•.Behoud enschoonheid der landen Europese editie New York Times van Amsterdam terug naar Parijs Herdenking van Duitse eenheid is „een dagje-uit" geworden Daverend welkom voor Eisenhower in Taipeh Amerika „bankier van Frans kolonialisme" genoemd WERELDNIEUWS Van dag tot dag Groter verband Britse student uit Rusland verbannen ENGEL Fidel Castro zal Moskou bezoeken LECLERC OVERLAADT FRANSEN MET GOEDKOPE ARTISJOKKEN HEEREMANS en VAN LEUVEN N.V. ZATERDAG 18 JUNI 1960 3 r j v. DUIVENBODEN Hij mocht niet met een Russin trouwen Her inner ing aan 17 juni 1953 zuiver formeei Chinese communisten ontketenen zwaar bombardement op Quemoy: zeven doden Sukarno benoemt nog 22 parlementsleden Op de f cfiraatótoel AFRIKAANSE CONFERENTIE Steeds meer steun voor Algerijnse rebellen Niet naar de mestvaaltmaar naar de huisvrouwen BEDFORD Gelijktijdige verschijning in Amerika en Europa wordt mogelijk door nieuwe tele-type Begin mei werd het tweede gedeelte gepubliceerd van een rapport, dat de Pro vinciale Commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noordholland heeft voorbereid ter voorlegging aan Ge deputeerde Staten van Noordholland met betrekking tot „ruilverkaveling" van ge meentelijke indelingen in deze provincie. In dit tweede deel werden adviezen tot gemeentelijke grenswijzigingen gegeven, waarvan de belangrijkste voorstellen be troffen: Haarlem, de beide Santpoorten, Bloemendaal, Overvecn, Heemstede, Ben- nebroek, Schalkwijk, Zandvoort aan de ene kant en Heemskerk, Beverwijk, Vel- sen-IJmuiden aan de andere. Ook wat het eerste onderwerp betreft, zijn thans in grote lijnen reacties bekend der betrokken gemeentebesturen. Over de meningen in het IJmond-gebied hebben wij reeds eerder meermalen bericht. Geen der kleinere gemeenten is uiteraard enthou siast voor de samenvoeging, die de com missie ten aanzien van de Haarlemse ag glomeratie adviseerde, doch ook Haarlem zelf is niet met annexatie-ijver vervuld. Wel is uit alle reacties een duidelijke nei ging tot meer en beter overleg tussen de gemeenten onderling te bespeuren, waar uit men mag concluderen dat de feitelij ke overweging der commissie het ge bied waarover zich diverse gemeenten samen uitstrekken demonstreert zich als een eenheid, die een bestuurlijke over koepeling niet kan ontberen zeer wel als redelijk wordt erkend, doch dat deze eenheid niet verder gaat dan tot overleg met behoud van zelfstandigheid, zoals trouwens in de Wet van 1950 (die samen werking tussen gemeenten regelt) reeds in beginsel is voorzien. Hoe de structuur van een verdergaan de, bij voorbeeld federatief bestuurde ag glomeratie zou moeten worden, is voors hands met geen mogelijkheid aan te dui den, aangezien de Gemeentewet in dat opzicht weinig aan de fantasie overlaat. Men denkt aan wijkraden, doch deze zouden dan grotere, autonome bevoegdheid moeten hebben dan zij krachtens die wet kunnen krijgen. Intergemeentelijk over leg bij behoud van zelfstandigheid der betrokken gemeenten lijkt de enige wijze, waarop althans volgens de keuze dei- gemeentebesturen in het probleemgebied enigszins kan worden bereikt, dat ver ouderde grenzen de door elkaar gegroei de gemeenschappen niet langer blijven hinderen in hun natuurlijke groei en ont wikkeling. Ofschoon de bereidheid tot dit overleg bij alle gemeentebesturen moet worden verondersteld, zal het duidelijk zijn dat daarbij onoverkomelijke moeilijkheden zullen rijzen waar het erom gaat, de ge heel verschillend geaarde karakters van bepaalde gemeenten een raakvlak te ge ven. Verschillende karakters wekken ver schillende doelstellingen en opvattingen. Als men proberen zou, elkander het eigen karakter op te dringen, zou dit interge meentelijke overleg meer kwaad dan goed doen. Wanneer men er echter naar zou streven het probleem waar het om gaat altijd in zijn groot geheel te zien en niet louter uit plaatselijk, chauvinistisch, eng belangenstandpunt, zou er al heel wat gewonnen zijn. Op den duur zal het streek- belang toch moeten worden „doorge drukt". Als er in een eventueel nieuwe pro cedure van overleg tussen de betrokken gemeenten niet een bepaalde belofte zou blijken te zitten, zal de kwestie van aan eenvoeging te zijner tijd toch opnieuw aan de orde moeten worden gesteld. De moder ne eisen van bevolkingszorg, die vooral door verruiming van contacten en verva ging van oude grenzen worden geken merkt, zullen immers, hoe dan ook, de doorslag geven. De Grondwet geeft immers ruimte aan de oplegging van besluiten aan gemeen ten, ook al staat voorp dat een dergelijke gedwongen medewerking als een uiterste middel moet worden beschouwd. Advertentie aluminium Jaloezieën De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 (Van onze correspondent in Londen) Francis Anderson een lange blonde stu dent uit Oxford is gisteren uit de Sovjet- Unie verbannen, omdat hij met een 28-ja- rige Russische vrouw wilde trouwen. Zij nam in tranen afscheid van hem op de Moskouse luchthaven en begon te gillen toen hij in het vliegtuig stapte. Zij hadden elkaar drie jaar geleden op een jeugd feest in Moskou ontmoet. Het meisje werkte toen als tolk voor een Japanse journalist. Anderson bezit een Russische en Fran se academische graad. In april was hij op een toeristenvisum naar de Sovjet-Unie teruggekeerd om te trachten toestemming te krijgen voor het huwelijk. Hij logeerde bij vrienden van zijn verloofde en bestu deerde de Russische huwelijkswetten. Een aantal malen bezocht hij een ambtenaar van de burgerlijke stand. Om zijn liefde te bewijzen ging hij zelfs over tot vasten. Het Britse departement van Buiten landse Zaken hielp hem en zijn visum werd verlengd. Toen hij donderdag tracht te dit opnieuw te verlengen, werd dit geweigerd. Hij werd gearresteerd en een dag later naar Engeland teruggestuurd. Een beambte van Aeroflot, de Russische luchtvaartmaatschappij, zorgde er voor dat Anderson bij aankomst op London Airport onmiddellijk uit het gezicht ver dween. Men liet hem in een bus stappen, die hij dadelijk door een andere deur verliet. Anderson holde verder naar een auto die hem naar de douane bracht, waarna hij het stationsgebouw door een achterdeur verliet. Zijn moeder, die in Ierland woont, wachtte hem daar op. Adve'tentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Terwijl in vele Westduitse steden en in West-Berlijn gisteren stromen officiële woorden van talloze gezagsdragers over de 17de juni 1953 vloeiden, nam de gemid delde Westduitse burger er dubbel zijn gemak van In commentaren op zo'n ten onrechte ietwat feestelijke, „herden king" van de Oostduitse volksopstand tegen het communisme is er gisteravond op ge wezen dat men dit de normale burger ten slotte niet kwalijk kan nemen. In het Westduitse parlement te Bonn sprak onder meer vice-kanselier en de mi nister van Economische Zaken' Erhard, die zei dat een herenigd Duitsland in een vrije wereld het doel blijft. Bij andere re devoeringen overal in het land spraken ministers, parlementsleden en andere po litici de hoop uit dat de slachtoffers, die op 17 juni 1953 onder de Oostduitse bevol king in haar korte, bloedige strijd zijn gevallen, niet tevergeefs zijn gestorven en dat zij zullen leiden tot een Duitse her eniging in vrede en vrijheid. In West-Berlijn riep men het communis tische bewind op de Oostduitse bevolking het recht op zelfbeschikking te geven. President Lübke sprak gisteravond voor de Westduitse jeugd aan de Oost-Westduitse grens. En in West-Berlijn legde men kran sen op de graven van zeven jonge Oost duitsers die bij de opstand van 1953 om het leven zijn gekomen. In commentaren is er van niet-officiële Westduitse kant op gewezen, dat al deze routine woorden en-daden aan de gemid delde Westduitser voorbij zijn gegaan. Waar in Oost-Duitsland zeventien miljoen Duitsers normaal door werkten, daar open de zich, dank zij een officieel besluit uit Bonn, voor de 52 miljoen Duitsers in de vrije Bondsrepubliek weer eens het blijde vooruitzicht van een vrije dag met mooi weer. Zoals een radiocommentator zei: „De 17de juni is een bad-dag geworden.." DJAKARTA (Reuter) President Su karno heeft vrijdag nog 22 leden van het nieuwe Indonesische parlement benoemd, zo meldt „Antara". Het parlement telt nu 283 leden. De 22 nieuwe leden omvatten 16 verte genwoordigers van verschillende gods dienstige groepen, drie afgevaardigden van jeugdgroeperingen, twee vrouwen en een vakbondslid. Volgens „Antara" zal het nieuwe par lement op 25 juni op plechtige wijze door president Sukarno worden geïnstalleerd. TAIPEH (UPI) Onder het donderend geweld van overvliegende Sabre-straalja- gers van de nationalistisch-Chinese lucht macht, is president Eisenhower vanmor gen onder groot enthousiasme van de be volking in het vlaggende Taipeh aangeko men. Naar schatting waren driehonderd duizend mensen uitgelopen om de presi dent te begroeten met gongs en cimbalen. Eisenhowers open auto werd bedolven on der papieren slingers en in de lucht dans ten talloze balonncn. Op het vliegveld Kce- loeng, waarheen president Eisenhower per helikopter was gebracht van de kruiser „Saint Paul" waarmee hij de reis van de Fhilippijncn heeft gemaakt, waren uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen. Eisenhower en zijn gastheer maarschalk Tsjang Kai Tsjek spraken beiden in hun begroetingstoespraken over de banden die tussen hun landen bestaan en het commu nistische imperialisme. Alvorens aan land te gaan, richtte Eisen hower een boodschap tot de Amerikaan se zevende vloot. Hij zei dat een sterke Amerikaanse marine-eenheid noodzakelijk is voor het bewaren van de vrede in het Verre Oosten. Tsjang Kai Tsjek zei tot Eisenhower dat de Verenigde Staten en nationalistisch China, „nu de helft van de mensheid in slavernij leeft en de vrije volken in het Verre Oosten voortdurend in het gevaar van communistische agressie verkeren", de twee regeringen nauwer moeten samenwerken dan ooit tevoren. Eisenhowers bezoek is „een krachtige demonstratie van de duurzame vriend schap tussen de republiek en China en de Verenigde Staten", aldus Tsjang. Eisenho wer antwoordde: „Onze vriendschap, be proefd zowel in tijden van oorlog als in tijden van vrede, is een ware bron van kracht in onze bijdrage aan de veiligheid in de wereld". De president zei dat de ge zamenlijke verplichtingen van de Verenig de Staten en nationalistisch China „van ons en van de gehele vrije wereld voort durende waakzaamheid in de vorm van nauwere samenwerking jegens de dreiging van het communistische imperialisme vra gen". Eisenhower gaf Tsjang Kai Tsjek de verzekering dat de Verenigde Staten onwrikbaar achter nationalistisch China staan. Anti-Amerikaanse storm De communistisch-Chinese radio heeft onder het opstomen van de Amerikaanse president naar Formosa, een heftige cam pagne tegen hem ontketend. Hij werd „rat" en „god der plagen" genoemd. De artillerie op de Chinese kust heeft gis teravond op het nationalistische eilandje Quemoy 86.000 granaten afgevuurd. „Het gebulder van duizenden kanonnen deed een machtige anti-Amerikaanse storm in de straat van Taipeh (Formosa) ont staan". aldus het officiële Chinese persbu reau Nieuw-China. Eerder had radio-Peking de waarschu wing doen horen dat de eilanden voor de kust zouden worden beschoten als een „welkom en vaarwel" voor Eisenhower. De batterijen zouden vuren als een „groot machtsvertoon" om de „verachting en „hoon" van communistisch-China ten aan zien van het Amerikaanse staatshoofd te tonen. Het bombardement van vrijdag avond heeft het leven gekost aan zeven personen) 32 anderen werden gewond. Het bombardement werd vanmorgen her vat. Communistisch-China heeft de Verenig de Staten er verder van beschuldigd dat een Amerikaans militair vliegtuig vrijdag een vlucht heeft gemaakt boven de Hsis- ja eilanden van de provincie Kwantoeng. Het was de 109de „ernstige waarschu wing" van communistisch China aan de Verenigde Staten. Eisenhower heeft de beschieting van Quemoy, een bewijs genoemd dat de com munisten geen belangstelling voor we reldvrede hebben. De woorden van de pre sident werden weergegeven door de pers chef van het Witte Huis James Hagerty. Hij zei dat de beschieting van niet-mi- litaire objecten en ziekenhuizen de „typi sche minachting van de communisten voor mensenlevens" toont. ..Ik zou zo denken dat de openbare mening dit zal brandmer ken als een weloverwogen agressieve daad", aldus Hagerty. Hij stelde de vraag of het niet beter zou zijn én ten opzichte van de Westduitse mentaliteit zelf, én ten opzichte van de gevoelens der opgesloten Oostduitsers het volgende jaar ook in de Bondsrepu bliek op 17 juni gewoon door te werken. En de lonen en salarissen van die dag vrijwillig ter beschikking te stellen van de strijd om de hereniging, van Oostduit se vluchtelingen en dergelijke. Dan zal men zich, na deze herdenkingsdag niet meer behoeven te schamen over de menselijke vanzelfsprekendheid, die een nationale herdenkingsdag snel pleegt om te zetten in een extra vrije dag, waarop men uitgaat. Dan zal men niet meer het besef behoe ven mee te dragen, dat op 17 juni 1953 vele Oostduitsers, ter wille van de vrijheid, te gen de communisten het leven in de waag schaal hebben gesteld en daadwerkelijk hebben verloren, opdat de Westduitsers er uiteindelijk een vrije dag bij zouden krij gen MOSKOU (Tass) Premier Fidel Cas tro van Cuba zal op uitnodiging van pre mier Kroesjtsjev een bezoek aan Mos kou brengen, aldus heeft Antinio Nu- nes Jimenez, hoofd van een Cubaanse missie op een persconferentie in Moskou meegedeeld. Het wordt een tegenbezoek na Kroesjtsjevs komende reis naar Cuba, waarschijnlijk eind juli. Jimenez, die zich met tevredenheid over het verblijf van de Cubaanse economische missie in de Sovjet-Unie uitliet, vertelde verder onder meer dat in Cuba meer dan duizend coöperatieve landbouwbedrij ven zijn gevormd. Cuba wil in het bijzon der de invoer van rijst, die nu voor het merendeel uit de Verenigde Staten komt, door eigen produktie overbodig maken. Het doel van de besprekingen in Moskou was uitbreiding van de handel, vooral in olie en suiker. De olie-aankopen die Cuba nu in de Sovjet-Unie doet, dekken een kwart van zijn behoeften. Deze aankopen leveren een besparing van 24 miljoen dol lar op. Jimenez, die drie weken in Moskou is geweest vertrekt thans naar Warschau, Praag en Oost-Berlijn. 9 Op de conferentie van Afrikaanse sta ten in Addis Abeba heeft Zoelficar Sabry, de onderminister van buitenlandse zaken van de Verenigde Arabische Republiek gezegd, dat de koloniale mogendheden tijdbommen achter laten in Afrikaanse staten die onafhankelijkheid verwerven om dan later als „brandweerlieden" terug geroepen te kunnen worden. Sabry ver oordeelde de Franse kernproeven in de Sahara en zei ook dat president De Gaul le's jongste aanbod aan de Algerijnen nooit echt was geweest. In bedekte ter men verklaarde hij dat de Verigde Staten tegen hun eigen overtuiging in met Frank- krijk meestemden omdat anders het Wes ters verbond verzwakt zou worden. Sabry zei verder dat de „westerse ko loniale mogendheden Israel gebruiken als agent om de nieuw-verworven onafhanke lijkheid van Afrika kapot te maken". Mohammed Yazid, de minister van voor lichting van de „voorlopige Algerijnse regering", noemde de Verenigde Staten de „bankiers van het Franse kolonialisme". (AFP) In het betoog, verklaarde hij dat naar de mening van zijn regering een democratische en vreedzame oplossing door onderhandelingen van de kwestie Algerije mogelijk is, in het kader van het zelfsbeschikkingsrecht van het Algerijnse volk. Frankrijk dient zo reëel te zijn te beseffen dat alleen zulk een oplossing in overeenstemming is met zijn belangen. Het Franse volk zal te zijner tijd bemer ken, dat voortzetting van de kolonialis tische oorlog in Algerije het gevaar mee brengt zijn kansen op samenwerking met Afrika voorgoed te vernietigen. Yazid veroordeelde de structuur dei- Franse gemeenschap, dat hij een „kaar tenhuis" noemde, en vroeg vervolgens om materiële, politieke en diplomatieke hulp van de Afrikaanse landen voor Algerije, daarbij de hoop uitsprekend dat alle Afri kaanse landen zich spoedig zullen scharen bij de acht Afrikaanse staten, die de voor lopige Algerijnse regering reeds hebben erkend. Vervolgens viel Yazid de V.S. aan, die hij de bankier en wapenleverancier van het Franse kolonialisme noemde. Niet (Van onze correspondeyit in Parijs) De voormalige dorpskruidenier Leclerc, die in zijn eentje het eerste succesvolle offensief tegen het dure Franse leven voert heeft zijn actie uitgebreid naar de groen te-branche, om precies te zijn de artisjok ken sect or. Ten gevolge van het warme weer heeft Bretagne dit jaar ongewoon veel artisjokken voortgebracht. Zoveel dat de kwekers om de prijzen op te houden besloten hun toevlucht te nemen tot het helaas gebruikelijk procédé van vernieti ging hunner voortbrengeselen. In Frank rijk zijn de artisjokken een geliefkoosd gerecht, dat zeker niet tot de luxe be hoort, maar waarvan de prijzen, ondanks de overproduktie, evenmin zo laag zijn dat de kleine man ze dagelijks zou kun nen eten. Gisteren stond er weer een lan ge rij auto's met artisjokken in Bretagne gereed cm hun vracht in het water te kieperen. Leclerc heeft voor die vernieti ging op het laatste ogenblik een stokje weten te steken. Hij heeft tientallen tonnen artisjokken opgekocht, die in de afgelopen nacht naar Parijs zijn gebracht waar ze vandaag op straat aan het publiek tegen afbraak-prijzen werden verkocht. Leclerc heeft bekend gemaakt dat hij bereid is de hele verdere oogst van artis jokken, die dit jaar alleen voor Bretagne al op honderdduizend ton werd geschat over te nemen en dagelijks naar een an der deel van Frankrijk te transporteren om ze. zonder bemiddeling van enige gros sier of kleinhandelaar, aan de huisvrou wen van de hand te doen. Dank zij Leclerc zullen de Fransen de komende dagen met artisjokken overladen worden. tevreden met het leveren van geld en wa pens aan het Franse expeditionaire leger zenden de V.S. thans technici voor het onderhoud op de grond van de Ameri kaanse vliegtuigen, die aan Frankrijk ge leverd zijn. Aanbod van Haile Selassi (AFP) Blijkens een bekendmaking van het keizerlijk paleis te Addis Abeba heeft keizer Haile Selassie zijn goede diensten aangeboden om te komen tot een „rechtvaardige en vreedzame regeling van het Algerijnse vraagstuk, op basis van het zelfbeschikkingsrecht van het Algerijn se vraagstuk, op basis van het zelfbeschik kingsrecht van het Algerijnse volk. De afgevaardigden van Soedan en Somaliland beloofden steun aan de Algerijnen. PARIJS, (Reuter) De verboden Alge rijnse communistische partij, heeft in per post in Parijs verspreide vlugschriften verklaard dat zij elke stap van de voorlo pige Algerijnse regering om tot bespre kingen met Frankrijk te komen, zal steu nen. Kunstje Ik ben deze week even een Gauguin wezen kopen. 350.000 dollar, te geef! Ik had het toevallig in het vestzakje, al wa ren er net drie dollars in de voering ge schoten. Niet erg zeiden ze, laat maar zit ten. Toen ik toch aan het winkelen was, heb ik ook nog een Picasso ingeslagen. Pakweg 16.000 dollar, maar het was ook een haastwerkje geweest. En omdat ik zo'n goeie klant bleek, veilden ze me ook nog een Renoir van anderhalf miljoen. Ziezo, nu kan ik tenminste weer met opgeheven hoofd de visite ontvangen. Het is wel jammer, dat het behang zo ver schiet onder de voornoemde kunstwerkjes, maar ja je moet ergens een offer bren gen. Wat vroegere prullaria, zoals „Meis je naar de Pomp" van Kees Knetter heb ik nu maar op de zolder gezet en Jan Peer's „Veeg uit de Pan" hangt nu naast de stortbak in het geheimste kamertje. Laat maar hangen, want die dingen heb ben respectievelijk drie-vijfenzeventig (met lijst) en twee-negenennegentig (ach ter glas) gekost. Het is mijn ervaring, dat je die dingen moet laten besterven. Voor dat je het weet zijn ze tien- en zesentwin tig duizend dollar waard. Vooral als de stortbak een keertje overloopt. Dit moet geen nieuws voor u zijn, want als u bij tijd en wijle de resultaten van kunstveilingen volgt, bent u op de hoogte van de kwistigheid der hedendaagse kunst minnaars. Doekjes, indertijd geruild te gen een homp kaas en een fles wijn, zijn nu een tiende Deltawerk waard. Althans met een certificaat bij het doekje, want zonder zo'n document is zo'n verfstukje lang zo mooi en lang zo duur niet. Natuurlijk, ik weet het wel: de zaak ligt dieper en menselijke smaak kent nu een maal geen beursnotering. Maar ergens is deze wereld stapelkrankjorum. PINOKKIO Advertentie Nwe Gracht 78 Tel. 17588 - Haarlem Kabel. In oktober zal een onderzeese te lefoonverbinding tussen Engeland en Zweden gereedkomen. De hiervoor be nodigde kabel heeft een lengte van 800 km. Minister. Abdoel Mansoer Ahmed, oud minister van Handel en Industrie van Pakistan, is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het zich ver rijken door misbruik te maken van zijn positie als minister. Voorts kreeg hij een boete van ongeveer 12.000 gul den subsidiair een jaar gevangenis straf. Zijn zwager kreeg wegens mede plichtigheid dezelfde straf. Gedood. In de mohammedaanse wijk van Constantine heeft de politie vrijdag in een vuurgevecht, vier Algerijnse ver zetsstrijders, onder wie twee vrouwen, gedood. Snoepjes. In het militaire orgaan „Zol- nierz Wolnosci" heeft een kapitein van het Poolse leger zich erover beklaagd, dat katholeike priesters met speelgoed en snoepjes trachten kinderen van offi cieren naar de kerk te lokken. Kapi tein Boedzinski pleitte voor „een actie ver tegenoffensief" van de communis tische partij „tegen de agressieve cam pagne van de klerikale machten". Voorbarig:. Senator Kennedy woonde vrij dag in New York een lunch van de Democratische partij bij. Hij stond op om zijn tafelrede te houden en zei: „Ik neem de benoeming aan". Toen hield hij op, en terwijl een luid ge lach losbrak voegde hij hier aan toe: „Neem me niet kwalijk, dat is mijn rede voor de volgende maand". Op 11 augustus zal in Los Angeles het con gres van de Democratische partij een kandidaat voor het presidentschap be noemen. (Van onze correspondent in Parijs) De Europese editie van de „New York Times", die sinds 1952 in Amsterdam wordt gedrukt, zal binnenkort terugkeren naar Parijs. Van 1949 tot 1952 werd de in ternationale uitgave van dit Amerikaanse dagblad ook al in de Franse hoofdstad ge- Advertentie drukt. De directeur van dit machtigste krantenbedrijf ter wereld, Sulzberger, heeft bekendgemaakt dat de laatste vor deringen der techniek het de New York Times nu mogelijk zullen maken dezelfde krant gelijktijdig in New York en Parijs uit te geven. Met deze „tele-type-setter" kunnen in New York, via een toetsenbord onmiddellijk in Parijs, de cliché's worden vervaardigd, die alleen nog behoeven te worden afgedrukt. Met vliegtuigen zullen de exemplaren daarna onmiddellijk naar alle Europese hoofdsteden worden vervoerd waar het pu bliek dezelfde krant dan zal kunnen kopen op het tijdstip dat zij ook in New York verschijnt. Wanneer de onderhandelingen met de Franse regerTng over de beschik baarstelling van een drukkerij tijdig kun nen worden besloten zal de uitgebrei de Europese editie van de New York Times in het najaar opnieuw in Parijs kunnen verschijnen. De Parijse editie zal vroeg in de ochtend worden gedrukt en per vliegtuig naar Londen, Berlijn. Rome, Stockholm, Am sterdam en andere grote steden worden vervoerd. Strafbaar. In Noord-Rhodesia is vrijdag een wet van kracht geworden, die ras sendiscriminatie in bioscopen, bars, cafés en restaurants strafbaar stelt. Overtx-eders kunnen worden gestraft met 100 pond boete en intrekking van hun vergunning. Twijfel. In Amerikaanse regeringskringen twijfelt men er sterk aan of het voor stel om de Russische spion Rudolf Abel uit te wisselen tegen de in Rus land gearresteerde Amei-ikaanse vlie ger Harry Powers ooit succes zal heb ben. Abel, die 57 jaar is, werd op 25 oktober 1957 in New Yoi'k tot 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het ovei-brengen van Amerikaanse de fensie- en atoomgeheimen naar het buitenland. Thermometer. Russische geleerden heb ben een akoestische thermometer ge maakt, die de temperatuur van de stra tosfeer kan meten door middel van ge luid. De voortplantingssnelheid van ge luid hangt af van de temperatuur van de lucht. Het nieuwe instrument, dat reeds vei-scheidene malen in automati sche stratosfeerballons op een hoogte van 28 km. metingen heeft verricht en per parachute naar de aarde is terug gekeerd, bevat apparaten voor meting van de voortplantingssnelheid van het geluid. Gewone thermometers zijn op grote hoogte geen precisieinstrumen- ten. Spoorloos. De Argentijnse politie zoekt overal in het land naar de Duitse arts Josef Mengele, die hoofd van de me dische dienst van het concentratie kamp van Auschwitz is geweest, aldus is vrijdag in Buenos.Aires meegedeeld. De Duitse bondsregering heeft Argenti nië om uitlevering van deze arts ver zocht. Een Argentijns blad weet te mel den dat Mengele in een voorstad van Buenos Aires heeft gewoond maar se- dei't koi-te tijd spoorloos verdwenen is. Hard. De Russische vlieger Adrianov heeft het wereldsnelheidsrecord voor vlieg tuigen in een gesloten baan van 100 kilometer verbeterd door 2.090 kilome ter per uur te vliegen, aldus meldt de „Pravda" zaterdagochtend. Dit Russi sche blad verschaft geen mededelin gen over het vliegtuig waax-mee de re cordvlucht is gedaan. Schijndood. Een 10-jarig meisje uit Saler no, Maria Pannullo, is ternauwernood ontsnapt aan het vreselijke lot levend begraven te worden. Zij leed aan een zware vex-giftiging en was naar het zie kenhuis ovei'gebracht, waar naar het scheen de dood intrad. Haar familie liet haar naar huis brengen, waar de voor bereidingen werden getroffen voor de begrafenis, terwijl een arts werd geroe pen voor het officieel vaststellen van het overlijden. Nauwelijks was deze ge arriveerd of het gezicht van het meisje begon weer een normale kleur te krij gen. Het meisje kwam weer tot bewust zijn en spoedig was zij geheel buiten gevaar. Vrijgeviger. Het Amerikaanse Huis heeft gisteren 'n toewijzingswet aangenomen waarin 3.584.500.000 dollar wordt uitge trokken voor militaire, economische en technische hulp. De kamer deed 200.000.000 dollar teniet van een be snoeiing niet 790.500.000 dollai-, welke was aanbevolen door haar commissie van toewijzingen. De grotere mate van vrijgevigheid van de kamer, was ten minste ten dele het gevolg van de re cente gebeurtenissen in Japan.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3