LANGWEER (4) .Raadsel voor de slieriff Tip voor een trip: PANDA EN DE LIJFWACHTERS Vreemde dingen in liet kabonterdorp Verschijning van Week blad T.V. thans gestaakt ^"Hoe is het oi.tstaan?^ J 9 De N.T.S. en het Holland Festival Geen Eurovisie-uitzending uit Londen De radio geeft donderdag T elévisie progr anima Voor geen geld B.B.C .-primeur met boksreportage Het actiecomité van ontevreden A VRO-leden TEIL, 60643 Promotor van kruiswoord puzzel in V.S. overleden Vervolgverhaal door M. G. Eberhart Twee t.v.-programmes in West-Duitsland Kinderen verwisseld Dit woord: POPELEN WOENSDAG 22 JUNI 1960 22. „Eerst mijn hoed!" herhaalde Pal mer. „Zet hem op mijn hoofd en laat hem vooral niet vallen!" Jut vond het wel vreemd, dat de miljonair onder deze om standigheden het eerst aan zijn hoed dacht. Maar omdat het nu niet het juiste ogenblik voor vragen was, gaf hij hem zijn zin en drukte hem de hoed op het hoofd. „Dank je", zei Palmer tevreden, „nu mag je me redden.als je ten minste niet te veel rekent". Nu kreeg Jut echt het land. in. Hij schoof nog wat om laag en hield, Palmer zijn tarievenboekje voqr. „Hier zijn de vastgestelde tarie ven", snauwde hij. „Het moet maar eens voorgoed uit zijn met dat gepingel! Ik re ken niet te veel. Kijk, op pagina 66 staan de tarieven voor het redden van miljonairs boven afgronden". „Afzettersprijzen", zei Palmer. Er ontspon zich nu een fel twist gesprek. „Hou op!" riep Panda, die nog steeds Juts benen moest vasthouden, „ik kan je bijna niet meer houden!" Artiesten houden niet van uitzendingen Door allerlei omstandigheden kan de Ne derlandse televisie ook dit jaar geen rechtstreekse uitzendingen geven van het Holland Festival. Er is evenwel geen spra ke van onwil van de zijde van de orga nisatoren voor het festival. Het is eerder een kwestie van vrees van de artiesten voor dit nieuwe medium. Deze mening die wij in N.T.S.-kringen beluisterden, sluit aan bij die van mr. J. den Daas, één der directeuren van het Holland Festival die ons desgevraagd me dedeelde, dat samenwerking met de Ne derlandse Televisie Stichting op hoge prijs wordt gesteld. „Dit medium heeft zijn plaats nog niet gevonden", zo zei mr. Den Daas. „Wij moeten er evenwel in zien te slagen de moeilijkheden die voornamelijk op het artistieke en financiële vlak liggen, te overbruggen" De heer Den Daas gaf als zijn mening te kennen, dat de onderhan delingen een moeizaam verloop zullen heb ben, omdat „wij onze contracten niet in gevaar willen brengen door opneming van een clausule over een televisie-uitzending". De Nederlandse Televisie Stichting had dit jaar met name belangstelling voor de ..Little ballet troupe from Bombay", het Spaanse ballet Pilar Lopez, de Bayeri- sche Staatsoper, het Wiener Burgtheater, de Nederlandse Opera, de Nederlandse Comedie en het Nationaal Theater van België. Nadat de directie van het Holland Fes tival de contracten met de artiesten en gezelschappen had afgesloten, heeft de Nederlandse Televisie Stichting onderhan deld over de mogelijkheid van rechtstreek se uitzendingen. Enkele weken geleden ontving zij ten slotte aanbiedingen voor een reportage van twintig minuten van het ballet uit Bombay en zo mogelijk een uitzending door het Nationaaf Theater van België („De spiegel der minnen"). Van deze aanbiedingen is geen gebruik ge maakt. De eerste was te duur, terwijl men bovendien deze onderdelen weinig representatief achtte voor het Holland Festival als geheel. In N.T.S.-kringen hoopt men te zijner tijd met de directie van het Holland Fes tival een regeling te kunnen treffen, zo dat tijdig afspraken over rechtstreekse uitzending van enkele representatieve on derdelen van het Holland Festival kunnen worden gemaakt. De Eurovisie-uitzending op woensdag 29 juni ter gelegenheid van de opening van de nieuwe B.B.C.-televisiestudio gaat niet dooi". De B.B.C. zal dan de show „First Night" op het scherm brengen. Het lag in de bedoeling dat de Nederlandse Televi sie Stichting dit programma zou overne men. De B.B.C. acht het evenwel minder geschikt voor een Eurovisie-uitzending. De televisiesectie van de AVRO zal nu het televisieprogramma voor 29 juni verzor gen. In een ingelaste N.T.S.-uitzending zal dan staatssecretaris mr. Y. Scholten een toelichting geven op de verhoging van het kijkgeld met ingang van 1 juli a.s. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor dc jeugd. 7.10. Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 0.35 Ws- lerstanden. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Pianospel. 12.25 Wij van liet land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Amus.- muz. NCRV: 14.00 Lichte muz. 14.20 Kamerorkest en solist. 15.20 Gram. 15.40 Gitaarspel. 16.00 Bij bellezing. 16.20 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Prome nade-orkest en solist. 18.30 Accordeonspcl. 18.50 Sf-eiaal perspectief. 10.00 Nieuws en weerbericht. 10.10 Vocaal ens. 10.30 Radiokrant. 19.50 Politiek praatje. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Kerkbouw in Chntillon-Colignv, lezing. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodiekenparadc. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Zaalsport.uitsl. 22.45 Avondover denking 23.00 Orgclconc. 23.30 Platennieuws. 23.55 —24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Kookkunst, praatje. 11.15 Alt en piano. 11.35 Harmonie-orkest. 12.00 Orgel en hobo. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nieuws. 13.15 Mederi. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Sopraan en piano. 14.30 Voor de viouw. 14.45 Gram. 15.00 Viool en piano. 15.30 Gram. 16.00 Gevar. progr. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Journaal. 19.00 Gevar. progr. voor de militairen. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Wimbledon tennis- kamp. 20.00 Nieuws. 20.05 Anjer-actie 1960. 20.10 L'ile de Merlin ou le monde renversé, komische opera. 21.20 Atlantische jeugd, lezing. 21.35 Gitaar spel. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws, beursberichten en S.O.S.-ber. 22.45 Lichte muz. 23.00 Sportact. 23.10 Dagboek van een grootvader, hoorsp. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 en 16.35 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Wedstrijden sehoolkoor. 19.50 Boekbespr. 20.00 De lokkende vlam, zangspel. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuz. 22.55—23.00 Nws. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 17.30—17.40 internal, jeugdjourn. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. KRO: 20.20 Toneel- en filmnieuws. 20.40 Gevar. muz. 21.10 Tl Maestro di Cappella. komi sche opera. 21.30 Documentaire, 22.00 Epiloog. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weerovérz AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Portret, van een filmer. 21.00 Suiker, spel. 22.20 Einde. Advertentie De Engelse acteur sir Alec Guiness heeft een aanbod van 1,4 miljoen dollar (on geveer 5,25 miljoen gulden) van een Ame rikaanse brouwerij, voor de televisie re clame te maken voor bier, afgewezen. „Ik zou me zelf verachten wanneer ik het aanbod had aangenomen", zo ver klaarde Guiness. „Ik sterf nog liever in de goot". Guiness zou in twaalf van een serie van negenendertig shows van een half uur hebben moeten optreden. „Aan het begin en het einde van elke show zou ik een glas bier moeten heffen en vertellen hoe goed het was". „Toen ik achttien was (hij is nu zesen veertig) werkte ik als tekstschrijver op een advertentiebureau, en ik haatte elke minuut die ik er doorbracht. Ik wilde al tijd acteur worden". „Nu ben ik het. Geld heb ik niet nodig. Mijn landhuis is betaald. Ik ben gelukkig getrouwd, heb mijn honden en katten en ben gezond", aldus Guiness. Ondanks een nadelig tijdverschil van vijf uren, hebben de Engelse tv-kijkers dankzij een DC-8 straalmachine dinsdag avond de wedstrijd om de wereldtitel zwaargewicht boksen volledig op hun scherm gezien, compleet met interview na afloop van de vijfde ronde, waarin Patter son zijn tegenstander, de wereldkampioen Johansson, knock-out sloeg. „Dit is de eerste maal in de geschiedenis, dat een film van zo'n bokswedstrijd reeds de volgende avond in Engeland vertoond kan worden", zei Paul Fox, hoofdredacteur van de afdeling Sport van de B.B.C., tij dens een kort oponthoud op Schiphol On middellijk na afloop van het gevecht bracht hij de opgenomen, nog niet ontwikkelde film, per auto naar de Newyorkse lucht haven en stapte daar in het laatste toestel, dat dinsdagmorgen vroeg naar Europa ver trok: de DC-8 van de K.L.M. Van Schiphol vloog hij naar Londen, waar hij om half drie aankwam. Toen was er nog ruim tijd voor het ontwikkelen van de film. Alles verliep precies volgens het nauwkeurig op gezette plan van de B.B.C., die daarmede de grote concurrent in Engeland, de com merciële televisie, het gras voor de voeten heeft weggemaaid. Europese schrijvers. In Rome is maan dag de constituerende vergadering van de Europese gemeenschap van schrijvers bij eengekomen, die een ontwerp zal goedkeu ren en een bestuursraad zal kiezen. Schrij vers uit drieëntwintig Europese landen wonen de bijeenkomst bij. 3637. Nu gingen de kabouters maar gauw aan 't werk. Ze haalden allemaal een emmertje en een kwast; met de gevulde emmertjes spoedden ze zich naar huis en zo begon het schilderen. Overal ivas 't. opeens een bedrijvigheid van je metste... Waar men ook keek, overal stonden de kabouters op laddertjes en ze streken ijverig de verf op de muren, daken en hekken. Het hele dorp was in de weer. Ze lieten die dag het werk op t land maar zolang in de steek; nu was hel verven geblazen! De vijftigduizend abonnees van het weekblad TV hebben dezer dagen het laat ste nummer van dit vrije en onafhanke lijke radio- en televisietijdschrift ontvan gen. De uitgeefster, de n.v. Explicator, een dochtermaatschappij van uitgeverij Misset te Doetinchem, heeft besloten de exploitatie van het blad per 1 juli stop te zetten. Voor hoofdredacteur P. de Ruwe en zijn medewerkers, die in ruim ander half jaar het weekblad hebben opgebouwd, is déze maatregel zeer teleurstellend. Po gingen om een nieuwe uitgever te vinden om het Weekblad TV in huidige of andere vorm voort te zetten, hebben tot dusver nog geen succes gehad. Naar verluidt zijn thans nieuwe onderhandelingen gaande. De heer De Ruwe wenste zich echter voor alsnog van commentaar te onthouden. In het laatste nummer van het blad schrijft de hoofdredacteur: „Toen het Weekblad TV in september 1958 het licht zag begonnen helaas tegelijkertijd de weer stand en tegenwerking van de zijde van de omroep. Wij hebben die weten te weer staan en onzerzijds herhaaldelijk pogin gen ondernomen de omroepsbestuurders in Hilversum duidelijk te maken dat TV niet tégen de omroepverenigingen gericht was, maar onafhankelijk in woord en beeld wilde berichten over alles wat tele visie aangaat. Op aandrang onzer lezers is daaraan later de radio toegevoegd. In Hilversum hebben wij geen begrip gevonden voor de argumenten die wij aan voerden. Wij menen dat de taak der om roepverenigingen is uitzendingen te ver zorgen van televisie- en radio-program ma's, waartoe zi.j de benodigde gelden uit de kijk- en luisterbijdragen van het Ne derlandse volk krijgen uitgekeerd. Dat zij daarnaast zakelijke belangen hebben ge vonden in de explo'tatie van omroepbla den is hun goed recht. Maar evenzeer be staat hel echt van de luisteraars en kij kers, die de uitzendingen financieren, om over de door hen betaalde programma's te worden geïnformeerd langs de weg die zij zelf wensen; ook via een van de om roep onafhankelijk blad als TV." Het actiecomité van A.V.R.O.-leden heeft dinsdagavond op een bijeenkomst van 32 personen in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht besloten tot overhandiging van een brief aan de gewestelijke besturen, waar van de inhoud een verzoek is om een ver tegenwoordiger van het comité op de jaar vergadering van de A.V.R.O., op 9 juli te Assen, te doen horen inzake de grie ven, die leven onder een groot aantal leden, inzake het beleid. De vergadering in Utrecht wees enkele vertrouwensmannen aan, die de actie ver der zullen ontwikkelen. Op 1 juli zullen zij, weer in Utrecht, aan het comité ver antwoording afleggen en goedkeuring vra gen. De initatiefnemer is de heer B. Groen. Naast hem zijn de volgende zes ver trouwensmannen gekozen: de heren mr. Dekker te Leiden, M. van Akkeren te Arnhem, A. Bakker te Groningen, F. J. Goos te Den Haag, K. Hinclriks te Gro ningen en K. J. Rubingh te Eindhoven. De tweeëndertig aanwezigen heeft de heer Groen uitgenodigd na selectie van de vijf duizend bij hem binnengekomen brieven. Al deze A.V.R.O.-leden betuigden hun in stemming met het standpunt van de heer Groen, dat bedanken als lid van de A.V.R.O. niet de juiste oplossing is voor de gerezen moeilijkheden. De veelheid van de in de brieven genoemde bezwaren is terug te brengen tot een gemis aan vertrouwen in hei bestuur, dat een gebrek aan leiding en interpretatie zou vertonen. Advertentie ONS NIEUWE NUMMER MOLENDIJK HAUTE COIFFURE Santpoorterplein 1, Haarlem Tel. 60645 Bus 5-4 De kaart van Friesland laat zien dat het dorp Langweer midden in het meren gebied ligt. Wat een ivaler: de Wielen, het Sneker Meer, het Koevorder Meer, de Grote Brekken, het Tjeuke Meer, hel Sloter Meer en dan nog talloze kleine plassen en meren en wielen die rondgestrooid zijn als pepernoten in de sinterklaastijd. Langweer aan het water: een mooi, oud gemeentehuis: de „Osinge-State" èn het hotelschip „De Alve Marren", een op het droge getrok ken schuit met een voortreffelijke accommodatie. U hoeft heus geen volleerd zeiler of enthousiast zwemmer te zijn om u in deze streek meteen thuis te voe len. Al gaat u er alleen maar heen om te ervaren dat men hier de „ruimte" heeft! Langweer komt langzamerhand in de mode, maar de tijd dat het er on plezierig druk wordt is nog lang niet aangebroken. PAWLING (UPI) Op 68-jarige leef tijd is te Pawling in de Amerikaanse staat New York Prosper Buranelli overleden, de man die de kruiswoordpuzzel in Ame rika heeft geïntroduceerd. Na studies aan de universiteiten van Yale en Cornell werd Buranelli publicist en begon met hulp van twee vrienden kruiswoordpuzzels samen te stellen. Hij gold als een briljant causeur. Hij heeft verscheidene bekende Amerikanen geholpen bij het schrijven van hun memoi res zoals Gene Tunney, ex-wereldkam pioen zwaargewicht, Nelson Rockefeller, en Tom Dewey. 32) De „draadloze" had al gewerkt, zoals gewoonlijk. Op de een of andere geheimzinnige manier werden in Suncas City de verhalen geboren op een zucht van de wind en voortgefluisterd door de groene bomen. Cayce lachte. „Ze hebben zeker een installatie voor rooksig nalen in het rechtsgebouw." Henry lachte toegeeflijk. „Zulke verhalen verspreiden zich als een lopend vuurtje. Deze keer was het Sam Williams. Hij was ook bij het voorlopig onderzoek. Na tuurlijk hebben Zack en zijn vrienden daar voor ge zorgd. Maar niettemin" Henry's stem werd ernstig, „moeten we zorgen dat je in veiligheid komt. We kunnen dc zaak niet zomaar laten doodbloeden bij gebrek aan bewijs. Ook als Luke het moet opgeven en er nooit een proces komt, zul je hier geen prettig leven hebben, Cayce." Wat Henry zei was maar al te waar. „De mensen hier hebben een goed geheugen," zei Cayce. „Haal eens wat te drinken, Midge, wil je?" vroeg Henry. Midge liep voor hem langs naar binnen; in de hal bewoog ze zich zo licht als een bloem in de lentewind. Een paar minuten zwegen beiden. Er vielen strepen licht over het terras, afgewisseld door strepen van diepe schaduw, zodat de takken en het struikgewas scherp licht en donker werden getekend. Het was nu volkomen donker, alleen lag er nog een zwakke schijn over het midden van het meer. Om het huis heen stonden de bomen stil en donker, hun takken reikten tot waar de nauwelijks minder donkere hemel begon en, zoals altijd 's avonds was de geur der bloemen zwaarder en zoeter. Er stond een pot met een gardenia vlak achter Henry's invalidenwagentje, net in het licht, zodat de crème erg wit en de bladeren erg donker en glanzend leken. Een warme stroom van intimiteit scheen tussen Cayce en Henry te vloeien, zoals ze daar in het duister zaten, terwijl Henry van de akte en Blanche's levenslang vruchtgebruik vertelde. „Dat is lelijk," zei Henry, toen Cayce uitgesproken was. „Daar zul je tegen moeten vechten. Maar ik donk niet dat het je zal lukken, Blanche eruit te krijgen. Ik denk dat ze daar wel voor haar hele leven zal zitten, en dat betekent, Roddy ook. Ik denk dat het inderdaad de bedoeling van je vader was, Blanche een levenslang tehuis te verschaffen, voor het geval de rechter eerder stierf dan zij." „Ik weet het. Roddy stelde me voor. de zaak tussen ons tweeën te regelen, zonder rechtsgeding, en het geld samen te delen." „Wat heb je geantwoord?" „Dat ik cr niet over dacht." Midge kwam met het blad buiten. Even later kwam Dodie ook buiten; ze liep stil naar het beschaduwde gedeelte van het terras. Ze droeg een eenvoudig wil japonnetje met rode ceintuur en rode schoentjes met hoge hakjes. Ze ging in de schaduw van de takken zitten. Cayce bleef voor het avondeten. „Ik heb Judith gezegd dat je bleef eten." zei Dodie met een koel, maar heel beleefd stemmetje. Die grote eetkamer met het glanzende mahoniehout, het zilver op het buffet, de lange gebloemde gordijnen voor het raam het leek Cayce alsof hij thuisgekomen was. Er hing een geschilderd portret van Henry's vrouw aan de muur tegenover Cayce; hij kende het por tret, ofschoon hij de vrouw die ervoor geposeerd had, nooit had gekend. Plij had het altijd gevoeld als een soort band tussen hem, Dodie en Midge, dat zij net als hijzelf moederloos waren geweest zolang als hij ze gekend had. Hij dacht dat Midge op haar moeder moest lijken, fijn en blond. Maar de vrouw op het schilderij had erg vaste donkerblauwe ogen, die nu zoals altijd Cayce onderzoekend schenen aan te kijken. Het leek ook daarom een thuiskomst, omdat er een soort stilzwijgende afspraak rond die door kaarsen ver lichte tafel scheen te bestaan; niemand sprak over de rechter. Henry hield van praten en toen Cayce het fijnbewerkte zilver van een der grote kandelaars aan raakte en zei dat hij zich die herinnerde, zie Henry: „Ja, die kandelaars hebben de Burgeroorlog overleefd." Toen trok hij een vergelijking tussen de tegenwoordige plantage-eigenaars en de planters van voor de Burger oorlog. In veel opzichten, zie hij, hadden zij dezelfde levenswijze, want een plantage was een op zichzelf staande gemeenschap. Het leven van de planter vóór de Burgeroorlog had een hoogtepunt van luxe bereikt, die waardig was, maar toch eenvoudig en bekoorlijk; in veel opzichten leidden de tegenwoordige plantage-ei genaars hetzelfde leven, met zijn gratie en zijn tradities. Dodie viel hem hier in de rede: „Het was een heer lijk leven voor weinig mensen," zei ze. Henry's ogen straalden terwijl hij naar haar keek. „Ja, dat is maar al te waar. En natuurlijk moest daar een einde aan komen. De Burgeroorlog was een van de uitlopers van de industriële revolutie. Men had dat kunnen verwachten." Midge's ogen werden nog groter. „Maar dat was lang na de Burgeroorlog," zéi ze. „Dat gebeurde in Rusland omstreeks negentienhonderd." Henry wierp een wanhopige blik op Midge, maar keek direct weer vertederd toen Midge tegen hem glimlachte. Hij schudde het hoofd. „Ik weet heus niet waarom ik zoveel schoolgeld voor je heb betaald," zei hij. „Maar het hindert niet liefje. Alles wat jij te doen hebt is er uit te zien zoals je deed. En daar is nog een andere vergelijking" vlak voor onze ogen." Hij wend de zich tot Cayce: „Midge is getrouw aan de traditie van de zuidelijk- schone. Blijf maar precies zoals je bent, Midge. Dat is alles wat men van je zal vragen." En toen ging hij. eenvoudig omdat hij van praten hield, zijn eigen theorie bestrijden, die naar hij be weerde, in feite helemaal fout was. Plet dagelijks leven van de tegenwoordige plantage-eigenaars en de vroe gere planters ïfiocht dan hier en daar overeenkomst hebben, maar de tegenwoordige eigenaars waren vol komen afhankelijk van hun machines, van fabrieken, van communicatiemiddelen en van elkaar. Ze waren een deel en een produkt van het moderne leven. De automatisering was, in haar stormloop, ook weer een uitloper van de industriële revolutie. Judith bracht toastjes binnen, heerlijke kleine hap jes, die dropen van de boter; daarna kwam een ver rukkelijke kreeftensoep, rijst met gebraden eend en tot slot een notentaart. „Ik dacht dat jij misschien wel hier zou blijven eten," zei Judith. „Je was daar al tijd zo dol op." In vroegere dagen was er een meisje om aan tafel te bedienen; misschien zag Henry dat Cayce even ver baasd opkeek toen Judith zelf het diner opdiende, want plotseling begon hij te lachen en zei: „Met twee doch ters in huis, moeten we werk voor ze zien te vinden. Judith kookt en zorgt voor de meisjes en mij, en dat is genoeg. De meisjes doen al het andere werk, of ze het prettig vinden of niet." Midge trok een lipje, wat haar snoezig stond. Dodie lachte en zette het blad met koffie buiten, op het terras. Henry reed pittig met zijn invalidenwagen tje door de hal en weigerde alle hulp van Midge of Cayce. „Haal eens wat brandy," vroeg hij Midge. „De Armagnac. Hij staat in de kast in de bibliotheek." Dat betekende dat het een bijzondere gelegenheid was. Cayce's hart was al even warm als de brandy. Het enige vervelende was dat Dodie, al bleef ze beleefd- vriendelij k en al zorgde ze als een goede gastvx-ouw voor alles wat hij of haar vader wenste, zich tegelijk op een eigenaardige maar zeer duidelijke afstand hield. Ze had even goed mijlen ver weg kunnen zijn inplaats van slechts enkele decimeters. Nadat ze de Armagnac gedronken hadden, waarvan de gloed als een dun straaltje vuur door Cayce's keel gleed stond Dodie zachtjes op, liep de trap af en ver dween in het duister van het gi-asveld. Cayce draaide zich met een snelle beweging om en Henry riep: „Do die, waar ga je heen?" Er lag een strenge klank in zijn stem. Dodie riep te rug: „Alleen maar even naar het meer. Het is in orde, vader." Henry zei: „Loop met haar mee, Cayce. We zitten hier zo afgelegen." Hij voegde er bijna vei'ontschul- digend aan toe: „Ik geloof dat we dat allemaal voelen. Aan alle kanten sinaasappelboomgaarden om ons heen. Er zou zich iemand dagenlang in die moerassen daar verborgen kunnen houden." Midge kwam naast Cayce lopen met de gratievolle beweging van een fraaie nachtvlinder, met gefladder van rokjes. „Ik ga mee", zei ze. (Wordt vervolgd) Op 1 januari zal het tweede Westduitse televisieprogramma in de lucht komen, al dus heeft het ministerie van de P.T.T. in Bonn medegedeeld. Het tweede programma zal door negenentwintig zenders worden uitgezonden. De bondsregering en de staats-gouverne- menten zijn nog niet tot overeenstemming gekomen over de controle van dit tweede programma. In West-Duitsland zijn thans ongeveer vier miljoen bezitters van televisie-appara ten. Het kijkgeld bedraagt vijf mark per maand. Dagelijks wordt vier tot vijf uur uitgezonden. HANAU, (AFP) Zeventien jaar ge leden. in juni 1943, zijn twee meisjes, die dezelfde dag waren geboren in de zuige lingenkliniek van Hanau, met een aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid ver wisseld. Tot deze slotsom is een recht bank te Frankfort aan de Main, ten oos ten waarvan Hanau ligt, gekomen na een gi-oot aantal deskundigen gehoord te heb ben. De rechtbank beval de kinderen aan de „rechtmatige" ouders terug te geven. Een onderwijzer aan een mulo-schooi te Hanau had al jaren geleden geconsta teerd dat een van zijn leerlingen, Heide genaamd, sprekend leek op twee van zijn drie dochters. Zijn derde dochtei", Gudrun leek echter precies op de vader van Hei de. een monteur uit een dorpje bij Hanau. Hij kwam tot de slotsom dat Gudrun en Heide na de geboorte verwisseld moesten zijn en begon een actie om Heide terug te krijgen. De monteur wilde echter van ver wisseling niets weten. Gudrun heeft inmiddels al het onder wijzersgezin verlaten en haar intrek ge nomen in het huis van de monteur. Heide wil de onderwijzer niet als haar vader accepteren en heeft gevraagd om alle weekeinden bij de monteur te mogen door- bi'engen. Deze wil de kinderen zelf laten beslissen. Dit kunnen zij echter pas doen als ze meerdei'jarig zijn. De monteur heeft nu besloten nieuwe stappen te doen om Heide, die hij als zijn dochter be schouwt, in huis te kunnen houden. Een groot aantal werkwoorden op elen en eren drukken een her haling uit: bibberen, wiegelen, schuife len, ritselen, toeteren, enz. Hierbij hoort ook popelen. Met betrekking tot de mond gebruikt, betekent het: mompe len, prevelen; met betrekking tot het hart: kloppen (van angst, smart, span ning. verlangen of vreugde). Verwantschap met popelen voelt men in het woord populier, eigenlijk pope lier uit het Oudfranse poplier. waaraan ook het Engelse poplar is ontleend. Er jijn talrijke bijvormen: popel en peppel bijvooi'beeld, maar ïnen bedoelt er steeds de wilgachtige boom mede, wel eer blaadjes trillen en ruisen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9