Directeur van „Trekair" hoort 21/2 jaar tegen zich eisen Verkeerschaos bedreigt de economie der grote steden Gasvergiftiging eist ieder jaar tientallen doden Kort en Zonnig en warm weekeinde Onderscheidingen voor scheidende directeur van Schiphol Loosdrecht na midder nacht drooggelegd Verbetering zal enkele miljarden vergen Recreatiegebied tussen Amsterdam en Halfweg Bezwaren bij r.-k. patroonsbond Totale „ontgiftiging" is te duur Sterk toegenomen boterafzet KNAC en ANWB zijn tegen een algemene maximumsnelheid ZATERDAG 25 JUNI1960 2 Midden in het seizoen ANWB-VOORZITTER WAARSCHUWT: Snelle financiële hulp dooi' het rijk onontbeerlijk Vreemd gedrag van Braziliaanse voetballers op Schiphol Vermindering van koolmonoxydegehalte tot 10 percent bepleit Kortsluiting door vergissing van opzichter Door prijsverlaging: Rijk betaalt kosten voor Joke Haanschoten Gisteren is de 66-jarige directeur van de n.v. Luchthaven Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert, zowel door de Belgische re gering als door de K.L.M. onderscheiden. Eerst speldde de Belgische consul-gene raal in Amsterdam, de heer H. R. de Vleeschouwer, de scheidende directeur, die over een week met pensioen gaat, de versierselen op de borst, die behoren bij de benoeming tot officier in de Kroonorde van België. Vervolgens overhandigde de president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler, hem de zilveren medaille van verdienste der K.L.M. Zowel de heer De Vleeschouwer als de heer Aler wijdden enige woorden aan de loopbaan van de scheidende directeur, die veertig jaar lang Schiphol heeft gediend, eerst in dienst van de K.L.M., later als gemeente-ambtenaar, nl. als directeur van de gemeentelijke luchthaven. Tenslot te werd hij directeur van de n.v. Lucht haven Schiphol, waarvan de aandelen in handen zijn van het rijk en gemeenten Amsterdam en Rotterdam. Behalve de zilveren medaille van ver dienste ontving de heer Dellaert nog een originele brief uit de K.L.M.-archieven, af komstig van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en gedateerd 23 juli 1923. In die tijd was de heer Dellaert nog als stationschef op Schiphol in dienst van de K.L.M. De brief luidt: „Wij deelen u me de, dat besloten is aan den stationschef van Schiphol een belooning toe te kennen van 100 per maand wegens het verrichten van diensten voor het rijk ten behoeve van de burgerlijke luchtvaart, welke be looning gerekend zal worden te zijn inge gaan op den lsten November 1922. De vo- renomschreven belooning zal worden uit gekeerd tot een tijdstip waarop ten aan zien van de leiding van het burgerlijke luchtverkeer op Schiphol andere maatre gelen zullen zijn getroffen, met dien ver stande, dat het bedrag naar verhouding zal worden verminderd dan wel de uitkee- ring der belooning zal eindigen, in geval voor het rijk te verrichten werkzaamhe den in belangrijkheid afnemen of geheel ophouden". In Loosdrecht zullen de watertoeristen voortaan des avonds na twaalf uur de dood in de pot vinden. Met de kleinst moge lijke meerderheid (zes tegen vijf) besloot de gemeenteraad vrijdagavond na een verhit debat van ruim drie uur: om twaalfd uur geen muziek meer en om halfeen alle zaken potdicht. Oók voor de zaterdagavonden, waarvoor men de laat ste jaren gewoon was ontheffing te verle nen tot 2 uur (muziek tot 1 uur). Het ziet er naar uit, aldus deelde de burge meester ons vannacht nog mee, dat het gemeenteraadsbesluit reeds in het week einde van 2 en 3 juli van kracht zal wor den. Advertentie De derde dag van het proces tegen de 42-jarige „Trekair"-directeur M.S. inzake het doen verongelukken van zijn vliegtuig op 22 januari van dit jaar, waarbij de piloot Ben Kleyn om het leven kwam, be gon met het horen van getuigen a dé-char ge. Nadat een hoofdtechnicus van de af deling vliegtuigbouw van de Technische Hogeschool te Delft, de 54-jarige heer J. W. Peperkamp uit Haarlem en de vlieg tuigmonteur N. van der Horst uit Vlaar- dingen. hadden verzekerd dat huns inziens het verongelukte vliegtuig als een nieuwe machine moest beschouwd worden wegens het geringe aantal vlieguren, heeft de ver dediger er nogmaals de nadruk op willen leggen dat er rondom de verdachte een sfeer van rancune en tegenwerking be stond. De 44-jarige chef-verkeersleider van het vliegveld Zuid-Limburg, L. J. K., die als getuige a décharge werd gehoord, erkende dat de vlieghavenmeester, D. R. zeker niet de gewenste onpartijdigheid in acht nam, doordat hij al lange tijd gere geld met toestellen van een met de ver dachte concurrerende reclameluchtvaart maatschappij, „Aero-Limburg", vloog. De getuige had gehoord dat R. iemand toe vertrouwd had, „dat men Smeets er maar moest indraaien". Met het verhoor van de 50-jarige direc teur van een luchtvaartbedrijf te Rotter dam, de heer H. A. J. K. uit Den Haag, belandde men weer in de technische pro blemen rond het vliegtuig en de wijze waarop de verongelukte piloot had gema noeuvreerd. De wijze, waarop de piloot te kennen wilde geven dat hij een noodge val vreesde, was tegen alle regels van vliegveiligheid en techniek in. Volgens de ze getuige had de piloot blijkbaar niet de bedoeling zijn machine op zee te zetten, want dan had hij heel anders moeten ma noeuvreren, zoals elke piloot met enige er varing weet. Op de vragen waarom, als de piloot motorstoring vreesde, hij niet beter had kunnen doorvliegen in plaats van ge waagde manoeuvres te gaan maken, ver klaarde de deskundige te veronderstellen dat de piloot het schip dat in de nabij heid voer, als een mogelijk contactpunt beschouwde. Hij noemde de bestuurder Op de algemene jaarvergadering van de A.N.W.B. in Scheveningen heeft de voorzitter, de heer P. F. Zimmerman, op nieuw de aandacht gevestigd op de be klemmende verkeerschaos: „Wij vragen ons in vertwijfeling af of we ooit in staat zullen zijn, tijdig het hoofd te bieden aan de verkeersvloed, die wegen en steden dreigt te verstikken", zo zei de heer Zim merman. Hij betreurde het dat de plan nen in de grote steden voor verkeersvoor- zieningen en openbaar vervoer vrijwel zon der uitzondering door geldgebrek niet ver wezenlijkt kunnen worden, "iij meent, dat het sociaal-economisch potentieel, dat de ze steden in ons land vormen zo belang rijk is, dat een uitgave van enige miljar den guldens in een tijdsverloop van 10, hoogstens 15 jaar, ten behoeve van de verkeersvoorzieningen alleszins verant woord en noodzakelijk is, om deze waar den veilig te stellen. Hij acht het dringend noodzakelijk dat het rijk de oplossing van de verkeers- en vervoersvraagstukken in onze grote ste den beschouwt als een nationaal belang en dienovereenkomstig daarvoor financië le steun verleent. „Zelfs de eenvoudige voorzieningen zo als verkeerslichten, gesloten stroeve weg dekken, het voltooien van gedeeltelijk uit gevoerde profielswijzigingen e.d. blijven uit geldgebrek achterwege, zo zei de heer Zimmerman. Het verwezenlijken van in grijpende stedelijke verkeersvoorzieningen vergt in verband met de onteigeningspro cedure zo veel tijd, dat daarmee in een vroeg stadium moet worden begonnen op dat, als de verkeersnood het hoogst zal zijn, de redding tenminste nabij is. „Niet klakkeloos overnemen" „Het verkeer is een zodanige afspiege ling, en draagt zozeer het stempel van de specifieke levens- en denkgewoonten en van het gedragspatroon van een be paald land, dat de- grootste voorzich tigheid bij het overnemen van buitenland se voorschriften en maatregelen, geba seerd op onderzoekingen aldaar, geboden is. Recreatie voor Randstad De heer Zimmerman bracht ook het vraagstuk van de recreatie en het dezer dagen gepubliceerde A.N.W.B.-basisplan voor een parklandschap in de Randstad Holland ter sprake: „Wij moeten doelbe wust streven naar nieuwe recreatiegebie den bij behoud van de huidige. Het is van het grootste belang, dat in het zuiden, oosten en noorden van ons land alles wordt gedaan om recreatiegebieden toe gankelijk te maken. De afstanden spelen in de vakanties vrijwel geen rol. Men zal echter dichter bij huis ook ontspanning moeten kunnen vinden. Zuiderzeepolders en Deltawerken zullen daarbij rollen kun nen spelen, doch voor de grote steden in het westen zal het nodig zijn aparte voor zieningen op korte afstanden te treffen. Uit sociaal oogpunt acht de heer Zimmerman het onaanvaardbaar indien een vrije za terdag wordt ingevoerd zonder de moge lijkheid te bieden deze met gepaste ont spanning door te brengen. De A.N.W.B.-voorzitter wees voorts op ontoelaatbare toestanden bij kruisingen van wegen en spoorwegen zoals veelvul dige profielsvernauwingen en de tientallen onmogelijke haakse kruisingen. Hij acht het tempo waarmee deze obstakels opge ruimd worden, veel te laag. Snelweg naar België Ten slotte signaleerde hij het „Benelux- achterweggetje" Antwerpen-Princenhage, de Nederlands-Belgische toeristenweg, die zich door bebouwde kommen wringt, niet van vrijliggende fietspaden is voor zien en met zijn twee rijstrookjes smal en gevaarlijk is en nauwelijks in staat om het zomerverkeer te verwerken. Een nieu we, in gezamenlijk overleg tussen de bei de landen te ontwerpen en met spoed aan te leggen autosnelweg zou waarlijk geen luxe zijn, aldus de heer Zimmerman. (Van onze Amsterdamse redacteur) De stadsuitbreidingen aan de westzijde van Amsterdam stellen het gemeentebe stuur van de hoofdstad voor de opgave, te zorgen voor voldoende recreatiegebied. In eerste instantie is de centraal tussen de tuinsteden gelegen Sloterplas met omrin gend parkgebied als zodanig aangewezen. Nu het inwonertal van de Amsterdamse tuinsteden over enkele jaren zal zijn ge stegen tot circa 315.000 inwoners, ziet men zich genoodzaakt nieuwe recreatiegebie den te projecteren. Het gemeentebestuur heeft hiervoor het oog laten vallen op de voormalige veenderij „De Eendracht", die gelegen is tussen de oostzijde van Tuinstad Leusenveld en Halfweg. Op het Amsterdamse stadhuis ligt het uitbreidingsplan-De Eendracht ter visie. Het gebied beslaat een oppervlakte van 275 ha en zal voor een groot deel worden bestemd voor de aanleg van sportterrei nen. Bij de opzet van het plan is er van uitgegaan dat een verkorting van de ar beidstijd in de toekomst, een grotere be hoefte aan recreatie zal doen ontstaan. Naast actieve recreatie (sport) is daarom ook de passieve recreatie niet vergeten. De speel- en tuincomplexen zullen daarom worden doorsneden door wandel-» en fiets paden. Vooralsnog zal het Kruithuis aan de Haarlemmerweg niet verdwijnen. Deze militaire opslagplaats zal worden opgeno men in de parkaanleg. geen voortreffelijke vlieger, wel iemand met zelfoverschatting. Hij handelde in strijd met elk voorschrift voor noodlandin gen op zee. Het verhoor van de bedrijfsleider van de verdachte, J. J. J. uit Meerssen (L), leverde enkele bijzonderheden op omtrent de wijze van zakendoen door de verdach te in diens bouwmaterialenbedrijf en het luchtreclamebedrijf, welke beide behoor lijk floreerden. Hij prees de verdachte als een harde doorzetter, in tegenstelling tot de verklaringen van anderen, die zijns in ziens sterk bevooroordeeld waren. Toen de president erop wees, dat in de stukken veel minder waarderende oordelen over de verdachte liggen, vloog deze op en pro testeerde dat tegen hem „dieven en reci divisten werden aangevoerd 0111 maar kwaad te spreken en te stoken." Hij voeg de eraan toe een psychiatrisch onderzoek te hebben geweigerd omdat hij niet „ge- meulenbelt" wilde worden. Requisitoir. De officier van Justitie, mr. A. W. Ro- singh, achtte zowel de valsheid in ge schrifte, de poging tot oplichting en de belastingfraude bewezen. Mr. Rosingh prees de verbalisanten voor het uitgebrei de en jgoede onderzoekwerk. Hij bestreed de juistheid van de inlichtingen, die dooi de verdachte werden verstrekt op het aan vraagformulier voor de verzekering. Over deze poging tot oplichting zei mr. Ro singh, dat deze het sterkst tot de publieke opinie spreekt omdat een jong mensenle ven verloren ging. Mr. Rosingh meende dat de vooropgezette bedoeling tot het doen verongelukken van het vliegtuig uit allerlei omstandigheden blijkt: uit een vroeger voorstel aan een der getuigen om de Fokker in de Middelandse Zee te laten verongelukken, uit telefoongesprekken tus sen de verdachte en de later omgekomen piloot en het feit dat duidelijke aanwijzin gen aanwezig zijn dat de verdachte de Fokker als een nadeel voor zijn bedrijf beschouwde en er af wilde. De vliegbewegingen van de piloot vóór zijn noodlottige val in zee wijzen op een abnormale gang van zaken. Rosingh achtte ke beinvloeding van de verdachte met het plan het toestel te doen verongelukken had ingestemd, alleszins mogelijk. Hij eiste 2Vs jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis van bijna 41/2 maand. De beide verdedigers, vooral de eerst aan het woord zijnde jhr.mr. L. van Sasse van Yssel't, hebben juridische argumenten aangevoerd om de ondeugdelijk van de dagvaardiging aan te tonen. Hij protes teerde tegen het feit dat in de dagvaardi ging een thans overledene werd verbonden met een poging tot het doen verongeluk ken van een vliegtuig. Daarna betoogde de raadsman dat het aanvraagformulier voor de verzekering van het vliegtuig geen stuk is dat als bewijs kan dienen. Ten aan zien van de belastingfraude werd toegege ven dat een deel van de beschuldigingen gegrond is. Na in raadkamer te zijn ge weest wees de rechtbank het verzoek van de beide verdedigers tot onmiddellijke in vrijheidstelling van verdachte af. De rechtbank bepaalde de uitspraak op zaterdag 9 juli. Donderdag zijn 24 leden van de Brazi liaanse voetbalclub „Flamengo" binnen 5 minuten uit ons land vertrokken en er weer in teruggekeerd. De voetballers, die woensdagavond in Leeuwarden een wed strijd hebben gespeeld tegen de Duitse club Rot Weiss Essen, zouden naar Mos kou gaan en begaven zich daartoe om kwart voor één via de douane op Schip hol naar het vliegtuig van de luchtvaart maatschappij „Aero Flot", dat hen naai de Russische hoofdstad zou brengen. Alle voetballers en hun begeleiders op één na stapten in het Tupolev-straaltoe- stel. De ene overgebleven Braziliaan zou echter spoedig volgen en terwijl allen reeds een plaatsje in het vliegtuig hadden opgezocht stapte ook hij de machine bin nen. Niet om een plaats te zoeken echter, want onmiddellijk daarna kwam hij, nu met al zijn metgezellen achter zich aan, weer naar buiten. Vrijwel onopgemerkt verlieten de Bra zilianen de Amsterdamse luchthaven weer en verdwenen zij met onbekende bestem ming. De vertegenwoordiger van de Russische luchtvaartmaatschappij in Nederland zei, dat de reden voor het geheimzinnig ge drag van de voetballers hem onbekend was. De K.L.M., die de afhandeling van de passagiers had verzorgd kon eveneens geen inlichtingen verstrekken en geruchten als zouden de Brazilianen op het laatste moment een opdracht hebben ontvangen van de Braziliaanse ambassade in Den Haag om de reis te annuleren, werden door de ambassade ten stelligste ontkend. Voordat de spelers zich in het vliegtuig begaven, hadden zij wel reeds een ver schil van mening gehad over de kosten van de bagage, die veel zwaarder was dan de toegestane hoeveelheid. In hoeverre dit de reden voor hun gedrag is geweest, kon men ons niet meedelen, maar wel zei men op Schiphol dat dit niet uitsluitend de oorzaak was van hun handelwijze. Of zij nog in Nederland vertoeven dan wel dat zij inmiddels reeds naar hun va derland zijn vertrokken is niet bekend. C.A.O. kappersbedrijf Voordat de nieuwe C.A.O. voor het kap persbedrijf naar het college van rijksbe middelaars zal gaan, moet er eerst nog een aantal moeilijkheden overwonnen wor den. Terwijl van andere zijden gesproken wordt over een bereikte overeenstem ming, blijken bij de katholieke kappers patroonsbond ernstige bezwaren te be staan. Deze gaan onder meer over de uit kering van de provisie aan de werknemers over de laatste zes weken, de moeilijkheid van een bepaling van het percentage wan neer meerdere werknemers aan hetzelfde kapsel werken en betreffen tenslotte een eis tot doorberekening in verband met het vervallen van het fooienstelsel. Aan de minister van Economische Za ken is een rapport „veiligheid bij gas verbruik" aangeboden, dat is uitgebracht door een commissie, die daartoe door de Vereniging van Exploitanten van Gasbe drijven (V.E.G.) in Den Haag werd inge steld. Deze vereniging heeft het rapport thans aan haar leden, te weten de eigena ren van de gasbedrijven, met een aan- bevelingsschrijven toegezonden. Hoewel het aantal gasongevallen met dodelijke afloop de laatste jaren dalende is, bedraagt het toch nog enkele tientallen per jaar, aldus het rapport. De gasindustrie besteedt reeds geruime tijd aandacht aan dit vraagstuk en diverse commissies hebben voorschriften en richt lijnen o.a. over de keuring van gasver- bruikstoestellen, veilige toestelverbindin gen enzovoorts gegeven om het aantal gas ongevallen te verminderen. Het grootste gevaar bij het gebruik van gas in woningen is nog steeds het gevaar van gasvergiftiging. Het explosiegevaar, dat bij aanwezigheid van gasluchtmeng- sels in besloten ruimten bestaat, leidt in sommige gevallen weliswaar tot veel schade, maar heeft slechts zelden een dodelijk ongeval ten gevolge, zo wordt op gemerkt. Het rapport bevat aanwijzingen om bij de distributie van gassen met een hoog gehalte aan het giftige koolmonoxyde (CO) tot verlaging van deze giftigheid te gera ken. Volledige ontgiftiging wordt, hoewel dit technisch mogelijk is, niet aanbevolen in verband met de hieraan verbonden hoge kosten. Wel wordt geleidelijke beper king van het co-gehalte tot ca. 10 pet aan bevolen, bij welk percentage, zoals uit er varing is gebleken, het aantal ongevallen veel geringer is. Het gas moet voorts in voldoende mate „ruikbaar" zijn volgens de in het rapport vermelde maatstaven. Verder wordt ge pleit voor spoedige voltooiing van de richtlijnen voor de aanleg van hoofd- en dienstleidingen door de hiermede belaste commissie (ingesteld door de Vereniging van Gasfabrikanten in Nederland) en stip te naleving van de door haar op te stellen voorschriften, alsmede toepassing van sancties (afsluiting van de gastoevoer) in dien door niet-naleving der voorschriften een veilige voorziening niet is gewaar borgd. Periodieke controle der installaties is even noodzakelijk als voorlichting van het publiek over veilig gasverbruik, aldus het rapport. Men zal een ernstig beroep op vrijwillige medewerking van de gas bedrijven doen. Slechts indien de gas bedrijven onvoldoende zouden medewer ken, zouden naar haar wettelijke maat regelen overweging verdienen. Gistermiddag om kwart over vier is een opzichter van het Amsterdamse ge meente-energiebedrijf, H. Christiaanse in het onderstation Westhaven aan de Nieu we Hemweg, om tot nu toe nog niet op gehelderde redenen een hoogspanningscel binnengegaan, waarin de spanning van 10.000 volt niet was uitgeschakeld. Er ont stond kortsluiting waardoor het gehele on derstation van waaruit stroom geleverd wordt aan de omgeving van de Petroleum haven en de Westhaven, werd uitgescha keld. De opzichter, die brandwonden over het gehele lichaam opliep en nog de tegen woordigheid van geest had om onder een douche te gaan staan, is naar het Wil- helminagasthuis overgebracht. Een brandje in de hoogspanningscel kon snel worden geblust. De storing in de stroomlevering heeft tot zeven uur s avonds geduurd. (Van onze Haagse redacteur Hoewel het produktschap voor zuivel de afzetontwikkeling steeds in vierwekelijkse perioden volgt en dus nog niet over con creet cijfermateriaal beschikt, kan toch reeds geconstateerd worden, dat na de laatste prijsmaatregelen de afzet van bo ter, zowel op de binnen- als de buitenland se markt, sterk is toegenomen. Er zijn zelfs al winkels, wier voorraad krap be gint te worden, al is dat meestal slechts een kwestie van aanvoer. Hoe hoog de omzet op de binnenlandse markt is geworden, valt niet te zeggen. Gemiddeld bedroeg die in normale om standigheden acht- tot negenhonderd ton per week. Het is zeer goed mogelijk, dat die hoeveelheid onder invloed van de prijs verlaging met een kwartje per half pond is verdubbeld. Vooral de uitvoer naar Engeland heeft zich de laatste weken opmerkelijk ont wikkeld. Sinds het produktschap besloot ter versteviging van de Nederlandse posi tie op de Engelse markt, waar de Denen en de Nieuwzeelanders een bevoorrechte plaats innemen, een toeslag van zeventig cent per kilogram te geven, kan men daar scherp concurreren. De afzet in Engeland is dan ook van tweehonderd tot achthon derdvijftig ton per week opgelopen. Een en ander heeft het bestuur van het produktschap aanleiding gegeven met in gang van 27 juni, de toeslag voor de bo- terexport naar Engeland tot 60 cent per kilogram te verlagen. Bovendien begint de produktie, nu de tijd van het afkalven ver streken is, weer te verminderen. Bedroeg de boteropbrengst in de eerste week van juni nog 2800 ton. deze is thans beneden de 2600 ton gedaald. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Ver keer en Waterstaat heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Korthals, medegedeeld, dat de vertegenwoordigers van de A.N.W.B. en de K.N.A.C. in de Commissie Wegverkeer geen bezwaren naar voren hebben gebracht met betrek king tot het beginsel van een algemene snelheidsregeling op wegen buiten de be bouwde kommen. De K.N.A.C. deelt thans mede, dat deze voorstelling van zaken niet juist is. De K.N.A.C. heeft zich gaarne akkoord ver klaard met de instelling van passende snelheidslimieten voor bepaalde knelpun ten in het Nederlandse wegennet, maar heeft, evenals de A.N.W.B., bezwaar ge maakt tegen algemene snelheidsbeperkin gen voor de buitenwegen. Toen een meer derheid in de commissie deze bezwaren niet bleek te kunnen delen, hebben de ver tegenwoordigers van de bonden wel mee gestemd bij de vaststelling van de hoogte van de algemene limieten, die men aan de Raad van de Waterstaat zal adviseren, aldus trachtend nog een zo gunstig mo gelijk resultaat te verkrijgen. Automatisch. Met ingang van 28 juni kunnen de Rotterdammers automatisch telefoneren met aangeslotenen in de districten Düsseldorf en Hannover in West- Duitsland. Sedert 14 juni is Rotterdam reeds aangesloten op het Belgische tele foonnet. Dat gebeurt voor Amsterdam op 12 juli. De mogelijkheid om in de hoofd stad automatisch met West-Duitsland te bellen wordt op 19 juli geopend. Den Haag is reeds verbonden met België en West- Duitsland. Verdronken. Op de Oosterschelde is de 64-jarige schipper van een met modder geladen onderlosser achterover in het ruim gevallen, juist nadat de kleppen van de onderlosser waren geopend. Hij verdween met de modder naar de diepte. Vrienden van Nqenrode. Opgericht is de stichting „Vrienden van Nijenrode". Het doel is het verlenen van steun aan de doel stellingen van de stichting Nijenrode, Ne derlands Opleidings-Instituut voor het Bui tenland (N.O.I.B.) Het dagelijks bestuur van de stichting staat onder voorzitter schap van mr. A. E. C. de Groot van Emb- den, voorzitter van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem. Verdronken. In een vaart te Nieuwe Compagnie is het lichaam gevonden van de 30-jarige ongehuwde L. -B. P. uit Hoo- gezand. Hij is maandagmorgen van huis vertrokken en toen hij 's avonds niet terug keerde is men gaan informeren. Het bleek dat P. die dag niet op zijn werk was ge weest. De vaart, waarin hij is verdronken, ligt ver uit de route van zijn huis naar de fabriek waar hij werkte. Verdronken. De 10-jarige Bernardus Wijnen uit Venlo is in de Maas verdron ken. Zonder toestemming van de ouders was de jongen met enkele vriendjes naar de Maas gegaan. Hij kon niet zwemmen. Door de bliksem getroffen. De 12- jarige Henk Gramsher is te Leur bij Wij- chen, toen hij achter een boerderij voor onweer schuilde, door de bliksem getrof fen. Hij was op slag dood. Postwissels verduisterd. De officier van Justitie bij de Dordtse rechtbank heeft een gevangenisstraf van 6 maanden geëist tegen de 34-jarige U. H. N., thans wonende te Dordrecht, die terecht moest staan om dat hij in het begin van 1958, toen hij in Djakarta bij de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging werkte, drie postwis sels van respectievelijk 18.000, 10.000 en 8800 roepiah had verduisterd. Hij had het geld geïncasseerd en in eigen zak gestoken. t In de vrijdag gehouden raadsvergade ring van Putten heeft burgemeester mr. W. F. Quarles van Ufford meegedeeld dat de gemeente de kosten die zij twee jaar geleden heeft moeten maken in het geval „Joke Haanschoten", 10.000, volledig van het rijk terug zal krijgen. Joke Haanschoten, een Puttens meisje, had, zoals men weet na een behandeling in het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht een stukje van een naald met ra dio-actieve stof in de neus gekregen, dat daar enkele dagen was blijven zitten. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zeer groot hogedrukgebied strekt zich nu uit van Noord-Noorwegen naar Schotland en vervolgens tot bij de Azoren. Langs de zuidflank hiervan staan oostelijke tot noordoostelijke winden, welke warme en betrekkelijk droge lucht uit Scandinavië en Noord-Rusland aanvoeren. Deze stro ming strekt zich de laatste dagen ook tot over het noorden van ons land uit, waar door het daar voortdurend zonnig weer was. Vochtiger en minder warme lucht be vindt zich echter reeds enkele dagen bo ven Engeland, Frankrijk, België en Zuid- west-Duitsland. Vooral in het overgangs gebied tussen de warme continentale lucht en deze vochtige lucht kwamen ook de afgelopen 24 uur weer veel onweersbuien voor. De grootste hoeveelheden neerslag plaatselijk 30 tot 40 mm. —vielen de afgelopen nacht in Zuid-Duitsland en Bel gië. In ons land kwamen vrijdag aan het einde van de middag en in de avond in het midden en in het zuiden van het land ook verspreide onweersbuien voor. De invloed van het hogedrukgebied breidt zich langzaam nog wat verder naar het zuiden uit, zodat voor morgen in het Zondag 26 juni Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur. Maan op 6.48 uur, onder 22.10 uur. Maandag 27 juni Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur. Maan op 7.47 uur, onder 22.41 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 25 juni Hoog water 4.27 en 16.52 uur. Laag water 0.12 en 12.29 uur. Zondag 26 juni Hoog water 5.00 en 17.24 uur. Laag water 0.46 en 13.01 uur. Maandag 27 juni Hoog water 5.34 en 17.56 uur. Laag water 1.19 en 13.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. gehele land overwegend zonnig en warm weer verwacht mag worden. In het mid den en zuiden van het land is daarbij nog een kleine kans op enkele verspreide on weersbuien in de namiddag. De wind zal zwak tot matig zijn en in hoofdzaak noord oost. Langs de kust komt de wind uit zee, waardoor het daar iets koeler zal zijn. WEERRAPPORTEN Temperaturenbulten en binnenland heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur w II Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon onbewolkt 0 onbewolkt n geheel bew. nnw onbewolkt o onbewolkt ono onbewolkt ono mist mist zwaar bew zwaar bew. onbewolkt onbewolkt mist motregen onbewolkt mist regen zwaar bew zwaar bew. geheel bew. regen onbewolkt licht bew. regen geheel bew regen onweer licht bew. regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt onweer onbewolkt half bew. onbewolkt 28 25 18 28 25 29 windst. 26 no 24 wnw 25 zw 26 windst. 29 no 22 windst. 17 n 17 ono 26 nnw 20 windst. 22 no 24 ozo 22 windst. 20 n 25 o 26 windst. 30 windst. 25 wnw 24 w 20 w 22 ozo 26 windst. 27 zw 26 zzw 26 windst. 30 o 28 nno 31 o nno 24 B3 O G Ss 0 6 0 0 17 0 3 10 0 0 0 1 0 26 9 9 12 30 3 0 0 0,2 3 23 32 0 4 0 0 0 0 0.3 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2