lichtgewicht loafer 29.75 Kreymborg Onbekenden boden Pohlmann 270.000 mark „zwijggeld" rn (jW ereldnieuws^) Iymmmmm Frondizi ziet af van een gesprek met Ben Goerion Ontwapeningsgesprek in Genève stokt Van dag tot dag V.J Minachting HEEREMANS en VAN LEUVEN N.V. Communistische leiders - op één na - in Roemenië Mussen en mensen Afkoop van publikatierechten, zegt verdachte VAUXHALL Hittegolf eist in India 395 mensenlevens Verscheidene leden van Veiligheidsraad kiezen ongaarne partij in het geschil DONDERDAG 23 JUNI 1960 O Advertentie Voor weekend en vakantie Sportief, luchtig, gemakkelijk. Structuurweefsel In diverse kleuren. v.o. GROTE MARKT 1 -7 - HAARLEM Meir in de UNO geciteerd heeft uit ver slagen van het Neurenbergse proces, dat herinnert aan de vreselijke misdaden, die mensen als Eichmann op hun geweten hebben. Pro-nazisme BUENOS AIRES (Reuter) De afge vaardigden van de radicale volkspartij, de grootste minderheidsgroep in de Argen tijnse Tweede Kamer, hebben een ver klaring opgesteld waarin wordt gezegd dat de Argentijnse UNO-vertegenwoordi ger Amadeo niet geschikt is om de zaak- Eichmann in de Veiligheidsraad te behan delen. In de verklaring die bij de Kamer zal worden ingediend, wordt beweerd dat zijn sympathie voor nazi-Duitsland tijdens de oorlog welbekend is. Antisemitisme (UPI) Onbekenden hebben dinsdag een brandbom geplaatst bij een Joods te huis in de Argentijnse stad La Plata. De politie kon het apparaat tijdig onschade lijk maken. Het gebouw zelf was beklad met hakenkruisen en anti-semitische leu zen. GENèVE (Reuter). De vijf communis tische delegaties op de tien-landenconfe- rentie over ontwapening te Genève hebben het Westen in een gemeenschappelijke verklaring ervan beschuldigd te trachten de onderhandelingen te torpederen. Volgens deze verklaring blijkt uit de houding van de afvaardigingen van de vijf westelijke landen dat zij zakelijke bespre kingen over ontwapening trachten te ont lopen. Dit is gebleken op de laatste bijeen komsten en in het bijzonder op die van woensdag de bijeenkomst duurde vier minuten, niemand had iets te zeggen. De vertegenwoordigers van de Verenigde Sta ten en andere westelijke landen willen de kern van de nieuwe Russische voorstellen niet bespreken, hoewel de afvaardigingen van de communistische landen deze voor stellen in bijzonderheden hebben uiteen gezet en antwoord hebben gegeven op vra gen, aldus deze verklaring. In Washington is een procedure aan de gang, die bittere herinneringen oproept aan de tijd van MacCarthy, de senator die de veelzeggende bijnaam van „hek senjager" heeft verworven. Toen MacCarthy stierf, leek daarmee de tragische periode van vervolging en ont- rechting van Amerikaanse burgers door de met officieel gezag beklede senaats commissie tegen on-Amerikaanse activi teit voorbij, doch dat is te optimistisch gebleken. Want thans ondergaat de atoom geleerde dr. Linus Pauling op zijn beurt een behandeling, die doet denken aan praktijken ener inquisitie. Dr. Pauling is de initiatiefnemer ge weest van een petitie aan de UNO, waar in gepleit werd voor afschaffing der kern wapens. Niet alleen wordt deze moedige daad, ingegeven door een beklemd gewe ten en gesteld in het belang der mens heid, beschouwd als gericht te zijn tegen de veiligheid der Verenigde Staten, doch tevens wordt dat geweten nog pijnlijker onder druk gezet doordat men van hem de onthulling van de namen zijner mede- werkers aan deze petitie eist. Dr. Pau ling weigert deze onthulling, omdat hij ervan overtuigd is dat represailles tegen deze medewerkers zullen worden genomen. Opnieuw dus een moedige daad van mens lievendheid, waarop echter door de Ame rikaanse senatoren blijkbaar geen prijs wordt gesteld. Een petitie aan de UNO betekent in het algemeen een uitoefening van het uitdruk kelijk in het Handvest toegestaan klaag recht. De rechten van de mens, plechtig gegarandeerd door de meerderheid der UNO-ledenstaten, worden door de behan deling van dr. Pauling onmiskenbaar ge kwetst. Doch nog ernstiger is de conclu sie, dat het on-Amerikaans moet heten, bezorgd te zijn over de gevolgen van de atoombewapeningswedloop en de tot we reldvrede opgerichte organisatie der Ver enigde Naties aan te sporen tot inspannin gen om het atoomgericht van de wereld af te wenden. On-Amerikaanser in objectieve zin ech ter lijkt het, wanneer een vrije burger van een vrije samenleving met middelen van represaille en geweld gedwongen zou worden, de stem van zijn geweten te ver stikken en mee te huilen in het koor der politieke propaganda, waarin de woorden „vrede" en „vrijheid" wel worden ge zongen doch niet gehonoreerd. Dr. Pauling riskeert door zijn weigering een veroordeling wegens „insubordinatie tegen het Congres". Minachting Van de volksvertegenwoordiging, die ook zijn eigen vertegenwoordiging is en die volgens de Grondwet zijn rechten van vrij mens heet te eerbiedigen, bevorderen en be schermen. Minachting van een Congres dat op deze wijze zijn eigen plicht en roeping ver geet, zal eigenlijk een volkomen voor de hand liggende consequentie zijn bij allen, die zich door een dergelijke gang van za ken teleurgesteld voelen in hun vertrou wen op het recht. Advertentie VICTOR - VELOX - CRESTA vanaf 7.450.— AUTOMOBIELBEDRIJF Off. Dealer General Motors Nwe Gracht 78 - Tel. 17588 - Haarlem BOEKAREST (Reuter) Peng, een lid van het politieke bureau van de Chinese communistische partij, heeft woensdag op het congres van de Roemeense com munistische partij te Boekarest in een re de verklaard dat de internationale toe stand gunstig te noemen is voor de strijd voor de vrede. Afgevaardigden wezen er op dat Kroesjtsjev in zijn rede van dins dag bijna een uur besteed heeft aan de analyse van de vredeskansen na het mis lukken van de topconferentie in Parijs en daarbij impliciet kritiek heeft geleverd op het starre standpunt tegenover het Westen, dat de Chinezen hebben ingenomen. De Poolse communistenleider Gomoelka wordt donderdag in Boekarest verwacht. Dan zullen alle Europese communistenlei ders," met uitzondering van Enver Hodja van Albanië, op het congres aanwezig zijn. Kroesjtsjev zou het noodzakelijk gevon den hebben dat alle Europese communis tische partijen hun steun betuigen aan zijn openlijke verklaring over de mogelijkheid van coëxistentie van oost en west. De Oost duitser Walter Ulbrecht zei dat zijn land de Russische politiek van vreedzame coëxistentie volledig steunt. Ook Janos Ka- dar van Hongarije steunde deze politiek. WARSCHAU (UPI) Kort voor zijn vertrek uit Warschau legde Gomoelka een verklaring af die scherpe critiek op de Comecon, de organisatie voor economi sche bijstand der communistische landen, inhield. Volgens Gomoelka laat de econo mische samenwerking van de communis tische landen te wensen over. Westelijke waarnemers achten het niet uitgesloten dat Gomoelka meer economische hulp zal vragen. NIEUW DELHI (UPI) Tenminste 305 personen hebben in Noord-India de dood gevonden als gevolg van een hittegolf die daar sedert 1 juni heerst. Bovendien zijn 600 personen in ziekenhuizen opgenomen. Te Barabanki bezweek ook een olifant door de hitte. Er zijn temperaturen tot 116 graden Fahrenheit geregistreerd. De meteorologische dienst troost dat de nat te moeson al gevorderd is tot Midden-In- dia en dat de geteisterde streken wel over enkele dagen verkoelende regen zullen ontvangen. Verbrand. Op het eiland Ceylon, zijn zes tien bedevaartgangers om het leven ge komen, toen de autobus waarmede zij op weg waren naar een roomskatholiek bedehuis, omsloeg en vlam vatte. Veer tien van de vierentwintig passagiers kwamen in de vlammen om. terwijl twee anderen later in een ziekenhuis aan hun verwondingen bezweken. (Van onze correspondent in de V.S.) In New York, een stad met een uitzon derlijk grote Joodse bevolkingsgroep, be stond veel belangstelling voor de zitting van de veiligheidsraad, waarin Argentinië een resolutie indiende omdat agenten van Israel de oorlogsmisdadiger Eichmann op onwettige wijze uit Argentinië hebben ont voerd. De resolutie, die in gematigde be woordingen is gesteld, stelt dat dergelijke daden, indien zij herhaald worden, de in ternationale vrede en veiligheid in gevaar kunnen brengen en eist tan Israel „een passende genoegdoening. Verscheidene leden van de Veiligheidsraad kiezen on gaarne partij in dit geschil en zij zouden het liefst zien. dat Israel en Argentinië langs diplomatieke weg tot een schikking kwamen. Daarom was het voor velen een teleurstelling, dat de Argentijnse UNO-ver- tegenwoordiger verklaarde, dat de ont moeting tussen president Frondizi en pre mier Ben Goerion niet zou doorgaan. De Argentijn Amadeo zei dat Frondizi bereid is Ben Goerion in Europa te ont moeten indien zulks tot een gunstig re sultaat zou kunnen leiden. Maar Ben Goe- rions verklaring dat Eichmann niet zal worden uitgeleverd, heeft tot gevolg dat de Argentijnse regering van oordeel is dat er geen minimale basis voor dergelij ke besprekingen is. Frondizi kan niet met onderhandelingen beginnen waarvan bij voorbaat vaststaat dat zij mislukken, aldus Amadeo. Niemand in de raad verdedigde Eich mann. Argentinië beklaagde zich alleen over de schending van zijn soevereiniteit. Mevrouw Golda Meir, Israels minister van Buitenlandse Zaken bood nogmaals Isreals verontschuldigingen aan, omdat de Argentijnse wetten waren overtreden. Uit de rede van de Argentijn kon men echter wel opmaken, dat zijn land „herstel van het.gesehonden recht" verlangt en in dit stadium althans "geen genoegen wenst te nemen met alleen verontschuldigingen. Het valt nog niet te voorspellen wat het resultaat van het debat zal zijn. Groot- Brittannië zou het liefst zien, dat de par tijen buiten de Raad om tot een vergelijk kwamen. Toch zijn de Britten wel bereid voor de Argentijnse resolutie te stemmen, mits deze geamendeerd wordt volgens de wensen van de Amerikanen. Lodge stelde namens de Verenigde Staten twee amende menten voor, waarin de wenst wordt uit gesproken, dat Eichmann terecht zou staan voor zijn misdaden plus de hoop, dat de betrekkingen tussen Israel en Ar- gentië vriendschappelijk zouden blijven. De Russen, die in de UNO veelal partij kiezen tegen Israel, zijn in dit geval toch geneigd Israels zaak te steunen. De Rus beschuldigde Argentinë ervan niet te heb ben voldaan aan de uitleveringsplicht met betrekking tot oorlogsmisdadigers. Hij maakte van de gelegenheid gebruik de stelling te poneren, dat vele oudnazi's po sities van belang bekleden in West-Duits- land en de Noordatlantische Verdragsor ganisatie. Maar daarom is het toch nog niet noodzakelijk, dat de Russen de Argen tijnse resolutie door een veto zullen tor- pereren. Het is mogelijk dat Rusland, Po len en Frankrijk zich van stemming zul len onthouden. Het was wel een merkwaardige samen loop van omstandigheden, dat juist op deze dag Rockwell, de leider van een zeer kleine nazi-groep in Amerika, in New York verscheen om vergunning te vragen voor een bijeenkomst op 4 juli op een plein te New York. De politie moest de man beschermen tegen een veront waardigde menigte. Wagner, de burge meester van New York besloot terstond dat geen vei'gunning voor een dergelijke samenkomst zal worden gegeven. Een na zi-betoging te New York zou leiden tot een grote vechtpartij, waaraan de politie een einde zou moeten maken. Hoe onbe tekenend deze nazi-groep in dit land ook is, toch was het wel nuttig, dat. Golda (Van onze correspondent in Bonn) In het proces tegen de 38-jarige han delsreiziger Heinz Pohlmann, verdacht van moord op de 24-jarige prostituee Ro- semarie Nitribiit kwam de verdachte gis teren met een nieuwe ontkenning. Daar enboven vuurde de officier van justitie een reeks vragen op hem af over discrete aanbiedingen ten bedrage van 270.000 mark als Pohlmann geen boekje open zou zou doen over Rosemaries klanten. Pohlmann bekende dat twee jaar na Ni- tribitts dood een onbekende hem via een Hamburgs advocaat een aanbod had ge daan van 50.000 mark als Pohlmann zou afzien van iedere publicistische activiteit over Rosemarie en de in zijn bezit zijnde papieren over haar aan de advocaat zou geven. De handelsreiziger kreeg in 1959 20.000 mark en zou een jaar later nog eens 20.000 mark en in 1961 10.000 mark krij gen. Pohlmann bestreed dat het hier om zogenaamd zwijggeld ging. „Men wilde van mij," zo zei hij, „eenvoudig de rech ten op het verhaal over Rosemarie afko pen." In feite werd hier evenwel de af- faire-Nitribitt een schandaal. Kwart miljoen Daarnaast bleken zich destijds nog an dere perspectieven voor Pohlmann in de zaak-Nitribitt te zullen openen. Onbeken den boden hem een kwart miljoen aan als hij zou ^afzien van alle publik.a.ties .en filmprojecten. Het werd ook hier duide lijk dat bepaalde, blijkbaar vermogende Duitsers, die veelvuldig contact met Ni- tribitt hadden gehad en in haar zakagen da waren genoteerd, bang waren via week bladartikelen of films in de openbaarheid te worden getrokken, zij het slechts vaag. Dat zou voor de betrokkenen waarschijn lijk uitlopen op grote moeilijkheden in hun gezin en in hun maatschappelijke po sitie. Pohlmann moest de onderhandelin gen over dit project in feite een nieuw vegeteren op de moord van zijn vriendin afbreken toen de Westduitse persraad erin slaagde na een weekbladartikel de verdere publikaties over Nitribitt te doen staken. Nu ziet eens! Wij hebben het al wel reeds gezegd: u had in december al af moeten spreken. Toen al had u moeten bestellen. Toen reeds had u moeten bespreken. Dan was er wellicht nog iets van terecht gekomen. Dan was de kans heel groot geweest dat u nu ook echt al zo'n beetje aan het pakken zou zijn. Wij zeiden het voortdurend: be spreek nu, zeiden wij reeds in november als wij het goed hebben anders zit je van de zomer zonder. Dan komt er niets van, Jaap, zeiden wij. Dan stel je uit, Jaap, dan stel je maar uit, zit kruiswoordpuzzels op te lossen, drukwerken van postorderbe drijven door te bladeren en de toeristische folders blijven laf en leeg en flets liggen op het kleine kastje. En wat is het nare gevolg? Dat alles volstroomt. Dat Isola Bella, volstroomt, dat Luzern hartstikke komt te zitten, dat Valkenburg geen gaatje meer heeft, dat elk bungalowtje tot het aller kleinste toe (dat voor dwergjestotaal verhuurd is, dat er geen kippehokje op de hele Veluwe meer vrij is, dat hotel en kneip afgeladen zitten, dat. boot en bos vol zijn en opkamer en kabinet tot ber stens. Wij hebben dat nadrukkelijk (ook nog wel via de A.N.W.B.) meegedeeld, Jaap. Wij zeiden: bespreek nouJaapje, zeiden wij, anders zit je van de zomer met die krengen van kinderen van je en die bleke vrouw; dan zit je. Dan kun je nergens meer heen. Dan is alles hartstikke. Maar wat deed jij Jaap, wij zien het je nóg doen, Jaap, jij gaapte Jaap, dat het speeksel door de kamer sprietste en je wees, Jaap, op de voortijlende wolkenge vaarten en de vorstbloemen op de vensters en je bladerde voort in de postorderbe drijven en de formulieren der pools. En nu is het klagen tegen ons. Ach, wij ken nen dat zo goed. Onze adviezen waren ontsproten, Jaap, aan bittere ervaringen en dal is goed. Geen mooier leerschool dan die der bittere ervaringen. Wij heb ben dat eens óók gedaan. Dan rilden wij (in november) van de gedachte aan va kantie-buiten. Dan huiverden wij bij de idee aan een vakantiehuisjes bij de ven nen, aan een caravan bij de verstuivin gen, aan een tent bij de waterval. Wij rekten, ons uit. Wij floten even in de gang. Wij neurieden in het bad. Wij zongen in de kelder. Wij sloten alle denken aan vacantiepret geheel buiten. Wij schreden voort als de Cigale van de Mier bij wijze van spreken, een loszinnig beest zonder vooruitzien en toekomsthuivering zogezegd. Een donder van een beest die Cigale. Zo ivaren wij. Een bliksem.. Lieten de gidsjes ijskoud lig gen, de brochures, de boekjes, de egeraat-praat, de folder-kul. En de tijd verstreek. Januari stak het kopje op; fe bruari. En terwijl wij neurieden, slopen hok en huisje vol; hotel en pension, her berg en taveerne, motel en oord en ten slotte zaten wij! Wij zaten. Tehuis! Met klauwende handen. Met krampende tenen. Met stijve wangen. Wij zaten daar en iedereen haastte zich heen in bus en boot. In trein en diesel. In tuig en tooi. Alleen ipij zaten daarEenzaam. In de grote stad. Spreken wij waarheid? Neen. Kunnen wij nu nergens meer heen? O zeker! Wij kunnen nog naar alle, alle kanten; de reis- bicreaus laten daaraan geen twijfel be staan. Wat is dat dan allemaal voor loze praat tegen Jaap?, aldus vraagt gij. Wij antwoorden: ach zomaar de vinger op een merkwaardige en wellicht wonde plek die aan de kaak gesteld moet worden. Dat antwoorden wij. Met totaal ontkennen der taalwetten. Duif Ondergrondse. Vex-scheidene socialistische leden van het Belgische huis van volks vertegenwoordigers hebben een voor stel ingediend tot oprichting van een gemengde commissie voor het bestude ren van de mogelijkheid van een lucht- spoonveg of ondergrondse spoorweg in Bx'ussel. De commissie zou moeten be staan uit paidementsleden, ambtenax-en en vertegenwoordigers van vervoer maatschappijen. Oorlogsmisdadiger. In Oostenrijk is de 45-jarige dr. Egon Schoenpflug, hoofd personele zaken van een Oostenrijkse steenkolenmijn, gearresteerd op de aanklacht van het deelnemen aan het doodschieten van Joden tijdens de oor log. De Westduitse autoi-iteiten hebben de Oostenrijkse justitie documenten doen toekomen over het optreden van Schoenpflug in Oost Europa. Hittegolf. Spanje is de zomer ingegaan on der een buitengewone hittegolf. In Cor- doba en Sevilla bereikte 't kwik, in de schaduw, een hoogte van 41 gx-aden, en in Toledo en Madx-id van 37 graden Celcius. De weex'kundigen vei-wachten over het gehele Iberische schiei'eiland een buitengewone warme zomer. Hemeldauw. Een citruskweker in Israel heeft zijn voordeel gedaan met het oudtestamentische verhaal van de „he melse dauw" in „Richtex-en" 6 waar de geschiedenis van Gideon wordt beschre ven. Hij ging dauw analysex-en en slaag de erin een synthetische variant daar van samen te stellen waaxmede hij zijn bomen bespx-oeide, die spoedig opleef den. Komkommers die met dergelijke „hemeldauw" waren behandeld, wer den de helft gx-oter dan op de gewone wijze bespx-oeide. Tunnel. De Egyptische minister van Staat voor militaire zaken, Ibx-ahim, heeft medegedeeld dat onder het Suezkanaal een tunnel zal worden aangelegd die Egypte met het schiereiland Sinaï ver bindt. De president van de Suezkanaal- autox-iteit, Mahmoud Younis, heeft me degedeeld dat de maatschappij thans af ziet van haar vooi-nemen een nieuwe brug over het kanaal te bouwen. Thans is er een spoorwegbrug en een ponton- bx-ug voor wegvex-keer. Haai. Een visser uit Falmouth heeft woensdag een haai van 384 pond met hengel en lijn gevangen. Wanneer het een haringhaai is betekent de vangst een nieuw wei-eldrecord. Het oude re cord staat op 260 pond. Het wex-eldre- cox-d voor Mako haaien is 1.000 pond. Onderaards. Russische geologen hebben in het westen van Siberië een uitgestrekt ondergronds warmwatermeer ontdekt, zo groot als de Kaspische Zee. Advertentie "YV* NTU De meest gerookte filter sigaret in Amerika - Nu ook in Nederland De tuin van het theehuis is vol zon en schaduwen, die de openingen vullen tussen de schelle kleuren van stoelen en parasols. Ver weg, achter de bosrand, gaan de auto's snel voorbij als nerveuze zuchten. De zwoegende borst van de stad met haar ademgebrek en stof in de bronchiën piept en reutelt in de verte en haalt met moeite verse lucht van hier, waar de benauwenis is weggebroken tot groene, gou- deix ruimte. Hoog zijn de bomen boven het nietige, roodwitte huis met de groene raamomlijstingen van klimrozenstruiken, waar- in zich een tierig leven be weegt van klein gevogelte. De gekwetterde buurpraatjes wor den nauwelijks onderbroken bij het komen en gaan van bezoekex-s aan de theetuin want de mens betekent hier plotseling geen gevaar meer, doch een leverancier van krui mels, die sentimenteel de hand uitstrekt en kinderlijk blij is als een mus daar vol bravour een halve seconde op gaat zit ten. De mussen! Er zou weinig voor nodig geweest zijn in de evolutie der schepping om de mus tot heerser der aarde te maken. Wat er misgegaan is, valt moeilijk te achterhalen, doch de mus was ongetwijfeld voorbestemd om de baas te worden over alle dieren, de mensen inbegrepen. In aantal, reactievermogen, vindingrijk heid, snelheid, onbeleefdheid en ondernemingslust is deze kleine straatvogel ons ver voox'uit. Doch ergens heeft waarschijnlijk de schakel ont broken, die hem op de troon der schepping had kunnen helpen: de lust tot een gereg lementeerd en ordelijk leven zonder vagebonderij. Misschien heeft de mus op tijd begrepen, dat hij gedoemd zou zijn klokslag zes uur thuis te zijn om het eentonige menu van de koning der schepping tot zich te nemen, en heeft hij daarom verkozen om-edelijk wezen te blijven. Of wellicht lokte hem het denkbeeld niet aan, dat hij in een theetuin de hand zou zitten uitsti'ekken om kleine mensjes kruimels te voex-en. Doch: de mus trekt nog steeds zeer duidelijk een ge zicht van een mens, die ge weigerd heeft mens te worden doch het had kunnen wezen als hij slechts gekikt had. Het schijnt dat wij te ge decideerd en te exclusief uit spraken doen over de biologi sche wonderen om ons heen, aangezien sommige van die uitspraken in hun logische, sluitende onontkenbaarheid toch telkens weer tegenspra ken ontmoeten van verre, vage stemmen uit de ongewisheid van de natuur zelf. Zo hoorde k onlangs een dominee beto gen dat diei'en collectieve ka rakters hebben. De xnens is één aparte, complete pex-soon- lijkheid met een, volstrekt eigen en uniek karaktex-, De dieren voxmen tesamen één persoon, en missen het indivi duele karakter in de collecti viteit van hun wezen. Maar van de vijf mussen, die op mijn tafeltje kwamen zitten, was er niet één die zijn eigen karakter miste. Ze waren alle onmiddellijk te herken nen aan hun uiterlijke ver schillen, hun bewegingen, hun oogopslag, hun houding doch bovendien gedroegen zij zich zo volkomen individualis tisch. dat zij beter uit elkan der te houden waren dan vijf dominees. Dat was dus vreemd en on logisch, maar onmiskenbaar duidelijk en ik kan niet ont kennen dat ik voor enkele mussen bijzondere sympathie heb opgevat, terwijl andere me onuitstaanbax-e rekels le ken. De kruimels van een koek dienden ter kennismaking. Na tuurlijk, dat gebeurt bij de mensen ook, bijvoox-beeld door cocktails of verjaardagsgebak. Een dertigtal kleine, bewege lijke i-akkers in grijze op grijs bruine vedertooi was die mid dag op pad getogen om geza menlijk een snabbeltje te ma ken. Eén van hen ontdekte de koek op het schoteltje en met een wisten ze het alle dertig. Zij vei'zamelden zich in een wijde cirkel om het tafeltje, en trokken de kring langzamer hand nauwer aan, druk pra tend over de mogelijkheid dat er een valse kater verborgen zou zitten achter de jas van de eigenaar van de koek. Wie durft? Eentje was er maai-, die zijn leven durfde wagen om de kater uit zijn schuilhoek te lokken. Hij fladdei'de boven mijn hoofd, liet zich plotseling zakken tot op de rand van het tafeltje en loerde intussen met een schuin kopje naar mijn onbeweeglijke gestalte. Er ge beurde niets. Elke mus weet, dat een kater over een mini mum aan zelfbeheersing be schikt elke poes trouwens ook. Het is een zó algemeen bekend verschijnsel in de die renwereld, dat er niet eens meer over gediscussieex-d wordt. Een kater die niet te voor schijn komt als een mus op een halve meter afstand neer daalt. bestaat niet. Dus er was geen kater en enkel een mens, die geen vogeltjes kan vangen met de hand of de bek. De roekeloze kwajongen trippelde op het tafeltje rond met een opgezet borstje en deed net alsof hij al kruimels at. doch de anderen liepen ex- niet in. Zij bleven veilig op de grond en wachtten af tot de prooi bij het aas zou zijn ge komen. Toen bleek wat een over- het-paard-gewaaide-blaaskaak van-een-mus die ene wel was. Hij durfde niet! Tien centi meter scheidden hem van de koek, en hij durfde niet! Een golf van verveling ging door de kring. Die jongelui stellen zich wel aan, doch als het erop aan komt om iets te doen Toen daalde een verfomfaai de. staartloze mus op mijn ta feltje neer. Zij stapte kordaat en zonder tex-ugtrekkende be wegingen regelrecht op mijn schoteltje af, bleef even vol verwachting naar mij kijken en zette zich vervolgens haas tig aan de maaltijd. Zij propte zóveel koek in liaar bek dat haar snavel bleef kieren, en steeg toen doelbewust op. Ik zag haar neerduiken in het zand achter de kring, waar een héél klein musjongetje rillend had zitten wachten. De moe dige moeder opende haar bek en liet de jongen naar harte lust smullen. Liefde kent geen hinderpa len, ook bij de mussen niet. Naderhand bleef er weinig meer van heldendom over. De nan aan het tafeltje verroer de zich niet, er dreigde geen enkel gevaai-, men kon zich zonder vrees aan de maaltijd zetten en dus gi'oeide de groep bij het schoteltje tot vijf, en later lot in de twintig. Maar toen kwam de schrik. Dé man stak de hand uit. Als water uit een lekke pijp spoot de troep omhoog, het struik gewas in. Doch wie zich onder de veilige bladex-en omkeerde en terugkeek, zag dat de man de kruimels op de hand had gestrooid en aan de liefhebbers aanbood. Dat'was een nieuwe mogelijkheid gewaagd en ongewoon, maar te proberen. Zij wipten naderbij, zij loer den. retireerden, schudden het hoofd en aax-zelden En weer was het de moeder, die het huzarenstukje vex-richt- te. Zij had haar achterdocht afgelegd en het geloof in de goede wil aanvaard. Een jonge, slanke held deed het haar na. doch hij was arglistig, genie pig en doodsbang. De moeder was zo eerlijk als goud. Ik had haar in mijn vuist kunnen sluiten en ik geloof dat ze dat wist. Ze had iets méér van de wereld gezien, ze had de de fataliteit van de wijze ouderdom, die de ernst aan vaardt als een steun en de grillige angst als een spel heeft afgezworen. En dat allemaal in één mus! Er waren onbeschofte mus sen bij, die grijze hoopjes ach terlieten met spottende nozem lafheid. Er waren bescheiden en eenzaiTxe figuren, die zolang moed verzamelden tot het schoteltje leeg was. Er waren verbitterden, die wel wisten welke smei'ige stx-eek hun wachtte als ze te dichtbij kwamen. Er waren typen van alle variëteit, die stuk voor stuk uitstekend zouden hebben gepast in de mensenmaat schappij. Maar toen het op was, ver dwenen zij gezamenlijk naar andere avonturen, zich ver heugend in het besef dat de dag nog lang en de wereld nog groot genoeg was om er alles van te verwachten zonder er om te vechten. En daai-om zullen zij ook nooit baas van de we reld worden.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3