en wee van de Olympische Spelen in-wording Roemenië-Oostenrijk finale voor wereldkampioenschap SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE Hairos II negende in Recklinghausen Moutonnet of Vanadis? 17 Geen winst Nieuwe straat Geen hoge prijzen Versneld tempo Surtees won op Man wederom 500 cc klasse Ronderecord gebracht op 168.65 km p.u. Nederlandse ploeg was volkomen kansloos tegen snelle Roemenen Overeenstemming tussen KNVB en Oostduitsers Van der Pijl gaat Veendam trainen ZATERDAG 18 JUNI 196 0 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Rome) Het begint nu zo zoetjes aan met de voorbereiding van de Olympische Spelen menens te worden. Eigenlijk is alles wat het Italiaans Olympisch Co mité moet doen, reeds gereed: de verschillende stadions, zwembassins, de twee sport paleizen (vooral het grote" in de nabijheid van het E.U.R.- terrein, waar oorspronkelijk in 1942 een wereldtentoonstel ling had moeten komen, is een voorbeeld van efficiency, goede moderne smaak en kundigheid der architecten) het Olympisch dorp, het is alles klaar. Natuurlijk zullen hier en daar nog wel wat stoe len en tafels moeten worden gezet en zal er misschien op het allerlaatste ogenblik nog een beetje geverfd moeten worden, omdat de warme zo mer nu eenmaal iets is, waar geen verf tegen bestand blijkt, maar we kunnen er zeker van zijn, dat op het ogenblik, waarop de Olympische fakkel op Italiaans grondgebied aan komt. al die sportinstallaties gereed zijn. En tevens dit is een onderdeel van groot be lang dat de voorraden zijn ingeslagen om de hongerige magen van de duizenden at leten te voeden op de wijze, waarop ze dit in hun vaderland gewend zijn. In zoverre geen zorg. Ook de honderden tolken, voor het meren deel aardige jongedames, hebben hun examens afgelegd en zetten hun studies verder nog maar voort om „er in te blijven". Minder goed gaat het met datgene wat de staat en de gemeente Rome moeten doen. In de eerste plaats is dat een kwestie van geld. Het Olympisch comité kon, dank zij de voetbaltoto, die heel wat mil jarden heeft opgeleverd, uit een rijke beurs putten en waar tien arbeiders niet genoeg waren, zette men er twintig of dertig aan het werk. De gemeente daaren tegen beschikt alleen over negatieve miljarden en zet het bedrijf voort, omdat een grote stad als Rome nu eenmaal altijd voortgaat, ook al he?*i men de bodem van de schatkist al tientallen malen doorwoeld in de hoop ergens nog een vergeten „saldo" te zullen vinden. En de Italiaanse staat is ook verre van rijk. Het is een illusie te denken, dat zoiets groots als Olympische Spelen geld in het laatje zal brengen. Mis schien zullen een paar personen er aan verdienen, de aannemers, die de verschillende bouwwerken hebben uitgevoerd, de hotelhouders en zij die kamers verhu ren. Maar voor de overheid is dit een zaak, waar geld bijgaat en niet weinig. De Zwitsers, een zuinig volkje, hebben niet voor niets het aanbod om de Spelen voor het jaar I960 in één van hun steden te organiseren, van de hand gewezen. Italië, zo veel minder welvarend dan het kleine na buurland, had niet alleen geen bezwaren, maar besloot onmiddellijk de zaak groot op te zetten. En dat is ook gebeurd. Maar men is met sommige van de werken achter op het schema en hier en daar begint men zich af te vragen, of men wel op tijd klaar zal komen. Dat is wel te verstaan geen kwestie van geld. Het is name lijk in Italië gebruikelijk dat een aannemer die wer ken voor het rijk uitvoert, pas na enkele jaren en na veel bureaucratie zijn geld in handen krijgt. (Hij be rekent zijn "prijzen overigens ernaar). Over die beta ling behoeft men zich dus geen zorgen te maken. Dat krijgen we pas over enkele jaren op onze belast'ingpa- perassen te verwerken. Maar de vertraagde uitvoe ring van sommige, heus niet zo heel grote, werken hangt samen met de verlammende bureaucratie, die in Italië oppermachtig is en steeds remmend werkt. De grootste moeilijkheid wordt gevormd door de ver binding van de beide voornaamste Olympische centra, het noordelijke centrum waar zich het grote stadion, het Olympisch dorp en het kleine sportpaleis bevinden en het niet minder belangrijke zuidelijke centrum bij de E.U.R., waar het grote sportpaleis is verrezen, de wielrenbanen en het „zwembassin der rozen" en nog Het grote sportpaleis" in Rome. heel wat meer fraais (o.a. ook de grote tentoonstelling „sport en kunst") werden ondergebracht. Het is, gezien het ongehoord drukke verkeer in de binnenstad, niet mogelijk er maar op te vertrouwen, dat. de sportliefhebbers hun weg wel zullen vinden van het ene naar het andere centrale punt, een afstand van twintig kilometer. Er moest dus een nieuwe straat worden aangelegd en daarover is heel wat te doen geweest. Dat er een paar nieuwe bruggen over de Tiber moesten worden gebouwd, is niet zo erg, maar voor men het eens was over het verloop van die nieuwe verbindingsweg, een soort centuurbaan om het eigenlijke Rome heen (ten westen van de stad) is er heel wat water door de Tiber gevloeid. Natuuidijk komen daar kwesties van grondspeculatie bij te pas, en moest de overheid rekening houden met. de wensen van allerlei vriendjes. Maar dat zijn zaken, die we ditmaal lie ver niet zullen aanroeren. Toen men het tenslotte eens werd, bleek de tijd te kortom een zo weidse uitvoering toe te staan air men eigenlijk gewild had. Waar men nu aan bezig is, komt tenslotte neer op een aanmerkelijke verbreding van en kele reeds bestaande straten (en de onteigening van de bestaande huizen is heus niet zo eenvoudig geweest), het bouwen van viaducten over de spoorweg en over andere belangrijke verkeerswegen en tenslotte de aan leg van een verbindend gedeelte, dat geheel nieuw is. Helaas heeft men de weg niet ver genoeg naar het westen gelegd, zodat hij dwars door het grootste, nog in zijn geheel aan de prinselijke familie behorende, particuliere park Doriapamphili gaat. Dat park, zo groot als het gehele binnen de antieke stadsmuren ge legen deel van de stad Rome, wordt dus in twee stuk ken verdeeld. Tevens wordt de laatste der consulaire heirwegon (dat zijn de voor de keizerstijd door de antieke Romeinen aangelegde wegen die van Rome uit stralen) die nog iets had bewaard van de romantische sfeer, door deze nieuwe verbindingsweg geschonden) Laat ons verder nog een paar misverstanden uit de weg helpen. Het is niet waar, dat alle plaatsen voor de Spelen reeds uitverkocht zouden zijn. Men informe- re beter en zal horen, dat men nog wel degelijk te recht kan. Het is niet waar, dat er nu al geen hotel accommodatie meer te krijgen zou zijn. Alleen de aller duurste hotels zijn besproken, maar dat zijn tevens de hotels die een behoorlijk aantal bedden hebben vrijgehouden voor andere dan Olympische gasten. Er is nog plaats, ook in hotels en verder heeft men naast de 30.000 bedden in hotels, gezorgd voor 20.000 verdere slaapgelegenheden, in scholen, kloosters en zo. Dan zijn er nog 23.000 bedden bij particulieren en 25.000 op kampeerterreinen. In totaal kan men ongeveer 100.000 gasten onderbrengen, hetgeen men aanneemt dat wel genoeg zal zijn. Mocht het absoluut nodig zijn, dan zul len er schepen worden gemeerd in de haven van Civi tavecchia (een uur per trein van Rome), die nog aan enkele duizendtallen een onderdak kunnen verschaffen. Verder is het vooral niet waar, dat nu al de prij zen verhoogd zouden zijn. De prijzen van hotels en restaurants in Rome zijn op het ogenblik (juni 1960) precies dezelfde als een half jaar geleden. Voor de Olympische periode is een overeenkomst gesloten tus sen het comité en het hotelbedrijf, waarbij de prij zen zijn vastgesteld en ze zijn niet onredelijk hoog. Voor een tweepersoonskamer betaalt men in een luxe hotel per nacht 8.000 lire (met bad 8.800). In een hotel eerste klasse 5.300 (met bad 6.300), in een twee de klasse hotel 4.000 (met bad 4.500). Er zijn nog goedkopere derde en vierde klasse hotels, maar wij kunnen ons nauwelijks voorstellen, dat een vreemde ling zich in Rome zou wagen in wat hier een hotel derde klasse wordt genoemd, om van de vierde maar te zwijgen. Voor een behoorlijke maaltijd moet men rekenen op 1.200 lire tot. 3.000 lire, per persoon, maar er zijn volkskroegjes, waar men voor 600 lire terecht kan. Ro me zal dus in die paar Olympische weken niet- voel duurder zijn dan gewoonlijk. Eén goede raad: laat uw auto, wanneer u er één heeft, liever thuis. Zelfs op een gewone zomerse dag kan men in Rome zich sneller te voet verplaatsen dan met een auto. In die bepaalde weken zal er stellig geen doorkomen aan zijn. Bovendien wordt ruimschoots zorg gedragen voor goedkoop transport der sportliefhebbers door middel van speciale bussen, Men hoopt de weg op tijd klaar te hebben en werkt nu in versneld tempo, maar zeker is men er niet van. Persoonlijk geloven wij in Italië altijd in wonde ren. We hebben een heel lange ervaring en herinneren ons tal van tentoonstellingen en andere gebeurtenissen, waarvan men tot op het laatste ogenblik zei: „Ze ko men nooit op tijd klaar". En toch kwam het in orde. Het is geen goedkope werkwijze en het vraagt fantasie en zin voor improvisatie, maarieder volk heeft tenslotte zijn gewoonten. Negen maal ging de Roemeense doel- verdedigster uit vreugde aan de doel- lat hangen bij een goal voor haar ploeg Wereldkampioen John Surtees heeft in de race in de 500 cc-klasse van de TT op Man revanche genomen voor de nederlaag, die hij in de 350 cc-klasse tegen John Hartle leed. Nu zegevierde hij op zijn MV Agusta in een recordtijd, waarmee hij als eerste motorrenner in de geschiedenis van de TT op Man erin slaagde, driemaal ach tereen de 500 cc-klasse te winnen. Surtees reed de 364.50 km in 2 uur 12 min. 55.2 sec., hetgeen een gemiddelde snel heid betekent van 164.86 km per uur, of wel 102.44 mijl. Hiermee werd voor de eer ste keer, gerekend over de totale afstand, de 100 mijl-grens overschreden. Surtees, voor wie het de vierde overwin ning in totaal was in de 500 cc-klasse, evenaarde de prestatie van zijn grote voor ganger, de Ier Stanley Woods, die deze klasse in 1926, 1932, 1933 en 1935 won. De Brit verbeterde tevens zijn eigen ronde record, dat hij het vorige jaar vestigde met een gemiddelde van 162.83 km per uur. Surtees bracht het nu op 168.65 km per uur. Het oude wedstrijdrecord stond op naam van Bob Mclntre, die in 1957 met een Gi- lera de 364.5 km reed met een gemiddelde snelheid van 159.30 km per uur. De Italiaanse souvenir-industrie heeft zich op de Olympische Spelen geworpen Roemenië en Oostenrijk hebben zich in de finale van het toernooi om het wereld kampioenschap handbal voor dames ge plaatst. In Hengelo schakelde Roemenië het Nederlandse team met 9-4 uit. Bi.j de rust leidden de Roemenen al met 4-1. In Arnhem boekte Oostenrijk een ver rassende 3-2 zege op Duitsland. Bij de rust had Oostenrijk met 1-0 de leiding. Zondag zal de finale, die in het Ajaxsta- dion in Amsterdam wordt gespeeld, dus gaan tussen Oostenrijk en Roemenië. Voor de derde plaats komt Nederland uit tegen Duitsland. Slechts.anderhalve minuut heeft Neder land in Hengelo in de wedstrijd tegen Roe menië goede tegenstand kunnen bieden. Direct al werd het duidelijk dat het traag spelende Nederlandse elftal kansloos was tegen de snelle Roemenen. Na die ander halve minuut liet de Nederlandse verdedi ging zich al verrassen door de schotvaar- dige rechtsbuiten Antoaneta Vasile (0-1). Kort daarop plaatste de beweeglijke Ana Stark na een handige schijnbeweging de bal buiten het bereik van de Nederland se doelverdedigster (0-2). Nederland kwam vooralsnog niét verder dan schoten van Nel van Hooff en Bep de Groot tegen paal en lat. Heel snel liep de score ook daarna op. In de-veertiende- mintfut brachT An'a~ Stark de stand op 3-(p ep'jfauwielijks vier minu ten latei' zorgde Ëleha Padureanu al voor het vierde Roemeense doelpunt (0-4), zo dat Nederland voor de rust reeds in feite verslagen was. Even voor de rust scoor de aanvoerster Henny de Jong uit een vlotte Nederlandse aanval een tegenpunt (1-4). Twee minuten na de hervatting schoot Antoaneta Vasile onhoudbaar in (1-5). Wel kwam er nog even hoop in de Nederland se harten toen Ria Gaken tot tweemaal toe voor Nederland scoorde (3-5). Doch al spoedig bleek die hoop ijdel, want door Antoaneta Vasile en Ana Stark werd het Voetbal Ook voor de wedstrijden voor de voor ronde van hel toernooi om het wereldkam pioenschap 1962 tussen Nederland en Oost- Duitsland is tha'ns overeenstemming be reikt. De ontmoeting Oost-DuitslandNeder land wordt maandag 15 mei 1961 gespeeld, voor de return is zondag 1 oktober 1961 gereserveerd. Inmiddels is ook al een oefenwedstrijd voor het voorlopig Neder lands elftal voor het komende seizoen vast gesteld. De „voorlopigcn" zullen woensdag 21 september ter voorbereiding van de wedstrijd tegen België uitkomen tegen het elftal van Saarland. Voor het Nederlandse B-elftal is ook reeds een wedstrijd vastgesteld. Woensdag 26 oktober zal het B-team in Nederland tegen Luxemburg A spelen. De KNVB voert voorts nog besprekin gen met de Tsjechische Voetbalbond voor een wedstrijd Nederland—Tsjechoslowa- kije zoals eerder werd gemeld speelt het Nederlands elftal 30 oktober in Praag tegen Tsjechoslowakije doch waar schijnlijk wordt deze ontmoeting pas in het voorjaar van 1962 gespeeld. Met de Hongaarse bond wordt tenslotte nog onderhandeld over een wedstrijd tus sen „Jong Oranje" en de Hongaarse jeugd- ploeg onder 23 jaar. Het programma van het Nederlandse A- team, dat voor wat het seizoen 1960-1961 betreft, vrijwel compleet is, ziet er thans als volgt uit: Seizoen 1960-1961: 21 september: voor lopig Nederlands elftal—Saarland, 2 okto ber: Antwerpen: België—Nederland, 30 oktober: Praag: Tsjechoslowakije—Neder land, 22 maart: NederlandBelgië, 30 april Nederland—Hongarije (voorronde w.k.), 15 mei: Oost-Duitsland—Nederland (voor ronde w.k.). Seizoen 1961-1962: 1 oktober: Nederland —Oost-Duitsland (voorronde w.k.), 22 ok tober: Boedapest: Hongarije—Nederland (voorronde w.k.), 12 november: Nederland —België. Van der Pijl, de oefenmeester, die de laatste drie seizoenen in dienst was van Hermes DVS doch zijn contract niet wens te te verlengen, zal het komende seizoen de eerste divisieclub Veendam gaan trai nen. Het contract dat een looptijd heeft van twee jaar, is reeds getekend. Eerder trainde Van der Pijl VFC en HBS. VOETBAL Voor RCH komt zondag het antwoord op de vraag of het het komende seizoen eerste divisie voetbal zal kunnen blijven spelen of dat over twee maanden gestart wordt als tweede divisie vereniging. Men weet het, de Racing heeft een niet gering voordeel in het feit dat een gelijkspel al voldoende is voor behoud van de plaats in de eerste divisie. In dat geval namelijk is het doelgemiddelde van de gewone com petitie van doorslaggevende betekenis. En dat is het best van RCH. Over het vermoedelijke resultaat valt weinig te zeggen. In een wedstrijd, waarin zulke grote belangen op het spel staan, spelen andere dan voetbaltechnische kwa liteiten veelal een zeer grote rol. Uiteraard heeft RCH, dat dus niet per se behoeft te winnen, een zeer redelijke kans op het behoud van zijn plaats. Vooral ook omdat de voorhoede van Graafschap verre van doortastend is en het zuiver moet hebben van het verrassingselement. RCH speelt in de gewone formatie: Huyer; Honout en v. d. Brink; Liefhebber, Rooders en Bies- brouck sr; Peper, Brouwer, Nanai, Bies- brouck jr en Kruyer. Scheidsrechter is de heer Martens. Voor de promotiecompetitie naar de ere divisie speelt VSV de laatste wedstrijd thuis tegen Vitesse, welke laatste club het grootste belang heeft bij een overwinning. Want gebeurt dat en verliest NOAD van DFC, dan is de Arnhemse club gepromo veerd. Maar noch in het een noch in hel ander geloven wij. In beide matches hou den wij het op gelijke spelen. GYMNASTIEK Zondag (aanvang twee uur) houdt HBC op haar sportcomplex aan de Cruquiusweg in Heemstede een massale gymnastiekde- monslratie, waaraan alle kampioenen van de KNGB meedoen. Er zijn veertien deel nemende verenigingen. De optocht naar het veld start om kwart over een met muziek van „Michael" uit Heemstede en de VlOS-drumband uit Castricum. SOFTBAL Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan houdt de softbalclub RCH zondag een softbaltoernooi (aanvang 10.30 uur). Aan dit toernooi, dat op het terreincomplex van het Heemsteedse Sportpark wordt gehou den. wordt deelgenomen door twaalf teams. De indeling is als volgt: Afdeling I: HHC, Pinguins, RCH, Roos- wijk; afdeling II: poule A: DIO, Lijnden. Vredenburgh, Pinguins 2; poule B: DSS, Onze Gezellen, Terrasvogels, TYBB 2. ROEIEN Op de Bosbaan worden dit weekeinde de internationale roeiwedstrijden van de „ko ninklijke" gehouden. Het belooft het hoog tepunt van het roeiseizoen te worden. Er is dit jaar wel uitzonderlijk grote buiten landse inschrijving uit Engeland, Frank rijk, België en Duitsland. Grote belangstelling zal uitgaan naar het nummer oude skif, waarvan de oudste Nederlandse roei-trofee, de Holland-beker de inzet vormt. De titelhouder Redelé zal het hier moeten opnemen tegen Bakker (De Maas), Rentmeester (Willem II) en de outsider Besteman (Viking). Van Duitse zijde is ingeschreven door Klaus von Fer- sen, finalist bij vele Europese kampioen schappen. België zendt zijn drie sterkste scullers, terwijl Engeland eveneens een van de betere scullers stuurt. Het staat zeer te bezien of Redelé de Holland-beker zal kunnen behouden. De eindstrijd zou wel eens kunnen worden gevoerd tussen Rentmeester, die in zeer goede vorm is, en Von Fersen. Ook bij de dames zijn er veel buiten landse inschrijvingen. Zoals de laatste ja ren het geval is. zullen de dames van de Hochschule fur Körper Kultur uit Leipzig wel weer enige overwinningen kunnen boeken. Ook het Spaarne verschijnt in een inter nationaal bezet veld. In het nummer jonge dubbel twee zullen de heren Appelboom en Steffelaar het zwaar te verduren krijgen tegen een ploeg van de Cercle des Regates Bruxelles en Saarbrücken. HONKBAL Ook dit weekeinde wordt er weer een volledig honkbalprogramma afgewerkt. Over de indeling van het hoofdklasse programma zullen de meeste verenigingen niet zo enthousiast zijn. Sparta bijvoor beeld speelt zondag tegen WVHEDW zijn vierde thuiswedstrijd. Schoten hoopt van daag op goed weer, want alleen dan kan de eerste thuiswedstrijd doorgaan. Schoten speelt vanmiddag dus op hel Haarlemse honkbalveld en wel tegen UW, de Utrechts-Amerikaanse benjamin in de hoofdklasse, die in Duncan een bekwame werper heeft. Doch deze heeft in dit sei zoen nog niet veel controle op zijn worpen gehad en dat zal de doorslag wel geven. Zondagmiddag speelt EHS thuis tegen VVGA en ditmaal zullen de landskampioe nen wel de eerste fikse zege in dit seizoen behalen. HHC speelt voor de tweede ach tereenvolgende maal in Amsterdam en heeft tegen O VVO weinig kans op de pun ten. EDO speelt vanmiddag tegen HCK. Veel zal afhangen van het al of niet aanwezig zijn van Dolf de Zwart. Ton Terneuzen toonde de vorige week zonder zijn catcher weinig te presteren. Alleen als HCK zijn werpers goed gebruikt, heeft Kinheim een kans op de overwinning, die echter wel naar EDO zal gaan. SC Haarlem speelt uit tegen ABC en heeft zeer weinig kans op succes. Kennemerland tenslotte speelt op eigen terrein een belangrijke wedstrijd voor de onderste plaats tegen Neptunus. Alleen met Stock op de plaat maken de Kennemerlanders een kans op de over winning. De wedstrijden, die op zondagmiddagen op het Haarlemse honkbalveld worden ge speeld, beginnen alle om twee uur. HANDBAL Dit weekeinde worden de laatste, beslis sende wedstrijden om het wereldkampioen schap veldhandbal voor dames gespeeld. Denemaz-ken en Polen spelen vanavond op het terrein van EDO om de vijfde plaats. De wedstrijd begint om halfacht en wordt om halfzeven voorafgegaan door een duel tussen de vertegenwoordigende teams van het district West A en West B. De drum band van „Bato" zorgt voor de muzikale omlijsting. Zondag staan in het Ajax-stadion in Amsterdam de eerste drie plaatsen op het spel. Het duel om de derde plaats begint om half drie, gevolgd door de finale om half vier. Bovendien leidt het internationaal hand balcontact door het omvangrijke Duitse bezoek nog tot enke.le wedstrijden voor Haarlemse ploegen. Een Haarlemse meis- jes-juniorenploeg speelt op het EDO-ter- rein zaterdagavond om half negen tegen Nieder Rhein. Zondag spelen op het terrein van de voetbalvereniging „Bloemendaal" de junioren van Concordia tegen een B- team van Nieder Rhein (9.30) en spelen de dames van De Blinkert tegen Turn- verein „Dinslaken", aanvang 10.30 uur. JUDO In de sportzaal van Nauwelaerts d'Agé aan de Bloemendaalseweg in Bloemendaal wordt zondag een nationaal judo-toernooi gehouden, georganiseerd door de judo specialisten van het CIOS in Overveen. Vooraanstaande judoka's als de internatio nals Bonte, Philips, Wagenaar, Lamers en Dadema. vorig jaar kampioen alle catego rieën. zullen hun krachten meten. Het toernooi begint om elf uur en zal tot on geveer halfdrie de aandacht vragen. TENNIS TC Heemstede vertrekt reeds vandaag naar Groningen om in goede conditie zon dag te duelleren met de Groningse Stu denten. Op mej. J. v. d. Duin, mevr. en de heer Pierlot, N. v. d. Horst en J. Borger- ding rust de zware taak om de kostbare plaats in de overgangsklasse A te verde digen. Het tweede team van de Haarlemse LTC speelt aan de Spanjaardslaan tegen Leimo- nias om te pogen tot de overgangsklasse A door te dringen. Voor Bloemendaal staat de plaats in de overgangsklasse B op het spel. pe Bloemendalers bezoeken in Am sterdam promotiekandidaat Vliegende Hol landers. Op Duinwijck zal Bloemendaal 2 een aanval wagen op de plaats van Heemstede 3 in de tweede klasse. Jatiloo kan tot dit niveau promoveren door aan de Duinwin de laan VVGA 2 te kloppen. Voorts zal WOC 4 trachten zijn positie te verdedi gen en zullen HBC, HLTC 4. Brederode 4 en Groenendaal 5 in eigen omgeving met de vierde klasse binnen bereik, alles geven. CRICKET Voor de eerste klasse A van de cricket competitie speelt Rood en Wit morgen thuis tegen Hermes DVS en moet zich op geduchte wijze weten te herstellen van de verrassende nederlaag van verleden week. Haarlem speelt uit tegen VOC met een draw als waarschijnlijk resultaat. In de tweede klasse A komt R. en W. II uit tegen een rivaal voor de bovenste plaats, het vorig jaar gedegradeerde VVV, dat een poging doet het verloren gegane terrein te herwinnen. 7-3. Bep de Groot scoorde weliswaar met een fraaie boogbal het vierde Nederland se doelpunt, doch dat was meteen ook het laatste Nederlandse wapenfeit. Door Ele- ne Padureanu en Antoaneta Vasile werd de eindstand 9-4. Roemenië zal dus, overeenkomstig de ver wachtingen, zondag in de finale uitkomen. Nederland zal tegen het verrassend ver slagen Duitse team moeten spelen voor de derde en vierde plaats. Halverwege de tweede helft raakte Ca rolina Cirligeanu vrij ernstig geblesseerd. Handbal Het is vrijwel uitgesloten dat zij zondag zal kunnen spelen. Het Nederlandse team speelde in de vol gende opstelling: doel: Gien van Maanen, achter: Mien de Neef en Jeanne Over bruggen, midden: Marjolein Das, Wil van Walraven en Ada Melse, voor: Bep de Groot, Nel van Hooff, Henny de Jong, Tjits de Groot en Ria Gaken. OostenrijkDuitsland De halve finale op het Vitesse-terrein in Arnhem heeft een verrassing opgele verd van formaat. Tot grote verbazing van de ongeveer 1000 Nederlandse toe schouwers waren de Oostenrijkse dames allerminst de mindere van de Duitse ploeg. Met goed spel, zij het iets minder vast dan de Duitse dames speelden de Oostenrijkers een onbevangen spelletje handbal en wonnen met 3-2. Geen moment is er sprake geweest van een Duits over wicht en het was vooral de robuuste Duit se doelvrouwe Martina Maudrich die zwaar op de proef werd gesteld. Elegan ter, maar niet minder kordaat weerde zich de Oostenrijkse doelverdedigster Gre- te Kunstel. De Grote Prijs van Recklinghausen, de zevende wedstrijd die meetelde voor het Europees kampioenschap draven, heeft voor het Nederlandse paard Hairos II een teleurstelling opgeleverd. Hairos II was met Geersen op de sulky snel weg uit het veld van twaalf deelnemers. Tweehon derd meter na de start maakte Hairos II tot grote verbazing van het publiek een fout door in galop te gaan. Terug in draf hield Geersen de teugel en deed geen en kele poging het verloren terrein te her winnen. Hairos II eindigde op de negende plaats in een kilometertijd van 1 min. 19.5 sec. Winnaar werd het in Duits bezit zijnde paard Ivacourt, die over 2120 meter een tijd maakte van 2 min. 46.7 sec. het geen een kilomtertijd van 1 min. 18.6 sec. betekende. Tweede werd de Zweed Adept Kaid D in 1.18.7. Koersen op Duindigt Na de voortreffelijke verrichting van de nieuwe Franse aanwinst Moutonnet kan het haast niet anders of dit snelle paard zal zondag op Duindigt in het internatio nale hoofdnummer de voornaamste rol spelen in de strijd tegen de opkomende klasse van Vanadis. In snelheid ontlopen beide paarden elkaar zeer weinig, doch daar Nottelman telkenmale met een furieuze eindspurt wint, zal ook deze Franse hengst hiertegen het onderspit moeten delven. Tarantella kan de derde plaats bezetten. De crack Theo Messidor, die 60 meter achter de kopgroep staat, zou het onmogelijke moeten verrichten om hier te kunnen winnen. In het stayersnummer doet Way Jewel der Lage Landen. Slaagt Piet Smit er in de zijn laatste optreden voor de Grote Prijs jonge hengst buiten de fouten te houden, dan kan hij zijn generale repetitie winnen, vóór Walter Ilollandia en Upperten. Out sider is Wilschot. In het amateursnummer kan de 3-jarige Youthfull Nora met een goede rijder zelfs gemakkelijk winnen, daar de taak voor Xema S en Van H te zwaar is. Hoewel het optreden van de Derby-kandidaat Ijsvogel S in Hilversum op een enorme teleurstel ling uitliep, is zijn kans zondag toch weer zo reëel, dat hij het geschokte vertrouwen met een zege kan herstellen. Zeer gevaar lijk is echter voor hem Xanno Hannover, die vooral tegen het einde zeer sterk gaat. Outsider is Ybert D. Na drie opeenvolgende overwinningen staat Xandro S thans vrij zwaar in de Guy Hanover-prijs. Desondanks kan hij winnen van Wanda van Gonny en Xanthi Con Dios. Outsider: Walkiire. Na zijn tweede plaats in Hilversum komt in het nummer voor 2-jarigen Zippy Ere bus het meest voor de overwinning in aan merking, die hem echter stei'k betwist zal worden door Zilo en Zeno. Het openings nummer zal een lange tweestrijd brengen tussen IJssel en Yankee Erebus, die eerst genoemde in zijn voordeel zal kunnen be slissen. Indien de draf van Xandor wordt getolereerd zou hij eveneens kunnen winnen. Opvallend goed komen ook deze keer weer de rennen voor de dag. Grote velden met goede paarden. In de Nimrod-prijs kan stal Bastei (Peigne d'Or, Old Satchmo) de overwinning inpalmen, vóór Maelstrom. In de semi-klassieke Haagse Ooievaar krijgt de crack Le Faquin het hard te verduren. Hij zal wellicht sneuvelen tegen Marialva II en de veteraan Sans Valeur. die slechts 48 kg heeft te dragen. In de amateurs en amatriceren gaat d' voorkeur naar Early Sun. I

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17