Nieuwe draaibare brug over de kleine sluizen te Velsen KENT KENT KENT Verplaatsing Baily-brug is begonnen Eerste Kamer niet akkoord met voorgestelde Archiefwet Tweede Kamer bespreekt het toekomstige defensiebeleid Kans op regen of onweer Naarden ontevreden over woningbouwbeleid „Peil en standing van politieambt in gevaar" Demonstratie op het Binnenhof Joop S. vraagt smartegeld Twee IJmuidenaren tuigden agent af 2 Kort nieuws Handhaving aanstellings normen bepleit Meerderheid heeft bezwaar tegen vorderingsmogelijkheid met strafsancties Faillissementen P.v.d.A. deed een frontaanval op de marine WOENSDAG 2 2 JUNI 196 0 De nieuwe brug over de kleine sluizen van het Noordzeekanaal te Velsen is voor het verkeer opengesteld. Vele maanden heeft het geduurd, voor de brug kon worden gemonteerd. Dat werk heeft slechts zes weken gevergd, maar de meeste tijd ging zitten in het maken van de betonconsrtuctie. De nieuwe brug over de kleine sluizen vervangt nu de Bailey-brug, die momenteel gesloopt wordt en verplaatst zal worden naar de nieuwe strandweg bij de Zuiderpier. De Baily-brug is destijds enkele ja ren voor de opening van de Velser tun nel boven de kleine sluizen te IJmui- den geplaatst, om de steeds dikker wor dende stroom motorvoertuigen over de sluizen te leiden en daarmee de ponten bij Velsen-Zuid wat te ontlasten. Honderd duizenden motorvoertuigen maakten se dertdien gebruik van de sluisweg, omdat men liever een paar kilometer omreed dan een uur of soms nog veel langer te moeten wachten voor men de pont mocht oprijden. Na de opening van de Velser tunnel was het met de drukte op de sluisweg af gelopen, maar toch maken nog velen (en niet in de allereerste plaats toeristen, die de sluizen gaan zien) maar ook duizenden arbeiders van Hoogovens en andere be drijven gebruik van de sluisweg, die der halve nog steeds een nuttige functie ver vult. Vandaar dat Rijkswaterstaat de weg wil laten voortbestaan. De nieuwe brug is draaibaar. Thans is men doende de elektrische installatie aan te brengen. Het plaatsen van deze nieu we brug betekent tevens, dat de kleine sluizen weer voor het schutten van kleine schepen gebruikt kunnen worden. Op de foto ziet men de nieuwe brug met daarachter een gedeelte van de oude Advertentie Goede bekenden Goede bekenden van elkaar èn goede be kenden van u: HeroCitroen in de terras- flesjes en in de royale Gezinsfles! In de gemeenteraad van Naarden is cri- tiek geoefend op het hudige woningbouw beleid van de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid. Naarden kan 32 woningwetwoningen bouwen van het con tingent 1960 en vond een Naardense aan nemer bereid tegen een lage prijs dit werk aan te nemen, omdat hij toch in de buurt aan het bouwen was. De prijs zou op ongeveer vijf ton komen. Uit Den Haag kwam echter bericht, dat men slechts zou mogen bouwen na een openbare aanbe steding. Deze werd gehouden, maar in tussen waren de omstandigheden veran derd en de prijzen gestegen. De Naarden se aannemer bleef echter de laagste met een prijs van 535.000.—. Maar nu kwam er bericht uit Den Haag, dat men slechts 475.000,— zou mogen be steden. Voor deze prijs wilde echter geen enkele aannemer de woningen bouwen. Het bevreemdde sommige raadsleden, dat er twee jaar geleden wel goedkeuring was verkregen voor de bouw van een klei ner contingent woningen tegen een hoge re prijs. Brugemeester Cramer deelde mede, dat meer gemeenten op het ogenblik niet kunnen bouwen door de nieuwe bepalin gen van de minister. „Alles wordt lam ge legd", aldus de burgemeester. „De ge meenten worden er wanhopig onder. We weten niet meer wat we doen moeten Brand. In Rotterdam is een grote hou ten loods van een verf- en glashandel aan de Overschiese Dorpsstraat afgebrand. Het vuur sloeg over naar een ernaast gelegen garage. Men kon nog tijdig de auto's naar buiten rijden. De garage brandde uit. Bailey-brug, die over een paar dagen ver dwenen zal zijn. Met dekschuiten worden de vijf delen dan zo dicht mogelijk bij de Zuiderpier gebracht. Tapijtendief. De Zwolse rechtbank heeft een 45-jarige technische hoofdamb tenaar tot 11 2 jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling. Uit villa's op de Veluwe en in het Gooi stal hij tapijten. In viereneenhalf jaar pleegde hij totaal 33 inbraken. De buit bestond uit 55 tapijten, die hij verkocht. Huiselijke en financiële moeilijkheden hadden de amb tenaar tot deze praktijken gebracht. „Tengevolge van het schrijnend perso neelsgebrek bij de politie gaat men hier en daar personeel in dienst nemen dat qua ontwikkeling en beschaving in feite bij de politie niet thuishoort. Hiermee bewijst men 't politie-ambt een slechte dienst, maar na enkele maanden praktijk zullen deze mensen waarschijnlijk niet in staat zijn de studie voor de verdere diploma's te volgen, met als resultaat: ontevreden korpsleen." Dit betoogde de heer Jos P. H. Körner, algemeen voorzitter van de katholieke politiebond „St. Michael", bij de opening van het driedaags congres van deze bond in Utrecht. Hij raadde de autoriteiten drin gend aan, vooral de aanstellingseisen op een behoorlijk niveau te handhaven. Hij sprak de hoop uit, dat ook voor het lager personeel vrijstelling van militaire dienst zal kunnen worden verkregen, al zal daar, naar zijn oordeel, tijdens de op leiding een langere internaatstijd tegenover moeten staan. De Eerste Kamer heeft gisteren, zoals reeds werd verwacht, het ontwerp- Archiefwet met 28 tegen 17 stemmen verworpen. De tegenstanders hadden voornamelijk bezwaar tegen de in de wet geopende mogelijkheid, dat de overheid „naar de aard publieke archief stukken van na 1813" van particulieren kan vorderen, nog wel onder bedreiging met boete. Bij de discussie betoogde de heer Van Meeuwen (K.V.P.), dat door dit wets ontwerp rechtsonzekerheid ontstaat. Hij vroeg om overgangsmaatregelen en wij ziging van het strafrechtartikel. Het stuit te de heer Lichte nauer (C.H.U.) te gen de borst, dat de Archiefwet rustige verzamelaars voor de rechter zal kunnen slepen. De vrijwillige afstand van archief stukken is net zoiets als de vrijwilligheid van de Oostduitse boeren om hun grond af te staan. Hij geloofde niet, dat de kantonrechter zal kunnen uitmaken of een stuk tot de publieke domein behoort of niet en achtte strafrechtelijke vervolging met boete en verbeurdverklaring uit den boze. Ook zag hij geen verschil tussen archieven van voor of na 16 november 1813. Prof. Diepenhorst (A.R.) zei van het wetsontwerp weinig verheffende rechts gedingen te verwachten. De heer Van R i e 1 (V.V.D.) was van oordeel dat indien men een nieuwe rege ling tussen de publieke en private domein wil maken, dit bij algemene wet moet ge schieden en niet verscholen in een Ar chiefwet. Als gevolg van deze wet zullen particu lieren hun archieven over de grenzen bren gen naar landen, waar men respect heeft voor de persoonlijke eigendommen. Hij achtte het juist als publieke stukken naar de overheidsarchieven .gaan, maar dit mag geen rechtsongelijkheid opleveren. De bur ger mag niet blootstaan aan strafrechtelij ke vervolging in een in wezen civiele zaak. Volgens de heer Cammelbeeck (P. v.d. A.) zou langs de weg van het civiele recht of rnet behulp van een onafhanke lijke arbitraire commissie een situatie kunnen worden bereikt, waarbij de per soonlijke eigendom niet wordt uitgehold. Een ander geluid liet de heer Seegers (C.P.N.) horen, die verklaarde dat naar zijn opvatting het publieke recht boven het privaatrecht gaat. Hij was van me ning, dat de volksvertegenwoordiging in zage van de rijksarchieven zal moeten krijgen. Anders zou hij zijn stem aan het ontwerp onhoudén. In zijn antwoord zei de staatssecreta risvan Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen mr. S c h o 11 e n, dat indien de Kamer de wet zou verwerpen dit een nieuwe, gunstige bewaring van overheidsarchie ven in de weg zou staan. Er is in 1814 een Koninklijk Besluit ge weest, waarbij de rijksarchieven in Den Haag moesten worden bijeen gebi-acht. Over de strafsanctie zei mr. S c h o 11 e n dat geen civiele actie in de wet is neer gelegd. Het gaat immers over publieke stukken. Er is slechts één keer een mo gelijkheid van strafbaarheid en van straf. Wel is in zo'n geval naar oordeel van de rechter verbeurdverklaringen mogelijk. De scheidingsdatum voor strafbaarheid van 16 november 1813 achtte de staats secretaris historisch juist gezien als slot van de Franse tijd en begin van het ko ninkrijk. Indien civiel het eigendomsrecht van een stuk (bijvoorbeeld door een over heidsmaatregel) is vastgesteld, dan zou de Archiefraad als onafhankelijk advise rend college kunnen worden gehoord of afgifte nodig zal zijrf of niet. Een beroeps instantie achtte de staatssecretaris nodig noch nuttig. Niet aannemen van deze wet zou een ernstige slag voor het archiefwe zen betekenen, zo besloot de staatssecre taris zijn betoog. Bij hoofdelijke stemming werd het wetsontwerp hierna echter met 28 tegen 17 stemmen verworpen. Na enige discussie heeft de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming het Benelux-Unie-Verdrag, het arbeidsver- drag en de voorzieningen inzake invoer rechten en accijnzen goedgekeurd. Volgende week dinsdag komen de tijde lijke verhoging van bijdragen voor bijzon dere universiteiten, de nieuwe bewindsre geling en de begroting voor Nieuw Gui nea 1959 aan de orde. Ongeveer duizend demonstranten, afkom stig uit verschillende delen van ons land, zijn gisteren naar het Binnenhof in Den Haag getrokken om er te protesteren te gen de Defensienota die op dat moment in de Tweede Kamer werd behandeld. De samenstelling van de groep demon stranten was nogal heterogeen, maar men kreeg toch wel de indruk voornamelijk met communisten te doen te hebben, er waren ook „afgevaardigden" van bouw werken en fabrieken, die lijsten met hand tekeningen bij zich hadden. Deze laatsten vroegen de heer Roemers, voorzitter van het N.V.V. te spreken. Zij kregen nul op het rekest. Paul de Groot ontving groepen demon stranten en dankte hen voor de verza melde handtekeningen. Eén van de demon stranten, die de heer De Groot met Paul aansprak, verzocht een opinie over de wenselijkheid om te gaan staken uit protest. „Niet doen", zei de heer De Groot. „De Kamerleden moeten worden doordrongen van de grote ongerustheid die onder het volk leeft. Dan zullen ze anders worden. Het N.V.V. moet tegen de defensie-nota ageren. Van daaruit zijn de P. v.d.A.-Kamerleden wel te bewer ken". De Haagse politie hield het Binnenhof „schoon". De demonstraties zijn dan ook ordèlijk verlopen. Om negen uur vertrok ken de demonstranten voor het houden van een protestvergadering in Amicitia. (Van onze Amsterdamse redacteur) De 42-jarige Joop S. die op 17 mei jl door het Amsterdamse gerechtshof werd vrijgesproken van de hem ten laste ge legde moord op zijn vrouw, de prostituee „magere Josje" stond gisteren opnieuw voor het hof. Hij werd gehoord in verband met de eis tot schadevergoeding die hij heeft ingediend. Joop S. verscheen in ge zelschap van zijn raadsman, mr. J. Th. Keune, voor het gerechtshof dat, onder presidium van mr. J. Spreij, van dezelfde samenstelling was als bij de strafvervol ging. S. die twaalf maanden in voorarrest heeft gezeten, eist hiervoor een smarte geld van enkele duizenden guldens. Het hof zal binnen enkele weken een be slissing nemen. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: T. M. Dekker, aannemer van timmer- en stel- werk, Reitzstraat 72, Haarlem. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. G. J. Vermeulen, advocaat en procu reur te Haarlem. P. J. Leeuwendal, kruide nier, Spaansevaartstraat 69 (winkel op no. 71), Haarlem. Rechter-commissaris mr. J. P. Petersen. Curator: mr G. J. Vermeulen, advocaat en procureur te Haarlem, Lo~ rentzplein 20. J. J. Roeland, importeur, Nieuwe Gracht 64, Haarlem. Rechter-com missaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. B. J. Lambcrs, advocaat en procureur te Haarlem. Ged. Oude Gracht 92. Bij vonnis van de rechtbank is. na ge daan verzet, vernietigd het vonnis der rechtbank van 31 mei, waarbij W. M. Streep, weger. Chopinstraat, Heemskerk in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr J. W. Crefeld, advocaat en procureur te IJmuiden-O. gem. Velsen, Zeeweg 278 tot curator. (Van onze parlementaire redacteur) De P.v.d.A. is niet bereid steun te verlenen aan verhoging van de defensie-uitgaven in de komende drie jaren met 200 miljoen gulden per jaar, zoals de regering in de Defensienota heeft aangekondigd. Het motief van de P.v.d.A. is: Er wordt teveel uitgegeven voor de marine en de verdediging van Nieuw-Guinea. Het zou mogelijk zyn, zei de heer De Kadt (P.v.d.A.), het totaalbedrag van 1850 miljoen per jaar omlaag te brengen, indien Nederland zich maar zou beperken tot zijn taak in het kader van de NAVO. Daarentegen hebben V.V.D., A.R., C.H.U. en S.G.P. geen bezwaar tegen verhoging van de defensie-uitgaven. De K.V.P. heeft evenmin bezwaar, maar wacht met een definitieve uitspraak tot de rijksbegroting voor 1961 "bekend is. Dan kan men alle uitgaven tegen elkaar afwegen. Duidelijk tegen verhoging is de minderheid van P.v.d.A., communisten en P.S.P. Het was een frontale aanval die de P.v.d.A. opende op de marine. „Een har monische opbouw van onze defensie wordt verstoord door marinehoogmoed en impe riale waan", riep de heer De Kadt scham per. „Daardoor wordt de landmacht ver waarloosd. De P.v.d.A. staat positief te genover de defensie, maar dat betekent niet dat zij bereid is daarvoor per jaar 1850 miljoen beschikbaar te stellen, want de miljoenen moeten niet worden gebruikt om een verouderde nationalistische poli tiek te voeren ten gunste van de marine en voor het avontuur in Nieuw-Guinea". „Door verouderde begrippen omtrent de heerschappij ter zee, zo onderstreepte de heer Wierda (P.v.d.A.) het betoog van de heer De Kadt, zijn de uitgaven voor de marine te hoog opgevoerd en is de land macht in de hoek gedrukt. De marine heeft niets geofferd, maar zij is er toch in ge slaagd nog een „compi-omis-gezicht" te trekken. Waarom wordt het korps mari niers niet gecombineerd met het korps commandotroepen? „De groei van de luchtmacht". zei voorts de heer Kranenburg (P.v.d.A.), is ten koste gegaan van de landmacht en heeft de marine ongemoeid gelaten". Wij hebben de onaangename in druk,"zé! hij,' dat de minister voor de mi litaire versterking 'van Nieuw-Guinea een Nederlands-nationale liefhebberij bij de NAVO heeft doorgedrukt ten nadele van de NAVO-defensie in Europa. De kosten der eenheden op Nieuw-Guinea zijn te stel len op 100 a 150 miljoen. De personele of fers voor Nieuw Guinea gaan ten koste van het NAVO-schild. Tegenover dit alles voerde de heer Moorman (K.V.P.) aan, dat het on juist is te verkondigen dat maar een paar miljoen moet worden bezuinigd op de ma rine teneinde de landmacht te kunnen ver sterken. Het gaat niet in eerste instantie om geld. Er zijn jaarlijks honderden mil joenen op de defensiebegi'oting ongebruikt gebleven. De moeilijkheden met de op bouw van het leger zijn niet van finan ciële aard, maar zijn gelegen in de organi satie en het personeelstekort. Als men be toogt dat het leger naar een organisatie moet, die is afgesteld op de beschikbare mankracht, dan getuigt dat van meer werkelijkheidszin. Een belangrijk deel van de plannen dié ontvouwd zijn in de Defensienota zal toch ook niet verwezenlijkt kunnen worden om dat er geen geld voor is, constateerde de heer R o o s j e n (A.R.). Daarom had hij geen bezwaar tegen verhoging van de de fensie-uitgaven indien dat voor 's lands defensie nodig is. Het bedrag van 1850 miljoen per jaar voor de defensie achtte de heer Couzy (V.V.D.l toelaatbaar, omdat reeds lang duidelijk was dat aan een stijging van de defensielasten niet te ontkomen viel. Ook de heer T i 1 a n u s (C.H.U.) verklaarde ervan overtuigd te zijn dat een verhoging van de defensieuit gaven nodig is. De heer Fens (K.V.P.) behield zich voor, pas bij de behandeling van de begroting van Defensie in het na jaar zijn mening te geven over de toelaat- laatbaar te achten defensielasten, afgewo gen tegenover de vervulling van andere wensen. Het zou volgens de heer Van D i s (S.G.P.) 'onverantwoord zijn te be knibbelen op de defensiekosten. Diensttijd Over de vage vooruitzichten omtrent verkorting van de diensttijd toonde de heer De Kadt (P.v.d.A.) zich zeer on voldaan. Als er voldoende beroepsperso- neel kan worden aangetrokken, is er kans op verkorting van de diensttijd, maar men moet naar de mening van de heer De Kadt de zaak omdraaien en een kortere diensttijd als uitgangspunt nemen voor de vraag wat dan moet worden gedaan om over een parate defensie te kunnen be schikken in overeenstemming met de eisen van de NAVO. Concreet vroeg de heer Kranenburg (P.v.d.A.) om verkor ting van de diensttijd met twee maanden, uiterlijk in 1961. Diënsttijdverkorting kan pas worden overwogen, zo repliceerden de heren Fens (K.V.P.) en Tilanus (C.H.U.), wan neer een inzicht is verkregen in de resul taten van de werving van beroepsperso- neel. Omtrent die resultaten was de heer R o o s j e n (A.R.) zeer pessimistisch. Verkorting van de diensttijd is een begeer lijk goed, zei hij, maar alleen als het ver antwoord is. De socialisten willen het paard achter de wagen spannen door de zaak om te draaien. Een nieuw idee lanceerde de heer Couzy (V.V.D.) voor de legerorganisa- tie naar het voorbeeld van de Amerikaan se Pentomic-divisie, die bestaat uit vijf sterke bataljons infanterie, waarmee dooi de conséquent doorgevoerde vijf-indeling van alle wapens en diensten, vijf ge- duizend man. Die organisatie vraagt per divisie vijfentwintighonderd man minder dan de huidige Nederlandse divisies, ter wijl kwalitatieve verbtering wordt verkre gen. Er is dan minder beroepspersoneel nodig, waardoor de kansen op verkorting van de eerste oefening gunstiger worden. Als men weet dat het tekort aan be roepspersoneel bij de zeemacht 1.800 man bedraagt, bij de landmacht 5.100 en bij de luchtmacht 1.100, is het niet moeilijk te voorspellen dat van een verkorting van de diensttijd de eerste jaren nog geen sprake kan zijn. In de richting die de heer Couzy bepleitte wilde ook de heer Van Dis (S.G.P) een oplossing zoeken voor verkorting van de diensttijd. Het defensiedebat in de Kamer trok een massale belangstelling van commu nisten, mannen en vrouwen met kinderen, op de tribunes en in de wandelgangen. De communisten kwamen 's middags adressen aanbieden aan Paul de Groot, die in de communistische fractiekamer recep tie hield voor zijn supporters, 's Avonds kwamen er naar het (afgezette) Binnen hof nog zeventig bussen met communis ten. „Dat is naar het voorbeeld in Ja pan", zei de heer Roosjen (A.-R.). Ér warén ook vele pacifisten naar het Kamergebouw gekomen. De fractieleider van de P.S.P., de heer Van der Veen, ontving hen vriendelijk in een hem ter beschikking gestelde kamer. In de vergaderzaal kon de communisti sche aanhang met vreugde de communis tische woordvoerder, de heer Bakker, horen smalen dat „na het mislukken van de topconferentie de hele papegaaielaan van ons politiek Artis aan het krijsen sloeg". Hij noemde de Sovjet-Unie het vredelievendste land ter wereld en ging tekeer tegen de verhoging van de Neder landse defensie-uitgaven. „Ieder die een aanvalsoorlog tegen Rusland begint", ver zekerde hij, „zal ons onverzoenlijk tegen over zich vinden". Hij voegde eraan toe dat het imperialisme alleen kan worden verslagen door actieve massastrijd. Hij zei het allemaal op een agressieve toon. Het klonk niet zo pacifistisch als de rede van de heer Lankhorst (P.S.P.) die had gewaarschuwd dat be wapening alleen maar uitloopt op algeme ne wederzijdse vernietiging en ondergang van de mensheid Met nadruk verklaarde hij anti-communist te zijn omdat het com munisme ook geweld gebruikt. Met dat anti-communisme zit hij vol gens de heer Bakker toch in hetzelfde kamp met de Duitsers en het kabinet-De Quay. De communist beklaagde zich erover dat hij enige maanden geleden in de Kamer Oberlander niet had mogen beledigen om dat deze toen nog minister was van een bevriende mogendheid. Voorzitter Kor ten horst legde hem uit dat hij nie mand mag beledigen. Of iemand minister is van een bevriende mogendheid doet er Twee IJmuidenaren, te weten de dertig jarige J. S. en diens acht-en-twintig-jari- ge broer L. N. S. hebben vannacht in hun dronkemansroes een agent van poli tie zodanig afgetuigd, dat deze in het An- toniusziekenhuis moest worden opgenomen met een kapotte lip, waardoorheen een paar tanden waren gedrongen en met een lichte hersenschudding. De beide IJmui denaren zijn in het hoofdbureau van poli tie ingesloten. De twee broers fietsten met nog een derde wielrijder vannacht omstreeks half één over de Broekbergerlaan te Santpoort. De beide broers, zo bleek een automobi list, waren onder invloed van sterke drank. De bestuurder van een personen auto moest sterk uitwijken om een aan rijding te voorkomen. De bestuurder zet te zijn auto voor de fietsers stil en stapte uit om de heren op hun onverantwoorde lijke geslinger te wijzen. Er ontstond toen een woordenwisseling tussen de beide broers en de automobilist. Het resultaat was een handgemeen. De automobilist ging daarop naar het bureau Santpoort en nam de dienstdoende agent mee. Samen in de politieauto gingen agent en automo bilist op zoek naar de fietsers. Die wer den aangetroffen op de Hagelingerweg. Toen de agent de twee broers mee naar het bureau wilde nemen, gaf één van de IJmuidenaren hem een klap in het ge zicht, waardoor twee tanden door de lip drongen en de agent op de straatstenen viel. Dit was kennelijk nog niet genoeg naar de zin van de broers, want de an dere gaf nog een paar trappen na. Daar op trok de agent zijn pistool, waarvan de heren danig schrokken. Zij lieten zich vervolgens naar het bu reau brengen. De agent van politie moest voor behandeling in het Antoniuszieken- huis worden opgenomen. De broers zijn later overgebracht naar het hoofdbureau van politie in IJmuiden-Oost, waar zij zijn ingesloten en ter beschikking van de jus titie wörden gehouden. Advertentie de meest gerookte filter sigaret in Amerika nu ook in Nederland met de blauwe Micronite filter licht en aromatisch in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy. v/h A. J. Blok niet toe. Een Kamerlid wordt door de jus titie niet vervolgd om hetgeen hij in het parlement zegt. Daarom is het de taak van de Kamervoorzitter geen beledigingen toe te laten. Aan het adres van de heer Lankhorst zei de heer Moorman (K.V.P.) dat al leen een evenwicht van krachten een oor log kan voorkomen. De oorlogen van 1914 en 1944 konden alleen uitbreken doordat er geen evenwicht was. De dictaturen wa ren beter bewapend. „Wij passen ervoor", aldus de heer Moorman, „dat nogeens een derde keer mee te maken". In het algemeen was er veel waardering voor het aangekondigde nieuwe perso neelsbeleid, maar de heer Van Vliet (K.V.P.) dro'ng erop aan de salarisverho gingen vroeger te doen ingaan dan op 1 ianiari 1961. Hij overwoog de indiening van een motie. Totaal hebben veertien sprekers het woord gevoerd van 's middags 1 uur tot ver in de nacht. Pas om tien minuten over half twee verleende de voorzitter, me vrouw Stoffels-Van Haaften. het woord aan minister Visser, die verzocht zijn rede „in de loop van de dag" te mogen voortzet ten. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied boven de Britse eilanden verplaatste zich naar het vaste land van Europa. Het trekt tamelijk snel in zuidoostelijke richting weg. Een lage drukgebied, afkomstig van de Oceaan, dat bij de ingang van Het Kanaal aankwam, veroorzaakte vanmorgen luchtdrukdalin gen in Engeland en Frankrijk. Dit lage drukgebied, dat morgen dicht in de buurt van Nederland komt, zal later in ons land aanleiding geven tot enkele regen- of on weersbuien. Morgenochtend kan de tem peratuur in ons land nog flink stijgen, maar daarna komt ze weer op een lager niveau. WEERRAPPORTEN Donderdag 23 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 4.18 uur, onder 20.07 uur. Maanstanden 24 juni 4.27 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 22 juni Hoog water 2.38 en 15.03 uur. Laag water 10.27 en 22.58 uur. Donderdag 23 juni Hoog water 3.15 en 15.39 uur. Laag water 11.16 en 23.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is vechtsgroepen worden gevormd van twee- 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten M C M T en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: -a2 e. Ui c laatste 24 uur J g O ge cS Den Helder zwaar bew. nno 18 0 Ypenburg onbewolkt windst. 18 0 Vlissingen mist ono 18 0 Eelde geheel bew windst. 16 0,2 De Bilt half bew. nnw 16 0 Twente geheel bew nnw 15 0 Eindhoven zwaar bew ono 17 0 Zd.-Limburg zwaar bew no 16 0 Helsinki onbewolkt n 20 0,5 Stockholm onbewolkt nno 20 0 Kopenhagen zwaar bew. nnw 22 0 Aberdeen half bew. zo 18 0 Londen zwaar bew. 0 26 0 Amsterdam zwaar bew. n 16 0 Brussel zwaar bew. 0 16 0 Luxemburg half bew. ono 17 0 Parijs onbewolkt ono 22 0 Bordeaux zwaar bew wzw 31 0 Grenoble onbewolkt windst. 28 0 Nice half bew. 0 26 0 Berlijn onbewolkt nnw 20 0 Frankfort onbewolkt ono 21 0 München onbewolkt windst. 18 0 Zürich onbewolkt nnw 23 0 Genève onbewolkt windst. 26 0 Locarno zwaar bew windst. 28 0 Wenen half bew. nw 20 0,5 Innsbruck onbewolkt windst. 22 0 Athene geheel bev no Rome onbewolkt no 30 0 Ajaccio onbewplkt o 27 0 Madrid onbewolkt windst. 0 Ma.llorca onbewolkt windst. 31 0 Lissabon licht bew. n 24 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2