Banken zitten op rozen Ondertekening uitgesteld Toerisme zet zoden aan de dijk SCHEEPVAARTBERICHTEN Invoering vrijere loonpolitiek was prematuur De beurs DE WEEKSTAAT Deviezenreserve metf85 min gestegen Aantal geregistreerde kartels steeg met 7 Hogere winst Marijnen Westduitse aardappel prijzen omlaag Westduitse spaarbanken verhogen rente tot 4 Doel werd niet bereikt 11 Co-op Nederland Vestigingsregeling gecritiseerd Hogere resultaten OGEM Hoger div. Ensink Einde deze week Britse concurrent van de „Friendship" Hogere winst voor „De Porceleyne Fles" JAARVERGADERING A.W.V. DE LUCHTVAARTOVEREENKOMST VS-ITALIE Ter voorkoming van nieuw gesprek met Nederland Goudse Verzekering Mij Reiss reserveert de winst weer Borsumij passeert wederom dividend Mutatie Kon./Shell WOENSDAG 2 2 JUNI 196 0 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De goudvoorraad van dc Nederlaridsche Bank is in de afgelopen week met 61 miljoen gestegen. Dit blijkt uit de cijfers van de weekstaat per 20 juni, die een aanwas van de totale goud- en deviezenreserve laat zien van bijna 85 miljoen. De toevloed van deviezen, zo meent men in kringen van de geldmarkt, is ditmaal in sterke mate bevorderd door het toerisme. De buitenlandse vakantiegangers, die hier vorige week enige dagen heb ben vertoefd, moeten naar schatting voor een bedrag van tussen de 20 en 30 miljoen aan deviezen hebben binnengebracht. Plet overige dee] van de gestegen voor raad is te danken aan een terugtrekking uit ons buitenlands deviezenbezit. De cen trale bank heeft het uit hoofde van haar interne bankbeleid nuttig geoordeeld een deel van de dcviezenloevloed in goud om te zetten. Dientengevolge staat de goud voorraad nu op bijna f 4600 miljoen en goud en deviezen samen op 5413 miljoen. De vreemdelingeninvasie heeft nog een ander gevolg gehad. Zij heeft geleid tot een vervroegde onttrekking van bankbil jetten, want om de behoeften van de wis selkantoren te dekken moest veel bankpa pier naar de provincie worden opgezon den. Ditmaal is de circulatie ingekrompen met bijna 36 min. De inkrimping zou groter geweest zijn zonder de grote be hoeften van de wisselkantoren. De schatkist heeft een daling ondergaan van 21 min. hetgeen men in hoofdzaak toeschrijft aan de betalingen van land- bouwgelden. Een opmerkelijke mutatie laat het saldo van de banken zien. Dit is gestegen met. niet minder dan bijna 157 min. De oorzaak hiervan is vierle dig: a. de deviezentoevloed van 85 min. Hedenmiddag is te Amsterdam de jaar lijkse algemene vergadering van „Co-op Nederland" begonnen. De voorzitter van de raad van commissarissen, de heer G. J. Nijhof, heette eerst de gasten welkom. Een belangrijk deel van zijn openingsrede wijdde de heer Nijhof aan de uitbouw van een rationele distributie. De huisvrouw blijkt in toenemende mate prijs te stellen op de aanwezigheid van „supermarkten" in haar omgeving, waar zij een uitgebreid assortiment levensmiddelen en andere da gelijkse benodigdheden voor het gezin on der een dak bij elkaar vindt, zo zei hij. De geldende vestigingsvoorschriften vor men echter door een vergaande verkave ling van het assortiment aan consumptie goederen een ernstige belemmering voor een dergelijke ontwikkeling en daardoor een rem op de rationslisatie van de dis tributie. Onlangs heeft de staatssecretaris van economische zaken de positie van de con sument vergeleken met die van de voet ganger in het verkeer. Plet beeld is wel treffend, aldus de voorzitter. Voor beiden nemen de gevaren toe. Voor wat de con sument betreft moge dit onder andere blij ken uit het feit dat het aantal geregis treerde kartels in het afgelopen jaar niet onbelangrijk met 7 percent is geste gen. Bijna de helft van alle kartels wordt gevormd door de prijskartels. Daarnaast bestaat dan nog een groot aantal gevallen waarin ondernemers door middel van in dividuele prijsregelingen voor hun artike len bijdragen tot verstarring van het prijsniveau. De heer Nijhof sprak het ver moeden uit dat op het ogenblik ongeveer 40 percent van het totaal der sonsumptie- ve uitgaven in Nederland besteed wordt aan goederen, die onder een individuele of collectieve prijsregeleing vallen. Hij acht te het daarom meer dan tijd dat de over heid haar aandacht voor de kartels, en in het bijzonder voor het verschijnsel van de verticale prijsbinding intensiveert. ROTTERDAM. De geconsolideerde resultatenrekening over 1959 van de naam loze vennootschap Overzeese Gas- en Electriciteitmaatschappij geeft een stij ging in opbrengsten te zien van 33,1 tot 54,4 min. Ook de exploitatiekosten na men toe, nl van 20,0 tot 39,4 min. Als netto resultaat resteert uiteindelijk 6,9 min, dat door de belastingverhoging in de Nederlandse Antillen en door de toege nomen afschrijvingen niet veel hoger is dan dat over 1958 6,7 min). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van elf pet over het van 18 tot 20 min ver hoogde kapitaal. Over 1958 was echter 5 pet naar keuze betaalbaar in contanten of aandelen. De directie van Ensink n.v. Hilversum Ijzergieterij en Machinefabriek stelt voor over 1959 een dividend uit te keren van 10 percent. (Over 1958 keerde Ensink, waar van de aandelen verhandeld worden op de incourante markt, 7 percent dividend uit). De omzetindex, op basis 1955 is 100, is bij de n.v. Technisch Bureau Marynen in 1959 gestegen tot 166 (141 in 1958), de kos- tenindex tot 121 (101). Aan baten uit goe deren, provisie enz. wordt verantwoord 1.359.444 (v.j. 1.044.793). Interest bracht 60.489 39.236) op, verkochte inventaris en automobielen 12.417 11.716). De algemene kosten stegen tot 1.075.099 845.797). De hogere kosten werden ruim schoots opgevangen door de grotere omzet en een licht verbeterde winstmarge. Na afschrijvingen ad 74.585 33.538) be draagt de winst 282.666 216.410). Voorgesteld wordt daarom onveranderd tien percent. Aan de reserve wordt 150.000 toegevoegd, waardoor de statu taire en extra reserves op 500.000 worden gebracht. b. de daling van het rijkssaldo met 20 min. c. de inkrimping van de circulatie met 36 min. d. de onttrekking van 15 min. aan „andere ingezetenen". Op een ni veau van 640 min. zitten de banken nu bijzonder gunstig want op basis van 7 percent kasreservepercentage is de taxa tie van het verplichte gemiddelde 450 min. De geldmarkt is zeer ruim en het daggeldtarief van 1 -li percent is zowel of ficieel als reëel. De Westduitse minister van Landbouw heeft meegedeeld, dat de aardappelen, die thans in West-Duitsland 50 lot 60 pfennig per pond. kosten tegen gewoonlijk 20 tot 20 pfennig, eind deze iveek goedkoper zul len worden. Er was in West-Duitsland over de aardappelprijs zoveel gerucht ge maakt dat Bondskanselier dr. Adenauer tenslotte persoonlijk tussenbeide is geko men. Vermoedelijk betekent dit dat de in voer van Italiaanse aardappelen vergroot wordt. De aardappelenkwestie was de laatste week het grote nieuws in West-Duitsland. Radio en televisie gaven elke dag de aard appelprijzen, huisvrouwen gingen rijst en macaroni opdienen inplaats van aardap pels, en met de grensstreken van Neder land en België ontwikkelde zich een zeer druk „aardappelverkeer". Duitsers kopen in Nederland Italiaanse aardappelen voor geen 20 percent van de prijs die zij in de Heimat moeten betalen. De douane aan de Duitse kant van de grens met Nederland kon de ene avond wagons aardappelen naar Nederland uit klaren en dezelfde aardappels de volgende dag in de boodschappentassen en koffer ruimten van Duitsers terug over de grens zien komen. Men laat een vrije invoer toe van 10 kg aardappels. Daaraan zal tegen het eind van de week een eind gekomen zijn. De aardappels, die nog steeds geïm porteerd worden omdat er geen nieuwe aan de markt zijn. zullen na het ingrijpen van de Bondskanselier weer omstreeks de 30 pfennig per pond kosten. Een nieuw Brits verkeersvliegtuig, de AVRO 748, zal binnenkort voor de eerste keer het luchtruim kiezen. Het toestel zal worden voortgestuwd door twee Rolls Royce schroefturbinemotoren en biedt plaats aan maximaal 44 passagiers. Hoe wel de AVRO 748 een laagdekker is, is de machine te vergelijken met de Neder landse Fokker F.27 Friendship. Beide toe stellen zijn dan ook grote cooncurrenten van elkaar. Daar de AVRO 748 veel la ter ontworpen is dan de F.27 heeft het Nederlandse toestel echter een voor sprong gekregen. Diverse luchtvaartmaatschappijen heb ben reeds bestellingen gedaan bij de AVRO-f abrieken. De n.v. Koninklijke Delftsch-Aardewerk fabriek „De Porceleyne Fles" heeft in 1959 betere resultaten behaald dan in 1958. Vertoonde de omzet van architectonische produkten door de bestedingsbeperking in 1958 een vrij sterke achteruitgang, in 1959 werd weer een belangrijke stijging ge boekt. Het saldo bedrijfsrekening steeg van 389.851 tot f 517.764. Na afschrijvin gen en reserveringen resteert ter verde ling ƒ117.170 100.000), waaruit zoals gemeld een van zeven tot acht pet verhoogd dividend wordt voorgesteld. In 1960 was de omzet tot dusver hoger dan in de overeenkomstige periode van 1959. (Van onze correspondent in Bonn) Een maand na de rigoureuze disconto verhoging van 2 juni met één percent tot niet minder dan vijf percent is de centra le kredietcommissie van de Westduitse bankenorganisaties er gisteren eindelijk toe overgegaan ook de spaarbankrente te verhogen. En wel voor spaargeld met een wettelijke opzegtermijn per 1 juli aan staande met een half percent tot vier per cent, de hoogste stand sedert de geldzui- vering van 1948. Algemeen was men van oordeel dat de totdusver geldende rente van 3% percent veel te laag was. Dat leidde er toe dat de hypotheek markt steeds weer voorzien werd van goedkoop spaarbankgeld en dit werd be schouwd als een van de hoofdoorzaken van de huidige conjuncturele oververhit ting. De verhoging per 1 juli zal nu kunnen leiden tot het duurder worden van de hy potheken die via de spaarbanken gege ven worden; voorts verwacht men van de verhoging een afzien door de verbruiker van een zeker deel van zijn consumptie en daardoor een omzetten van daarvoor bestemd geld in spaargeld. Hetgeen de druk op de conjunctuur zou kunnen doen afnemen. Een nog grotere spaarneiging dan reeds thans in West-Duitsland be staat (overigens is zij de afgelopen zes maanden wat teruggelopen) kan dan ze ker leiden tot een verkleining van de vraag en tot een rem op de prijzen. De spaarbankrenteverhoging verloopt voor spaargeld met een opzegtermijn van zes tot twaalf maanden ingaande 1 juli 4% pet., met een opzegtermijn van een jaar 5% percent. In deze beide gevallen be draagt de verhoging pet. INDEXCIJFERS GROOTHANDEL Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans indexcijfers van groothandels- prijzen samengesteld per 30 april 1960. Het algemeen indexcijfer bleef, vergeleken met ultimo maart 1960, ongewijzigd op 139. Het indexcijfer voor de voedingsmid delen steeg met 1 punt. Dat voor de grond en hulpstoffen daarentegen daalde met. 1 punt. In het indexcijfer voor de afgewerk te produkten trad geen wijziging op. Aagtedi.ik 21 130 m. w. Algiers n. Syracuse. Ar.gtekerk 22 te Marseille. Aardijk 22 te Houston. Abbekerk 21 406 m. n.n.o. Singapore n. Singapore. Achilles 21 740 m. n.o. Barbados n. Barbados. Acmaea 21 38 m. n.w. Finisterer n. Turku. Agamemnon 21 et La Guaira. Alchiba 21 600 m. z.z.w. Kp. Verd. eil. n. L. Palm. Alc'ör 22 te Rotterdam. Algenib 21 v. Rotterdam n. Rouaan. Algol 24 Ie Adelaide verwacht. Alhena 21 v. Bahia n. Las Palmas. Alkes 21 18 m. w.n.w. Pantellaria n. Antwerpen Almkerk 21 v. Marseille n. Duinkerken. Alphard 21 100 m. w.z.w. Abidjan n. Las Palmas. Alpherat 21 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Amalie P. 22 te Aden. Anierskerk 22 v. Melbourne n. Sydney. Amnion 22 te Willemstad v. New York. Ampenan 21 1e Damman. Amstelhoek 21 55 m. o.n.o. Tunis n. Beyrouth. Amstelmeer 21 v. Aden n. Suez. Andijk 22 v Rotterdam n. Hamburg. Annenkerk 22 te Las Palmas. Area 21 105 m. n.w. Lissabon n. Dakar Arendskerk 21 v. Adelaide n. Freemantle. Argos 21 70 m. w. Beachyhead n. Amsterdam. Arkeldijk 21 te Halifax. Arnedijk 21 480 m. n.o. Azoren n. Havana. Asmidiske 21 8 m. o. Startpoint n. Hampt. Roads. Asterope 21 380 m. z. Kp. Race n. Hampt. Roads. Axeldijk 21 dw. Plymouth n. Antwerpen. Banggai 2) 376 m. w. Colombo n. Colombo. Bantam 22 te New Orleans. Beninkust 21 70 m. n.w. Finisterre n. Freetown. Billiton 21 350 m. w. Sabang n. Colombo. Bintang 21 130 m. o. Port Sudan n. Suez. Bonita 22 te La Ceiba. Borneo 22 te Londen v. Amsterdam. Breda 21 180 m. n.w. Flores n. Curasao. Calamares 21 350 m. n. Flores n. Pto. Libertador. Caltex Amsterdam pass. 21 Comoro eil. n Kaapst. Caltex Arnhem 21 25 m. z.o. Ras Fartak n. Suez. Caltex Delft 21 70 m. o. Masira n. Port Elisabeth. C'altex Delfzijl 21 te Whitegate. Caltex Gorinchem 22 te Whitegate. Caltex Leiden 21 200 m. n.n.w. Cochin n. H'kong. Caltex Pernis pass. 21 Masira n. Dar Es Salaam Caltex Rotterd. 21 65 m. o.z.o. St. Vine. n. Pernis. Caltex The Hague 21 140 m. n.w. Muscat naar Lourenzo Marques. Calt. Utrecht. 21 740 m. z.w. Bandoeng n. Kurnell. Crmerounkust 21 te Rotterdam. Cnrrillo 21 v. New Orleans n. Santa Marta. Casamance 21 30 m. w. Kp. Finist. n. Casablanca. Castor 21 v. Beyrouth n. Lattakia. Ceres 21 te Rotterdam n. Amsterdam. Cbaris 21 400 m. w.z.w. Ouessant n. Cumana. Cities Service Valley Forge 21 50 m. z.o. Socotra naar Philadelphia. Dnhomeykust 21 t.e Novoredondo verwacht. Daphnis 20 te Georgetown n. Wageningen. Delft; 20 v. Bremen n. Amsterdam. Dinteldijk 21 v. Hamburg n. Bremen. Dordrecht. 21 420 m. o.n.o. Belem n. Rio de Jan. Drente 23 te Labuan verwacht. Dulvendrecht 21 te New York. Eenhoorn 21 v. Esbjerg n. Rotterdam. Forest Town 21 45 m. n.o. Bone n. Landsend Friesland KRL 22 te Tacoma. Friesland SSM 21 v. Swansea n. TJmuiden. Gabonkust pass. 21 Dakar n. Le Havre. Garoet 21 v. Aden n. Fremantle. Grootekerk 20 v. Marseille n. Cadiz. Haarlem 21 te Cartagena. In „De Baak" te Noordwijk aan Zee is vanmiddag de algemene Iedenvereaderib- gehouden van de te Haarlem gevestigde Algemene Werkgeversvereniging. Op deze vergadering, die een besloten karakter droeg heeft, naar ons van de zijde der ver eniging wordt gemeld, dc voorzitter, ir. F. K. T. Beukema toe Water, de jaarrede uitgesproken. De ombuiging van het loonbeleid acht hij van zo overheersend belang dat hij een beschouwing hierover tot het voornaamste onderwerp van zijn rede had gemaakt. Hij riep allereerst de ontwikkeling sinds 1945 in herinnering en merkte op dat in de loop van de laatste jaren als gevolg van een maatschappelijke ontwikkeling een streven merkbaar werd om de invloed van de overheid ook bij de loonvaststelling wat terug te dringen. Ir. Beukema toe Water noemde het duidelijk dat een tijd van opgaande conjunctuur en een daarmede gepaard gaande verkrapping van de arbeids markt weinig gunstig zijn voor de invoering van een vrijere loonvorming. De geesten waren wel rjjp voor een ombuiging van het loonbeleid, doch het tijdstip was niet gunstig. De voorzitter van de Algemene Werkge vers-Vereniging is van mening dat de vrijere loonvorming prematuur is inge voerd. Ervan uitgaande dat de overheid ten slotte de verantwoordelijkheid draagt voor enige algemeen erkende economische desiderata waarvan het evenwicht in de betalingsbalans en de waardevastheid van de gulden niet in de laatste plaats komen moeten wij immers erkennen, zo zei de voorzitter onder meer, dat het volledig opgeven van elk toezicht op de loonvorming niet aanvaardbaar is. In een critische beschouwing van de hui dige situatie merkte ir. Beukema toe Wa ter op. dat wanneer men de ontwikkeling van de laatste maanden overziet de vraag gewettigd is, of het door de over heid gestelde doel, namelijk een meer ge differentieerde loonvorming, zich afspe lend binnen de macroeconomische produk- tiviteitsstijging, inderdaad bereikt is. Het is zeer wel mogelijk dat men de grootte van de produktiviteitsstijging overschat. Over een reeks van jaren bedraagt het landelijk cijfer ten slotte niet meer dan ongeveer drie percent per jaar. Meer criteria De voorzitter vroeg zich voorts af of, indien men zou overgaan tot het aanpas sen van de stijging van het nationale loonniveau'aan de nationale produktivi teitsstijging dit op den duur de ontwik- De ondertekening van een overeenkomst tussen de regeringen van de Verenigde Staten en Italië inzake landingsrechten voor Alitalia op de Amerikaanse westkust, is tot het einde van het jaar uitgesteld. Door deze stap is voorkomen dat de Nederlandse regering nog dit jaar in Washing ton op hervatting zou aandringen van besprekingen over het toekennen van soortgelijke landingsrechten voor de KLM, eerder afgewezen. In Washington wenst men voor de zes maanden dat de regering Eisen hower nog aan het bewind is, geen onderhandelingen over landingsrechten op Amerika's westkust voor Europese luchtvaartmaatschappijen meer te voeren. Ook Swissair en Sabena zijn geïnteresseerd in luchtroutes naar Californië. Tussen de regeringen van de Verenig de Staten en Italië zullen binnenkort nota's uitgewisseld worden welke twee hoofdpun ten zullen bevatten. In de eerste plaats zal het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken Alitalia toestemming ge ven van Rome een lijndienst te gaan on derhouden op Chicago via Montreal in Ca nada. Ten tweede zal de Italiaanse rege ring toestemmen in het verstrekken aan het Amerikaanse ministerie van zekere statistieken aangaande het reizigersver keer van passagiers die per Alitalia van de Verenigde Staten naar Italië reizen en dan van daaruit naar hun uiteindelijke be stemming gaan. Nederland en de Scandinavische rege ringen hebben tot dusver geweigerd der gelijke statistieken te geven wat betreft K.L.M. en S.A.S. Zij vrezen dat het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken in de toekomst deze verkeerscatego- rie zou willen belemmeren. De Amerikaanse regering beschikt thans echter over een precedent omdat de Ita liaanse regering wel heeft toegestemd in het verstrekken van statistieken. Zij kon dit doen, omdat de Amerikaanse maat schappijen als Pan American en Trans World Airlines meer passagiers vanuit Amerika naar Italië vervoeren dan Alita lia. In een memorandum dat deze week in het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken wordt voorbereid ter voor ziening van de nota-uitwisseling, zal Ame rika zich verplichten Alitalia tegen het ein de van het jaar een Californische lucht- route toe te staan. keling van de produktiviteitsstijging niet zou remmen. Dit probleem be hoeft naar zijn mening nadere be studering. Daarbij zou dan echter als voorwaarde moeten worden gesteld dat de vermeerdering van de welvaart niet alleen ten goede zou komen aan het wer kende deel der bevolking maar ook aan diegenen die niet aan het arbeidsproces deelnemen. Voorts rijst de vraag of na tionaal gezien het produktiviteitscriterium wel de enige toetssteen is voor het cen trale loonbeleid en of de overheid niet daarnaast het oog gericht zal moeten hou den op de ontwikkeling van de betalings balans. De voorzitter stelde verder o.m. in het licht dat de verantwoordelijkheid voor hei arbeidskostenniveau in Nederland door het bedrijfsleven niet kan worden gedragen als niet van te voren bekend is welk deel van de produktiviteitsstijging door maat regelen van de overheid in beslag zal wor den genomen. Hij acht het dringend nood zakelijk dat werkgevers en werknemers hiervan tijdig op de hoogte worden ge steld. Drie factoren Ir. Boekema toe Water noemde vervol gens drie factoren die in het verband van de E.E.G. een opwaartse druk op de lo nen kunnen gaan oefenen en wel prijsstij ging als gevolg van toepassing van het „equal-pay"-beginsel; prijsstijging tenge volge van de gemeenschappelijke land bouwpolitiek en ten slotte eventuele aan passing aan het loonniveau in de partner- landen teneinde het wegvloeien van ar beidskrachten tegen te gaan. Wat de arbeidstijdverkorting betreft merkte de voorzitter o.a. op dat het stre ven naar arbeidstijdverkorting in ons land is geworden tot het streven naar een ge heel vrije zaterdag. Als gevolg hiervan zijn twee tendensen te bespeuren, nl. één aan vakbondszijde, om aan het werken op zaterdag een bijzonder „onaangenaam heidskarakter" toe te kennen, dat extra moet worden gehonoreerd en een andere aan overheidszijde om het overwerken op zaterdag zoveel mogelijk te beperken. Over het algemeen blijkt, aldus de heer Beukema toe Water, dat in Nederland de loonkosten per eenheid produkt de laatste jaren sneller zijn gestegen dan in ons omringende landen. Wij zullen er voor moeten waken, zo zei hij, dat de gunstige positie die wij thans nog in het interna tionale bestel innemen ook bij een vijfen- veertigurige werkweek zoveel mogelijk be houden blijft. Ook werkgevers willen wel De voorzitter zei ervan overtuigd te zijn dat ook de werkgevers van harte zouden willen overgaan tot invoering van een werkweek van vijf dagen, mits het finan cieel maar mogelijk en verantwoord is. Hoe men het ook bekijkt: verkorte ar beidstijd betekent produktieverlies. De omvang daarvan zal voor elk bedrijf an ders zijn. Het verlies aan man- en machi ne-uren zal moeten worden goedgemaakt. Dit impliceert dat in eerste aanleg inves tering in nieuwe machines, alsmede aan trekking van extra personeel noodzakelijk zullen zijn, met als gevolg stijging van afschrijving en verhoging van loonkosten Ook hieruit vloeit een verhoging van de kostprijs voort. De voorzitter zei voorts, sprekende over het probleem van de ar beidsmarkt, dat „wij langzamerhand in de positie zijn gedrongen, dat wij onze personeelsbehoefte trachten te dekken ten koste van onze mede-ondernemers." Hathor 21 v. Rotterdam n. Bremen. Hector 21 40 m. z.w. Oporto n. Tripoli. Heelsum 22 te Karachi verwacht. Heemskerk 22 te Rotterdam verwacht. Hera 21 260 m. n.n.w. K. Finisterre n. Rotterdam. Hydra 20 te Breinen n. Hamburg. Houtman 23 te Napier verwacht. Iberia 21 270 m. w.z.w. Trondheim n. Archangel. Iris 21 v. Maracaibo n. Meerhavens. Ivoorkust pass. 22 Dakar n. Las Palmas. Jagersfontein 22 te Las Palmas. Japara 22 v. Port Said n. Antwerpen. Java 21 800 m. w. Cocos eil. n. Freemantle. Kalinga, 21 in Kielerkanaal gemeerd. Kalydon 21 10 m. w.z.w. Oporto n. Mcna. Kara 21 190 m. z.z.o. Suez n. Mena. Karsik 21 466 m. w. Sabang n. Pt. Swettenham. Katelysia 22 v. Rotterdam n. Curacao. Kenia 21 v Heysham n. Avonmouth. Kermia 22 te Lorenzo Marques. Kinderdijk 21 525 m. w. Finisterre n Miami. Koratia 21 950 m. n.o. Guadeloupe n. Curasao. Korendijk 23 te Antwerpen verwacht. Kreon 21 v. Hamburg n. Antwerpen. Kryptos 21 v. Tcesport n. Rotterdam. Kylix 21 v. Buenos Aires n. Curacao. Langkoeas 22 te Surabaja. La wak 21 te Kp. Mearely n. San Francisco. Lciderkèrk 21 te Dubai. Lekkerkerk 21 55 m. w. Oporto n. Stettin. L.elykerk 21 rede Karachi. Leuvekerk 21 v. Rotterdam n. Hamburg. I.issekerk 21 v. Antwerpen n. Londen. Loosdrecht 21 v. Rotterdam. 22 te Amsterdam. Lópersum 20 v. Houston n. New Orleans. Maasdam 21 v. Rotterdam. 22 te Le Havre. Madisonlloyd 21 v. Antwerpen n. Hamburg. Markab 20 v. Dieppe. 21 te Rotterdam Marnellovd 21 v. Cebu n. Los Angeles. Maron pass. 21 Puerto Rico n. La Guaira. Merwede 21 100 m. w. Ouessant n. Newcastle. Minos 22 te Turku. Mississippi 22 te Madras v. Bombay. Mehamed Reza Shall 22 te Willemshaven. Moordrecht 21 v. Montreal n. Punta Cardon. Muiderkerk 21 v. Suez n. Akaba. Musi 22 te Singaporev erwacht. Naess Commander 21 35 m. z.z.w Ras Al Madraka naar Fawley. Naess Tiger 21 1630 m. n.n.w. Pto. Rico n. N. York. Nedcr-Ecms 22 te Port Sudan. Ncder-Waal 21 v. Surabaja n. Balikpapan. Nestor 21 v. Wageningen n. Mackenzie. Nias 21 te Beyrouth. Noordwijk 21 te Rotterdam. Nctos 22 te Bari v. Lissabon. Oberon 21 250 m. n.w. Kp. Finistere n. A'dam. Oranje 21 v. Penang n. Colombo. Oranje Nassau 22 te Aruba. Oranjestad 21 v. Barbados n. Madeira. Parithaven 21 230 m. n.n.o. F. Noronha n. Santos. Pericles 21 te La Guaira n. Europa. Polyphemus 21 te Le Havre verwacht v. Dublin. Pr. Alexander 21 175 m. o.n.o. Flores n. Montreal Prins flor Nederlanden 21 v. A'dam n. Hamburg. Prins Willem van Oranje 21 722 m. n.w. Scillys naar Plymouth. Pygmalion 21 v. Lattakia n. Volos. Raki 22 te Calcutta verwacht. Rempang 21 v. Mombasa n. Aden. Reza Shah The Great 2) v. Rotterdam n. Mena. Rotterdam 21 v. R'dam. 22 te Le Havre n. N. York. Riindam 21 v Le Havre n. Southampton. Rijnkerk 21 85 m. z.z.w. Finisterre n. Marseille. Sr-hic 21 Algiers gepass. n. Rotterdam. Schielloyd 21 v. Barcelona n. Le Havre. Skadi pass. 21 Gibraltar n. Nape is. Sommelsdijk 21 v. Boston n. Baltimore. Stad Amsterdam 21 190 m. n.n.o. Finist. n. Dakar. Stad Arnhem 21 60 m. z.o. Sardinië n Sagunto. Stad Dordrecht 20 teVlaardingen. Stad Leiden 22 v. Durban n. Beira. Stad Maassluis 21 v. IJmuiden n. Pepel. Stad Rotterdam 21 60 mijl z.w. Cartagena naar Civita Vecchia. Stanvac Alor 21 ten anker rede Djakarta. Statue of Lib 21 100 m. o. P. Sudan n. B. Mashur Straat Madura 22 v. Freemantle n. Mauritius. Straat Magelhacn 22 te Beira. Straat Singapore 22 te Lorenzo Marques. Sumatra 21 v. Trincomalee n. Chalna. Teiresias 22 te Aden. Texel 21 4 m. o. Dungeness n. Rotterdam. Texelstroom 21 v Amsterdam n. Hull. Tiba 21 v. Las Palrrias n Rotterdam. Tibia 21 te Rotterdam. Tjibantjcl 21 v. Lorenzo Marques n. Mtwara. Tjimanuk 21 v. Port Harcourt n. Lagos. Tjitjalengka 22 te Singapore. Togokust 22 te Abidjan verwacht. Van Riebeeck 22 v. Dubai n. Kuwait. Van Wacrwijck 21 v. Kaapstad n, Pt. Elisabeth. Vivipara 21 v. Amsterdam n. Mena. Vlieland pass. 21 Móna Passage n New York. W. Alton Jones 21 v. Philadelphia n. Port Said. Waterland pass. 21 St. Vincent n. Amsterdam. Wieldrecht 21 v. Paulshoro n. Las Palmas. Willem Ruys 22 te Melbourne. Wonosobo 21 v. Amsterdam n. Nieuw Guinea. Zsankerk 22 te Port: Said. Zeeland 21 v. Suez n. Aden. Zuiderkruis 21 v. Fremantle n. Melbourne. KLEINE VAART Alcetas 20 v. Malaga n. Cadiz". Ank T 18 Gothenburg gepass. n. Zaandam. Areas 21 dw. Dinana n. Malta. Ardeas 21 te Amsterdam n. Rotterdam. Atlas 21 10 m. z.w. Kp. Trafalgar n. Rotterdam. Bab T 19 v. Mantyluoto te Zaandam. Boreas 19 te Kopenhagen n. Aalborg Flevo 21 te Amsterdam n. Le Havre. Joost 20 v. Zaandam n. Stralsund Juliana 21 dw. Kp. Roca n Leixous. Knap St. Vincent 20 v. Alholmen te ÏJsëlmonde. Kaap Falga pass. JE-13 Rundvik n. Amsterdam. Man to 21 20 m. z.z.w. Ushant n. Lissabon. Mare Liberum 21 155 m. z.z.w. Kaap Villano naar Duinkerken. Midas pass. 21 Borkumriff n. Amsterdam. Nero 21 te Amsterdam n. Rotterdam. Phidias 20 v. Malta n. Patras. Plato 21 2 m. n.o. Ouessant n. Amsterdam. Quo Vadis 21 25 m. n.n.o. Goeree n. Kopenhagen Strabo 21 te Rotterdam n. Oran. Thaletas 20 te Napels n. Piraeus. Tilly 18 Kiel gepass. n. Korsnaes. Wilpo 19 v. Karskaer tc Socrnaes. SLBEP VAART Blankenburg 20 v. Portsmouth n. Antwerpen Clyde 18 te Nagasaki v. Philadelphia Cycloop 19 v. Sheerness n. Modogho (Nigeria). Friesland 19 v. Theems te IJmuiden. [lumber 20 90 m. n.w. Avilez n Avilez. Maas pass. 18 Vlissingen n. Dover. Noordholland 17 v. Singapore. Oostzee 20 t.h.v. Wight n. Antwerpen. Poolzee 20 180 m. z.o. Rio de Jan. n. Montevideo Schelde 20 in Perzische Golf. Thames 17 tc Hongkong v. Boston. Tvne 18 v. Montevideo n. Curacao. Zwarte Zee 20 430 m. o. Bermuda n. Ravenna. Het bedrijf van de Goudse Verzekering Maatschappij n v. heeft zich in 1959 gun stig ontwikkeld De premie-ontvangst ver toonde, blijkens het verslag, een aanzien lijke stijging met bijna 2,5 miljoen van ƒ13,2 tot ƒ15,7 miljoen. Aan herverzeke ringspremie werd 1,1 miljoen betaald, zo dat ƒ14,6 miljoen (v.j. f 12,0 miljoen) voor eigen rekening bleef. De winst bedroeg ruim 1,5 miljoen tegen ruim f 1,3 miljoen over 1958. Na winstverdeling beliepen de garantiemiddelen en technische reserves per ultimo 1959 in totaal ƒ16,4 miljoen Voorgesteld wordt een onveranderd divi dend van 5 percent. De resultaten van de n.v. Handelsvereni ging v/h Reiss en Co. in Amsterdam, zijn in 1959 grotendeels beheerst door de gang van zaken in de gebieden Nigeria en Ghana, terwijl ook de uitkomsten van de Amsterdamse afdeling produkten van bij zonder groot belang zijn geweest. De re sultaten tot dusverre in 1960 bereikt zijn bevredigend. De winst op goederen en commissies steeg blijkens het verslag van ƒ1,1 tot ƒ1,3 min. Na afschrij vingen en onkosten resteert als saldo winst 72.888 69.845) dat evenals over 1958 toegevoegd wordt aan de re serve buitenlandse belangen. De n.v. Borneo Sumatra Handel Maat schappij in Den Haag stelt voor het netto winstsaldo over 1959 van ruim 500.000 voor reserveringen te bestemmen. (Ook over 1958 werd het dividend gepasseerd) Ir. A. H. J. van Goch zal per 1 juli zijn functies als directeur, tevens plv. presi dent-directeur van Shell Nederland n.v., neerleggen. Hij zal voorlopig nog als ad viseur aan de maatschappij verbonden blijven. De internationale waarden ondervonden gisteren een koersreactie op de „willige" stemming van daarvoor. De handel was veel kalmer. Wallstreet sloot ook gisteren iets lager. In de AKU-hoek schommelden de koersen van 565 tot de 569. De rayon aandelen verlieten de markt op circa 565. Philips op 1205 circa tien punten lager, evenals Unilever op 967. Kon. Olie daalde en noteerde op 138,70 circa 1.50 bene den de vorige slotprijs. Hoogovens (omzet gisteren nominaal 311,500) verloor op 825 ruim 20 p. De Scheepvaartwaarden waren een weinig boven het vorige slot..Er was flinke belangstelling in de cultuursector voor aan delen H.V.A., die opliepen van T69 tot 171. (ANP). Boeke en Huidekoper kwam van 149 op 147. Boom Ruygrok van 166 op 165 Figée van 185 1/8 op 185. Spaarnestad kwam van 530 op 535. VERHANDELDE FONDSEN. 20 juni 21 juni Totaal 429 430 Hoger 265 (61.7%) 188 (43.7%) Lager 87 (20.3%) 154 (35.7%) Gelijk 77(18.0%) 88 (20.6%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U566—577 576 Kon. Petr138.80—142.50 142.— Philips 1205—1218 1218 Unilever 965979 979 Hoogovens 827—835'/2 835 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U579—586 gl 588 Kon. PetT142.80—143.40^ 143. Philips 1220—1237 1237 Unilever 982—989 989 Hoogovens 839—847 842 H.V.A173—174 174 Deli Mij193—194 DE STEMMING VAN HEDEN BIJ DE OPENING. HERSTEL VAN INTERNATIONALE WAARDEN Dc vaste stemming voor internationale aandelen is hervat. Het koersherstel voor olie-aandelen in Wall Street werkte sti mulerend. De Londense beurs opende rus tig en vast en op de Westduitse beurzen heerste een zeer vaste stemming. De nieuwe beleggingsmaatschappij „Va- leurop" plaatste vele kooporders. Men had gi-ote belangstelling voor participatiebe- wijzen. Kon. Olie vertoonde bij opening avans van 4,60 en liep 2,50 vooruit op Wall Street. Vanmiddag trad koersuitbrei- ding op. Philips boekte een koerswinst van 31 p. AKU lag 13 p. hoger en Uni lever zette 22 p. hoger in. T.a.v. de ont wikkeling van de oliewaarden in New York koesterde men goede verwachtingen. K.L.M. werd 50 p. lager geadviseerd, 1,70 boven Newyorkse pariteit. In Wall Street werd de koers een halve dollar lager. Hoogovens kwam 22 p. hoger. Scheepvaart bleef prijshoudend en de cultuuraandelen liepen op. Deli mij. 3 in reactie. Staats- fondsenmarkt was goed prijshoudend. Vorige slotkoers Advieskoers lieden 13.45 u Amsterd. Bank 349% 350 Ned. Handel Mij. 275 365 Rotterd. Bank 293 299 Twentsche Bank. 275 A.K.U 567 576/80 Albert Heijn 450 460 454 Billiton Mij. II 381 3ols 625 625 Bührmann Papier 510 b 520 Deli-Mij f 191.40 f 190.— Dordtsche Olie 672 447 450 I-Ieineken's 670 b 700 'Ioogenb.osch Sch 251% 249 Hoogovens 823 845 H.V.A 171 173% 448 450 515 520 K.L.M 1 104. 103.50 Kon Ned. Zout 960 Kon Olie 139.5C 143.80 Müller Nat. Bezit 440 Nederl. Ford 570 550 Ned. Gist- en Sp 399 Ned. Kabelfabr. 625 Philips Gem Bez. 120714 1241 Philips Pref 308 A'dam Rubber 116% 116% Sikkens Groep 760 b Stokvis R S 262 262 Thomassen Dr 731 966 988 Van Berkei's Pat 347 Van Gelder Pap 328 328 Van der Heem 339 <.4 Ver Machinefabr 228% 228 Wessanen 293% Wilton Feijenoord 197 200 Zwanenberg-Org. 815 825 f 215.50 f 217. f 238.50 f 240.— Unitas f 500.— 505.— Ver Bezit v. 1894 f 133.50 H.A.L 140 139% K.N.S M 183 b 183% N. Scheepv Unie 146'/ 146 Ommeren v 270% Sfoomv. Mij. Ned 168 Anaconda 51% 50% Kennecott Copper 77% 77 Aluminium Ltd.. 3U% 32% PofLlehem Steel.. 44% 44% US Steel 797% 79% RpDiiblic Stee] 607% 61 American Motors 23 23% General Motors. 43% ""ities Service. 40'% Shell Oil 66% Wegens een technische storing konden geen uitgebreide noteringen worden op genomen. Lager. De Newyorkse effectenbeurs sloot gis teren lager. De tape liep een minuut ach ter kort voor hel slot. De markt was aan vankelijk iets hoger maar de vraag nam af. De elektronische waarden leden ver liezen tot ruim 4 voor IBM. Nafi verloor ruim 4. Dit fonds staat onder zware druk. Sporen gaven laatbeurs een wat vaster tendens te zien, met winsten van rond een halve dollar voor Eric, Canadian Pacific, Santa Fé en New York Central Staalwaar- den en de automboielfondsen waren grillig. Oliefondsen ondervonden wat late steun. In totaal werden 1.222 fondsen verhan deld, 431 hoger en 553 lager. De omzet was 3.860.000 aandelen. Het industriegemiddelde kwam van 647,52 op 644,93 dat van spoorwegen van 141,81 op 141,62 en dat van openbare nuts bedrijven van 92,05 op 82.94. (UPI)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11