Algerijnse rebellen aanvaarden de uitnodiging van De Gaulle Eisenhower welwillend jegens „Nieuw Korea" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MMORil before ijoif êui)/ Premier Ferhat Abbas zal naar Parijs gaan COMPROMIS IN KONGO VERWACHT HET WEER Prinsessen bij Leidse lustrumfeesten Kasavoeboe zou president worden en Loemoemba m i n is te r-p resi dent Boycot kost Zuid-Afrika verlies van miljoenen President ontbijt met leiders van de revolutie tegen Syngman Rhee Zeven alpinisten in Oostenrijk omgekomen Droog weer Aan het strand In de krant van heden: Dekens stomen. Tijd. f. 1,25 Jubilaris Meijer Hamel kreeg reis naar Israel aangeboden Het woord is aan 74e JAARGANG No 288 MAANDAG 20 JUNI 1 960 305e JAARGANG No 13ü Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- H r Illk li Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). iassrf V* i ^9 I 1 1 Verschijnt dageHjks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10, Tel. 15295. Bij- I If 1( 1 f I Ml T 1\ I i(]|]l]|f]|] Abonnementp. week S9 ct, p. Wartoal 7.65, kantoor Haar.e^ Soe* Tek l\A\Al lUIIID KJ IKAKA Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL 36432 STOMEN STOPPEN Niets is nutteloos voor mensen met ge zond verstand. Advertentie BARTELJORISSTR.' HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De prinsessen Beatrix en Irene hebben zondagmiddag het ruiterfeest bijgewoond, dat in Leiden gegeven werd als onder deel van de universitaire lustrumfeesten. Deze hippische dag omvatte onder meer een paardenpolowedstrijd tussen twee teams van het Britse Rijnleger. Zaterdagavond is het slotfestijn van de ..burgerijdagen" van het lustrum gehou den, namelijk een ballonopstijging, die vo rige week zondag wegens de harde wind moest worden uitgesteld. Toen zou gevlo gen worden om „Trofée du ballon libre". Thans werd een doelvlucht gemaakt, die voor alle deelnemers zo goed is geslaagd, dat nog steeds de prijswinnaars niet be kend zijn. Alle deelnemers, waaronder Duitse, Zwitserse en Belgische ballonvaar- ders slaagden erin hun ballon in Nieuwvee in dezelfde polder waar het doelgebied lag, neer te zetten. Advertentie SHODtt trotseert de jaren! zie advertentie op pagina u. TUNIS, (AFP/Reuter)- De „voorlopige Algerijnse regering" heeft besloten een delegatie naar Parijs te zenden onder leiding van premier, Ferhat Abbas. In antwoord op de jongste uitnodiging van generaal De Gaulle tot het voeren van besprekingen over een staken der vijandelijk heden, deelt de „voorlopige Algerijnse regering"' mede een afgezant naar Parijs te zullen zenden voor het voorbereiden van de komst van de delega tie. De „voorlopige Algerijnse regering" spreekt de mening uit, dat het standpunt van generaal De Gaulle ver verwijderd zal blijven van het hare. „Niettemin heeft de „voorlopige regering der Algerijnse republiek", in het verlangen om een einde te maken aan het conflict en het probleem tot een definitieve oplossing te brengen, besloten een delegatie af te vaar digen om president De Gaulle te ontmoeten", aldus de verklaring. In het begin van de verklaring wordt recht heeft op zelfbeschikking. „Volgens herinnerd aan de verzekering, die generaal De Gaulle in zijn jongste rede opnieuw heeft gegeven dat het Algerijnse volk (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister-resident in Kon go, de heer Ganshof van der Meersch, clie vandaag in Brussel werd verwacht, heeft zijn bezoek aan koning Boudewijn en aan de Belgische regering in Brussel 24 uur uitgesteld. Op het laatste moment leek een overeenkomst tussen de beide ri valen, Kasavoeboe en Loemoemba, niet onmogelijk en de minister-resident maak te van de verbetering van de politieke sfeer in Leopoldstad gebruik om beide lei ders persoonlijk bij zich te ontbieden. liet is dus alsnog mogelijk dat er in Leopold stad een kabinet van nationale unie wordt geformeerd. Zondagavond werd vernomen dat Kasa voeboe, Loemoemba en verscheidene lei ders van partijen een bijeenkomst hadden gehouden.Van welingelichte Afrikaanse zij- Verwachting tot morgenavond: Bewolking, maar ook enkele op klaringen. Droog weer. Zwakke tot matige noordelijke wind. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het hoge drukgebied boven Ier land blijft lucht van de Noordzee aanvoeren, waarin morgen flinke opklaringen voorkomen. In de middag 18 gr. C., zeewater 15 gr. G. Matige noordwestelijke wind. Vooruitzichtendroog en vrij goed strandweer, maar nog iets te koel door noordelijke lucht stroom. de werd vernomen dat de nationalistische partijen Cerea, P.S.A. en Baioebakat aan Kasavoeboe hadden laten weten, dat zij niet aan zijn regering zouden deelnemen indien Loemoemba er geen deel van zou uitmaken. Na afloop van de bijeenkomst verklaarde Scndwe, voorzitter van de Ba ioebakat, dat tussen de politieke leiders een compromis is gesloten. Volgens hem zou Kasavoeboe staatshoofd worden, ter wijl het ambt van eerste minister aan Loemoemba zou worden toevertrouwd. De lijst van de overige ministers is nog niet bekend. De toestand in Leopoldstad is, volgens de berichten van zondagavond, verward. Kasavoeboe en Loemoemba hielden pers conferenties en deelden aan de journalis ten mee dat zij een regering „op zak" hebben. Loemoemba. de president van de Nationale Kongolese Beweging, die reeds eerder een lijst van ministers had laten publiceren, moest deze intrekken, daar verscheidene Kongolese leiders, die er op voorkwamen, in openbare verklarin gen voor het ministerschap in het kabinet- Loemoemba bedankten. Maar ook de officieel benoemde forma teur Kasavoeboe maakte de lijst van zijn ministersploeg nog niet bekend. Vermoed wordt dat een aantal kleine partijen in het Kongolees parlement aarzelen hun politieke houding te bepalen. Men vroeg zich af of het de bedoeling van Loemoem ba is om een dictatoriale staatsgreep te wagen. Het gevaarlijke is dat Loemoem ba, door vol te houden dat hij een rege ring heeft, die zich voor het parlement kan verantwoorden, in feite in de illega liteit treedt. Hij miskent de democratische meerderheid in het Kongolese parlement. Wanneer hij illegaal zou optreden, door bij voorbeeld aan zijn volgelingen in de twee of drie Kongolese provincies, waar hij de meerderheid heeft, het bevel van burger lijke ongehoorzaamheid te geven, zou de nationale regering van Kasavoeboe hem kunnen laten arresteren. Formeel verwacht men niet dadelijk een gewelddadig optreden van de partij van Loemoemba, maar het gouvernement-ge neraal heeft maatregelen genomen welke, er op wijzen dat de toestand zoals het'in Leopoldstad werd gezegd, „explosief" is geworden. de bewoordingen van deze verklaring be rust de uiteindelijke beslissing bij het Al gerijnse volk. De voorlopige regering van de Algerijnse republiek is ervan overtuigd, dat als de organisatie van het referendum wordt omkleed met, alle onmisbare waar borgen van oprechtheid, de Keuze van het Algerijnse volk zonder twijfel op de onaf hankelijkheid zal vallen", zo luidt de ver klaring. Herinnerend aan haar verklaring van 11 juni, constateert de voorlopige, regering van de Algerijnse republiek, dat het tegen woordige standpunt van de president der Franse republiek, hoewel hel een c oruit- gang betekent vergeleken met zijn eerde re verklaringen, niettemin verwijderd blijft van het hare", aldus de verklaring die dan besluit met de mededeling van het afvaardigen van een delegatie en het zenden van een afgezant voor het voorbe reiden van het bezoek. De regeringsverklaring werd door Fer hat Abbas voorgelezen. Deze was verge zeld van de vice-premier" Krim Belka- cem, en de „minister van Buitenlandse Zaken" Ben Tobbal. De voorlezing had plaats in de zaal van het „Ministerie van voorlichting" in Tunis, waar alle zich daar bevindende binnen- en buitenlandse jour nalisten zich hadden verzameld. Ferhat Abbas verliet de zaal onmiddel lijk na de voorlezing. Er was geen gele genheid vragen te stellen, doch de verkla ring werd met uitbundig applaus ontvan gen. In Franse regeringskringen acht men het overigens nog onzeker of de komst van Algerijnse afgevaardigden ook werkelijk tot een bestand zal leiden. Men houdt het voor waarschijnlijker dat hun komst om nadere bijzonderheden te vernemen, slechts een politiek gebaar kan zijn om pag. W eerrapporten1, 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 5 Beeldverhalen4 Toch is het zo4 Feuilleton4 Horen en Zien4 Boekenhoekje4 Kunst5 Agenda van Haarlem en IJmond 7 Uit stad en omgeving7 In de Vishal en op zee7 Economisch nieuws9 Beurs9 Scheepsberichten9 Sport11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Ferhat Abbas bij een latere verwerping van De Gaulle's aanbod een bewijs van goede wil te kun nen tonen. Volgens berichten uit Tunesië zal Fer hat Abbas, wellicht deze week naar Pa rijs reizen om na te gaan op welke ba sis de Franse regering bereid is bespre kingen over een bestand in Algerije te beginnen. Volgens de Algerijnse rebellen moet bij onderhandelingen over een be stand tevens gesproken worden over de voorwaarden voor de verkiezingen. Pre sident De Gaulle heeft tot op heden steeds op het standpunt gestaan dat er eerst overeenkomst over een bestand moet zijn bereikt, voor andere kwesties aan de or de kunnen komen. Rechtse rcaetic In Parijs verwacht men een feile poli tieke reactie van uiterst rechtse zijde als het tot besprekingen tussen rebellenlei ders en Franse autoriteiten zou komen. Vandaag komen uiterst rechtse leiders en de vroegere minister van Buitenlandse Za ken Bidault, en de vroegere minister van Defensie Morice in Vincennes bijeen om zich over het jongste aanbod van De Gaul le aan de opstandelingen te beraden. Uit betrouwbare bron verluidt dat de normale regelingen ter bescherming van president De Gaulle zijn versterkt. JOHANNESBURG (UPI) Zuidafri- kaanse exporteurs hebben „miljoenen ponden sterling" verlies geleden als ge volg van de toenemende boycot tegen Zuidafrikaansc goederen, zo meldt het op positie-blad „Rand Daily Mail". De expor teurs zijn van plan zich bij de regering over hun verliezen te bck'agen. Intussen hebben zij besloten hun goederen niet meer te laten bestempelen met „made in South Africa". Onlangs heeft de vice-minister van On derwijs, Vorster tot de Afrikaanse Kamer van Koophandel gezegd dat het „voor mo derne zakenlieden een sport is geworden de regering aan te vallen en ons te zeggen hoe het land bestuurd moet worden". Regeringsgezinde bladen vielen de ir. de Engelse taal verschijnende oppositie-bla den a- wegens het publiceren van som bere vooruitzichten in de economische toekomst van de Unie. SEOEL (UPI) President Eisenhower heeft zijdelings steun gegeven aan de stu dentenrevolutie van april, welke president Syngman Rhee op zij heeft geschoven. Eisenhower nodigde namelijk een student die een vooraanstaande rol in die revolutie heeft gespeeld, een president van een uni versiteit die de revolutie ook gesteund heeft, en Rhee's tegenstander ex-vice-pre- sident John Myoen Tsjang, uit het ontbijt met hem te delen. Deze uitnodiging be tekent grote steun voor Tsjang bij zijn streven premier van de eerste regering na de revolutie te worden. Eisenhower heeft Zuid-Korea in een rede voor het Zuidkoreaanse parlement, de plechtige belofte gedaan dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten het zullen be schermen tegen de communisten ,.in over eenstemming met onze verplichtingen van het wederzijdse defensie-verdrag". Hij zei dat Zuid-Korea erop kon vertrouwen dat zijn vrienden en bondgenoten „geen over treding van de grenzen van vrij Korea zulen toestaan". Zinspelend op het studen ten-oproer, waarmee het autocratische regime van Syngman Rhee ten val werd gebracht, zei Eisenhower dat de gebeur tenissen van de laatste maanden in Zuid- Korea „hebben gedemonstreerd hoe wel bewust de burgers zijn van cïe rechten en verplichtingen van een vrij volk". Eisenhower bezoekt vandaag Ameri kaanse troepen op slechts veertig kilometer afstand van de Noordkoreaanse linies. Interim-premier Tsjang is voornemens Eisenhower te verzoeken het Amerikaanse hulpprogramma voor Zuid-Korea. dat thans vierhonderd miljoen dollar Der jaar omvat, aanzienlijk op te voeren. Vernomen wordt dat Hoeh moderne wapens zal vra gen ter versterking van de defensie van zijn land en om geld voor versnelling van de opbouw van een „Nieuw Korea". Vanavond vertrekt Eisenhower naar Ho- noloelo?. zijn laatste pleisterolaats op zijn reis naar het Verre Oosten. Zondagmiddag is de Amerikaanse president uitbundig be groet in Seoel en zijn bezoek daar lijkt een versterking van de geallieerde eenheid. Tijdens een kort oponthoud onderweg van Formosa naar Zuid-Korea. hielden enigë duizenden bewoners van Okinawa een „go ITome"-demonstratie. tenminste honderd maal zoveel bewoners van dat eiland juichten hem toe, maar voor het eerst op zijn wereldreizen heeft Eisenhower zich horen uitjouwen. Advertentie De Koreaanse politie heeft beloofd dat zij het publiek vandaag langs de route van de president beter in de hand zou houden. Zondag was dat niet gelukt en de politie weet dit aan gebrek aan personeel en tegenzin om slachtoffers te maken. Meer dan de helft van de naar schatting ruim een miljoen personen die zich zondag langs de route van Eisenhower door Seoel had den opgesteld, hebben de president niet ge zien. De politiekordons werden doorbroken en de menigte sloot de weg af, waardoor de autostoet gedwongen was een omweg te maken. De auto waarin zijn schoondochter zat, kon niet verder en werd door de lachende Koreanen voortgeduwd. De pre sidentiële auto zat vol krassen en de zij ruiten waren ingedrukt. „Verachting" TAIPEH (UPI) De Chinese kustbat- terijen hebben zondag 88.709 granaten af gevuurd op de eilanden voor de kust als „een laatste gebaar van verachting" voor Eisenhower, zoals radio-Peking het noem de. (Van onze Amsterdamse redacteur). Op de wijze, waarop hij veertig jaar ge leden zijn artistieke loopbaan begon, heeft Meijer Hamel, de directeur van de Hoofd stadoperette en bekend impresario, zater dagmiddag zijn vrienden uit de theaterwe reld voor hun huldeblijk bedankt: een zelf gemaakt liedje zingend, zichzelf begelei dend op de gitaar (Zie foto). Meijer Hamel is woensdag 65 jaar ge worden en een huldigingscomité meende dat dit een juiste gelegenheid was om te vens het veertigjarige toneeljubileum van Hamel te herdenken dat enkele maanden geleden op zijn eigen verzoek in stilte voorbij was gegaan. De receptie had zater dagmiddag in de foyer van theater Carré in Amsterdam plaats waar de voorzitter van het huldigingscomité, Carré's directeur Karei Wunnink, hem namens alle vrienden een reis naar Israel aanbood, een geschenk dat Meijer Hamel zichtbaar ontroerde. De heer Wunnink schetste Hamel als een uit stekend zakenman met een enorme good will. Dat laatste bleek ook uit de woorden van de heer H. Deinum, voorzitter van de Vereniging van Schouwburg- en Concert gebouwdirecteuren. Bob Peters sprak na mens de Bond van Ondernemers in het Theaterbedrijf en wist als oud-revue-pro- ducer vele herinneringen op te halen uit de tijd dat Meijer Hamel zelf revues schreef. Tenslotte werd een gelukwens uit gesproken door mevrouw Hamstra-Van Dam van de Commissie van Advies van het Departement van Sociale Zaken en Pim Tholen namens de artiestensociëteit „De Nar". Even hartelijk als de vele woorden wa ren de honderden handdrukken die de ju bilaris vervolgens in ontvangst moest ne men. Onder degenen die hun gelukwensen kwamen aanbieden, waren Rika Hopper en Henriëtte Davids, die de gehele loopbaan van Meijer Hamel hebben meegemaakt. L a f o-n t a i n e INNSBRUCK (AFP/UPI) In de Oos tenrijkse Alpen zijn in het afgelopen weekeinde zeven alpinisten, onder wie vier Duitsers om het leven gekomen en drie gewond. Voorts is zondag een Oosten rijkse toerist, die op een steile helling in de Salzburgse Alpen gestrand was en daar zes dagen zonder eten of drinken had doorgebracht, gered. De 57-jarige Robert Oerlt die sinds 12 juni werd vermist, is zondagmiddag door reddingsploegen ge vonden. Hij heeft zijn leven te danken aan het mooie zomerweer van de afgelopen week.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1