Japans volksfront blijft stormlopen tegen Kisji en verdrag met Amerika „KISJI TAUZE"- WEG MET KISJI Von Brentano krijgt een nieuwe staatssecretaris: Carstens WERELDNIEUWS Belegerde premier rekt zijn bestaan om Amerika's bases te redden Celluloid Mees ee systeem Nieuw ongenoegen Geen geweld Eisenhower houdt maandag radio- en televisierede Adenauer doorkruist zijn reconstructieplannen Gebrek aan tact Chinees met 50 kilo opium aangehouden Op de ^Praatótoel Prins Philip schokt dear old England ZATERDAG 25 JUNI 1960 Van verschillende zijden en waarlijk niet enkel van de kant der zielzorgers en rechtlijnige pedagogen! is de laats te tijd de nadruk gelegd op de kwalijke tendenzen die steeds meer de filmproduk- tie gaan beheersen. Het bioscooppubliek wordt steeds meer overspoeld door een golf van erotische en psychopatische rea- lismen, die in een zogenaamde „realisti sche eerlijkheid" het leven binnenste bui ten keren en niets bedekt laten wat kan meewerken aan een schokkende impres sie. Nu is het merkwaardig dat onze film keuring de naam heeft, gewetensvol en zelfs zifterig te zijn ten aanzien van be paalde elementen in de cinematografie, die de moraal zouden kunnen kwetsen. Zij heeft veel kritiek gekregen om haar „preutsheid" en in sommige gevallen was die kritiek gerechtvaardigd, aangezien zij duidelijk tekort deed aan het onderschei dingsvermogen en de mondigheid van vol wassen mensen. Heeft die kritiek haar misschien huive rig gemaakt, of onzeker? Men zou het kun nen veronderstellen, als men ziet welke decadente produkten zonder slag of stoot tot onze bioscopen doordringen. Het gaat hierbij niet om al te frank getoonde li chamelijke charmes daar heeft de bui tenwereld de film in voorbijgestreefd en daar is een gezond element van gewoon te en bewegingsvrijheid een huichelachti ge vrees komen vervangen. Maar wel gaat het om de vervlakking en ■verscheuring van morele normen ener gezonde samen leving de verwringing van sociaal fat soen, humaniteit, eer, levenskoers, men selijke verhoudingen. Men werpt zich op de analyse van ongezonde geesten en zoekt de sensatie in de daden en reac ties van mentaal zieken, waarbij die daden en reacties tegen de achtergrond van een zich wrekende conventionele sa menleving als normaal, logisch en ver klaarbaar worden voorgesteld. Men tracht onder het mom van „waarschuwing aan ouders" en „huiveringwekkende les voor jonge mensen" het vuil tussen de zomen der samenleving uit te peuteren en het te presenteren als stof voor een kunstvorm. Talentvolle filmers als de Fransen ver kopen hun gave als kunstenaars op die manier aan de celluloidhandel, aan de handelaars in lage instincten, wier gewe ten niet bezwaard schijnt te zijn door de toenemende decadentie en criminaliteit onder jeugdige mensen. Bioscoopdirecteu ren komen in afschuwelijke dwangposities omdat ze geen vat hebben op de kwali teiten van hun produkt. En waarom moet dit alles? Heeft niet een film als „Wir Wunderkinder" een enorm succes geboekt, zonder psychopatisch-criminéle sensaties te verbeelden? De heilzame, verhelderen de en veredelende invloed van een derge lijke film bewijst, dat het publiek niet de smeerboel van het leven eist om zich te kunnen amuseren, doch het talent aan het werk wil zien. En een zuiver, gezond ta lent kan in de cinematografie evenzeer tot grote hoogte stijgen als het verziekte, ook al bedient dit zich in zijn onmacht van de laagste instincten. In „Hollands Weekblad" van deze week kan men een ingezonden commentaar le zen dat een vergeten factor van de kwes tie der oorlogsmisdadigers aanstipt. Dooi de zaak Eichmann valt het volle licht weer eens op de onvoorstelbare nazi-mis drijven en ook op de vraag wie daarvoor verantwoordelijk moeten worden geacht. Zo wordt Eichmann „verantwoordelijk" gesteld voor de dood van zes miljoen Jo den, een kamparts voor het vermoorden van 300.000 Joden enzovoort. Terecht wijst de schrijver in het Hol lands Weekblad er op, dat men op deze wijze de zaken verkeerd stelt. Het gaat niet in de eerste plaats om de paladijnen en exponenten van het nazi-systeem, maar om de misdadigheid van dat stelsel zelf. Dat mensen als Eichmann, Himmler en consorten hun beestachtig werk zo nauw gezet en plichtsgetrouw uitvoerden, is al leen een bewijs voor het super-onmense lijke van het systeem. „Als men Eich mann beschouwt als een buiten alle wet ten en normen vallende, beestachtige mas samoordenaar, dan plaatst men hem niet alleen buiten de normale menselijke ge meenschap, maar in feite ook buiten de (nationaal-socialistische) gemeenschap waar hij een representant van was. En dat is de bedoeling niet," aldus het Hol lands Weekblad. Overigens blijft de vraag naar de uit eindelijke verantwoordelijkheid voor het aan de macht komen van het systeem en van hen die het in zijn misdadige prak tijken bleven steunen ten volle bestaan. Daarop geeft men ook met een veroor deling van Eichmann c.s. geen ant woord. Het gevaar dreigt dat men meent door de kopstukken alsnog hun gerechte straf te laten ondergaan, het nazidom te hebben achterhaald en uitgeroeid. Maal ais de zaken zo eenvoudig waren, zou het schandaal dat mensen als Eichmann ja renlang vrij kunnen rondlopen in niet als fascistisch te boek staande landen, er nog des te erger om zijn. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) TOKIO. juni. Ik heb in Tokio na twee dagen twee woorden Japans geleerd. Die woorden zijn „Kisji taiïze" en zij betekenen „weg met Kisji". Mijn leraren waren driehonderdduizend Japanse studenten, arbeiders, intellectuelen en straat jongens. Het leslokaal was bet grote plein voor het Japanse parlement, een ziedende zee van manifestanten onder lichtblauwe, gele, zwarte maar vooral rode vlaggen. Daar hosten zij rond (Japanners manifesteren uitsluitend in draf) in wolken van stof. En terwijl de hete zon zakte achter het keizerlijke paleis, terwijl het nacht was en ook toen de zon weer opging, schreeuwden zij het uit: „Kisji.... tauze.Kisji.... tauze". Degene die het gold, Noboesoeke Kisji, de premier van de Tenno, een kleine man met grote vooruitstekende tanden, veegde die zaterdagnacht het schuim van zijn lippen. Niet van woede, maar van het glas bier dat hij om klokke twaalf leegde: het Japans-Amerikaanse veilig heidsverdrag was er d o o r. Het verdrag waartegen de menigte pro testeerde en dat door Kisji op een formeel legale, maar onbehouwen, manier door het Japanse Lagerhuis was geramd. De Senaat zag er, in de overhitte politieke sfeer, maar vanaf het verdag te bespre ken. De termijn daarvoor verstreek 18 ju ni om middernacht: het verdrag had daarmee constitutioneel gezien de goed keuring van het Japanse parlement. Maar terwijl Kisji zijn bier leegde en Amerika's ambassadeur, Douglas MacArthur jr. een whisky dronk om de bittere bijsmaak weg te spoelen, raasde de menigte door: „Kis jetauze.... Kisje.... tauze". En ook nu ik dit schrijf, hoef ik over mijn machine maar een blik naar buiten te werpen om de manifestanten te zien, de zwarte uniformen van „Zcngakurcn" (de linkse studentenhom!), arbeiders die met slagzinnen bedrukte hoofddoeken dragen, lieve Japanse meisjes, ernstige professo ren. Zij doen de slangendans, vormen een onafzienbaar menselijk reptiel dat tussen de lichtreclames op de wolkenkrabbers van de Ginza-boulevard zigzagt. Zij wor den gekiekt door Japanse fotografen, die gele helmen dragen. En zij roepen de enige twee Japanse woorden die ik ken. In feite heeft iedereen gedeeltelijk zijn zin al gekregen: Kisji en de Amerikaanse regering hebben hun verdrag en een knap pe Japanse jongen, die het hun nog af neemt. De „Volksraad" tegen het veilig heidsverdrag", coalitie van communisten, socialisten, studenten, vakbeweging en in tellectuele groeperingen, mag ook niet kla gen. Het beleefdste volk ter wereld heeft een uitnodiging ingetrokken en daarmee de opperste vernedering toegebracht aan de man, die als er geen U-2 was geweest nu na een succesvol bezoek aan Moskou als grootste vredesstichter een triomftocht onder de rijzende zon zou hebben gemaakt. Deze diplomatieke catastrofe-heeft in'het Oosten, waar prestige verlies het allererg ste is, van Dwight' D. Eisenhower slechts een uniform en een pas overgelaten. Zijn „gezicht" heeft hij in Japan verloren. Een tragisch einde voor zoveel goede bedoe lingen. Voor de linkse leiders van de demonstre rende coalitie en hun bondgenoten in het rode blok, is dat een geweldig winstpunt. Er is ook een tweede op komst: het af treden van Kisji, nu de ratificatieoorkon- den van het verdrag tussen de Verenigde Staten en Japan zijn uitgewisseld. Hij zal dan wellicht het parlement, ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Die zullen vrijwel zeker wederom door zijn liberaal-democratische (conservatieve) partij worden gewonnen. Maar inmiddels doen zich twee veelbe tekenende politieke verschijnselen voor. Ten eerste wil de anti-verdrags-coalitie van communisten, socialisten, sociaal-de mocraten. vakbeweging, studenten en in tellectuelen van haar Volksraad een blij kend instrument maken. Dal wordt dus een volksfront. Daarin zal wat dan altijd weer „de kleine, maar gocd-georganiseer- de communistische partij" heet, een mach tige hefboom krijgen. Ten tweede kraakt de. liberaal-democratische partij in al haar voegen. In feite is zij geen partij, maar een coalitie van belangengroepen: nu bet uur van hoge nood slaat beginnen die elkander naar de keel te vliegen. Een minderheidsgroep eiste, met de socialisti sche oppositiepartijen, het onverwijlde af treden van Kisji en uitstel van de ratifi catie van het verdrag. Een middengroep, onder leiding van (le minister van Handel, Ikeda, begon aan dat plan zijn oor te lenen. Ook nu het verdrag gered is, zal de op positie met alle middelen proberen de nieuwe regering en de Amerikanen het ge noegen aan de Amerikaanse bases in Japan te ontnemen. Dal betekent in ieder geval grote span ningen in de komende dagen, met een kans op een bestorming van het parle ment of een uitbarsting wanneer ultra rechtse elementen hun vooroorlogse tra dities van politieke moord zouden hervat ten. Gebeurt dat niet, dan loopt het mis schien nog net los, want het Japanse volk heeft (behalve in tijd van oorlog) een on gelooflijke hekel aan gewei een vuistslag is erger dan ontucht. Toen de Hollywood- se „thrillers" in de Japanse bioscopen verschenen, vielen de mensen bij bosjes flauw bij al het rauw geweld van vuist en pistool. De reporters die elders opstan den en demonstraties hebben gezien, wa ren hier dan ook zeer verbaasd Japanners te horen weeklagen over de gewelddadig heid der manifestaties. Welnu, afgezien van de ingekinkelde ruiten van Hagerty's auto en de kloppartij tussen studenten en politie yorige week, waarbij één meisje, om het leven kwam toén zij onder de voet werd gelopen, vijf mensen ernstig en enke le honderden onbetekenend werden ge wond, heb ik nog nergens een zó grote menigte zó ordelijk, zij het dan zó luid ruchtig, zien demonstreren. Vanwaar de hoge toon van deze demon straties tegen een premier, die met een HONOLOELOE, (UPI) President Eisenhower vertrekt zondagochtend van Honoloeloe en zal 's middags in Washing ton aankomen. Maandagavond zal de president een radio- en televisietoespraak houden over zijn reis door het Verre Oos ten. constitutionele meerderheid formeel on aanvechtbaar heeft gehandeld en tegen een verdrag dat de laatste restanten van het bezettingsstatuut opruimt, van Japan een gelijkgerechtigde partner in de „vrije we reld" maakt en het land veel gunstiger condities verschaft? Het verzet tegen Kisji en het verdrag is grotendeels emotioneel en irrationeel. Kisji is bij niemand be mind, ook niet bij zijn eigen partij. „Hij doet de/dingen op een niet-.Japanse ma nier," zei een docent van Tokio's univer siteit tegen mij. „Hij had dan wel een rgeerdeuh,ei4. magr.. hij had .niet zo ruw de wensen van de minderheid terzijde'mo gen ;smijten.. „Zijn eigen partij is zelfs •bang voor hem. Hij heet de.enige fe zijn. die kan regeren, hij doet het een beetje op de manier van wijlen Noeri Es Said in Irak. Dat woordje „wijlen" voor de naam van de oude Pasja zou Kisji te denken moeten geven. (Van onze correspondent in Bonn) Aan de top van het Westduitse mini sterie van Buitenlandse Zaken komt een ingrijpende wijziging. Onder minister dr. Heinrich von Brentano zal, naast staats secretaris Van Scherpenberg nog een tweede staatssecretaris geplaatst worden. Het gaal hier om de hoge ambtenaar professor dr. Karl Carstens, die het bij zondere vertrouwen van bondskanselier Adenauer geniet. Daarmee is een einde gekomen aan Brentano's reconstructie plannen. Hij wilde onder zichzélf en Van Scher penberg twee onderstaatssecretarissen be noemen. Dit plan mislukte, omdat het parlement de daarvoor benodigde gelden niet ter beschikking wilde stellen. Daar op benoemde Von Brentano twee plaats vervangende staatsseceretarissen, Knapp- stein en Dittmann, van wie thans het ge rucht gaat dat zij niet opgewassen waren tegen de eisen die hun ambt stelde. Ivnapp- stein gaat thans naar de UNO, Dittmann naar Rio de Janeiro. In de plaats van dit tweetal komt nu een nieuwe figuur: de zeer deskundige en knappe Carstens. Van hem is bekend dat hij de Europese integratie-lijn van zijn voorganger professor I-lallstein, thans pre sident van de Europese Commissie te Brus sel, zal voortzetten. Hij staat in de bij zondere gunst van Adenauer, door wie hij in het begin van dit jaar ook werd be noemd tot de coördinator van de West duitse voorbereidingen voor de Parijse topconferentie. Kans voor Blankenhorn Men verwacht nu te Bonn dat Van Scherpenberg tegen het einde van het jaar tot ambassadeur bij het Vaticaan zal wor den benoemd en dat in zijn plaats de hui dige veelbesproken ambassadeur te Pa rijs Blankenhorn staatssecretaris zal wor den. Blankenhorn kwam het afgelopen jaar in de publiciteit samen met Hall- stein door het proces-Strack, waarbij hij na een veroordeling in hoger beroep werd vrijgesproken. Carstens en Blankenhorn vormen dan samen een uitgesproken Adenauer-team, dat de positie van Von Brentano in het ministerie van Buiten landse Zaken volgens insiders te Bonn zou verzwakken. Geen van beiden wordt namelijk be schouwd als „zijn keus".... Met aftreden van Von Brentano wordt overigens niet gerekend. Wel gelooft men algemeen dat na de verkiezingen van sep tember 1961 en bij een nieuwe C.D.U.- zege Von Brentano niet meer als minister van Buitenlandse Zaken zal terugkeren. Naar zijn plaats, zo wil het gerucht, sol liciteren Schroder, de huidige minister van Binnenlandse Zaken, en Strauss, de minister van Defensie. Beiden zijn zeer ambitieus en voortvarend, beiden hebben zeker grote capaciteiten, beiden varen bo vendien voortdurend in het kielzog van Adenauer Op de plaats waar vorige week de studente Mitsjiko Kampa om het leven kwam toen zij onder de voet gelopen werd, is een geïmproviseerd altaar opgericht, waar wierook wordt gebrand, en dat onder bloemen wordt bedolven. Terwijl Mitsjiko's ouders en broers met een bosje lelie tjes van dalen achter het altaar ston den, trok een eindeloos défilé voorbij van mensen die baden en strijd liederen zongen, llier dragen stil- o o denten van de „Zen gé kuren' een portret van Mitsjiko aan. Het verzet tegen het verdrag? Om de redenen daarvoor te vinden moet men in de historie en de psyche van het Japanse volk, lees: ten dele in het duister, tasten. Weerzien tegen nauwe verbindingen met het buitenland is oud in een land waar men vreemdelingen lang als „barbaren" heeft gezien. Op de honderdste verjaardag der Ja pans-Amerikaanse diplomatieke betrek kingen zijn de Japanners nog steeds niet helemaal aan de Amerikanen gewend. Zij hebben het, dankzij Amerikaanse econo mische hulp beter dan ooit met echte wol kenkrabbers, coca-cola, „roc'.coe-rolloe" en zelfs de ontkleednummers in de nacht clubs, die hier „striptoe-tisoe" heten. Maar waar hel in de Verenigde Staten aan goede bedoelingen niet schort, daar wil het wel eens mankeren aan de fijne tact, die eerste voorwam-de is in een land waar harmonieuze vormen levensbehoef ten zijn. Amerika, dat Tojo's Japan een afram meling gaf, maar toen de Aziatische ver schoppeling voedde, kleedde en een „fine Dit is de slangendans van de Japan se manifestanten. De voorste rij wordt door twee ceremoniemeesters en een bamboestok gedirigeerd. Picasso's vredesduif is ook present. democratie American" heropvoeding gaf heeft wel eens vergeten dat men in een Japans huis niet met zijn schoenen aan mag binnen komen. En Amerikanen heb ben zulke gróte schoenen. Ten slotte: Er is op 6 augustus in 1945 een Amerikaanse piloot opgestegen met een bommenwerper die "hij naar zrprmoe- der had genoemd, de „Encola Gay". Dat vliegtuig was voor het vertrek door een priester gezégend. Maar toen de "bom Ont plofte, die in Hirosjima in één slag 78.000 mensen doodde, zei de piloot niet zonder reden „O mijn God". De Japanners noe men dat moment nu ..Pika-don", dat is flits-lawaai. Sindsdien hebben zij nog een keer radio-actieve tonijn gegeten wegens een kleine vergissing van Amerikaanse kerndeskundigen. De schaduw van de „Encola Gay" zweeft nog over de Japan se eilanden. En zeer dichtbij balt het Chinese vasteland zijn spieren. De Rotterdamse recherche heeft een Chinees gearesteerd, die vijftig kilo opi um bij zich had; de grootste hoeveelheid die sinds de oorlog door de politie bij één man werd gevonden. Naar aanleiding van deze vondst zijn op een schip later nog drie Chinezen gearresteerd. Cadeau Mien kreeg bij haar trouwen een theeblad. Het was een witgelakt kreng met hier en daar al een schilfertje af, zodat ze dacht: dat ding wil ik wel weer kwijt. Gelukkig was al gauxv haar werkster Sjaan jarig en met een bloemetje om de witte pil te vergulden werd het plechtig aan de gedienstige overhandigd. Nou Sjaan in haar knollentuin -natuurlijk, maar achter het handje dacht ze: Begrijp je dat nu van zo'n modern vrouwtje.zó'n smaak. Sjaan had gelukkig nog andere werkhuizen en toen een van haar mevrou wen, compleet met baby uit de kliniek kwam, had Sjaan als verrassing een mooi theeblad klaargezet. Nou ja, mooi.erg wit en met hier en daar een schilfertje af. Mevrouw De Groot zat er wel een beet je mee, want als telkens je gedienstige komt, kijkt ze natuurlijk het eerst waar haar theeblad staat. Een jaar lang deed het „kreng" zij het alleen op dinsdag en donderdagmorgen dienst. Toen ver trok Sjaan en verhuisde het theeblad naar een fancy-fair. Dat is vaak een mooi en toch nuttig instituut voor dergelijke afval. Op de fancy-fair had mevrouw Wouters het gelukkige lot en zij mocht met het prachtige theeblad overigens nog altijd wit en niet helemaal onbeschadigd naar huis keren. Maar bij mevrouw Wouters werkte Sjaan en toen deze haar verjaar dag zag naderen, wist ze al wat ze kreeg. En ja hoor, netjes ingepakt en nog altijd wit werd Sjaan weer de gelukkige bezit ster van het theeblad. Wat nu, dacht Sjaan. En jarige buurvrouw bracht red ding. Zij kreeg het mooie, zij het nog al tijd witte theeblad met een zakje bonbons tot troost thuisgeschoteld. Maar de buur vrouw, ook niet gek, dacht: wat goed is voor Sjaan, hoeft mij nog niet te beval len en offreerde het blad prompt als Sin terklaascadeau aan de mevrouw van haar werkhuis, mevrouw Kluitenburg: Gelukkig wist mevrouw Kluitenburg, dat mevrouw Groentjes, haar buurvrouw, niet Sinter klaas, maar Kerstmis vierde en zo kwam het mooie, witte en allengs iets meer af geschilferde theeblad bij deze laatste. Én deze laatste heette van voren weer Mien en u begrijpt het nu wel. En dan zeggen ze, dut je voor twee kna ken geen lol meer kunt hebben. Piiiokkio ALLOWAY (SCHOTLAND) (UPI) - Het oude Engeland van de graven en baronnen uit „Burketts Peerage" is ge schokt zvant Prins Philip heeft in een Schotse plaats, waar hij een kinderfeest bezocht, woorden gebruikt waarvoor men in kringen van het oude adeldom huivert. Driehonderd jongens en meisjes hadden in de omgeving van Alloway een groot feest, met sport in de bergen en veel ander vertier. Er werd een toneelspel op gevoerd. Daarin kivam een meisje voor aan wie de Spartaanse opvoeding aanschouwelijk werd gedemonstreerd: ^.Krijgt-zij—oji~haar~-duveL- lioox—het -een of ander?" zei. de Prins, (Is she getting hell for something?). Nette Engelsen zeg- gen-nooit „heil"-. - Een meisjeskoor van de Schotse kerk zong liederen. „Zomaar voor de gein? („for the hell of it?") wilde de prins weten. Een meisje antwoordde „Nee nee, voor de sfeer. Een groepje jongens had een kamp en dronk water uit een bierfles. „Zo, jullie hebben zelfs een fles „guiness" op de kop getikt, hè („You even found a bottle of guiness, didn't you?") Dat was de derde schop tegen aderverkalkte adel- benen. En de vierde kwam spoedig daarna toen de Prins bovenop een heuvel stond bij een ander groepje jongens. „Wat doert jullie op deze berg?". De jongens zeiden: „We zijn hierheen gekomen om u te zien", waarop de Prins geschokt opmerkte: „Grote goedheid" („Heavens"). De Prins, toch al een populaire figuur, kan bij de 300 jongelui van de „Fcauth"- feesten geen kwaad meer doen. Maar o dat oxide Engeland Vergiftigd. Vier jongens van zeven tot twaalf jaar oud zijn op Sicilië overle den na het eten van vergiftigde drui ven en twee anderen zijn er ernstig aan toe. De jongens hadden gegeten van druiven in een wijngaard die juist was besproeid met kopersulfaat. Twee jongens stierven dezelfde dag, de twee anderen de volgende. Schaap in rok. Het Russische persbureau Tass bericht dat in Kazakstan een nieuwe soort Aktybinsk-schapen is ge teeld, waarvan de wol ongeveer 38 cen timeter lang is en bijna tot de grond reikt. De nieuwe soort heeft de bijnaam van „schaap in rok" gekregen. De ge- middelde«opbrengst wol per schaap zou ongeveer veertig kilo bedragen. Opvoeding. In de Sint Paulskerk te Frank fort hebben de regering van de staat Hessen, de gemeentelijke autoriteiten van Frankfort en de plaatselijke jeugd verenigingen een tentoonstelling van foto's, boeken en andere materiaal ge organiseerd over de nazi-tijd. teneinde meer bekendheid te geven aan een on derwerp dat voor de Duitse jeugd als geheel nog zeer veel raadsels bevat en tot dusver weinig aandacht heeft gekregen van de zijde der opvoeders. Kampioene. De 22-jarige Amerikaanse stu dente Sue Snyder is erin geslaagd het record voor een wereldreis met gere gelde luchtverbeteringen op 62 uur en 50 minuten te brengen en mag zich daarom wereldkampioene noemen, voor de 'damesklasse dan. Het wereldkampi oenschap rondvlucht dames stond op 72 uur. Voor de heren staat het op 51 uur en 45 minuten. Indirect. „Iedereen weet dat het Balkan verdrag heeft opgehouden wezenlijk te bestaan", zo heeft een Joegoslavische woordvoerder te Belgrado verklaard. Hij reageerde hiermee op 'n uitspraak van Kroesjtsjev te Boekarest, dat Joegosla vië door zijn lidmaatschap van hel Balkanverdrag getoond heeft indirect verbonden te zijn met het westelijke blok. Gerucht. Het dagblad van Vaticaanstad, de „Osservatore Romano", heeft met stelligheid de mogelijkheid verworpen dat Adolf Eichmann na de oorlog op een Vaticaans paspoort naar Argentinië zou zijn ontkomen. Dit gerucht is vol gens de „Osservatore" de wereld in ge zonden door de communistische pers. Jakhals. De anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, dr. Joost de Blank, heeft de schrijver van een tegen hem ge richt artikel in de „Kerkbode", het of ficiële orgaan van de Nederduits Gere formeerde Kerk het grootste kerkge nootschap van Zuid-Afrika, „een jak hals die naar onze hielen bijt" genoemd. In 't artikel werd de aartsbisschop on der meer als een „arrogante man" om schreven, Bijgezet. Met veel vertoon is een con tingent van 1200 veteranen van de Rus sische vijfde zware tankdivisie afge zwaaid, omdat de divisie ontbonden wordt. Het vaandel, waaronder de di visie van de Kaukasus tol in de Oosten rijkse Alpen gevochten heeft, zal wor den bijgezet in het centrale legermuse um te Moskou. Volgens „Tass" hebben duizend oudstrijders zich opgegeven voor „pioniersarbeid" in het oosten. Kampvuren. Tienduizenden Noren heb ben de nacht van donderdag op vrij dag buitenshuis, veelal bij kampvuren, doorgebracht, de kortste en lichtste nacht was bijzonder zacht. Van het Kattegat tot de Noordkaap vlamden de vuren op. Binnen de poolcirkel scheen de middernachtzon, in Oslo kwam de zon, die om 22.00 was ondergegaan, om 02.00 uur al weer op. In Midden-Noor- wegen was het 30 graden, bij Karasjokk in Finmark steeg het kwik tot 19 gra den. Eenzijdig. De Indonesische premier Dju- anda zal negen landen bezoeken tijdens zijn buitenlandse tournee in juni en juli. De minister vertrekt zondag uit Djakarta, gaat achtereenvolgens naar Rusland. Pnlen. Tsjechoslowakije. Roe menië. Hongarije. Bulgarije. Joegoslavië. Tn'ha én Birma.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3