Loemoemba formateur van de Kongolese regering LIGA r WERELDNIEUWS Vijftien jaar geëist tegen de „vuurduivel van Lüneburg" Verdachte Pohlmann komt steeds meer in knel beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Van dag tot dag Discussie Geen meerderheid voor Kasavoeboe Geen spoor van berouw of inkeer <~Praatótoel Samenzwering tegen de Filippijnse president 1000 BROEKEN In handige plastic tabakszak HET PROCES-N1TRIBITT Ex-werkgever: Deze man kon onmogelijk 20.000 mark sparen Dr. Linus Pauling weigert namen te noemen Door grote badmuts gered de WOENSDAG 2 2 JUNI 1960 Dezer dagen heeft zich voor de radio een discussie afgespeeld tussen een afge vaardigde van de Pacifistisch Socialisti sche Partij en een gedelegeerde van de Federatie van Nederlandse Oudstrijders- organisaties, als gevolg van een contro verse tussen deze twee partijen over de kwestie der defensie. Oudstrijders hadden van de minister geëist dat deze de zendtijd van de P.S.P. zou intrekken onder het motief, dat deze politieke partij de Nederlandse defensieve kracht tracht te ondermijnen. Als reactie daarop daagde de P.S.P. de Oudstrijders tot bovengenoemde discussie uit. Zoals te verwachten viel, kon het in zeer kort tijdsbestek samengeperste debat geen uitsluitsel geven naar één van beide kanten der probleemstelling. Het werd een kernachtige samenvatting aan weerszijden van overbekende argumenten en overtui gingen, waarbij de gestelde discussievraag: „Is de democratie in het atoomtijdperk met militaire machtsmiddelen te handha ven?" geen gedecideerd antwoord moge lijk maakte. Terecht maakte de woordvoerder der Oudstrijders de opmerking, dat het woord „democratie" in deze vraag tot misver stand aanleiding kon geven. Hij verving het daarom door „vrijheid", stelde zich op het standpunt dat die vrijheid mili tair bedreigd wordt cn concludeerde dus tot de onmisbaarheid van de militaire component in de totale verdediging van die vrijheid. De woordvoerder der P.S.P. stelde daar tegenover, dat de thans vereiste militai re kracht zo ontzaglijk groot moet zijn. dat zij door haar afmetingen en gevolgen die vrijheid zelf bedreigt nog voordat deze aangevallen wordt. De militaire machtsmiddelen kunnen de vrijheid niet redden, doch leiden tot vernietiging ervan. En het bewijs voor die stelling: de eis der Oudstrijders tot intrekking van de zendtijd der P.S.P. is reeds een kwetsuur der vrijheid en een eerste stap op een hel lend vlak naar verdere ondermijning en vernietiging ei-van. Als men daarbij stelt, dat de op die wijze tot onvrijheid ge doemde gemeenschap niet de veiligheid kan erlangen," die zij van haar militaire apparaat verwacht, komt men aldus de P.S.P. tot de conclusie dat de bewape ning in het atoomtijdperk niet meer ge schikt is om de democratische vrijheid te redden. De afgevaardigde der Oudstrijders ont kende daartegenover, dat de bewapening geen beveiliging meer zou bieden. Hij nam aan dat de militaire macht in staat is, de eerste klap van de aanvaller op te vangen en deze daarna grote schade toe te brengen. Hij zag in de steun aan on derontwikkelde gebieden slechts heil, wan neer deze gebieden militaire defensiemoge lijkheden voor het Westen bieden en stelde tenslotte, dat een regiem van vrijheid aan die vrijheid beperkingen moet opleggen om zichzelf te kunnen handhaven. Met an dere woorden: verbod van pacifistische propaganda. Daarmee vielen enkele grote geschilpun ten wel heel duidelijk in het oog. Ten eerste: de al of niet doeltreffendheid van het militaire apparaat bij een werkelijke oorlog. Ten tweede: de al of niet aan vaardbaarheid van dictatoriale maatrege len en onderdrukking der openbare me ning in een zich vrij noemende gemeen schap. Afgezien van de vraag of de P.S.P. een afdoend antwoord zal kunnen geven op het probleem, wat er dan wel zou moe ten gebeuren wanneer men afziet van de bewapeningswedloop, kwam zij in ieder geval onbeschadigd uit dit debat ten aan zien van deze twee punten. De Oudstrij ders willen kennelijk niet of durven niet geloven dat een werkelijke oorlog het einde van alles, ook van de te ver dedigen vrijheid, zal betekenen. Of zij rekenen erop. dat die oorlog zal worden voorkomen door de wederzijdse vrees. Doch in beide gevallen kan men moeilijk de doeltreffendheid van het militaire ap paraat in zijn praktische gebruik volhou den. En dan gaat dus de vraag overwe gen, wat te verkiezen is: zekere opoffe ring van de vrijheid aan een allesvernie tigende militaire catastrofe of het risico van opoffering dier vrijheid aan een mo gelijke vijandelijke overval. Het is logisch dat Oudstrijders die vraag niet eens kun nen uitspreken, doch voor een vredesbewe ging is zij van praktische, nuchtere be tekenis. Op dat punt zal nooit enige toe nadering tussen deze exponenten te ver wachten zijn, tenzij een van de twee mo gelijkheden zich zal hebben voltrokken en er geen keus meer zal overblijven. En wat punt twee betreft: de onderdruk king der openbare mening en het verbod van uiting daarvan zou inderdaad het fatale begin zijn van uitholling der vrij heid zelf, zodat men tenslotte iets mili tair zou willen verdedigen dat men zelf tevoren heeft vermoord. Op dat punt kan de P.S.P. ongetwijfeld rekenen op een meerderheid van medestanders uit alle politieke kringen, waar men de grote les heeft geleerd: Zonder vrijheid is elk offer zinloos. De vrijheid zelf maakt elk offer zinvol, ook al ligt het niet op het vlak van de mi litaire krachtsinspanning of op het slag veld. (Van onze-correspondent in Brussel) In Leopoldstad nadert de politieke puz zel zijn ontknoping. De opdracht om een kabinet te formeren is door de minister- resident Ganshof van der Meersch op nieuw aan Patrice Loemoemba toever trouwd, nadat dinsdagochtend in het par lement was gebleken dat Joseph Kasavoe boe niet meer kon rekenen op de meer derheid welke hij enkele dagen geleden nog vast achter zich waande. Enkele klei ne partijen, die Loemoemba eerst in de steek hadden gelaten, lieten thans Kasa voeboe vallen, hetgeen duidelijk bleek uit de resultaten van de verkiezing voor het voorzitterschap van het Kongolese parle ment. De kandidaat van Loemoemba, die tot de Nationaal Kongolese Beweging be hoort, de Kongolese leider Kasongo, kreeg 74 stemmen legen 58 voor Jean Bolikan- go, de kandidaat van de gematigde par tijen en van Kasavoeboe. In de kranten verschenen foto's waarop Kasavoeboe cn Loemoemba elkaar bui tengewoon vriendelijk de hand drukken, maar het is duidelijk dat beide Kongole se leiders rivalen zijn. In Belgische rege ringskringen wordt, onderstreept hoe op vallend de president van de Abako, Ka savoeboe, zich in de jongste maanden is gaan bezinnen op de verantwoordelijke taak die hem als vermoedelijk staatshoofd van Kongo wacht. Over acht dagen wordt Kongo onafhan kelijk en men verwacht dat Loemoemba, die zijn regering vandaag aan het parle ment zal voorstellen, alle partijen die meer dan tien zetels in het Kongolese par lement hebben, minister-portefeuilles zal aanbieden. De Kongolese regering van nationale unie zal tevens een Kongolese minister- ï-esident in Brussel benoemen. In de eer ste periode van zijn onafhankelijkheid zal Kongo dus in België niet door een am bassadeur, maar door een eigen minister van het Kongolese kabinet worden verte genwoordigd. In Belgische regeringskrin gen vindt men het idee van een Kongo lese minister-resident niet zo kwaad. Maar van de zijde der Belgische beroeps diplomaten wordt tegen dit idee sterk ge reageerd. Patrice Hemery Loemoemba werd op 2 juli 1025 in de. centraal gelegen Kongo lese provincie Kasaï g"boren cn behoort tot het Moetetcla-volk. Hij volgde middel bare studies en werd in 1954 kantoorklerk bij de P.T.T. te Stanleystad. In deze stad kwam hij in 1956 wegens verduistering met de rechtbank in aanraking. In 1958 MANILLA (U.P.I.) De Fhilippijnse regering heeft medegedeeld dat een com munistisch komplot tegen het. leven van president Garcia en andere hoge regerings functionarissen is ontdekt. De samenzwering kwam aan het licht door papieren die bij de arrestatie van Sil- vestre Liwang, een comhiunistische leider, waren gevonden. Liwang zou de tweede in rang zijn in het leiderschap van de Hoek- balahap-benden. Er stond een prijs van bi.jan honderduizend gulden op zijn hoofd. Advertentie Keuze uit meer dan Gen. Cronjestr. 40-14, Haarlem. Tel. 54679 werd hij commercieel directeur van de grootste Belgische brouwerij van Kongo te Leopoldstad. Sedert 1959 houdt hij zich uitsluitend bezig met de leiding van de Nationale Kongolese Beweging. Loemoem ba is lid van het algemeen uitvoerend college van Leopoldstad en houdt zich daar speciaal bezig met de politieke, ad ministratieve en gerechtelijke vraagstuk ken. (UPI) De twee partijen in het par lement stonden dinsdag bij de stemming zo wantrouwend tegenover elkaar, dat er een speciale commissie van vier moest worden benoemd, om de uitslag te veri fiëren. Loemoemba's aanhangers begroet ten de uitslag met geroep van „Oehoe roe, Oehoeroe" (vrijheid, vrijheid) en tam-tam-geroffel op de banken. Kasavoe- boed en de zijnen zaten eerst stil te kij ken, maar toen eerde Kasavoeboe de be noeming met beleefd handgeklap. „Onze houding tegenover België blijft ongewijzigd", aldus heeft Loemoemba verklaard. „Wij blijven een vriendschaps verdrag wensen. Dit geldt ook voor andere vrije landen. Iedereen kan hier naar bin nen om ons te helpen bij de opbouw van onze jonge staat". „Wij willen een klimaat van vrede en vertrouwen scheppen. Het is onze bedoe ling formele verdragen met België te slui ten van vriendschap en economische, we tenschappelijke en anderssoortige samen werking. Wij wensen dat alle Europese be woners van Kongo zich hier thuis voelen. Ik dring er bij de Belgische vrouwen en kinderen die weggegaan zijn, op aan te rug te keren. Ik stel mij garant voor hun veiligheid". „Ons regeringsprogram zal bescheiden zijn. Er zullen geen wonderen gebeuren. Wij hopen dat de Europese inwoners ons op loyale wijze zullen steunen. Binnen en kele jaren hopen we een welvarend ver enigd Kongo te hebben". Tot slot nodigde hij ook koning Boude- wijn uit: „Wij zullen koning Boudewijn verwelkomen op de onafhankelijkheidsfees- ten en met hem alle grote Belgen die heb ben meegewerkt aan de geboorte van onze natie". Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) In het proces tegen de twintigjarige „Vuurduivel van Lüneburg", Herbert Ra demacher. is gisteren in deze Noordduit- se stad 15 .jaar tuchthuisstraf en ter be schikkingstelling geëist. Daar de jongeman al de 53 hem ten laste gelegde misdaden heeft bekend en er geen enkele twijfel aan zijn banditisme bestaat, valt te ver wachten dat hij er heden bij de uitspraak niet beter zal al'kore.en. Rademacher heeft het vorige jaar bijna 3 maanden lang in Lüneburg een vurig schrikbewind uitgeoefend. Nacht na nacht stak hij oude panden van grote histori sche waarde in brand. Uit pure verniel zucht en „omdat ik van grote branden, en niet van water houd". De schade door hem aangericht loopt in de miljoenen. Tijdens het proces speel de Rademacher de interessante gangster. Dat bleek onder meer uit zijn brutale ant woorden op diverse vragen van de presi dent van de rechtbank, zoals: (Vrni onze correspondent in Bonn) In het proces te Frankfort tegen de 38- jarige handelsreiziger Heinz Pohlmann, verdacht van moord op de prostiuée Ro- semarie Nitribitt op 29 oktober 1957, ge raakte de beklaagde gisteren verder in de knel. Diverse getuigen bekenden en vroegere werkgevers van Pohlmann legden namelijk voor hem bezwarende verklaringen af. Een van hen zei onom wonden: „Pohlmann is een flinke, maar ook een lichtzinnige en leugenachtige man. Hij kon in geen geval vlak voor 29 oktober 1957 een bedrag van circa 20.000 mark bij elkaar hebben gespaard." Daarmee trok de officier van justitie in dit proces de ring om Pohlmann nog nau wer aan dan reeds was geschied. Want om dit bedrag gaat het namelijk in zeer belangrijke mate. Immers, eind oktober 1957 had Pohlmann schulden tot een be drag van circa 20.000 mark. Op de 29ste van die maand werd Rosemarie ver moord, waarbij 18.000 a 19.000 mark uit haar woning spoorloos verdween ge roofd, dat staat wel vast, door de man die de lichtekooi wurgde. Begin november 1957 betaalde Pohlmann heel vlot rond 20.000 mark aan schulden af. Donker verleden Pohlmann heeft nu al langer dan twee jaar hardnekkig ontkend dat hij Nitribitt heeft vermoord. Hij doet het voorkomen of daartoe zelfs geen enkele reden kan hebben bestaan. Wel toont zijn verleden menig vlekje: doorlopend is hij van zijn vijftiende jaar af in aanraking geweest met de justitie, ook als militair in 1942 in bezet Frankrijk waar hij aan het plunde ren was geslagen. Op hef ogenblik zit hij zelfs een straf van twee jaar uit wegens verduistering. Enige staal op zijn betrouw baarheid valt er volgens de justitie dan ook niet te maken. Wel kon hij beslist hard werken: als vertegenwoordiger haal de hij soms een inkomen van 3000 mark per maand, om vervolgens weer snel in het moeras van diefstallen, oplichtingen en schulden maken te zakken. Pohlmann's verklaring over zijn eerste ontmoeting met Rosemarie is zeer onze ker. Hij beweert haar te hebben ontmoet in „een bar waar alleen maar mannen kwamen". De kennismaking werd ..op haar initiatief" hernieuwd, maar „altijd waren er derden bij," aldus Pohlmann, die zei dat hij bij de eerste ontmoeting had gedacht „dat Rosemarie een dame was.." Hij bekende dat haar „gezwam" over een rijke vriend, die haar dure ca deaus als een auto. een bontmantel en briljanten gaf, op zijn zenuwen was gaan werken. „Feldmann" buiten schot Zulke dingen pleegt Pohlmann tamelijk vlot te vertellen. Zijn verklaringen over de 29ste oktober 1957 verlopen evenwel zeer haperend. Hij had om tien uur 's mor gens Rosemarie opgebeld, die hem ver zocht, bi.i haar te komen. Om een uur of twee had hij wat met haar in haar flat gepraat en gedronken. Daarna had zij ru zie met haar werkster gekregen, vervol gens telefoneerde er een man die een af spraak voor diezelfde middag met Rose marie wilde maken. Een half uur latei- was de man, door Pohlmann „Feldmann" genoemd, maar bij de justitie bekend on der zijn echte naam, onverwachts zeer vroeg gekomen, nadat Pohlmann voor de ..Lebedame" op haar eigen verzoek., rijst in de keuken had gekookt! Pohlmann ver stopte zich in de keuken („Ik stond er ais een os," aldus de beklaagde), sloop daarna met medeweten van Rosemarie uit de flat en liep tegen drie uur bij ken nissen aan, waarna hij naar huis zou zijn gegaan. Tussen half vier en vijf uur die dag werd Rosemarie Nitribitt gewurgd. Haar laatste „klant", de zogenaamde meneer Feldmann heeft een waterdicht alibi en komt voor de moord niet in aanmerking. Pohlmann heeft zo'n alibi nog steeds niet. Dan zijn er voorts de 20.000 mark die hij niet kan verantwoorden. „Gespaard en bij mijn firma achterovergedrukt," be weert hij. De voorzitter van de rechtbank: „Dus u spaarde en verduisterde tegelijkertijd? Aan zulke gevallen is de geschiedenis der misdaad in ieder geval zeer arm.." President: „Was één brand per nacht niet voldoende?" Rademacher: „Twee maal was beter, dat bracht meer opwinding onder de be volking President: „Waarom stak u eigenlijk al die gebouwen in brand?" Rademacher: „Ik wilde juist die oude huizen vernietigen, omdat het eindelijk eens uit moest zijn met al die vreemde lingen in deze stad, die ik haatte en nog altijd haat". Het dagboek Zo is Rademacher te keer gegaan: uit haat, uit plezier in brandstichten, uit er gernis over het mislukken van kleine in braken, uit de behoefte, zich te doen gel den en de „grote bandiet" te spelen. Hij hield in zijn zakagenda zelfs nauwkeurig al zijn misdaden bij: een kruisje was in braak, een kruisje met een cirkeltje er om heen brand De president: „Nogal dom, niet, zo'n dagboek?" Rademacher: „Och ja, fouten maakt iedereen wel eens Rademacher heeft in diverse gevange nissen waar hij reeds heeft gezeten „het vak" geleerd. Zo op het oog toonde hij nog wel wat sympathieke trekken, achter zijn lachend masker bleek een ijskoude misdadiger zonder berouw te steken, stammend uit een asociaal milieu, nim mer bereid tot normaal leven of werken. Het meisje Slechts eenmaal in het proces kwam hij uit zijn schulp: dat was toen werd aan gekondigd dat zijn meisje Uschi als ge tuige zou worden verhoord. Hij schreeuw de toen. dat dat niet mocht, en dat hij an ders wilde scènes zou maken. Toen het meisje werd verhoord was de president zo wijs om een cordon agenten om de rechtszaal te leggen en enige speciale in specteurs naast Rademachter te plaatsen, die zich daarna dan ook rustig hield Het schijnt het enige lichtpunt in het don kere leven van Rademacher te zijn ge weest: deze Uschi, van wie beweert wordt, dat zij van de brandstichter op recht houdt, zoals deze niet kon buiten het meisje. Om Uschi ook aarzelde hij, naar Frankrijk te vluchten. Die aarze ling werd hem noodlottig aan de Duits- Franse grens, waar hij werd gegrepen. De verdediger zag in deze verhouding" tot het meisje een punt om voor Rademacher te vragen, na zijn straf weer normaal in de maatschappij terug te mogen keren WASHINGTON (UPI) Dr. Linus Pau ling heeft geweigerd de namen te noe men van geleerden die hem hielpen hand tekeningen te verzamelen voor een peti tie waarin gepleit werd voor afschaffing van kernwapens. Leden van de Senaat gaven hem prompt de waarschuwing dat hij hiervoor vervolgd kon worden wegens „minachting voor het Congres"'. De de mocratische Senator Dodd deelde de No belprijswinnaar voor chemie 1954 mede dat hij op 9 augustus voor de subcommis sie van binnenlandse veiligheid zou moe ten verschijnen met de namen van alle geleerden die hem met de petitie gehol pen hadden. Dr. Pauling weigerde de namen te ont hullen omdat hij de geleerden tegen even tuele represailles wilde beschermen. Hij wilde alleen de namen noemen van ge leerden aan wie hij geschreven had om hem te helpen handtekeningen te verza melen. De petitie die bij de UNO werd ingediend, was ondertekend door meer dan elfduizend personen over de gehele we reld. De chemicus en zijn advocaat A. L. Wi- rin, raadsman van de „Vereniging voor Burgerrechten" in Los Angeles, deelde de pers mede dat Pauling in augustus niet zou toegeven. LONDEN (AFP) Hazel Crabb. een achtjarig Engels meisje dat maandag met haar ouders op het strand van Witstable in Kent was, heeft haar leven te danken aan haar veel te grote badmuts. Hazel, die niet kan zwemmen, was in zee ge gaan. Zij waagde zich te ver en kon, daar zij bijziende is. al spoedig niet meer zien waar de kust was. De golven namen haar mee, maar wonder boven wonder bleef zij drijven op haar badmuts, waar lucht in zat. Na acht uur werd zij op gemerkt door een zeiler die eerst te doen dacht te hebben met een bruinvis. Hij pikte Hazel op en bracht haar aan land. Haar ouders, die al die tijd met de politie naar haar hadden gezocht, wa ren dolgelukkig.- Hazel werd naar het zie kenhuis gebracht, waaruit zij inmiddels is ontslagen. Ik zal de badmuts altijd bewa ren als aandenken, zei ze. Bcivcgi ngsvri jheid Dat is dan weer zo'n krantebericht zo als wij ze dagelijks te lezen krijgen. Ik bedoel een bericht waaruit de macht van het geweld blijkt, Algerije, Tibet, Zuid- Afrilca, Rusland, Spanje en natuurlijk ook wel de westelijke landen al kent men daar geen lot geloofsleer of systeem ver heven geweld zij alle kunnen de bron zijn van zo'n lijding. In het onderhavige geval werd ons ver teld hoe een Engelse jongeman wanhopig in zijn vaderland is teruggekeerd, uitge wezen uit Rusland, waar hij het meisje van zijn keuze had gevonden. Zoiets is in de Sovjet-Unie onduldbaar, vermoedelijk even erg als de „Rassenschande" die het Derde Blijk ergens bovenaan op zijn lijst van verfoeilijkheden had geplaatst. Een Russisch meisje mag niet de stem van haar hart volgen, indien die stem haar buiten de grenzen van haar land dreigt te lokken. De toenm.alige Engelse minister Bevin heeft eens persoonlijk geïntervenieerd ten behoeve van vijf soortgelijke paartjes. Het ministeriële ingrijpen is vruchteloos geble ven. Niets heeft lol dusver het despotis me kunnen schokken van zo'n staat die zich het recht aanmatigt over de intiem ste roerselen van zijn burgers te heersen.- Het is ook geen slaat, het is een soort godsrijk, althans een godsrijk in opbouw. Met alle bruutheid die het kenmerk is van een monopoliseren der waarheid onder materiële druk. Ik weet niet hoeveel krachtcentrales Rusland heeft gebouwd, hoeveel zieken huizen, hoeveel van dit en van dat. Het is niet belangrijk zolang een Rils binnen de grenzen van zijn met heerlijkheden ge stoffeerde land is opgesloten. Niet zonder protest steek ik telkens als ik mij buiten ons goede land wil begeven een paspoort op zak, overwegende dat geen enkel ge zag het recht heeft controle op mijn gan gen uit te oefenen, tenzij ik mij als schen der van de gestelde en aanvaarde, regels heb doen kennen. Vergeleken met de to talitaire controle is dit echter een nietig heid. Bewegingsvrijheid stoffelijk en geestelijk is een van de belangrijkste waarmerken der beschaving. Zolang dit waarmerk in grote delen van de wereld ontbreekt, kan onze vreugde om zelfs de meest indrukwekkende menselijke pres taties niet anders dan getemperd zijn. f M. Mok Advertentie Bij pijn, gnep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel dal U weer mei plezier Uw werk kunl doen 20 labl. f. 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 labl. f. 3.50 Ongezond. Slechts vijf percent van de 460 oud-ministers, ambtenaren en parle mentsleden die door het nieuwe be wind in Turkije op het eiland Jassiade bij Istanboel gevangen worden gehou den, verkeert in een goede gezondheids toestand. Veertig percent van de gede tineerden. onder wie oud-president Ce- lal Bayar, lijdt aan een hartkwaal of suikerziekte en twintig percent, onder wie oud-premier Mendères, heeft last van nerveuze aandoeningen. Voedselvergiftiging. In het gebied van Poznan (Polen) zijn maandag tachtig mensen in een ziekenhuis opgenomen nadat zij ondeugdelijk varkensvlees hadden gegeten. Eén van hen is inmid dels overleden en van enkele anderen is de toestand ernstig. Zondag werden in de streek van Warschau zestig men sen vergiftigd door het eten van be dorven ijs. Verongelukt. Drie bergbeklimmers, twee Duitsers en een Italiaan, zijn maan dag in de Dolomieten ten noorden van Trento om het leven gekomen. Gesloten. Als gevolg» van vervuiling van het water van het meer van Genève is op last van de gezondheidsdienst van Genève een badstrand op ongeveer vijf kilometer van de stad gesloten. Het ligt aan de monding van een kleine rivier, die als riool voor het gehele omliggende gebied fungeert. Advertentie Waarom heeft Uw Liga-kind een hoge weerstand Omdat in de prille jaren een stevige basis is gelegd! Veel beter. Mamie Eisenhower, de echtge note van de Amerikaanse president, heeft het Washingtonse ziekenhuis, waarin zij drie weken geleden wegens astma was opgenomen, verlaten. Zij maakt het volgens een woordvoerder van het Witte Huis „veel beter". Bijgelegd. Het geschil tussen 2500 Oosten rijkse artsen en hun werkgevers is bijgelegd. De dokters waren donderdag in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen tot loonsverbete ring. Zaterdag werd de Staking opge schort toen de onderhandelingen met de ziekenhuisdirecties zich in gunstige zin ontwikkelden. De staking zou van daag zijn hervat indien zij niet tot over eenstemming zouden hebben geleid. NAVO-loorts. Op 6 juli zal een „NAVO- toorts" van het hoofdkwartier van Sha pe bij Parijs via Frankrijk, Luxembrug, Bonn, Den Haag, Noord-Duitsland en Jutland door motorrijders naar het Deense eiland Lolland worden overge bracht. De toorts zal worden aangesto ken door de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten generaal No.rstad. Rijzende zon. Generaal Douglas MacAr- thur, de man die Japan veroverde, hoofd was van de Amerikaanse bezet tingstroepen en aan keizer Hirohito de status van god ontnam, is door diezelf de keizer begiftigd met de hoogste on derscheiding van Japan. De versierse len behorende bij de orde van de rijzen de zon met de paulowniabloemen wer den in New York aan de tachtigjarige generaal uitgereikt ter gelegenheid van het eeuwfeest van de totstandko ming van het eerste Amerikaans-Japan se vriendschaps- en handelsverdrag. Verduistering. Een groot gedeelte van het Rijndal, met name de steden Dusscldorp Keulen en Duisburg heeft dinsdag door het uitvallen van een hoogspanningska bel zonder stroom gezeten. In Keulen bleven de trams stilstaan en de ver keerslichten vielen uit. Ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Beren-invasie. De Poolse stad Poznan heeft bezoek gehad van een horde wil de beren die doordrongen tot in het postkantoor en het park in de binnen- stad.Volgens ooggetuigen waren 'ter een stuk of vijftien. Een van de beesten brak door een raam en drong het postkantoor binnen. De klanten raakten er in paniek totdat een politieagent erin slaagde de indringer dood te schieten. Een tweede beer werd door een agent geveld op de hoofdstraat. De politie hield een klop jacht om de beesten uit de parken te verdrijven. Kinderoffer. Volgens het Chileense dag blad „La Tercera" heeft een indianen stam in de provincie Cautin maandag een kind van zes jaar geofferd om de goden, die de natuurrampen in Chili had den ontketend, tot bedaren te brengen. De politie heeft de medicijnman van de stam gearresteerd.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3