overpeinzingen in zonnige vakantieperiode r Onmogelijke ideeën van een tekenaar WERELDNIEUWS Tweede langdurig gesprek van De Gaulle met Ben Goerion Van dag tot dag Recht en rede Last ran zenuwen? Frankrijk durft Kanaal tunnel nog niet aan Allan Dulles „in het geheim" naar Bonn ^Praatótoel 3 Mijnhardt's Zenuwtabletten Overleg met spionagechef generaal Gehlen? Linus Pauling gedagvaard wegens steun aan A.A.A. President Frondizi is bereid tot ontmoeting Aan de burgemeesters Paradox Onze natuur Indonesisch burgerschap voor 75.000 Chinezen de Amerikanen dringen aan op interventie MAANDAG 20 JUNI 1960 Volgens berichtgeving uit plaatselijke bron heeft de krijgsraad in Arnhem vo rige week de militaire puntjes op de i ge zet door drie soldaten tot een maand ge vangenisstraf te veroordelen, omdat zij een meerdere een nieuwbakken ser geant hadden ontgroend door hem in een wasbak te deponeren. De strafbare handeling werd als „insubordinatie" ge kwalificeerd. Insubordinatie is niet alleen een woord, doch ook een begrip dat de ruggegraat vormt van de krijgstucht, om dat het de strenge wet in werking kan stellen tegen iedere ondergeschikte, die zich niet onderwerpt aan de strikte, on voorwaardelijke en blinde gehoorzaam heid. Insubordinatie ontsluit alle deuren voor de meest ontstellende straffen. De presi dent van de Arnhemse Krijgsraad heeft daarover een boekje opengedaan, want hij vertelde de verbouwereerde soldaten mét hun wasbak-grapje, dat de Krijgsraad hen voor „dit vergrijp tegen de krijgstucht" zelfs tot de kogel kan veroordelen. Natuurlijk zal een krijgsraad nooit het onderste uit de kan halen en goede sol daten voor het vuurpeloton laten zetten ornaat ze een laakbaar grapje met een meerdere hebben uitgehaald. Daar mo gen we die krijgsraden dan eerbiedig dankbaar voor zijn. Doch zij kunnen het als ze willen. Zij kunnen het in theo- r'e volkomen rechtmatig met de Wet in de hand en alle recht aan hun kant. Zie daar de basis van de menselijke vrijheid, waarop onze jongelingschap wordt gesteld bij de vervulling van haar nationale plicht. A lies wat een rechtschapen en maat schappelijk gezond denkend mens in zich heeft aan gevoel voor recht en rede, moet zich verzetten tegen deze onheilzame, bar baarse situatie, die stilzwijgend geconti nueerd blijft door alle ontwikkelingen van democratische, sociale en humane begrip pen heen. Niet alleen blijft de militaire rechtspraak beschikken ovei leven en dood, doch zij heeft zelfs de bevoegdheid daarover te beschikken volgens maatsta ven, die in de burgermaatschappij rond uit als onaanvaardbaar zouden worden bestempeld. Onaanvaardbaar omdat zij niet de integere rechtsbegrippen, doch de Pruisische kaste-autonomie tot inslag heb ben. Is het wellicht niet bloedeigen Prui sisch, dat het militaire recht de doodstraf kan stellen op een vergrijp, dat enkel de hiërarchische prestige-heerschappij raakt en verder geen enkele wezenlijke misda dige nuance vertoont? Een onzer politieke partijtjes heeft on langs het verwijt gekregen, dat het de Ne derlandse defensieve kracht aantast door zijn mening over de waarde van het mi litaire apparaat in de internationale ver houdingen ten beste te geven. Dat verwijt kwam van oudstrijders, militairen dus. Vanavond zal daarover voor de radio wor den gediscussieerd. Aantasten van Neder lands militaire apparaat kan echter op velerlei manieren gebeuren. Een der ma nieren is naar onze oprechte mening zeer zeker ook, dat militaire apparaat volgens verouderde begrippen van soldateske ijzervreterij te laten door-functioneren in een tijd, die in de eerste plaats een gro tere mondigheid en waardigheid van de menselijke persoonlijkheid heeft gebracht en die de samenleving op andere wetten heeft gegrondvest dan de willekeur van de gereglementeerde slavernij. De president van de Arnhemse krijgs raad, die volgens de berichtgeving over „de kogel" sprak, heeft wellicht de be doeling gehad een bangmakertje te gebrui ken in het belang van de militaire disci pline. Hij heeft daarmee echter een si tuatie blootgelegd, die in een op mensen rechten gebaseerde samenleving niet meer past. De onafhankelijkheid van de militaire rechtspraak en de uit barbaarse tijden stammende wet waarop zij steunt, zijn twee dingen die nu eindelijk eens onder werp van discussie moeten gaan uitma ken. Discussie in het democratische volks orgaan, de Kamers, waar men Recht en Rede en Vrijheid voor het gehele volk geüniformeerde jongemannen incluis als onveranderlijke principes dient hoog te houden. Advertentie helpen U eroverheen (Van onze correspondent in Parijs) Er is voorlopig nog weinig kans op dat de tunnel onder Het Kanaal waarvan nu al tientallen jaren sprake is, binnenkort een feit zal zijn. De twee grote partijen Conservatieven en socialisten in het Britse parlement hebben onlangs een com missie gevormd om de voorbereiding dei- werkzaamheden te bevorderen. In Franse regeringskringen blijft men echter bij zonder sceptisch gestemd over de finan ciële mogelijkheden van het project. Men rekent in Parijs dat het Franse aandeel in de kosten tenminste een en een kwart miljard gulden zal bedragen, en minister Baumgartner nóch staatssecretaris (voor Financiën) Valery Giscard d'Estaing me nen dat een dergelijke financiële inspan ning onder de huidige economische om standigheden te verantwoorden zou zijn. (Van onze correspondent in Bonn) De chef van de Amerikaanse geheime dienst Allan Dulles komt deze week naar Bonn. Zijn bezoek wordt op alle mogelijke manieren zowel door Westduitsers als door Amerikanen zoveel mogelijk gebagatelli seerd. Men weigert botweg te vertellen waarom en hoe Dulles te Bonn zal komen Het gerucht gaat nu dat hij een uitvoerig gesprek zal hebben met de voormalige generaal Gehlen, de chef van de Westduit- se inlichtingendienst. De minister van De fensie, Strauss, heeft voor zijn vertrek naar Amerika onlangs gezegd dat zijn land geen U-2-vliegtuigen voor het verkrijgen van inlichtingen over de Sovjet-Unie nodig heeft. Daarvoor, aldus Strauss, hebben wij Gehlen, en die doet zijn werk voortreffe lijk. Gehlen geldt als een van de minsl opvallende en minst gefotografeerde voor aanstaande persoonlijkheden in de Bonds republiek. Hij pleegt herhaaldelijk bezoe ken af te leggen aan het Palais Schaum- burg, waar bondskanselier Adenauer zijn kanselarij heeft. Nog nimmer is hij daa- bij een van de portiers opgevallen, om de eenvoudige reden dat hij steeds onder valse naam pleegt te worden aangediend Men zegt nu te Bonn dat dit ook met Allan Dulles zal geschieden, een moeilijk geval overigens, omdat deze nogal lijkt op zijn overleden broer, de voormalige minis ter van Buitenlandse Zaken Foster Dulles, die een graag geziene gast te Bonn was Men neemt te Bonn verder aan dat Allan Dulles een Europese reis onderneemt voor gesprekken met de leiders van de geheime Advertentie KENTU De meest gerookte filter sigaret in Amerika - Nu ook in Nederland WASHINGTON (UPI). De subcommis sie voor binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse Senaat heeft de natuurkun dige dr. Linus Pauling (nobelprijswinnaar) gedagvaard te getuigen over „communisti sche deelneming of steun aan een propa ganda campagne tegen proeven met kern wapens". Dr. Pauling, die heeft gezworen geen communist te zijn, is een der voormannen van de campagne voor het staken van kernproeven (A.A.A.). Pauling verklaarde tegenover journalis ten de dagvaarding te beschouwen als een manoeuvre van degenen die de proeven willen voortzetten om hun tegenstanders in diskrediet te brengen. diensten der NAVO-landen. Nu de U-2- vluchten officieel van de baan zijn, zou het volgens Dulles en de zijnen noodzakelijk zijn, de samenwerking met de Westeuro- pese geheime diensten nog nauwer te maken. (Van onze correspondent in Parijs) De Israëlische premier David Ben Goe rion heeft aan het eind van de vorige week voor *de tweede maal een onderhoud van vijf kwartier met de president der Fran se republiek, generaal Charles de Gaulle, gehad. Over de inhoud van hun gesprek heeft de premier van Israel geen woord willen loslaten. Tijdens een lunch van de diplomatieke pers deelde hij mee, dat het Israëlische volk het als een gewetenszaak beschouwt de Duitse oorlogsmisdadiger en massa moordenaar van Joden Adolf Eichmann zelf te berechten. Bij het proces zullen, aldus de Israëlische minister-president al le traditionele juridische vormen streng in 9 9 „Wij zijn vol!", roept de conducteur van de bus en de teleur gestelde wachters in de lange file moeten geduld oefenen tot de volgende bus. Maar geen van hen zal het goed recht en de plicht van de conducteur in twijfel trekken om toegang te wei geren lot zijn voertuig aan al degenen, die de bus „overvol" zouden maken als hij hen toeliet. Zo gaat dat bij bussen. Maar zo gaat dat niet bij landen! Als kleine landen zoals Nederland „vol" zijn, is er niemand die zich aan de grens opstelt om de slaghekken te sluiten en de wachtenden te adviseren, een andere keer terug te komen. Neen, er is geen grensdienst zoals onze tekenaar zich die op bijgaand plaatje heeft voorgesteld. Het zou ook een slechte indruk tegenover onze oosterburen maken, want onze ooster buren zijn mensen die er gauw wat anders achter zoeken. Zij zouden ongetwijfeld de conclusie trekken dat het goedbedoelde en zelfs in hun eigen melodieuze taal gestelde advies iets te maken had met een antipathie tegen land en volk. Er zijn na tuurlijk in Nederland een massa mensen, die geen reden hebben tot sympathie maar dat geldt in het leven altijd en overal: wie de ander iets naars bezorgt terwijl dat had kunnen worden vermeden, mag niet verwachten dat die ander hem de andere wang toekeert. En als een groot deel van een volk zich schuldig maakt aan onbegrijpelijke grofheden tegenover een ander, dan loopt het kans dat al zijn leden er jarenlang op worden aan gekeken. Maar daar gaat het dus eigenlijk niet eens om. Het moeilijke punt van de kwestie is, dat wij Nederlanders niet meer ongelimiteerde horden buitenlanders kunnen bergen en gevaar lopen, ons eigen land onbewoonbaar en ongenietbaar te zien worden in de vakantiemaanden. Juist in de maanden dus, waarin we zelf zo'n behoefte hebben aan ontspanning, rust, een zaamheid zelfs. Wij nemen toe in tal en last, om met Vondel te spreken, en ons land heeft een oppervlakte aan recreatie- en ademgebieden die veel te klein is in verhouding tot ons inwonertal. De ruimte wordt langzamerhand opgedeeld tot het minimum voor elke behoefte: verkeerswegen, industrialisatie, woningbouw, leger- terreinen, vliegvelden, sportterreinen, landbouwgebieden, tuin- Zoiets kunnen we onmogelijk doen van gastvrijheid een dodelijke klap toebrengen. Doch de andere kant van de kwestie is even onmogelijk: namelijk dat nog steeds handenvol geld wordt uitgegeven en moeite noch moeilijkheden worden ontzien om zoveel mogelijk vreemdelingen te lokken. Dat lokken is in de gegeven omstandigheden zo ridicuul en paradoxaal, dat men bij nadere beschouwing van de kwestie de handen ineenslaat van verbazing. Wij doen alsof we een onverantwoordelijke buschauffeur zijn. die meer personen in zijn wagen stouwt dan deze kan ver werken, enkel om meer vrachtprijzen te innen. We bekommeren ons ook niet om de vraag, of we al onze binnengelokte vreemde lingen kunnen herbergen, of ze zich zullen kunnen amuserep, of ze platgedrukt zullen worden aan de stranden, of ze urenlang in vastgelopen files zullen staan, of ze zich kunnen bewegen op de manier waarop ze zich dat op onze aanprijzingen hadden voorgesteld. Dat is een onjuiste manier van zakendoen, afgezien nog van de schromelijke verwaarlozing van de plicht om het onze eigen bewoners zo prettig mogelijk te maken in het land, waar ze geboren en getogen zijn. Zoiets komt er van... derijen, bossen, parken en recreatieruimten moeten met elkander om iedere centimeter van ons land vechten. Dat de recreatie gebieden daarbij wel eens het loodje leggen om zogenaamd „urgenter" zaken, is helaas een feit dat niet te ontkennen valt. Maar als ons juist in de vakantieperioden die recreatieruimte wordt ontnomen door ontzaglijke invasies van vreemdelingen, wordt het een buitengewoon nare zaak, waaraan iets zou moeten worden gedaan. Maar daar zit nu juist de kneep: wat er gedaan wordt is eer der een stimulatie dan een vermindering van die invasies. Het zou natuurlijk ondenkbaar zijn, dat er dwingende contingen- tering zou worden ingevoerd aan de grenzen en dat er in een of andere manier een verhindering van binnenkomst zou wor den opgelegd aan vreemdelingen. Dat zou in strijd zijn met de internationale ontwikkelingen van Europese en buiten-Euro- pese egalisatie der betrekkingen en verruiming der contacten over de grezen heen. Bovendien zou het onze traditionele faam Aan de burgemeesters die er hun levenswerk van maken, hun gemeente een record aan vreemde bezoekers te bezorgen, mag ook wel eens een hartig woordje ter bezinning worden aange boden. Er zijn burgemeesters die menen, dat zij door een der gelijke koers hun middenstand bevoordelen en hun stadgenoten in het algemeen een welkome bron van inkomsten bezorgen. Misschien is dat wel zo, maar dan in betrekkelijke zin. Want de handeldrijvende middenstand en dan nog die bedrijven, welke op vreemdelingenbezoek drijven, zijn altijd een minderheid van de totale bevolking behalve in Volendam en Marken. De meerderheid lijdt eronder. En is het gemeentebestuur er alleen maar voor de souvenierswinkels en hotels? De meerder heid is verplicht, zijn woonplaats de rug toe te keren in vakan tietij d en zijn heil elders in de wereld te zoeken. Bovendien buiten de vakantietijd zien zij het woonkarakter van hun plaats opgeofferd aan de vreemdelingenservice. Er worden vermaaks centra gemaakt, waar wooncentra hadden moeten zijn. Sommige onzer badplaatsen verworden tot vermaaksfabrieken, waar nie mand zich op den duur meer prettig kan voelen, behalve dan de op goedkoop vermaak geprepareerde bezoeker van elders, die met zijn pret-mentaliteit bezit neemt van een hele stad, een tot zijn genoegen misvormde en ontluisterde woonplaats. Onze natuur is slechts minimaal gespaard om wat adem te hebben tussen de wegen en steden. Doch van dat minimale deel is een grote oppervlakte ingenomen door de nomadenwoningen van buitenlanders, die hun tenten opslaan waar zij een groen plekje ontdekken en voor de Nederlander het kamperen in eigen land tot een kwelling maken. Onze tekenaar heeft dat navrant in beeld gbracht doch in zijn satire zit een ondertoon van droefenis om het voorgoed verlorene, dat door een completering van de kunstmatige tentensteden met kerk en pastoor of domi nee niet kan worden goedgemaakt. Misschien zou hij nog eens gelijk krijgen ten aanzien van het idee, dat zijn derde plaatje vertolkt. Wanneer in de vakantie- lijden ook de douaniers met vakantie zouden gaan, en iedereen op de plaats rust. zijn moede leden in eigen land zou uitstrekken, zouden we een heel eind komen.... Maar daartegen zal zich wel altijd de opvatting blijven ver zetten dat „vakantie" een synoniem van „reizen" is geworden, en dat geen vakantieganger voor zijn goed fatsoen meer vol staan kan met louter rust nemen als hij niet behoeft te werken. acht worden genomen. Hij verklaarde dat alleen Israel bevoegd is Eichmann te be rechten, omdat de nazi's voornemens wa ren het gehele Joodse volk volkomen uit te roeien. De premier wees de gedachte van instelling van een internationale rechtbank, die over de schuld van Eich mann zou moeten oordelen, van de hand. President Frondizi van Argentinië heeft zondag in Milaan tegenover journalisten desgevraagd verklaard, dat het hem een genoegen zou zijn Ben Goerion op zijn Europese reis te ontmoeten. Frondizi zei ook nog, dat als Israel Eichmann zou prijs geven, Argentinië volgens de regels van het volkenrecht te werk zal gaan. Zijn perschef ontkende later, dat dit wil zeggen dat Argentinië bereid zou zijn Eichmann uit te leveren als Israel hem aan Argen tinië terug zou geven. De verklaring van de president betekent alleen, dat Argen tinië besprekingen zou openen over de mogelijkheid van een dergelijke stap Een Amerikaans-Joods comité heeft in Pa rijs doen weten de bewijzen te bezitten dat Eichmann ook de dood van honder den Argentijnse Joden op zijn geweten heeft. Geen bemiddeling? In diplomatieke kringen te Parijs wordt het intussen niet zeer waarschijnlijk ge acht dat De Gaulle zijn goede diensten als bemiddelaar in het Argentijns-Israeli- sche conflict over de uitlevering van Eich mann zou hebben aangeboden. Frankrijk onthoudt zich, met het oog op de Alge rijnse oorlog, het liefst van ieder initia tief waaraan de Arabische wereld, waar men op zeer lange tenen loopt, aanstoot zou kunnen nemen. De Israëlische regering heeft de Verenig de Staten benaderd met het verzoek te helpen bij de oplossing van zijn geschil met Argentinië, voor deze zaak woensdag voor de Veiligheidsraad komt, zo verluidt in Washington. Voorarrest verlengd JERUZALEM (Reuter) Het voorarrest van Eichmann is zondag opnieuw met der tig dagen verlengd. Na afloop van deze ter mijn moet de officiële aanklacht tegen Eichmann worden uitgebracht. DJAKARTA (Reuter)' Ongeveer 75.000 Chinezen in Indonesië hebben besloten af stand te doen van het staatsburgerschap van communistisch China, zo heeft Antara bekendgemaakt. Zomaar een paar dingen Er zijn een paar dingen, die mij bezig houden en die mij van het hart en de borst moeten. Ik schrijf ze daarom op. An ders blijf ik er maar mee rondlopen en dat is niet goed voor de gezondheid. Men kan daar zinkings en vapeurs van krij gen. Het is een van de weinige goede kan ten van het beroep van stukjesschrijver, dat men zich openlijk kan ontdoen van zijn hindernissen, zodat men daarna ver ruimd kan ademhalen, zonder dat men zijn toevlucht behoeft te nemen tot bloedzui gers zetten. Trouwens, tegenwoordig zijn die diertjes veel moeilijker te krijgen dan in overgrootvaders tijd. Alles is tegen woordig allemaal veel moeilijker dan vroeger. Dat zeg ik altijd. Ik heb tranen in mijn ogen gekregen, toen ilc las van de man, die klaagde dat het geluid van zwaluwen in de buurt van zijn huis het hem onmogelijk maakt rustig naar de radio te luisteren. Ik dacht: het is pech voor hem, dat hij niet woont aan een straat, die gefrequenteerd wordt door bromfietsers, die genoeg geluid maken om het geluid van zwaluwen te over stemmen, maar net niet genoeg om dat met radiomuziek te doen, wanneer u uw radio op volle kracht hebt gedraaid. Het kan niet anders dan een bescheiden wens 'worden genoemd, wanneer een wel oppas send man vraagt verschoond te mogen blijven van zwaluwgéluiden, opdat hij naar zijn radio kan luisteren. Hier dient de overheid in te grijpen. Of zij verschaffe de man een woning aan een bromfietsen straat, óf zij verjage de zwaluwen. Ter- tium non datur (zoals de vrouw van de fabrikant uitriep, toen zij hoorde dat haar man met zijn secretaresse naar de bio scoop was geweest). Het tweede onderwerp, dat mij bezig houdt, is de mededeling, dat wij spoedig in staat zullen zijn niet alleen verpakt voedsel tot ons te nemen, doch dat een nieuwe tendens in de verpakte-voedselin dustrie zich openbaart, die ons in staat zal stellen, de verpakking méé te verorberen. Dit lijkt mij het verpakte ei van Colum bus en ik wilde niet alleen de gehele eet- industrie met deze vondst namens alle consumenten gelukwensen, doch ook aan sporen, haast te maken met de ontwikke ling en de uiteindelijke verwerkelijking van deze even charmante als nuttige vondst. Ik heb het altijd al zonde gevon den al dat blik, karton, hout en papier zo maar te moeten weggoien. Wanneer wij sm.akelijk kunnen genieten van de verpak king, wie weet of wij dan niet eens zo ver kunnen komen, dat wij het minder smakelijke voedsel, dat zich daarin be vindt, kunnen weggoien. Dit behoort reeds geruime tijd tot mijn idealen en dat dit ideaal nu wellicht zijn verwezenlijking nadert, stemt mij blij en tevreden. e Ik zal het voor vandaag hierbij laten, doch ik behoud mij het recht voor, in een later stadium terug te komen op het be richt, dat een spaghetti-uitrekker in staat blijkt te zijn geweest in één minuut één spaghetti tot anderhalve kilometer te rek ken, een feit dat van belang is voor allen die zweren bij automation. Floris Flaneur Herexamen. In de Zuidfranse stad Tou louse moeten ongeveer twintigduizend leerlingen van middelbare scholen her examen doen in geschiedenis en wis- en natuurkunde. Achterdochtig gewor den door een zeer groot aantal uitzon derlijk hoge cijfers bij het eindexamen, hebben de autoriteiten een onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat de opga ven drie dagen vóór het examen be kend waren. Uittocht. Sinds vorig jaar december zijn ruim 26.000 Koreanen uit Japan naar Noord-Korea gerepatrieerd, aldus be richt het Noordkoreaanse persagent schap De repatriëring geschiedt met twee Russische schepen. Het besluit van de Japanse regering, in Japan wonende Koreanen naar Noord-Korea te laten repatriëren, indien zij dat wen sten, heeft in Zuid-Korea veel verzet gewekt. De afgetreden president Syng- man Rhee dreigde zelfs met maatrege len tegen de schepen die de repatrianten zouden vervoeren. Afkeuring. De Turkse regering heeft een wet afgekondigd, waarbij een commis sie van 36 leden in het leven wordt geroepen, die naar het optreden van de leiders onder het bewind van Mendères een onderzoek moet instel len. De commissie zal uit maken of ie mand voor het hooggerechtshof moet verschijnen. Tegen een dergelijke be slissing is geen beroep mogelijk. De zittingen zullen openbaar zijn. De von nissen zullen onmiddellijk ten uitvoer worden gelegd. Uitgewezen. De Amerikaanse regering heeft twee leden van de Cubaanse di plomatieke dienst opdracht gegeven binnen 48 uur de Verenigde Staten te verlaten. De ene wordt beschuldigd van spionage, smokkel en illegale transacties met wapens, de ander van anti-Amerikaanse propaganda. De Cu baanse regering heeft dezer dagen twee ambtenaren van de Amerikaanse am bassade in Havana uitgewezen. En zoiets zou toch eigenlijk het beste zijn! WASHINGTON (Reuter) Twee De mocratische leden van het Amerikaanse Congres hebben aangedrongen op Ameri kaanse interventie teneinde Cuba te ont rukken aan „de Russische controle". In de Senaat verklaarde de leider der Democratische meerderheid, Lyndon Johnson, dat de Verenigde Staten er zeer ernstig over moeten nadenken wat zij moe ten doen als het tot een nog nauwere sa menwerking tussen de Russische en de Cubaanse regering komt. Daniel Flood gaf in de huiscommissie voor buitenlandse zaken te kennen, dat Cuba al een Russische satelliet is en dat het eiland „krioelt van Tsjechen, Slowa- ken, Russen en bovenal Chinese commu nisten". Voorts acht hij het zeker dat de Russen onderzeebootbases en lanceer- plaatsen voor raketten op Cuba gaan bou- R. Agteran wen. Aaardbevnig. Vanochtend is in Zuid- en Midden-Chili een krachtige aardschok gevoeld, de krachtigste sinds die van 21 en 22 mei, die zulke enorme ver woestingen aanrichtten. Bij Panguipulli, in de omgeving van Valdivia, zijn achttien personen ten gevolge van een aardverschuiving om het leven gekomen. In Moskou. De president van India, dr. Rajendra Prasad, is vandaag voor een bezoek van vijftien dagen aan de Sov jet-Unie in Moskou aangekomen. Welgesteld. In Lissabon is zondag een bruidsmaal begonnen dat een week zal duren op kosten van een welgesteld zi- geunerpaar. Voor het feest waren vijf tig geiten en twee kalveren geslacht en bij de bakker was tweehonderd kilo brood besteld. Vrijwilligers. Tweeduizend politiemannen bewaakten zondag het grote marktplein van New Delhi, Tjandni Tjowk, waar drieduizend gebaarde Sikhs in hun hei ligdom hun eisen tot de oprichting van een afzonderlijke Sikh-staat bespraken. Er werd besloten arrestaties uit te lok ken. Elf vrijwilligers begaven zich de straat op met spandoeken en werden prompt gearresteerd. Deserteur. Kolonel Pawel Monat, Pools militair attaché in Wahington, die het vorig jaar naar het Westen is overge lopen en asiel in de Verenigde Staten heeft gevraagd, is in Warschau bij ver stek ter dood veroordeeld wegens de sertie. Afrikaans. De leider van het Afrikaanse Nationale Congres in Noord-Rhodesië, Harry Nkroemboela, gaat een actie voeren om het woord „inlander" door het woord „Afrikaan" te doen vervan gen. „Telkens als het woord „inlander" wordt gebruikt", zo zegt hij, „voelt een Afrikaan zich beledigd". Overval. Zaterdagavond is een overval ge pleegd op het hoofdpostkantoor van het zuidwestelijke Londense district, dat in een afgelegen straatje bij het Victoria- station staat. Vijf mannen overweldig den drie ambtenaren van de veilig heidsdienst, waarna zij zich meester maakten van twee postzakken met aangetekende brieven welke een waar de van 95.000 gulden vertegenwoordig den en van twee metalen geldkistjes vol met postwissels. Per ongeluk. Kroonprins Mohammed van Jordanië, een jongere broer van koning Hoessein, is zondag, nadat zijn auto een voetganger had aangereden en licht gewond, zozeer in het gedrang van een toesnellende menigte nieuwsgierigen geraakt, dat een zenuwachtige lijf wacht zijn pistool trok en een der nieuwsgierigen door een schot uit dat pistool dodelijk werd getroffen Volgens de officiële lezing was het vuurwapen per ongeluk afgegaan. De lijfwacht, een luitenant, is voorlopig in arrest gesteld. Vlucht. In de afgelopen vier weken zijn een duizendtal vluchtelingen uit Tibet in de Pendsjaab en de Indische staat Himasjal Pradesj aangekomen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3