Dirk Groeneweg werd wegkampioen der in Zandvoort amateurs Twee internationale records tijdens spannende races op de Bosbaan Demarrage in de laatste fase was beslissend Fa, B. ENGELENBERG Skiffeur Rentmeester is in een uitstekende conditie Vele renners vielen door hoog tempo af Katona en Henniger zwommen in Berlijn naar Europese records Dwinger opnieuw degen- kampioen van Nederland Franse nationale ploeg voor de Tour compleet Twee kilometerwedstrijd voor Gorrie Schimmel en Bontekoe Zwemfeest HVGB van OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Ria van Velsen zwom 100 m in 1 min. 11,8 sec. Krfuppe-Geurts wonnen K 2-kampioenschappen Het Oosten houdt weer schaaktoernooi MAANDAG 20 JUNI 1960 K Het nationale wegkampioenschap der amateurs dat zondagmiddag voor ongeveer tienduizend toeschouwers op het golvende circuit van Zandvoort werd gereden, is een prachtige en enigszins verrassende zege geworden voor de 20-jarige landbouwerszoon Dirk Groeneweg uit het plaatsje Numansdorp op Oud-Beyerland. Deze buurtgenoot en trainingsmakker van Jo de Haan, die momenteel in Frankrijk als beroepsrijder furore maakt en twee jaar geleden op ditzelfde circuit landskampioen werd, sloeg zijn slag in de allerlaatste fase van de strijd, toen de negen overgebleven aanvoerders van het sterk geslonken veld zich tussen de Hunzerug en 1 arzanbocht op weg naar de finish bevonden. Daar demarreerde Groene weg uit het sterk met favorieten bezette kopgroepje en voordat zijn con currenten -die zich gereed maakten voor de in het verschiet liggende eindsprint - het gevaar van deze ontsnapping beseften, was de jonge aan valler al onbereikbaar voor hen geworden. Als een groots kampioen snelde Dirk Groeneweg - die in dit titelgevecht steeds op het voorplan heeft ge streden en slechts door zijn eigen supporters als de mogelijke winnaar was getipt - na dit huzarenstukje over de streep. Voor dit kampioenschap, dat over het algemeen een interessant verloop had, be stond onder de vaderlandse amateurs weer een flinke belangstelling; er verschenen liefst 313 renners aan de start. Maar slechts weinigen onder hen bleken bij m&jchte om een vooraanstaande rol te spe len in dit spel om de „rood-wit-blauwe trui. Door het hoge tempo dat meteen na de start werd ingezet moesten tien tallen minder begaafde coureurs reeds in het eerste koersuur van de hoofdmacht af haken. En dat bleef zo maar doorgaan. Nochtans was het koersverloop beslist niet saai en eentonig, want in de voorste ge lederen werd er onophoudelijk gedemar reerd. De sterke Gerard Wesseling uit Halfweg, onlangs winnaar van de Toer door Neder land, kon daar niet aan meedoen, want door een valpartij was deze favoriet al in de tweede ronde achterop geraakt. Aan vankelijk begon Wesseling nog wel aan een achtervolging, doch dat bleek onbe gonnen werk en wijselijk stapte hij ten slotte van de fiets. Na wat onbeduidende schermutselingen, waarbij enkele minder bekende knapen zich actief toonden, kwam er in de zevende ronde 42 moesten er gereden worden door een ontsnapping van de favorieten Lex van Kreuningen en Jan Janssens meer spanning in de strijd. Ook Biemans, Her mes, Ten Dam, Van Aert en Schuuring gingen mee in het offensief. De vreugde Wielrennen over de verworven voorsprong was even wel van korte duur, want in de tiende ronde werden de vluchtelingen weer door de hoofdmacht opgeslokt. Het enige resul taat van hun actie was een vermindering van het aantal kanshebbers. Door de jacht op de zeven vluchtelingen hadden ver scheidene zwakke broeders het contact verspeeld. Vijf vluchtelingen Nauwelijks was de rust weergekeerd of Mik Snijder, Zoet, Hermes, Groeneweg. die toen al voorop reed, en Koolhof gingen er vandoor. Deze aanval is van grote in vloed geweest op het verdere verloop van de strijd, want de vijf vluchtelingen wisten in eendrachtige samenwerking waarbij vooral de jonge Bert Zoet uit Sassenheim (pas amateur) de aandacht op zich vestig de een halve minuut winst te veroveren. Ondanks tegenaanvalletjes van onder an deren Cees Lute, Joop Hopman, de natio nale achtervolgingskampioen Henk Nijdam die er wat later de brui aangaf en Jos Aanraad, wisten die vijf weglopers hun voorsprong te behouden. Het aanvan kelijk nog een zestig koppen tellende pelo ton werd evenwel door deze acties tot 22 man uitgedund. Alleen de sterksten wis ten zich in deze strijd staande te houden. En van die sterken toonden vooral Van der Klundert, I-Iugens, Sebregts, een in het Belgische plaatsje Nijlen wonende Neder lander, De Jongh, Balvert en Van Kreu ningen zich het meest bedrijvig om de dreigende nederlaag te ontlopen. Met nog 55 kilometer te fietsen schenen de vijf vluchtelingen door het 22 man sterke peloton te worden ingelopen. Het zat de vijf man heel dicht op de hielen. Eerst namen Balvert, I-Iugens en Van der Klundert een „overstapje" naar het kop groepje en daarna volgden De Jongh en Sebregts nog. Voor de overige peloton- rijders, van wie de sterke Van Kreuningen tweemaal van fiets moest verwisselen, was het toen verkeken, want de tot tien man aangegroeide kopgroep liep weer verder uit. Met Balvert, Hugens, Van der Klun dert, De Jongh en Sebregts bleken de gangmakers uit het peloton verdwenen te zijn en voor Snijder, Groeneweg, Zoet, Koolhof en Hermes bleek die versterking van de vijf temporijders de redding van een algehele hergroepering. Het gaf ook deze eerste demarranten weer nieuwe moed om onversaagd door te gaan. Spannende slotfase Van het aanvankelijk zo sterke peloton bleven alleen Van Kreuningen, Coehorst en Rademakers de jacht op het kopgroepje volhouden. Andere favorieten, zoals Ab Sluis, Kees van Amsterdam, Anton Bie- René Pavard is alsnog aangewezen voor de Franse nationale equipe in de Ronde van Franki'ijk. Daarmee is de ploeg van Marcel Bidot compleet. Bidot wees name lijk reeds eerder twee keer zeven renners aan, maar door het bedanken van Jacques Anquetil was een plaats vrij gekomen. De Franse nationale ploeg ziet er nu als volgt uit: Henri Anglade, Robert Cazala, Claude Colette, André Darrigade, Jean Dotto, Pierre Everaert, Jean Graczyk, Raymond Mastrotto, Fraigois Mahé, René Privat., Roger Rivière, Louis Rostollan en Jean Stablinski. mans, Fons Steuten en Cees Lute stapten ontgoocheld van de fiets. Nochtans boek ten die drie jagers nog belangrijke winst op de kopgroep en zij bezorgden daardoor de slotfase nog een boeiend karakter. Van de tien koplopers moest de leeg ge reden Koolhof in de laatste ronde zijn positie prijsgeven. Er bleven dus negen man over om elkaar het kampioenschap te betwisten. Over het algemeen hielden de kenners langs het parkoers het op Snijder, Hugens, Van der Klundert of Ba'lvert en als eventuele verrassing op Zoet. Niemand dacht aan Groeneweg. En juist deze knaap bleek zijn finish het beste geraamd te heb ben. Hij wist zijn acht makkers van wie Hermes nog ten val kwam zelfs nog zes seconden te ontfutselen. Zijn cindrush was bijzonder sterk. Een kampioen waardig. De uitslag luidde: 1. D. Groeneweg, Nu mansdorp, kampioen van Nederland op de weg 1960, de 176 kilometer in 4 uur 13 min. en 4 sec.; 2. L. Sebregts, Nijlen (B.) in 4.13.10; 3. J. v. d. Klundert, De Heen; 4. J. Hugens, Amstenrade, L.; 5. K. de Jongh, West Graftdijk; 6. M. Snijder, Halfweg; 7. F. Balvert, Amsterdam; 8. B. Zoet, Sassen heim; 9. J. Hermes, Berkel in 4.13.37; 10. L van Kreuningen, Utrecht in 4.13.53; 11. J. Rademakers, Utrecht; 12. L. Coehorst, Til burg; 13. J. Koolhof, Amsterdam; 14. C. Visser, Santpoort in 4.16.02; 15. J. Janssen. Nootdorp; 16. J. Hopman, Egmond aan de Hoel'. Ronde van Zwitserland De Zwitser Fredy Rügg beeft zondag zijn tweede ciuppezege behaald in de ron de van zijn land. Rügg zegevierde in een tijdrit over 15,5 km van Lugano naar Ca- rona in 28 min. 18 sec. Zijn landgenoot René Strehler en de Italiaan Renato Longo deelden de tweede plaats, beiden met een tijd van 28 min. 46 sec. De uitslag was verder: 4. Henri Epalle (Fr.) 28.51; 5. Rolf Maurer (Zwits.) 29.00; 9. Jef Lahaye (Ned.) 29.25; 28. Piet van Est (Ned.) 30.50; 39. Frits Knoops (Ned.) 31.46; 46. Wout Wagtmans (Ned.) 32.12; 47. Bram Kool (Ned.) 32.17. Het duel Fredy Rügg-Henri Epalle met als inzet de eerste plaats in het algemeen klassement, ging zondag ook tijdens de tijdrit met onverminderde hevigheid door. Ditmaal zegevierde Rügg en werd Epalle „slechts" vierde. Het gevolg was, dat de Zwitser ook in de algemene rangschikking de eerste plaats veroverde, aangezien de Fransman na zaterdag slechts een seconde voorsprong had op zijn rivaal Van de Nederlanders was Lahaye de beste; hij werd negende. De Italiaan Walter Martin won zaterdag de derde etappe van Davos naar Lugano over een afstand van 192 km in 5 uur 34 min. 31 sec. De Nederlander Jef Lahaye zorgde voor een zeer goede prestatie met zijn vierde plaats in 5.37.36. De Nederlan der Ab van Egmond heeft de strijd ge staakt. Het algemeen klassement na de tijdrit luidt: 1. Rügg (Zwits.) 16.43.14: 2. Epalle (Fr.) 16.43.46: 3. Pizzoglio (It.) 16.45.48; 4. Gimmi (Zwits.) 16.45.51: 5. Strehler (Zwits.) 16.46.07; 6. Sutton (G.B.) 16.47.01; 12. La haye 16.48.45; 39. Wagtmans 17.13.52; 40 Kool 17.16.22; 47. Knoops 17.26.08; 50. Piet van Est 17.30.29. Ronde van Groot-Brittannië De twaalfde en laatste etappe van de Ronde van Groot-Brittannië, van Manches ter naar Blackpool over 146 km, is gewon nen door de Brit. Jacob in 4 uur 7 min. en 40 sec., vóór Hill (G.B.), Adamsson (Zw.), Kennedy (Ierl.) en Clark (Schotl.), allen in dezelfde tijd als de winnaar. De Brit Brad ley behield de leiding in het algemeen klassement en werd dus winnaar van de Ronde. De einduitslag luidt: 1. Bradley (G.B.) 61 uur 55 min. 50 sec., 2. Holmes (G.B.) 62.00.47, 3. Adamsson (Zw.) 62.15.45, 4. Macquire (G.B.) 62.17.17, 5. Denson (G.B.). Het hoofdnummer jonge acht B tijdens de internationale roeiwedstrijden op de Boshaan in Amsterdam. Van voren naar achteren: Triton (vierde). Proteus (derde), Germania (tweede), Nereus (eerste) en LAGA (vijfde). Groeneweg uit Numansdorp, die in Zandvoort de wegtitel voor amateurs veroverde. Engeland won het ploegenldassement met een totale tijd van 186.30.41, vóór Zwe den, dat een achterstand had van 1 uur 9 min. en 15 sec. Altig klopte Riviere De met spanning verbeide revanchewcd- strijd in de achtervolging tussen Roger Riviere en Rudi Altig is zaterdagavond op de baan van Keulen-Jügersdorf tot grote vreugde van de 8000 toeschouwers in een duidelijke zege voor de 22-jarige M»nn- heimer geëindigd. Hij boekte een tijd van 6.06.8 en liet Riviere, voor wie 6.12.7 werd opgenomen, ongeveer 55 meter achter zich. Op 24 april had Riviere in het Pare des Prices in Parijs de eerste ontmoeting tus sen de twee met 125 meter verschil ge wonnen. Dolf Verschueren won een stayerwed strijd in drie manches over een totaal af stand van 80 kilometer. Hij werd eerste in de eerste en de derde manche. De Duitser Petry won de tweede. Zwemmen Twee Europese records en een r\j van wereldprestaties leverde de eerste dag van de internationale zwemwedstrijden op, die in het 50 meter lange Friesenbad in Oost-Berlijn, werden gehouden. De Hon gaar Josef Katona bleef als eerste Euro peaan onder de 18 minuten grens op de 1500 meter vrije slag met een tjjd van 17 min. 55,2 sec. en verbeterde daarmede het Europese record van de schot Ian Black (18.05.8) met 10.6 seconde. Eén Oostduits estafetteffeam bestaande uit Wagner-Tittes-Gregor en Wiegena ver beterde het Europees record 4 x 100 me ter wisselslag estafette tot 4 min. 16.1 sec. Achter Hongarije (4.18.5) kwam de vroege re recordhouder Rusland (4.16.5) op de derde plaats in 4.20.2. Een van de span nendste nummers was ongetwijfeld de 100 meter vrije slag heren waarbij drie zwem mers beneden de 57.- seconden bleven, namelijk de Hongaar Dobay in 56.2 sec., de Duitser Wiegand 56.5 sec. en de Rus Luschkowski 56.9 sec. Dobay bleef slechts 0,1 sec. boven het Europese record van de Italiaan Paola Pucci. Nog een kandidate vcor de Olympische finale 200 meter schoolslag meldde zich in de persoon van de Oostduitse Barbara Goebel. Zij won dit nummer in de fantas tische tijd van 2 min. 50.3 sec. en bleef slechts Ó,1 sec. boven het wereldrecord van de Westduitse Wiltrud Urselmann. Hoe snel de race was bleek wel uit het feit dat de achtste aankomende nog 2 min. 54.- sec. zwom. Tijdens deze internationale zwemwed strijden heeft de Oostduitser Egon Henni ger zondag het Europees record op de 200 meter schoolslag verbeterd en gebracht op 2.37.4. Het record stond met 2.38.6 sedert augustus van het vorig jaar op naam van Henningers landgenoot Konrad Enke. Behalve het record van Henninger, waar mee hij het wereldrecord van de Austra liër Gathercole tot op 0.9 seconde benader de, zijn tijdens de tweede dag van de twee landen-zwem wedstrijd Oost-Duitsland Hongarije te Berlijn nog meer goede tij den gemaakt. De 16-jarige Ingrid Schmidt won de 100 m. rugslag in 1.11.1 en bleef dus slechts 0.1 sec. boven het wereldrecord, dat door Ria van Velsen verleden week in Leipzig in een race tegen diezelfde Ingrid Schmidt op 1.11.0 was gebracht. Zaterdagmiddag werd op de Loosdrechtse Plas sen de jaarlijkse twee kilometer zwemwedstrijd van De Robben gehouden. Jammer was het dat door het grote aantal inschrijvingen maar liefst twaalf verenigingen moesten worden geweigerd, waarvan onder meer zwemsters als Judith en Lenie de Nijs, Atie Voorbij, Marianne Heemskerk, Tineke Lagerberg en Adri Lasterie de dupe wa ren. Nu ging de strijd bij de dames hoofdzakelijk tussen Corrie Schimmel en Jans Koster. Evenals het vorige jaar won Corrie Schimmel, zij het met klein verschil. Bij de heren zegevierde Bontekoe (HPC) over Bergman en de winnaar van verleden jaar Herm- sen. Ada den Haan was ongenaakbaar bij de schoolslagzwemsters. Niet alleen won zij bij de dames, maar zij was ook sneller dan de heren. 2000 nieter vrije slag dames: 1. Corrie Schimmel ft Gooi) 26.09.5: 2. Jans Koster ft Gooi) 26.16.1; 3. I-Ienny van der Velde (Robben) 27.10.5. 2000 meter vrije slag heren: 1. J Bontekoe (HPC) 25.33.-: 2. W. Berkman (Zijl) 26.34.-; 3. A. I-Iermsen (Robben) 26.35.5. 2000 meter schoolslag dames: 1. Ada den Haan (PSV) 30.33.4; 2. Rita Kroon (Robben) 31.42.-; 3. Betty Heukels (PSV) 32.16.-. 2000 meter schoolslag heren: 1. A. van Oest Ct IJ) 30.49.4; 2. A. Kalkman (Shell) 30.56.5; 3. A. Kroonenburg Ct IJ) 31.-. In het kader van de viering van het zestigjarig bestaan hield HVGB zondag middag in de gemeentelijke zweminrich ting aan de Kleverlaan in Haarlem een zwemfeest voor jong en oud. Als herinne ring aan de tijd dat HVGB en Haarlem nog in de hoofdklasse waterpolocompeti- tie van de KNZB speelden, waren de ze ventallen opgetrommeld om een wedstrijd te spelen hetgeen hun nog goed af ging. Vooral Haarlem liet goede combinaties zien. Bob Diepersloot scoorde de eerste goal. Hogeland maakte gelijk om vervol gens met een strafworp de stand in het voordeel van HVGB te brengen. Een voor zet van Co van Doorenmalen werd door Frans Paanakker in een Haarlem-doel punt veranderd en vervolgens was het Van Doorenmalen, die de ruststand op 2-3 bracht. Na de hervatting benutte Ad Rol een •strafworp (3-3). Met Koen Anthoni op de kant bracht Diepersloot wederom de stand in het voordeel van Haarlem waarna Hein IJzer de overwinning voor Haarlem op 5-3 bracht. Advertentie Doelstraat 59 - Haariem - Tel. 15252' ALPHA" MUURVERVEN De nieuwe wereldrecordhoudster op de 100 meter rugslag: Ria van Velsen, heeft zondag een week na Leipzig op de zware 50 meterbaan van het Haagse Zui- derparkbad opnieuw voor een prima pres tatie gezorgd. Het Haagse meisje won tijdens de na tionale jeugdwedstrijden, die werden geor ganiseerd door Vitesse, de rugslag in 1 min. 11,8 sec. Hoe hard Ria ging de omstandigheden in aanmerking genomen bleek wel uit het feit, dat haar „eeuwi ge schaduw" Rini Dobber, ruim 2V2 sec. moest prijsgeven (1.14.4). Schermen Dwinger opnieuw nationaal degenkamp. De 16-jarige Max Dwinger uit Amster dam, die het vorig jaar voor de eerste maal nationaal degenkampioen werd, heeft zon dag na een dubbele barrage met de Hage naars Popken en Van Kregten zijn titel behouden. Hij was de jongste van alle 48 deelnemers aan dit kampioenschap. Kanosport Zondag zijn op de Zaan te Wormerveer de Nederlandse Kano-kampioenschappen voor dames en heren in de K 2-klasse ge houden. Bij de heren werd zowel de 500 als de 1000 meter gewonnen door het kop pel Knuppe-Geurts. Bij de dames ging de landstitel naar het duo Alkema-Stadt van de Geuzen uit Zaandam. Op 5 november hoopt de Haarlemse schaakclub Het Oosten het 25-jarig be staan te vieren. Het bestuur heeft beslo ten het jaarlijkse toernooi dit keer nog grootser op te zetten dan andere jaren. Daartoe heeft men invitaties gezonden naar een aantal sterke Nederlandse scha kers. Enkelen van hen speelden reeds mee, zoals H.Bouwmeester en C. Orbaan. Invitaties werden ook verzonden aan Th. D. van Scheltinga, en dr. J.T. Barendregt, de nog veelbelovende Indonesiër H. Tan alsmede de sterke Amsterdamse hoofd klasser B. J. Withuis. Naast deze invitatiegroep zal nog een aantal pi'ominente spelers uitkomen in de zeskampen. De wedstrijden worden dit jaar gehouden op 9, 10, 13, 14, 16, en 17 september. De wedstrijden van de Koninklijke en Holland-beker-wedstrijdvereniging die op de Bosbaan werden gehouden, zijn het hoogtepunt van het roeiseizoen geworden. Schitte rende wedstrijden, waaraan ook sterke buitenlandse ploegen en skiffeurs deelnamen, droegen hiertoe bij. Twee dagen lang was er spanning en verrassing in vele nummers. De Holland-beker, Nederlands oudste en meest begeerde roeitrofee kwam in handen van Rentmeester van Willem III. Maar welk een strijd moest er gestreden worden, voordat Rentmeester de prijs in ontvangst kon nemen. De Hollandbeker werd voor de 75ste keer verrocid. Door de gunstige wind en de felle strijd werden zeer goede tijden afgedrukt. Er sneuvelden zelfs enige records. Zaterdag wist Rentmeester in een voor wedstrijd tegen de Duitse kamtiioen Von Fersen het Nederlands en het baanrecord met ruim twee seconden te verbeteren. Zondag waren het Rentmeester en Bakker in het nummer dubbel twee die de zeer snelle tijd van 6.32,4 roeiden. Dit is 4,8 sec. onder het baanrecord dat sedert 1954 op naam van Duitsland stond. Een opmerkelijke prestatie, zeker in dit Olympische jaar! De Dr. Meurerbeker, de jaarlijkse wis- selprijs voor het senior-roeien kwam te recht bij de Duitse club Etuf-Essen, die de nummers vier met en zonder stuurman alsmede de nummers twee met en zonder stuurman won. Alle overwinningen werden behaald door een ploegje van acht man. De wisselbeker „Rukt voort en ziet niet om", ook al een zeer begerenswaardige trofee, kwam terecht bij Laga, dat einde lijk weer eens van zich deed spreken. De Viatorbel voor de beste prestaties in de jonge nummers volgens puntentelling kwam ditmaal in handen van Nereus. Ne reus won de nummers Jonge acht B en A. Bij de dames was de prijzenverdeling nogal eenzijdig. De „Deutsche Iiochschule fur Körperkuftur" uit Leipzig was in alle nummers behalve de skiff oppermachtig. De staatsamatrices joegen als motoren over de baan. In het nummer skif won de Nederlandse kampioene mej. Luderus. Maar in dit nummer was geen afgezante uit Leipzig ingeschreven. Als grote ster schitterde in dit roei- weekeinde Rentmeester. Hij is het voor beeld van een sportman die door lang en hard trainen bereikt wat hij wil. Woon achtig en werkzaam in Arnhem reist hij reeds drie jaar iedere avond in het wed strijd-seizoen naar Amsterdam om daar onder leiding van de oud Europees kam pioen dr. v. d. Meer te trainen. En met welk een succes. Na vier jaar van een goed opgezette training is hij gekomen aan de top van het wereld-skifroeien, en hij behoort thans tot de allerbeste skif feurs. Zaterdag bracht hem eerst in een heat tegen de Duitse grootmeester von Fersen, jarenlang nr. 2 op de wereldranglijst. In een enerverende race werd von Fersen verslagen nadat 1500 meter een adembe nemend duel was gevoerd. Rentmeester liet zeer fraai scullen zien. Met lange halen schoof zijn boot over het water. Op de tweede helft van de baan Roeien kwam de Oostendenaar opzetten vanuit de derde positie. Het is verwonderlijk hoe Steenacker steeds weer zijn races roeit op de tweede kilometer. Als door een extra krachtbron aangedreven joeg hij zijn tem po op en er ontspon zich een boord aan boord gevecht met Redelé. Nu bleek dat Redelé de gevolgen van het hem vorig jaar overkomen auto-ongeluk nog niet geheel te boven is gekomen. Hij kon het geweld van Steenacker niet weer staan. Steenacker, de geroutineerde fina list van vele Europese kampioenschappen, schoof langs Redelé heen. Daarna deed hij een prachtige aanval op Rentmeester zo als men dat van de Belg gewend was. Langzaam werd de voorsprong die Rent meester had, teniet gedaan. Maar Rent meester had de leiding en behield die. Zo zegevierde Rentmeester over tien top-scullers op een der allerboeiendste Holland-Bekerwedstrijden die ooit werden verroeid. Een verheugend teken in dit Olympische jaar. Later scheepten onze topscullers Rent meester en Bakker zich in de dubbel twee in. Zij maakten korte metten met Steen- acker-Brakx en de mannen uit Luik. De Luikse combinatie wist het de Neder landse ploeg nog wel even lastig te ma ken. Steenacker-Bracks waren thans dui delijk de minsten. Zij hadden van de start tot de finish de derde plaats en eindigden met ruim verschil. Deze nederlaag en het feit dat twee we ken geleden een onbekende Duitser Von Fersen een nederlaag toebracht bij wed strijden in Lubeck hebben het moreel van de Duitse kampioen danig aangetast. In ieder geval gaf von Fersen zondag in zijn heat in de strijd om de Holland Beker op, kramp deed hem in de rietkraag van de baan belanden en daar eindigde vermoedelijk zijn Olympische aspiraties. Redelé rekende in deze heat met hem af. Spanning is er genoeg geweest bij deze voorwedstrijden om de roeitrofee. Een foto moest beslissen bij de finish van de aankomst van Redelé en de Oostendenaar Brackx, ook al zo'n kemphaan. Redelé bleek met drietiende seconde verschil zich een plaats in de finale verzekerd te heb ben. In de heat had Rentmeester het ge makkelijk tegen Besteman van Viking en Higny, (Luik). Steenacker (Oostende) ze gevierde in de strijd tegen Bakker (de Maas). Finale En zo ontmoetten in de finale van deze Holland-Beker wedstrijd Rentmeester, Steenacker, Brackx en Redelé elkaar. Redelé had de trofee in 1957-58 gewonnen, Steenacker in 1956. Het werd een prachtige strijd. Het werd een strijd de driekwart eeuw oude roeitrofee waardig. Rentmees ter en Redelé hadden bij de start de lei ding op de beide Belgen. Na 500 meter had Rentmeester een zeer geringe voor sprong op de blonde reus Steenacker. De overige wedstrijden vielen bij deze scullraces in het niet. Trouwens, Neder land zal het in Rome van zijn sculler moeten hebben. Zij kunnen voor mooie plaatsen zorgen. In het nummer jonge skif A kwam Nijst van de Goudse zich aandienen. Ook al zo'n doorzetter wiens prestaties men nauwlet tend in de gaten zal moeten houden. Enige uren voordat Rentmeester na harde strijd in de wedstrijd om de Holland Beker 7.38 voor zich liet afdrukken, roeide Nijst zon der enige tegenstand 7.40. Een ontmoeting stussen de junior Nijst en Rentmeester zou inetressant zijn. De wedstrijden leverden voor Het Spaar- Rentmeester (rechts) en Bakker, die gisteren tijdens de bosbaan-races het nationale en internationale baanrecord verbeterden. ne slechts teleurstelling op. Slechts mej. Spanjaard won het nummer stijlskif. De heren moesten het allen met ruim ver schil afleggen. Nereus boekte in het hoofdnummer de Jonge acht B en goede overwinning op de Duitse club Germania in de zeer snelle tijd van 6.13. Iets later bonden Nereus en Germania de strijd aan in het nummer oude acht. De Nederlandse ploeg behaal de een klinkende overwinning op de Duit sers. Deze wedstrijden stonden echter ge heel en al in het teken van de scull-races. Sport in het kort VOETBAL. Het is thans zeker dat de wedstrijd tussen het Tsjechische elftal, dat is samengesteld uit spelers beneden de 23 jaar e*i „Jong Oranje", zaterdag 29 okto ber daags voor Tsjechoslowakije A— Nederland A dus zal worden gespeeld. Waar de ontmoetingq in Tsjechoslowakije wordt gehouden is nog niet bekend. VOETBAL. De Schotse eerste divisieclub Kilmarnock behaalde in de competitie om de Noordatlantische voetbalbeker een overwinning met 4—1 (rust 1—0) op Con cordia (Montreal).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13