Jaai-iaxia OP EN OM HE T BINNENHOF PUZZEL NUMMER 37 jÉjxafjex FILATELIE Nederlands Bijbelgenootschap ontharing depilan Bio herstellingsoord in Arnhem geopend 4 KERKELIJK LEVEN Ambtsgeheim voor maatschappelijk werkster? Djakarta zendt troepen naar de Molukken Boycot van Zuid-Afrika zou niet actief zijn v. DUIVENBODEN m Z A fÜKÜAG 2 5 JUNI 1960 In 1959 werden in Nederland 254.759 bijbels en bijbelgedeelten verkocht ter waarde van 944.579. Dit bedrag ligt on geveer honderdduizend gulden hoger dan in 1958 toen 189.538 exemplaren werden verkocht. Deze en een groot aantal andere wetenswaardigheden zijn te vinden in het 145ste jaarverslag van het Nederlands Bijbelgenootschap dat dezer dagen is ver schenen. Gereleveerd wordt hoe het werk op de nieuwe arbeidsterreinen in het buitenland werd begonnen en geïntensiveerd. Een aan tal nieuwe kansen voor bijbelverspreiding werd aangegrepen en nieuwe propaganda methoden kregen haar eerste vorm. In het. jaarverslag is verder opgenomen het eerste verslag van het werk der nieuwe commissie „Contact met de Kerken", die zich in drie secties respectievelijk bezig houdt met het ontwerpen van hulpmidde len bij het bijbelgebruik (bijbelrooster, ge- illustreerde gezinsbijbel, bijbelillustratie enzovoort, met het bijbelgebruik in groeps verband en met het onderzoek naar het gebruik van de bijbel. Het ledental van het genootschap is flink gestegen: van 166.675 in het begin van het verslagjaar tot 170.582 aan het einde van 1959. Een belangrijke ontwikkeling was het vertrek in augustus 1959 van ds. Y. Schaaf met zijn gezin naar Yauondé in Kameroen, waar hij de verantwoordelijkheid voor de organisatie van het bijbelgenoolschapswerk op zich heeft genomen. De bijbelvoorziening naar Indonesië is ernstig gestagneerd door het invoerverbod van uitgaven in de Indonesische taal. Nu voor twéé jaar ontheffing van deze ver bodsbepaling is verleend, moet een grote achterstand worden ingehaald. Vanwege de kerken in Nederland zal in anderhalf jaar ongeveer tweehonderdduizend gulden extra binnen moeten komen om hierin te voorzien. Ook de Amerikaanse en Britse genootschappen hebben hulp aangeboden. Rooms-Katholiek Bijbel genootschap Het hoofdbestuur van de Sint Willibrord Vereniging heeft besloten om. zo mogelijk, te komen toi de oprichting van een Rooms- Katholiek Bijbelgenootschap. Het doel van deze stichting zal zich richten op de ver spreiding van de Heilige Schrift in een goede, verzorgde, waardige en toch goed kope uitgave. Daar het verspreiden van bijbels niet voldoende is, zal deze stichting zich er ook op beraden, hoe zij kennis en liefde voor de Heilige Schrift in de rooms- kalholieke gemeenschap kan bevorderen. Voor de verwezenlijking van deze plannen is in de laatste maanden al veel werk ver zet. Jaarboek der Gereformeerde Kerken In de boekhandel verkrijgbaar is het zo juist verschenen Jaarboek ten dienste van de Gereformeerde Kerken in Nederland 1960, uitgegeven in opdracht van het alge meen bureau van deze kerken. Dit voorbeeldig en elk jaar lijviger wor dend jaarboek heeft thans 528 pagina's. Het bevat een schat van informaties, waar van we willen noemen de statistiek over 1958 en het weloverwogen, twintig dicht bedrukte bladzijden tellende jaaroverzicht 1959 van dr. J. van den Berg, lector aan de Vrije Universiteit. De cijfers leren, dat op de laatste dag van 1958 het aantal belijdende leden van de Gereformeerde Kerken 383.885, het aan tal doopleden 338.913 bedroeg: in totaal dus 722.798 leden. Op 1 januari 1958 waren deze cijfers respectievelijk: 375.604, 331.168 en 706.772. Deze cijfers hebben uitsluitend be trekking op de 801 in Nederland gevestigde kerken, waarbij in acht genomen moet worden dat enkele tientallen kerken (29) de gegevens voor de kerkelijke statistiek niet hebben ingezonden. De totale opbrengst van de inkomsten der kerken, de inkomsten der diakonie, de inkomsten voor de zending, alsmede die voor de evangelisatie, bedroeg in 1958 ruim 33,5 miljoen tegen ruim 29,5 in 1957. De opbrengst per „ziel" is in de jaren 1953 tot en met 1958 met bijna vijftig percent toe genomen, te weten met de volgende bedra gen: 32.40 (in 1953), 33.75, 38.70, 43.20, 45.75 en 48.65. Protestantisme groeit in Oostenrijk „Een relatief'gering aantal Oostenrijkse rooms-kalholieken praktiseert en leeft ge heel en al met de kerk mee. Naar de cijfers te oordelen is de geloofssituatie dan ook zorgwekkend. De geloofsafval heeft echter ook een zuiverende werking, want het aan tal „naam" rooms-katholieken neemt af. maar de kwaliteit van de overblijvenden lijkt beter te worden." Tot deze slotsom komt het „Katholiek Sociaal Kerkelijk In stituut" te Wenen in een uitvoerige studie van de situatie der Kerk in Oostenrijk, die zojuist is verschenen. Dit Instituut werd in Oostenrijk opge richt na de Katholiekendag van 1952. Het rapport over de geloofssituatie in Oosten rijk is het vijftigstge, dat het Instituut ge reed heeft. Het geeft eerst een kwantita tief overzicht der rooms-katholieke bevol king, alsook de samenhang van de sociale structuur van de bevolking met de ver deling der godsdiensten. Uit de verschillende tellingen blijkt, dat de Rooms-Kalholieke Kerk in Oostenrijk ruim zes miljoen leden telt, dat is 89,1 per cent van de bevolking. Veertig jaar geleden bedroeg dit percentage 93.7. De protestan ten makén 6.2 percent der bevolking uit, in 1910 was dit 3,1 percent. Dit betekent, dat Oostenrijk het enige Europese land is met een wezenlijke protestantse toeneming. De Grieks-Orthodoxen, oud-Katholieken en Israëlieten vormen tezamen nog geen één percent. Het aantal onkerkelijken stijgt en zweeft rond de vier percent, tegen 1,6 percent in 1934. De onkerkelijkheid is het grootst in de grote steden en in de indu striegebieden. Ofschoon Wenen op dit ge bied de ergste naam heeft, staat de Weense hoofdstad toch pas op de 22ste plaats met 7,7 percent onkerkelijken. Advertentie Nu is er... Een wondermiddel! Wrijf een weinig Clipp in de nog vochtige huid. Dit voor komt „afwashanden". U merkt 't na één behandeling: de huid blijft gaaf en soepel. Uw handen zijn zacht als fluweel C -- X hèt middel tegen afwashanden Advertentie Modern, snel en mild, veilig en reukloos ran Hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, mr. dr. C.J.M.A. van Rooy, heeft donderdagmiddag in Arnhem het bio- herstellingsoord van de stichting „Bio- vakantieoord" officieel geopend. Dit her stellingsoord is bedoeld voor minder-valide kinderen. Met de bouw ervan is twee jaar geleden begonnen naar een ontwerp van architect dr. J.J.P. Oud uit Wassenaar. Op het twintig hectare grote terrein op de Renkumse heide zijn een hoofdgebouw een sportgebouw, zes paviljoens en een ketelgebouw verrezen. Bij de opzet van hel hoofdgebouw is rekening gehouden met een opnamecapaciteit van 120 patien tjes. De bouw van dit complex is moge lijk gemaakt door bijdragen van het Ne derlandse bioscooppubliek, dat tot eind vorig jaar zes miljoen gulden bij elkaar bracht. In zijn rede wees minister Van Rooy er op. dat de naam Bio-vakantie-oord een uitstekende klank heeft gekregen. Op het ogenblik zijn er 21 verenigingen met kolonietehuizen. Samen tellen deze 3.500 bedden en kunnen per jaar 30.000 kinderen opnemen. 1,3 procent van de totale bevolking, zo vervolgde de minister, is lichamelijk of geestelijk gehandicapt. Op het ogenblik zijn er 3.000 spastische kinderen in de leeftijd van twee tot zestien jaar en elk jaar komen er tweehonderd bij. 2.000 kin deren hebben een nabehandeling nodig als gevolg van de polio-epidemie in 1956. Daarbij komen er jaarlijks in ons land 15.000 kinderen in de leeftijd tot veertien jaar in ziekenhuizen als gevolg van onge vallen. Ook onder hen zijn blijvend gehan dicapten. Met het oog op dit alles toonde de minister zich dankbaar voor dit Bio- herstellingsoord. Gerechtshof wil nader worden ingelicht De civiele kamer van het gerechtshof te Amsterdam heeft vervroegd uitspraak ge daan in het proces over het beroep, dat de psychiatrisch geschoolde maatschappe lijk werkster mej. L. M. G. uit IJmuiden had gedaan op het verschoningsrecht. Be paald is dat op 9 september geen arrest zal worden gewezen docht dat partijen op nieuw zullen worden gehoord voor het ge ven van nadere inlichtingen aan het hof. iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ Ernstig Kleur In Utrechtsch Nieuwsblad een kop: ,.Kubelik dirigeerde ernstvolle muziek". Dit is schoonheidsvol en taalgevoelig- vol gezegd; ik ben er ontroerdvol van. Haarziekte De Volkskrant heeft het over H „die merkwaardige faam, die Ne- derland ondanks en dank zij haar koloniale verleden in de tropische landen heeft" Ik heb aan deze haarziekte de land. I Verheugend Verheugend bericht van Utrechtsch Nieuwsblad: Amsterdam krijgt over twee jaar =j kleuter televisie" Je kunt er niet te vroeg mee be- ginnen. Wielenga (Lochem) adverteert in de Gelders-Overijselse Cou - rant: „Een onverdeeld pleziernu al uw huisgenoten een baddoek in hun eigen kleur" s Voor ons negertje een zwarte bad- doek. ij Voor ons Chineesje een gele. Voor oom Piet een groezelige. Nieuwsgierig Deze is uit de Gelde rs-Over- 1 ijselse Courant: Heeft u de ijstaart voor de feest- dagen al besteld? j| Bel dan 1-8-6-0 B. J. A. van der Worp Markt 16 - Lochem |j Waarom wil Van der Worp dat zo graag weten? Ik wil het wel doen, maar wat gaat het 'm eigenlijk aan? i Talarius F mlF De kwestie Nieuw-Guinea DJAKARTA (UPI) Berichten uit Am- bon melden dat het Indonesische militai re bestuur van de Molukken en „West Irian" het leger gaat versterken. De militaire commandant, kolonel Her man Pieters(!) zei dat het leger, de ma rine en de luchtmacht thans „gereed zijn om elke bedreiging tegen Indonesië's na tionale soevereiniteit het hoofd te bieden". Australisch plan DARWIN (Rtr) Australië, Nederland en Indonesië zouden een overeenkomst moeten tekenen om de vrede in Nieuw- Guinea te bewaren tot de bevolking al daar in staat is zelf over haar lot te beslissen, aldus zo heeft Arthur Calwell, leidervan de Labouroppositie in 't Austra lische parlement, dinsdag in Darwin ver klaard. Uit Djakarta meldt AFP, dat een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken aldaar Calwell's suggestie als absurd van de hand gewezen heeft. Een hooggeplaatste ambtenaar van het zuidafrikaan.se ministerie van Handel en Nijverheid heeft in een vraaggesprek met een redacteur van de Rand Daily Mail medegedeeld, dat de beweringen als zou de economische boycotactie tegen Zuid-Afrika de industrie van het land al miljoenen ponden sterling hebben gekost „volkomen onzin" zijn. Voor zover hem bekend was. is het ministerie van handel en nijverheid ervan overtuigd, dat de boy cot nimmer een ernstige bedreiging voor het economische welzijn van het land kan vormen. Het wilde gepraat in sommige Afrikaan se gebieden over boycot-acties is volgens de functionaris niet overtuigend, wanneer men zich realiseert, dat Zuid-Afrika uit vele van deze landen meer importeert dan deze landen in Zuid-Afrika kopen. De functionaris verklaarde, dat de jongste handelsstatistieken geen bevestiging in houden van de „onverantwoordelijke" be werkingen, dat miljoenen ponden waren verloren door de boycot. Advertentie Met horten en stoten. De bel voor de laatste ronde van werk zaamheden in openbare vergadering van de Tweede Kamer, voordat deze op zo mervakantie gaat, heeft geluid. Te voren had de Kamer een, heel ongebruikelijk lange, pinkstervakantie genoten. Er was namelijk nog niet voldoende stof gereed voor openbare behandeling. Ter vermij- Horizontaal: 1. eenstemmig (Lat.muz.); 6. ontdaan van huid; 12. meisjesnaam; 14. iui, traag; 15. hoofdstuk v. d. Koran; 17. zuidvrucht; 19. vruchtbare grond; 21. ver een. v. landen ,afk.: 22. één, Engels; 24. gegroet; 27. bep. afbeelding; 28. Chinese afstandsmaat; 29. van dezelfde soort; 32. muzieknoot; 33. deel v. e. etmaal; 34. pech; 35. glad, gelijk; 36. raar, idioot; 38. insect; 39. element, afk.; 40. opstootje; 41. snavel; 42. reeds; 43. gevreesd Duits nazi-leger onderdeel; 44. lofdicht; 46. een; 48. beves tiging; 50: kanteel, plat dak; 51. (voor voegsel); 53. land in Achter-Indië; 54. do.; 55. bep. oliehoudend zaad; 58. Japans spel voor twee spelers; 59. bewoner van Ierland; 61. Zuster van Rachel; 62. boom; 63. door middel van; 64. levendig; 66. groef, geul; 68. aanspreektitel v. d. koning; 69. 24 uur; 72. keizerlijk bevel; 74. roofdier; 75. „weg" van. Verticaal: 1. Zuster van Prikkebeen; 2. lucht (als deel van woord); 3. dessert; 4. Oosterlengte, afk.; 5. ongeveer ,afk.; 7. Ne- derl. herkenningsletters; 8. meisjesnaam; 9. gevuld; 10. struisvogel; 11. dwarsbijl; 13. zijde v. d. wind af; 16. bep. onderwijsin richting; 17. pas gebakken; 18. onbescha digd: 20. bepaalde vliegtuigen; 22. gedeelte; 23. element, afk.; 25. Ver. Naties, afk.; 26. page; 29. nauw; 30. woning v. d. vorst; 31. „ik"; 37. ouderwetse meisjesnaam; 38. ver zamelde dieren; 43. Ned. munt; 44. 100 gram; 45. behoeftig; 47. einde; 49. zonder moraal; 51. tweetal, stel; 52. bep. zoogdier; 56. element, afk.; 57. verbrandingsresten; 60. San-: oord van echtscheidingen; 63. kwibus; 65. ijdeltuit; 67. voornaamwoord; 68. sneeuwschoen; 70. element, afk.; 71. Frans lidwoord; 74. aan de bovenzijde van; 73. daar. OPLOSSING PUZZEL No. 36 Vertikaal: 1. Kattig; 2. Sprotje; 3. Biblio fiel; 4. Afkeer; 6. Emir; 7. Indrukt; 8. Over sten; 9. Overijld; 14. Verlokster; 17. Over maat 18. Getande; 20. Roemers; 22. Iranees; 23. Berouw; 24. Stapel; 27. Page. Horizontaal: 1. Kostbaar; 5. Merino; 10. Turfbak; 11. Vrindje; 12. Intrigeert; 13. Muis; 15. Leeft.; 16. Ploertje; 19. Verkeren; 21. Pluis; 25. Roet; 26. Dameskrant; 28. Ameland; 29. Ontwerp; 30. Tasten; 31. Zwartsel. Prijswinnaars: A. Buurman v. d. Waal, Vosterman v. Oijenstraat 35, Haarlem, 17.50; J. Fortgens, Jansweg 6, Haarlem. f 5.—; W. P. v. Ente, v. Nesstraat 39, Haar lem, 2.50. ding van misverstand: dit was niet de schuld van de Kamer, doch van het ka binet. Telkens weer treedt het euvel van te veel dralen en aarzelen aan de dag. Met het gevolg ook, dat beslissingen in de ministerraad of van de desbetreffende individuele ministers, nodig om memories van antwoord in zee te kunnen sturen, lang op zich laten wachten. „In jai'en is er gedurende een geheel parlementair jaar niet zo weinig afgedaan als thans", zo klonk onlangs de critische verzuchting van een onzer beste kenners van de wer king van ons bestuursapparaat en van de wetgevende molen tevens. Met hem, die in volslagen objectiviteit en geheel los van enige politieke bij-overweging dit feit vast stelde, ben ik van mening-, dat de oorzaak van dit verschijnsel vooral gelegen is in een tekort aan daadkracht van het tegen woordige kabinet. Intussen is het resultaat hiervan, dat de parlementaire arbeid met horten en stoten is gegaan. En nu het tijdstip van het parlementaire reces dicht in het verschiet komt, heeft men van re geringszijde rijkelijk laat beseft, dat er toch nog allerlei fluks panklaar gemaakt dient te worden, wil de achterstand niet een bijzonder opvallend karakter gaan aannemen. Daardoor is dan thans nog het nodige voldoende in gereedheid gebracht om een plaats op de Kameragenda te kunnen krijgen. En daardoor zullen de da mes en heren leden van ons Lagerhuis niet reeds aan het eind van de week van 5, doch pas aan het slot van de week wel te verstaan, parlementaire werkweek van 12 juli het Binnenhof voor een tweetal maanden vaarwel kunnen zeggen. In hel algemeen plegen Nederlandse volks vertegenwoordigers een grote mate van welwillendheid tegenover de regering aan de dag te leggen. Vermoedelijk zullen zij dan ook critiek op het weinig vlugge tem po van werken van de verschillende be windslieden en van het Kabinet in zijn ge heel niet of nauwelijks tot uiting bren gen. Dit behoeft echter nog allerminst een reden voor schrijver dezes te zijn om zich even goedertieren te gedragen. Veel eer acht ik het bepaald op zijn plaats op het bestaan van het hierboven geschetste euvel het licht te laten vallen. Geheel en al los van wat ik overigens denk omtrent de door minister De Quay aangevoerde ministersploeg, kan ik dit al doen, ge dachtig aan het gezegde, dat het veelal de beste vrienden zijn, die ons onze fei len tonen! Het spel met de toto. Aangezien de bijzondere commissie van voorbereiding uit de Kamer haar eind verslag heeft uitgebracht, daar er geen behoefte bleek te bestaan aan nog nader mondeling overleg met de regering, is de baan voor de openbare behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Lo- terijwet thans vrij. En zo zal dit ontwerp dan op 6 en 7 juli aan de orde komen. Meteen zijn er nu reeds enige amende menten ingediend. Mr. Blaisse (K.V.P. en mr. Berkhouwer (V.V.D.) trachten ge daan te krijgen, dat het inleggeld per per soon en per week niet ten hoogste een, doch twee guide® zal mogen bedragen, iets wat mr. Vrolijk (P.v.d.A.) insgelijks be oogt en op die manier zou bij verwezen lijking van een dergelijke wijziging, de wekelijkse opbrengst van de voetbaltoto aanmerkelijk groter zijn dan bij de op zet van de regering het geval zou zijn. Te aantrekkelijker zou dan bovendien de deelneming aan de toto worden, als de door diezelfde afgevaardigden onderno men pogingen om in de wet geen maxi mum voor de prijzen op te nemen, met succes bekroond mochten worden. De kans hierop schijnt echter, voor zover op het ogenblik te overzien valt, uitermate gering te zijn. Want minister Beerman heet vastbesloten te zijn kenbaar te ma ken, dat hij een dergelijke amendering niet met zijn C.H. beginselen zou kunnen in overeenstemming brengen, opvatting, die naar verluidt, eveneens aanwezig is bij zijn partijgenoot minister De Pous en bij de twee anti-revolutionaire ministers. Met de anti-revolutionairen, de Christe- lijk-Historischen, en de Staatkundig-Ge reformeerden zullen naar alle waarschijn lijkheid de meeste tot de fractie van de K.V.P. behorende afgevaardigden onder dergelijke omstandigheden hun stem niet geven aan amendementen, waarvan de aanneming tot een Kabinetscrisis zou lei den. Dat toch ware onafwendbaar het ge val, indien de vier Protestants-Christelij ke ministers hun biezen zouden pakken. Overigens dien ik volledigheidshalve nog in herinnering te brengen, dat er zich- bin nen de rijen van de P.v.d.A. bovendien een aantal afgevaardigden bevinden, zij het dan een minderheid in die fractie, welke dermate principieel gekant zijn te gen een totoregeling zonder „prijsbe- heersing", dat ook zij amendementen als boven omschreven van de hand zouden wijzen. Wie het meerdere niet kan krijgen, moet met het mindere genoegen nemen, zo zullen allicht vele volksvertegenwoor digers denken, die op zichzelf het liefst prijzen tot. onbeperkte hoogte toegestaan zouden willen zien. Die overweging kan er toe leiden, als eenmaal blijkt, dat volle dige schrapping van enig maximum t.a.v. de prijzen onbereikbaar is, da't er andere amendementen ter tafel zullen komen, wel ke thans nog in portefeuille zijn gehouden. Wellicht wil op het daartoe geëigende ogenblik deze of gene het wagen met een wijzigingsvoorstel om het maximum van het ontwerp van 25.000 op 100.000 te brengen. Intussen zou, naar verluidt, mi nister Beerman er ernstig over denken mede te dien opzichte het onaanvaardbaar te laten horen. Als het zo loopt, zal bij kans zeker zulk een amendement even min een meerderheid verwerven. Daar na zou dan ten slotte nog de mogelijk heid bestaan, dat een amendement om het maximum op 50.000 gulden te bepalen, wel tot een Beermanniaanse klaagzang zou leiden, doch niet totzijn aftreden. Advertentie De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 -110 - Haarlem Telefoon 17165 De vraag is echter, of, indien het zou lopen, gelijk zoëven geschetst, een gecom bineerde bonte meerderheid zulk een wij zigingsvoorstel niet zou verwerpen. Hier denk ik aan een samengaan van de „maximalisten" dat wil zeggen, dege nen, die zo niet een onbeperkte hoogte van de toto-prijzen voorstaan, maar dan toch in elk geval honderdduizend gulden wel het minste vinden, dat de wetgever zou behoren toe te laten met volstrekte te genstanders van enigerlei toto en boven dien met afgevaardigden, die het al heel welletjes achten, wanneer het maximum 25000 zou bedragen. Parlementaire „weervoorspellers" achten de kans op zulk een gang van zaken allesbehalve ge ring. Zou dat gebeuren, dan zou uiteinde lijk de keuze overblijven tussen aanvaar ding van het regeringsontwerp gelijk het ter tafel ligt en.... verwerping daarvan. Of het kabinet, dan wel minister Beer man, aan dit laatste politieke consequen ties zou verbinden is voorshands onbe kend; ik kan slechts aanstippen, dat men dit in parlementaire kringen voorshands ten zeerste in twijfel trekt. Al met al ziet het er echter bepaald naar uit, dat het amenderingsspel rondom de toto vrij in gewikkeld en misschien ook nog bijzonder spannend kan worden. Het debat over de defensienota. De deze week gehouden gedachtenwis- seling naar aanleiding van de Defensie nota had niet bepaald een spannend ka rakter. Veeleer was het in hoge mate on bevredigend. Hoofdoorzaak hiervan: het zeldzaam zwakke en onzekere optreden van de minister van Defensie. Niet slechts zijn politieke tegenstanders, maar ook meer dan een van de afgevaardigden, die politiek bijzonder vriendschappelijk te genover het kabinet-De Quay staan, ver heelden niet, het optreden van minister Visser beneden de maat te vinden. On bevredigend was in mijn ogen ook, dat noch van achter de regeringstafel, waar overigens de kittige staatssecretaris voor Marine De Jong zijn „standje" wel op geslaagde wijze wist te verdedigen, noch uit de Kamer op werkelijk overtuigende wijze is uiteengezet, waarom het geen zin had voor de Kamer om met de motie- De Kadt in te stemmen. Die motie had ten doel de regering uit nodigen de militaire uitgaven niet te belasten met uitbreiding van taken, die niet als NAVO- verplichtingen te beschouwen zijn. En voorts poogde zij de Nederlandse regering bij het overleg in de NAVO inzake Ne derlands bijdrage aan de westelijke ver- deidiging te doen uitgaan van verkorting van de diensttijd. De socialistische motie welke die wen sen tot uitdrukking had willen brengen, verwierf echter louter de stemmen van de fractie van de P.v.d.A. en van de twee Pacifistische Socialisten. Intussen bleef niet verborgen, dat de heer Fens (K.V.P.) althans voor een flink percentage van de dienstplichtigen diensttijdverkorting gaar ne gewenst had en kennelijk ook wel mo gelijk had geacht. Dr. E. van Raalle SURINAME. Van dit jaar af worden in Suriname de Dag van de arbeid (1 mei) de Emancipatiedag (1 juli) en de Statuutdag (15 december) gezamenlijk op 1 juli gevierd onder de naam Dag der Vrijheden. Ter gelegenheid van deze Dag der Vrijheden zal op 1 juli a.s. een serie van twee postzegels in circulatie worden gebracht. Het zijn een 10 cent (geel, blauw, rood en zwart) en een 15 cent (okergeel, rood, blauw, groen, zwart en zilver). De eerste zegel ver toont de Surinaamse vlag en de tweede zegel het Surinaamse wapen. De zegels zijn gedrukt bij Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem.. Ze zullen uitsluitend bij de postzegelhandel, dus niet aan de fi latelistenloketten van de PTT verkrijg baar worden gesteld. OOSTDUITSLAND. Ter herdenking van in het concentratiekamp Sachsen- hausen vermoorde anti-fascisten is een serie van drié waarden uitgekomen: 10 5 pf. (groen en grijs) Max Lade- mann (1896-1041), 15 5 pf. (blauioviolet en grijs) Lorenz Breunig (1882-1045) en 20 10 pf. (roodbruin en grijs) Mathias Thesen (1801-1044). De zegels zijn ont- ivorpeh door Rudolf Skribelka uil Oost- Be rlijn. VERENIGDE STATEN. Naar aanlei ding van het vijfde wereldbosbouwcon- gres. dat van 20 augustus tot 0 septem ber in Seattle zal worden gehouden, ge ven de Amerikaanse posterijen op 20 augustus a.s. een postzegel van 4 cents (groen) uit met als motief het officiële embleem van het congres. Dit embleem bestaat uit een wereldbol, waarvoor een gestileerde boom, geflankeerd door symbolen: een hert, een waterval, een boomstronk waarop een bijl, een trek ker en een schaap. De oplage bedraagt 120 miljoen exemplaren. BAHRAIN. Ter vervanging van de thans in dit Britse protectoraat koerse- rende overdrukte Britse postzegels zal op 1 juli a.s. eqn nieuwe serie frankeer zegels in circulatie worden gebracht, al le met het portret van de regeerder van Bahrain, sjeik Sulman bin Hamid al-Khalifa. De waarden zijn: 5, 15, 20, 30, 40, 50, 75 naye parse en 1, 2, 5 en 10 roepies. De zegels van 5 tot 75 naye paise zijn ontworpen door M. C. Farrar- Bell en de overige door O. C. Meronti. NEDERLAND. Ter gelegenheid van de herdenking van de eerste K.L.M.- postvlucht Amsterdam-Londen, die op 5 juli 1920 plaatsvond, zal met de luchtdienst KL127 Amsterdam-Londen op 5 juli a.s. filatelistische correspon dentie kunnen worden verzonden. Stuk ken, waarop een duidelijke en in het oog vallende aanduiding voorkomt, dat verzending met deze vlucht wordt ver langd, zullen te Amsterdam-C.S. van een afdruk van een bijzonder stempel worden voorzien. Het gebruik van een zogenoemde Kraaizegel van 25 cent is voor deze vlucht niet verplicht, wél zal deze aan alle zegelloketten van de postkantoren tot 2 juli a.s. verkrijgbaar zijn. Aan de Britse postadministratie is verzocht de stukken bij aankomst te doen voorzien van een dagtekeningstempel. Zij, die geen relatie in Engeland hebben kunnen hun brieven ter terug zending aan de afzenders richten aan: K.L.M. Royal Dutch Airlines, Adverti sing Department, Time Life Building, New Bond Street, London W. I. Op de aan dit adres gerichte stukken, waarvan de terugzending kosteloos is, moeten de naam en het volledige adres van de afzender op duidelijke wijze worden vermeld. FRANKRIJK. De Franse posterijen hebben hun jaarlijkse serie „Beroemde Fransen", waarvan de toeslag ten goe de komt aan het Rode Kruis, het licht doen zien: 0,10 0,05 fr. Michel de l' Hospital (1507-1573), staatsman; 0,20 WB 0,10 fr. Turenne (1611-1675), veldheer: 0,20 0,10 fr. Nicolas Boileau (1636-1711 dichter en prozaschrijver; 0,30 0,10 fr Jean-Martin Charcot (1825-1893), neuro loog en psychiater; 0,30 0,10 fr. Georg Bizet (1838-1875), componist: 0,50 0.15 fr. Edgar Degas (1834-1917), schilder DENEMAR.KEN. Op 1 augustus zal een postzegel van 30 öre (rood) verschij nen ter herdenking van het feil, dal de Deense geneesheer Niels R. Finsen vóór honderd jaar het levenslicht aanschouw dé. Op de zegel ziet men zijn portret. De zegel is ontworpen door Viggo Bang en gegraveerd door Bent Jacobsen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4