TAXI 1300ÖE Industrie in Noordholland nam slechts in geringe mate toe Haarlemmer maakte misbruik van meeleven met invaliden Renault Pauphine GARAGE DEN HOUT 120 liter 398 - Luxe Compressor Koelkasten Ambachtelijke bedrijven groeiden uit tot industriële ondernemingen In half jaar duizenden guldens verspeeld aan gokautomaten Het nieuwste programma van de Heemsteedse Kunstkring Zes jaar voor moord op „Tijger-Annie" VAT Einde promotiewedstrij den van de KNSB ^^Brieven aan de redactie OVERZICHT VAN TIEN JAAR Burgerlijke Stand van Haarlem H. M. van Unen overleden Voetbalwedstrijd ten bate van evangelisatiewerk Lemaire en Beumer Poppentheater Merlijn komt in Vleeshal Schaakstrijd om de Noordhollandse beker Verdachte maakte winst van 242 percent Riethoff de snelste in massasprint C. M. Gehrels overleden Houtworm? (Boktor) „Cywerex H 2 Eerste zomerbridgedrive in Zandvoort Politie onderzoekt aantal winkeldiefstallen niet voor iedereen Nieuwe indeling bekend Theater Monopole gaat in andere handen over WOENSDAG 2 2 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wat betreft het aantal werknemers is de industriële ontwikkeling in Noordholland in de laatste tien jaar ten achter gebleven bij die elders in ons land, waar de toeneming van het aantal werknemers relatief sneller is gegaan dan in Noordholland. Werkten er in 1950 ongeveer 168.000 per sonen in de Noordhollandse industrie, tien jaar later was dit aantal slechts toegenomen tot 174.000. Dit betekent een groei van slechts 4 percent, tegen over een bevolkingstoename van 1.847.000 tot 2.038.000, of 10 percent Deze cijfers zijn te lezen in een overzicht van de industriële ontwikke ling van Noordholland in de jaren 1950-1960, samengesteld door de Econo- misch-Technologische Dienst voor Noordholland. Gemeten naar ander maatstaven heeft de industrie in Noordholland echter een belangirjke vlucht genomen. Gezien naar de aard van de be drijven, produkten, produktie-methode en de mate waarin de bedrijven zijn gemechaniseerd en de gemiddelde grootte der ondernemingen is toegenomen blijkt dat een groot aantal bedrijven in de provincie hun ambachtelijk karakter hebben verloren en zijn uitgebreid tot werkelijk industriële ondernemingen Hoewel er geen goed vergelijkbare cij fers zijn voor de gemiddelde arbeidsbezet- ting per bedrijf kan aangenomen worden, dat het gemiddelde aantal arbeiders per bedrijf iets is toegenomen, hetgeen als een ontwikkeling in gunstige zin van de Noord hollandse industrie kan worden be schouwd. Een ander facet van de industriële ont wikkeling wordt gevormd door de concen tratie, die blijkt uit de geringe toeneming die het aantal industriële ondernemingen heeft ondergaan. Veelal is deze concen tratie ontstaan door omstandigheden bui ten de wil van de ondernemer, hoewel de neiging tot samenwerking van grotere on dernemingen, ontstaan door de totstand koming van de Europese Economische Gemeenschap, een rol speelt. Een voorbeeld van dergelijke industrië le combinaties is onder meer n.v. Werk spoor in Amsterdam, die is gefusioneerd met de te Hengelo gevestigde n.v. Gebr. Stork's Machinefabrieken, waartoe reeds Storks Apparatenfabriek in Amsterdam en de n.v. Stork Hijsch, werf Conrad te Haar lem behoorden. Tot deze combinatie is la ter ook de n.v. Koninklijke Wagonfabriek Beijnes in Beverwijk toegetreden. Tot. de gebieden, die in de laatste tien jaar in Noordholland een grote industriële groei hebben doorgemaakt behoren onder meer de IJmond (het sterkst gegroeid) en de Haarlemmermeer waar in Nieuw Ven nep is gevestigd de n.v. Vicon, het bedrijf dat onlangs de Koning Willem I prijs van de Vereniging Nederlands Fabrikaat heeft verworven, ten teken dat dit bedrijf in Nederland op regionaal niveau de meest merkwaardige uitbreiding heeft onder gaan. Haarlemse Industrie In Haarlem ontwikkelde de industrie zich geleidelijk. Het nieuwe industrieter rein is reeds voor een gedeelte volge bouwd. Er hebben zich enige bedrijven uit de binnenstad van Haarlem gevestigd, evenals enkele ondernemingen van elders. Industrieën, die in Haarlem en omge ving zijn gevestigd, hebben de afgelopen tien jaar een grote ontwikkeling doorge maakt. Landelijk bezien bijvoorbeeld heeft de pharmaceutische industrie waarvan ve le bedrijven in Haarlem zijn gevestigd haar export verzesvoudigd. In dezelfde pe- Advertentie BEVALLEN van een zoon, 20 juni: E. HalsteinWijma; G. G. M. Sijmens— Scheuten; M. StevensSpijkerman; J. M. van DansikVan Slooten; P. C. Selie Lagerweij; G. J. Conijn—Van Beek; J. A. KapteijnCastien; 21 juni: P. van der Erf Smolenaars. BEVALLEN van een dochter, 18 juni: N. van DijkVan Toor; 19 juni: M. E. Buckens—Van der Reep; 20 juni: A. E. van MusscherBalder; G. G. M. Sijmens Scheuten; M. C. KuiperEngelkamp; H. EversDe..Jager; 21 juni: M. M. V. Maer- tan—Roos; E. E. J. M. de Haan—Van Baars; J. SmeltFokkert. ONDERTROUWD. 21 juni: C. Eijskoot en M. W. Groes; H. Soellaart en E. van Eis; J. Zitman en G. Leemans; F. G. Groot en A. J. Dinkla; A. Braakman en N. J. F. P. van Asselt. OVERLEDEN, 18 juni: J. J. Assendelft, 86 j., Kamperlaan; 19 juni: G. van Scher- penzeel, 81 j., Gasthuisvest; B. J. Wild schut, 96 j., Schreveliusstraat; H. B. Ch. Kruisdijk, 53 j., Haitsma Mulierstraat; A. H. J. Velu, 36 j., Kamperlaan; M. van den Berg, 67 j., Gasthuisvest; H. M. van Unen, 84 j., Hazepaterslaan; 20 juni: J. W. van Kor del aar. 84 j., Hazepaterslaan; A. M. Mipkels, 57 j., Kamperlaan; E. Admiraal- Mosselman, 67 j., Oosterhoutlaan. GEHUWD, 21 juni: B. A. Ran en Th. G. H. van Urn; D. van Es en M. Ch. Smits; C. H. Scheffer en E. Willemsen. riode is de binnenlandse omzet verdrie voudigd. In 1949 waren er 63 bedrijven met meer dan tien man personeel. Tien jaar later waren dit er 74. De totale omzet ver toonde in deze periode echter een groei van 66 miljoen tot 274 miljoen gulden, waarvan de export respectievelijk 25 mil joen en 151 miljoen gulden vertegenwoor digt. Het aantal werknemers onder wel ke zich vele hoog gekwalificeerden bevin den steeg van 5.142 tot 7.716. Er wordt wel eens geklaagd dat de pharmaceuti sche industrie de neiging heeft de marges wat al te hoog te stellen. Daar tegenover staat echter dat het ontwikkelen van nieu we produkten schatten geld kost, geld dat ten algemene nutte wordt uitgegeven. Wat de tricot- en kousenindustrie be treft wordt opgemerkt dat zich hier grote concentraties hebben voorgedaan, onder meer beïnvloed door het wegvallen van overzeese afzetmarkten in Indonesië. De 241 ondernemingen in 1950 liepen dan ook terug tot 160 in 1960. Het aantal werkne mers bleef gehandhaafd op rond 18.500. De metaalindustrie tenslotte heeft zich in een uitzonderlijke grote expansie ver heugd. haar bijdrage tot het nationaal in komen is groter geworden dan die van welke andere bedrijfstak dan ook, terwijl in dezelfde tien jaar het aantal werkne mers met meer dan 100.000 toenam. De omzet nam toe van 2765 miljoen tot ƒ9068 miljoen, hetgeen uitdrukt in percen ten van de gehele Nederlandse industrie een stijging betekent van 22 tot 28 per cent. Het aantal werknemers van de Ko ninklijke Hoogovens verdubbelde in de af gelopen tien jaar tot 13.000. Oud-wethouder van Heemstede Op vierentachtigjarige leeftijd is te Haarlem overleden dc heer H. M. van Unen, oud-wethouder der gemeente Heem stede en vroeger administratief-dirccteur van Werkspoor te Amsterdam. De thans overledene, die in 1876 is ge boren, was aanvankelijk administrateur van Publieke Werken in Amsterdam. In 1913 werd hij benoemd tot directeur van het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtin gen aan de Hembrug en van 1916 tot 1938 was hij werkzaam als administratief-di- recteur van de n.v. Werkspoor te Amster dam. Een groot deel van zijn leven woonde de heer Van Unen in Heemstede en in 1919 werd hij gekozen tot lid van de ge meenteraad ais vertegenwoordiger van de Vrijheidsbond. Tot 1946 maakte hij deel uit van de gemeenteraad en toen in 1939 besloten werd het aantal wethouders van twee tot drie uit te breiden werd hij be noemd tot wethouder. De heer Van Unen beheerde de portefeuille van financiën. In de oorlog legde hij zijn functie neer, maar daarna was hij nog korte tijd wethouder totdat hij zich bij de verkiezingen in 1946 uit het politieke leven terugtrok. De heer Van Unen heeft veel voor de gemeente Heemstede gedaan, niet alleen als raadslid en als wethouder, maar ook als burger. Dat bleek onder meer na de oorlog uit zijn voorzitterschap van de huisvestingscommissie en van de commis sie tot het exploiteren van een zwemin richting en badhuis in Heemstede. Tij dens zijn raadslidmaatschap vervulde hij de functie van voorzitter van de commis sies van financiën en grondbedrijf. Ook heeft de heer Van Unen belangrijk werk verricht voor het Sportfondsenbad in Haarlem. In 1941 werd hij gekozen tot voorzitter en na zestien jaar (1957) trad hij wegens zijn hoge leeftijd af. De vele verdiensten van de heer Van Unen zijn erkend door de benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Vandaag is het stoffelijk overschot in stilte ter aarde besteld op de begraaf plaats te Heemstede. De kerkeraad en het college van collec tanten van de Gereformeerde Kerk van Bloemendaal en hun ambtgenoten van de Gereformeerde Kerk van Haarlem-Noord zullen dinsdagavond 28 juni een voetbal wedstrijd spelen op het EDO-terrein. De wedstrijd, waarvan de baten bestemd zijn voor evangelisatiewerk in de beide ge meenten, begint om kwart over zeven. In Haarlem zal de stichting „Het Jeugdbaken" van de opbrengst profiteren, in Bloemen daal de strandevangelisatie. Advertentie Leidsestraat 28, Amsterdam tel. 32735 Het kleine perzische tapijthuis met de grootste collectie goede Perzische Tapijten Specialiteit: handgeknoopte Smyrna tapijten iedere kleur en afmeting. fiM'M In augustus expositie van historische diorama's Onder auspiciën van de Stichting Haar lems Bloei zal het poppentheater Merlijn van 13 juli tot 31 juli kindervoorstellingen geven in de Vleeshal. Deze voorstellingen geschieden in het kader van de vakantie besteding van de Haarlemse jeugd. Daarna zal de Vleeshal de gehele maand augustus de tentoonstelling van diorama's „Spieghel Histororiael" herbergen. Deze tentoonstelling, die als ondertitel draagt „De wereldgeschiedenis leeft in diorama's", wordt georganiseerd in samenwerking met de samensteller en maker ervan dr. W. G. L. Wieringa, die het aantal diorama's ver geleken bij de vorige expositie enige jaren geleden weer heeft uitgebreid. Het I.Jmuider Kijk Uit en V.V.V. uit Alk maar hebben zich geplaatst in de finale van de strijd om de Noordhollandse schaakbeker. In Andijk slaagde Kijk Uit er in met U/22 A over Schaaklust te zege vieren terwijl V.V.V. in eigen huis tegen Halfweg tot een 22 gelijk spel kwam. De hierop volgende snelschaakpartijen bracht V.V.V. middels een 2V2VA overwinning tevens een plaats in de finale. De finale zal op een datum vast te stellen na onderling overleg worden gespeeld in Alkmaar. De volledige uitslagen van de wedstrij den in de kwartfinales zijn: SchaaklustKijk Uit: 1. J. DekkerG. H. H. C. Maas remise; 2. W. GutterH. v. Niuewenhuizen.O1; 3. B. v. d. BraberA. Kistemaker 14. W H. VriendTj. de Jong 0—1. Totaal V/2—2 'A. V.V.V.Halfweg: 1. P. SeewaldT. Slagt jr. 10; 2- E. G. KayserT. Slagt sr. remise; 3. J. BosP. Roubos 01; 4. R. Pij ningW. Boterman remise. Totaal 22. De Haarlemse recherche heeft op 2 juni een 21-jarige inwoner van Haarlem-Noord gearresteerd, die met hulp van colporteurs sinds augustus van vorig jaar in tientallen gemeenten in Noord- en Zuidholland op grote schaal het publiek zou hebben opge licht met de verkoop van boenwas, zeep en shampoo, waarbij werd gesuggereerd dat deze produkten gemaakt waren door blinden en minder validen en dat ook de opbrengst gedeeltelijk voor deze mensen bestemd was. De jongeman maakte een winst van 242 percent, waarvan hij ge middeld dertig percent aan de colporteurs gaf. In het afgelopen half jaar bereikte hij een bruto omzet van 18.000 Het groot ste deel joeg verdachte er door bij het spelen aan gokautomaten in cafe's. Bij zijn arrestatie had hij een zakelijke schuld van 2500. Als vlag om de lading te dek ken iiad de Haarlemmer een 58-jarige in valide knecht in dienst die de potjes met was en dergelijke vulde. De jongeman liet de colporteurs keurig uitziende legiti matiebewijzen met foto, kantoor en fa- brieksadres en een rood stempel „Minder valide werkplaats Aurora" gebruiken. De ze naam was gefantaseerd. Op 2 juni belde een inwoner van Haar lem de recherche op dat in zijn straat een man met boenwas en zeep colporteer de voor blinden en minder-validen. De po litie trof inderdaad een man aan die ver telde dat hij colporteerde in opdracht van een 21-jarige Haarlemmer. Hij zei dat hij 25 percent van de opbrengst der arti kelen kreeg. Zijn opdrachtgever deed het voorkomen dat hij het geld afdroeg aan de sociale Raad in Haarlem. De Haarlemmer werd gearresteerd en bij het onderzoek bleek dat hij in een werkplaats bij hem thuis potjes met boen was, zeep en shampoo liet vullen door een invalide met een heupafwijking. Hij had colpoi-teurs in dienst en hij bracht deze mensen in zijn auto naar een bepaalde gemeente. Terwijl de colporteurs aan het Advertentie Advertentie Imp. KÖNIG N.V. AMSTERDAM levering via uw handelaar ROTTERDAM ALMELO VENLO De Heemsteedse Kunstkring houdt zijn algemene jaarvergadering op maandag 4 juli in de bovenzaal van het Minerva theater. De agenda vermeldt slechts vijf punten. Na afloop van deze vergadering zal de leden in de grote zaal een film voorstelling worden aangeboden, met als hoofdnummer de kleurenfilm „The Royal Ballet". De hoofdrol wordt hierin vervuld door de ballerina Margot Fonteyn; onder meer soliste iv „Het Zwanenmeer', On- dine" en „De Vuurvogel". Tevens heeft het bestuur van de kunst kring het nieuwe programma voor het winterseizoen 1960-'61 bekendgemaakt. Dit is als volgt samengesteld: Vrijdag 23 september 1960: Openings avond met een concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest, met als so liste Elisabeth Lugt, sopraan. Maandag 19 december 1960: Concert door het Amsterdams Kamermuziekgezel schap. Donderdag 19 januari 1961: Cabaret voorstelling door het ensemble „Tingel- Tangel". Woensdag 8 maart 1961: Voordracht van een nieuwe novelle door Charlotte Kohier. Dinsdag 18 april: Concert door de alt Aafie Heynis en de pianist Johan van de Boogert. Deze avonden worden alle in de grote zaal gegeven. Voor de bovenzaal van het theter vermeldt, het programma vier avonden, die voor de leden gratis toegan kelijk zijn: Vrijdag 9 december 1960: Clavecimbel- concert door Marion van Harreveld. Maandag 6 februari: Pianoconcert door Sas Bunge. Maandag 20 februari 1961: Lezing door Paul Chr. van Westering over „De weder zijdse invloed van jazz en klassieke mu ziek". Maandag 20 maart 1961: Lezing over de moderne schilderkunst door Ewald de Kat. Op een nader te bepalen datum zal in november 1960 het Nederlands Dansthea ter voor de Heemsteedse Kunstkring op treden in de Haarlemse Stadsschouwburg. Bovendien hebben de leden reductie op drie concerten van het Noordhollands Phil harmonisch Orkest, welke dinsdag 14 februari, dinsdag 21 maart en dinsdag 25 april 1961 in het Minerva theater in samenwerking met de kunstkring zullen worden gegeven. Tenslotte zullen in oktober 1960 de Heemsteedse ingezetenen uitgenodigd wor den tot bezoek aan een bijeenkomst, in het Minerva theater, waar Willem Andriessen dan een inleiding zal houden over de schoonheid van de muziek. Des middags houdt de heer Andriessen een dergelijke voordracht voor de leerlingen van de hoogste klassen der Heemsteedse scholen. Het jaarverslag In het jaarverslag van de kunstkring wordt het onlangs overleden bestuurslid, de oud-gemeentesecretaris N. Vos her dacht als een goed vriend van de kunst kring. Het ledental bedroeg per 1 mei 880 leden tegenover 863 aan het einde van het vorig boekjaar. Het aantal abonnementen bleef vrijwel onveranderd, doch het aantal be zoekers van de voorstellingen steeg van 2799 in het seizoen 1959~'60 tot 3760 in het afgelopen siezoen. Tevens wordt in het verslag een kleine contributie-verhoging aangekondigd. De vijfde zomeravondrit van de Haar lemse wielerclub „De Kampioen", die dinsdagavond in het „Van der Aartsport park" in Haarlem werd verreden had een levendig verloop. Ondanks de vele uitloop pogingen, waarbij vooral Wil Blommaert zich bijzonder actief toonde, moest een massale eindsprint tenslotte de beslissing brengen en daarin toonde Eddy Riethoff zich duidelijk de snelste. De uitslag luidde: I. E. Riethoff, de 50 kilometer in 1 uur 20 min. en 18 sec.; 2. H. Peters, 3. A. Ruijs, 4. R. Hendriks, 5. A. Koonings, 6. J. v. d. Horst, 7. G. Fennis, 8. C Jansen, 9 M Bouma, 10 ex aequo: W. Blommaert, A. Deinum, B. Walters en P. Sondorp. Uitslag C-klasse: 1. Handgraaf, 2. W. Wagner 2, 3. Ramakers, 4. Schenk op 1 ronde; 5. W. Wagner 1, 6. Philippo. 7. R. Wagner op 2 ronden; 8. Otte. 9. Schouten. Vanavond (woensdag 22 juni) wordt op het circuit van Zandvoort het clubkam pioenschap lange afstand van „De Kam pioen" gehouden. De start is om half ze ven en de af te leggen afstand bedraagt honderd kilometer. Titelhouder is Piet Steenvoorden uit Heemstede. Advertentie Nauwelijks te geloven, maar wij willen het u bewijzen: Geruisloos en trekken als een 6-cyl. Brandstofverbruik 1 1. op 17 km. Zeer lage afschrijving. Op achterportieren spec, bevei liging voor kinderen. Demonstr. 7.. enige verpl. Prijs: ƒ5650.— Hoofdagentschap Telefoon 12138 Op 53-jarige leeftijd is zondag na een korte ziekte overleden de heer C. M. Geh rels, lid van de gemeenteraad van Haar lemmermeer voor de Anti-Revolutionaire Partij. De heer Gehrels die eigenaar was van een landbouwbedrijf had een brede maat schappelijke belangstelling. Door zijn een voudig en opgewekt karakter heeft hij zich vele vrienden verworven. Als raadslid had hij zitting in de commissie voor de ge- meentefinanciën. In het kerkelijk leven heeft hij zich gedurende vele jaren ver dienstelijk gemaakt als diaken van de Ge reformeerde kerk in Halfweg en als lid van verscheidene commissies. Onder meer maakte hij deel uit van de commissie van beheer. De begrafenis heeft vanmiddag op de beraafplaats in Zwanenburg plaats gehad. werk waren, wachtte de Haarlemmer in een café. Hij colporteerde zelf niet. Hij zorgde voor de aflevering van hetgeen be steld werd en inde het geld. Advertentie Goedgeefs publick Een groot deel van het publiek bleek bereid te zijn de artikelen te bestellen en veel hogere prijzen te betalen dan in een winkel, omdat het meende dat de op brengst ten goede kwam aan mindervali- den. De Haarlemmer maakte 242 percent winst, waarvan hij gemiddeld 30 percent aan de colporteurs gaf. De rest hield hij voor zichzelf. Van één der colporteurs is bekend dat hij in tien weken tijd een pro visie van 2250 toucheerde. Sommige we ken werkte de jongeman me' vijf of zeven colporteurs en maakte dan een omzet van omstreeks drieduizend gulden. Op de keurig verzorgde legitimatiebewij zen stond behalve een foto, een handteke ning en de vermelding „minder valide werkplaats Aurora", de mededeling dat „de houder zich verplicht zich strikt te zullen houden aan de gestelde voorwaar den op straffe van aangifte bij de justi tie". Inmiddels is een deel van de inventaris van de werkplaats door de leveranciers teruggenomen, omdat de koopsom nog niet is betaald. Verdachte heeft nagenoeg al het ontvangen geld vergokt. Bij zijn arrestatie had hij zelfs een schuld van 2500.-. Hij heeft zich ook niet ontzien, toen zijn invalide knecht ziek werd, het zieken geld, een bedrag van 152.- in zijn zak te steken. Met de grootste moeite heeft de knecht later 108.- van de Haarlemmer losgekregen. De jongeman zal terecht staan wegens verduistering, oplichting, oneerlijke me dedinging, overtreding prijsvormingsbe- sluit 1941 (tegen het onmaatschappelijk verhogen van prijzen), de prijsopdrijvings en hamsterwet en de wet die het voeren van een voor het publiek misleidende han delsnaam verbiedt. De Haarlemse politie voegde aan haar mededelingen over deze oplichtingszaak toe de indruk te hebben dat het publiek in het algemeen de legitimatiekaarten van colporteurs niet nauwkeurig bekijkt. In het bovengenoemde geval klonk de in houd van de kaarten veel te mooi, aldus de politie. Het is raadzaam dat het pu bliek in gei/allen dat het dc op de kaarten vermelde naam van de instelling niet kent of vertrouwt, de politie op te hellen. Deze kan in bepaalde gevallen inlichtin gen verschaffen over de aard van dc in stelling en onmiddellijk maatregelen nemen als het om een malafide instelling gaat. De Rotterdamse rechtbank heeft een 20- iarige zeeman uit Rotterdam wegens mis handeling, de dood tengevolge hebbende veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. Op 11 februari heeft de zeeman de onge veer dertigjarige „Tijger-Annie'' in een hotelkamer door wurging om het leven ge bracht. Ruim twee maanden later bekende de jongeman, die meermalen was veroor deeld, zijn euveldaad tegenover de politie, die hem had gearresteerd onder verden king van een inbraak, waarbij hij enkele honderden guldens had gestolen. Voor deze diefstal kreeg hij nog een jarr gevangenis straf. Advertentie Geaarand. vernietiging met Inl. bi.i Imp. „COVELINE" Gcd. Oudegracht 95 - Tel. 16507 Onder leiding van de heer Joh. Fabel is dinsdagavond in hotel Keur te Zandvoort de eerste bridgedrive voor badgasten en in woners gehouden, georganiseerd door de Zandvoortse Bridgeclub met als inzet de „Keur-wisselbeker". Zestig koppels, ver deeld over zes lijnen, namen aan de strijd deel. De beker, die het vorig jaar in het bezit kwam van de familie Hafkenscheidt. ging thans naar het koppel mevrouw Van dei- Laanheer Van der Midden, die het hoog ste percentage behaalden, n.l. 68.06. De uitslagen waren: A lijn: 1. Gebrs. Tabbers 60 punten, 2. heren SchutteWinters 60 p. B lijn: 1. familie Meijer 65 '4 p., 2. en 3. dames ZurcherBakker en benekamp— Meijer 61 punten. C lijn: 1. heren KuenenRoodt 66 pun ten, 2. dames BielerDaniëls 63 punten. D lijn: 1. mevrouw Van der Laanheer Van der Midden 73 punt. 2. dames Ber- rierHagen 68 punten. E lijn: 1. dames Van der VlietVan dei- Zaal 64 punt, 2. familie Lieverse 63'/« p. F lijn: 1. dames BerkhoutVan der Werff 68'/a punt, 2. familie Quirijns 63 pnt. In een tuin aan de Kostverlorenstraat in Zandvoort werd een grote weekendtas ge vonden door de Zandvoortse politie, waar in vele waardevolle goederen aanwezig bleken te zijn. De recherche stelde een on derzoek in waarbij bleek, dat deze goede ren bij plaatselijke winkeliers waren ge stolen. Naar de daders wordt thans ijverig gespeurd. In verband hiermede waar schuwt de Zandvoortse politie de winke liers extra oplettend te zijn en de goede ren zo min mogelijk „voor het grijpen te leggen". Advertentie i maar alleen voor de man, die weet- wat hij wil en een goede smaak heeft. TEL. 51432 H O N D O N G 3ULIANAPARK 36 FINEST SCOTCH WHISKY De promotiewedstrijden tussen de kam pioenen der onderbonden van de Ko ninklijke Nederlandse Schaakbond zijn ge speeld. Daarmee is ook bekend geworden welke verenigingen komend seizoen deel zullen uitmaken van de 2e klasse der K. N. S. B. Aangezien alle beslissingen gevallen zijn heeft de wedstrijdleider meteen kun nen overgaan tot de indeling voor het sei zoen 1960/61. Voor de verenigingen uit Haarlem en omgeving is in feite slechts de tweede klasse B van belang. Hierin treffen wij de beide Haarlemse vertegenwoordigers V.H.S. en Het Oosten aan. Het lijkt erop dat beide clubs een vooraanstaande rol zullen gaan spelen, waarbij het zojuist uit de eerste klasse gedegradeerde V.H.S. fa voriet voor het kampioenschap is. De uitslagen van de promotiewedstrijden zijn: Groep A: SneekLasker 37, Esgoo II— Wageningen 2>A—6V2, Lasker—Esgoo II 73, WageningenSneek 73. Lasker (Groningen) en Wageningen pro moveren. Groep B: V.A.S. IIIHet Oosten 6V2-3Vi, Het Oosten—Zeist 6'A— ZA, Zeist—V.A.S. III 2—8. V.A.S. III (A'dam) en Het Oosten (Haarlem) promoveren. Groep C: CentrumL.S.G. II 37, N.R.S.V.—Centrum 3A.—6A, L.S.G. II— N.R.S.V. 31 26 AL.S.G. II (Leiden) en N.R.S.V. (R'dam) promoveren. Groep D: Philips IIVlissingen 3 A6 A, Kerkrade—Philips II 31/»—6 A, Vlissingen Kerkrade 5A4!/.. Vlissingen en Phi lips II promoveren. Indeling seizoen 19601961: Hoofdklasse: V.A.S. I en II (A'dam); V.V.G.A.; A.S.C. (beiden Amsterdam); Rot terdam, Spangen (Rotterdam),. Philidor (Leeuwarden) en Eindhoven. Eerste klasse. Afd. A: Staunton (Gron.), Zwolle, S.M.B. (Nijmegen), Amersfoort. Hilversum, B.S.G. (Bussum), Utrecht, De Dom (Utrecht). Afd. B: A.S.C. II (A'dam). LSC. (Leiden). R.S.C., D.D., H. Chr. S.V. (allen Den Haag), Spangen II (R'dam), Dordrecht en Eind hoven II. Tweede klasse. Afd. A: Unitas (Gron.), Esgoo (Enschede), Hengelo, Zutphen. Apel doorn, Wageningen, Staunton II, Lasker (beiden Groningen). Afd. B: V.H.S., Het Oosten (beiden Haarlem), Zaandam. De Pion, A.S.V.U., Watergraafsmeer, V.A.S. III (allen Amsterdam) en B.S.G. II (Bussum). - Afd. C: Philidor, L.S.C. II (beiden Leiden), D.D. II Moerwijk, H. Chr. S.V. (allen Den Haag), Vios (Rijswijk), Rotterdam II en N.R.S.V. (R'dam). Afd. D: A.S.V: (Arn hem), O.S.V. (Oss), H.S.V. (Den Bosch), De Pion, Philips I en II (allen Eindhoven), Max Eu we (Breda) en Vlissingen. Met ingang van 1 jpuli zal de directie van het theater Monopole aan het Stations plein in Zandvoort in andere handen over gaan. De gebroeders Koper, die thans de directie voeren, hebben het gebouw voor een aantal jaren verpacht aan de directie van het Frans Halstheater in Haarlem. Het ligt in de bedoeling voorlopig nog wel films te blijven draaien, doch wat de verdere toekomst betreft zijn nog geen be sluiten genomen. Wel bestaan plannen hel interieur van het theater ingrijpend te wijzigen. Advertentie VINOBASIS N.V. - AMSTERDAM (Verkort weergegeven) De boeiende discussie in uw blad pro en contra het vreemdelingenbezoek heb ik met interesse gevolgd. Conclusie: er is één punt waar alles om draait en dat is, naar ik meen, inderdaad een misver stand van de V.V.V.'s. Zij denken dat ze er zijn om vreemdelingen te lokken. Dat is niet zo. Ze zijn er om het de vreem delingen (die eigener beweging naar hier komen) zo comfortabel mogelijk te ma ken. En omdat dit misverstaan wordt, leggen tal van V.V.V.'s en gemeentebe sturen zich toe op propaganda met affi ches en bloemenmeisjes en wat al niet naar het buitenland te sturen, maar ze vergeten hotels te bouwen! R. v. d. B. Water in de Sahara. Het water dat thans de Sahara nieuwe oasen schenkt komt niet uit het Albienne gebergte, noch uit het Albiennemeer, want die bestaan niet. De „nappe albienne" is geen meer. geen gebergte maar een waterhoudende laag (zanden e.d.) uit het Albien, een éta ge van het Krijt. Het is een tekort van onze woordenboeken dat de vertaling: nappe: laag, dek, niet genoemd wordt. Maar Ritchie Calder heeft in de Engelse versie van het artikel, dat u afdrukt in Erbij van 19 juni uitdrukkelijk op het misverstand van het „onderaardse meer" gewezen. Dr. W. J. JONG

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7