 aan Nederlanders die uit Indonesië afkomstig zijn. Tot dusverre zijn aan ongeveer 3100 famines, dat is aan ongeveer 9000 perso nen, dergelijke visa uitgereikt. gewezen. Aanvankelijk was het industriali satieprobleem een minimumvraagstuk. De ontwikkeling is echter tot een maximum- vraagstuk geworden. Wij investeerden be langrijk meer dan uit werkgelegenheids- oogpunt stikt noodzakelijk was. Wij zullen wat de toekomst betreft voort moeten gaan met de verdere uitbouw van onze industrie, zo zei de minister, er zullen in de naaste toekomst structurele verande ringen optreden, op het gebied van de afzet en op het gebied van de produktie zelf als gevolg van de snelle technische ontwikkeling. Wanneer wij in Nederland, aldus minis ter De Pous, meer de richting van de massaproduktie opgaan, moeten wij ons afvragen waar wij de beste mogelijkheden mogen verwachten, gezien de relatieve beperktheid van ons industrieel potentieel, waardoor wij veel minder naar volledig heid in ons industriële patroon kunnen streven dan de grotere industriële landen, waarmee wij moeten concurreren. De minister meende voorts dat de onge kend snelle technische ontwikkeling het noodzakelijk maakt dat men zich in toe nemende mate bezig, houdt met het weten schappelijk onderzoek, zodat onze indus trie bij deze nieuwe ontwikkelingen niet achterblijft. Wat het aantal geschoolde vaklieden en ingenieurs betreft zal hel naar zich laat aanzien nog veel inspanning kosten om binnen redelijke termijn te voorzien in de behoefte. Er moeten vol doende jonge mensen zijn, die technische opleidingen willen volgen. De kennis van ons volk van de Nederlandse industrie is over het algemeen te beperkt, zei de minister. Het aankweken van een positie ve industrie-gezindheid onder ons volk, het aankweken van belangstelling bij de jeugd voor de grote betekenis van het vakman schap en het levend houden van de ge dachte aan een voortdurende kwaliteits verhoging is een dwingende noodzaak. De minister meende dat hier een belangrijke taak voor de Vereniging Nederlands Fabri kaat is weggelegd.. Rede mr. Van Thiel Mr. F. J. F. M. van Thiel, die sprak namens de vier industrieverbonden, zei dat een vergelijking van ons land met de overige industriële naties ons leert dat de Nederlandse produktiviteitsontwikke- ling nog steeds een zekere achterstand vertoont. Wij zullen gedwongen worden de produktiviteit door voortgaande investerim gen te bevorderen, zo zei mr. Van Thiel', door investeringen, die op niet inflatoire wijze tot stand moeien komen.; Continu'? teit in het beleid, zoals door de regering aangekondigd, is een onmisbare voor waarde voor deze investeringslust. Rede van de heer Roemers De heer D. Roemers, die sprak namens het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V.zëi onder meer dat, nu wij beschikken over de gegevens van wat bereikt is, dit veel meer is dan in 1950 voor mogelijk werd gehouden. Hoewel het Nederlandse loon- en prijspeil in het afgelopen decennium meer is gestegen dan bijvoorbeeld het Belgische ligt het in absolute zin nog al tijd lager dan in de meeste andere vrije Europese landen. Bij een groei naar Euro pese eenwording zal de opwaartse druk op het loon- en prijspeil aanhouden. In andere westelijke landen en in Rusland zijn uit het inzicht dat men aanwezig in tellect dient te ontwikkelen veel verdere conclusies getrokken dan hier te lande. Wij dienen die achterstand zo snel moge lijk in te halen, zei de heer Roemers. Advertentie U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,65, post- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE In het Staatsblad is een Koninklijk Be sluit gepubliceerd waarin de reeds aange kondigde per 1 juli ingaande ver hoging van het kijkgeld van 15,tot 18,per halfjaar is vastgesteld. Tegelijk met de verhoging van het tarief is voorzien in de mogelijkheid van vrij stelling in een beperkt aantal gevallen. Óp verzoek komen voor vrijstelling in aan merking: instellingen van weldadigheid, ernstige militaire oorlogsinvaliden, ver- zetsinvaliden, zeelieden-oorlogsslachtoffers en invaliden en chronisch-zieken, die een inkomen genieten dat beneden een nog nader vast te stellen grens ligt. In afwachting van de beslissing op een ingediend verzoek om vrijstelling moet het kijkgeld op de normale wijze worden vol daan. Het kijkgeld betaald over het tijd vak, waarvoor vrijstelling is verleend, wordt op verzoek door de dienst luister en kijkgelden terugbetaald. Burgemeester. Met ingang van 1 juli is benoemd tot burgemeester van Moer gestel de heer G. J. J. Poort, secretaris der gemeente Sint Oedenrode. De heer Poort is in 1917 te Tilburg geboren. Zaterdag 18 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Cabaretvoorstelling door het Amster dams Ensemble Jaap van de Merwe. Medewerkenden zijn Marjan Berk, Adèle Bloemendaal, Ruud Bos en Peter Lohr. Donderdag 23 juni, Concertgebouw, 20 uur: Tweede zomerconcert van het N.Ph.O., Onder leiding van Marinus Adam, met medewerking van de violiste Christa Ruppert. Op hef programma staan wer ken van Bach, Mozart en Dvorak. Woensdag 22 juni, Tuinzaad Concertge- gebouw, 19.30 uur. Leerlingenuitvoering van het Haarlems Muziekinstituut. Dagelijks in 't Goede Uur tot 20 juni, van 2122 uur: Klassiek grammofoonplaten- programma „Daniël in de leeuwenkuil" twaalfde eeuws muziek- en zangspel. Van 20 tot 27 juni werken van Mendels sohn en Schumann. Iedere zondag om 12 uur Goldberg-variaties van Bach. Zaterdag 18 juni, Jeugdhuis Donkerelaa'n Bloemendaal, 19.30 uur: Muziekuitvoe ring door leerlingen van de heer en me vrouw Van der Glas-Boosman. Zaterdag 18 juni. Café-restaurant Brink- mann, 19.30 uur: Muziekuitvoering door leerlingen van de heer en mevrouw Plas- v. d. Zwaai. Zonda'g 19 juni. Openluchttheater Bloe mendaal, 20.15 uur: Balletvoorstelling door het Nederlands Dans Theater. Op het programma staan Primavera en Of us '58. Zondag 19 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereniging „De Bavo" speelt „De Beunhaas". Dinsdag 21 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haarlemse toneelclub speelt „De on verwachte bezoeker". Woensdag 22 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haarlemse toneelclub speelt nogmaals „De onverwachte bezoeker". Donderdag 23 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „De Kennemer kunstkring" speelt „Loods aan boord". Zaterdag 18 juni, Concertgebouw, 14.15 uur: Leerlingenuitvoering van de Rudolf Steinerschool. Donderdag 23 juni, Bovenzaal Concertge bouw, 20 uur: Voorlichtingsavond van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Tej'lermuseum: Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de Hollandse Italiaanse en Franse school van de zes tiende tot de twintigste ec-uw. Fossielen mineralen, natuurkundige instrumenten Dagelijks van 11 15 uur. behalve maan dag en eerste zondag van de maand van 13—17 uur Expositie tekeningen en etsen van Rembrandt. Dezelfde openings tijden. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 10—17 uur zondagen 13—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit te Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden Dagelijks geopend van 10—17 uur, des zondags van 13—17 uur. Voormalig woonhuis, Jacobus van Loov (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, op zondagen van 14—17 uur. Cruquius Museum, aan de weg naar Hoofddorp: Dagelijks geopend van 9— 12.30 uur en van 14 tot 17 uur. Des zon dags van 10—12.30 uur en van 14—17 uur Museum Het Huis Van Looy: Tot 26 juni tentoonstelling van diverse uitgaven, foto's, brieven en andere documenten en bezittingen van Frederik van Eeden Deze tentoonstelling wordt gehouden onder auspiciën van de gemeente Haar lem, de stichting het Huis Van Looy, de ver'- iging Haarlem en de sociëteit „Teisterbant" Dagelijks geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur, des zondags van 14 tot 17 uur. Kunstzaal In 't Goede Uur: Gedurende de maand juni expositie van prenten van Gavarni en Daumier. uit de collectie van drs. H. Prenen. Dagelijks geopend van 1022 uur. Kunstcentrum ,,De Ark", Nieuw Heiligland 1—3: Tot 2 juli tentoonstelling van werken van Paula Geraedts. Dage lijks geopend van 9 tot 17 uur. Advertentie Het circus Johnny Boltini (niet te ver warren met dat van Tony Boltini, dat pas in Haarlem, IJmuiden, Beverwijk en Zaandam voorstellingen heeft gege ven) is door financiële moeilijkheden in Gorcum gestrand. De tournee, die op 10 april begon, is geëindigd in een vechtpartij tussen de directeur en de artiesten na een woordenwisseling over de achterstallige gages. De directeur had in april een gezelschap artiesten uit Oost-Duitsland laten komen. Deze ze ven mensen verzorgden een groot deel van het programma o.a. met een leeu wennummer, een trapeze- en een fiets- nummer en paardendressuur. De gage- achterstand van deze mensen is opge lopen tot f 0000. Volgens directeur Johnny Boltini heeft hij door het ge ringe bezoek en door de hoge lasten een schuld van f 50.000. De leeuwen hebben dagenlang honger moeten lij den, maar door ingrijpen van Gorcum's burgemeester hebben de dieren giste ren afval uit het gemeentelijk slacht huis gekregen. Hier ziet men de domp teur Koch met vrouw en kinderen voor de leeuwenkooi. Op de andere foto: directeur Johnny Boltini. Mis moedig zegt hij: „Alles is nu afgelopen" PALEMBANG (UPI) Nungtjiu Abdul Yoni. lid van het nieuw benoemde maar nog niet geïnstalleerde Indonesische par lement is dinsdagavond bij een aanslag ernstig gewond. Een onbekende wierp een handgranaat in zijn woning te Palembang. Een schoon zuster van Yoni, mevrouw Habsah Salim, werd bij de aanslag gedood, een meisje kreeg lichte verwondingen. De dader was donderdag nog niet opgespoord. In heet water gevallen. Op zijn ver jaardag is te Leeuwarden de tweejarige Rudolf van Buren in een wasketel met ko kend water gevallen. Het ventje werd met zware brandwonden naar een ziekenhuis vervoerd, waar het is overleden. Opvolger. Ds. IJ. K. Jonkman, de zoon van de voorzitter der Eerste Kamer, her vormd predikant in Nieuw Beerta (Gr.) is benoemd tot opvolger van ds. H. A. C. Hil- dering als predikant-directeur van het Zendingshuis van de Nederlandse Her vormde Kerk in Oegstgeest. Ds. Hildering is sinds 1953 als zodanig werkzaam geweest. Wij zijn van mening dat wij in de komende'jaren aan de industriële bouw methode steun moeten bieden door er extra' contingenten voor beschikbaar te stellen. Voor volgend jaar wordt gedacht aan een extra contingent van 20 percent, dat is ongeveer 1200 woningen, zo deel de vanmorgen de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid mr. J. van Aartsen mede toen hij met een druk op een knop de nieuwe aan de Eemhaven te Rotterdam gebouwde elementenfa- briek van de n.v. Dura-Coignet in wer king stelde. De minister constateerde dat hier eigenlijk voor het eerst in ons Advertentie Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit vlug genoeg iets in huis. Iets dat snel én afdoend helpt: Togal. Met Togal hebt U altijd zin in 't leven. Bij apotheek en drogist. 0.95; 2.40; 8.E Deze week heeft er zich in de Eerste Kamer iets merkwaardigs voorgedaan. Bij de behandeling van het ontwerp-Ar- chielwet, dat een reeks even nuttige als gewenste bepalingen in het belang van ons archiefwezen bevat, bleken senatoren van alle mogelijke politieke richtingen ver schrikt te zijn. Met name tengevolge van de bepaling, die het mogelijk maakt, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan een particulier het bevel zou kunnen opleggen, stukken, die hij onder zich heeft, aan de overheid af te dragen. En dat zelfs zonder schadever goeding. Indien de particulier in kwestie zou weigeren kan de rechter hem zelfs een boete van, ten hoogste, drie duizend gulden opleggen. Zowel het een als het ander kan misschien op het eerste gezicht nogal be denkelijk aandoen. Meer dan één lid van de Eerste Kamer zag er ongrondwettige onteigening in, onteigening zonder scha deloosstelling. Staatssecretaris Scholten legde echter, op mijns inziens even dui delijke als afdoende wijze uit, dat van zulk een figuur geen sprake is. Het gaat immers helemaal niet om gewone roeren de zaken, doch om „zaken, bestemd tot de publieke dienst", te weten om archiefbe scheiden waarvan het zonneklaar is, dat zij overheidsbcscheiden zijn. En nu gelden ten opzichte van dergelijke zaken de be palingen, die met betrekking tot andere roerende zaken in acht te nemen zijn, niet. Bovendien kan een bevel tot afgifte alleen worden gegeven met betrekking tot stuk ken, die zonder toestemming van de over heid in handen van een particulier zijn gekomen. Als men er zich dan verder nog rekenschap van geeft, dat onder de ar chiefbescheiden, waarop de wet van toe passing zal zijn. niet vallen stukken, dooi de overheid aan particulieren gezonden, is het wel duidelijk, dat ook elke aanlei ding ontbreekt voor beduchtheid, dat der gelijke documenten, die zich in het bezit van tal van staatkundige figuren kunnen bevinden, van overheidswege opgeëist zou den kunnen worden. Al met al meen ik dan ook, dat de bezwaarde senatoren slechts spoken zagen. Nader beraad Intussen is het niet uitgesloten, dat uit eindelijk het ontwerp toch nog een meer derheid zal halen. Pas komende dinsdag breekt het ogenblik voor replieken en ver volgens voor dupliek aan. Daarom zou het best kunnen, dat de op die manier gescha pen gelegenheid om zich nog eens te be zinnen, tot resultaat zou hebben, dat staats secretaris mr. Scholten, die het ontwerp op zeer kundige wijze verdedigde, ver schillende afgevaardigden aan zijn kant zou krijgen. Makkelijk za] dat echter niet gaan. Novelle ongewenst Een van de sprekers heeft het denkbeeld geopperd, dat men van regeringszijde fluks een nieuw ontwerpje zou gaan indie nen ten einde op die manier de steen des aanstoots, welke men in onze Senaat in het desbetreffende artikel van het ontwerp meende te bespeuren, weg te nemen. Zulk een nieuw wetje, dienende om iets uit een terstond daaraan voorafgaande wet te verwijderén. noemt men een „novelle". Tegen het hulpmiddel van een novelle be staat echter het geenszins te onderschat ten principiële bezwaar, dat het in feite neerkomt op amendering door de Eerste Kamer van een bij haar ter tafel liggend wetsontwerp. En nu mist die Kamer juist het recht van amendement. Inderdaad zou het verkeerd zijn om op de zoeven geschetste wijze een verkapt recht van amendement te gaan hanteren. Het is daarom te hopen, dat de staatssecretaris duidelijk zal maken, van zijn kant niet be reid te zijn om aan iets dergelijks mee te werken en tevens, dat de Eerste Ka mer er goed aan zal doen haar onge gronde beduchtheid voor de werking van de ontworpen Archiefwet te laten varen. Uit een louter zakelijk oogpunt zou niet- aanneming van het ontwerp in kwestie te betreui-en vallen. Dat een dergelijke gang van zaken overigens politieke gevolgen zou hebben, is uitgesloten. Met politiek heeft dit ontwerp niets te maken. De toto Eindelijk is de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag over de door het kabinet aanhangig gemaakte wijziging van de Loterijwet verschenen, wijziging, die een voetbaltoto wettelijk toelaatbaar wil maken. Zij, die gedacht of gehoopt hadden, dat de regering een beetje water in haar wijn zou hebben gedaan, zijn voorshands bedrogen uitgekomen. Zij blijft koppig vasthouden aan slechts een prijs voor ten hoogste 25000 gulden, wel ke een deelnemer zou kunnen winnen. Het lijdt geen twijfel of hierover zal niet alleen buiten, maar eveneens binnen de Kamer heel wat ongenoegen bestaan. Een handeltje? Hier en daar acht men het intussen geenszins uitgesloten, dat de thans aan de dag gelegde koppigheid bovenal ten doel zou hebben om, wanneer het bij de open bare behandeling van het ontwerp tot amenderingspogingen zou komen, nog iets achter de hand te hebben. Zulks om te bereiken, dat het maximumbedrag de 50.000 niet te boven zal gaan. Door op het ogenblik niets toe te geven, kan het immei's straks als een buitengewone con cessie worden voorgesteld, indien de rege ring dan uiteindelijk met laatstgenoemd bedrag als uiterste grens vrede zou heb ben. Anders uitgedrukt, uit vrees voor overvragen door de Kamer straks, zoekt het kabinet zijn heil in onderbieden thans. Inmiddels ving ik hier en daar in parle mentaire kringen al iets op omtrent het vermoeden, dat de regering ernaar zou streven het toto-ontwerp nog maar wat te laten liggen en het dus niet meer voor de zomervakantie in openbare behande ling te doen nemen. Op zichzelf kan het aantrekkelijke hiervan zijn. dat mogelijke politieke verwikkelingen als gevolg van strijd over dit ontwerp, weer een aantal maanden verschoven zouden worden. Op gemerkt dient echter meteen, dat ingeval de regering op zulk een gang van zaken neerkomende op een niet gaan van de zaken! zou aansturen, zij meteen de verantwoordelijkheid op zich zou nemen voor een voortzetting van de voetbaltoto in zijn tegenwoordige vorm. Dat wil zeg gen, van een toto, waaraan juridisch een luchtje is, aangezien de wet, zoals deze op het ogenblik luidt, de toto eigenlijk niet gedoogt, waarbij dan nog komt, dat het bestaan van een toto zonder begren zing van de te winnen bedragen aldus weer voor geruime tijd zou voortduren. Een wanneer er nu iets is, dat de prin- cipeel bezwaarden tegen de borst zou moeten stuiten, dan ware het wel dit. Maar ja, het zou niet de eerste keer zijn, dat het kabinet-De Quay zijn heil zou ü-achten te zoeken in het volgen van de lijn van de minste weerstand. Dr. E. van Raai Ie laYid met de fabriekmatige produktie van woningen wordt begonnen. Hij verklaarde dat deze nieuwe bouw methode in ons land een goede kans moet krijgen en herinnerde eraan dat de over heid al meermalen in allerlei vorm steun aan de systeembouw heeft geboden, omdat zal moeten worden gestreefd naar een snel lere wijze van bouwen, naar minder man krachten op de bouwplaats en bovenal naar een verlaging van de kostprijs van de wo ningen. Hij zei met vertrouwen tegemoet te zien wat hier uit de fabriek van Dura- Coignet zal komen, ook in financieel op zicht en wenste directie en commissarissen toe dat wat hier begonnen wordt zal slagen en goede resultaten zal afwerpen. De minister zei voorts dat het opvoeren van de produktie in geen enkele bedrijfstak zo noodzakelijk is als in de bouwnijver heid, omdat verwacht kan worden dat de vraag naar bouwwerken het aanbod nog vele jaren zal blijven overtreffen. Het is vooral voor de woningbouw nodig dat alle middelen van de moderne techniek worden aangegrepen om met een gelijkblijvend aantal mensen tot een grotere produktie aan bouwwerken te komen. In andere be drijfstakken heeft de verhoogde vraag en het personeelstekort reeds lang geleid tot een ver doorgevoerde seriefabrikage, in de bouwnijverheid heeft zich echter de mecha nisatie in een langzamer tempo ontwikkeld, aldus de minister, ook al omdat er een zekere reserve bij overheid en publiek heeft bestaan tegen het bouwen en het betrekken van woningei. die op industriële wijze tot stand zijn gekomen. De nieuwe fabriek wilde de minister zien als een welkome bijdrage om de grote woningbehoefte te lenigen. LUXEMBURG (ANP) - De lezing die de Italiaanse voorzitter van de Hoge Autori teit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, Malvestiti, onlangs in Madrid heeft gehouden, is voor een Belgische so cialistische afgevaardigde in het Europese parlement, Gailly, aanleiding geweest om aan de Hoge Autoriteit de vraag te stellen of zij meent dat men in dit geval onder scheid kan maken tussen Malvestiti's op treden als particulier en de Europese func tie die hij bekleed. Gailly vreest dat men Malvestiti's ver schijnen in Madrid zou kunnen uitleggen als een eerste stap tot toenadering tussen Spanje en de Europese Gemeenschap en hij stelt dan ook de vraag of de Hoge Autori teit een dictatoriaal regime als in Spanje heerst verenigbaar acht met de democra tische Europese Gemeenschap. Aansluitend vraagt de Belgische socialist of de Hoge Autoriteit nauwkeurige ge gevens bezit van de politieke samenstelling en doelstellingen van de Spaanse vereni ging voor Europese samenwerking, waar voor Malvestiti zijn rede heeft uitgespro ken. Tenslotte vraagt hij nog of de voor zitter van de Hoge Autoriteit op zijn Spaanse reis door functionarissen van de E.G.K.S. werd vergezeld en of hun „der mate ongebruikelijke reiskosten" mals hij het noemt, door dc Gemeenschap wén dén gedragen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9