EXAMENS Amerikanen geven monument aan Haarlemmermeer Frauderende schoenhandelaar krijgt anderhalf jaar Ingenieur zou onder invloed botsing hebben veroorzaakt Tegen koopman voor inbraakpoging anderhalf jaar met aftrek geëist Amerikaans beeldhouwer aanvaardt opdracht Herdenking in IJmuiden van oudstrijders Verbond van Volkstuin- dersverenigingen opgericht Hoe de duiven vlogen Nederlaag voor DWR tegen De Zijl DONDERDAG 23 JUNI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAM UIT DANK VOOR GASTVRIJHEID Volksspelen in Spaarndam UIT STAD EN STREEK UITSPRAKEN RECHTBANK Fa. A. EVERTS SnEBS' Reddend zwemmen op 3 juli in Groenendaal Voorlichtingsavond voor spoorstudenten HAARLEMSE RECHTBANK Twee weken celstraf en een jaar niet rijden geëist socks of standing Officier van Justitie: „Tenlaste gelegde bewezen Raadsman: Verdachte is er niet geweest A vond vier daagse Bejaardencentrum wordt op 6 juli aanbesteed Vorig jaar augustus heeft de Haarlem mermeer onverwacht bezoek gekregen van een groep van tachtig Amerikanen Texaanse „herenboeren" met hun gezin nen die een Europatour van een maand maakten. In het programma van de rond reis was een „vrij weekeind" opgenomen, dat de groep bezoekers aanvankelijk in Londen wilde doorbrengen. Daar was het echter zo warm en uitgestorven, dat men een andere besteding van het weekeinde zocht. De tachtig Amerikanen die Neder land al „gedaan" hadden, kregen via hun ambassade in Den Haag contact met een landbouworganisatie, die het plan opper de, de groep echtpaars-gewijs voor het weekeinde onder te brengen bij collega- boeren in de Haarlemmermeer. Aldus werd besloten en zo kregen de Texanen gelegen heid, twee dagen lang het Nederlandse boerenbedrijf en ook het boerengezin uit eigen aanschouwing te leren ken nen. Na afloop waren zij vrijwel unaniem van oordeel, dat dit de mooiste belevenis van hun reis was, „Parijs niet uitgezon derd". Bij deze lof is het niet gebleven. Terug op hun „homesteads" in Texas, hebben de farmers de koppen bij elkaar gestoken en het plan uitgebroed om de gemeente Haarlemmermeer als dank voor het aangenaam verpozen, een monu ment cadeau te doen. De benodigde dol lars waren snel bijeen. Als ontwerper van het monument is aangezocht de Ame- kaan Borglum, zoon van de beroemde beeldhouwer Gutzon Borglum, die onder meer het wereldvermaarde rotsmonument in South Dakota, met de enorme koppen van de presidenten Washington, Lincoln, Advertentie Jefferson en „Teddy" Roosevelt heeft vervaardigd. Borglum jr. heeft de op dracht aanvaard en reeds een voorlopige voorstudie van het monument gemaakt, dat waarschijnlijk, in de figuren van een Texaanse farmer en een Haarlemmer- meerse landbouwer, de „onverbrekelijke vriendschapsbanden tussen de boeren van Amerika en Holland" zal symboliseren. Het gedenkteken, dat waarschijnlijk ook „Amerikaans" van proporties zal worden, zal volgend jaar zomer gereedkomen. Er is ook reeds een plaats voor aangewezen: aan de ingang van het concoursterrein in Hoofddorp. De Commissie tot het houden van kin derfeesten op Koninginnedag te Spaarn dam houdt op 24 en 25 juni wederom de traditionele volksspelen. Vrijdagavond om zeven uur wordt op de Pol in Spaarndam het ringrijden op het losse paard gehou den. Men kan zich hiervoor ter plaatse aanmelden. Verder zijn er beide dagen volop kermisvermakelijkheden aanwezig. Niettws in het kort Inbraak. Vanmorgen ontdekte een werkster in het gebouw van Sociale Zaken aan de Raamsingel 2 in Haarlem dat er was ingebroken. Er wordt niets vermist. Niet te spreken. Wethouder Kerk- man van Zandvoort is op 24 juni verhin derd spreekuur te houden. Hofdijkstraat 32 Haarlem - tel. 12181 Showroom: Wagenweg 104 - Tel.1 2730 SANITAIRE INSTALLATIES De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 48-jarige schoenhandclaar uit Vel- sen wegens verduistering en valsheid in geschrifte veroordeeld tot een gevangenis straf van anderhalf jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man had veertien dagen geleden twee jaar met aftrek gevorderd. De schoenhandelaar werd ervan beschul digd dat hij tussen 1950 en 1959 als ven noot van een Heemsteeds schoenenbedrijf ongeveer honderdduizend gulden en acht honderd paar schoenen ter waarde van vijftienduizend gulden zou hebben verdui sterd. Voorts zou hij een valse vennot- schapsakte hebben opgemaakt. Van het geld kocht de verdachte onder meer in vier jaar tijds zestien auto's. De schoe nenzaak is eigendom van een 70-jai'ige Heemstedenaar en diens 38-jarige zoon. De verdachte slaagde erin volledig hun vertrouwen te winnen door zich voor te doen als een gefortuneerd man die „iets om handen wilde hebben". In de valse vennootschapsakte had de Velsenaar bij zonder gunstige financiële voorwaarden voor zich en zijn gezin opgenomen. Een 52-jarige bevrachtingsagent van de Rijksverkeersinspectie in Hillegom werd wegens valsheid in geschrifte veroordeeld Vanmorgen ontvingen wij van het stadhuis van Scarborough nog een foto van de feestelijkheden, die in deze Engelse badplaats vorige week zijn gehouden ter gelegenheid van de .Dutch festivalweek". In een begelei dend briefje werden de complimenten van de persvertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Scarborough overgebracht. Wij vonden dit zó aardig dal wij onze lezers het kiekje niet wil den onthouden, ofschoon het feest, waaraan de Haarlemse bloemenmeisjes zo actief hebben meegewerkt, thans reeds tot het verleden behoort. Het plaatje toont het erepodium op het ogenblik dat de burgemeester van Scarborough, counciller .John Kennedy een woord sprak ter inleiding van de feestelijkheden, die door de Nederland se ambassadeur in Londen, baron A. Benlinck, werden geopend. Op de foto ziet men voorts de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. M. F. Cremers en echtgenote. Opvarenden van wijf Ne derlandse mijnenvegers, die op bezoek waren, vormden een erewacht. Zaterdag om drie uur zal in het kader van de wereldveteranendag op het Plein 1945 te IJmuiden een herdenkingsplech tigheid met kranslegging worden gehouden De herdenkingsplechtigheid wordt georga niseerd door de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers, afdeling Noordholland. Over de gehele wereld zal zaterdag de veteranendag worden herdacht door 20.000.000 oudstrijders, aangesloten bij de World Veterans Federation. De Hcemsteedse Reddingsbrigade voor Drenkelingen houdt ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de brigade zondag 3 juli in de zwemvijvers van „Groenendaal" in Heemstede wedstrijden reddend zwemmen om de eretitels van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het. Redden van Drenkelingen. De ochtend wedstrijden beginnen om tien uur, des middags wordt om twee uur begonnen. Na afloop zal in het Verversingshuis de prijsuitreiking plaats hebben. PRACHTIGE COLLECTE-OPBRENGST de lijstcollecte ten bate van de vereni ging „Het Zonnehuis", die verpleging van chronische zieken uit alle gezindten lot doel heeft, leverde in Hillegom de record opbrengst van niet minder dan 974,15 op. tot vier maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Hij zou op vervoerovereenkomstqnehar- ters, die gesloten werden tussen een Hil- legomse betonwarenfabriek en schippers, een lager gewicht hebben vermeld dat in werkelijkheid was verladen. Hij noteerde deze valse gegevens in het bevrachtings boekje. Van het aannemen van steekpen ningen van schippers werd de verdachte vrijgesproken. De officier van Justitie had twee weken geleden tegen hem tien maan den gevangenisstraf met aftrek geëist. De rechtbank veroordeelde voorts een 62-jarige vuurwerkfabrikant uit IJmuiden conform de eis van de officier van Justitie tot twee maanden hechtenis. De IJmuidenaar had op 20 juli van het vorig jaar in een bunker in de duinen 143.000 zogenaamde knalkurken in voor raad hoewel hij daarvoor geen vergunning had. Bij het maken van vuurwerk deed zich op die dag een ontploffing voor waar bij de achttienjarige zoon van de fabri kant om het leven kwam. Als gevolg van de explosie ging bovendien 5000 m2 duin terrein in vlammen op. De vuurwerkfa briek is inmiddels geliquideerd. De ver dachte was in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de kantonrechter die hem veroordeeld had tot veertien dagen hechte nis en verbeurdverklaring van de knalkur ken. Tijdens een woensdagavond in het club gebouw van de volkstuindersvereniging „Zonder Werken Niets" in Haarlem-Noord gehouden vergadering is opgericht het Verbond van Volkstuindersverenigingen in en om Haarlem. Aanwezig waren de besturen van vijf volkstuindersverenigingen, t.w. „Ons Bui ten", „Zonder Werken Niets", „Buiten Twist", „Groenendaal" en „Wie Zaait zal Oogsten". Afwezig was het bestuur van de volkstuindersvereniging „Eigen Tuin". Met uitzondering van de afgevaardigden van „Ons Buiten" verklaarden allen zich voor de oplichting van het verbond. De bestuursleden van „Ons Buiten" wilden zich, hoewel zij in principe voorstanders waren, niet aan een beslissing binden, maar zeiden de kwestie van aansluiting eerst aan hun leden te willen voorleg gen. Het Verbond van Volkstuindersvereni gingen in en om Haarlem is een federa tie. De aangesloten verenigingen behouden dus hun eigen zelfstandigheid. De ver bondsraad wordt gevormd door de bestu ren van de aangesloten volkstuindersver enigingen. In het bestuur van het verbond werden gekozen de heer Herkes (Groenen daal), voorzitter; mevrouw Esman (Groe nendaal), secretaresse; de heer Th. Berg man (Zonder Werken Niets), penningmees ter en als leden de heren A. Honnes, A. van Berkel, J. H. van Dam, (allen van „Zonder Werken Niets") en Roosjcn en Veldhuis (beiden van „Buiten Twist"). Er moet nog in vijf vacatures worden voor zien. Het bestuur zal zo spoedig mogelijk de statuten samenstellen en de koninklij ke goedkeuring aanvragen. Haerlems Student engildt Het: Haerlems Studentengildt houdt vrij dagavond om acht uur in restaurant Brinkmann in Haarlem een voorlichtings avond, die bestemd is voor al diegenen die in het komende jaar een academische studie zullen aanvangen en spoorstudent zullen zijn, wonende in Haarlem en om geving. Tevens bestaat de gelegenheid in lichtingen te verkrijgen over de gang van zaken met betrekking tot de verschillende studierichtingen. Advertentie Twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouman vanmorgen geëist tegen een veertigjarige ingenieur uit IJmuiden- Oost, omdat hij op 28 december van het vorige jaar in zijn auto zou hebben ge reden, terwijl hij daartoe door drankge bruik niet in staat was. Verdachte had op die dag van des mid dags drie tot des avonds acht uur een ver- jaarsfeestje in de Kennemerlaan bijge woond. Naar zijn zeggen dronk hij daar vijf borrels en vier of vijf glazen bier. Om acht uur ging de man naar'zijn auto. Hij meent zich te herinneren dat hij dat deed om de wagen af te sluiten. Hoewel Haarlem. Aan het Lorentzlyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen HBS-A: Henk Bakkernes. Trix de Jonge, Eddy Laurijssen. Frits de Lijster, Folkert Postma, Bob Roos en Peter Samuels. Haarlem. Aan liet gemeentelijk Lourens Cos- terlyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen afdeling HBS met 5-jarige cursus: KL B5AD. J. van Doorninck, Heemstede: J. P. C. Giesbergcr. Aerdenhout; B. Gottschal. Aer- der.hout; R. W. de Groot. Haarlem: E. J. Heek, Haarlem: H. E. G. Hennekam. Haarlem: J. H. Hoogland. Hoofddorp; R. C. van Puffelcn, Haar lem; C. W. K. Kuipers. Heemstede: J. H. Lever, Heemstede; E. R. van der Linde. Badhoevedorp; me.j. W. H. Metz. Haarlem; L. H. Motmans. Haar lem: A. D. J. Noorlander, Haarlem; P. Paarde- ha ar, Haarlem: mcj. M. A. Spaargaren, Zwanen burg; A. van Zadel. Heemstede. KL B5B: N. J. A. de Boer, Haarlem: H. S. van Duin, Heemstede: T. Gijzeis, Haarlem: K. van Heiningen, Haarlem: D. Hoogendoorn, Haarlem: W. Kelderman. Haarlem; C. M. Kuiper. Haarlem; E. R. de Leeuw. Haarlem J. J. 't Mannetje. Hil legom: A. H. Meijer. Heemstede; J. M. Parson, Haarlem; W. B. Put, Haarlem; C. K.. Sikkes, Haarlem; B, A. S.iardijn, Heemstede; M. E. Spoor, Haarlem; G. W. J. Suman, Haarlem. Eén kandidaat heeft zich teruggetrokken, af gewezen werden 6 kandidaten, geslaagd 33. Haarlem. Geslaagd zijn voor liet eindexamen afdeling HBS-B van de Gemeentelijke HBS voor Meisjes aan de Tempeliersstrat te Haarlem de dames J. W. van Beek. E. de Raad en C. Ch. Ver doorn. Haarlem. Bij de in het Concertgebouw te Haar lem gehouden examens zijn geslaagd voor het diploma MULO-A: M. H. Doornebosch, Haarlem; A. Domisse, Haarlem: J. Abbink, Sassenheim; J. Algera, Lisse; P. de Bruijn. Sassenheim; J. M. A. Overdulve. Haarlem; H. Hoogland, Haarlem; C. M v. d. Hoorn, Beverwijk; R. v. Abs. Overveen; J. P. v. Sinderén, Haarlem. Geslaagd voor liet diploma MULO-B: W. G. Boelee. Haarlem; B. Eelman, Haarlem; W. van Egmond. Haarlem; H. C. Los. Haarlem: K. v. d. Bos. Zandvoort; F. R. Voskuyl, Haarlem: G. E. Kamphuis. Beverwijk; J. H. Treur, Badhoeve- c'orp K. P. Zijlmans. Heemstede; V. M. Otto, Heemstede; R. A. E. B. v. Dobben, Bentveld: T. Gatsonides, Aerdenhout: J. C. C. Groeneveït, Haarlem; J. G. Koning, Santpoort. 2. Afgewezen werden 3 kandidaten. Dinsdag zijn geslaagd voor het diploma MULO- A: C. Benschop, Sassenheim: A. Stolker, Sassen heim: H. Bergman. Sassenheim: G. Baarse. Haar lem: W. Cirkel, Haarlem; F. W. Sepp. Driehuis; V. P. Belonje. Heemstede: M. Grootveld. IJmui den; A. D. de Boer, IJmuiden. E. Ditmarsch, IJmuiden; J. K. Bos. Hoofddorp; W. J. Schalk. Sassenheim; D. Bosch, Hoofddorp; R. F. Heems kerk, Veisen; H. Wichers, Velsen; A. A. Zwart, Veisen. Geslaagd voor het diploma MULO-B: J. Wilders, Haarlem; J. Imthorn, Lisse: N. F. Nieuwenhuis, Lisse; M. A. v. d. Lip. Haarlemmermeer; H. C. Holsteijn. Zandvoort; W. J. A. Smit. Santpoort; T. v. Beien, Velsen: D. C. v. Heijst, Velsen. Afgewezen werden 2 kandidaten. Blocmèndaal. In het Jeugdhuis aan de Donkere- lan te Bloemendaal slaagden voor het. MULO-di- ploma A: de dames M. de Jong. Haarlem; A. W. Sprangers, Haarlemmermeer; M. T. Zijlstra, Hil legom en de lieren J. H. Blansjaar. Haarlem; H. F. Poelman. Haarlem: J. Kortenaar, Heemstede: A Moerkerken. Hillegom: W. Kluijt. Vijfhuizen; F. Heijkoop, IJmuiden: O. K. Schoemakers, Zand voort: F. B. von Maüw. Zwanenburg. Voor het MULO-diploma B slaagden: mej. E. H. de Graaf, Vijfhuizen en de heren G. L. J. de Ruiter. Haarlem; L. .1, Vallentgocd, Halfweg: J. van der Blom, Nieuw Vennep; P. R. Halsema, IJmuiden en J. Roos. IJmuiden. Voor het aanvullingsdiploma slaagde de heer A. de Groot, Nieuw Vennep. Aan het r.-k. Meisjeslyceum „Sancta Maria" te Haarlem zijn geslaagd voor ds eindexa mens, afdeling Tweede Groep, de datnes; Joke van Bakel, Len Bemelman, Gem ma Bende, Elly Brunsmann, Marijke van Bueren, Vonny Deuning, Jetty van Hedel, Paula Kuypers, Tineke van der Meer, Joosje Mulder, Ineke van Riet, Gonda de Ronde, Greet Roozen, Judy Schroder, Miriam Simo- nis, Noortje Tijssen. Marijke van Vliet, Tineke van der Weiden, Inge van Zalm. Geëxamineerd: 20 kandidaten. De examens zijn geëindigd. Uitslag Mulo-examens, gehouden te Haar lem op 22 juni 1960. Geslaagd voor het diploma Mulo-A: J. Om- vlee (m.), Heemstede. F. K. Willems (m-), H'- stede W. Kuijken (m.). Heemstede A. M. Lemstra (m.), Haarlem F. S. W. de Zwaan (v.), Haarlem K. M. C. Lasschuit (m.), Haar lem, J. Blanken (m.), Lisse, C. J. Veld (m.), Velsen, C. J. A. Stomphorst (v.), Velsen, J. J. Plokker (m.), Velsen, J. Lodewijk (m.), Haar lem J. Koornneef (m.), Velsen T. P. Ho- geland (m.), Velsen "F. J. Hooijberg (v.), Zandvoort J. Molendijk (v.) Zandvoort J. L. v. Fastenhout (v.). Zandvoort G- Oudshoorn (v.), Sassenheim J. E. Pit (m.), Sassenheim A. W. v. Berkum (v.), Badhoe vedorp Geslaagd voor het diploma Mulo-B: H. Zeu- levoet (m-). Haarlem. A. A. Cop (v.). Haarlem. E. Zwanenburg (v.), Haarlem, R. E. Brilman (m.), Velsen, J. Steenwinkel (m.) Lisse; afge wezen werden elf kandidaten. Uitslag Mulo-examens, gehouden te Bloe mendaal op 22 juni 1960. Voor het Mulo diploma-A slaagden de dames: F.. A. Groe nendaal. Driehuis-Velsen. A. Boerma Haar lem, E- K. v. Dorp. Haarlem. C. J. du Fossé Haarlem, E. J. v. Andel, Heemstede. G. E. Gijzenberg Nieuw Vennep, N. A. Kranen burg Nieuw Vennep, H. M. Fielmich. Vel sen, H. v. Dorp IJmuiden, J. v. Dijk IJmuiden; de heer J. H. Busch, Haarlem. De met 4 gemerkte» behaalden tevens het middenstandsdiploma. Totaal werden afgewezen 7 kandidaten. Voor het Mulo-diploma-B slaagdende heren: W. F. Budding, Haarlem, J. Heijnenberg, Haarlem, PT. J. Jansen. Heemstede, L. B. Loos, Heemstede. J. P. v. d. Berg, Santpoort, D. v. Dijk, Zandvoort. B. Hellingman. Zandvoort, G. G. C. Klap, Zandvoort, E. P. W. Wiener, Zandvoort. AMSTERDAM (V.U.) Geslaagd voor het kandidatenexamen geneeskunde (tweede deel) L. H. Brokke (Haarlem); mej. J. A. T. Storm (Aerdenhout) en H. de Vries (Hillegom). hij aanvankelijk tegenover de politie ver klaarde te hebben gereden, zij het slechts enkele meters, zei hij later en ook thans ter zitting niet meer te weten of hij con tact heeft gemaakt. Er was een botsing ontstaan met een passerende driewielige bestelauto. Als getuige verklaarde de bestuurder hiervan, een IJmuidense koopman dat hij de auto van verdachte niet heeft zien rij den. Zijn vijftienjarige zoon zei echter perti nent de auto uit de geparkeerde file te hebben zien komen. Een inspecteur van politic vertelde dat verdachte hem uit zichzelf heeft gezegd te hebben gereden. De ingenieur wierp tegen het hier niet mee eens te zijn. Hij voegde er aan toe dat de inspecteur hem de mantel had uitgeveegd, maar hij was niet op de beschuldigingen en verwij ten van de politieman ingegaan. De verbalisant, een hoofdagent, ver klaarde dat verdachte half in de auto zat, een verdwaasde indruk maakte, sterk naar drank rook en ter ontnuchtering was inge sloten. De volgende morgen, meer dan tien uur na de aanrijding, zei verdachte uit zichzelf te hebben gereden, maar latei- vroeg hij de verbalisant de verklaring te wijzigen. Het proces-verbaal was toen ech ter al weg. Er was een schriftelijke verklaring van de gastheer van verdachte dat deze naar zijn mening dronken was en geheel „af geknapt". Volgens de bloedproef bedroeg het alcoholgehalte 2.20 pro mille. De officier van Justitie achtte het ten- laste gelegde bewezen en stelde zijn eis. pauline De raadsman mr. J. Roggeveen trok de verklaring van het zoontje van de bestuur der van de bestelauto in twijfel, hoewel pleiter zei aan te nemen dat de verklaring te goeder trouw is afgelegd. Mr. Roggeveen achtte het mogelijk dat de bestelauto, die juist werd ingehaald door een andere wagen, even naar rechts is uitgeweken en met.de brede achterkant de auto van ver dachte heeft geraakt. Hij bepleitte een voorwaardelijke gevan genisstraf en een eveneens voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Drie gewonden Op 8 februari des avonds om half ne gen stak een 58-jarige Hillegomse bloem bollenkweker met zijn auto op de Wete- ringweg de weg van Amsterdam naar Rot terdam over. Pas op het laatste moment zag hij de lichten van een op de voor- rangsweg naderende auto, bestuurd door een Amsterdamse vertegenwoordiger. Een botsing volgde, waarbij een dame in de auto van de bollenkweker een hersenschud ding en een hoofdwond kreeg, een dame in de bestelauto van de vertegenwoordiger een hersenschudding en een gebroken rechterpols en de vertegenwoordiger zelf een hoofdwond en eveneens een polsver wonding. De officier van Justitie zei ondanks de ernst van het ongeluk geen vrijheidsstraf te willen eisen. Verdachte is geen wegpi- raat. Hij heeft op dit kruispunt, waar dub bele voorzichtigheid geboden is, niet vol doende uitgekeken. De eis luidde 300 of zestig dagen hechtenis en drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Uitspraken donderdag 7 juli om half tien. De Zandvoortse postduivenvereniging Phoenix" heeft een wedvlucht gehouden van Tergnier af, over een afstand van 315 km. Gelost om acht uur, arriveerde de eer ste duif weer op het hok om 13.39 uur. De uitslagen waren als volgt: R. Enge lander 1. 2, 6; Jan Koper 3, 13; R. van Geijtenbeek 4, 11; Th. v. d. Meulen 5, 7, 10, 12; J. Donker 8, 9. MM eek Textielfabrieken Emlle Lockefeer N.V. - Hulit (Z) ineke heden stad en ster tegen koopman „Ik ben onschuldig. Ik heb er absoluut niets mee te maken," zei woensdagmid dag een 27-jarige Amsterdamse koopman tijdens de tweede zitting die de Haarlemse rechtbank besteedde aan de zaak van deze verdachte, die wordt beschuldigd van po ging tot inbraak in twee villa's in Bentveld. Hij zou deze feiten hebben gepleegd in de nacht van 27 op 28 februari van dit jaar, alleen of samen met een 25-jarige varens gezel, eveneens uit Amsterdam. Tijdens de zitting van 16 juni eiste de officier van Justitie mr. J. Wiarda tegen de va rensgezel anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. De zaak tegen de koopman werd aangehouden tol gistermiddag, om dat de rechtbank een inwoonster van Bent veld wilde horen, die oggetuige is geweest van een der inbraak pogingen, namelijk die in een villa aan de Bentveldsweg. De bewoners waren met vakantie. Evenals tegenover de rechter-commissaris hield zij ook tijdens de zitting van gisteren vol dat zij de koopman in die februarinacht bij de villa van haar buren heeft waargeno men. De officier van Justitie eiste tegen de koopman dezelfde straf als tegen de varensgezel: anderhalf jaar met aftrek. De koopman werd in de bewuste nacht in gezelschap van de varensgezel gearres teerd op de Zandvoortselaan. Aanvanke lijk beschuldigde de varensgezel de koop man er van met hem de pogingen tot in braak te hebben gepleegd, maar tijdens de De Zijl uit Leiden was woensdagavond in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem de gast van DWR. De wedstrijd werd gespeeld voor de tweede klasse he ren KNZB. Direct na het begin verdween er een boogbal van Hensing in de rechter bovenhoek van het DWR-doel. Deze tref fer werd gevolgd door een achterwaarts schot van Leune. Uit een nogal benauw de positie verkleinde Jonkhof voor DWR de achterstand waarna Piet de Bruyn uit een door Fred de Bruyn genomen hoek schop de gelijkmaker fabriceerde. Nadat nogmaals een boogbal van Hensing het DWR-doel had doorboord ging met de stand 2-3 de rust in. In de tweede helft plaatste Fred de Bruyn enkele keren een opmerking aan het adres van de scheidsrechter en daar om moest hij, nadat Hensing de stand op 2-4 had gebracht, zijn zonde op de kant qverdenkgn. Het was maar voor kort want een ver en mooi strak schot van Jan Sint was de keeper van De Wijl te machtig. Toen kreeg Leune een strafworp te ne men die gebruikt werd' waardoor de Zijl- voorsprong op 5-3 gebracht werd. Toen Jonkhof goed voor het doel van De Zijl verscheen werd hij vastgehouden maar met het fluitsignaal van de scheids rechter voor een overtreding ging de bal het doel in. Nu kreeg Jonkhof een straf worp toegewezen die jammerlijk overge schoten werd. Kort daarna plaatste Fred de Bruyn wederom een opmerking waar voor hij het water werd uitgestuurd. Na dat De Haas er 3-6 van gemaakt had mocht de zondaar het water weer in, maar ook nu kon hij zijn mond niet hou den waarvoor hij voor de verdere duur van de wedstrijd het water werd uitge zonden. Bij de stand 3-6 bleef het. zitting van 16 juni herriep hij zijn verkla ring. Hij zei de koopman te hebben beschul digd om diens rechtszaak te bespoedigen en om te voorkomen dat degene die in werkelijkheid zijn metgezel-in-de misdaad zou zijn geweest terecht zou moeten staan. De identiteit van deze onbekende derde man wilde hij niet verraden. De Bentveldse dame vertelde gistermid dag dat zij die nacht wakker was gewor den, doordat zij verdachte geluiden hoor de. Ze ging naar de badkamer, opende zachtjes het raam en zag bij de villa van haar buren een man staan. Ze verklaar de dat zij hem goed had kunnen opnemen bij het licht van de maan en dat van een straatlantaarn. Later zag zij de man in gezelschap van een kleinere man die ver derop had staan wachten. Toen zij bij de rechter-commissaris met de koopman werd geconfronteerd, beweer de zij hem te herkennen als degene die zij bij het raam van de villa had gezien. De Zandvoortse politie vond echter later op een ruitje van de villa een vingeraf druk van de (kleinere) varensgezel. „Geen vergissing mogelijk" De getuige zei de koopman te herkennen aan zijn opgetrokken schouders, zijn gol vende haar, zijn lange overjas en zijn ma nier van lopen. „Er is geen vergissing mogelijk", zei ze. De officier van Justitiè achtte het ten laste gelegde bewezen. Ten eerste op grond van de verklaring van deze getuige. Zij heeft de koopman zien staan en dui delijk herkend. De bomen waren kaal en het was volle maan. De verklaring van getuige sluit op alle punten, aldus de of ficier. Verder is er nog de hakafdruk van een mannenschoen, die in de tuin van de villa werd gevonden en volgens het openbaar ministerie afkomstig is van de schoen van de koopman. Verdachte heeft geen alibi voor die nacht. Zijn verklaring dat hij die nacht het terrein van het Zandvoortse sta tion heeft verkend om later in te breken, klopt niet. Tenslotte wees de officier op de tegenstrijdige verklaringen die in deze zaak zijn afgelegd en hij zei dat de ver klaring van de varensgezel mede tot be wijs kan dienen. Hij eiste tegen de koop man anderhalf jaar met aftrek. De raadsman, mr. A. F. H. Schrcurs, zei dat hij zelf een onderzoek heeft inge steld omdat hij ernstig twijfelde aan de objectiviteit van de verklaring van de Bentveldse dame. Zij zegt de kleine man (de varensgezel) op de weg te hebben ge zien en de lange man de koopman bij het raam. Op de ruit stond echter de vinger afdruk van de varensgezel. In die nacht was er geen maan en dus zeker geen volle maan, zoals de officier zegt. In die nacht was het een etmaal na nieuwe maan. Op 5 maart was het eerste kwartier. De gevonden hakafdruk hoeft helemaal niet van de schoen van verdachte te zijn. Er zijn duizenden van deze hakken in de handel. De raadsman zei er van over tuigd te zijn dat de koopman niet aan de Bentveldsweg is geweest. Hij vroeg pri mair op juridische gronden nietigverkla ring van de dagvaarding en indien de rechtbank het daar niet mee eens zou zijn, vrijspraak. Verdachte zelf vroeg daarop zijn onmid dellijke invrijheidstelling doch de recht bank wees dit na raadkamer af. Uitspraak 30 juni om half tien. Dit jaar houdt de Nederlandse Wandel sportbond voor de zeventiende keer de Avondvierdaagse. In Noordholland wor- deze populaire wandeltochten nu al in achttien plaatsen gehouden met een to taal van 18.000 deelnemers. Gisteren is de Avondvierdaagse in Haar lem en omgeving begonnen. Er hebben 728 deelnemers ingeschreven. De start had plaats bij gebouw „Domi" in Over veen. Er zijn parcoursen uitgezet voor de jeugd van tien tot veertien jaar en voor ouderen langs rustige wegen in de ge meenten Bloemendaal, Heemstede, Velsen en Haarlem. De laatste tocht, die twin tig kilometer lang is, voert over Zand voort. De foto toont een groepje jeugdige deelnemers nabij de Kathedrale basiliek aan de Leidsevaart in Haarlem. Lisse Naar wij vernemen zal de aanbesteding van het te bouwen Prot. Chr. bejaarden centrum plaats hebben op woensdag 6 juli in hotel „De Witte Zwaan" te Lisse. GESLAAGD In Lisse zijn de volgende kandidaten ge slaagd voor de Mulo-examens, Mulo-A: J. Blanken; Mulo-B met Middenstandsdiploma: Fr. Nieuwenhuis K. A. z. en J. Imthorn; Mulo-A: J. Algera Jz. en Mulo-B: J. Steen- winker.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7