discaucs Acrobaten en clowns in Circus Springspin Dg „Opera Workshop" belangrijke stimulans in het Amerikaanse muziekleven Nieuwe Kunst in Afrika EEN DERDE VAN HET AANTAL ARBEIDSKRACHTEN IN AMERIKA BESTAAT UIT VROUWEN Erbij ZATERDAG 18 JUNI 1960 PAGINA TWEE IN DE TWINTIGSTE EEUW Is de rel van de werkende vrouw In de Verenigde Sta ten steeds belangrijker geworden. In hoofdzaak werkt zij in kantoren, op scho len, In ziekenhuizen en in fabrieken, waar geen zwaar werk moet worden verricht. Ook vindt zij veelvuldig werk in de zich snel uitbreidende dienstenverlenende sec tor en in de handel, zoals het bankbedrijf en het winkelbedrijf. In beperkte mate wordt ook van vrouwelijke arbeidskrach ten gebruik gemaakt in de zware indus trie, zij het, dat de vrouwen daar geen handenarbeid verrichten. Toch leven de meeste Amerikaanse vrouwen in de eerste plaats voor hun ge zin. Het is meestentijds in de periode vóór er kinderen zijn en later, nadat deze volwassen zijn geworden en het gezin niet meer zo zwaar beslag op haar legt, dat veel Amerikaanse vrouwen in het be- kennis of invloed een bijdrage konden le veren tot de verbetering van de status van de werkende vrouw. Deze „League" heeft, in nauwe samenwerking met de vakbewe ging, veel bereikt met betrekking tot de erkenning van de rechten van de vrouw in de vakbeweging en in het Amerikaanse maatschappelijke leven in het algemeen. In 1950 heeft deze organisatie zichzelf op geheven, aangezien tal van activiteiten waren overgenomen door nieuwe organen, welke de „League" zelf in het leven had geroepen. ER IS IN DE VERENIGDE Staten nooit een speciaal voor vrouwen bestemde vak beweging geweest. Wel zijn er tal van vrouwen die individueel een vooraanstaan de plaats in de verschillende vakbonden bekleden, zoals bij de „International La- dies' Garment Workers Union", de „Com munication Workers of America" en de „International Brotherhood of Electrical Workers". Jaren achtereen is bijvoorbeeld de vakverenigingsbestuurder Josephine Roche „directeur" en „beheerder" van orgaan geweest, dat optrad voor de belan gen van de Amerikaanse werkende vrouw. Er zijn thans bij de diverse vakverenigin gen 3,5 miljoen vrouwelijke leden aange sloten hetgeen twintig percent van het to tale ledental uitmaakt. Toch is de grote meerderheid van vrou wen werkzaam in beroep of bedrijf niet georganiseerd. Dientengevolge kennen de meeste vrouwen de vakbeweging niet van nabij. Dit heeft er toe geleid, dat de Ame rikaanse vakbeweging een programma heeft opgesteld, dat de vrouwen in het be drijfsleven een beter inzicht in de waarde en betekenis van de vakverenigingen zal moeten verschaffen. Er gelden vele factoren, welke in de be schouwing moeten worden betrokken, wil de vrouw haar plaats in de gemeenschap niet slechts als werkneemster, doch ook als moeder kunnen bekleden. Ten einde hierin te voorzien streven de vakvereni gingen er naar om zowel in de collectie ve contracten als in de sociale wetten be palingen opgenomen te krijgen, welke een redelijk kraamverlof en vergoedingen bij bevalling waarborgen, terwijl er tevens op wordt aangedrongen voorzieningen te treffen, welke het de moeders mogelijk maakt haar werkzaamheden in het be drijf te verrichten, en tevens gedurende de werktijd hun kinderen goed verzorgd te weten. Uit recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek van de Verenig de Staten blijkt, dat één op de zeven huis houdingen thans bestaat uit personen, die óf alleen wonen, óf samenwonen met ande ren met wie zij geen familie-relatie heb ben. Dit wordt mede beïnvloed door de omstandigheid, dat steeds meer functies in het bedrijfsleven door vrouwen worden vervuld. Een sterke concentratie van deze éénpersoons-huishoudingen valt waar te nemen in de stedelijke gebieden, waar zij een-zesde van het totaal uitmaken. Daarbij valt op, dat het aantal alleen staande vrouwen dat van mannen aan zienlijk overtreft, namelijk in een verhou- van ruim twee tegen een. Hieronder worden besproken opnamen van Handels Concert! Grossi door bet Pro Arte Kamerorkest onder Kurt Redel (Vox PL 10043, 1-3) en Muziek voor piano a quatre mains van Mozart door Ingrid Haebler en Ludwig Hoffmann (Vox 432, 1-3). Amerikaanse Mijnwerkersbond geweest. De eerste vrouw, die lid werd van de rege ring van de Verenigde Staten, was mejuf frouw Frances Perkins, de vroegere mi nister van Arbeid. Vele jaren is de vakbeweging, zowel di rect als indirect, het meest aangewezen drijfsleven gaan werken. In totaal werken het Spaar- en Voorzieningsfonds van de in de Verenigde Staten regelmatig circa tweeëntwintig miljoen vrouwen buitens huis. Dit is ruwweg één derde van het totaal aan arbeidskrachten. Alles duidt er op dat dit percentage in de komende jaren nog sneller zal toenemen dan tot dusver. De steeds belangrijkere rol, die de werkende vrouw in het Amerikaanse bedrijfsleven gaat vervullen, is een raak van grote sociologische betekenis ge worden. De onmiddellijke aanleiding tot deze snelle groei hangt samen met de in grijpende wijzigingen, welke zich in de techniek en in 's lands economie hebben voorgedaan. BIJ HET BEPALEN van de positie van de vrouw in het nationale, politieke en economische leven wordt de Amerikaanse vakbeweging geconfronteerd met een aan tal urgente, zij het niet geheel nieuwe, or ganisatieproblemen. In de geschiedenis van de Amerikaanse vakbeweging komen diverse briljante en toegewijde vrouwen voor, die door haar werk belangrijke bij dragen tot de sociale ontwikkeling in het algemeen en die van de vakbeweging in het bijzonder hebben geleverd. Zo kende men jaren geleden in Amerika een zeer energieke, oude dame, die dooi de mijnwerkers „moeder" Jones werd ge noemd. Gedreven door haar overtuiging, trok zij door het gehele land, om overal de gedachte van de grote betekenis van de vakbeweging voor de mijnwerkers en hun vrouwen uit te dragen. Een waarlijk zwa re taak in een tijd, toen het reizen bij zonder moeilijk was en de mannen vaak een vijandige houding tegen de door haar verkondigde ideeën innamen. Doch zij hield vol, alle tegenwerking ten spijt. „Moeder" Jones werd één van de hero- ieke figuren van de Amerikaanse vakbe weging. Andere vrouwen, zoals Florence Kelley, dochter uit een welgestelde familie,, vorm den het geweten mede van de natie, toen het er om ging een minimum loon voor mannen en vrouwen vastgesteld te krijgen en de sociale wetgeving te bevorderen. Zo hielp Florence Kelley bij de voorbereiding GAAT DAT ZIEN, gaat dat zien! Adem- Een springspin van boven gezien; ware benemende toeren aan de hoge trapeze, lengte: 0,4 cm. uitgevoerd zonder veiligheidsnet door de wereldvermaarde artiesten Salticus en r. meel geen been in, met vlieg en al nog hetinvceren van een ongevallenwet van aeS 5 cm. te maleen. 'K en bij het ontwerpen van de wetten ter zake van vrouwenarbeid. In 1903 kwam de „National Women's Trade Union League" tot stand. Lid kon den worden vrouwen, die aangesloten wa ren bij een vakvereniging en zij, die door EIGENLIJK DRAAIT in uw tuin alles om het gazon; u kunt uw tuin vol met mooie bloemen hebben; als het gazon niet goed onderhouden wordt en niet mooi groen is, zullen de bloemen beslist niet tot hun recht komen. Nu moet het gras dus beslist elke week gemaaid worden; ook al zit u in een droogteperiode: niet uitstellen; op bepaalde plaatsen groeit het anders te snel en als men dan ten slotte toch maaien moet zal het gras ver branden. In deze tijd van het jaar kan het fel drogen en dan zal men moeten sproei en, doch ik heb u er al eens meer op gewe- ze beide beroemdheden in hun fatasierij- ke clownsrollen. Voorstellingen dagelijks (als de zon tenminste schijnt), prijzen der plaatsen 0,00, plaatsbespreken gratis. Aanvang der voorstellingen terwijl u nog op één oor ligt, einde tegen zonsonder gang. Ziehier de tekst, welke ik zou kunnen hebben overgenomen uit een affiche van het springspinnencircus, dat voor deze zo mer zijn tenten heeft opgeslagen overal waar voor kleine spinnen iets te halen valt in de vorm van vliegen, muggen, zweefvliegen, kleine kevertjes, mieren, vlinders van klein formaat en wat dies meer zij. Dus wellicht evengoed tegen een lekker zonnige schutting in uw eigen tuin of een dito muur als op boomstammen, stronken en tussen het blad van planten of struiken in de zon. U moet maar eens op avontuur gaan en dan goed uitkijken naar kleine, loslopende spinnen, zo van om en nabij een halve centimeter of nog minder. Hebt u één van de vele plaatsen der voorstellingen ontdekt, neem er dan de lijd voor. Uw plezier zal groter zijn naar mate u langer blijft (en steek voor het maaltijd volgt ten slotte op plekje. een rustig WANNEER U DIT ALLES hebt aange zien, zoek dan eens springspinnen op bla deren en twijgen. Zij volgen dezelfde tac tiek, maar u leert er begrijpen waarom telkens voor een sprong even dat achter lijfje tegen de ondergrond wordt gedrukt. In het van blad tot blad springen schuilt namelijk een zeker risico van missprin- gen. En het affiche zei het al: er is geen veiligheidsnet. Hoeft ook niet, want iedere springende springspin zit vast aan een eigen, tijdens de sprong uitgevierd, vei ligheidsdraadje! En daaraan zweeft de misspringer dan ongedeerd in de lucht om zich even later gemoedigd omhoog te wer ken. Om nu nog even de wonderbaarlijke ogen van de springende artiesten onder de loep te nemen. Het zijn er, zoals bij de spinnen gebruikelijk, acht. Daarvan zit ten de grote vier vooraan de platte kop, de andere meer naar achteren aan de zij den van het kopborststuk. Van de vier grote ogen zijn de middelste zeer groot, het lijken twee enorme koplampen, die worden geflankeerd door veel kleinere stadslichten. En pal onder de ogen, daar zitten de grote gifkaken. Met een loep is het alles prachtig te zien. MISSCHIEN, heel misschien zullen de acrobaten ook nog een dansje voor u ten beste geven. Dat wil namelijk nogal eens gebeuren wanneer een mannetje een wijf je ontmoet. Hij begint met haar voorzich tig te benaderen, om dan eenmaal bin nen haar gezichtsveld een soort vro lijke rondedans in te zetten, intussen steeds dichter bij haar komend. Zo'n dan sende spinnenman werkt vaak dermate aanstekelijk, dat de uitverkorene gaat meedansen. En het slot is natuurlijk, dat .ze elkaar krijgen. Maar of hun. „vrijage rra ongestoord zal verlopen? Er kan' ge makkelijk een vijand wat dicht in de buurt komen en dan nemen de kleine springers het zekere voor het onzekere. Of nee, het is voornamelijk de dame, die dit doet. Naar verhouding groot van stuk als ze is, neemt ze het kleine mannetje op haar rug, maakt snel even een aanhech ting voor de veiligheidsdraad en tjoep, daar suist ze al door de lucht met man lief op haar rug. Uitermate praktisch, doch niet direct ter staving van een man nelijk meerderwaardigheidscomplex. Maar daar hebben spinnemannen gelukkig geen last van! Kees Hana HANDEL twaalf Concerti Grossi Op. 6. Vrijwel gelijktijdig komen twee maat schappijen met een volledige opname van Handels Concerti Grossi uit. On langs werd in deze rubriek besproken en aanbevolen de eerste serie van drie Con certi uitgebracht door Fontana (6 98037 CL) in een uitvoering van het orkest van de Handelfeesten te Halle, onder leiding van Horst-Tanu Margraf. Ook Vox heeft het complete werk vastgelegd (PL 10043, 1-3), maar nu op drie platen; de editie van Fontana heeft de twaalf Concerti over vier platen verdeeld. Voor Vox speelt het Pro Arte kamerorkest uit München, onder leiding van Kurt Redel. Het bezwaar van een dergelijke vol ledigheid is evident: Handel schreef de twaalf werken, waarvan de meeste vijf onderdelen tellen, in één maand tijds en geen sterveling zal verwachten dat bij een dermate vlotte produktie de kwali teit zich voortdurend op dezelfde hoogte beweegt. Het is misschien niet algemeen bekend dat deze composities bedoeld waren als intermezzi tussen de delen van Handels oratoria en cantate's. Blijk baar was eenheid van stijl niet een be grip waar men zich in die dagen het hoofd over brak. Een vergelijking tussen de opnamen van Fontana en Vox valt voor mij in het voordeel van eerstgenoemde uit. Er zit in het musiceren van het orkest uit Handels geboorteplaats een plezier en een .levendigheid dat doet denken: ze hebben nog 'n zwak plaatsje in hun hart voor hun geniale stadgenoot, die Halle overigens reeds op zijn achttiende jaar verliet en er nooit meer terugkeerde. De Münchenaren spelen academisch, met meer stijlbegrip misschien, „gründlich", men heeft het gevoel dat ze na twaalf concerti grossi er nog wel zesendertig op deze manier zouden kunnen doorgaan, als Handel ze geschreven had. Daarbij komt dat de lange nagalm die de tech nici geprefereerd hebben, een kunst matige sfeer van „barokke grootsheid" wil suggereren. Is de opname in een kerk gemaakt of is dit een akoestisch trucje? Het is moeilijk te horen, maar ik dacht dat het laatste het geval was. Die van Vox is dus een opname waar geen kwaad woord over te zeggen valt, maar waarbij een zwak stuk zwak, een heerlijk stuk goed klinkt, en dat is juist iets te weinig, lijkt me. MOZART, muziek voor piano a quatre mains. Eveneens op Vox een complete opname van wat Mozart geschreven heeft voor piano vierhandig (Vox 432, 1-3). De eerste plaat hiervan is thans uitgekomen en bevat onder meer een Sonate die de negenjarige componist schreef tijdens een concertreis met zijn vader en zijn zusje Nannerl. Vermoede lijk is deze uitgevoerd op een concert dat in de „Public Adverti ser" van 11 juli 1765 als volgt wordt aangekon digd: „De twee kinderen zullen ook samen op hetzelfde clavecimbel spelen en er zal een doek op de toetsen worden gelegd zodat zij die niet kunnen zien". Het betreffende stuk (K. 19d) is dan ook wel heel kinderlijk met de vele imitaties tussen de linker- en de rechterpartij. Een andere Sonate die men op deze plaat aantreft doch die niet in de ge bruikelijke Peters-editie voorkomt is K. 357 in G, vermoedelijk daterend uit de periode van de „Figaro" (1786). Het werk is niet voltooid; van het eerste deel schreef Mozart slechts de expositie en negen maten van de doorwerking, aan het tweede deel ontbrak het coda. Overigens staan beide delen, Allegro en Andante in dezelfde toonaard, waardoor men er aan twijfelt of ze bij elkaar horen. De uitgever André bracht ze in 1853 op de markt, nadat zijn zoon de ontbrekende fragmenten had aangevuld. Verder vindt men op deze eerste plaat van de reeks de Sonates in D, K. 381 en Bes, K. 358, alsmede het Andante met Variaties in G, K 501. Deze drie zijn bij de liefhebbers welbekend en vormen de grondslag van een genre dat vóór Mo zart onbekend was. De uitvoering werd toevertrouwd aan de pianisten Ingrid Haebler en Ludwig Hoffmann, van wie de eerste een inter nationale reputatie heeft als Mozart- vertolkster. Men had geen betere keus kunnen maken: de twee zijn tot in fi nesses op elkaar ingespeeld, zelfs zwak kere passages zijn nog een genot om te beluisteren, met zulk een liefde en zorg voor het detail is alles afgewerkt, ner gens wordt iets geforceerd, de frasering en nuancering zijn van een uiterste wel sprekendheid en daarbij blijft alles bin nen het raam van de intieme, serene combinatie die het vierhandig pianospel nu eenmaal is. Ook de opname-kwaliteit is onovertrefbaar, de pianotoon komt zeldzaam authentiek door, en er is ner gens een ruis of een spatje te bekennen. Aanbevolen! Sas Bunge Jr ,.J VOLGENS EEN publikatie van de lijk no^g^^en^^ve^le^elijk^he^ook gema'. cc'1 fhnkvergrootglasbïj u om Metropolitan Opera Guild, Opera News, is die sproeier maar rustig overdag te met ^eze toneelkijker de kostelijke grime bh,kt dat in de periode van september laten draaien: doe het niet; het is alle- n 195S tot september 1959 door 727 organi- maal geld en water vermorsen want het ^n) Vindt u dit alles een beetje gek? wprf,rn arsoeeld in do wnier verdampt veel te snel. Het mag Of zelfs griezelig? Of misschien wel recht- saties opeia s xvenlcn espeelcl in de wel overdag, doch dan moet de lucht be- Ult (spmnen zijn immers vieze' die- .S. F weehonderd hebben hun zetel op trokken zijn. Tegen de avond kan men en;1 racht uzell dan_ ee7]s duidelijk te universiteiten en hogescholen. In één heel goed sproeien en ook vroeg in de ™a cere.u,aar®m oen spin viezer zou zijn ac,em dienen dan nog te worden ge morgen zal het goede diensten doen. Het fn 3 v'oor:eeJ-d ee11 leeuw, een zeehond nrht ent winti p rnniprvntnrin is echter beter een paar maal per week °1 marmot; bedenk voorts dat men oemd de achtentwintig conservatoria flink te sproeien dan elke dag een klein u, ^ch ook wel voor duur geld in een waarvan de studenten in de gelegenheid beetje; als elke dag een klein beetje ge- ooientheater weet te krijgen en vraag u werden gesteld aan de opvoering van sproeid wordt krijgt men de grond toch "gaLk ijken. °Pera's hun medewerUng te verlenen. niet goed doornat en dat is juist nodig. In tijden van droogte mag men de be mesting ook niet vergeten; als men het gras groen wil houden en het steeds wil laten doorgroeien, zal er ook om de veer tien dagen een weinig bemest moeten worden en als men dat trouw doet heeft men per tien vierkante meter slechts vijf tig tot honderd gram nodig. Gebruik voor dit doel dan de bekende tuin-en gazonkor- relmest. DE BIJZONDERE ORGANISATIE, die door genoemde onderwijsinstellingen is in gesteld om de studenten de praktische kennis van de opera bij te brengen wordt „Workshop" genoemd een vrij nieuw begrip. Wel hadden in het begin van de twintig de grote muziekscholen hun eigen opera-afdeling, maar IK ZEI HET U AL, ze zijn beslist niet groot onze vaderlandse springspinnen, ta melijk plat van lijf en voorzien van acht ongeveer even korte, stevig gespierde po ten. Eén soort is zwart-wit gestreept als een zebra (dat is Salticus), andere zijn meer grauw of korrelig zandkleurig (deze iaren laatste komen soms veel in het buitenduin reeds voor, ja zelfs hoog op het strand). En alle daarbij, lag de nadruk vrijwel geheel op G. Kromdiik springspinnen hebben één ding gemeen: 11 et vocale aspect van de opera. De stu- voor spinnendoen zijn hun ogen fenome- denten leerden er op de overgeleverde wij- naai. Ze kunnen er zeker 10 cm. ver scherp ze zingen en natuurlijk in de oorspron- mee zien, en lichtelijk onscherp veel ver- lelijke taal. der. Zij zijn dan ook geen eindeloos ge- Sinds ongeveer vijftien jaar braken in duldige op-prooi-wachters zoals alle web- onderwijskringen geheel nieuwe opvattin- spinnen, maar actieve jagers die hun Sen ten aanzien van de opera door. In buit al van verre zien, er behoedzaam naar toe sluipen en, pats, er bovenop springen. U moet zien hoe dat alles gaat! Er strijkt een vlieg neer op de stam, die de eerste plaats werd het Engels vrijwel algemeen als voertaal in de opera inge voerd en in de tweede plaats werden alle kunstuitingen, waaruit de opera is opge bouwd, bij het onderwijs zodanig tot één door een gezelschap springspinnen wordt geheel verenigd, dat de samenstellende bewoond. Meteen draait de dichtstbijzijn- onderdelen niet meer als een afzonderlijk de spin zijn kopborststuk in de richting bestanddeel worden aangevoeld. Hierin van het toekomstige slachtoffer. Een ljgt het bijzondere karakter van de „opera dwaas gezicht, net of die spin gaat om- workshop" en dit brengt mee dat met deze kijken. Dan voorzichtig op de vlieg af. Op leermethode veel betere resultaten worden veilige afstand (6 a 7 cm.) drukt even bereikt. Er wordt niet meer zo'n grote na- het spinne-achterlijfje zich tegen de stam druk gelegd op kennis van de traditionele de pootjes worden in spanning tegen het uitvoering van de opera: het gaat thans lijf getrokken.. Hup, daar zie dit kleine meer om het vermogen tot aanpassing spin al bovenop zijn vlieg, die hij onmid- door de student, zijn geschiktheid de aan- dellijk een felle en verlammende beet met wijzingen van een regisseur op te volgen, zijn giftige kaken heeft gegeven. Hij sleept die voornemens is een oud meesterwerk zijn slachtoffer weg en hij ziet er hele- opnieuw op te voeren of een nieuw werk op treffende wijze ten tonele te brengen. Goede acteerkunst wordt daarbij van even groot belang geacht als een mooie stem. DAARTOE KRIJGT DE STUDENT les in acteren, zodat wanneer hij eenmaal zijn rol in de uitvoering van een opera krijgt te vervullen, hij niet alleen het muzikale gedeelte terdege onder de knie heeft, maar ook zich op natuurlijke wijze over het to neel weet te bewegen. De „Workshop" is tegelijkertijd de plaats waar de dirigent, de regisseur en de decorontwerper erva ring opdoen. Meestal is de bezetting van een opera uitsluitend uit studenten samen gesteld, maar vaak worden enkele gast rollen door beroepskunstenaars vervuld. Zo werd nog onlangs in New York een zeer bijzonder programma gegeven dooi de Manhattan School of Music. Er werden die avond twee één-akters gespeeld. De eerste was de wereldpremière van Sey mour Barab's „The iyialetroit Door", dat is gebaseerd op een verhaal van R. L. Stevenson. Het pièce de résistance was echter de Amerikaanse première van een populaire Japanse opera, „Yu-Zuru" (Rei ger in de Schemering) door Ikuma Dan, waarmee de viering van het Eeuwfeest van het eerste vriendschaps- en handels verdrag tussen Japan en de Verenigde Staten werd geopend. VOOR DEZE GELEGENHEID waren decor en kostuums uit Japan gekomen en werd de opera door de componist zelf ge dirigeerd; de sopraan Kiyoko Otani maakte haar Amerikaans debuut in de ti telrol. Helaas hadden regisseur en compo nist zich teveel aan de westerse tradities op operagebied gehouden, waardoor geen goed beeld verkregen werd over de thans in Japan heersende muzikale opvattingen. Maar ondanks de tekortkomingen was het een zeer interessant programma en ken merkend voor het experimentele werk, dat op het gebied van de opera aan Ameri kaanse conservatoria en instellingen van hoger onderwijs wordt verricht. Norman Smith Bij de uitgeverij Broekman De Me- ris N.V. verscheen een van een veertig tal foto's en reprodukties voorzien boekje over nieuwe kunst in Afrika van Rolk Ita liaander. De schrijver bezocht vele Afri kaanse landen en verzamelde daar een eigen collectie van jonge Afrikaanse kunst, die hier in enkele musea, waaronder het Stedelijk Museum te Amsterdam, geëxpo seerd werd. Deze tentoonstelling was wei nig indrukwekkend. Dat kon ook niet an ders. Door aanraking met de westerse wereld verwaterde de gemakshalve pri mitief te noemen cultuur van de negers, van de moderne Egyptenaar kan moei lijk verwacht worden dat hij pyramides bouwt en grote koningsbeelden in steen hakt, de Noordafrikaanse Islamieten zijn het er nog niet over eens of de mense lijke figuur wel verbeeld mag worden. Beginnen met tekenen, schilderen en beeld houwen is niet moeilijk. Moeilijk is het tot een ontwikkeling te komen wanneer het aan maatstaven ontbreekt. Rolf Italiaander gaat op een en ander wat dieper in, maar moest in zijn korte inleiding over de jonge kunst in zo'n groot gebied met zoveel verschillen toch dicht aan de oppervlakte blijven. Zo dicht, dat ik me afvraag of dit boekje wel de be langstelling zal krijgen die de schrijver uiteraard hoopt. Men ontmoet zeker een aantal wetenswaardigheden. De belangrijk ste daarvan lijkt mij de mededeling dat in jong Afrika velen zich tot de beoefening van beeldende kunst geroepen voelen, een beoefening die door verscheidene mensen, ook uit westerse groepen, gestimuleerd wordt. Nu gaat ons dat pas goed interes seren als de resultaten er naar zijn. Enige foto's uit dit boekje wekken echter het ver langen naar meer weten. Enkele erva ringen van Italiaander zijn het waard uit voeriger behandeld te worden. Italiaander is zelf bijvoorbeeld stimulerend werkzaam geweest ergens in Afrika en daarvan mag Kruisiging, Dahome (Frans West-Afrika) hij best meer vertellen. Zo'n ervaring is heel wat interessanter dan enkele woor den over een in zijn omgeving geacht maar tenslotte ook volgens Italiaander nog niet zo belangwekkende Egyptische schilder, die gezien een reproduktie van zijn werk ook Noordamerikaan zou kun nen zijn. Alleraardigst is Italiaander als hij vertelt dat hij bij zijn werken met negers ons bekent, dat hij een allesbe halve begaafd tekenaar is en aan hen, om zich te redden, voorgeeft een aanhan ger van de abstracte kunst te zijn. Be grijp hier niet uit dat Italiaander een wat verdacht tekenleraar zou zijn. Zijn bedoeling was niet les te geven maar iets los te maken in zijn nieuwe ken nissen, die echter niettemin voorbeelden van hem wensten. Bob Buys Zangles in een meisjesschool. Aquarel uit Elisabethstad.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 14