Blauwdruk voor het zelfbestuur van Nieuw Guinea gereed Kasavoeboe benoemd tot formateur in Kongo B.M.W. CITR0ËN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT hamol weer vandaag! HET WEER Boter maandag 0,25 per half pond goedkoper OPEL Kapitan Borgward - Skoda Centrale Raad krijgt uitgebreide, o.a. mede-wetgevende, bevoegdheden Beverwijker en Velsenaar gearresteerd Loemoemba voelt zich bedrogen en wil zich er niet bij neerleggen Massale betoging in Tokio cforeijou êmj! Democratisering van onder op, van boven af" A. J. Rotteveel's Automobielbedrijf t OATS VAN HAMBURG t Coiffure et Beaute Warm in het binnenland Aan het strand In de krant van heden vsrs slagrosmgebak Minister Marijnen akkoord Kennemer Automobielhandel Het woord is aan Amerikaanse ambassadeur naar Washington Kroesjtsjev in Boekarest Van Loon's Automobielbedrijf GARAGE MERBEWM Bekijk eerst de kollekties van Sporthuis Centrum GEERT HOOGEYEEN Vlieg naar Londen Retour Met hotel 4 dg. f129.- 74e JAARGANG No 287 ZATERDAG 18 JUNI 1960 305e JAARGANG No 135 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- TT 1 II I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). B™"! /W I I I 1^% 1 Verschijnt dageHjks beh. op zon-en feestdagen. Drakkerij^Gr. Heiligland 10. Tel. 1529, B* f| Q QI j. 6 ill O ij UU D lUQ kantoor Haarlem-N. Soendaplem, Tel. 5775o «i M A t P Pv.' Haarlems Dagblad/Opr. HaarL CrL Directie: P. W. Peereboom en Mr. EL C. van der Mije Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsvoorstel tot partiële herziening van de bewindsregeling voor Nieuw-Guinea. Met dit wetsvoorstel wordt bespoediging beoogd van een staatkundige ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea, ge richt op een snelle verwezenlijking van de doelstellingen van het UNO-IIandvest. Dè regering heeft daarbij in het bijzonder op het oog systematische inschakeling van de inwoners in het bestuur van hun land, niet alleen op ambtelijk niveau, maar vooral ook door de vorming van vertegenwoordigende lichamen, waarvoor dit wetsontwerp de kansen biedt. Zij kon ook nu nog geen termijn noemen binnen welke zelfbestuur te verwezenlijken is. Wel zullen alom de inwoners van Neder lands Nieuw-Guinea zo spoedig mogelijk vertrouwd worden gemaakt met het dragen van werkelijke verantwoordelijkheid en zullen zij als gesprekspartners gaan deelnemen in de bepaling van het te volgen beleid. De mogelijkheid tot deelneming aan het politieke leven was in Nederlands Nieuw- Guinea tot voor kort beperkt tot het lid maatschap van enkele adviserende raden op lokaal- en streekniveau. Daarbij zat de gedachte voor, dat de meest harmonieuze ontwikkeling wordt verkregen door een democratisering van -onder-op. Gezien de te verwachten snelle ontwikkeling van het politiek bewustzijn onder de inwoners van het gebied, meent de regering dat daar mee niet langer kan worden volstaan. Zij acht het daarom gewenst, de staat kundige ontwikkeling van twee kanten te gelijk aan te pakken: enerzijds lokale de mocratisering, anderzijds een centraal ver tegenwoordigend lichaam, waarin de pu blieke zaak ook publiek zal kunnen wor den behandeld. Plet samenbrengen en het samenwerken van vertegenwoordigers uit verschillende delen van het land, zonder onderscheid van bevolkingsgroepen, in een centraal verte genwoordigend college wordt bovendien een uitstekend middel geacht om onder de bevolking van dit geografisch en so ciaal zo zeer verbrokkelde gebied met zijn 200 talen een gemeenschappelijk besef, tot één land te behoren, verder tot ontwik keling te brengen en tot integratie van de verschillende groepen van inwoners van Nederlands Nieuw-Guinea te geraken. De Nieuw-Guinea Raad De regering heeft alvorens het ontwerp bij het parlement in te dienen na een eerste overleg ter zake enkele jaren ge leden over de uiteindelijke opzet van de Nieuw-Guinearaad opnieuw overleg doen plegen met vertegenwoordigers van de inwoners van Nieuw-Guinea, zowel au tochtonen als niet-autochtonen, in een ver- 'Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 -16 Bloemend aal, Tel. 57.500-57.501 Advertentie FRANS HALSSTR. 23 TEL. 61971 S» -sg Onze succes Permanent, is de ■4 Kadus. niet van natuurkrul te M onderscheiden. Gezichtsonlharing, electrisch en -«i harsbchandeling. 1 VTVYVVTYYVTVVTTVTVVVTTTTVVTT Advertentie Verwachting tot morgenavond: Nu en dan bewolking, maar droog weer behoudens een klei ne kans op onweer. Meest zwakke wind met zeewind langs de kust, vooral in het noorden van het land. In het binnenland aanhoudend warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hoge drukcentrum dicht bij ons land brengt ook zondag zomers en zonnig strandweer. In de middag 20 tot 22 gr. C. Zeewater 15 gr. C. Zwakke, in de middag matige zeewind. Vooruitzichtenna zondag iets koeler, maar na zwak koufront opnieuw zonnig strandweer. trouwelijk beraad. De opzet van de Nieuw- Guinearaad vond daarbij algemene instem ming. Uitgangspunt en samenstelling Uitgangspunt van de voorgestelde rege ling is, dat een Nieuw-Guinearaad alleen dan bevrediging zal schenken, wanneer hij voldoende representatief is voor de ge hele bevolking en bovendien door de toe gekende bevoegdheden wezenlijke inhoud heeft. Uitgaand van de realiteit, moest daartoe een soepel juridisch kader worden gescha pen, waarbij zowel reeds -dadelijk aan de Nieuw-Guinearaad een bevredigend aantal concrete bevoegdheden wordt verleend als tevens voldoende ruimte wordt geboden voor de beoogde verdergaande staatkundi ge ontwikkeling. In verband hiermede is bijvoorbeeld het aantal leden niet gefixeerd, maar gesteld op ten minste 24 en ten hoogste 48. Voor een Raad wordt gedacht aan on geveer 28 leden. Het representatief karak ter zo goed mogelijk tot uiting te laten komen, is het doel erop gericht, reeds bij de samenstelling van de eerste Raad ten minste de helft van het aantal leden te doen kiezen. Immers, zoals ook de erva ring elders leert, voelt men zich slechts dan werkelijk vertegenwoordiger van het volk, indien men gekozen is. Eerst getrapte verkiezingen Bij de verkiezingen wordt een districten stelsel toegepast. Dit wordt het meest aan gewezen geacht voor een land als Neder lands Nieuw-Guinea, waarbinnen zich in de verschillende delen uiteenlopende ni- veau's van ontwikkeling voordoen. Als na te streven doel is evenwel gesteld een eenvormig stelsel van rechtstreeekse ver kiezingen. Als overgangsfase zullen in bepaalde lan delijke gebieden voorlopig getrapte ver kiezingen moeten worden gehouden. In stedelijke centra zullen waarschijnlijk on middellijk rechtstreekse verkiezingen kun nen worden georganiseerd. Er zullen echter nog niet overal verkie zingen mogelijk zijn. Voor sommige ge bieden zullen vertegenwoordigers door de gouverneur moeten worden benoemd. Bij de hantering van zijn benoemings recht dient de gouverneur zorg te dragen, dat het vertegenwoordigend karakter van de Raad in zijn samenstelling zo duidelijk mogelijk tot uitdrukking komt. Het aantal te kiezen en het aantal te benoemen leden wordt voor elke zittingsperiod# door de Kroon bepaald. Als overgang naar verkie zingen zal het voorts mogelijk zijn, dat in bepaalde streken van de bevolking reeds aanbevelingen worden ingewonnen. De waarde daarvan ligt vooral hierin, dat de gouverneur niet zonder meer overgaat tot benoeming, maar dat hij de bevolking van de desbetreffende gebieden op die wij ze toch enigermate betrekt bij de samen stelling van de raad. De voorzitter van de Raad wordt be noemd door de Kroon, na de eerste zit tingsperiode uit een voordracht van drie personen door de Raad. Daarbij is de mogelijkheid opengelaten, tot voorzitter een persoon voor te dragen en te benoe men, die geen lid is van de Raad. Deze verkrijgt door die benoeming het lidmaat schap van de Raad boven het vastgestel de aantal leden. (Vervolg op pag. 2) pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Agenda van Haarlem en IJ mond 7 Uit stad en omgeving 5, 7 Beurs 11 Medische verzorging7 Kerkdiensten 7 Films 7 Kerkelijk Leven4 Filatelie 9 Puzzel9 Erbij13 tot 17 Scheepsberichten 11 Kunst 4 S port 17 T aal-I aria 4 Uit het binnenland2, 4 Buitenlands nieuws 3 Beeldverhalen 9 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" De rijksrecherche is er na negen jaar on afgebroken speuren thans in geslaagd de daders van de roofoverval te pakken, die in de nacht van 7 op 8 augustus 1951 in de Purmer is gepleegd. Zij heeft opnieuw ge arresteerd de toen 28-jarige G. T. uit Be verwijk en nu ook diens drie jaar oudere broer F. H. S. T. uit Velsen. De eerstge noemde was reeds kort na de overval ge arresteerd, maar moest wegens onvoldoen de bewijs weer op vrije voeten worden gesteld. Beiden hebben een volledige be kentenis afgelegd. Zij zijn in Amsterdam ingesloten en voor de officier van Justitie geleid. In de genoemde nacht zijn drie bejaarde mensen het slachtoffer geworden van deze roofoverval. Zij werden zo ernstig mis handeld, dat de toen 79-jarige heer J. van Laan twee dagen daarna aan de gevolgen is overleden. Zijn beide zusters, de (des tijds) 76-jarige Suzanne en de 74-jarige Neeltje, zijn, ondanks de ernst van hun kwetsuren, hersteld. De buit van de rovers bedroeg slechts dertig gulden. (Van onze correspondent in Brussel) De aanwijzing van Joseph Kasavoeboe tot formateur van het Kongolese kabinet, na de eerste bijeenkomst van bet Kongo lese parlement, was voor politieke krin gen in de Belgisebe hoofdstad geen ver rassing. Tegen de informateur Loe moemba, de president van de Kongolese Nationale Beweging, was een coalitie van gematigde partijen gevormd, met als voornaamste leiders de Kongolese poli tici Kasavoeboe, Ueo, Kalondji en Boli- kango. Door de politieke moeilijkheden als ge volg van de formatie van het provinciale gouvernement in Katanga viel voor Loe moemba, die voor alles de eenheidsstruc tuur van de Kongolese staat verdedigt de steun weg van de federalistische partijen van deze provincie. Loemoemba had aan de Conakat, een van de twee grote par- Advertentie ZONDAGS SPECIAAL AANBEVOLEN door onze Chef-Banketbakker GROTE MARKT H E Y N S HOUTPLEIN (Van onze Haagse redacteur) De minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, heeft vrijdagmiddag na overleg in de ministerraad het besluit van het produktschap voor zuivel goedgekeurd om van aanstaande maandag af de boter- prijs met een gulden per kilo een kwart je per pakje) te verlagen. De minister heeft deze toestemming gegeven ..hangen de een nadere ontwikkeling van de zuivel- siluatie" zoals een woordvoerder van het departement verklaarde. Zoals wij reeds berichtten nam het be stuur van het produktschap tot deze maat regel zijn toevlucht om de afzet van boter op de binnenlandse markt te stimuleren. De laatste weken hoopten de voorraden boter zich in de koelhuizen van het voedselinkoopbureau onrustbarend op. De prijsverlaging komt tot stand door een toeslag uit het zuivelfonds. Het ligt voor de hand dat nu juist deze week de begro ting van het landbouwegalisatiefonds, waarvan het zuivelfonds een onderdeel is, drastisch moest worden herzien er zal 60 miljoen meer bij moeten dan aanvan kelijk was geraamd men in regerings kringen enigszins terughoudend was over de door het produktschap beraamde maat regelen. Aan de andere kant was de minister min of meer in een ^wang- positie geraakt omdat de plannen van het produktschap bekend waren geworden. De Een goederentrein uit de richting Woerden is vrijdagochtend vroeg in station te Gouda op een stilstaande goederentrein gelopen. Drie tankwa gens ontspoorden en kwamen dwars over de rails terecht. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor; wel ivas er materiële schade. boterhandel zou gestagneerd worden wan neer de beslissing over de boterprijs te lang zou uitblijven. Minister Marijnen heeft dus, zij het na enige aarzeling, aan de wensen van het produktschap toegegeven. Vandaar ook zijn waarschuwende toevoeging, dat deze consumentensubsidie van de situatie op de zuivelmarkt afhankelijk wordt gemaakt. Overigens betekent de toeslag van een gul den per kilo geen volstrekt verlies. De kos ten van opslag in een koelhuis en de daar mee gepaard gaande verliezen door uit slag en dergelijke en ten slotte het vaak in geforceerd tempo ruimen van de voor raden gaat eveneens met grote verliezen gepaard. Voorts is een deel van de hieruit voortvloeiende lasten voor het zuivelfonds reeds begrepen in de herziene raming van het landbouwegalisatiefonds. tijen van Katanga, drie ministersportefeuil les aangeboden. De berekeningen van Loe moemba kwamen overigens niet uit omdat enkele kleine partijen hun steun, zowel aan Loemoemba als aan het „Kartel der gematigde partijen" hadden toegezegd. Zijn laatste poging mislukte, zodat hij in de avonduren zijn informatieopdracht moest terug geven. Zonder tijd te verliezen benoemde de Belgische minister-president Ganshof van der Meersch daarna Kasavoeboe tot for mateur. Intussen was bekend geworden dat het „Kartel der gematigden" .in het Kon golees parlement een coalitie van 75 ze tels acht zich had weten te krijgen. Ka savoeboe verklaarde aan journalisten dat hij reeds heden een gesprek hoopte te heb ben met Loemoemba. Onmiddellijk nadat hij van zijn informa tieopdracht was ontheven verklaarde Loe moemba, dat „hij het slachtoffer was ge worden van een samenzwering." „Ik heb de taak van informateur slechts gekregen om de schijn te redden", zo zei hij, hier aan toevoegend „nooit te zullen deelne men aan een andere regering dan hij had voorgesteld". Loemoemba verklaarde voorts, dat de door hem gevormde regering, waarin op de lijst de naam van Kasavoeboe voor kwam als ministerpresident, over een meerderheid zou hebben beschikt van 84 van de 137 zetels in het Kongolese par lement. Hij zou zelf de eerste president zijn van Kongo, dat over 13 dagen onaf hankelijk wordt. Loemoemba dreigde voorts „onmiddellijk te zullen overgaan tot de vorming van de door hem samenge stelde regering". Naar het Belgische persbureau in Leo- podstad verneemt zouden verscheidene door Loemoemba als kandidaten voor het ministerschap genoemde figuren hun me dewerking in feite niet hebben toegezegd. Kasavoeboe ontkende er in te hebben toe gestemd als minister-president te zullen optreden. Men betwijfelde in Leopoldstad dan ook, of de door Loemoemba voorge stelde regering inderdaad over 84 zetels in de volksvertegenwoordiging zou hebben be schikt. De leiders van het „Kartel" heb ben consequent geweigerd in te gaan op uitnodigingen van Loemoemba om bespre kingen over de vorming van een regering te voeren. Ook de bemiddelingspogingen van de Belgische minister-president heb ben hierin geen verandering kunnen bren gen. Jason Sendwe, de leider van de Baloe- Bakat-partij in Katanga, heeft de vor ming van een tweede provinciale regering aangekondigd, enkele uren na het bekend- worden van de vorming van een officië le provinciale regering, waarin Moise Tsjombe, de leider van de Conakat-partij, premier is. Donderdagavond had Tsjombe aan journalisten meegedeeld drie minis teries aan de Baloebakat-partij te zullen aanbieden, doch later werd gezegd, dat zeven ministerzetels naar de Conakat-par tij en twee naar de onafhankelijken wa ren gegaan. In de provincies Kasai en NederKongo zijn de tribale tegenstellingen nog steeds groot en verschillende ethnische partijen dreigen afzonderlijke provinciale regerin gen te vormen. Uit Leopoldstad wordt nog gemeld dat dc Russen een bod zouden hebben gedaan op een groot flatgebouw dat tien miljoen gulden kost en waar de Russen hun am bassade zouden vestigen. De Kongolese Senaat heeft op zijn eer ste vergadering reeds een standpunt be paald ten aanzien van de rassenpolitiek in Zuid-Afrika. Eenstemmig werd een motie goedgekeurd, waarin werd verklaard dat Kongo geen prijs stelt op de aanwezigheid van een Zuidafrikaanse vertegenwoordiger op de komende onafhankelijkheidsfeesten en de senatoren zich uitspraken tegen di plomatieke betrekkingen met Pretoria. Advertentie de volmaakte auto van dit jaar. KLEVERLAAN 6 a - BLOEMENDAAL sub-dealer - Telefoon 51095 Delille: De wereld is klein voor hen, die de hemel zien. TOKIO (UPI) Voor het parlemènts- gebouw in Tokio hadden zich vanmorgen al een tweehonderdduizend demonstranten verzameld in een laatste poging om de automatische inwerkingtreding van het Japans-Amerikaanse veiligheidsverdrag te verhinderen. De politie die verklaarde dat het aantal betogers „slechts" zeventig duizend bedroeg, sloot de hekken voor het gebouw en vormde met vrachtwagens een soort barricade. Zeventienduizend agen ten, voorzien van gasmaskers, waren samengetrokken. Het verdrag, dat voorziet in het prolon geren van Amerikaanse bases in Japan voor een nieuw tijdvak van tien jaar, krijgt vandaag na middernacht automa tisch wetskracht indien het parlement nog in zitting is. De linkse demonstranten ho pen de kamerleden voor die tijd gedwon gen te hebben hun zetels te verlaten. Uit de menigte klonken anti-Amerikaan se leuzen als „Wij hebben Ike angst aan gejaagd" en „Ike capituleerde". Studen ten pochten dat zij thans de Japanse poli tiek voorschrijven. TOKIO (AFP) De Amerikaanse am bassadeur in Japan, Douglas MacArthur jr, is naar Washington ontboden voor het uitbrengen van een rapport over de toe stand in Japan zo verklaart men op het Japanse ministerie van Buitenlandse Za ken. Volgens andere berichten zal MacArthur worden vervangen om een ontspanning in de toestand teweeg te brengen en als in leiding tot een wijziging in de Amerikaan se politiek jegens Japan. BOEKAREST (UPI) Premier Kroesj tsjev is vanmorgen in Boekarest aange komen als hoofd van een delegatie die het derde congres van de Roemeense com munistisch partij zal bijwonen. Advertentie 700 COUPE ƒ6.795.— 700 LIMOUSINE ƒ6.195.— Vraagt vrijblijvend demonstratie Korte Kleverlaan 30-40, Bloemendaal Tel. (02500) 5.13.01 - 5.54.46 Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KÓNINGSPLEIN) AMSTERDAM'TEL 223596 REGEN- EN TWEEDJASSEN Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie Daar hebt u nooit spijt van! Grote Houtstraat 16 - Tel. 22172 Advertentie HOOFDAGENT ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp B-agent: GAR. SMIT, Zandvoort B-agent: GAR. STROBBE, Hillegom B.-agent: J. J. v. KOOTEN, Haarlem Advertentie Voordelig en komfortabel prfll2.- H - 'dam-C.—Londen-C.) B (A'dam/R'> BENELUX TRAVEL SERVICE Reguliersgracht 45. A'dam-C., Tel. 33301

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1