RCH blijft door 2-1 overwinning op Graafschap in eerste divisie Engelse coureurs Bristow en Stacey kwamen in Fr ancorchamps om het leven DE UITSLAGEN Nederlandse damesatletiekploeg verpletterde Zweden (74^-42^) Stirling Moss en Mike Taylor tijdens training gezvond Haarlemmers konden pas half uur voor tijd achterstand wegwerken Semi-profclubs mogen 30 spelers contracteren De KNVB-toto Scheidsrechters moeten proeven afleggen Henk Visser sprong 7.75 meter vèr Oranjedames negen van de elf keer op het hoogste schavotje VIER ONGELUKKEN IN BELGISCHE GRAND PRIX Brabham won afvalrace 11 K N VB-bondsvergadering Nederlandse Finn-zeilers naar Napels Uitslag damesrit van de KNAC Nederlandse hockeyploeg verloor van C-elftal MAANDAG zO JUNI 196 0 RCH blijft in dc eerste divisie. Dankzij de 2-1 zege, die de Haarlemmers, gister middag in aanwezigheid van 5000 kijkers in het Utrechtse DOS-stadion op De Graaf schap behaalden. Een overwinning, die zij beslist verdienden al was hel alleen maar omdat de RCH-ers althans nog probeer den redelijk voetbal te laten zien. De meeste spelers van De Graafschap kwamen daar eigenlijk niet eens aan toe. Zij hul digden in de achterhoede het principe „weg is weg" en in de aanval kwamen zij ook al geen enkele keer tot een verstandige combinatie. Toch heeft het er lange tijd beslist somber voor RCH uitgezien. Tot een half uur voor het einde hadden de Doetinchemmers namelijk een 0-1 voor sprong. Brouwer en Nanai zorgden er toen echter voor, dat de vele honderden Haarlemse supporters toch nog juichend het veld konden opstormen. Tien Graaf schap-spelers zochten na afloop moedeloos de kleedkamer op. Tien, inderdaad omdat scheidsrechter Martens spil Van der Schuur wegens natrappen het veld had moeten uitsturen. RCH kwam, na de minuut stilte ter nagedachtenis van de onlangs overleden RCH-er D. Smit. wat moeilijk op gang. Biesbrouck sr. trok zich onmiddellijk in de verdediging terug, rechtshalf Liefheb ber speelde ook al wat teruggetrokken en daardoor was het voor De Graafschap een kleine moeite zich van het bezit van het middenveld te verzekeren. Dat deden de Gelderlanders dan ook. Voorlopig ech ter met geen ander doel dan van daaruit de bal hard en hoog naar voren te spe len, waarna de voorhoedespelers het op een rennen zetten en dan meestal doodmoe net iets te laat kwamen. De Haarlemmers probeerden in de voorhoede de juiste com binatie te vinden maar verder dan enkele aardige individuele acties van Kruyer en Nanai kwamen zij toch niet. Onverwacht nam Dc Graafschap, in de 24-ste minuut een voorsprong. De RCH- achterhoede aarzelde met ingrijpen waar door rechtshalf Blekkenhorst ver buiten het strafschopgebied de bal vry kreeg en van deze plaats schoot de Graafschap-spe ler hard en hoog raak (0-1). De RCH-supporters, onder wie de bur gemeester van Heemstede, werden er een beetje stil van. Terecht, geloven we, want het antwoord van de wat ongeïnteresseerd voetballende Haarlemmers bleef uit. In een zeer rustige buitengewone bonds vergadering hebben de bondsafgevaardig- den van de KNVB zaterdag in Amsterdam het rapport spelersvergoedingen behan deld dat onlangs door de zg. „commissie van 10" is uitgebracht. Met de meeste aanbevelingen die in het rapport werden gedaan gingen de afge vaardigden akkoord. Slechts het punt van de jeugdcontracten ook al op districts vergaderingen het punt dat de meeste dis cussies veroorzaakte werd uitgebreid besproken. Het voorstel van het betaalde voetbal in de toekomst de mogelijkheid te openen aan spelers tussen 16 en 18 een beperkte vergoeding te geven bleek voor de amateurs onaanvaardbaar. Het eindre sultaat was, dat de bestaande regeling van de zg. „ijskast-spelers" een gentle man's agreement van het betaalde voetbal officieel in de reglementen zal worden opgenomen. Hierbij werd nog bepaald dat ten hoogste 15 spelers in de „ijskast" ge plaatst kunnen worden. Geen bezwaar was er van amateurzijde legen .jeugdcontracten aan spelers van 18 jaar en ouder. In de toekomst zal aan ten hoogste tien spelers een dergelijk contract dat een minimum-inkomen van 600 per jaar garandeert, kunnen worden gegeven. Een van de belangrijkste besluiten was voorts dat het aantal spelers dat een se- mi-profclub kan contracteren is verhoogd van '25 tot 30. Het amateurvoetbal bleek niet akkoord te kunnen gaan met het voor stel de limiet geheel te laten vervallen. Het voorstel toe te staan dat een ongeli miteerd aantal amateurs mag deelnemen aan wedstrijden van het betaalde voetbal werd daarentegen, na langdurige bespre kingen. wel aanvaard. Ten aanzien van de landelijke jeugdcom- petitie het derde raakpunt van het amateursvoetbal en de semi-profs werd besloten dat het seetiebëstuur van het be taalde voetbal en de sectie afdelingen hierover nader overleg zullen plegen. Vooral tegen de lange reizen die het ge volg zijn van de voorgestelde regeling had den de amateurs bezwaar. De voornaamste reglementswijzigingen waren voorts: 1. Het aantal contractspe lers dat een club minimaal moet contrac teren wordt verhoogd tot 17. Twaalf van deze spelers moeten tenminste 1000 per seizoen ontvangen, de overige vijf ten minste 600, 2. Ten hoogste vier spelers per club mogen een bedrag van ten hoog ste ƒ7500 per jaar (vriendschappelijke wedstrijden niet inbegrepen) ontvangen, 3. De clubs van het betaalde voetbal mo gen onbeperkt spelers van elkaar overne men (mits de limiet van 30 semi-profs per club maar niet wordt gepasseerd), 4. Ma ximum twee buitenlandse spelers mogen in een semi-profafdeling van een club uit komen. Zij behoeven niet meer in Neder land woonachtig te zijn, 5. De clubs zijn in de toekomst verplicht gekozen spelers af te staan voor vertegenwoordigende elf tallen en bondstrainingen. Voordat de buitengewone bondsvergade ring, die onder leiding stond van KNVB- praeses A. L. M. Schroder, begon, heb ben de afgevaardigden van het amateur voetbal in een buitengewone algemene vergadering die voortreffelijk werd ge leid door sectie voorzitter J. J. Egberts het rapport spelersvergoedingen bespro ken. Tijdens de buitengewone algemene bondsvergadering van de KNVB is ten slotte onder meer een voorstel aanvaard dat het sectie bestuur van het betaalde voetbal het recht geeft desgewenst pro motie- en degradatiewedstrijden vast te stellen. Na de rust verhoogde RCH enigszins het tempo en dat alleen was al genoeg om de Gelderse achterhoede in verwarring te brengen. Het gemis aan geroutineerde krachten. Kluin, Selderhuis en Jansen wa ren bijvoorbeeld uit de ploeg gelaten, be gon toen De Graafschap parten te spelen. Spil Van der Schuur raakte zelfs zo van de kook, dat hij Kruyer zonder een aan wijsbare reden hard natrapte. Scheidsrech ter Martens kende geen pardon. Van der Schuur werd uit het veld gestuurd. In de verwarring die na dit incident volg de verscheen RCH voor het doel van Ger ritsen. De bal werd een paar keer inge schoten en Brouwer scoorde tenslotte in de vijftiende minuut hard de gelijkmaker (1-1). De strijd werd hierna nog iets feller en scheidsrechter Martens deelde links en rechts waarschuwingen uit. RCH liet zich echter niet van de wijs brengen. Ook niet door het fel opdringende Graafschap, dat dertien minuten voor het einde de gena deslag kreeg. Peper draaide toen om de nu als spil opgestelde Screbelink heen en schoot in, waarna Nanai de van doelman Gerritsen terugspringende bal hard in het doel joeg (2-1). RCH liet het daarbij, hoewel Brouwer, Peper en Biesbrouck jr. nog een paar uitstekende kansen kregen om de zege nog wat duidelijker te accentueren. De Haarlemmers geloofden het echter wel en wachtten wat ongeduldig totdat zij hos send en blij met het behouden eerste divisieschap van scheidsrechter Martens naar de douche mochten. Vechtpartij Niets verried in de eerste helft van de strijd tussen DFC en NOAD, voor beide ploegen zo belangrijk voor promotie naai de eredivisie dat het acht minuten voor het einde tot incidenten zou komen. Beide ploegen waren zenuwachtig, maar zij ge droegen zich uiterst sportief. NOAD had een tikje beter spel, maar de gelijke stand bij de thee door een doelpunt na zeven minuten door de Tilburger Rom- bouts en een treffer van de Dordlenaar Los na 33 minuten kon iedereen bevredi gen. Tien minuten na de hervatting kondig den de moeilijkheden zich aan. Van dei- Velden van NOAD kreeg de bal op de borst, sloeg hem met zijn bovenarm voor zijn voeten en joeg het leer vervolgens langs Hentenaar. DFC protesteerde heftig bij scheidsrechter Van Male, die de over treding niet had geconstateerd en aanlei ding vond de grensrechter te raadplegen. Die beweerde evenmin iets onrechtmatigs te hebben gezien. Zodoende kende Van Male het doelpunt toe. Het kostte aan voerder Schaap enige moeite zijn spelers te kalmeren, doch hij slaagde daarin. Hoewel NOAD hierna weer het beste van het spel had, kon Lir.stec een kwar tier later uit een voorzet van De Kreek opnieuw gelijk maken en alles scheen toen verder rustig te verlopen. Doch en kele minuten later werden de gemoede ren, nu ook buiten het veld, nog meer ver hit dan bij NOAD's tweede doelpunt, want toen Schaap volgens aller mening een vol komen gaaf doelpunt scoorde, keurde Van Male deze treffer af en kende NOAD een vrije schop toe. Maar het tumult brak pas goed los, toen acht minuten voor tijd, ter wijl twee DFC-ers Los en De Vos na een botsing gewond bleven liggen, Van Male daarvoor het spel niet onderbrak en Van Osch, min of meer profiterend van het feit, dat de Dordtse verdediging zich meer bekommerde om de beide gewon den, tot scoren kwam en Van Male dit doelpunt toekende. Dit kostte hem van opgewonden toe schouwers, die het veld opkwamen, énige tikken en er bleef niet veel anders over dan de wedstrijd te staken. Niettegen staande de politie spoedig in actie kwam en van de gummiknuppels gebruik maak te, moest Van Male nog enkele klappen incasseren, voordat hij onder bescherming van de ordebewaarders de kleedkamer had bereikt. Ook de spelers van DFC, met uitzonde ring van Los en De Vos, die nog steeds op het veld lagen, verlieten het veld. Die van NOAD echter niet. Korte tijd latei- werd via de microfoon de mededeling van het bestuur van DFC ongeroepen, dat het terrein moest worden ontruimd, opdat de wedstrijd verder een normaal verloop zou kunnen hebben. Inderdaad kon scheids rechter Van Male na enige tijd het sein tot hervatting geven. In die laatste acht minuten werd niet meer gescoord en de Tilburgers hadden de zevenhonderd gul den verdiend, die hun waren toegezegd in dien zij de eredivisie bereikten. Rustig duel Veel rustiger was het duel tussen VSV en Vitesse. De Arnhemmers, die uiteraard hoopten op een nederlaag van NOAD speelden zeer energiek, zij het ook wat zenuwachtig en hadden reeds in de eerste helft het beste van het spel, doch VSV verstond zijn sportieve plicht en stelde zich uitstekend te weer. Vooral de achter hoede was hecht en gesloten en de Arn hemse aanvallers kregen slechts spora disch een schietkans. Kort voor de rust was Vitesse echter bepaald onfortuinlijk toen eerst Theunissen tegen de paal schoot en kort daarop Van der Horst hetzelfde deed. In de tweede helft was VSV aan vankelijk sterker en na een half uur kon Blom de Velsenaren de leiding geven. In dien de VSV-ers daarna nog van de kan sen gebruik hadden gemaakt, zou Vitesse niet het gelijke spel hebben behaald, waarvoor tien minuten voor tijd De Kleer- maeker zorgde. Nacompetitie Voor 20000 bezoekers heeft Feijenoord zaterdagavond ook de tweede wedstrijd tegen Ajax en de laatste van de na- competitie gewonnen. Binnen 25 minu ten hadden de Rotterdammers door Ben- naars en Moulijn (penalty) een 2-0 voor sprong. Westra verkleinde voor de rust de achterstand tot 2-1. Na rust scoorde Rij vers 3-1, Swart maakte 3-2, doch voordat Ajax illusies kon koesteren voor een gelijk spel, had Cor van der Gijp de stand al op 4-2 gebracht, waarmede ook het einde kwam. Een pleister op de wonde van Ajax is dat de reserves zaterdag eveneens te gen Feijenoord kampioen van Neder land zijn geworden. Het is nog even dub beltje op zijn kant geweest. Ajax II had In Veisen speelden VSV en Vitesse met 1-1 gelijk. Foto: een Vitesse-aanval wordt onderschept. de eerste wedstrijd in Amsterdam reeds met 5-2 gewonnen. Op een zeker ogenblik had Feijenoord gisteren een 5-2 voorsprong. Peterse hakte evenwel alle knopen door. Hij bracht de eindstand op 5-3 en schreef daarmee tevens de hat trick op zijn naamDe doelpunten van Feijenoord werden gemaakt door Ver schoof (2) Van der Heide, Meerman en Temming. Xerxes won In de beslissingscompetitie voor de degradatie in de tweede divisie nood zakelijk geworden, doordat de baronie, Xerxes en Velocitas gelijk waren geëin digd won Xerxes op het veld van AGOVV in Apeldoorn de eerste wedstrijd tegen Velocitas met 4-0. De zege van de Rotterdammers was duidelijk verdiend. Zenuwen speelden beide ploegen wel erg parten. Bewijs hiervan was dat de Wolf- fers (Xerxes) na 20 minuten een penalty naast schoot. Drie minuten later maakte bij zijn blunder goed door het eerste doel punt te scoren. Vijf minuten voor de rust maakte Wolffers 2-0. Na de rust zetten de noorderlingen alles op alles om de achterstand in te lopen, doch vooral dank zij Vermeer in het doel bleef de Rotterdamse verdediging meester van de situatie. Vij minuten voor het ein de kwamen er toen kort achter elkaar nog twee Rotterdamse doelpunten bij, van Rijshouwer en Hendriks. Het bestuur van de Koninklijke Neder- landsche Voetbalbond deelt ons mede, dat aan het voornemen om uitbreiding te geven aan de KNVB-voetballolo, door leden van andere sportbonden via een KNVB-lid- maatsehap te laten toetreden, nog geen ge volg kan worden gegeven, zolang de mi nister van Justitie, die dezer dagen een desbetreffend verzoek heeft ontvangen, zich nog niet heeft uitgesproken over deze aangelegenheid. (Speciale berichtgeving) De scheidsrechters van het betaalde voetbal hebben een circulaire ontvangen van de KNVB ivaarin wordt meegedeeld dat zij aan een drietal conditie-eisen zul len moeten voldoen, willen zij ook vol gend seizoen wedstrijden van semi-profs leiden. Op 20 augustus hebben zij 's mor gens de gelegenheid in het Olympisch Stadion in Amsterdam de vaardigheids- proeven af te leggen ten overstaan van de scheidsre'chterscommissie van de bond. De eisen welke worden gesteld zijn: A) 50 meter hard lopen in 7,4 seconde; B) 50 meter hordenloop binnen 9,4 secon de, waarbij de vier horden niet hoger zul len zijn dan 30 cm; C) 700 meter hardlopen in twee minuten 45 seconden. Deze eisen zijn opgesteld aan de hand van enkele proeven afgelegd door een aantal scheidsrechters. Na-comp. eredivisie: Feijenoord—Ajax 4—2. Promotiecompeiitie naar de eredivisie: VSV —Vitesse 1—1; DFC—NOAD 2-3. Beslissingscompetitie eerste divisie: RCH Graafschap 21. Besltssingscompctitie tweede divisie: Velo citas—Xerxes 04. De eindstand van de na-competitie eredivi sie werd door dit resultaat: Feijenoord 4 .3 1 0 7 20-7 PSV 4 1 2 1 4 8—12 Ajax 4 0 1 3 1 5—14 Promotiecompetitie naar de eredivisie: NOAD 6 4 119 14—7 Vitesse6 2 3 1 7 5—7 DFC fi 2 1 3 5 13—9 VSV 6 1 1 4 3 6—15 NOAD Promoveert. Eindstand degradatiecomp. eerste div.: B: 1. RBC 2 2 0 0 4 5—3 2. RCH 2 1 0 1 2 3—3 3. Graafschap.. 2 0 0 2 0 3—5. Graafschap degradeert. Beslissingscompetitie tweede divisie: Xerxes 1 1 0 0 2 4—0 Velocitas 1 0 0 1 0 0—4 Baronie 0 0 0 0 0 In aansluiting op eerder gedane mede delingen betreffende de keus der naar Na pels uit te zenden zeilers deelt het be stuur van de Koninklijke Verbonden Ne derlandse Watersportverenigingen mede, dat het aan het Nederlandsch Olympisch Comité heeft voorgesteld de Finn-zeilers H. Sleeswijk, en als reserve de Finn-zei- ler H. Lesage, naar de Olympsche zeil wedstrijden 1960 af te vaardigen. Atletiek Henk Visser heeft vrijdag in Berkeley (California) tijdens de universitaire kam pioenschappen, de eerste van de drie gro te Amerikaanse selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen bij het verspringen 7,75 meter gehaald. De Amsterdammer verichte deze prestatie met een gebles seerde dijbeenspier. Tijdens de kam pioenschappen, die twee dagen duurden, werden tien wedstrijdrecords verbeterd. De Jamaicaan George Kerr won met gemak de 800 meter in 1 min. 46,4 sec., de beste tijd van het jaar op deze af stand. De 19-jarige Ted Woods, die pas een jaar loopt, won de finale van de 400 meter in 45.7 sec. Daarmee evenaarde hij de snelste tijd van het jaar van Kauff- mann die enkele dagen geleden in Keu len het Europese record op 45.7 sec. bracht. Bill Alley wierp de speer tot 81 m 91. Hij kwam drie maal boven de 80 meter. Bij het verspringen werd Henk Visser, die na de eerste dag aan het hoofd ging met zijn sprong van 7.75 m, van de eerste plaats verdrongen door Ralph Bos ton die 7.76 m haalde. Na de wedstrijden sprong Boston enige malen voor de foto grafen. Hij kwam toen tot 7.97 meter. John Tomas won het hoogspringen met 2.13 m, vóór Charles Lewis (2.05). Thomas deed drie maal vergeefs een po ging om over de 2.18 m te komen, wat een nieuw wereldrecord zou hebben bete kend. Dyrol Burleson won de 1500 meter in 3 min. 44.2, Cliff Cushman de 400 m hor den in 50.8 sec. en Charlie Tidwell nam zowel de 100 m als de 200 m voor zijn rekening in respectievelijk 10.2 en 20.8 sec. De Nederlandse damesatletiekploeg heeft zondag in Helsingborg volkomen volgens de verwachtingen van Zweden gewonnen. Met 74V2 pnt. tegen 42l/2 pnt. behaalden de Nederlandse dames ongeveer een zelfde resultaat als een jaar geleden in Vlaardingen (7641). De Zweedse meisjes kwamen slechts tot twee overwinningen en wel by het speerwerpen door Ingrid Almqvist en Britt Johansson en by het discuswerpen door Vivianne Bergh, die met een worp van 46,02 meter de Nederlandse 48-meterwerpsters Loes Boling en Corry Huygen geen kans gaf. De Oranjedames daarentegen stonden negen keer op het hoogste schavotje en van die negen overwinningen eindigden er zelfs zes in een dubbele zege, hetgeen overduidelijk de superioriteit van de Neder landse damesatletiek tegen de Scandinaviërs weergeeft. Recordverbeteringen kon men met de zwakke tegenstand en de recordserie van verleden week in Frechen moeilijk ver wachten. Desondanks werden er enkele verheugende prestaties geleverd. Alle loopnummers waren voor Nederland en de meest verrassende kwam ongetwijfeld op naam van de Friezin Henny Faber-Wes- tra, die met een tijd van 11.1 sec. over de 80 m. horden niet alleen het record van Fanny Blankers-Koen op 0,1 sec. bena derde, maar met deze verrichting tevens 0,1 sec. beneden de Olympische limiet bleef, zodat de KNAU eventueel nu twee dames op dit nummer aan het NOC kan voordragen, aangezien Toos Mutter verle den week in Keulen tot 11.2 sec. kwam. Joke Bijleveld was onbetwist de sterkste op de 100 meter in 11.9 sec. en ook bij het vèrspringen met 5.92 meter was de Haag se typiste ongenaakbaar, terwijl zij een belangrijk aandeel had in de zege van de 4x100 meter ploeg, die tot de bevredigen de tijd van 46.9 sec kwam. Nannie Haase en Ine ter Laak gaven elkaar op de 200 meter met tijden van 24.7 en 24.8 sec. weinig toe, terwijl Gerda Kraan op de 400 meter het Nederlands record van Ine ter Laak (55.5 sec.) op tweetiende benaderde en daarmede haar persoonlijke prestatie verbeterde. Was het in Frechen Nel Zwier die de Olympische norm bij het hoogspringen haalde door 1.67 meter te springen, zondag in Helsing borg sprong Dini Hobers naar de zo be geerde limiet. Nel Zwier moest tesamen met de Zweedse Inga-Britt Lorentzon met 1.61 meter de tweede en derde plaats de len. Het was al met al een goede interland voor de Nederlandse dames, ofschoon zij met de landenwedstrijden tegen Oost- Duitsland in Halle en tegen Frankrijk in Vlaardingen met nog betere verrichtingen voor de dag zullen dienen te komen. Het was een zwarte dag voor de Bitse autosport, gisteren op Europa's snelste circuit, dat zich over een afstand van 14.1 km door de Ardennen slingert. In de grote Prijs van België vonden twee jonge Britse coureurs de dood: de 22-jarige jarige Chris Bristow en de 26-jarige Alan Stacey, nadat de dag tevoren tijdens de training Stirling Moss en Mike Taylor een ongeluk was overkomen, waardoor bei den ernstig gewond in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Op dezelfde plaats, waar Moss zater dag met zyn Lotus van de weg raakte, verloor Bristow in de twintigste ronde van de race de macht over zijn Cooper. Bris tow de zoon van een Londensc garage houder, werd uit de wagen geslingerd, toen deze verscheidene keren over de kop sloeg. Bristow raakte met zijn hoofd een paaltje. Ter plaatse overleed hij aan zijn verwondingen. Bristow won in 1958 het Britse kampi- ouvehap voor sportwagens met een cy- iinderinhoud van 1500 cc en in 1959 maak te hij zijn debuut in formulell-wagens. Hij won in deze klasse het vorige jaar de gro te prijs van Groot-Brittannië te Aintree. Reeds eerder in januari van dit jaar ontsnapte hij aan de dood, toen hij te Kaapstad met een snelheid van 130 km per uur over de kop vloog. Met 22 hech tingen in zijn lichaam stapte hij enkele uren later toch weer in zijn opgelapte wa gen om in recordtijd de False Bay Hundred te winnen. Bristow behoorde, evenals de enige weken geleden veronge lukte Harry Schell, tot de Stal Yeoman Credit. Hij was ongetrouwd. De omgekomen Alan Stacey, die even eens ongetrouwd was, maakte zijn de buut in 1955 in een Lotus en het volgend jaar reeds schreef hij zeven overwinnin gen op zijn naam. In 1957 werd hij opge nomen in het team Chapman Lotus en hij kwam voornamelijk uit in sportwagenra ces. Aan het stuur van een Lotus 100 be reikte hij in 1958 een tweede plaats in de Britse Empire Trophy, werd derde in de 3 uprssportwagenrace van Rouaan achter Behra en Graham Hill en toen hij het jaar afsloot, kon hij terugzien op zestien over winningen. In 1959 kwam hij voor de eer ste maal uit in de formule Il-klasse en door zijn kwaliteiten kreeg hij de tweede plaats toebedeeld in het officiële Lotus- team achter Innes Ireland. Een vogel vloog hem recht in het gezicht, waardoor Stacey het stuur kwijt raakte. De wagen vloog buiten de baan in brand. Voor men hulp kon bieden was Stacey reeds over leden. Stirling Moss vloog uit de baan De Britse autorenner Stirling Moss is zaterdamiddag tijdens de training voor de Grote Prijs van België met een snelheid van ongeveer 200 km per uur uit de baan gevlogen. Het ongeluk gebeurde in de Burnonville- bocht en ontstond, doordat er een wiel van zijn Lotus liep. De wagen raakte van de weg en sloeg om in een greppel. Moss werd uit de wagen geslingerd en naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat hij zijn neusbeen, drie ribben en beide benen had gebroken. Volgens dokter Jean-Marie Leonard, de arts die hem behandelt, verkeert de Brit se coureur niet in levensgevaar. Een Belgische baanofficial, Richard Maes, was getuige van het ongeluk. Hij stond op nauwelijks honderd meter van de plaats van de crash. „Moss kwam met een zeer hoge snelheid naar de bocht", vertel de hij later. „En opeens gebeurde alles heel snel achter elkaar. De wagen week van de baan af, raakte de buitenkant van de weg, steigerde als een paard omhoog verloor een wiel en vloog naar de andere kant van de weg. Moss was toen al uit de wagen geslingerd en in een stuk veld naast het parcours terecht gekomen. Ik rende naar hem toe. Hij kermde en lag helemaal in elkaar gedoken. Het is een wonder, dat Moss na dit verschrikkelijke ongeval nog leeft". Stirling Moss kwam tijdens het trans port naar het ziekenhuis weer bij bewust zijn. Hij had erge pijn en kreeg enkele morphine-injecties. Toen zijn vader hem vertelde dat hij onder meer een neusbeen had gebroken, reageerde hij laconiek: „Dat geeft niet, ik ben nooit een mooie jongen geweest." Zelf zei Moss ervan, toen hem in het zie kenhuis een interview werd afgenomen: "Ik heb geluk gehad. Het had slechter kun nen aflopen". Volgens Moss werd. het ongeluk veroor zaakt doordat een van de achterwielen van de wagen vloog; hij reed toen met een snelheid van 230 km/u. Het zal waarschijnlijk lange tijd duren voor de 30-jarige coureur weer aan wed strijden kan deelnemen. Later gebeurde er tijdens de training nog een ernstig ongeluk. De Lotus van een andere Brit, de 25-jarige Mike Taylor, ging namelijk een kilometer voor de plaats van de crash van Moss over de kop en vloog in brand. Taylor kon op tijd uit de wagen komen en vluchtte in paniek een bos in. De Brit werd met vele kneuzingen en brandwonden, twee gebroken ribben en een gebroken sleutelbeen overgebracht naar een ziekenhuis in Verviers. Het ongeluk gebeurde toen zijn Lotus een vaart had van ongeveer 125 km/u, en het was volgens de officials te wijten aan een of ander mechanisch defect. Naar mevrouw Taylor verklaarde heeft A utomobilisme haar man, die uit de wagen geslingerd was, een half uur op de grond gelegen voor er een ambulance kwam. Het duurde zo lang omdat er „enige verwarring ontstaan was onder de wedstrijdofficials". De Australische wereldkampioen Jack Brabham heeft zijn overwinning in de Gro te Prys van Nederland op tweede pink sterdag te Zandvoort zondag geprolon geerd. In de Grote Prijs van België op het 14.1 km lange circuit in de Ardennen reed hij met zijn Cooper op onbetwiste wijze naar de eerste plaats, die hij van het be gin tot het einde heeft bezet. Dadelijk na de start stelde hij zich aan het hoofd van het veld van zeventien renners, dat al spoedig door mechanische storingen werd uitgedund. Bij de uitvallers bevond zich reeds in het begin Tony Brooks, die met een gebroken versnellingsbak aan de kant kwam te staan. Ondertussen raasden de overigen met grote snelheid over het circuit en deze ho ge snelheid zou eerste Bristow noodlottig worden, later Stacey. Want toen Bristow te snel een bocht wilde nemen, raakte hij de macht over zijn wagen kwijt met het noodlottige gevolg van dien. Door de meer dan 200 km waarmee de wagens gemid deld per ronde reden, werd het uiterste gevergd van de coureurs en de motoren en het was dan ook niet zo verwonderlijk dat menig onherstelbaar mechanisch de fect renners tot opgave dwong. De Belg Lucien Bianchi kostte het twintig minuten, eer het achtercardan van zijn Cooper was hersteld. Niettemin hervatte hij, met acht ronden achterstand, de strijd om tenslotte als laatste te finishen. Zijn zesde plaats leverde hem niettemin een winstpunt op voor het wereldkampioenschap. Brabham versnelde in de achtste ronde het tempo nog meer en liet de hem achter volgende Phil Hill verder achter zich, ter wijl Gendebien oprukte naar de derde plaats. In de vijftiende ronde verdween Ireland van strijdtoneel, waarna volgden Von Trips (Ferrari), de Zweed Bonnier (BAM) en Mairesse (Ferrari) Graham Hill had inmiddels Gendebien van de der de plaats verdrongen, doch ook hij zou tengevolge van motorpech de race niet uitrijden. In de slotfase Werden ook Hill en Gen debien door mechanische defecten lot pitstops gedwongen, waarvan Mac Laren profiteerde om naar de tweede plaats op Stirling Moss te rukken en daarmee tevens de kans kreeg zijn leidende positie in de stand voor het wereldkampioenschap te verbeteren. Slechts zes van de zestien gestarte ren ners hebben de Grote Prijs van België uitgereden.De uitslag luidt: 1. Brabham (Australië) met Cooper 507.6 km. in 2 uur 21 min 36.3 sec. (gem- snelheid: 215.049 km per uur) 2. Mac La ren (Nw Zeeland) met Cooper 2.22.40.6 (gem. 213.461 km per uur; 3. Gendebien (Belg) met Cooper, op een ronde .,4. Phil Hill (Ver.St.) met Ferrari,, op twee ron den.,5. Clark (GB) met Lotus, op twee ronden. 6. Bianchi (België) met Cooper, op acht ronden. Snelste ronde: Brabham in 3 min. 51.9 sec. (gem.218.887 km per uur) De stand voor het wereldkampioen schap na vijf races (Grote Prijzen van Argentinië, Monte Carlo, Indianapolis, Nederland en België) luidt: 1. Bruce Mac Laren (Nw Zeeland) 20 pnt., 2. Jack Brabham (Austr.) 16 pnt, 3. Stirling Moss (GB) 11 pnt.,4. Jim Rathman (VS) 8 pnt, 5. Innes Ireland (G.B.), Phil Hill (VS), beiden 7 pnt. Zaterdag werd in de omgeving van Baarn de jaarlijkse damesrit van de KNAC gehouden, waarvoor 45 equipes had den ingeschreven. Twee equipes reden de twee trajecten van 60 kilometer foutloos, een onderweg ingelaste ex-aequo-proef be sliste ten gunste van mevrouw J. G. Mog- gré-Kasteleyn en haar kaartleester me vrouw W. J. M. Tetenburg-Beekman. De dames IJssenagger-Westeling en Over- toom-Grollenberg eindigden op de tweede plaats. De uitslag was verder: 3. met 5 straf punten: mevr. H. E. M. Hofmans- Vermeer en mevr. E. Cortlever. 4. met 7 strafpunten: mevr. E F. van Strien- Van Hasselt en mevr. J. Mutsaerts-Jans- sens. Hockey De Nederlandse hockeyploeg heeft zich zaterdagmiddag een idee kunnen vormen van de omstandigheden waaronder zij het komende Olympisch toernooi zal moeten aantreden. In een Romeins aandoende hit te speelde een selectieploeg (zonder De Beer en Van Vroonhoven) in het Wag- nerstadion een oefenwedstrijd tegen een C-ploeg (spelers beneden 21 jaar), die een verrasssende 2-1 zege voor de jeugd op leverde. In de eerste helft nam de A-ploeg door Zwier een 1-0 voorsprong, die ondanks le vendig opgezette aanvallen van de jeugd in het laatste kwartier tot de rust ge handhaafd bleef. De jongeren bleven ech ter ook in de tweede speelhelft domineren en brachten dit met doelpunten van Ta- miniau (Tilburg) en Kwist (Hilversum) tot uitdrukking. In de jeugdploeg vertolkte linksbinnen De Lanoy Meyer (Laren) een bijzonder goede partij.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11