RENAULT Sikkens Groep opent nieuw centraal laboratorium FLORITA 88 Sint Antoniusschool zegevierde opnieuw in Heemsteedse sportdag Boottochten van „Snelverband" waren opnieuw een groot succes WINDT'S AUTOMOBIELEN tH 111 Ehbo-wedstrijden in Haarlemse hoofdwerk plaats ZATERDAG 18 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 HONDENVOEDING Dr. van Paassen gaat Haarlem verlaten Examens G. G. Tijsterman spreekt op 22 juni „Humanitas' voor de eerste" coop. associatie voor Uitvaartverzorging u* Burgerlijke Stand van Haarlem woninginrichting HPC versloeg ploeg van HVGB met 6-3 D. Smit overleden P. Douma korpschef in Hoorn Openstelling van de Wilhelm inakerk fc Betaling abonnementsgeld per giro Inenten tegen kinderverlamming Jaarverslag 1959 Hout en Plantsoenen in Haarlem Verkeersexamen in Haarlem Jaarverslag stadsbibliotheek -leeszaal van Haarlem en De heer A. M. Mees, oudste directeur van Sikkens Groep n.v., heeft vrijdagmid dag het nieuwe centrale laboratorium van de in de Sikkens Groep samenwer kende verffabrieken geopend. Dit labora- troium is verrezen bij het reeds bestaan de fabriekscomplex in Sassenheim en zal dienen om het onderzoek ten behoeve van de aangesloten binnen- en buitenlandse bedrijven op nog grotere schaal uit te voeren. Het laboratorium is ontworpen door de Rotterdamse architect C. Elffers met medewerking van de binnenhuisarchi tect en klcurenadviseur Kho Liang Ie uit Amsterdam. De heer Mees wees erop dat de omzet ten van de Sikkens Groep in de laatste dertig jaar zijn verhonderdvoudigd, in de laatste tien jaar vertienvoudigd. Korte lings is als nieuwe fabriek toegetreden J. L. H. Smit en co, verffabrieken n.v. in Wapenveld, die zich heeft gespeciali seerd in scheepsverven. Thans behoren tot de Sikkens Groep negen verffabrieken, waarvan vijf in ons land. Deze fabrieken produceren alle mogelijke verfsoorten. De personeelsbezetting van de groep is ge groeid van tachtig man in 1945 tot der tienhonderd man. In het centrale laboratorium worden verven voor de meest uiteenlopende doel einden beproefd op hun kwaliteit en moge lijkheden voor toepassing. De verf wordt hier aan allerlei keuringen blootgesteld, waarvoor vele proefapparaten ter beschik king staan. Deze apparaten zijn zodanig dat zij de werkelijkheid volkomen kunnen nabootsen. Zo zijn er machines voor het beproeven van auto- en vliegtuiglakken. De resultaten van de door een wetenschap pelijke staf gedane onderzoekingen komen allereerst uiteraard de aangesloten fabrie ken ten goede, maar zullen voorts naar buiten worden uitgedragen. In het centrale laboratorium zijn thans honderd man werkzaam. Te zijner tijd zal de personeelsbezetting worden uitgebreid tot 250 man, nadat de bouw van een twee de verdieping tot stand is gekomen. Het laboratorium omvat onder meer een grote ontvangstruimte, een fysisch labo ratorium met een instrumentmakerij en een donkere kamer, waar verffilms wor den gekeurd. Daarnaast ligt een analy tisch laboratorium, waar de grondstoffen worden beproefd, alvorens zij in de diver se verven worden toegepast. In een voorlichtingslaboratorium wor den de diverse mogelijkheden van de vele verfsoorten gedemonstreerd. Hier staan enkele machines die in een snel tempo allerlei materialen van een verflaag kun nen voorzien. Een zgn. lakgordijnmachine schildert bij voorbeeld veertig tot honderd twintig meter per minuut. Speciaal ten be hoeve van de industrie is eveneens een voorlichtingsafdeling ingericht. Op de bo venverdieping liggen speciale onderzoek- afdelingen voor onder meer de bestudering van nieuwe grondstoffen, de produkten voor huisschilders, de auto- en vliegtuig lakken. 1-Iet nieuwe gebouw is uitgerust met een filmzaal, waar nadere toelichtingen op de demonstraties worden gegeven. Het labora torium is gebouwd rond een binnenplaats, die wordt gesierd met het beeld „Naar een nieuwe wereld" van Jacques Lipchitz. De heer F. S. .J. Paulen, adjunct-directeur van het R.A.I.-gebouw n.v., heeft dit beeld namens een aantal relaties aangeboden. Mej. G. Bergman Saskia van de bollen- drieling heeft het beeld onthuld. Na de opening van het nieuwe gebouw werd de Sikkensprijs 1959 uitgereikt aan architect C. Th. Rietveld, omdat deze in zijn werk een synthese tussen ruimte en kleur heeft weten te realiseren. De prijs werd uitgereikt door de voorzitter van de toekenningscommissie, professor ir. J. H. van den Broek uit Rotterdam. De heer Rietveld deelde in zijn dankwoord mede de prijs van vijfduizend gulden te zullen gebruiken voor enige kleurstudies. Op de binnenplaats van het nieuwe centrale laboratorium staat het beeld „Naar een nieuwe wereld" van Jacques Lipchitz. Advertentie met vlees en groenten. De beste en voordeligste Overal verkrijgbaar „los" per kilo 88 ct. Naar wij reeds eerder in ons blad bericht hebben, gaat dr. P. van Paassen, na meer dan 30 jaren als geneesheer-direc teur van het Diaconessenhuis en als inter nist in Haarlem gewerkt te hebben, Haar lem verlaten. Dr. Van Paassen, die bij zijn 25-jarig jubileum zoveel blijken van waardering heeft gekregen, wil thans van zijn vertrek liever geen ophef gemaakt zien en geeft er de voorkeur aan in alle stilte zijn werk neer te leggen. Op donderdag 23 juni om halfvier zullen in besloten kring het bestuur, de colle ga's en het personeel van het Diacones senhuis afscheid van hem nemen. Wie persoonlijk de dokter nog wil groeten, zal daartoe gaarne 's namiddags van 4.30 uur tot 5.30 uur in het Diaconessenhuis in de gelegenheid worden gesteld. Haarlem. Aan het R.K. meisjeslyceum Sancta Maria te Haarlem slaagden voor het examen MMS van de 22 kandidaten de dames Tessie Baijens, Juul Belderbos, Godelieve Bcrnink. Ma rian de Bruin, Tineke van Doornewaard, Mar- greet van Dijk, Yvon van Emmerik, Marian Hoek stra, Stien Klink, Pop Koop, Ria Kuiper, Nelleke van Leeuwen. Karin Menke, Willy Nuyens, An neke Prins, Lily Roorda, L.vdia Rotteveel, Ans Samson. Joke Sens, Lia Tijssen. Haarlem. Aan het Christelijk Lyceum te Haar lem zijn geslaagd voor liet eindexamen afdeling HBS-A: J. W. Smits, Haarlem; Drieke de Rijk, J. André de Ia Porte, G. P. Beusekamp. W. van Epnatten, R. A. Schellens en K. A. de Wagt, al len te Heemstede; Tine Vetten, W. T. Kievit en O. C. van Lennep. Aerdcnhout; Magda Sloutha- mer, P. Keller en H. F. van Nieuwen huizen, Zand- voort: E. J. v. d. Beid en A. Uilenreef. Hillegom; Nelleke de Wit, Bcnnebrock; H. W. Bos en L. Verhoog, Halfweg; J. W. Buré en J. D. voor den Dag, Hoofddorp; Ada de Gans, Amsterdam. Af gewezen; 3 kandidaten. Amsterdam. Vrije Univ. Kandidaatsexamen geneeskunde 1ste gedeelte; J. J. Dekker, Over- .95 De jaarlijkse intcrscholaire sportdag voor de leerlingen der vijfde en zesde klassen van alle Heemsteedse lagere scho len, die vrijdag voor de vierde maal op de terreinen van de Heemsteedse Sport parken werd gehouden, is evenals verle den jaar geëindigd in een overwinning voor de leerlingen van de Sint Antonius school. De fraaie wisselbeker, die na af loop van de wedstrijden door de burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard aan de vertegenwoor diger van deze school werd uitgereikt, zal in deze school dus opnieuw gedurende een jaar de ereplaats mogen innemen. De weersomstandigheden zijn voor de ze sportdag weer bijzonder gunstig ge weest. Wanneer men weet, dat aan de ze sportieve ontmoeting dit jaar werd deelgenomen door ongeveer elfhonderd vijftig jongens en meisjes, dan zal het te vens duidelijk zijn, dat zonder een stralen de zomerdag een dergelijke onderneming praktisch tot mislukken is gedoemd. Niets is immers deprimerender voor de strijd lust der jeugd, dan een mistroostige regen of een hevige stormwind. De wedstrijden In de afgelopen maanden hebben leden van de Haarlemse e.h.b.o.-vereniging „Snelverband" gelden ingezameld voor de jaarlijkse boottochten voor invaliden. Die genen, die hier een bijdrage aan hebben geleverd, behoeven hun gift in geen enkel opzicht te betreuren, want de aldus ver zamelde gelden hadden moeilijk een mooier en nuttiger bestemming kunnen vinden. Deze tochten zijn woensdag en donderdag weer gehouden, waarvoor de boot-commisSie ditmaal de salonboot „Er- melo" uit Harderwijk had gecharterd. Met. behulp van vele vrijwilligers was de ze boot ingericht als een soort hospitaal schip, ten einde telkens ongeveer honderd vijftig invaliden en chronisch zieken te kunnen vervoeren. Zij worden thuis ver pleegd, of in inrichtingen als „Houtrust", „De Zonnebloem" en „Unicum''. Men beperkt zich voornamelijk tot de patiënten, die bijna alleen voor een derge lijke gelegenheid het bed of huis voor een keer kunnen verlaten. Vele autobezitters stellen ieder jaar belangeloos hun wagen beschikbaar voor het vervoer der invali den, van en naar de boot. In ernstige ge vallen wordt de G.G.D. hiermee belast. Door dit alles was het des morgens aan het Noorder Buiten Spaarne een grote drukte van af en aan rijdende auto's. De eerste dag waren op het schip de Haar lemse arts J. Segaar en een aantal ver pleegsters aanwezig, die zich met de leden van „Snelverband" verder de gehele dag met de verzorging der patiënten bezig hielden. Aan boord he/wvrl h bovendien een orkestje, dat zich evenmin onbetuigd heeft gelaten met het bevorderen van de goede stemming. De boot kon telkens om ongeveer half negen vertrekken, waarbij dan via Spaar ne en Noordzeekanaal de Zaan werd op- gestoomd. Met de grootste belangstelling bekeken de opvarenden hier de bedrijvig heid der industrieën en de verschillende zeeschepen, die men onderweg passeerde. Als reisdoel was ook dit jaar weer geko zen het restaurant „De Waakzaamheid" Advertentie ZIJLWEG 63 - TtLEFOON.15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 24000 Contributie ƒ.1.— per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bl| overlijden van het lid BEVALLEN van een zoon, 16 juni: C. W. Spee—Stieltjes; A. M. Kok—Kuijpers; 17 juni: H. G. Landsbergen—Van Eekhout. BEVALLEN van een dochter, 15 juni: M. Th. MailandMetternich; 16 juni: J. C. A. DijkstraKoops; E. Smidt—Lammers; 17 juni: J. M. BoetersVermeer; G. E. Berk houtDen Braber; M. M. J. Jansen Szemerjai Demeter; E. M. M. Th. Schilder Louman. OVERLEDEN, 14 juni: De Vleeschouwer, 93 j., Kamperlaan; 15 juni: D. van Houten, 76 j., Mrt. v. Heemskerkstraat. GEHUWD, 17 juni: H. Pieters en A Eijskoot; G. op de Beek en M. S. van dei- Putten. Advertentie Wagenweg 146, Tel. 14951 Rijksstraatweg 810, Tel. 6316 RUIME KEUS VASTE VLOER BEDEKKING EN LINOLEUMS Vrijdag zijn in Haarlem de finales ge houden van de e.h.b.o.-wedstrijden voor ploegen van de zelfbescherming van de Nederlandse Spoorwegen. In de afgelopen maanden zijn in diverse delen van ons land voorwedstrijden, kwart en halve finales gehouden en tenslotte traden in de Spaar- nestad acht teams aan voor de uitgebreide eind wedstrijden, die plaats hadden in de hoofdwerkplaats der NS. Een deskundige jury, bestaande uit doktoren verbonden aan de Nederlandse Spoorwegen, nam het zware examen af, waarbij vooral gelet werd op de kwaliteit van het werk en voorts op de tijd die men voor het uit voeren van de opdrachten nodig had. De uit zeven man plus een bevelvoerder be staande ploegen werkten het gehele pro gramma uitermate vlot af, waarbij men ondermeer gadegeslagen werd door een groot aantal belangstellenden. Na afloop bleek de chef van het bedrijfs zelfbescherming van de NS, de heer A. Meijer, de prijzen als volgt te kunnen uit reiken: 1. Amsterdam. 180 punten; 2. Hoek van Holland, 164 punten; 3. Haarlem. 162 punten; 4. Groningen, 154 punten; 5. Am sterdam Rietlanden, 116 punten: 6. Zwolle, 111 punten; 7 en 8. Zaandam en Winters wijk 101 punten. in Koog aan de Zaan; een voor een der gelijke gelegenhied welhaast ideale be stemming, omdat de boot kan meren aan een direct aan de zaal grenzende steiger. Door deze steiger werd het verplaatsen der invaliden slechts tot een minimum beperkt. Hier wachtte de deelnemers een prima verzorgde warme lunch. Tijdens de tweede dag werden de patiën ten nog verrast met het bezoek van de heer D. Heymans, directeur van de ge meentelijke geneeskundige- en gezond heidsdienst, die in gezelschap van de Haar lemse arts W. E. Ulrici van zijn belang stelling kwam blijkgeven. De heer Hey mans bracht hierbij zijn grote bewonde ring onder woorden voor het vele, dooi de organiserende commissie verrichtte voorbereidende werk en hij hoopte, dat zij zich met deze mooie taak zouden blijven belasten. De heren J. Schotman en Th. A. "G. de Vries, respectievelijk voorzit ter van ..Snelverband" en de boot-commis sie richten zich over de hoofden der aanwezigen tot de vele Haarlemse ingeze tenen, die door hun bijdragen deze tochten telkens mogelijk wilden maken. Intussen was de tijd voor de terugreis weer aangebroken en nadat alle deelne mers hun plaatsen hadden ingenomen wendde-de „Ermelo" zijn steven, om langs dezelfde route de tocht naar de Spaarne- stad te ondernemen. Gelukkig heeft zich beide dagen geen enkel ongeval voorge daan, zodat tegen de avond een schip met uiterst dankbare en enthousiaste op varenden in Haarlem arriveerde. Bijzon der vermoeiende dagen ongetwijfeld voor de dames en heren van „Snelverband", die geen inspanning te groot is geweest om hun passagiers een onvergetelijke tocht te bezorgen. Maar de vele dankbetuigingen der patiënten zullen hiervoor ongetwijfeld hun mooiste beloning zijn. Voor de tweede klasse heren van de WE'terpolocompetitie speelde vrijdagavond in, de zwemvijver Groenendaal in Heem stede HPC tegen HVGB. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de ploegen de punten zouden delen, maar uiteindelijk wonnen de Heemstedenaren toch nog met 6-3. Rob Termeer opende voor HPC de score, waarna Meulenberg zijn clubgenoot Hoo- gendoorn in de gelegenheid stelde er 1-1 van te maken. Een geraffineerde boogbal van Prins ging over de HVGB-doelman in het net, waarna het wederom Hoogendoorn was die gelijk maakte. HPC bleef echter het initiatief houden. Prins zorgde met een ver schot voor een 1-2 ruststand. Ook nu weer bleef de gelijkmaker niet uit en daarvoor zorgde in de tweede helft Meulenberg. Voor een overtreding, ge maakt nadat reeds voor een overtreding gefloten was, werd Boon (HVGB) het wa ter uitgezonden. Het ging er toen naar uitzien dat HVGB het op een gelijk spel wilde houden, maar het liep anders. Prins buitte de HPC-meerderheid uit (4-3) en maakte er daarna 5-3 van. Uit een straf- worp van Prins werd het tenslotte 6-3. HPC heeft nu uit 4 wedstrijden 7 punten behaald. De reserves van HPC hebben voor de reserve derde klasse heren de krachten gemeten met HVGB 4. dat met 7-0 versla gen werd. De HPC-dames zijn voor de derde klasse naar Leiden geweest en ver loren met 4-2 van Sleutelstad. BURGERLIJKE STAND BENNEBROEK ONDERTROUWD: 11 juni: G. J. v. d. Staaij en W. H. Evertse. 16 juni: A. G. van Bakel en S. C. van Rooi.jen. begonnen des morgens om negen uur en werden na een koffiepauze tot vijf uur voortgezet. De wedstrijden bestonden uit hardlopen, vèrspringen, werpen met kleine en grote bal en een hindernisbaan, welke opgaven door elke deelnemer individueel moesten worden uitgevoerd. Daarnaast stond er voor de jongens en meisjes afzonderlijk nog een estafette wedstrijd op het pro gramma, over een afstand van zestig me ter. Hiervoor was door elke school een ploeg van tien meisjes en tien jongens af gevaardigd. En het zijn deze wedstrijden geweest, die voor de toeschouwers de meest spectaculaire aanblik hebben opge leverd, waardoor dit enthousiast toege juichte onderdeel een geanimeerd be sluit betekende van deze bijzonder ge slaagde sportdag. Na afloop van de wedstrijden verzamel den de jeugdige deelnemers en hun onder wijzers zich voor het „Sportpark-restau rant", waar de burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. ridder van Rappard tot de prijsuitreiking zou overgaan. De burgemeester wilde echter niet nalaten eerst zijn hartelijke dank uit te spreken tegenover de heer A. J. Verkaaik, leraar lichamelijke opvoeding te Heemstede en zijn medewerkers, die voor dit sportief evenement bergen werk moeten hebben verzet. Spreker verzocht de leden van de sportcommissie dan ook hun krachten aan dit werk te blijven geven, omdat een der gelijke blijde dag al niet meer uit het le ven in Heemstede kan worden wegge dacht. Op verzoek van de burgemeester bracht de verzamelde jeugd daarop een spontaan driewerf „Hoera!" op de orga nisatoren uit. Hierna maakte de burgemeester de eind uitslag bekend, hetgeen telkens door luide bijvalsbetuigingen werd onderbroken, wan neer een schooloverwinning werd aange kondigd. Aldus werd de Sint Antonius school met 33'/- punt opnieuw tot overwin naar uitgeroepen; op de tweede en derde plaats gevolgd door de Jacobaschool en de Dreefschool, waarvan de vertegenwoor digers ieder 30'A punt behaalden. De vier de plaats was voor de Sint Josefschool met 30 punten. De estafette werd bij de meis jes gewonnen door de Dreefschool, in 1.32.3 en bij de jongens door de Nicolaas Beets- school in 1.31.9. De individuele overwinnaars waren: bal- werpen. met grote bal: Anneke Erbrink, Marja Laat, Nico de Roov, Jos Geels en Klaas Timmermans; balwerpen kleine bal: Ris Sweers, Brigitte Tuinder, Peter Bendsen en Klaas Timmermans; hardlo pen: Nelleke van der Peet, Marja Laat, Eric Leih, Lex Keyzer en Kees Bleeker; hindernisbaan: Mieke Bremmers, J. Kloek, Fred Kaiser, Josephus Moone en Peter Storm en vèrÊpringen: Maria Meeuwisse, Marja Laat, T. Braun, Rob Plomp en Klaas Timmermans. Deze sportdagen zullen voortaan het houden van de traditioneel geworden vaar- digheidsproeven overbodig maken. Aan de hand van de tijdens deze wedstrijden in dividueel behaalde cijfers, zullen de sport leraren immers kunnen afleiden, of de be treffende leerling voor dit diploma in aan merking komt. Deze vaardigheidsproeven werden ongeveer dertig jaar lang gehou den. De afdeling Haarlem van de Nederland se vereniging voor maatschappelijk werk „Humanitas" houdt op dinsdag 22 juni in Brinkmann te Haarlem haar algemene jaarvergadering. Tijdens deze bijeenkomst zal de secretaris van de afdeling Haarlem de heer G.G. Tijsterman een causerie hou den over het wetsontwerp „Beperking van het verhaalsrecht". Uit het jaarverslag over 1959 blijkt, dat in de vereniging en in de diverse onderaf delingen 'n grot eactiviteit werd ontplooid. Dit is aldus de schrijver van't verslag te danken aan het feit, dat de vereniging beschikt over een groot aantal toegewijde en actieve medewerksters en medewer kers, die het werk van „Humanitas", de taakverrichting, vorm en inhoud geven. Oud-penningmeester van RCH In de afgelopen nacht is onverwacht overleden de heer D. Smit, ambtenaar bij de Incasso- Stortings- en ophaaldienst te Haarlem en oud-penningmeester van de voetbalclub R.C.Ii. De heer Smit, die de leeftijd van eenenvijftig jaar bereikte, trad op 26 september 1924 in dienst der ge meente en wel bij de Incassodienst. In de loop der jaren is hij opgeklommen tot ad ministratief hoofdambtenaar A. en hij trad op als chef van de centrale kas. De heer Smit heeft twintig jaar zijn krachten gegeven aan de voetbalclub R.C.H. Deze vereniging heeft hij een aan tal jaren als penningmeester gediend en dat deed hij op voortreffelijke wijze. Daar om werd hij benoemd tot lid van verdien ste. De heer Smit had niet alleen belang stelling voor een goed financiëel beheer, maar ook voor het beleid van het bestuur. Woensdagmorgen om elf uur zal zijn stoffelijk overschot op de Noorderbegraaf plaats te Haarlem ter aarde worden be steld. De inspecteur P. Douma, waarnemend chef van de Zandvoortse gemeentepolitie, is per 1 september benoemd tot inspecteur korpschef van de gemeentepolitie te Hoorn. Hij volgt de heer A. F. Feenstra op die op die datum met pensioen gaat. Zij, die zich een ogenblik wensen terug te trekken uit de drukte van het dagelijks leven in de stilte van de kerk, biedt de Wilhelminakerk, Gedempte Oude Gracht 57 te Haarlem daartoe gelegenheid. Dit kerkgebouw zal voorlopig voor dit doel geopend zijn van dinsdag tot en met vrij dag van tien tot twaalf uur en van drie tot vijf uur. Advertentie Hotel-Café Restaurant STRANDWEG 21 - ZANDVOORT Zonnige terrassen met uitzicht over zee In ons Café-Restaurant het trio Ferry Herget Verzorgde keuken Kamers met privé-douche Tafelres. tel 2163 - Hotel tel. 3565 Nieuwe Directie Nu de Duitsers dit weekeinde over vier vrije dagen beschikken, beleeft Nederland een toeristen-invasie uit het Oosten. Ook zonder deze suggestieve foto van een kampeerterrein in Zand poort zou hel geen gewaagde veronder stelling zijn te zeggen, dat van elke drie buitenlanders in Nederland er twee Duitsers zijn. Advertentie Automobielbedrijf HARDEBELT Rijksstraatweg 249 Telefoon 57455 Haarlem-Noord U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnees 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE De in 1959 geboren kinderen, die in april en mei j.l. injecties tegen kinderverlam ming ontvingen te Haarlem, kunnen voor de derde maal worden ingeënt op dinsdag 21 en woensdag 22 juni 1960. Tevens zullen de in 1957 geboren kin deren, die ongeveer een jaar geleden voor de derde maal werden ingeënt, worden op geroepen voor het ontvangen van een her- halings-injectie op deze data. De kinderen, die door de huisarts of de kinderarts werden gevaccineerd, zullen niet worden opgeroepen, aangezien van het standpunt wordt uitgegaan, dat de ouders deze vierde injectie eveneens particulier zullen doen geschieden. Uit het jaarverslag over 1959 van de ge meentelijke dienst van de Hout, de plant soenen en de begraafplaatsen in Haarlem wordt duidelijk, dat voor de aanleg van tal van openbare plantsoenen in nieuwe woonwijken en van groenstroken bij in de ze wijken gebouwde woningcomplexen enz. ook dit jaar te weinig geschikte ar beidskrachten konden worden aangetrok ken. Door het uitbesteden van grondwer ken aan particuliere aannemers en het verrichten van overwerk door het eigen personeel kon de aanleg echter voor het grootste gedeelte worden voltooid. De langdurige droogte in de zomer vergde ten aanzien van het onderhoud van de plant soenen en de parken veel extra werk. door herhaaldelijk te sproeien werd ge tracht de gazons een fris aanzien te doen houden waarin men gedeeltelijk is ge slaagd. Op daarvoor in aanmerking ko mende plaatsen werden in 1959 in de stad 38 bloemschalen bijgeplaatst, die in het zo merseizoen beplant werden met verschil lende bloemsoorten. Met inbegrip van de reeds aanwezige exemplaren bedraagt het aantal schalen, kuipen en bakken thans in totaal 70 stuks. Ook dit jaar werd weer, in samenwer king met de politie, de commissie voor natuurbescherming „Zuid-Kennemerland", de natuurwachters en de door burgemees ter en wethouders ingestelde commissie voor de vrije speelgelegenheden, de groot ste aandacht brsteed aan het voorkomen van beschadigingen van gazons en be plantingen door de jeugd en ook door ouderen. Zo wordt op het gebied van de natuur en de natuurbescherming een tentoonstel ling gehouden in de Vleeshal, benevens een natuurpuzzeltocht voor een deel der jeugd van de lagere scholen. Hoewel het aantal beschadigingen en ver nielingen, vergeleken bij het vorige jaar, wel iets is verminderd, werden door de bij de dienst tewerkgestelde gepensioneer de politieambtenaar terzake van bescha digingen nog tal van rapporten opge maakt. Ofschoon in vele gevallen de kosten van herstel op de daders verhaald konden worden, bleef niettemin een schade van naar raming 12.500,- ten laste van de dienst. In Haarlem hebben 3136 leerlingen van de lagere school deelgenomen aan de jaar lijkse verkeersexamens onder leiding van de Vereniging voor Veilig Verkeer in Haar lem en omstreken. Er slaagden 2830 leer lingen en 306 leerlingen moesten worden afgewezen. Woensdag 22 en donderdag 23 juni wor den in het Rembrandttheater en op maan dag 27 en dinsdag 28 juni in de tuinzaal van het Concertgebouw bijeenkomsten ge houden, waarin de diploma's zullen wor den uitgereikt Advertentie Voor iets lekkers naar JOS DEKKERS „De BESTE CROQUETTEN van Haarlem" Kruisweg 29-31. Telefoon 21647 Uit het verslag van de stadsbibliotheek en -leeszaal van Haarlem over 1959 blijkt dat in het verslagjaar van de plannen om te komen tot een verdergaande spreiding van het aantal uitleenposten en filialen niets is gerealiseerd. De vestiging van een filiaal in Delftwijk, eventueel onder één dak met een filiaal van de r.-k. openbare bibliotheek verkeerde voorts nog steeds in het stadium van overleg. Het is, aldus de samensteller van het verslag, gewenst dat op korte termijn een oplossing voor deze kwestie wordt gevonden. Blijft namelijk de huidige situatie gehandhaafd dan valt er een teruggang van de resultaten te vrezen. Dit vooral omdat de accomodatie van de hoofdbibliotheek, het filiaal „Huis te Zaanen" en de wisselbibliotheek sterk tekort schiet en steeds minder acceptabel zal worden. Het op moderne leest ge schoeide bibliotheekwerk vraagt meer openheid, meer ruimte en een aantrekke lijker en fleuriger interieur dan de Haar lemse bevolking op het ogenblik aangebo den wordt. Het jaarverslag wordt besloten met een uitgebreid en interessant overzicht van de hoeveelheid en de aard van de uitgeleende boekei;-

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5