Sporen uitgewist na ongeluk met een zweefvliegtuig VELPON NEDERLANDS EEG-BELEID Blauwdruk voor zelfbestuur van Nieuw-Guinea Moede? ontharing depilars Ook morgen nog warm en bondig Onderzoek tegen luchtmachtkapitein en een burger op vliegveld Volkel Eis van negen maanden tegen leider van nozembende Uitbouw van wegennet is dringend nodig Versteviging „Zes" is hoeksteen Nederlandse politiek BABYDERM Nutteloze uitgaven voor mislukte geschieds- schrijving der marine Bezorgdheid over de financiële toekomst der ziekenfondsen ZATERDAG 18 JUNI 1960 2 Douanebeambte stal uit havenloodsen Jongen doodgestoken hij vechtpartij in Sliedrecht Zeemacht personeel wil sneller salarisverhoging Zes jaar voor moord op „Blonde Marie" A .N\W.B .-jaarverslag Vóórhel Tere Baby-huidje Er is een diepgaand onderzoek ingesteld naar het optreden van luchtmacht-kapitein H. uit Uden, die er van verdacht wordt op eerste pinksterdag het onderzoek bemoei lijkt te hebben, dat naar aanleiding van een zweefvlieg-ongeluk door de Koninklij ke Marechaussee, de Rijksluchtvaart dienst en de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie werd ingesteld. Op die 5e juni steeg omstreeks het mid daguur een andere kapitein van de lucht macht, H. F. B. uit Eindhoven, op het militaire vliegveld Volkel bij Veghel in Noord-Brabant op in een tweepersoons zweefvliegtuig, een lestoestel. Voorin de cockpit zat een burgerleerling, de 38jari- ge vertegenwoordiger Van L. uit Veghel. Beiden waren lid van de gecombineerde burger- en militaire zweefvliegclub Uden. Wel is het de plicht van de kapitein, die optrad als zweefvlieginstructeur, zelf na te gaan of het toestel geheel in orde en luchtwaardig is, maar hij heeft later ver klaard, dat zijn collega-kapitein H. vóór de start tegen hem zei: „Stap maar in, dit toestel is in orde". Het was niet in orde, integendeel. Nadat het toestel aan de lier tot een hoogte van ongeveer 150 a 200 meter was opgetrok ken en de lier ontkoppeld was, bleek het hoogteroer niet te fungeren. Eerst meende de instructeur, dat hij nog vast zat aan de lier, maar al spoedig bleek hem, dat dit niet het geval was. Het toestel begon steil naar beneden te duiken. Voorin meende de leerling aanvankelijk, dat dit niet hinderde en dat zijn instructeur het vliegtuig vlak bij de grond nog wel recht zou trekken. Dat gebeurde niet. Voor de ogen van vele aanwezigen stortte het toestel met de neus in een korenveld en sloeg om. Van de cockpit was vrijwel niets meer over. Alleen de staart van het toestel was nog zo goed als onbeschadigd. Beide inzitten den waren zwaar gewond en werden ijlings naar een ziekenhuis gebracht, waar zij ook thans nog verpleegd worden. Van de leerling was een onderbeen weggesla gen; het andere onderbeen was verbrij zeld. De kapitein had een zware hersen schudding, enkele gebroken ribben, een gebroken borstbeen en nog andere verwon dingen. De narechaussee, de Rijksluchtvaart dienst en de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie stonden aanvankelijk voor een raadsel: men kon geen aanwijsbare oor zaak voor het ongeluk vinden. Maar later werd bekend, dat er terstond na het onge luk door andere leden van de zweefvlieg club koortsachtig gewerkt was om de spo ren, waaruit de oorzaak duidelijk bleek, uit te wissen. Het toestel was daags tevoren nageke ken, omdat vliegers gemeld hadden, dat er iets aan de besturing haperde. De ver antwoording voor de reparaties lag bij de twee kapiteins. Kapitein H. was aanwezig, 'Advertentie Iedere vrouw kent de moeilijkheden die er echt niet behoeven te zijn. Wanneer het de nare dagen betreft is iedere vrouw het zelfde. Ze voelt zich gede primeerd en onzeker. Mogen wrj U daarom een goede raad geven. Gebruik Interna, 't Is veilig, 't Is volkomen onzicht baar. Interna is ook zo onge looflijk gemakkelijk, omdat verband en gordel volkomen overbodig zijngeworden door deze methode. Het geeft U volkomen bewegingsvrij heid. 't Dagelijks werk, fiet sen, spel, sport en dansen, ja zelfs zwemmen kan gewoon doorgaan. Wanneer U een maal Interna hebt gebruikt wilt U niet anders. Vraag daarom Interna, de veilige Tampon! verkrijgbaar bij elke apotheker en drogist Voor de rechtbank in Amsterdam stond een 26-jarige voormalige douanebeambte terecht, die wegens diefstal en heling een jaar gevangenisstraf tegen zich hoorde eisen. Op de tafel van de rechters werd een deel van de buit uitgestald, die deze verdachte zich in de laatste acht jaar uit loodsen, voornamelijk in de Amsterdamse haven, had toegeëigend: onder meer fles sen wijn en sterke drank, zakken maan zaad, amandelen en andere produkten, pot ten jam en blikken soep. De zaak was uitgekomen toen een 37- jarige voormalige bewaker op het terrein van de stoomvaartmaatschappij Nederland betrapt werd bij een poging om een dek zeil weg te nemen. Bij zijn verhoor ver klaarde deze bewaker, dat hij weieens aan de douanebeambte dekens gaf, die aan het rijk toebehoorden. Toen de politie daarop huiszoeking deed bij de douanebeambte vond zij ook andere goederen, die naar de man bekende, uit havenloodsen waren ge stolen. toen het toestel op eerste pinksterdag na de reparatie voor zijn collega-instructeur gereed werd gezet. Defect hersteld na het ongeluk Terstond nadat het even later was neer gestort, ontdekten andere clubleden dat een pal van het hoogteroer ontbrak. Ter wijl kapitein H. enkele leden van de ma rechaussee aan de praat hield bevestigde het burgerlid van de club, S. de pal. Ook de kapitein zou later nog iets aan het hoogteroer veranderd hebben, zodat het oorspronkelijke mankement, dat de oor zaak van het ongeluk was, niet meer te zien was. De burger S., die later veel spijt van zijn impulsieve optreden heeft gekregen en dit vrijwillig aan de justitie heeft op gebiecht, heeft verklaard dat kapitein H. en hij daarbij hadden samengewerkt. Ook de kapitein heeft toegegeven, dat het on derzoek met opzet is bemoeilijkt en dat hij daaraan enige schuld heeft. Hem is hangende het onderzoek het zweefvliegen ontzegd. Nadat de sporen waren uitgewist, hoor de ook de in het ziekenhuis te Veghel op genomen kapitein B. daarvan. Hij maakte zich over deze knoeierij uitermate zenuw achtig en nam het de schuldigen hoogst kwalijk. Dit was de druppel, die voor burger S. de emmer deed overvloeien. Dit clublid kon geen nalatigheid verweten worden. Hij had met de reparatie noch met het opstij gen iets te maken gehad. Hij had de ver ongelukte kapitein, die het toestel voor het opstijgen niet voldoende had nagekeken, slechts van morele schuld willen vrijwa ren. Nu deze dat niet op prijs stelde, biechtte S. alles aan de onderzoekende in stanties op. Er werd tegen hem proces verbaal opgemaakt op grond van art. 189, Wetboek van Strafrecht dat het uitwissen van sporen en het bemoeilijken van het onderzoek door de politie, ingesteld tegen een ander, die van een misdrijf wordt verdacht, strafbaar stelt. Kapitein H. zal wellicht voor militaire instanties verant woording moeten afleggen. Bovendien hebben beiden zich schuldig gemaakt aan overtreding van de Lucht vaart-Rampenwet, waarin staat dat het verboden is aan een vliegtuigwrak ver anderingen aan te brengen zonder voor kennis van de vooronderzoeker. Intussen maakt de leerling-zweefvlieger, die voorin de cockpit zat en wiens ene onderbeen bij de val werd afgerukt, het naar omstandigheden redelijk wel. Er be staat een mogelijkheid, dat zijn andere onderbeen, dat verbrijzeld was, behouden blijft. Een jongen die op 22 april in Sliedrecht een vechtpartij heeft uitgelokt, met als triest resultaat dat een 19-jarige jongen uit Sliedrecht door messteken dodelijk werd verwond, heeft zich voor de Dordtse rechtbank moeten verantwoorden. Het was een 19-jarige magazijnbediende uit Gorinchem, aan wie ten laste werd ge legd, dat hij in gezelschap van een aan tal kornuiten, allen voorzien van messen of kettingen, naar Sliedrecht was gegaan en daar geweld had gepleegd tegen een aantal Sliedrechtse jongens. Eén van de jongens had hij met een fietsketting een slag in de nek gegeven. De officier van Justitie had enige Go- rinchemse en Sliedrechtse jongens als ge tuigen opgeroepen. Uit wat zij vertelden kwam vast te staan, dat de magazijnbe diende als leider van de nozembende te beschouwen was geweest. De verdachte had, toen hij gegrepen werd, een jasje aan, op de rug waarvan een doodskop ge schilderd was en de woorden „De Stom pers". Hij had een kettinkje om met een doodskop als hangertje en aan de fietsket ting, waarmee hij had geslagen, had hij voor het gemak een handvat gemaakt. De verdachte bekende de hoofdzaken van het ten laste gelegde. Hij maakte een timide indruk en toen de president sprak van dierlijke instincten keek hij hem niet begrijpend aan. De officier van Justitie zei, dat als men de geestelijke bagage van een jongen als deze uitpakt, daaruit te voorschijn komen een mes, een doodskop, patates frites, ijsjes, Elvis Presley en een fietsketting met een handvat. „Helaas lo pen er velen van dit soort in Nederland rond," zei de officier, die negen maanden gevangenisstraf eiste. De rechtbank zal op 8 juli uitspraak doen. Het hoofdbestuur van de militaire be langenvereniging van beroepsschepelingen bij de zeemacht heeft in telegrammen aan de voorzitter van de Tweede Kamer en aan de minister van Defensie gepleit voor een vroegere datum van inwerking treding van de in de defensienota aange kondigde salarisverbeteringen. De datum, die in de nota genoemd wordt, is 1 janua ri 1961. De telegrammen werden ver stuurd uit de algemene vergadering van deze vereniging, die in Vlissingen gehou den werd. De moordenaar van Blonde Marie is door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar en terbeschikkingstelling van de regering. Hij werd schuldig verklaard aan doodslag en diefstal. Het hof bevestigde met deze uit spraak het vonnis van de Haagse recht bank. De dader, een 28-jarige huisschilder wurgde in de avond van 30 december 1958 de alleenwonende vrouw in haar kamer tje aan de Nieuwe Haven te Den Haag. Daarna stal hij een aantal artikelen uit haar kamer. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank had aanvankelijk een gevangenisstraf geëist van 12 jaar en ter beschikkingstelling van de regering. Uit het thans verschenen jaarverslag van de A.N.W.B. blijkt, dat deze organi satie aan het einde van 1959 ruim 430.000 leden en 280.000 wegenwachtleden had; een toeneming van resp. 15.000 en 60.000 leden. In een critische beschouwing over de uitbouw van het wegennet wordt o.m. ge zegd, dat de A.N.W.B. in 1970 meer dan een miljoen auto's en in 1980 ruim 1,4 miljoen auto's in Nederland verwacht. Om deze aanwas op te vangen zal, tot 1970, behalve stedelijke verkeersvoorzie- ningen, 550 km autosnelweg met twee rij banen, 450 km primaire weg met drie rij stroken, 300 km primaire weg met twee rijstroken en 700 km provinciale weg moe ten worden aangelegd. Men verwacht ech ter niet, dat het tot die wegenbouwpresta- tie zal komen. Op grond van een te verwachten inko men per hoofd van de bevolking in 1980 moet zelfs met 130 auto's per 1000 inwo ners of 1,6 miljoen stuks voor 13 miljoen Nederlanders rekening worden gehouden. De gemotoriseerde tweewielers zijn dan nog buiten beschouwing gelaten. In het jaarverslag wordt opgemerkt dat in 1960 voor alle wegen en bruggen 222,2 miljoen gulden wordt uitgegeven, waar van 90 miljoen voor nieuwe werken. Ge schat wordt, dat het wegverkeer 595 mil joen zal opbrengen aan wegenbelasting en bijzonder invoerrecht, waarbij invoerrech ten, weeldebelasting e.d. buiten beschou wing zijn gelaten. Ofschoon ons land de bij de Conventie van Genève ingevoerde verkeersborden gebruikt, heeft Nederland er nog zestien (waarvan enkele met opschriften) die voor buitenlanders onbekend of onduide lijk zijn. Onder andere wordt gewezen op het bord voor verkeerspleinen, waaraan hier niet, doch in Duitsland wel voorrangsrecht ont leend kan worden. De Nederlandse regering huldigt nog steeds het standpunt dat zowel de verwezen lijking van de gemeenschappelijke markt en de intensivering van de politieke samen werking van de „zes", dat wil zeggen Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, West- Duitsland en Italië, die daarvoor noodzakelijk is, als de versterking van de algemene Europese eenheid en de totstandkoming van een bredere Europese economische inte gratie de hoekstenen van haar beleid moeten zijn. De regering verklaart dit in het memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de eerste verslagen der regering omtrent de uitwerking en toepassing van het verdrag van de Europese Economische Gemeenschap, E.E.G. Het ontstaan van de EVA baart de re gering zowel om economische als politie ke redenen grote zorg. Als uiteindelijk doel heeft de Nederlandse regering steeds een grote vrijhandelszone voor ogen ge staan. In dit verband wordt vermeld, dat de regering het standpunt van de Amerikaan se regering deelt, dat het ongewenst zou zijn als de E.E.G. en de EVA een uitsluiten de preferentiële regeling voor hun douane tarieven flbuden treffen. Over de door vele Tweede-Kamerleden gewraakte verhoging van de omzetbelas ting op een aantal invoerprodukten waar voor het invoerrecht volgens het E.E.G.- verdrag op 1 januari 1959 moest worden verlaagd, verklaart de regering dat hier bij niet de verlaging der invoerrechten werd vervangen door een belasting. Het gaat hier om een gelijktrekking van de Advertentie N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook (Vervolg van pag. 1) De regering acht het dan gewenst aan de Raad reeds dadelijk de mede-wetge vende taak toe te vertrouwen. In het wetsontwerp worden de volgende bevoegd heden aan de raad toegekend: Het recht van petitie. Het recht van interpellatie. Het uitbrengen van advies over ontwer pen van wetten en van Algemene Maat regelen van Bestuur, die voor Nederlands- Nieuw-Guinea verbindend zullen zijn. De medewerking aan de vaststelling van ordonnanties met het recht van amende ment. Het recht van initiatief. De medewerking aan de totstandkoming van de begroting. Wat de laatste bevoegdheid betreft, is er naar gestreefd de Raad zo nauw mo gelijk te betrekken bij de totstandkoming daarvan, van primair belang daarbij is, dat het begrotingsdebat in de raad zich van meet af aan richt op het beleid, het geen in een parlementaire democratie de kern vormt van de begrotingsbehandeling. Dit beraad moet bovendien volledig kun nen doordringen tot de Staten-Generaal. De behandeling door de raad eindigt met een verslag, dat een uiteenzetting bevat van de standpunten van de raad. Hierme de doen de gouverneur en de minister hun voordeel bij de opstelling van de ontwerp-begroting, die bij de Staten-Gene- ral zal worden ingediend, onder bijvoe ging van het verslag van de Raad. Dagelijks bestuur Het spreekt vanzelf dat de Nieuw-Gui- nea-Raad niet doorlopend in zitting bijeen kan blijven. De leden moeten de gelegen heid hebben naast het lidmaatschap hun normale maatschappelijke functie in de plaats van hun inwoning te blijven ver vullen. Een college van gedelegeerden, gekozen uit en door de raad, zal het dagelijks be stuur kunnen vormen. Dit college zal een afspiegeling moeten zijn van de Raad. De verkiezing van de leden van het college van Gedelegeerden geschiedt daar om op zodanige wijze, dat de overeenstem mende wil van elk viertal Raadsleden leidt tot de vervulling van een plaats in het college. Uitgaande van een aantal leden van de raad van tenminste 24 en ten hoogsz 48, komt men tot een aantal leden van het college van gedelegeerden van tenminste 6 en ten hoogste 12. De voorzitter van de Raad is tevens voorzit ter van het College van Gedelegeerden. Het College van Gedelegeerden oefent gedurende de tijd, dat de raad niet in zitting bijeen is, de taak van de raad uit, met uitzondering van een aantal bevoegd heden, die aan de volledige raad zijn voorbehouden, zoals de medewerking aan het totstandbrengen van de hoofdbegroting en het recht van initiatief. Lokaal bestuur Vanzelfsprekend zal tevens bijzondere aandacht worden geschonken aan de ver dere lokale democratisering van het be stuur. Inschakeling van de bevolking en het bijbrengen van de bewustheid van de eigen (mede-) verantwoordelijkheid voor dorps- en lokaal bestuur, is daarom een voornaam punt van beleid. De staatsrege ling moet daarvoor de hoofdlijnen en de waarborgen bevatten. Colleges van overleg De inleiding tot de decentralisatie be gint als regel met de aanwijzing van ver trouwensmannen, eventueel- verenigd in colleges van overleg. Deze worden door het bestuur geraadpleegd zo dikwijls het dit wenselijk acht. Zodra voor het betrok ken gebied een territoriale gemeenschap wordt ingesteld, neemt de taak van de vertrouwensmannen een einde. Territoriale gemeenschappen Het wetsontwerp opent de mogelijkheid, „territoriale gemeenschappen" in te stel len van verschillend type. Daarbij wordt gedacht aan dorps-, stads- en streekge- meenschappen. Deze vooral de streek- Advertentie Plak gemakkelijker! met de nieuwe dop gemeenschappen kunnen uiteenlopen in grootte. De territoriale gemeenschappen worden collegiaal bestuurd. De leden van de raad, die aan het hoofd van de ge meenschap staat, worden in beginsel ge kozen. Bij de verkiezingen wordt geen on derscheid gemaakt naar bevolkingsgroe pen. Voor de toekomst wordt gestreefd naar één eenvormig stelsel van recht streekse verkiezingen. „Doelgemeenschappen" Ten slotte opent het wetsontwerp de mo gelijkheid tot instelling van niet-territoria- le gemeenschappen, met besturende en verordenende bevoegdheden (zg. doelge meenschappen). Het kan namelijk van be lang zijn, dat de verzorging van bepaal de, min of meer openbare belangen, wel ke thans soms geschiedt in de vorm van een coöperatieve vereniging, plaats heeft door krachtens de wet ingestelde, met pu bliekrechtelijke bevoegdheden en ook plichten beklede openbare gemeenschap pen, die onder publieke controle staan. Advertentie In het verslag van de Algemene Reken kamer over het afgelopen jaar wordt ge zegd: „De geschiedschrijving van de Koninklij ke Marine in oorlogstijd was in 1949 op gedragen aan een hoogleraar in de ge schiedenis van het zeewezen, met wie na veelvuldig schriftelijk en mondeling over leg in 1951 een schriftelijke overeenkomst ter zake werd aangegaan. In haar verslag over 1951 heeft de Ka mer er melding van gemaakt, dat zij des tijds aan de minister van Marine had voorgesteld, uitgaven voor dit doel achter wege te laten. De minister achtte deze geschiedschrijving evenwel van een dus danig nationaal en internationaal belang, dat hij het niet verantwoord achtte, van publikatie af te zien. Reeds betrekkelijk spoedig bleek, dat de auteur door allerlei omstandigheden niet in staat was, zich aan de contractueel vast gelegde termijnen van oplevering te hou den, om door het lange wachten op ge gevens uit het buitenland, het verschijnen van buitenlandse publikaties, waarmee re kening moest worden gehouden, langduri ge ziekte van de schrijver e.d. In verband hiermede werd verscheidene malen uitstel verleend voor de aflevering van het eerste deel van het boekwerk, dat ingevolge het contract uit zes delen zou bestaan. Na lang aarzelen werd tegen eind 1958, toen nog steeds het eerste deel niet pers klaar was en geen hoop meer bestond, dat dit binnen afzienbare tijd het geval zou zijn, het contract mede in verband met de gezondheidstoestand van betrok kene beëindigd. Ofschoon de hoogleraar zelf geen hono rarium heeft genoten, omdat hij niets had opgeleverd, heeft een en ander het rijk toch wegens uitgaven voor beloningen aan assistenten, reiskosten, boekwerken, kan toorbehoeften e.d. in totaal ruim 58.600,- gekost, waartegenover'geen prestatie staat. Reeds van 1949 af was bij het depar tement van Verkeer en Waterstaat een aanvang gemaakt met het samenstellen van een documentatie betreffende de Ne derlandse koopvaardijvloot gedurende de oorlogsjaren. Hoewel het oorspronkelijk in de bedoeling schijnt te hebben gelegen, de verzamelde gegevens afzonderlijk in boek vorm uit te geven, werd later met het departement van Marine overeengekomen, deze in de bedoelde marine-geschiedschij- ving te doen verwerken. Ook daarvan is niets gekomen tengevolge van de ongeluk kige gang van zaken, waarvan hiervoren melding werd gemaakt. binnenlandse belastingdruk voor produk ten die worden ingevoerd met die van in ons eigen land vervaardigde produkten. Met dit probleem hebben verscheidene E.E.G.-landen të kampen en over deze kwestie is momenteel overleg gaande tus sen de E.E.G.-Executieve Commissie en de vertegenwoordigers van de zes regerin gen in Brussel. De regering is in beginsel voor vereni ging van de executieven van de drie ge meenschappen van de zes in een personele unie. Wat het interne verkeer binnen de E.E.G. betreft merkt de regering nog op, dat zolang de omzetbelasting en de accijn zen in de zes landen niet aan elkaar zijn aangepast, de douanegrenzen tussen de zes zullen blijven bestaan, ook al vervalt de heffing van de invoerrechten. Elk van de zes landen zal dus ook de op de in voer geheven belasting blijven behouden, en er bestaat dus voorshands ook geen aanleiding om een gemeenschappelijke kas in te stellen. Dit vraagstuk wordt pas actueel als de douanegrenzen geheel ver- dwijnen. De totstandkoming van een kernenergie- industrie die het doel is van de Eura- toom-gemeenschap zal nog wel even du ren, aangezien in de praktijk is gebleken dat de kernenergie nog niet op economi sche wijze kan worden toegepast. De na druk van de werkzaamheden van Eura- toom zullen dan ook voorshands moeten blijven liggen op het onderzoek. In Nederland zijn de voorwaarden voor een passende deelneming aan het ge meenschappelijk onderzoekprogram van Euratoom zeker aanwezig, aldus de me morie. Het accent zal, behalve op het we tenschappelijk onderzoek, ook moeten lig gen op de ontwikkeling van prototypen voor reactoren met een vermogen dat be perkter is dan dat van reactoren voor kernenergiecentrales. Een overeenkomsti ge gang van zaken kan men ook in de V.S. constateren. Daar zijn de economi sche voorwaarden voor de bouw van kern centrales van groot vermogen n.l. even min vervuld als in Europa. Zowel voor de afdeling vrijwillig ver zekerden als voor de verplicht ver zekerden der ziekenfondsen baart de finan ciële toekomst grote zorg. Dit is vanmor gen medegedeeld door de' voorzitter van de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen (V.M.Z.), de heer A. J. van Leusen uit Velsen in een te Utrecht gehouden alge mene vergadering van deze federatie. Hij noemde het een gebiedende eis dat nu allereerst de grondverzekering van de ziekenfondsen op gezonde en meer zekere basis wordt gevestigd en pas daarna over gegaan wordt tot uitbreiding van 'de ver strekkingen. 1-Iij achtte het mogelijk met spoed een begin te maken met de ver zorging van chronische zieken. De uiterste gi-ens van betalingscapaci teit voor de ziekenfondsverzekerden zal in de nabije toekomst worden bereikt. Voor een groot deel van de vrijwillig- verzekerden bestaat reeds nu de situatie dat de premie slechts met de grootste moeite of met steun van Sociale Zaken kan worden opgebracht. De heer Van Leu sen waai-schuwde voor te grote uitgaven, voor uitbreiding en nieuwbouw van zieken huizen en pleitte voor een regelend optre den zonder al te zeer de zelfstandigheid van de ziekenhuizen aan te tasten. Indien de door de ziekenfondsen aan de ziekenhuizen te betalen dagvei-pleegprijs sterk zou worden gelimiteerd en de over heid zich tegenover de ziekenhuizen garant zou stellen voor suppletie van het ont brekende bedrag zouden de financiële moeilijkheden voor de ziekenfondsen voor een groot deel zijn opgelost en zou de regering aan de volksgezondheid een grote dienst bewijzen, zei de heer Van Leusen. Moordzaak terugverwezen. De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een 30-jarige chauffeur uit Rotter dam, die door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld is tot tien jaren gevangenis straf wegens doodslag op een 39-jarige administrateur, de echtgenoot van zijn vroegere minnares. In de nacht van 19 op 20 november 1954 is de administrateur van een balkon in de St. Agathastraat in Rot terdam op straat gevallen. Hij was op slag dood. Vier jaar later werd de chauffeur er van verdacht de administrateur van het balkon te hebben geduwd. Het arrest van het Hof in Den Haag is door de Hoge Raad vernietigd met verwij zing der zaak naar het gerechtshof in Amsterdam. De Hoge Raad heeft daarbij overwogen dat de gebezigde bewijsmidde len niets behelzen, waaruit de rechter heeft kunnen afleiden, dat de chauffeur wat het betreft het van het balkon doen vallen van het slachtoffer heeft gehandeld met de opzet het slachtoffer te doden. Amerikaanse bloemenschikstcrs op Floriadc. Vijf van de beste Amerikaanse bloemenschiksters zullen op 21 juni in de Glazen Zaal van de Ahoy-hal op de Flo- riade in Rotterdam een demonstratie ge ven. In Rotterdam begint de laatste etappe van hun reis om de wereld, die ook naar Japan voerde. Daar fristen zij hun kennis op van de Japanse bloemenschik-kunst, die, zoals bekend, op een zeer hoog peil staat. Vier van hen hebben vroeger in Tokio een studie gemaakt van de Japanse stijl op die gebied. Koninklijk bezoek. De Koningin zal op 4 juli een bezoek brengen aan Twente, o.m. aan het revalidatiecenti-um Overijsel en het sociaal fonds voor de textielindus trie te Enschede, de Nederlandse Aardolie Maatschappij te Oldenzaal en het St. Ni- colaasgesticht, internaat en scholen voor kleuter-, lager- en nijverheidsonder-wijs te Denekamp. Met pensioen. Aan mr. Th. B. J. P. van Roosmalen, commissaris van politie te Utrecht, is met ingang van 1 augustus eer vol ontslag verleend met dankbetuiging voor de langdurige diensten, als zodanig bewezen. Dit eervol ontslag betekent voor mr. Van Rooosmalen het einde van een 37-jarige loopbaan bij de Utrechtse ge meentepolitie. Op 1 augustus 1923 kwam hij als surnumerair bij het korps. Radio-bediening. In Den Haag wor den proeven genomen met een verplaats bare verkeerslichteninstallatie. De instal latie kan op drie manieren bediend wor den: met de hand, volautomatisch en draadloos op afstand, waardoor het moge lijk is dat de agent zich, voorzien van de ongeveer 1 kg wegende zender, op een af stand van 100 meter van de installatie opstelt. Advertentie Modern, snel en mild, veilig en reukloos i van Hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 DISCUSSIE TUSSEN OUDSTRIJDERS EN P.S.P. Zoals bekend heeft de Federatie van Ne derlandse Oud-Strijders Organisaties aan de Staatssecretaris van O., K. en W. ge vraagd aan de Pacifistisch Socialistische Partij haar zendtijd te ontnemen, omdat deze partij de westelijke defensie-inspan ning zou ondermijnen. In antwoord daarop heeft de P.S.P. aan genoemde Federatie haar verwondering kenbaar gemaakt, dat zij daarmee aan dringt op het ontnemen van een demokra- tisch grondrecht, terwijl zij toch juist ge acht kan worden voor de verdediging van de demokratie op de bres te staan. Tegelijkertijd bood de P.S.P. haar zend tijd aan om met de „Oud Strijders" een dis cussie te houden over de vraag of de demo kratie in het atoomtijdperk nog met mili taire machtsmiddelen te handhaven is. Deze discussie zal plaats hebben op maandae 20 juni a.s., 's avonds om kwart over zes, over radiozender Hilversum II (298 m.). Het standpunt van de Federatie zal wor den verdedigd door de heer G. J. van Buu- ren, kolonel der Grenadiers b.d. Dat van de P.S.P. door de heer N. van der Veen, lid van de Tweede Kamer. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied boven het vasteland van Europa neemt nu langzaam in beteke nis af. De depressie bij IJsland koerst thans in de richting van Scandinavië en wordt gevolgd door een nieuw hogedruk gebied, waarvan het centrum morgen in de buurt van Schotland zal zijn gelegen. Deze ontwikkelingen hebben morgen geen directe invloed op het weer in ons land. Wel zullen wat wolkenvelden overdrijven en bovendien zal vooral in het noorden van het land koelere lucht van zee de kuststreken binnenstromen. Maar in het binnenland blijft het warm weer met slechts een kleine kans op een plaatselijke onweersbui. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen buiten- en binnenland van gisteren. Neerslag laatste 24 uur -3 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven zwaar bew. wzw 19 zwaar bew. z 22 onbewolkt z 20 zwaar bew. zw 22 mist windst. 24 licht bew. zzw 24 mist windst. 24 Zd.-Limburg licht bew. windst. 23 ta> s s i2£ Zondag 19 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 2.08 uur, onder 16.15 uur. Maandag 20 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur-. Maan op 2.35 uur, onder 17.18 uur. 24 juni Maanstanden 4.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuidcn Zaterdag 18 juni Hoog water 11.25 en 23.58 uur. Laag water 6.42 en 19.22 uur. Zondag 19 juni Hoog water 12.32 en uur. Laag water 7.48 en 20.26 uur. Maandag 20 juni Hoog water 1.01 en 13.35 uur. Laag water 8.48 en 21.27 uur. De kosten verbonden aan het documenta- Het hoog en laag water te Zandvoort is tiewerk bedroegen 81.000.—. 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt windst. 22 0 zwaar bew. zw 21 0 zwaar bew. nnw 20 0 zwaar bew. w 20 0 zwaar bew. w 26 0 licht bew. zzw 27 0 licht bew. z 23 0 onbewolkt windst. 22 0 onbewolkt ono 21 0 onbewolkt no 26 0 onbewolkt windst. 29 0 onbewolkt windst. 28 0 onbewolkt n 26 0 onbewolkt wnw 23 0,2 licht bew. ozo 25 0 half bew. windst. 23 0 licht bew. nnw 26 0 onbewolkt windst. 27 0 onbewolkt windst. 26 0 half bew. nw 25 1 half bew. w 27 0 half bew. zw 25 0 licht bew. zzw 32 onbewolkt ono 31 0 onbewolkt O 27 0 onbewolkt windst. 31 0 licht bew. windst. 21 0 onbewolkt w 33 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2