Japanse premier Kisji kondigt officieel zijn aftreden aan FOTO ENGEL Labour geeft kernwapens principieel niet prijs hamol weer OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT vandaag! Japans-Amerikaans verdrag ijlings afgehandeld HET WEER schilder zelf met Ook maximumsnelheid op buitenwegen Toto en sportnota op 6 juli in de Kamer WÊÊKtHKÊÊtfÊtKM Het woord is aan Minister kondigt aan Plaatselijk onweer Aan het strand Onmachtig Groot-Brittannië moet schuilen onder de paraplu van Amerikaanse waterstofbommen sikkens-tjallema produkt éeë M ORRIS "before ifouéuif/ Hazel maakt het goed AUTOVERHUUR In de krant van heden: SOLEX DE LUXE J. J. VAN KOOTEN Nederlandse haalde 10.000 joodse kinderen uit klauwen van Eichmann! Jammer, als U dit artikel mist! 74e JAARGANG No 291 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 23 JUNI 1960 Haarlems Dagblad 305e JAARGANG No 139 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directiet P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije iöi De minister-president van Israel, David Ben Goerion, brengt een niet-officieel bezoek van enkele dagen aan ons land. Gisteren hebben de premier, zijn echtgenote en zijn dochter in paleis Soestdijk de lunch gebruikt met Koningin Juliana. Des avonds bood de regering de Israëlische minister-president een diner aan in Den Haag. Joe E. Lewis: Een. bank is een instelling die bereid is u geld te verschaffen, als u bewijzen kunt dat u het niet nodig hebt. TOKIO (Reuter-AFP) Premier Kisji van Japan heeft officieel bekend gemaakt, dat hij voornemens is af te treden. Het besluit van Kisji is na een buitengewone vergadering van het kabinet bekendgemaakt, na de afhandelingen van het veiligheids verdrag met de Verenigde Staten. Hoewel de Japanse premier het juiste tijdstip van zijn aftreden niet genoemd heeft, is dit de eerste keer, dat hij zelf zijn voornemen om af te treden heeft bekendgemaakt. In een kort na de uitwisseling van de ratificatie-oorkonden bij het nieuwe Amerikaans-Japanse verdrag uitgegeven verklaring zegt Kisji, dat hij besloten heeft af te treden om de gemoederen „op te frissen" en de uitvoering mogelijk te maken van een krachtige politiek met het oog op de huidige internationale en binnenlandse situatie. Naar men meent te weten, zal Kisji niet voor het midden van de volgende maand heengaan. Teneinde een regeringscrisis te vermijden zouden Kisji 'en de andere lei ders van de liberaal-democratische (con servatieve) partij besloten hebben, onder ling eerst over de samenstelling van een nieuwe regering te beraadslagen, alvorens het officiële aftreden van de huidige rege ring aan te kondigen. Verrassing De Japanse linksgeoriënteerde studen ten. die hadden aangekondigd, dat zij van plan waren zich met geweld tegen de uit wisseling van de oorkonden te verzetten, zijn blijkbaar verrast door de snelheid waarmee de uitwisseling is geschied en hebben thans afgezien van hun actie. Zij hadden gedacht, dat de uitwisseling niet voor hedenmiddag zou geschieden. De stu denten. die nu voor een voldongen feit staan, hebben evenwel te kennen gegeven nrotestbetogingen te zullen houden. Als voorzorgsmaatregel is de bewaking van de ambtswoning aan zeshonderd politieman nen toevertrouwd. Uitwisseling Dé minister van Buitenlandse Zaken, Foeji-jama, heeft vanmorgen in zijn ambtswoning met de Amerikaanse ambas sadeur Douglas MacArthur de bekrachti- De minister van Verkeer en Waterstaat heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat hij binnenkort een voorstel zal indie nen tot invoering van maximumsnelheden op wegen buiten de bebouwde kommen. Het is een onderdeel van een voorstel tot wijziging van het Wegenverkeersreglement, dat het departement van Verkeer en Wa terstaat reeds heeft verlaten. Bij deze wijziging is ook betrokken het invoeren van met knipperbollen voorziene zebra-oversteekplaatsen op wegen buiten de bebouwde kommen. Tezelfdertijd zullen die knipperbollen uit de bebouwde kom men verdwijnen en zullen daar de zebra paden volledige bescherming aan de voet gangers verlenen. Knipperbollen in de Joebouwde kommen worden, gezien de maximumsnelheid, te kostbaar en overbodig geacht. Advertentie praat eens met Aneean? 32 - Telefoon 16246 KleverparkwcR 7 - Tel. 61669 Verwachting tot morgenavond: Voor het noorden van liet land: aanvankelijk nog zonnig en ta melijk warm met een overwe gend matige oostelijke wind. La ter kans op enkele onweersbui en. Voor het zuiden van het land: veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen en kele regen- of onweersbuien. Koeler. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. Onweersstoring nadert uit het zuidwesten, morgen gevolgd door iets koeler strandweer met flinke opklaringen. Matige naar het noordwesten draaiende wind Overdag 19 tot 21 gr. C. Zeewa ter 16 gr. C. Vooruitzichten: iets koeler, maar wel perioden met vrij zonnig en goed strand weer. (Van onze correspondent in Londen) Labours partijbestuur heeft gisteren zijn voorstellen over tie socialistische defensie politiek, waarover in eigen kring zoveel onenigheid heerst, gepubliceerd. Het blijkt dat het standpunt van partijleider Gaits- kell volledig wordt gesteund. De verwach ting was, dat "net Britse verbond van vak verenigingen de verklaring gelijktijdig zou geodkeuren, maar het hield nog een slag om de arm en zal pas op 1 juli zijn ver klaring afleggen. Dit was een verrassing. Labour vertrouwt echter, dat het vakver bond dezelfde lijn zal volgen. Het uitstel zou slechts een kwestie zijn van procedu re, doch niet ontkend kan worden, dat het de mogelijkheid openlaat tot tweedracht en tot verhoogde agitatie van de bonden, welke zich hebben uitgesproken voor een zijdige kernontwapening. De verklaring van de Labourpartij zal zeker op verzet stuiten bij Gaitskells te genspeler Frank Cousins, de algemene se cretaris van de machtige Transportarbei- dersbond, die over één miljoen stemmen beschikt, en bij de andere vakbondslei- ders, die alle kernwapens willen afschaf- ten. omdat aan hun standpunt geer enkele concessie is gedaan De verklaring gaat er vanuit, dat Groot- Britlannië tegen '970. wanneer de V-bom menwerpers verouderd zullen zijn, geen onafhankelijke kernmacht meer kan vor men. Vermeden wordt echter het gebruik van kernwapens als immoreel te veroor delen. Integendeel, Labour klemt zich vast aan het Amerikaanse waterstof-wapen en spreekt zich uit tegen de fabrikatie van een afzonderlijke Europese waterstofbom. Een van de belangrijkste dingen is juist, dat de verspreiding van de H-bom buiten de landen, welke deze thans bezitten, moet worden voorkomen. Groot-Brittannië moet in de Noordatlantische Organisatie blij- Advertenlie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST Advertentie ven, beschermd door de paraplu van de Amerikaanse H-bommen en de hiermee gewapende Amerikaanse strategische luchtmacht, welke over haar ba^s in Groot-Brittannië moet blijven beschikken. Deze bases zijn trouwens destijds tot stand gekomen onder een Labour-regering. Ontwapening Gaitskell is erin geslaagd het partij bestuur ervan te overtuigen, dat Groot- Brittannië niet ongewapend mag zijn in 'n met H-bommcn gewapende wereld. Hier mee heeft Gaitskell de eerste hindernis overwonnen. Het document spreekt zich uit voor de afschaffing van de Thorpro- jectielen, welke alleen geschikt zijn om te worden gebruikt indien het Westen het eerst t'ot een H-bom bombardement zou overgaan, hetgeen volgens Labour uit drukkelijk moet worden voorkomen. Ook West-Duitsland zal geen H-bommen mogen fabriceren, welke zij in de tegen woordige omstandigheden ook niet zal mogen bezitten. Het eerst nodige is, dat de H-bomproeven voor goed worden uitge bannen. Ondanks de mislukking van de topconferentie Zal de Britse regering met een nieuw Brits ontwapeningsplan moeten komen volgens de lijnen, vorig jaar door Labour en het Britse vakverbond aange geven. Ccntraal-Europa Groot-Brittannië zal ook het initiatief moeten nemen tot bewapeningsbeperking in Centraal-Eüropa, als een eerste stap tot politieke en militaire neutralisering. Com- munistisch-China zal moeten deelnemen aan alle toekomstige ontwapeningsge sprekken. De NAVO-politiek zal moeten worden herzien om te verzekeren, dat het Westen nooit het eerst de H-bom gebruikt en ook nooit zal dreigen zulks te doen. De afhankelijkheid van de NAVO van de H-bom moet worden verminderd. De NAVO-raad zal moeten worden verstevigd en er zal groter coördinatie moeten ko men ten behoeve van een doelmatige po litieke controle over de kernwapens. De grote vraag, welke de verklaring uit de weg gaat, is echter of de nationale dienstplicht, die in Groot-Brittannië is af geschaft, hierdoor niet opnieuw zal moe ten worden ingevoerd, hetgeen vele La- bour-leiders willen. De betekenis van de mislukking van de Blue Streak, de enige verdragende Britse raket is, dat de westelijke strategie aan de Verenigde Staten moest worden over gelaten, een feit, dat ook in Britse rege ringskringen ruiterlijk wordt erkend. Van daar, dat men sympathie heeft voor La bours standpunt, dat nieuwe politieke richtlijnen van de N.A.V.O. niet alleen collectieve verdediging moeten waarbor gen, maar ook een collectieve strategi sche controle. De eerste taak van de Labour-leiders is, dit plan tegen het verzet van de eenzijdige kernontwapenaars in, aangenomen te kinjgen op het komende Labour-partijcon- gres in oktober. Het zal een zware dobber worden. gingsoorkonden behorende bij het nieuwe verdrag uitgewisseld. De Amerikaanse do cumenten bij het verdrag waren door president Eisenhower reeds getekend voor zijn vertrek van tien dagen geleden naar het Verre Oosten en iviar Tokio gezonden. Twee tegenstemmen WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Senaat had het verdrag gisteren bekrachtigd. Negentig senatoren stemden voor en twee tegen bekrachtiging, terwijl acht senaatsleden zich van stemming ont hielden. De tegenstemmers waren de De mocraten. Senator Long (Democraat) verklaarde dat de Verenigde Staten zich in de over eenkomst verplichten Japan tegen een aanval te verdedigen, doch dat Japan geen dergelijke verplichting op zich heeft genomen in geval van een aanval op de Verenigde Staten. „Er bestaat een duide lijke mogelijkheid dat, als de regering- Kisji wordt opgevolgd door een neutralis- tisch ingesteld of socialistisch bewind, de Verenigde Staten het gebruik van hun Japanse bases zul worden ontzegd", zo meende senator Long. Vóór de stemming hadden de leiders van de Democratische en de Republikein se fracties in de Senaat, respectievelijk Johnson en Dirksen, een beroep op het college gedaan het verdrag met een zeer grote meerderheid goed te keuren. Het verdrag geeft de Verenigde Staten het recht voor een nieuwe periode van elf jaar strijdkrachten in JaDan te handha ven. Beide landen zijn overeengekomen een aanval op een van hen in door Japan bestuurde gebieden als een aanval op zich zelf te beschouwen, waaraan zij alsdan het hoofd zullen bieden overeenkomstig het terzake in de grondwetten van de contrac terende partijen bepaalde. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439' LEIOSESTRA tl <BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL. 223596" SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Hazel Crabb. het achtjarige meisje dat haar leven dankt aan de te grote bad muts, die haar in zee drijvende hield, zo als wij gisteren hebben gemeld, maakt het goed. Zij is opgenomen in het ziekenhuis van Whitstable, waar u haar hier ziet in gezelschap van een verpleegster en haar pop. Het kind dat niet kon zwemmen, was op het luchtkussen in de badmuts afge dreven en werd acht uur later door een toevallig voorbijkomend bootje opgepikt. Advertentie Door uitbreiding van ons wagenpark hebben wij weer V.W., Opel. Daf ter beschikking voor zaken en vakantie doeleinden. Spoedige reservering is gewenst. Autobedrijf v.h. „HENGEVELD" Dir. B. P. v. d. Pol ZI.JLWEG 328 - TELEFOON 17700 Pag- Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2, 17 Van Das, tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3, 9 Van Mensen en Dingen5 Uit stad en omgeving5, 7 Agenda van Haarlem en IJ mond 9 Kunst 9 Toch Is Het Zo11 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's In Parijs heeft Yul Brynner de grote medaille van de stad Parijs ontvangen, nu eens niet voor zijn verdienstelijk werk in de film, doch voor zijn sociaal werk. Speciaal werd Yul Brynner .ge- eerd voor zijn vele acties voor de vluchtelingen. Yul Brynner, mevrouw Brynner en dr. Devraigne, die de medaille uitreikte. Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu 375.— Houtplein 18-20 - Tel. 16615-12000 (Ook op gemakkelijke betalingscondities). Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 51 TUIN- EN LIGSTOEL-PARASOLS TUIN- EN KAMPEERSTOELEN in lak en chroom. SUNNY SEAT en andere merken. (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer heeft vanmiddag de verwachting uitge sproken de voetbaltoto en de sportnota op woensdag 6 juli aan de orde te kunnen stellen. De Tweede Kamerleden Vrolijk (PvdA), Berkhouwer (VVD), Blaisse (KVP) en Geertsema (VVD) hebben een aantal amen dementen ingezonden op het wetsontwerp Wijziging Loterijwet waarin, kort samen gevat, de volgende wensen naar voren ge bracht worden: 1. Verhoging van de maximum-inzet voor de voetbalpool van 1 (tekst wets ontwerp) tot 2 per deelnemer. 2. Geen maximumgrens voor de prijzen in de voetbaltoto (wetsontwerp stelt voor: een of meer hoofdprijzen van ten hoogste 25.000) en uitkering van alle prijzen in geld. 3. Wijziging van de tekst van het ont werp in die zin, dat inplaats van één, twee of meer instellingen gewettigd zouden wor den tot het houden van sportprijsvragen. De Tjveede Kamer heeft vanmiddag met 62 tegen 42 stemmen de motie verworpen van de P.v.d.A., waarin het ongewenst werd genoemd, dat Nederland uit natio- naal-politieke overwegingen taken op zich neemt, die afbreuk doen aan onze NAVO- verplichtingen en waarin tevens de re gering uitgenodigd werd bij het overleg in de NAVO uit te gaan van verkorting van de diensttijd. Voor de motie stemden P.v.d.A. en P.S.P. De drie communisten waren niet in de zaal aanwezig. Zij zijn tegen de NAVO- verplichtingen, zodat zij niet voor de motie konden stemmen, maar zij wilden ook niet tegenstemmen. Daarom bleven zij weg. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1