Algemene herwaardering van politieambt geboden Elf doden in het verkeer GARANTIE „Ambtenaren blijven buiten de welvaartsverhoging" en Veilig kopen! £38,- Kans op regen nog gering Maatschappelijk aanzien is even belangrijk als salarisverbetering Nozemrel met Duitsers in Doetinchem Leerling-automobiliste reed op een groep spelende kinderen in Nieuw protest tegen „walletjesfilm" Belastingpersoneel uit zijn grieven Drukker uit Amstelveen meldde zich bij de justitie Gemeenschappelijke markt voor eieren Moedige reddings poging met dood bekocht 2 HET TEKORT AAN POLITIEPERSONEEL Amerikaans transport vliegtuig verongelukt bij Paramaribo Kerkelijk Nieuws Van zijstraat naar achterbuurt Binnen vier jaar Vijf kinderen verdronken MAANDAG 20 JUNI 1960 (Van een onzer redacteuren) HET GAAT MIS met de politie in dit land, zeggen de ingewijden. Het tekort aan agenten stijgt met de dag, het verloop is enorm en nieuwe krachten zijn haast niet aan te trekken. De rijkspolitie, met een tekort van 1400 man, is er het ergst aan toe. Maar ook in de grote steden wordt de toestand précair. Amsterdam bijvoorbeeld komt 400 man tekort op een totale sterkte van 2350 man; dat is ruim twintig percent. In Haarlem liggen de zaken 28 vacatures op een korps van 352 man nog iets gunstiger, maar ook daar moet gegoocheld worden met de mensen, ten koste van de rust en de arbeidsvreugde der agenten, die vele extra-diensten moeten kloppen zonder er een redelijke compensatie voor terug te krijgen, Advertentie Wat is hier mis? Eenvoudig dit: dat het politieambt in diskrediet geraakt is. Ener zijds, zeggen de politieorganisaties, door de zeer matige salariëring, maar ander zijds, ook als uitvloeisel van diepere psy chologische ooi-zaken. Vroeger was de po litieagent vooral in de kleinere gemeen ten een persoon van gewicht die, alleen al door zijn uniform, gezag afdwong. Dat is radicaal veranderd. Een der erfstukken van de laatste wereldoorlog is een vrijwel universele gezagscrisis, die zich heus niet alleen tot de status van de politieman be perkt. Ook de huisarts vroeger de ver trouwensman van zijn patiënten de hoogleraar, de geestelijke en zelfs de mi nister hebben overal aan „aanzien" inge boet. De massa koestert nu andere idolen, sporthelden en televisiesterren bijvoor beeld. Klimaatverbetering Het heeft weinig zin, zich in de oorza ken van deze ontwikkeling te verdiepen. Zij is er nu eenmaal en we moeten de consequenties aanvaarden. Eén daarvan is de devaluatie van het politieambt. De eni ge remedie is hier volgens velen: een al gehele herwaardering, die het kiezen van een politieloopbaan weer aanlokkelijk zal maken. Het „aardiger en waardiger" nieu we uniform, onlangs in uitzicht gesteld, kan slechts een eerste stap op die weg zijn. De volgende stappen zijn: betere salariëring, gunstiger scundaire arbeids voorwaarden en een prettiger „klimaat" in de verschillende korpsen, waaraan het in 't verleden nogal eens ontbroken heeft. Ook in Haarlem, aldus een onzer zegslie den, waar de „menselijke verhoudingen" in het korps vaak te wensen lieten. Maar ook daaraan wordt thans gewerkt, lokaal zowel als landelijk, onder andere door een team van psychologen en sociologen die mogelijkheden tot klimaatverbetering in opdracht van Binnenlandse Zaken de onderzoeken. Wat de materiële eisen be treft is er het onlangs bij de minister in gediende rapport van de Commissie Werk- classificatie Politiefuncties, dat soulaas zal moeten brengen. Zal dat soulaas de vorm hebben van een Advertentie bij de erkende vakhande! met de volledige garantie van De Technische Unie. DE compresslekoelkastt üjiïTH vanaf met TECHNISCHE UNIE- De grote toevloed van Duitse bezoekers heeft tijdens het weekeinde in Doetinchem tot relletjes geleid. „Halbstarken" lonkten nogal tegen Nederlandse meisjes, hetgeen door de Doetinchemse jongens niet werd „genomen". In een cafetaria kwam het tot ongeregeldheden, waarbij de politie eerst versterking moest laten aanrukken om de partijen met de gummiknuppel uit elkaar te kunnen slaan. De Nederlanders trokken daarop om „wraak te nemen" naar het kampeercen- trum „De Koekendaal", waar veel Duitsers overnachtten, maar daar viel, mede door het scherpe toezicht van de politie, voor hen geen „revanche" te nemen. In de binnenstad bleef het onrustig. In aanwezigheid van twee agenten werd zelfs een Duitser van zijn bromfiets geslagen, zodat hij met zijn vehikel onder een gepar keerde auto terecht kwam. Telkens weer laaiden de hartstochten op en de agenten moesten steeds op hun qui vive zijn om gevechten te voorkomen. Men sloot een aantal Duitsers, dat het kennelijk te bont had gemaakt, in het bureau op. Jonge Doe- tinchemmers, die hoopten dat zij via 'sHeerenberg zouden worden uitgewezen, stelden zich gewapend met stokken en stenen bij de IJselbrug op. Maar zij kregen geen kans, want de Duitsers keerden via Terborg naar de „Heimat" terug. KONINKLIJK BEZOEK UIT THAILAND. De leider van de Nederlandse goodwill- missie, die na een bezoek van een week aan Thailand op Schiphol terugkeerde, staatssecretaris dr. G. M. J. Veldkamp van Economische Zaken, heeft bij zijn aankomst medegedeeld dat vele autoritei ten van Thailand naar aanleiding van het bezoek van de missie een reis naar ons land zullen maken. In oktober van dit jaar zullen de koning en de koningin van Thailand Nederland bezoeken aanzienlijke loonsverhoging voor de poli tieman? Hoofdcommissaris De Boer van de Haarlemse politie zegt er dit van: „Na tuurlijk, als wij de pasbeginnende agent zo'n 250 gulden per maand meer konden bieden, dan zou het personeelstekort bij wijze van spreken morgen opgelost zijn. Maar zo'n verhoging is uiteraard onmo gelijk, omdat zij alle verhoudingen scheef zou trekken." Materiële grieven „Dat verlangen wij dan ook niet", zegt de heer A. Luiten, voorzitter van de Centrale van Politieorganisaties Haarlem. Wel stellen wij, dat de huidige bezoldiging on voldoende is. De politie wordt momenteel zeker niet slechter betaald dan vergelijk bare werknemers in het vrije bedrijf, maar haar taak is veel zwaarder. Denk maar eens aan de talrijke extra- en zondagsdiensten die de agent verrichten moet. Formeel heeft hij recht op één vrije zondag per drie zondagen, maar in de praktijk wordt deze vooral in het zomerseizoen dik wijls ingetrokken, zodat hij vijf zondagen achtereen de sigaar is. Een ernstige grief is daarbij voox-al dat die ingetrokken zon dagen met slechts 50 percent extra-salaris gehonoreerd worden, terwijl alle andere rijksdiensten in zo'n geval honderd percent extra uitbetalen. Gewone overuren worden bij de politie niet extra-betaald en evenmin in vrije uren terugbetaald. Dat daarover ontstemming heerst, kan nauwelijks ver bazing wekken." Lege politiescholen En dan nog dit: in december van het vorige jaar hebben de politie-organisaties de minister verzocht om een toeslag van tien percent als vergoeding voor de in- conveniënten van de politiedienst. Dat ver zoek is bij herhaling afgewimpeld. Onder die omstandigheden is het geen wonder, dat de politiescholen leeg blijven. De in tergemeentelijke politicursus in Haarlem (waarin alle grote Noordholiandse gemeen ten behalve Amsterdam deelnemen) heeft de laatste jaren gemiddeld slechts 15 a 20 leerlingen gehad. Voor de cursus die op 1 juli beginnen zal, meldden zich totnutoe slechts vijf kandidaten. En dat terwijl het gezamenlijke tekort aan politiemannen in de betrokken gemeenten in de honderden loopt Vlucht naar het land Bovendien: de kandidaten die hun oplei ding voltooid, en ook hun twee verplichte adspirantjaren uitgediend hebben, nemen veelal direct daarna de wijk naar een of ander plattelandskorps, waar men hun ge makkelijker een woning, en een wat lich tere dienst kan bezorgen. „Laat ons maar zitten" Een vreemde paradox tenslotte vormen de rayonagenten, waarvan Haarlem er nog vijf in dienst heeft: drie in „eenmanswij- ken" ten Noorden van Jan Gijzenvaart, een direct ten zuiden daarvan en een in Haarlem Oost. „Deze mensen doen zes dagen per week dienst van acht uur 's ochtends tot acht uur 's avonds, in welke tijd zij voortdurend op straat, of thuis be reikbaar moeten zijn. Voor deze 72- urige werkweek krijgen zij slechts 48 uur uitbetaald; de rest is pro deo. En denk nu niet dat hun taak een zacht eitje is in een stadsdeel (boven de Jan Gijzenvaart b.v.) van ruim 25.000 inwoners: zij hebben er hun handen vol aan. Maar nou is het gekke van het geval dat geen van hen een andere post wenst. „Laat ons maar zitten", zeggen zij en dat is, van psychologisch standpunt bezien, wél begrijpelijk. Deze rayonagenten heb ben n.l. net als vroeger de dorpsveldwach ter, een zeer grote mate van vrijheid en zelfstandigheid. Zij zijn geen „nummers" zoals de gewone stadsagent, maar gelden in hun wijk als een „autoriteit" van er kend en gerespecteerd gezag, als biecht vaders en raadgevers in alle buurtproble men bovendien. Dat gevoel, die herwonnen belangrijk heid weegt blijkbaar ruimschoots op tegen de zware dienst en de onbetaalde overuren. Hier domineert de psychologische achter grond dus wel heel duidelijk boven de ma teriële, een wetenschap waarmee ook „Den Haag" zijn voordeel kan doen Bij het vliegveld Zanderij van Parama ribo is zondagochtend vroeg een Ameri kaans Globemastervliegtuig verongelukt, waarbij drie mensen om het leven zijn ge komen. De vier overige inzittenden van het toestel, dat voor een deel is verbrand, hebben het ongeluk overleefd. Het vliegtuig, eigendom van de Ameri kaanse Military Aviation Transport Ser vice, is tijdens de landingsmanoeuvre door een nog onbekende oorzaak verongelukt. De gouverneur van Suriname heeft namens de regering en de bevolking een telegram van deelneming gezonden aan de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal White. Het toestel was opgestegen in Char leston in Zuid-Carolina met als bestem ming Recife in Brazilië. Het zou op Zan derij landen om benzine in te nemen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eindhoven: H. H. Tulp te Workum; te Velp (vac. A. van der Flier) (toez.): C. D. Israël te Sint Nicolaasga. Aangenomen naar Jutrijp-Hommerts: J. A. Rietberg te Haulerwijk. Baptisten Gemeenten Beroepen te Zandbulten: A. H. Agtereek te Den Helder. (Van onze Amsterdamse redacteur) Na het protest dat een Amstex-dams ï-aadslid in schriftelijke vragen aan B. en W. heeft geformuleerd tegen filmopnamen op de Amsterdamse walletjes, heeft nu ook de kerkeraad van de Hervormde Oude Kerkgemeente in Amsterdam geprotes teerd. Ds. W. A. Smit heeft in het laatste num mer van „Hervormd Amsterdam" ge schreven, dat de kerkeraad niet kan be grijpen dat er toestemming is gegeven voor het opnemen van een film in en over „donker" Amsterdam. Ds. Smit schrijft onder meer: „Van alle kanten is getracht de laatste maanden om „het leven" (de ontucht) wat in te perken en de openbaar heid er van tegen te gaan. Nu is men er toe overgegaan om juist ten behoeve van onze export de Amsterdamse was buiten te brengen. Moet men in het buitenland nog meer weten dan men nu al weet?" De predikant schrijft vervolgens hoe een van de voor de ramen zittende „meisjes" hem had gezegd: „Normaal tegen de rui ten tikken mag niet meer, en wordt ge volgd door een boete, maar abnormaal te gen de ruiten tikken, wordt toegejuicht. In de Bremstraat te Utrecht zijn zater dagmiddag vier kinderen door een in pa niek geraakte leerling-automobiliste over reden. De vijfjarige Dirk van Dijk liet daarbij het leven. Drie andere kinderen werden met gebroken benen in het Aca demisch Ziekenhuis opgenomen. De 22-jarige mevrouw T. T. van het K. die rijles van haar man, de 25-jarige chauffeur J. T. kreeg, reed de trottoir- loze Bremstraat in. Op het wegdek voor één der huizen zaten vier kinderen op een matje te spelen. Aan de andere kant van de straat stond een auto geparkeerd Mevrouw T. durfde blijkbaar niet te passeren, gaf een gil, liet het stuur los en trapte op het gaspedaal in plaats van op de rem. Voordat haar man kon in grijpen schoot de auto vooruit, recht op de kinderen in. Het jongetje Van Dijk kreeg een wiel over het hoofd en was op slag dood. De drie andere jongetjes kregen de wielen over hun benen en als gevolg daarvan enkele gecompliceerde beenbreuken. De 29-jarige W. F. van der Tier, die voor zijn woning zat, heeft nog gepoogd één der kinderen voor de plotseling aan stormende auto weg te trekken. Hij werd ook aangereden en vier meter meegesleurd. Hij liep alleen schaafwonden op. In Loosduinen zijn twee mannen uit Honselersdijk met een bromfiets te water gereden en verdronken. Omstreeks half twee in de nacht van zaterdag op zondag hoorden omwonenden het geluid van een bromfiets, dat plot seling ophield. Toen men niets zag ging men bij het water kijken en zag bellen opstijgen. De politie werd dadelijk ge waarschuwd. Na korte tijd dreggen kwam eerst een bromfiets boven water en kort nadien werden de stoffelijke overschot- ,De loonpolitiek, zoals deze door de na oorlogse regeringen is gevoerd, is voor de ambtenaren noodlottig geweest, daar zij in het maatschappelijk bestel zijn afge zakt tot een lager niveau. Zij hebben moe ten verhuizen van een nette zijstraat naar een rustige achterbuurt". Deze bittere uitspraak deed vanochtend de heer J. H. van der Meer, voorzitter van de Bond van personeel bij 's Rijks belastingen in Nederland, in de openingsrede van het vandaag begonnen tweedaogs congres van deze bond in Utrecht. Hij kwam tot de bovengenoemde con clusie na een overzicht te hebben ge ven van de welvaartstoeneming in de af gelopen jaren en zich te hebben afge vraagd of de ambtenaren deel hebben ge had aan die toeneming, waartoe ook zij op hun wijze hebben bijgedragen. De amb tenaren bleven echter toeschouwers bij deze ontwikkeling: „ach ja, zij zijn toch immers geen dragers van risico's", heet het dan, zij torsen toch niet het gewicht van het ondernemersbestaan. Maar hoe nu zo vroeg spreker zich af, „als het ondernemersbestaan begint te lijken op een loterij met uitsluitend prijzen? Uit hun kwartaalberichten en jaarverslagen blijkt dat ze allemaal zomerzonneschijn zonder zomerdroogte ervaren." Welvaartstoeneming betekent ook, dat de staatsmiddelen ruimer vloeien. Hier van werd echter niets besteed tot verho ging van de welvaart der ambtenaren. Hiertegenover stelde spreker dat de be lastingambtenaar vele zichtbare tekenen van weelde opvallen, het toenemend aan tal auto's, die niet alleen voor zakelijke doeleinden dienen, „al wordt dit voor de belasting vaak zo gespeeld". De auto wordt een onmisbaar goed voor het doen van boodschappen en het naar school brengen van kinderen. Steeds meer mensen voelen zich ongelukkig omdat hun inkomen nog niet aan het autopeil toe is Na nog gewezen te hebben op de indus triële vernieuwing als bewapening voor de Euromarkt, overzag de heer Van der (Van onze Amsterdamse redacteur) De 46-jarige J. Z. uit Amstelveen, die door de justitie werd gezocht in verband met het onderzoek naar het valsemunters complot, heeft zich zaterdagavond bij de Amsterdamse officier van Justitie mr. W. P. Bakhoven gemeld. Hij is zondag de gehele dag verhoord en daarna weer op vrije voe ten gesteld. Hij zou hebben verklaard dat hij zijn drukkersbedrijfje in Amstelveen ter beschikking heeft gesteld voor het maken van valse werkkaarten ten behoeve van in Frankrijk vertoevende Algerijnen. Het merkwaardige feit doet zich voor dat J. Z., een bekend oud-verzetsman en oud secretaris van het Oberlander-comité, zich in vele publikaties heeft doen kennen als een fel bestrijder van het communisme en van de Algerijnse opstandelingen. De druk ker H. H., die in Osnabrück is gearresteerd wegens het vervaardigen van valse frank- biljetten voor de Algerijnse verzetsorgani satie F.L.N., had aanvankelijk op de druk kerij van Z. gewex-kt. Z. heeft tegenover de justitie verklaard dat hij enige tijd geleden was benaderd door de Haarlemse chemi- graaf O. over het vervaardigen van valse werkkaarten voor in Frankrijk vertoeven de leden van het Algerijnse bevrijdings- front. Deze mensen moeten kunnen aan tonen dat zij bij een of ander Frans bedrijf werken. Hiertoe moesten ook valse loon- staten worden gemaakt. Z. heeft toegestaan dat deze papieren in zijn drukkerij werden vervaardigd. Hij heeft er geen bezwaar tegen gemaakt dat de hiervoor noodzakelijke materialen op zijn naam werden aangekocht. Hij heeft echter ontkend enige bemoeienis te hebben gehad met de valse munterij. Meer de positie van de ambtenaar in de maalstroom van deze ontwikkelingen: „gro te gi'oepen rijksambtenaren zijn achterge bleven. In sommige gevallen is hun le vensstandaard op slechts driekwart van de vooroorlogse te stellen. Voor hen geen toegenomen welvaart, maar de verhuizing van zijstraat naar achterbuurt". Pluim voor minister Een pluim stak de Bondsvooi-zitter op de steek van de minister van Binnenland se Zaken. Hij roemde diens geregeld per soonlijk deelnemen aan de besprekingen in de door de regerings- en personeelsde- legatie gevormde centrale commissie, die aangelegenheden van algemeen belang voor de rechtstoestand van het burger lijk rijkspersoneel behandelt. Ook bracht de heer Van der Meer in zijn rede mi nister Toxopeus dank voor de wijze waar op hij de ambtenaren tegemoet is geko men in grief betreffende de korting van de pensioenen in verband met de Algeme ne Ouderdomswet. Tot voor kort werd van de ambtelijk gepensioneerden voor elk dienstjaar twee pet van de A.O.W.-uitke- ring van het pensioen ingehouden tót een maximum van tachtig procent. De pen sioenkorting is nu gesteld op 1,4 pet per dienstjaar en het ligt in de bedoeling," de korting in enkele jai-en geheel af te schaf fen. Na nog gewezen te hebben op het na deel van de verzuiling van de vakorga nisaties waardoor o.a. vier veel van elkaar afwijkende voorstellen voor een ver beterd promotie-systeem ter tafel kwa men, wat niet in het belang van de ge meenschappelijke zaak werd genoemd stipte de heer Van der Meer nog de wen selijkheid aan van betere menselijke ver houdingen. Specialisatie en nauwsluitende instructies werken het verband tussen dienst en ambtenaar los, aldus de Bonds voorzitter. Hij wees het congres erop dat hier een diepgaande studie door onafhan kelijke onderzoekers nodig is. In besprekingen tussen de zes ministers van Landbouw van de E.E.G.-landen in Den Haag zijn plannen ontworpen om in een periode van 4 jaar te komen tot een volledige gemeenschappelijke markt voor eiei-en. Echter zal het na deze periode waarschijnlijk noodzakelijk zijn. dat het goederenvei-keer tussen de zes lid-staten onderworpen blijft aan een regiem van heffingen, omdat niet kan worden aange nomen, dat in deze korte periode de graan prijzen in de afzonderlijke landen gelijk zijn geworden. Het gi'ote winstpunt is dat men bereid blijkt te zijn de produktie- technische voorsprong in enige lid-staten. tot. zijn recht te laten komen. 1 Dit werd zaterdag meegedeeld door de voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereniging van Eierhandelaren (Anevei), de heer H. H. Knoop, in de te Utrecht ge houden jaarvergadering. Spreker was van mening dat van een regelrecht prijsbederf als gevolg van overproduktie geen sprake is. De lage prijzen van het laatste jaar zijn zijns inziens voor een groot deel te danken aan de dump-praktijken van de landen van het oostelijk blok en enkele andere landen. De wetgever heeft het zwaartepunt ten aanzien van de kwaliteit en de sortering bij de handel gelegd. Het feit echter dat de laatste tijd steeds meer eieren de consu ment worden aangeboden, zonder dat daarbij de wettelijke bepalingen in acht zijn genomen doet een voor de handel on aanvaardbare toestand ontstaan. De heer Knoop was van mening dat het tot stand komen van een gemeenschappelijke Euro pese markt, althans voor 't produkt eieren, in toenemende mate zal leiden tot een ver levendiging van het handelsverkeer. Hij meende dat een organisatie van de Euro pese eierenmarkt mogelijk zal zijn, zonder dat in de traditionele afzetverhoudingen van hogerhand behoeft te worden inge grepen. De Anevei staat dan 'ook over wegend positief tegenover de gedachten, die omtrent de toekomstige marktorgani satie van de bedrijfstak bij de Brusselse autoriteiten leven. ten van twee mannen op de wal gebracht Het waren de 29-jarige fabrieksarbeider C. Zonneveld en de 25-jarige olieventer A. W. Looyen, beiden uit Honselersdijk en ongehuwd. Een onderzoek van de bromfiets toonde aan, dat de vering van de voorvork de fect was geraakt. Vermoedelijk is de daar door onbestuurbaar geworden bromfiets tegen een lantaarnpaal gebotst en vervol gens in het water gereden. Toen zaterdagavond in Veendam het echtpaar J. Sligter-Renken naar huis wan delde, werd de 70-jarige mevrouw Slig- ter aangereden door een achteropkomen de bromfiets. Zij werd ernstig gewond en is tijdens het vervoer naar een ziekenhui? overleden. Het echtpaar liep in strijd met de wet telijke voorschriften rechts inplaats van 'links op de donkere, niet van een fiets- of wandelpad voorziene weg. In Lunteren is de 56-jarige wijkverpleeg ster W. E. S. G. bij een botsing met een scooter om het leven gekomen. Zij reed met haar bromfiets op een rijwielpad en sloeg plotseling, zonder een teken te ge ven of op het verkeer te letten, linksaf om een aan de overkant van de verkeers weg gelegen inrit in te rijden. De scooter rijder kon haar niet meer ontwijken. In Stein (L) verleende de 23-jarige bromfietsrijder G. Claassen geen voorrang aan een auto. Bij de botsing werd hij zwaar gewond. Hij overleed korte tijd later. Eveneens door het niet verlenen van voorrang is in Tilburg de 36-jarige me vrouw W. M. van Loon-Brekelmans uit Goirle met haar bromfiets tegen een auto gebotst. Zij was vrijwel op slag dood. Tussen Oirschot en Boxtel is een 19-jari- ge jongen uit Best met zijn bromfiets door onbekende oorzaak tegen een boom ge botst. De 29-jarige Annie Vogels uit Oir schot, die op de duo zat werd zeer ernstig gewond en overleed kort na het ongeluk. De bromfietser liep zware inwendige kneu zingen op. In Gouda rukte een 3-jarig jongetje, dat aan de hand van een elfjarig zusje liep zich plotseling los en liep de weg op. Het ventje werd door een auto ovei-reden. Het was op slag dood. In de Gouverneurslaan in Den Haag stak de 78-jarige M. Cornelisse onvoorzich tig de straat over. Hij werd aangex-eden door een motorfiets en was vrijwel op slag dood. In een ziekenhuis te Hengelo is de 44- jarige veehandelaar G. H. Nijhof uit Haaksbergen overleden, die enkele dagen geleden was aangex-eden door een militai re jeep en daarbij ernstige kwetsuren had opgelopen. In Zenderen (gemeente Borne) zijn zater dag twee jongens door verdrinking om het leven gekomen. De 9-jarige Steffie van Iersel was aan het vissen bij een stuw toen Steffie, die niet zwemmen kon, van de steile betonnen schoeiing in het water gleed. Hoewel zijn vriendje Gerrit niet goed kon zwemmen, is deze hem toch na gespx-ongen. Hij heeft de drenkeling boven water gekregen maar hij kon geen hou vast krijgen op de harde steile wand. Beide jongens kwamen om het leven. In het zwembad van het kampeercen- trum „Rabbit Hill" te Nieuw Millingen is zondagmiddag de vijfjarige Maartje Wilhel- mina Koene uit Brielle verdronken. Het kind, dat zaterdagavond met haar ouders en zusjes in het kampeercentrum was ge- ar i-iveerd, werd door een 14-jarige jongen op de bodem van het bassin ontdekt en on middellijk met een haak op de kant ge haald. Zij was toen reeds gestikt. Het kind was in gewone kleren, dus niet om te zwemmen, naar het bad gegaan. Zaterdagmiddag is de zesjarige Bennie Commandeur uit De Rijp met zijn fietsje te water gereden en verdronken. Zijn stoffe lijk overschot is geborgen. In Venray (L.) verdronk zaterdagmiddag de 13-jai-ige scholier J. Odenhoven bij het zwemmen in de Weel. Wyziging gemeentegrenzen. Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwerpen inge diend tot wijziging van de gemeentegren zen tussen Hulst en de gemeenten Grauw en Langendam, Clinge, Sint Jansteen en Vogelwaarde en tot samenvoeging van de gemeenten Houten, Schalkwijk en Tuil en 't Waal, alsmede wijziging van de gren zen der gemeenten Cothen en Jutphaas. Handpalm. De Bredase rechtbank heeft een Amsterdamse inbreker wegens inbraak in een woning van een Bredase advocaat veroox-deeld tot drie jaar gevan genisstraf. Er verdwenen bijna 8000,en juwelen ter waarde van 12.000. De man ontkende hardnekkig hoewel in de woning de afdruk van zijn handpalm was aange troffen. Hij kon geen verklaring voor de aanwezigheid van die afdruk geven. Voorzitterschap P.v.d.A. Op het eerst volgende gewone tweejaarlijkse congres van de P.v.d.A., dat in maart 1961 zal wor den gehouden, zal een nieuwe voorzitter wox-den gekozen. Tot dat tijdstip zullen de drie ondervoorzitters, ir. H. Vos, C. Kleij- wegt en G. J. M. N. Ruijgers, in onderling overleg de werkzaamheden regelen. Ir. Vos is met de leiding van dit presidium belast. H. van Galen Last. Op 71-jarige leef tijd is overleden de heer H. van Galen Last die van 1 juni 1946 tot 1 mei 1954 directeur- generaal van het Verkeer is geweest. Gedenksteen. Ter herinnering aan de bijzetting van het stoffelijk overschot van prins Willem V in de koninklijke gx-afkel- der te Delft op 29 april 1958, is daar een gedenksteen aangebracht. De steen is ver vaardigd door de Amsterdamse beeldhou wer Leo de Vries, lector aan de Rijks academie voor Beeldende Kunsten aldaar. Geëlektrocuteerd. De eigenaar van een aardappelstomerij in Alphen aan de Rijn, de 67-jarige heer J. Vex-duyn uit Zwammerdam, is door elektx-ische stroom getroffen en om het leven gekomen. De apparatuur welke hij bij het aardappel stomen gebruikt, kwam door onbekende oorzaak onder stroom te staan. Kasteel wordt Quakerschool. Het uit de dertiende eeuw daterende kasteel Be- verweerd ie Werkhoven is in gebruik ge nomen als Quakerschool. Deze school was voorheen gedurende een kwart eeuw in Ommen gevestigd. Het slot, dat aan de Kromme Rijn ligt, is ingr-ijpend vex-bouwd. In het park is een aantal nieuwe gebouwen opgetrokken, die plaats bieden aan dertig jongelui, die er een middelbare opleiding ontvangen. Waterschout. Met ingang van 1 augus tus 1960 is aan N. Hazelhoff eervol ontslag verleend als watei'schout te Amsterdam. Padvindersfecst. De viering van het gouden jubileum „Vijftig jaar verkennen in Nederland" van „De Nederlandse pad vinders" zal op zaterdag 3 september lan delijk besloten worden met een nationale padvinders manifestatie in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Het district Am sterdam zal in samenwerking met het Ne derlandse Padvindsters Gilde, de Neder landse Gidsen Beweging en de verkenners van de Katholieke Jeugd Beweging een groot stadionspel opvoeren, waaraan be halve ruim 4.500 padvindsters en padvin- dex-s het Aalsmeerse bloemencorso, twaalf padvind(st)ersbands en militaix-e muziek korpsen medewerking zullen verlenen. Landschapsarchitecten. De minister van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen, heeft vanochtend in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam het zevende con gres van de International Federation of Landscape Architects geopend. De bond van Nedei-landse Tuinarchitecten treedt als gastheer op voor dit tweejaarlijkse con- gx~es, waai'aan ongeveer tweehonderd tuin en landschapsarchitecten uit vijfentwintig landen deelnemen. Voor het eerst is ook een aantal vertegenwoordigers uit oost- europese landen aanwezig, onder meer uit Hongarije, Polen en Bulgarije. Beiaardklokje gestolen. Uit een afge sloten ruimte op de eerste verdieping van de Zuiderkerk in Amsterdam zijn drie kleine beiaardklokjes gestolen. Zij waren anderhalf jaar geleden met vier andere afgekeux-de klokken uit de beiaard van de Zuiderkerk op de eerste verdieping opge slagen. Humanistisch Vormingscentrum. Sinds zaterdag beschikt het Humanistisch Thuis front over een nieuw vormingscentrum, dat tot nu toe gevestigd was in „De Ark" te Nunspeet. Dit was te klein geworden. Het nieuwe centrum is het „Coornhert- huis" te Driebergen, dat vijftig militairen tegelijk kan ontvangen. Het werd geopend door de tweede voorzitter van het Huma nistisch Thuisfront, de heer C. van der Waerden, in tegenwoordigheid van de Ne derlandse territoriaal bevelhebber, luite- nantgeneraal Valk, en talrijke andere mili taire autox-iteiten Het KNMI deelt mede: Het afgelopen WEERRAPPORTEN weekeinde is een hogedrukgebied boven West-Europa verdwenen en vervangen bultin 5? door een ander, waarvan het centrum nu van gisteren. 5 bij Ierland ligt. Tegelijkex-tijd trok een de- Neerslag laatste 24 uur pressie over Scandinavië naar het noorden van Rusland. Het koufront van deze de- Ben Helder geheel bew. wnw pressie verdreef de in onze omgeving aan- Ypenburg geheel bew. w wezige zeer warme kontinentale lucht tot Vlissingen aan de Alpen en Midden-Frankrijk. Langs Eelde de flank van het hogedrukgebied bij Ier- De Bilt land bewegen kleinere storingen van IJs- Twente land via het zuiden van Scandinavië naar Eindhoven het zuid-oosten. Het regengebied van een Zd.-Limburg mist van deze storingen schoof de afgelopen Moi_ints u», nacht en ochtend in hoofdzaak juist ten etnSSÏim - W"W noordoosten van ons land langs. De kans, |'<£kholm ^ffwolkt n™ dat het regengebied van een volgende sto- 2l„onhaöar, !!,o! k ring ons land zal bereiken is eveneens fEïn "w klein. De temperatuur blijft in verband met de noordwestelijke wind gematigd.. onbewolkt wzw regen w zwaar bew. wnw motregen wnw zwaar bew. wnw nw Dinsdag 21 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.04 uur. Maan op 3.05 uur, onder 18.18 uur. Maanstanden 24 juni 4.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 20 juni Hoog water 1.01 en 13.35 uur. Laag water 8.48 en 21.27 uur. Dinsdag 21 juni Hoog water 1.56 en 14.24 uur. Laag water 9.42 en 22.19 uur. Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid zwaar bew. wnw zwaar bew. nw geheel bew. w licht bew. wzw half bew. n licht bew. n geheel bew. wzw licht bew. licht bew. n regen wnw zwaar bew. wnw 26 geheel bew. nw 28 zwaar bew. zo 30 licht bew. windst. 31 licht bew. o 29 zwaar bew. nw 29 zwaar bew. verand. 32 onbewolkt zzw 26 18 20 20 18 20 18 21 21 19 20 21 19 19 26 20 22 25 26 31 windst. 32 26 19 Het hoog en laag water te Zandvoort is Mallorca 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Lissabon onbewolkt mist licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt w 29 windst. 31 o 28 windst. windst. 31 nw 29 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0,1 0 7 0 0 0 0 0 0 0 2 0 2 0 0 0 0 0 0,5 9 0 0 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2