Israels beste wensen vergezellen Ben Goerion op zijn Europese reis eerste klas produkten Paula Ben Goerion volgt haar man op al zijn omzwervingen NIEUWE „Nederland moet associatiekansen in Afrika intensiever gebruiken" Ook als hij zich in de woestijn terugtrekt FAAM Plonier van het eerste uur wordt door allen op handen gedragen Ontmoeting Ben Goerion- Frondizi aanstaande Belgische kidnappers in de val gelopen Positieve neutraliteit wint veld in Libanon Oorlogsmisdadiger gaf zich aan in Sleeswijk HEILIGDOM WOENSDAG 2 2 JUNI 1960 5 Veiligheidsraad volgens Israël niet bevoegd ANTIEKE MEUBELEN houden waarde „DE HERTEKOP" A. MUDDE Examens Boer en arbeiders Turks recht „De ouwe Franco en Salazar zouden NAVO hebben besproken MET ESSO BENT U BETER UIT Jhr. mr. M. van der Goes van Naters: ■M0» de nieuwe gevulde vruchten-ulevellen Fijn fantastisch! Vraagteken Zware straffen geëist in Madrid tegen 18 stakers David Ben Goerion. BRUSSEL (Reuter/UPI) Men ver wacht dat de Israëlische minster-presi- president Ben Goerion en de Argentijnse president Frondizi deze week een onder- houde zuoden hebben over de zaak-Eich- mann, waarschijnlijk in Brussel. De wes telijke grote drie hebben een belangrijke bemiddelende rol gespeeld bij het over tuigen van Frondizi, toe te stemmen in een ontmoeting met Ben Goerion, aldus is van diplomatieke zijde in Jeruzalem ver nomen. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hopen een openbaar debat van de kwestie-Eichmann in de Veilig heidsraad, die vandaag bijeenkomt, te vermijden, niet in de laatste plaats om dat dan aan het licht zou kunnen komen dat zij niet alles hebben gedaan om dooi de Duitsers vervolgde Joden een toe vluchtsoord te verschaffen. Op een persconferentie in Brussel zei de Israëlische minister-president, die zijn antwoorden op de vragen van een zestig tal Belgische en buitenlandse journalisten met vuistslagen op de tafel voor hem on derstreepte, niet te geloven dat de UNO aan Israel zullen vragen Eichmann voor een internationaal tribunaal te laten ver schijnen. „Er is geen verklaring van Eich mann, dat hij naar Argentinië wenst te rug te keren", zei Ben Goerion. Ben Goerion verklaarde de mogelijkheid niet te ontkennen, dat de mannen, die Eichmann naar Israel hebben gebracht, de wet hebben overtreden. „Het gaat hier echter om een geval van historische ge rechtigheid, zoals ik ook aan president Frondizi heb geschreven", aldus de Israë lische premier, die Eichmann beschreef als „de grootste moordenaar van ons volk". De Israëlische premier leek zeer ingenomen te zijn met een tot hem ge richte brief, in naam van de Belgische ver zetsgroepen geredigeerd door de Belgische journalist Jean Fosty, waarin het Isi-ae- lisch standpunt inzake de kwestie-Eich mann wordt goedgekeurd en gesteund. NEW YORK (Reuter) De Israëlische UNO-vertegenwoordiger Michael Comay, heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad verklaard, dat het ge schil tussen Israel en Argentinië over Eichmann een zaak is die buiten de be voegdheid van de Veiligheidsraad ligt en door rechtstreekse onderhandelingen gere geld dient te worden. Advertentie Grote voorraad antieke secretaires, ronde mahonie tafels, ook uittrekbaar, met bla den, ladekasten, commodes, ook mahonie stoelen en fauteuils, tafeltjes enz. Restauratie van antieke meubelen, curiositeiten enz. Groot Heiligland 64 - Gasthuisvest 75 TEL. 12223 Amsterdam. Gem. Univ. Geslaagd voor het kandidaatsexamen geneeskunde (tweede deel): F. J. Geerlings, Haarlem. (Van onze correspondente in Israel) „En gy kinderen van het land, vrede en tot weerziens". Onder een stralend blauwe hemel brengen de luidsprekers op het vliegveld te Lydda Ben Goerion's afscheids groet over. Daar staat Israels grote man, gereed om zijn tweede Europese reis binnen enkele maanden te aanvaarden: klein van postuur en gebruind in zijn lichte zomerpak met witte hemd en open kraag. Hij vertrekt op een ogenblik, dat de strakblauwe hemel een schrille tegenstelling schijnt te vormen met de onweerswolken, die zich samentrekken aan de Israëlische politieke hemel. Honderden Israeli's zijn gekomen om van hun premier afscheid te nemen. Is deze 73-jarige Israels „geharnaste profeet"? Is deze, verbeten en vaak impulsief-emotionelc, vechter een autocratische dan wel een eigenzinnige politicus? Hoe komt het, dat het nationale vertrouwen in het regime van deze 73-jarige staatsman, filosoof, politicus en publicist juist in uren van crisis tot uitdrukking komt en het publiek met een mengeling van vertedering en trots deze kleine man met zjjn wild aan weerszijden van het hoofd uitfladderende witte haren met hun ogen tot in het vliegtuig wil begeleiden? BEN Goerion heeft zich slechts lang zaam kunnen neerleggen bij de plichtple gingen van formeel eerbetoon. Toen hij eenmaal de noodzakelijkheid en redelijk heid ervan inzag, heeft hij zich bij de internationale en protocolaire spelregels neergelegd. Op Israëlische bodem echter veroorlooft hij zich, met zichtbaar genoe gen, het stijve protocol zo nu en dan te doorbreken. Iets, dat hij in het buiten land uit eerbied tegenover zijn gastheren nimmer in die mate zal doen. Ben Goerion en zijn vrienden, van wie de meesten hoge regeringsfuncties bekle den, begonnen een veertig, vijftig jaar ge leden als arbeider in Palestina te wer ken. Zij schiepen bewust een arbeiden de stand, omdat zij ervan overtuigd wa ren, dat een staat zonder een gezonde Joodse maatschappij er niet zou komen. Hiertoe was het nodig terug te gaan tot die eeuwenoude beroepen van boer en ar beider. Zij legden bewust uiterlijke zeker heden af. Ben Goerion begon na zijn aan komst in Palestina in 1906 als twintigja rige als arbeider in de citrusplantages te werken. Hij heeft, voordat hem enige ja ren later de redactie van een arbeiders krant werd toevertrouwd, in de wijnkel ders en vervolgens als weg- en landarbei der gewerkt. In Israel gaan vele dingen anders dan elders. Ben Goerion en zijn vrienden schie pen bewust een precedent in de geschie denis: zij beijverden zich voor de tot standkoming van een arbeidersklasse, pas later werden de socialistische arbeiders bewegingen gevox-md. Dit in tegenstelling met andere landen, waar het socialisme ontstond als een belofte en remedie tegen de sedert eeuwen in behoeftige omstandig heden levende arbeidersklasse. Ben Goe rion heeft herhaaldelijk, ook ais politieke icider, niet geschroomd precedenten te scheppen, overtuigd als hij steeds is ge weest, dat een praktisch idealisme ge boren uit de historisch gevoelde noodzaak een eigen nationaal tehuis te verwezenlij ken vanzelfsprekend niet de geijkte pa den van vorige generaties kan volgen. Als redacteur van het eerste arbeiders dagblad in Palestina tekende de uit Rus land geïmmigreerde en in Plonsk (Polen) geboren David Green met de naam Ben Goerion, een der Joodse verzetshelden te gen de Romeinen. Te zamen met zijn boezemvriend, de huidige president van Israel, Ben Zwi, ging Ben Goerion in Sa- loniki Turks recht studeren, daar hij meende dat een diepere kennis van de Turkse wetgeving destijds noodzakelijk was. Kort nadat zij beiden voor een kor te vakantie in 1915 terugkeerden, werden zij gevangen genomen en door de Turkse overheid uit Palestina verbannen. Men ging er, terecht, van uit, dat hun invloed onder de Joodse kolonisten te groot was. Toen beiden na enige omzwervingen in Amerika aankwamen, wisten zij precies waarin hun taak lag: vorming van een sterke pioniersbeweging in Amerika en vorming van een Joodse brigade. Na een korte militaire trainingsperiode keerde Ben Goerion als vrijwilliger en korporaal in het Britse leger terug onder generaal Allenby, die de Turken uit Palestina ver dreef. Van zijn terugkeer af heeft Ben Goerion tot de politieke leiders van de Joodse bevolkingsgroep in Palestina be hoord. Gedurende de laatste twee decen nia concentreert hij een door sommigen niet ongevaarlijk geachte macht en be voegdheden in eigen hand. Schept de premier hiermede niet een gevaarlijk precedent voor de jonge, demo cratische staat vragen velen zich af, die weten, dat een groot percentage der nieuw-aangekomenen afkomstig is uit lan den achter het ijzeren gordijn of uit de Arabische wereld, waar de immigranten nooit met een democratisch staatsbestel in aanraking kwamen. Wanneer Ben Goe rion hierop gewezen wordt dan luidt zijn antwoord dat de veiligheid van de staat dit van hem eist. En bij deze toestand tussen oorlog en vrede legt de Israeli zich neer. Men vergeeft hem trouwens veel omdat hij zijn impulsieve aard en sterke emo ties kan bedwingen en dan met durf en sterke realiteitszin, op een eerder geno men besluit kan terugkeren, zelfs indien MADRID (UPI) De Spaanse staats leider generaal Franco en premier Sala zar van Portugal zijn in hun hoofdsteden teruggekeerd van een tweedaagse ontmoe ting in de grensstad Merida. Volgens een in Madrid uitgegeven communiqué zijn de gevoerde besprekingen verlopen in een sfeer van volmaakt begrip en een maxi mum aan hartelijkheid. Over de aard van de besprekingen werd niets losgelaten. Men meent te weten dat Franco en Sala zar hebben gesproken over Spanje's toe komstige rol in de Noordatlantische Ver dragsorganisatie en over de problemen waarmee Spanje en Portugal zich in Afri ka geconfronteerd zien. dit zijn populariteit kan schaden. Deze persoonlijke moed verstevigt voortdurend bij zijn kiezerskorps het vertrouwen in het regime van „de ouwe". Israels jeugd vertoont een gezonde op standigheid tegcnoA'er de politieke macht en strijdleuzen van de oudere generatie. Echter in „de ouwe", zoals velen hem met vertedering en bewondering noemen, erkent de jeugd niet de vertegenwoordi ger van een oudere generatie. Hierin ligt tevens de grote verdienste van Ben Goe rion, namelijk dat hij aan de idealen van de Israëlische jeugd herhaaldelijk vorm en uitdrukking kan geven. Op het vliegveld te Lydda hebben wij deze nationale affectie voor Israels pre mier gevoeld. Men volgde hem toen hij de buitenlandse diplomaten de hand druk te en men verheugde zich over de eerste foto's van Ben Goerion's aankomst te Pa rijs en Brussel in een stemmig costuum afscheid. Hij heft ze op kust ze zet compleet met das. Van zijn kleinkinderen ze neer en loopt weer terug naar de nam de premier nog eens extra hartelijk baby, die beduusd door zoveel microfoons en fotografen haar grootvader een af- scheidskusje weigerde. Dan volgt weer het officiële gedeelte. Ben Goerion leest zijn verklaring voor en de premier zou zichzelf niet zijn, in dien in de geschreven tekst geen veran deringen komen. Deze brengt hij bijvoor beeld aan bij de passage over Nederland, waar hij begint met de woorden: „Deze vrijheidslievende natie" en volgt dan nauwgezet de tekst: „De ijver en vlijt van het Nederlandse volk, werden een schit terend voorbeeld voor alle naties en de buitenlandse politiek van dit volk werd altijd geleid door het sterke gevoel van rechtvaardigheid en internationale plichts betrachting". Na zijn afscheidsgroet voor de omrin genden en aan de radio luisterende natie, stijgt er geen applaus op te Lydda. Het publiek lijkt gevangen in zijn eigen emo ties. Kort daarop volgt ontspannen een massaal gelach: met forse sprongen, uit dagend en vol bravoure, rent Israels vi tale 73-jarige staatsman, met twee treden tegelijk, de trappen op naar de ingang van het vliegtuig. Jongensachtig wacht hij daar op zijn echtgenote en klein gevolg. „Nog altijd even wild, maar toch een groot man" is het commentaar van een soldaat, die evenals zovelen in hun pre mier en minister van Defensie de ver persoonlijking zien van oud en nieuw Is rael. GEN (ANTP) Blijkbaar geïnspireerd door de ontvoering van het zoontje van de Franse industrieel Peugeot hebben drie werkloze Gentenaren deze week getracht een vader van vier kinderen 150.000 Bel gische frank af te persen. Zij hadden ge dreigd, dat het met twee kinderen „slecht zou aflopen" indien de vader niet het be drag van 11.250 gulden zou verstrekken. De politie werd gewaarschuwd. De vader ging in op het voorstel, dat het geld in zijn winkel zou worden afgehaald. De man die het pakje kwam afhalen werd gear resteerd. De eigenlijke daders bleken twee werk lozen te zijn, die spoedig bekenden. De af haler van het geld zou tweeduizend frank voor zijn opdracht krijgen. Het is nog niet bekend in hoeverre hij verder bij de zaak is betrokken. BEIROET (UPI) Uit de uitslagen van de algemene verkiezingen in Libanon blijkt duidelijk een afwijzing van de pro- westelijke politici ten gunste van de man nen die een leidende rol speelden in de opstand van 1958. Tot dusver is tweederde van het parlement gekozen, de rest zal de twee volgende zondagen worden geko zen. De Libanezen lijken voornemens te zijn het voorbeeld van de Verenigde Arabische Republiek te volgen en een politiek van „positieve neutraliteit" te gaan voeren. De uitslagen tonen opvallende overwin ningen zowel voor de voormalige premier Saeb Salam als voor de contra-revolutio naire leider Pierre Gemayel. Salam werd gekozen door een Islamitisch district en Gemayel door een, dat merendeels door Christenen wordt bewoond. Ex-premier Sami Es Solh, met zijn 84 jaar de oudste kandidaat, werd in Beiroet verslagen door zijn jeugdige tegenstander Adnan Al Hakim, een uitgesproken tegen stander van de westelijke politie SLEESWIJK (Reuter/UPI) De poli tie heeft te Sleeswijk in West-Duits- land het gemeenteraadslid Fellenz gear resteerd op verdenking van deelneming aan terechtstelling van Joden in 1942 in de buurt van Krakau in Polen. Hij was lid van de „Vrije Democratische Partij" Een woordvoerder van de politie zei dat Fellenz stafchef is geweest van een een heid die verantwoordelijk zou zijn voor massamoorden op Joden in het gebied van Krakau. Fellenz heeft zich, nadat de politie hem op de hielen zat, zelf aangegeven. Hij had zich de laatste jaren oezig gehouden met het bevorderen van de internationale vriendschap. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Het enige Nederlandse lid van een stu diecommissie uit het Europese parlement, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, heeft ons de dag na zijn terugkeer van een verkenningsreis naar de met de Euro pese gemeenschap geassocieerde gebieden in Oost-Afrika een en ander verteld over zijn bevindingen. Het belangrijkste land dat bezocht werd was Madagaskai-, zo groot als Frankrijk en de Benelux samen, zeer vruchtbaar en Advertentie (Van onze correspondente in Israel) De Jeruzalcmse woning van het echt paar Ben Goerion bevindt zich in een rus tige villabuurt, waar de bomen en huizen ouder zijn dan de staat Israel. Voor één van deze villa's staat een politie-agcnt, aan de binnenkant van het tuinhek voor de bescheiden ambtswoning van David Ben Goerion. Het is een der drie woningen waar Paula, zijn echtgenote, de scepter zwaait. Enige dagen per week slechts werkt de premier te Jeruzalem en ont vangt hij in zijn ambtswoning de officiële gasten en vrienden van zijn bijbelstudie groep. De overige dagen woont het echt paar in Tel Aviv, waar hun familiewoning staat en Ben Goerion overdag in zijn werkkamer in het ministerie van Defensie te vinden is. Wanneer zij maar enigszins kunnen, ke ren de Ben Goerions echter terug naar hun barakkenwoning in de kibboets Sde Boker, een van die verafgelegen plekjes in de Negeb-woestijn, waar de natuur dreigend en liefdeloos is en het woestijn zand mens en dier dagelijks onbarmhar tig geselt. Steeds trekt Paula met David mee. In ieder huis heerst die sfeer van rust en gezelligheid, die uitdrukking van Paula Ben Goerions volledige toewijding voor haar echtgenoot. Het is een haast onmogelijke taak, Pau la voor een vraaggesprek te ontmoeten. „Het is voor mij voldoende, dat ik de vrouw ben van Ben Goerion. Ik behoef niet ook nog de echtgenote van Israels pre mier te zijn. Van dit soort publiciteit houd ik niet". Zij zélf heeft met deze formule ring het beste, haar grote toewijding voor haar echtgenoot en haar gezin, geken schetst. Enige dagen voor hun beider vertrek naar Europa ging het tuinhek voor mij open en liep ik bewonderend door de geu rende en bloeiende bloementuin der Ben Goerions, waar geen tiuni-n:^ te pas komt. Paula ontvangt ons in ha r - nr zit- slaapkamer. Boven de canapé hangt een gx-oot. portoet van Ben Goerion en pro fiel. Op de boekenkast staan oude foto's van het gezin Ben Goerion en voordat ik goed en wel zit, besef ik, dat heel de ka mer vol is van Ben Goerion, zoals heel het huis ingericht schijnt te zijn om hem, Paula's echtgenoot, volkomen rust en ont spanning te geven. „Waarom is dat vraaggesprek met mij eigenlijk zo nodig?", „Omdat u zo'n gro te plaats in het leven van Ben Goerion inneemt". „Een mooie zin voor boven aan een artikel, maar veel meer kopij zit er niet in". Het valt nogal mee. Als men eenmaal haar heiligdom is binnengetreden, dan blijft de hartelijke aard van Paula niet lang verborgen, evenmin als haar zin voor humor. De levensgeschiedenis van Paula is van het ogenblik af, dat zij als 23-jarig meisje in 1915 de dertigjarige David in Amerika ontmoette, tamelijk gelijk aan die van haar echtgenoot. Toen het uit een Russisch milieu komende meisje aan de uit Palestina verbannen immigrant werd voorgesteld, maakte Ben Goex-ion eigenlijk weinig indruk op haar „Hij was een kleine niet bepaald een mooie man en ik voelde niets voor het zionisme", maar het duurde niet lang „of ik begreep de uit zonderlijke kwaliteit van deze jongeman". Van hun huwelijk af heeft Paula de grilligheden van het lot aanvaax-d. „Mijn man vocht in 1917 als soldaat in Palestina toen onze eerste in Amerika werd geboren. Mijn familie en vx'ienden waren allen zeer tegen mijn huwelijk met deze voor hen irreële idealist, die mij nooit die bui-- gei'lijke zekerheden zou kunnen bieden, die zij mij van harte gunden". Hun twee de, een zoon, werd in Londen geboren, „Maar toen was ik al een echte zionist", voegt Paula er glimlachend aan toe. „Waarom?". „Omdat ik met mijn man meegereisd was naar Polen om zijn ouders te bezoeken. Toen ik voor het eerst de ellende en beslotenheid van een ghetto zag, kon ik Ben Goerions ideaal een stei'ke soevex-eine Joodse staat ten volle begrijpen". Met ditzelfde begrip voor zijn idealen volgde Paula haar echtgenoot, toen hij in 1953 besloot zich uit het politieke leven Paula Ben Goerion. terug te trekken in de pionierskolonie, diep in het hart van de woestijn. „Ben Goerion wilde destijds de jeugd een voor- beeld stellen. Ik weet niet of hem dit ge lukt is. Ik kan u wel toevertx-ouwen, dat ik hete tranen gehuild heb uit wanhoop, toen ik deze armzalige plaats, de nederig ste nederzetting in het land, zag. Geen elektx-iciteit, weinig water en meer zand dan vet in het eten in die wax-me houten bax-ak, die onze gemeenschappelijke eet zaal was. Maar waar Ben Goeinon wil dat ik meetx-ek, volg ik hem". Overal waar de vei'bazend vitale Ben Goerion heentrekt moét Paula wel mee, want alléén dan kan men gei'ust zijn. Zij is de enige die hem weet af te remmen en in haar huis waar dan ook, te Jeru zalem, Tel Aviv of Sde Bokex*, werd het mooiste en grootste vertx-ek, Ben Goerions studeei-kamer, door haar persoonlijk inge richt. Hier, te midden van zijn geliefde boeken en in de huiselijke sfeer, kan de grote man in korte rustpauzen, zijn men selijke batterij ten volle hex'vullen. Bijzonder ongaarne laat mevrouw Ben Goerion zich officieel aanspreken. Het liefst heeft zij het, indien haar vrienden en kexinissen haar gewoonweg Paula noe men. Met gx-ote dankbaarheid beseffen de Israeli's Paula's belangrijke taak. Want het is voor een ieder duidelijk, dat slechts door haar toewijding en waak zaamheid, hun 73-jarige premier zijn merkwaardige lichamelijke vitaliteit en geestelijke spankx-acht heeft behouden. politiek boeiend. De Madagasken voelen zich in het geheel niet vei-want met het Afrikaanse continent en veel meer met de Maleise gebieden van Zuidoost-Azië. De tegenstellingen, vooral in ontwikkeling, tussen de bewoners van de kustgebieden en de zeer intelligente Hova's, die op de hooggelegen plateaus van het binnenland leven, wil men zo snel mogelijk doen ver dwijnen. De Madagasken voelen vrij sterk de dreiging van een mogelijke Chinese communistische invasie, omdat hun eiland een springplank vormt voor de verovering van Afrika, waarvan het door de vijfhon- dex'd kilometer brede straat van Mozam bique gescheiden wordt. De Franse super visie is er feitelijk reeds verdwenen. De regering is in handen van socialisten, de oppositie wordt gevormd door met het communisme sympathiserenden en de over wegend protestantse Hova's die hun be voorrechte positie in gevaar achten. De economische ontwikkeling wordt bemoei lijkt door de enox-me afstanden. Vast staat dat Madagaskar de band met de E.E.G. ook na de ophanden zijnde zelfstandigheid wil handhaven. Minder zeker is dat nog ten aanzien van Somalia, het vroegere Italiaanse Somali- land, dat binnenkort tegelijkertijd met Brits Somaliland zelfstandig zal worden en daarmee één staat zal gaan vormen. Voor Somalia is een aparte plaats in het E.E.G.-verdrag ingeruimd, omdat het geen „moederland" heeft, waarmee het volgens het protocol voor de geassocieerde gebieden bijzondere banden zou moeten onderhouden. Na de nederlaag van de Italianen werd het gebied onder beheer van de Verenigde Naties gesteld. De verhouding met de Italianen, die uiteraard belangrijke posities in So malia bleven bekleden, is echter zeer goed. Over de associatie met de Euro- markt willen de Somali's zich liever niet uitspreken. Hun gereserveerdheid moet mede worden toegeschreven aan de omstandigheid dat Brits Somaliland deel uitmaakt van het Gemenebest, dat de mo gelijkheid van aansluiting daai-bij even eens heeft opengehouden. Overigens gaan de Somali's naar de smaak van jhr. Van der Goes wat te veel op in hun droom van een groter Somalia, dat ook een deel van Kenya, de Ethiopische px-ovincie Oga- den en Frans Somaliland zou moeten om vatten. Ten aanzien van de twee kleinste gebie den welke bezocht werden, valt weinig te zeggen. Het Franse eiland Réunion, zo groot als Overijsel, is een departement van het Franse moederland en een andere oplossing is voor dit kleine, economisch zwakke gebied zonder autochtone bevol king ook moeilijk denkbaar. Wat de toe komst van de snikhete Franse vrijhaven Djiboeti aan de Rode Zee betreft, kan men het beste denken aan" een Honkong voor Oost-Afrika. De vrije inwisselbaar heid van alle mogelijke geldsoox-ten is er nu al haast onvoorstelbaar-. Tenslotte liet jhr. Van der Goes een wat critisch geluid heen ten aanzien van de betrekkelijk geringe belangstelling van het Nedex-landse bedrijfsleven voor deze zo nauw met de Eux-omarkt verbonden ge bieden. „Er kan nog veel meer gebeuren dan het exporteren van bier", zo zei hij. Wel px-ees hij het werk van de Nederland se Grontmij op Madagaskar. Hij vroeg zich echter af waarom daar geen em plooi wordt gezocht voor de uit Indonesië gekomen deskundigen op het gebied van de tropische landbouw, terwijl ook voor de Nederlandse water-bouw ginds veel te doen valt. MADRID, (Reuter) Achttien Cata lanen, die beschuldigd worden van aan sporing tot opstand omdat zij hebben deelgenomen aan „de nationale protest dag" van 18 juni 1959, zijn voor een mili taire rechtbank te Madrid verschenen. De openbare aanklager eiste twaalf jaar gevangenisstraf tegen de drie hoofdbe- klaagden en gevangenisstraffen van drie tot negen jaar tegen de anderen. De be klaagden hebben verklaard op 18 juni 1959 gestaakt te hebben om te protesteren tegen de ontoereikendheid der lonen in Spanje en niet om politieke i"edenen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5