Nieuwe haven in wording Derde nota van de Stichting Nederlandse Sporttotalisator „Concordia" viert volgend jaar vijftiende lustrum Mammoetwet laat nog zeer vele vragen open „Ministers hebben geen rekening gehouden met onze ervaring" Minister Klompé opende congres van Expogé Toto-petitie bij Tweede Kamer gedeponeerd Drie doden in het verkeer Luxemburgs minister in Beverwijk Zondag gymnastiekdemonstraties op EDO-terrein in Haarlem-Noord Drie vermiste kinderen uit Den Haag terecht Russische journalisten te gast in ons land Prof. De Quay sprak Ben Goerion toe aan regeringsdiner DONDERDAG 23 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 G. G. Tijsterman sprak over verhaalrecht Tweede Kamer geeft haar mening Nederlandse kapitein plotseling overleden „Bloemendael" wordt niet aan Japan verkocht Het bestuur van de Stichting Nederland se Sporttotalisator, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van de Nederlandse Sportfederatie en van de KNVB heeft in een nota aan dc leden van de Tweede Ka mer opnieuw zijn bezwaren uiteen gezet tegen het wetsontwerp inzake wijziging van de loterijwet, dat inmiddels bij de Kamer is ingediend en nog voor het zo merreces in openbare behandeling zal komen. De aanleiding tot deze nieuwe no ta de derde sedert november 1059 is de Memorie van Antwoord van de mi nister van Justitie en van O. K. en W. naar aanleiding van het voorlopig verslag van de bijzondere commissie inzake dc wijziging van de loterijwet, waarin vele leden stelling hadden genomen tegen de motivering en de argumentatie van het wetsontwerp; bezwaren, die vrijwel over een kwamen met die van dc Stichting Ne derlandse Sporttotalisator. In de Memorie van Antwoord handhaaf den de ministers nochtans hun standpunt ten aanzien van de limitering van prijzen en inleg en hun visie op de voorgestelde verdeling der inkomsten. In de nieuwe nota spreekt het bestuur van de Stichting Nederlandse Sporttotali sator vooral zijn teleurstelling uit over het feit dat de ministers „enerzijds geen re kening hebben gehouden met de in de loop van de laatste vier jaar verworven ervaring en anderzijds overwegingen la ten gelden, waarvoor geen goede gronden aanwezig zijn." Ten aanzien van de voorgestelde beper king van de prijzen, stelt de Stichting Ne derlandse Sporttotalisator, op grond van overeenkomstige ervaringen in het buiten land (o.m. Denemarken), in de nota nog maals dat een totalisator met een gelimi teerde prijs niet kan slagen. Bij een li mitering zal het publiek naar buitenland se loterijen worden gedreven en dus de door de ministers mogelijk geachte kana lisering van de speelzin niet worden be reikt. Betreurd wordt, dat in de Memorie van Antwoord door de ministers zonder meer werd voorbij gegaan aan de gegevens met betrekking op de inleg. De inleg per deel nemer bedroeg gemiddeld 1.45 per week en het Stichtingsbestuur meent daaruit een normbesef bij het publiek te mogen aflei den, dat de vrees van de ministers in zetten van ca. 5 percent van het week- inkomen overbodig maakt. De Stichting pleit voorts voor deelne ming aan de toto in verenigingsverband, een werkmethode die in de Memorie van Antwoord wordt verworpen. Het inscha kelen van verenigingen heeft een bijzon der goed en nuttig effect gesorteerd, al dus wordt in de nota gezegd, en boven dien een frappante kostenbesparing op geleverd. Bij de KNVB-toto beliepen in het afgelopen voetbalseizoen, bij een om zet van 24 miljoen, .gulden, de kosten slechts ca. 3 percent.'Er xvofdt-bovendien gewezen op het belangrijke psychologi sche effect van de zelfwerkzaamheid door sportlieden. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. Klompé heeft woensdagmid dag in tegenwoordigheid van Prinses Ire ne het derde lustrumcongres der Neder landse Vereniging van ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd geopend, dat tot en met zaterdag te Amsterdam wordt gehouden. Tot de talrijke genodigden, die de opening bijwooonden, behoorde o.a. de gevolmachtigd minister van Surina me, dr. R. H. Pos. Aan het slot van haar kort openings woord deelde de minister mede dat de Koningin de secretaris van de Expoge. de heer W. Bakker uit Velp, had benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De minister zei verder nog geen mede delingen te kunnen doen over de beste ding der gelden, die op grond van het verdrag met West-Duitsland over de scha deloosstelling van slachtoffers van het na zi-regime ter beschikking zullen komen. In zijn begroetingswoord had de voor zitter der Amsterdamse afdeling, de heer J. Heeres, speciaal de vertegenwoordigers van de Joodse Gemeente in de hoofdstad verwelkomd. Burgemeester Van Hall zei in zijn woord van welkom namens het stadsbestuur o.a. „Het is goed dat een vereniging als de uwe bestaat, waarvan de leden gestreden hebben voor de vrij heid, die nu opnieuw bedreigd wordt." Na het openingswoord van minister Klompé sprak de voorzitter van Expoge, mr. G. Ch. Aalders. „De dictatuur is niet vernietigd doch openbaart zich in velerlei vormen en in steeds toenemende om vang", zei hij. „Rassenhaat en rassendiscri minatie zijn reële verschijnselen, ook in landen, die men tot. de beste cemocratieën mag rekenen". Verheugend noemde mr. Aalders het dat juist de laatste tijd duidelijk blijkt, dat de Nederlandse jeugd niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats belangstelling heeft voor materiële genoegens, maar te rug wil grijpen naar de grote betekenis, die de periode 1940-1945 voor ons land en volk heeft gehad. Men zoekt en vraagt deskundige voorlichting en gaat zich rea liseren hoe groot de ook voor de jeugd van heden gebrachte offers zijn ge weest. De op dit terrein gebleken ontstel lende onwetendheid kan en wordt ook in derdaad voor een belangrijk gedeelte op geheven door goede litteratuur. Herinnerend aan de ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan uitgeschreven prijs vraag voor een verantwoord jeugdboek over het verzet reeds enige tijd gele den uitgekomen waarvoor de eerste prijs niet aan de auteur kon worden uit gekeerd omdat deze zich niet had willen houden aan de voorwaarde ten aanzien van het uitgeven, deelde mr. Aalders me de. dat deze prijs van 1.500 nu bestemd is geworden voor het vluchtelingenwerk. Met het Wilhelmus werd de bijeenkomst waaraan Ennv Mols-de Leeuwe met de clamatie medewerking verleende, beslo ten. Prinses Irene bezichtigde na afloop een kleine expositie van schilderijen, die de in 1951 uit I-Tongariie naar Zweden ge- vl,i'U-Pn Hongaar Nandor Wa•?-<«)• gemaakt hooft over de opstand in P rest. Op het punt van de verdeling van de op brengst i.e. de afdracht aan sociale en culturele instellingen, is het Stichtingsbe stuur van mening, dat het door de mi nisters voorgestelde percentage van 25 percent van de netto-opbrengst te hoog is. De suggesties in de Memorie van Ant woord gaan zelfs verder dan door deze instellingen (verenigd in het comité sport- prijsvragen) werd gevraagd, zo staat in de nota. De Stichting Nederlandse Sport totalisator had het comité sportprijsvra- gen een aandeel van 5 percent van de netto-opbrengst bij een inleg tot 20 mil joen gulden aangeboden, plus eventueel 25 percent van de netto-opbrengst van een inleg boven 20 miljoen gulden (in de prak tijk 9 tot 15 percent bij een inleg varië rend van 25 miljoen gulden tot 40 miljoen gulden). Het comité sportprijsvragen acht te dit voorstel niet aanvaardbaar en vroeg een-derde van de netto-opbrengst bij een inleg boven 10 miljoen gulden (20 tot 25 percent bij een inleg van 25 miljoen gul den tot 40 miljoen gulden). De Memorie gaat evenwel uit van een vast percentage van 25 percent, welk percentage overeen komt met dat in het toto-rapport van de KNVB, dat in 1956 werd samengesteld, doch waarvan de zeer hoge verwachtingen ten aanzien van de inzetten aldus de nota inmiddels reeds lang door de fei ten zijn achterhaald. Het aanbod van de stichting Nederlandse sporttotalisator aap het comité sportprijs vragen is, zo wordt gesteld, twee a drie keer zo groot als op grond van de ge groeide verhoudingen redelijkerwijs mocht worden verwacht. Het Stichtingsbe stuur meent dan ook mede gezien de enorme behoeften van de sport, die nog groter zullen worden bij de invoering van de vijfdaagse werkweek met de aan bieding ernstig naar een oplossing te heb ben gestreefd. In de nota wordt ten slotte bezwaren gemaakt tegen de voorgestelde heffing van omzetbelasting op de eventuele nationale sport-toto, welke bij een inleg van rond 25 miljoen gulden niét minder dan een miljoen gulden zou ontrekken aan het doel, waarvoor de prijsvragen worden ge organiseerd. Een dergelijke heffing mist. volgens de samenstellers van de nota, elke redelijkheid. (Van onze Haagse redacteur) Vanmorgen heeft de plaatsvervangend secretaris-penningmeester van de KNVB. de heer J. Muilenberg, de eerste doos met handtekeningen van de voorstanders van een vrije toto zonder veel plichtplegingen op de griffie van de Tweede Kamer ge deponeerd. De honderd overige dozen, die met hun rood-wit-blauw verpakking op de gepavoiseerde vrachtauto aan de intocht van-nieuwe haring deden denken, werden door het personeel van de gecharterde ver- huisonderneming ter bestemder plaatse gebracht; Omdat alles in het Kamer-gebouw nogal formeel verliep, zorgden KNVB-officials op het Binnenhof voor het voor persfoto grafen en t.v.-reporters onontbeerlijke schouwspel. Secretaris Lo Brunt beklom met zijn vervanger nogal moeizaam de wagen met petities en riep bovendien ten gerieve van de schrijvende pers jolige kre ten in het genre van „Ik heb medelijden met Kortenhorst, want die moet ze alle maal natellen". De dozen bevatten de door 886.456 sport liefhebbers getekende kaarten bestemd voor de „hoogedelgestrenge dames en heren leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal", waarmee adhesie wordt betuigd aan dc vijf wensen van de Stichting Neder landse Sporttotalisator: vrijheid van deel neming, ongelimiteerde prijzen, een maxi mum-inleg van twee gulden, geen omzet belasting. vrijheid van verdeling van de opbrengst. Bovendien hebben de besturen van 7427 sportverenigingen en 44 sportbonden deze doeleinden warm aanbevolen. Vergadering Humanitas Bij de opening van de jaarvergadering van de afdeling Haarlem van „Humani tas" heeft de voorzitter, de heer F. S. Noordhoff, het feit gereleveerd dat dit jaar voor het eerst twee kindervakantie kampen gehouden zullen worden. De op brengst van de straatcollecte bracht bijna 2800 op. Ook de snelle groei van het ledental stemt tevreden. In de vacature van mevr. E. M. Mooy- man-Box werd tot lid van het afdelings bestuur gekozen de heer G. H. van der Sleen. De heer G. G. Tijsterman, secretaris der afdeling, hield een causerie die tot on derwerp had „de beperking van het ver haalrecht". Na in het kort de geschie denis van de armenwetgeving van 1854 en 1912 besproken te hebben, in het bijzon der in verband met het onderwerp van de avond, kwam spreker op het huidige ont werp van minister Klompé. Dit wetsont werp dient gezien te worden als slechts een partiële vervanging van de weg van 1912. en is als zodanig bedoeld als een voorloper van een geheel nieuwe wet op de sociale bijstand. Spreker ging daarna de verschillende beperkingen na die het nieuwe ontwerp aan het verhaalrecht stelt, en wees zijn gehoor daarbij op enkele gecompliceerd heden, waaraan dit ontwerp helaas lijdt. Hij betreurde het verder dat de kwestie van de beperking van het verhaal van de verpleging in andere inrichtingen als voor geesterzieken in dit ontwerp niet aan de orde is gekomen. Bij de behandeling van dit ontwerp in de beide Kamers zal kri tiek van diverse zijden dan ook wel niet uitblijven. Invoering van een algeheel vernieuwde armenwet achtte de inleider een dringen de eis, hoewel hij voorzag dat deze wens door de vele politieke haken en ogen die er aan kleven nog niet spoedig in vervul ling zal gaan. Omstreeks acht uur is de 37-jarige K. Boele uit Alkmaar op het kruispunt Zui- denweg-Middenweg in de Beemster met zijn auto verongelukt. Een van links ko mende zware vrachtauto, geladen met zand botste tegen zijn wagen, waardoor deze tegen een boom werd geslingerd en in tweeën werd gespleten. De heer Boele werd hierbfj uit zijn auto in de sloot langs de weg geslingerd. Hij was op slag dood De vrachtwagenbestuurder werd licht ge wond. In Haarsteeg (gem. Vlijmen) is de on gehuwde 65-jarige mej. Van Bokhoven, toen zij per fiets van het erf van haar woning afreed, door een vrachtauto aan gereden. Zij was terstond dood. In de Ooypolder bij Nijmegen is de 16- jarige W. H. Derks uit Nijmegen om het leven gekomen bij een ongeluk met een landbouwtractor. De tractor, die bestuurd werd door de landbouwer T. uit Nijmegen, haalde op de Kadijk een door een paard getrokken wagen in. Daarbij is de tractor met de linkerwielen in de berm geraakt en van de dijk gevallen. De jongen, die op het linker spatbord zat, kwam eronder en was op slag dood. De landbouwer werd licht gewond. De minister van Verkeer van Luxemburg heeft een bezoek gebracht aan het nieuw* station te Beverwijk. De minister was ver gezeld van leden van de directie van dt Nederlandse Spoorwegen. Bezichtigd ziii ook de Velser tunnels. De stationschef. d<- heer G J. Lenderink leidde het gezelschap in het station rond. Over enige tijd wacht het Beverwijkse station opnieuw buitenlands bezoek. Dar zullen Amerikaanse spoorwegtechnici eei kijkje komen nemen. VOLGEND JAAR bestaat „Concordia", één der oudste zo niet alleroudste gymnastiekvereniging in Haarlem vijfenzeventig jaar. Maar nog dit jaar om precies te zijn: aanstaande zondag worden de eerste feestelijkheden van dit jubileum gevierd met een grote demonstratie op het E.D.O.-sportterrein in Haarlem-Noord, waaraan maar liefst vijftien verenigingen, waarvan vele van buiten de stad, deelnemen. Het programma voor deze demonstratiedag „Con cordia" hoopt maar dat het zondag niet regent is voorbereid door de regelings commissie, die tijdens een ledenvergadering in mei 1959 is opgericht met het doel de viering van het vijfenzeventigjarig bestaan op feestelijke wijze te doen geschieden. dames junioren. Aan deze wedstrijden wordt ondermeer deelgenomen door Con cordia, Bato. G.I.O.S., en V.O.L.O. uit Haarlem, T.V.S. uit Santpoort, Nieuw Brunhilde en Brunhilde uit Leiden, Olym- pia uit Aalsmeer, D.O.S. uit Amsterdam, O.S.S. uit Zandvoort, V.G.V. uit Velsen, T.V.Y. uit IJmuiden, Lijnden uit Badhoe vedorp, K.D.O. uit Ouderkerk aan de Am- stel, Sparta uit Velsen, en D.O.C. uit Am sterdam. Des middags van half drie tot vijf volgt een grote openluchtuitvoering. Deze be gint met een opmars, gevolgd door kleu teroefeningen, lange mat heren, ringen zwaaien meisjes, vrije oefening dames en meisjes, paardspringen meisjes en kast- springen jongens, ringen stil heren, ritmi sche oefeningen dames, hoogbrug heren, brug met ongelijke leggers, trainingsoefe ningen, vrije oefeningen jongens, brug met ongelijke leggers dames junioren en een algemeen springnummer. Aan enige van deze oefeningen wordt deelgenomen dooi de winnaars van de wedstrijden, die des morgens worden gehouden. Deze openluchtdemonstratie is een waar dig begin van de viering van het vijftiende lustrum van „Concordia", dat thans onge veer zeshonderd leden telt. Deze commissie, die vijf bestuursleden heeft, is onderverdeeld in vier subcom missies, die elk voor één der volgende on derdelen zorgen: representatie, gymnas tiek, jeugd en handbal. Voor de viering van het .jubileum -de datum is 1 april 1961 is een programma samengesteld met enige hoogtepunten zoals een recep tie, een galademonstratie, waaraan drie gerenommeerde verenigingen („Aspasia" en „Kralingen" uit Rotterdam en„De Hal ter" uit Alkmaar) deelnemen, een dag voor aspiranten, een middag voor de kleu ters, een feestavond voor de volwassenen en een interlandhandbal wedstrijd. Deze laatste wordt gehouden lussen dames- en herenploegen van Nederland en Oosten rijk. Om niet alle evenementen te dicht op elkaar te doen plaats hebben heeft de re gelingscommissie besloten enige wedstrij den en demonstraties nog dit jaar te doen geschieden, 'dit gebeurt dan aanstaande zondag op het E.D.O.-terrein. Des mor gens om tien uur beginnen de wedstrijden, bestaande uit ritmische en trainingsoefe ningen voor dames, ringen door meisjes- aspiranten en heren, paardspringen door meisjes-aspiranten, kastspringen door jongensaspiranten en brugoefeningen door Thans is het zeer omvangrijke Voorlo pig Verslag van de Tweede Kamer ver schenen over het wetsontwerp tot rege ling van het onderwijs, de zo genoemde Mammoetwet. Zeer vele leden blijken, on danks critiek op onderdelen, in te stem men met het streven van minister Cals om in vier wetten een sluitende wetge ving voor ons gehele onderwijs te geven. Vele leden zijn ietwat teleurgesteld, om dat dit ontwerp huns inziens onvoldoende mogelijkheden geeft tot verwezenlijking van een aantal fundamentele onderwijs principes. Zij zien in het ontwerp eigen lijk een nog sterkere scheiding van de ver schillende onderwijsinrichtingen dan on der de bestaande wetgeving reeds be staat. Naar hun smaak zouden grotere doorstromingsmogelijkheden moeten wor den gegeven. Behalve bij de brugklasse achten zij die zeer onvoldoende aanwezig. Nergens blijkt, zo menen deze leden, dat een werkelijke schoolgemeenschap in de Een grote hap grond wordt uit Velsen- Noord genomen, omdat daar ten be hoeve van de grootindustrie een nieuwe haven moet komen. De werkzaamheden zijn reeds begin 1959 begonnen. Met zandzuigers, baggermolens en draglines worden duizenden kubieke meters zand verplaatst. Reeds is de damwand ge slagen, waarachter een dikke betonnen kademuur komt. De aanleg van deze de> de rijksbinnenhaven vergde het op- ruimen van ruim vijftig noodwoningen in Velsen-Noord, die daar vlak na de tweede wereldoorlog zijn neergezet om de ergste woningnood te lenigen. Op een paar na, zijn alle huisjjes bij de haven verdwenen. Overigens heeft Velsen-Noord nog ruim honderd van deze noodwoningen, en het ziet er naar uit, dat die niet gauw worden afge broken. Woningnood is er nog steeds. De nieuwe haven is al gedeeltelijk in gebruik. Schepen met grondstoffen voor de nieuwe betonmorteljabriek „IJmond'' worden er gelost. Ten be hoeve van de papierfabriek van Van Gelder Zonen is ook al een kade ge bouwd. Er wordt een installatie ge plaatst. om schepen van steenkool te ontdoen. Een bovengrondse olieleiding voert van de haven naar de oliebunker op het terrein van de PEN-centrale. Wanneer de haven helemaal klaar is zullen ook schepen voor Hoogovens er gelost en geladen worden. De foto geeft een overzicht van de werkzaam heden. De 16-jarige drukkersleerling en zijn twee vriendinnetjes van 13 en 14 jaar, die bijna een week geleden uit Den Haag ver dwenen en wier opsporing door de politie was verzocht, zijn terecht. Zij hebben al die dagen door ons land gezworven, hon ger geleden en in greppels en in hooiber gen geslapen. In Hilversum zijn zij dood moe en uitgehongerd op het terrein van het astmacentrum „Heideheuvel" aangetroffen. Gvraagd naar de reden, waarom zij waren weggelopen, antwoordden zij „Wij hadden het thuis zo slecht". De drukkersleerling en de beide meis jes, die dicht bij elkaar wonen, hadden hun plannetje bekokstoofd in een ijs- en patatzaak, waar zij elkaar geregeld ont moetten. Vorige week donderdag zagen zij hun kans schoon en gingen zij op pad: initiatiefnemer Henk S. „in het bezit van f 3,70 de zwarte Saskia en de blonde Wis- lana, ieder met een kapitaal van enkele centen Eerst liftten zij naar Delft, vervolgens ging het naar Rotterdam, Breda en Til burg. In Blerick (Limburg), waar de kin deren enkele dagen later belandden, klop te Henk om nachtlogies aan bij een vriend van zijn vader, die hij wijs maakte dat hij met de meisjes op trektocht was. Ach teraf vertrouwde deze kennis de zaak toch niet en schreef een brief aan Henks vader, die uiteraard direct de polifie op de hoogte stelde. Inmiddels doolde het drietal door Gel derland. Ten slotte kwamen de kinderen in Hilversum, waar de drukkersleerling geen onbekende is omdat hij vier maan den in het astmacentrum „Heideheuvel" is verpleegd. Hij wist hier wel een ge schikte gelegenheid om te slapen: een van de gebouwtjes op het terrein van „Hei deheuvel", waar de kinderen echter niet onopgemerkt bleven. In het politiebureau werden zij in bed gestopt om wat op ver haal te komen. Toen zij uitgeslapen wa ren en gegeten hadden zijn zij overgege ven aan de Haagse kinderpolitie. De kinderen hadden na de eerste dag toen zij nog wat konden kopen niet veel meer gegeten. Zelfs waren zij vier entwintig uur achtereen zonder voedsel ge weest. Een andere dag hadden zij hun honger proberen te stillen met een weg genomen komkommer. Zij sliepen in greppels of hooibergen, zich zo goed mogelijk tegen de nachtelijke koude beschermend door onder een van een boerenerf gestolen oude jas dicht te gen elkaar aan te kruipen. „Het was verschrikkelijk", bekende de drukkersleerling, die evenals de meisjes blij was dat het avontuur voorbij is. Drie Russische journalisten, die op uit nodiging van de Nederlandse regering een bezoek aan ons land brengen, zijn op Schiphol aangekomen. Zij zijn A. A. Wi- schnewskii, plaatsvervangend directeur- teur-generaal van het persbureau TASS, D. P. Gorjoenow, plaatsvervangend hoofd redacteur van de „Prawda" en B. L. Leontiev, plaatsvervangend hoofdredac teur van „Literatoernaja gazeta". Zij zul len bezoeken brengen aan de Eerste en Tweede Kamer, aan Wilton Fyenoord en een tocht door de havens van Rotterdam en de stad maken. In Den Haag zullen zij het gemeente-museum, een school, de Scheveningse visafslag, het Mauritshuis bezoeken. Voorts gaan ze naar het Rijks museum, de hoogovens, de bloemenvei ling in Aalsmeer, het tsaar Peter-huis in Zaandam, het Concertgebouw in Amster dam, de Noordoostpolder en Oostelijk Fle voland, de Landbouwhogeschool in Wage- ningen, de Leidse universiteit en de Del tawerken Zij zullen worden ontvangen door minister Luns en door topfunctiona rissen van het ministerie van Buitenland se Zaken, alsmede door leidende figuren van het ministerie van Economische Za ken. In Amsterdam zullen zij Nederland se collega's weerzien, die in de zomer van 1956 op uitnodiging van de Sovjet-Russi sche regering een bezoek aan Rusland hebben gebracht. De Russen reden na aankomst naar Den Plaag, waar hun door het ministerie van Buitenlandse Zaken een lunch werd aan geboden. Op Schiphol stelde men hen op de hoogte van de arrestatie van een Rus sische student in Den Haag, die verdacht wordt van spionage. „Een onaangename verrassing voor ons," zei de heer Gor joenow. „Maar ik aarzel aan te nemen, dat Russische studenten in Nederland der gelijke praktijken uitoefenen." De kapitein van de onder Liberiaanse vlag varende tanker „Cradle of Liberty", de 61jarige Nederlander C. Kuiper, is aan een hartaanval overleden. Het schip was op weg van de Perzische Golf naar Ame rika. Toen de kapitein de aanval kreeg, zette het schip koers naar de Zuidafrikaan- se havenstad Port Elizabeth, maar vóór de aankomst was hij al overleden. Zijn vrouw is in de havenstad achtergebleven om de overbrenging van het stoffelijk overschot naar Nederland te regelen. Het schip heeft de reis voortgezet met de eer ste officier, A. J. de Bruin, als gezagvoer der. zin van een onderwijsgemeenschap met nieuwe mogelijkheden voor de ontwikke ling van speciale begaafdheden, als peda gogisch uitgangspunt wordt gesteld. Even min schijnt aan de minder begaafden bij de opzet van dit ontwerp bijzondere aan dacht te zijn besteed. De fijnere differen tiatie, die, dwars door alle schooltypen heen, de zo uiterst nodige rijke gescha keerdheid aan ons onderwijs zou kunnen geven, krijgt, zo vrezen deze leden, een slechte kans. Gevraagd wordt naar de aanknopings punten voor een doeltreffende oplossing van het welhaast hopeloos schijnende vraagstuk van de talloze zittenblijvers, dat pedagogisch, moreel en financieel als een zware last op het voortgezet onderwijs drukt. Vele leden merken op dat het wetsont werp moeilijk te beoordelen is. In onder wijskringen zijn de meningen zeer ver deeld. Bovendien wordt de beoordeling be moeilijkt doordat veel wordt overgelaten aan thans nog onbekende maatregelen van bestuur. Een derde factor vormen de op het ogenblik nog onbekende overgangs maatregelen. Verscheidene leden voelen het als een gemis, dat in het ontwerp niet de zede lijke basis van het openbaar onderwijs is geformuleerd. Daardoor wordt naar hun mening de ethische grondslag van het openbaar onderwijs ontnomen. Vele andere leden achten de grenzen der mogelijkheden om door het rijk be kostigde scholen op te richten te eng. Voorts vindt men, dat voor elk soort school het geven van niet-verplichte 'vak ken in de wet moet worden vastgelegd. Voor niet in de wet genoemde niet-ver- plichte vakken zal de vrijheid voor ge meenten en schoolbesturen moeten be staan deze voor eigen rekening te geven. Vele leden hebben er geen vrede mee, dat de gehele inrichting van het beroeps onderwijs behoudens enkele algemeen vor mende vakken aan een algemene maat regel van bestuur wordt overgelaten. Bij verscheidene leden zijn trouwens bezwa ren gerezen tegen de vele delegaties van bevoegdheden aan de Kroon. Verscheidene leden maken bezwaar te gen een zesjarige opleiding bij het voor bereidend wetenschappelijk onderwijs, aangezien thans veertig percent der hbs- leerlingen de studie in vijf jaar volbrengt en in universitaire kring naar verkorting van studieduur wordt gestreefd. Een op leiding van vijf jaar moet huns inziens mogelijk blijven. Het voorstel tot instellen van brugklas sen als voorbereiding voor de diverse ty pen voortgezet onderwijs deed tal van vra gen rijzen. Vele leden informeren naar de mogelijkheden van contact tussen die klassen en hoe de minister denkt het goed functioneren van de basisscholen en de be zetting van het brugjaar door gekwalifi ceerd personeel te verwezenlijken. De Nederlandse ministerraad heeft in Den Haag de Israëlische minister-presi dent, Ben Goerion, woensdagavond een diner aangeboden. Minister-president prof. De Quay zei in een tafelrede, dat de spe ciale sympathie van het Nederlandse volk voor Israel in de geschiedenis wortelt. Deze vriendschap is versterkt in één van de meest bewogen tijdperken uit Neder lands nationale bestaan de tweede we reldoorlog. Het oneindige leed onder een gemeenschappelijke onderdrukker, vooral voor de Joodse gemeenschap, heeft de ziel van het Nederlandse volk tot in het diepst geroerd. Prof. De Quay herinnerde eraan dat in het laatst van de vijftiende en in het begin van de zestiende eeuw grote aantallen Joden, die verdreven wa ren uit Spanje en Portugal, zich in Ne derland, in het bijzonder in Amsterdam, hebben gevestigd. Er waren vele Joden onder de edelen die in 1565 het smeek schrift bij Margaretha van Parma heb ben ingediend. Na erop te hebben gewezen dat Rem brandt in zijn schilderijen op welspreken de wijze uiting heeft gegeven aan de ka rakteristieke vorm van het samengaan van Joden en niet-Joden in Amsterdam, zei premier De Quay, dat het Joodse be volkingsdeel zijn onuitwisbaar stempel op deze stad heeft gedrukt. Hij herinnerde aan het heel belangrijke werk dat de Jo den in Nederland hebben gedaan op het gebied van kunsten, wetenschappen en handel. Aan het diner zalen o.m. aan de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer, de ministers van Justitie, van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en van Land bouw en visserij, de minister van Staat prof. Beel, de staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, dr. H R. van Houten, de deken van het corps diplomatio.ue in Den Haag, Sir Paul Mason, en de Isra ëlische ambassadeur, de heer H. A. Cidor. De „Nichiro Susan Kaisha", een Japan se visserijonderneming, heeft verklaard dat het de onderhandelingen voor aankoop van de voormalige Nederlandse walvis vaarder „Bloemendael" (eertijds Willem Barentz geheten) heeft afgebroken. De onderneming heeft ongeveer twee maanden geleden wel het plan gehad het schip te kopen. Op berichten dat de Ne derlandse walvisvaartmaatschappij heeft verklaard dat de onderhandelingen ten aanzien van de verkoop van het schip in een vergevorderd stadium zouden zijn ver klaarde de Japanse onderneming dat „de Nederlandse rederij iemand anders moet bedoelen". Walvisvaart ontkent onder handelingen Naar aanleiding van dit bericht deelt de directie van de Nederlandse maatschappij voor de Walvisvaart aan het ANP mede, dat zij met de genoemde Japanse maat schappij in het geheel niet in onderhan deling is geweest. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 17