Jacques Goddet weerstond de aanval van extra-sportieve merken V VT Duitser Armin Hary liep de 100 meter in 10 sec. Weinig verrassingen bij dames enkelspel en heren-dubbelspel 4 grote en 9 kleine ploegen brengen 128 renners aan de start ZONDAG BEGINT DE TOUR DE FRANCE Werkelijke favorieten niet aan te wijzen Nederlands negental vanavond tegen Colonels Stablinski start niet Jef Lahave vijfde in de zesde etappe angers' MILLAU- ^thónön;; Moss wil in september weer gaan racen Uitdaging van Cooper voor Floyd Patterson DE WIMBLEDONKAMPIOENSCHAPPEN WOENSDAG 22 JUNI 1960 Iedereen was er verleden jaar van overtuigd, dat in de Tour de France 1959 de landen-formule een roem loze dood was gestorven. De macht van de extra-spor tieve merken immers was langzamerhand uitgegroeid tot een soort dictatuur in de wielersport. Niet de bon den, niet de organisatoren van grote wedstrijden hadden het nog langer alleen voor het zeggen maar de stalbazen van de fabrieken van koffie-apparaten, tandpasta, ver mouth en andere dranken en van de benzine-maatschap- pijen begonnen de touwtjes in handen te nemen. Nauwelijks had Federico Bahamontes zijn triomfante lijke intocht als winnaar van de Tour 1959 in het Pare des Princes gehouden of baas Goddet pakte de trein naar Milaan om met de nieuwe invloedrijke mannen achter de schermen de onderhandelingen voor de Tour van dit jaar te openen. De wielerwereld wachtte in spanning op de resultaten van deze besprekingen. Want het uitleveren van „La grande bouclé" aan de extra- sportieven betekende volgens velen het degraderen van 's werelds grootste wièlerevenement tot een tweederangs kermis. En daarbij wees men op de Giro d'Italia, die sportief gezien na de inmenging van deze buitenstaan ders veel van de aantrekkelijkheid had verloren- Maar in Jacques Goddet hadden de wielerliefhebbers een groot voorvechter, wiens intelligentie en over redingskracht geduchte wapens vormden tegen de aanval op Henri Desgrange's schepping. Enige tijd bleef de buitenwereld in het onzekere omtrent het resultaat van de onderhandelingen. En toen kon Goddet met trots in zijn blad „l'Equipe" bekend makende landen-formule blijft gehandhaafd. Monsieru Jacques was echter niet geheel ongeschonden uit de strijd gekomen. Hij had concessies moeten doen: onder meer had hij moeten besluiten om evenals de organisatoren van de andere grote wielerkrachtmetingen zijn ronde een paar dagen in te korten. Veel later bleek nogmaals de invloed van de extra-sportieven toen sommige renners een startverbod voor de Tour kregen, hetgeen onder meer betekende, dat wederom Rik van Looy niet van de partij kon zijn. Jarenlang was het traditie om het ene jaar de bontgekleurde stoet renners volgens de wijzers van de klok rond „la belle France" te laten rijden om het volgend jaar in tegengestelde richting te vertrekken, dus „om de west". Dat idee hadden Goddet en zijn medewerkers liet vorige jaar al laten varen. Toen werd evenals in 1958 de route om de noord en via de Atlantische kust geprefereerd. En ook nu zal de karavaan na de start van zondag te Rijssel via Brussel ombuigen naar de invasiestranden van 1944 om pas na negen vlakke etappes van tezamen 1850 km de klim naar de eerste toppen van de Pyreneeën te beginnen. Maar onder de druk van de dreigende concurrentie, want de extra-sportieven blijven op de loer liggen, besloot Goddet tot ingrijpende wijzigingen. Want behalve dat de Tour werd ingekort tot 21 etappes met slechts één rustdag zocht Goddet naar een mogelijkheid om wat meer leven te brengen in de aan loop naar het hooggebergte. Hij meende de juiste oplossing gevonden te hebben. De tijdrit in de bergen, die in 1S53 (Mont Vntoux) en 1959 (Puy de Dome) in feite de be slissing forceerden ten gunste van de klimmers, werd geschrapt Bovendien werd de eerste individuele tijdrit, die in 1959 pas op de zesde dag werd verreden, naar voren gehaald. AI op de eerste dag van de Tour na een 108 km lange aanloop naar Brussel zullen de „azen" nu kleur moeten bekennen in een 27.8 km lange rit tegen het horloge in de omgeving van de Belgische hoofdstad. Goddet hoopt op deze wijze de kans hebbers ook in de vlakke etappes voor de Pyreneeën tot strijd te dwingen. Veruit de belangrijkste stap deed God det, echter ten aanzien van de samenstel ling van het rennersveld. Om tegemoet te komen aan de wensen van de Italianen, de Belgen en de Spanjaarden, die dank zij de zege van Bahamontes een stem in het kapittel hadden gekregen, creëerde de Tourbaas nationale landenploegen van veertien renners en het spreekt vanzelf, dat'behalve deze landen ook Frankrijk tot de uitverkorenen behoorde. Qoddet ging nog verder. Terwijl hij kon weten, dat het vorige jaar de dreigende breuk in de Benelux-poeg, die in 1958 Gaul naar de eindzege had gereden, defi nitief was geworden, stelde Goddet in zijn aanvankelijke plannen toch weer een Ne- lux-combinatie op, die evenals de grote wielerlanden uit veertien coureurs zou be staan. Maar nu had de grote baas buiten de waard, in dit geval de sportcommissie van de K.N.W.U., gerekend. De Nederlan ders hielden het been stijf, verkozen des noods niet in de Tour te starten en kregen hun zin. De Tourdirectie zwichtte voor de argumenten van John van Eek en zijn commissieleden, die terecht wezen op de recente successen van Jo de Roo in de Ronde van Sardinië, Ab Geldermahs in de Waalse Pijl en de Ronde van Duitsland en besloot de oranjeploeg na een onder breking van twee jaar weer ais een zelf standige ploeg te accepteren. Nederland werd ingedeeld bij de kleine formaties van acht man, waartoe ook de in de Tour als natie debuterende Duitsers en Britten en voorts de Zwitsers, de inter nationalen en vier Franse regionale ploe gen behoren. In totaal zullen dus vier landenploegen van'veertien renners uit Rijssel vertrek ken: Frankrijk, België. Italië en Spanje, vijf landenploegen van acht renners, te weten Nederland, Duitsland. Groot-Bril- tannië, Zwitserland en de „internationa len" en ten slotte vier regionale Franse ploegen. Te zamen brengen zij een veld van 128 renners op de fiets. Na de tijdrit in Brussel gaat het via de De 37-jarige Wim van Est. de oridste deelnemer aan de Tour de France 1960. Ploegleider Klaas Buchli kortste weg naar de kust. Van Duinker ken zakt de karavaan langs de Norman- dische en de Bretonse kust naar Lorient, waarna de twee langste etappes van de Tour volgen: Lorient-Angers (244 km) en Angers-Limoges (240 km). Na Bordeaux, de enige aankomstplaats, die gehandhaafd werd, begint de karavaan dan aan de ber gen. Zwaarder berg parcours Per trein worden de renners van Bor deaux in de vroege ochtend van de vijf de juli naar Mont de Marsan gebracht voor het gevecht met de eerste zware Pyreneeëntop de ruim 1700 meter hoge Aubisque. Nog zwaarder wordt het de volgende dag waarop de tot de eerste ca tegorie behorende Tourmolet (2114 meter) en de Peyresourde (1563 meter) en daartussenin de „slechts" 1480 meter hoge Aspin beklommen moeten worden. Tussen deze hors d'oeuvre en de Alpen, waar ongetwijfeld wederom de grote klap zal vallen, vormen de Cevennes de trait d'union. Voor de Alpenritten hebben de vermoeide coureurs zich eerst kunnen verpozen op de enige rustdag van deze tour in Millau. Dinsdag 12 juli en woensdag 13 juli moet dan de beslissende slag toegebracht wor den. Goddet heeft daarvoor in de rit van Gap naar Briancon twee bergreuzen uit gezocht: de 2111 meter hoge Vars en de 2360 meter hoge Izoard, het „dak van de Tour 1960". De tweede dag als „toegift" de Lautaret en de Luifel Chamrousse, waarvan alleen de laatste tot de eerste categorie behoort. Voor het geval de beslissing dan nog niet gevallen mocht zijn is een tijdrit over 83 km over een heuvelachtig parcours tussen Pontarlier (bereikt na een boottocht over het meer van Genève) en Besancon in het route-schema geprojecteerd. De laatste twee etappes hebben zoals gewoonlijk wei nig meer te betekenen. Ten gerieve van renners en volgers wordt echter voor de allerlaatste rit nu eens niet in Dijon ge start maar in Troyes, dat slechts 200 km van Parijs ligt. De favorieten ïïet bedanken van de grote renners, Fe derico Bahamontes, Jacques Anquetil en Charlie Gaul, allen oud-Tourwinnaars, het ontbreken van Geminiani, Rivière, en Louison Bobet, die er na zijn echec van het vorig jaar nu toch echt niets meer voor voelt en het verbod aan Rik van Looy, heeft de karavaan een aantal illus tere figuren uit de wielersport onthouden. Misschien heeft de grijze Marcel Bidot dit jaar toch meer geluk dan in 1959, toen hij na ontstellend veel moeilijkheden alle Franse favorieten in één ploeg onder bracht. Want het meest opmerkelijke feit bij de samenstelling van de Franse natio nale equipe voor de komende Tour was het ontbreken van de gebruikelijke ruzies. Gaslone Nencini Het zou er op kunnen wijzen, dat Bidot nog voor hij zijn definitieve keuze deed de onderlinge geschillen al uit de weg had geruimd. Moeten de favorie- en dan gezocht wor- len onder de Italia- ïen of de Belgen9 Want dat noch de Nederlanders, de Zwitsers, de Duitsers, ie Engelsen, de in- ;ernationalen of de -egionalen een Tour winnaar kunnen op brengen staat wel /ast. Welnu, ook de '.talianen en de Bei- jen zouden niet met >en gerust geweten jen der hunnen als jen toekomstige win- ïaar naar voren dur- /en schuiven. Oud- vcreldkampioen Er- :ole Baldini heeft 'n 'roter tegenstander ian de bergen ge zonden: zijn steeds oenemcr.de gewicht, iat een extra handi- ;ap bij het zware dimmersv/erk gaai zormen. Neen, Alfre do Binda heeft zijn hoop gevestigd op Gastone Nencini. De Belgen ten slotte hebben niet de een heid kunnen vinden, die nu eenmaal nood zakelijk is in een dergelijke zware etap- penkoers. Integendeel, zij hadden het dit jaar nog moeliijker dan anders omdat Jean Aerts als ploegleider bedankte en Brik Schotte geen toestemming van de Tour-leiding kreeg om zijn werk over te nemen. De keuze viel toen op de oud- wereldkampioen George Ronsse. Rond een kern van Tour-routiniers als Hoevenaers, Marcel Janssens, Jean Bran- kart en Planckaert werd een achttal cou reurs gerangschikt, van wie Messelis en Proost zonder pardon in eigen land als „derderangs" coureurs worden aange duid. De Nederlanders Toen de sportcommissie met zoveel ar gumenten de Tourleiding had weten te overtuigen van de noodzaak om een zelf standige Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk te laten starten stond de kern van deze equipe vast. Want terwijl wij een jaar geleden een maand voor de Tour met geen mogelijkheid over „ze keren" konden spreken, beschikte Neder land nu over een aantal jongere coureurs, die in het buitenland van zich hadden doen spreken. Ab Geldermans, Jo de Roo en Coen Niesten hadden voor successen gezorgd, waarover de buitenlandse wieier- critici niet uitgesproken raakten. Zij zou den de kern vormen van de Nederlandse ploeg. Dat was een uitgemaakte zaak. De grootste zorg van de sportcommissie en ploegleider Klaas Buchli was deze debu tanten een steuntje in de rug te geven in de gestalte van geroutineerde Tour-rijders. Onverwacht daagde daarbij de hulp op van Wim van Est, die na een uitstekende Ronde van Nederland bergen werk verzet te in de Giro en zich ondanks zijn 37 jaar, hij is de oudste renner van de Tour 1960, in de Nederlandse Tourploeg reed. Met de doorzetters Jaap Kersten en Piet van Est en de klimmers Piet Damen en Mar tin van den Borgh werd de ploeg gecom pleteerd. Natuurlijk gaan de Nederlanders niet van start met ook maar de geringste hoop in Parijs een der hunnen als tourwin naar te kunnen presenteren. Daarvoor is het talent van De Roo en Geldermans nog te pril. Maar de kansen op aanmerkelijk grotere successen dan het vorige jaar zijn wel degelijk aanwezig. Ongetwijfeld zal Buchli in het grote spel, dat op zondag 26 juni in Rijssel begint, een gooi willen doen naar de eerste paats in de rang schikking van de kleine ploegen. En dat zou een eerste belangrijke stap zijn om voor ons land in de nabije toekomst weer een plaats onder de grote wielerlanden te ver overen. In de Franse nationale ploeg voor de ronde van Frankrijk is Jean Stablinski, die niet geheel fit is, vervangen door Edouard Delberghe, die aanvankelijk zou starten in de ploeg Parijs-Noord. Zijn plaats in deze ploeg wordt ingeno men door André le Dissez. Ronde van Zwitserland De uitslag van de zesde etappe van de ronde van Zwitserland van Thun naar Montreux over 213 km luidt: 1. Jean Selio (Fr.) 5.21.42; 2. Camille Buysse (Belg.) 5.26.57; 3. Oresti Magni (Italië) 5.28.12; 4. Attilio Moresi (Zwits.) z.t.; 5. Jef Lahaye (Ned.) z. t. Het algemeen klassement luidt: 1. Ruegg (Zwits.) 29.38.45; 2. Pizzoglio (It.) 29.41.19; 3. Gimmi (Zwits.) 29.41.22; 4. Strehler (Zwits.) 29.41.38; 5. Moresi (Zwits.) 29.42.07; 9. Lahaye (Ned.) 29.43.37; 37. Knoops (Ned.) 30.31.40; 42. Kool (Ned.) 30.40.19; 43. Van Est (Ned). 30.41.14. k, jK - I - - - l26juni Tijdrit 28km Wy Ctoslende" 7- - VI irï r,iJ"rr. .7" sS- ÏSTART 26juni |jT r. - -" f-_"Boulcgne ,]jl'/i: -JA - - sterKTOjurvi 5e£t )89kin MRUS****2"' Aankomst V7juli Lnftxhe LORIENT-» sterf- 2juli.teEt A 244 km Sfaff3ju(i 8e eh 240 km Poitiers! 225km BORDEAUX, MT.MARSAN# sterf 5juli.l0eet.228km sta rJ 6j ul 1.11 eÊM51 km rf.Aubisquel710rn Tourrnalêf 2T14 ni-TlJ 865 (S^A. 72m TROYESsfarf '7juli.21eEr.200km haumont Af. l tongres f; -0"- - - V BESANCON^®'f20?? AjPT.ARLIERsiart-15juli.19e Et 83k 215km y'Tf-jw* If)'/'! .ae ^Cnlombière 1618m (l je Granierl134A»^.tauf^2Q23m luifel 1720 ^8) BRiAN£QNf3juli-229km Izoard 2360m - J^Vars2ljm-- 217km i®T* rA-'-V ^~CAPl2julL16eai72km. - ;enfin.980m Perfy1303m |lii irflélrT"! /TÖULOUSE8juli.13ef: AVIGNON sterM_ljuli._1_5e|tl87krn PAAspeHOTOm ^Ares796m -T-LTN. - ATCN Bergen - Aspin 1489m—'. T Peyresourde 1563m 7 - ^^■1 Route (8) Etappeplaats Totaal 21etappes en Irjstdag (op9juli in Millau). Tijdrit Totale lengte van de route ca.420Qkm. Armin Hary, de Duitse sprinter, zorgde dinsdagavond in het Leitzigrundstadion van Zürich voor een sensatie van de eerste orde. Op de 100 meter kwam Hary tot de „droomtijd" op de 100 meter, namelijk 10 sec. precies hetgeen 0,1 sec. sneller is dan die van de vijf recordhouders, de Amerikanen Willie Williams, Ira Murchi son en Leamon King in 1956, Ray Norton in 1959 en Charles Tidwell, die elf dagen geleden tot 10,1 sec. kwam. Aanvankelijk heerste er enige verwar ring bij officials en publiek. Armin Hary was de eerste keer bijzonder snel weg. Zo snel dat een jurylid voor hem 9,9 sec. en de andere twee juryleden precies 10 sec. voor hem afdrukten. De wedstrijdlei ding besliste dat het een valste start zou zijn geweest en als voorbeeld nam men de tweede aankomende, de Fransman Ab- dou Seye die 10,3 sec. noteerde, en die bij de start reeds direct twee meter ach terstand opliep. Interessant was dat de enige man die werkelijk kon zien of de start foutief zou zijn geweest, de starter, hem niet terugschoot. Er werd gedelibe reerd en gegesticuleerd en men kwam tot de slotsom: overlopen. Weer startte Hary bijzonder snel nu te gen de Zwitser Heinz Müller en de Duitser Jürgen Schüttler en weer toverden de wij zers van de chronometers aan de juryle den de magische grens van 10 sec. voor. Ditmaal was er geen twijfel over de ver richting en een verheugde Armin Hary kon door het talrijke publiek uitbundig worden toegejuicht. Armin Hary kan zich nu op reglementaire wijze de snelste man ter wereld noemen. Een bijzonder feit is dat Armin Hary op het laatste moment werd gevraagd om in Zürich te lopen in plaats van Manfred Germar, die wegens een blessure moest afzeggen. Reeds eerder in september 1958 te Friedrichshafen liep Hary 10 sec., doch deze prestatie kon niet als wereldrecord worden erkend aangezien de baan te veel afliep. In 1958 werd Armin Hary Europees kampioen op de 100 meter en ook toen waren experts van mening dat hij de titel had behaald door een valse start. Hij be haalde het ene succes na het andere. In 1959 liep zijn vorm terug en dat was de reden dat hij met Henk Visser naar de Verenigde Staten vertrok. Zijn „studie tijd" liep echter op een fiasco uit, aan gezien hij geen woord Engels sprak. In |T-— begin 1960 dook Armin Hary weer op in Leverkussen en begon zich voor te berei den op de Spelen voor Rome. Nu is hij de grote favoriet, de man die de sprinters hegemonie van de Amerikanen brak en wel eens voor een grote verrassing op de Spelen kan zorgen. A utomobilistne De Britse autocoureur Stirling Moss, die thai-js verblijft in een ziekenhuis in Londen voor" hèrstel van zijn verwondin gen, die hij bij een ongeluk tijdens de de training voor de Grote Prijs van Bel gië te Francorchamps opliep, wil zo spoe dig mogelijk op de racebaan terugkeren. Moss heeft zich met het feit verzoend, dat hij enige maanden niet achter het stuur van een racewagen zal kunnen zitten, maar hij denkt in september zijn rol weer te kunnen meespelen in de internationale racewereld. Het Nederlands honkbalnegental zet zijn serie oefenwedstrijden voort door de eerst volgende drie weken steeds twee wedstrij den tegen Amerikaanse legerteams te spe len. Vandaag (woensdag) wordt op het Haarlemse honkbalveld gespeeld, terwijl donderdag het Amsterdamse honkbalveld het strijdtoneel is. De tegenstanders zijn de Colonels uit Kaiserslautern. Beide wed strijden beginnen om 19 uur. Het Nederlandse team is als volgt samen gesteld: werpers: Beidschat (EHS), Zijlstra (Schoten), Terneuzen (EDO), Smidt (HHC) en Le Cuivre (OVVO); achtervangers: Geurts (Schoten), N. Tromp (EHS) en Hiele (UW). Binnenvelders: Heemskerk (Scho ten), B. Tromp (EHS), Keulemans (Scho ten), Urbanus (OVVO), De Nieuwe (EDO) en Hendriks (Sparta). Buitenvelders: Hout kamp (EHS), Oosterbaan (EHS), Fabrie (Sparta), W. Vreenegoor (HHC) en Vissers (VVGA). In Haarlem zijn de heren De Rui ter, Scheurman en Van de Berg scheids rechters, in Amsterdam hebben de heren Van Tuyl, Bruyns en Jansen de leiding. De kampioen zwaargewicht van Enge land en het Gemenebest, Henry Cooper, heeft tot Floyd Patterson een uitdaging gericht. Cooper's manager, Jim Wicks, verklaarde een titelgevecht tussen zijn pu pil en Floyd Patterson te willen. De meest bijzondere broekjes zag men dinsdag op de deftige banen van de All- England club in Zuidwest-Londen onder de kortst mogelijke rokjes van de „gla- mour-girls" in de internationale tenniswe reld. Het was de eerste dag van de dames-enkelspelen op het centre court van Wimbledon. Laura Lou Bryan, een goudblonde schoonheid uit Florida droeg een wit broekje met op iedere pijp de Amerikaanse vlag, in rood, blauw en wit. Maria Bueno uit Brazilië, de huidige kam pioene had een broekje van zonnig oran je, afgezet met witte Engelse broderie. Florence de la Courtie (Frankrijk) speel de in een wit shortje afgebiesd met Voor het begin van de 74-ste Wimble- don-tenniskampioenschappen heeft de International Lawn Tennisclub in Ful- ham bij Londen een receptie gehouden voor alle deelnemers en deelneemsters van overzee. Tijdens deze receptie werd een demonstratie gegeven van tennissen rond de eeuwwisseling. Deze foto toont de Amerikaanse Darlene Hard, vol vuur in actie in een kostuum en met een racket uit 1902. twee lichtblauwe bandjes en enige petti coats deden haar rokje wijd uitstaan. Het meest extravagant was de dracht van de blonde Italiaanse Lea Pericoli, die mink had uitgezocht. Waren de broekjes vooral in het oog lo pend, het vertoonde spel van de dames was dat zeker niet. In vrijwel geen en kele partij was van enige spanning spra ke. De zeven geplaatste speelsters hand haafden zich zonder al te veel moeite. Slechts de 38-jarige Hongaarse kampioe ne Suzy Kormoczy kwam even in moei lijkheden tegen de bijna de helft jongere Britse mej. Catt. Maar ook de Hongaarse won 6-4 6-3. Maria Bueno had 46 minuten nodig om de Belgische kampioene Christianne Mer- celis uit te schakelen. Haar grote con currente Darlene Hard deed het nog vlot ter. Via een zege met 6-1 6-4 bereikte zij in 39 minuten de derde ronde. Het niet uitkomen van Jean Lehane, de geplaats te Australische speelster, schijnt de kan sen van Christine Truman om de kwart finales te bereiken aanzienlijk te vergro ten. Christine Truman versloeg dinsdag Ann Wheller met 6-1 6-2 en de enige te genstand van betekenis, die zij in de ko mende dagen zal ontmoeten komt van de kant van de 17-jarige Karin Kantze uit Californië. In het heren-dubbelspel verdwenen de eerste geplaatsten van de lijst van moge lijke titelkandidaten. Het waren AriUa en Gimeno, de als nummer drie geplaatste Spanjaarden, die na een harde strijd met 9-11 13-15 en 3-6 werden uitgeschakeld door de Mexicanen Contreras-Llamas. Het pad van de als aspirant-kampioe nen gedoodverfde Australiërs Fraser/ Emerson ging evenmin over rozen. Tegen hun landgenoten Lane/Phillips-Moore wa ren vier sets (6-2 6-4 9-11 en 6-2) nodig om tot winst te komen. Partijen van vijf sets waren bij de he ren geen zeldzaamheid. Het bontst maak ten de Britten Becker en Pickard het. Om de Nieuw-Zeelanders Gerrard en Otway uit te schakelen hadden zij zelfs een set van 20-18 nodig (0-6 20-18 2-6 6-3 6-4). Een ander uitputtend duel werd gele verd door de Amerikanen Buchholz en Mackinley en de Indiase spelers Krishnan en Kumar. De Amerikanen wonnen ten slotte met 6-2 6-4 3-6 5-7 6-3. De partij tussen Mulloy/Patty (V.S.) en Ayala/Candy (Chili/Australië) moest bij de stand 7-5 14-16 3-2 in het voordeel van de Amerikanen worden afgebroken we gens de invallende duisternis.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13